©LIFANTS- grootste landbouw- tentoonstelling Duitschland's Ds. C. A. Lingbeek overleden Vijftien jaar celstraf wegens doodslag Radioprogramma vaart uit DOOR EDGAR RICE BURROUGHS Toen Wood zyn naam hoorde roepen van onder het afdak, zag hy, dat twee mannen zich van de anderen afzonderden en naam hem toe kwamen. Het waren Spike en Troll. Een golf van woede steeg in Wood op. Hun aanwezigheid hier beteekende, dat zy de ontvoerders van Gonfala waren geweest Zijn gelaat moet zijn gevoelens hebben vertolkt, want Spike hief afwerend zijn hand op. „Houd op", riep hij. „het heeft geen zin om vjjandig te zijn. We zitten hier allemaal in de ellende en moeten proberen samen te wer ken". „Waar is Gonfala?" vroeg Troll. „We hebben gehoord, dat ze in het paleis is. Ze zeggen, dat de grote koning verliefd op haar is geworden," zei Spike, Wood klemde woe dend zijn tanden op elkaar, maar na een ogenblik, toen hij kalmer werd, begreep hy, van hoe weinig nut zijn boosheid was. „En wat zullen ze met ons doen?" vroeg hij eindelijk. „O, na verloop van tijd worden we stalknechten bij de oorlogsolifanten", legde Spike uit, „en ze laten ons werken tot de lap pen er by hangen. Hier zijn we dus maar tijdelijk in afwachting van wat ze verder met ons voor hebben." Dringende agrarische proble men xuachten op een oplossing Trek naar de groote steden be dreigt het platteland. Van onzen correspondent te Leipzig) In verband met de opening van het XVIIIde Internationale Land- ibouwcongres te Dresden is zoo juist te Leipzig de grootste landbouwtentoonstelling, ooit in Duitschland georganiseerd, geopend De deelnemers aan het Internatio naal Congres, onder wie ook vele Nederlanders zullen dezer dagen a^ji deze tentoonstelling een bezoek brengen. De tentoonstelling te Leipzig is bewust tot de grootste gemaakt, die ooit in Duitsch land is gehouden. Want in de laatste ja ren zijn in den landbouw in Duitschland verscheidene problemen opgedoken, 'welke dringend moeten worden opgelost. Wij noe men dat van het gebrek aan landarbeiders het vraagstuk van versterkte gebruikma king an machines, dat van verbetering van het voer en niet in de laatste plaats dat van de opvoering der vet- en. eiwitproductie Daarbij komt het gezichtspunt der bevol kingspolitiek. Want in Duitschland is het pre cies zoo als in alle andere landen, dat het geboorteoverschot op het platteland dat in de sleden verre overtreft en dat door den trek der plattelandsbevolking naar de ste den het totale zielental dreigt te gaan dalen. De tentoonstelling wil tegen deze ontwikkeling een dam opwerpen. Drieduizend dieren. De expositie van den Reichsnahrstand be slaat een oppervlakte van ongeveer 50 h.a. Een derde daarvan is in beslag genomen door de instructieve tentoonstellingen, nog een derde door die der landbouwmachines en het laatste door de tentoonstelling der dieren, waar voor de eerste keer beesten uit de Oostmark en 't Südetenland versche nen. Onder de circa 3000 dieren op de ten toonstelling bevinden zich een 300 paarden der verschillende fokkerijen, 500 runderen, 4o0 varkens, 300 schapen en evenveel gei ten, zoomede een 400 konijnen. Verder wor den ongeveer 1600 stuks pluimvee getoond en voorts vissch'en in 50 a 60 aquariums. Deze dierententoonstelling is tevens een wedstrijd en dagelijks \vorden de bekroon de dieren in den grooten ring aan alle be zoekers vertoond. Als elk jaar is een rijk oorzien programma van ruiterdemonstrg- ties met tournooi aan de tentoonstelling verbonden. „Gemotoriseerde" landbouw. De afdeeling [machines -vertoont circa 10.000 machines en gereedschappen. Op den voorgrond staan alle machines, die bijdragen, om den werktijd van den land man te verkorten en het werk te verge makkelijken. .Tuist op dit gebied heeft, de Duitsclie industrie van landbouwmachines in de laatste jaren groote successen be haald. Men ziet er de verschillende, speci aal kleine, soorten tractors voor het land bouwbedrijf met aanmerkelijk verbeterde constructie, voorts toestellen voor den bie- tenoogst, welke het werk met de hand overbodig maken, voor het aardappelrooien, moderne en goedkoope installaties van wa tervoorziening, enz. Alle typen van deze machines staan behalve in de stands van de fabriceerciïde firma's ook in de in structieve tentoonstelling naast elkaar en men kan de voor- en nadeelen vergelijken terwijl ze telkens in bedrijf worden ver toond. Velerlei instructieve shows dienen tot verdere voorlichting. Ten deele zijn deze volgens gezichtspunten van landbouwpoli tiek georiënteerd. In het de geheele ten toonstelling beheerschende gebouw van de Reichsnahrsstand worden vooral de proble men als trek naar de steden, verlichting van liet werk der boerin, de beteekenis van den boerenstand van het standpunt der .bevolkingspolitiek uit, beroepsopleiding en marktregeling aanschouwelijk voorgesteld. Een speciale afdeeling behandelt de ge zondheidsvraagstukken van de plattelands bevolking; bovendien maken demonstraties propaganda voor lichaamsoefening op het platteland. Een model-boerderij. De voorbeeldig ingerichte instructiehoeve ingericht, naar Saksische toestanden en ■■voor een bedrijf van 22 ha. geeft talrijke wenken voor inrichting van huis en hoeve, zoowel wat schoonheid als wat doelmatig heid betreft. De daarbij behoorende show in de open lucht vertoont grondverbetering, voorbeeldig ingerichte weiden, de verschil lende samenstelling van voederplanten en allerlei andere dingen, welke den landbou wer een idee kunnen geven, om zijn be drijf op dergelijke manier te verbeteren. Het huis der meststoffen is instructief nopens de behoefte van planten aan voeding, terwijl het huis der plantenteelt een voorstelling geeft van de door soortverbetering verkregen beste soorten van onze cultuurplanten. Niet ver daar vandaan vertoont het huis van de landbouwersvrouw voor de eerste maal allo mogelijkheden der verlichting van het werk der boerin. In het huis van den landarbei der dat tevens een overzicht geeft van 15 verschillende takken van het landbouwbc- roep ziet men de mogelijkheden voor den landarbeider om vooruit te komen en de ge zamenlijke vcrclicnstekanscn van den land arbeider voorgesteld. Nieuw is het huis van de voedering, waarin proefnemingen bij ver schillende diersoorten met alle inheemsche voermiddelcn worden gedaan. Goed en slecht gevoede dieren vertoonen de resul taten van deze voersoorten en doen ook zien, welke voedcrtcohnick de doelmatigste is. De belangstelling voor deze tot dusver grootste tentoonstelling op landbouwgebied is zeer groot. (Herv. Ger.P In den vorigen nacht is in zijn wo ning te Voorthuizen plotseling overleden ds. Casper An dries Lingbeek, emeritus predikant en oud-lid van de Tweede Ka mer der Staten Ge neraal. Ds. Lingbeek is 5 Februari 1867 gebo ren en studeerde theologie aan de Stedelijke Universi teit te Amsterdam. In 1893 werd hij candidaai in Noord-Bra bant, om 11 Maart 1894 te Voorthuizen het predikambt te aanvaarden. In 1896 ging hij naar Cubaard, welke standplaats hij in. 1899 met Ivlundert verwisselde. In 1903 ver trok ds. Lingbeek naar Voorst, om in 190S te Spijk (Gron) zijn intrede te doen. In 191S werd hij predikant te Steen wijk, van waar hij in 1919 reeds naar Reitsum ver trok. Hier was hij werkzaam tot 1925 toen de Herv. (Ger.) Staatspartij, aan welks op richting ds. Lingbeek een actief aandeel had genomen, hem als haar eersten afge vaardigde naar de Tweede Kamer zond. Ds. Lingbeek was gedurende zijn Eci-ste Ka merperiode ook lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en van den gemeenteraad v. 's-Gravenhage. In 1931 stelde hij zich niet meer herkies baar en nam een beroep aan naar de Ned. Herv. Gemeente van Urk, waar hij 10 Janu ari 1932 zijn intrede deed. Bij do kamerver kiezingen van 1933 was ds. Lingbeek op nieuw lijstaanvoerder en nam hij opnieuw zitting op het Binnenhof. In 1937 keerde hij na de verkiezingen van dat jaar niet meer in de Kamer terug. Sinds dien tijd was hij woonachtig te Voort huizen. Ds. Lingbeek, die een leerling en geest verwant was van wijlen dr. Pli. J. Hoede- maker, behoorde tot de confessioneele rich ting en was ook lid van bet hoofdbestuur van de Confessioneele Vereeniging alsme de mede-redacteur van haar orgaan „De Ge- ref. Kerk" Ds Lingbeek was eveneens redac teur van het weekblad der Herv. Geref. Staatspartij „Staat en Kerk". Het drama te Brunssum voor het Bossche hof. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisterenmorgen arrest gewezen in de straf zaak tegen den schilder W. van E. en tegen Maria Ilcndrika D., huisvrouw van Van der W., beiden wonende te Brunssum, die op Woensdag 31 Mei in hooger beroep terecht hebben gestaan, verdacht van het feit, dat zij op 12 November van het vorige jaar te Brunssum, tezamen en in vereeniging Ma ria Schumans, echtgcnoote van H. Maasscn, opzettelijk van het leven hebben beroofd. Dit is geschied door eerst de vrouw met bijlslagen te verwonden en haar daarna met een touw, waarin zich een schuifstrik be vond, te wurgen. Voorts stonden beiden in hooger beroep terecht, als verdacht van het feit, dat zij, na den moord, het lijk van de vrouw in een zak hebben gestopt en het in een kuil, ge graven in den tuin van verdachte D., heb ben geborgen. Dp rechtbank te Maastricht heeft de vrouw van de ten laste gelegden moorcl vrij gesproken, doch haar tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens het ver bergen van het lijk. De schilder W. van E. was veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf wegens moord en wegens het verbergen van het lijk. Op 31 Mei j.1. heeft de advocaat-generaal van het Bossche hof, in hooger beroep tegen beide verdachten dezelfde straffen geëscht. Het hof heeft gisterenmorgen den schil der van E. van de ten lastelegging van moord vrijgesproken ,doch wegens doodslag en wegens het verbergen van het lijk hem veroordeeid tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van het geheele voorarrest. De vrouw werd van het ten lastegelegde vrijgesproken. De verdachte van E. deelde mede, van cassatie af te zien. DE WIELEWAAL NAAR AUSTRALIë. Het eerste vliegtuig van de K.L.M., dat onder de nieuwe voorwaarden in den dienst van de K.N.I.L.M. op Australië zal worden betrokken wordt volgens voor- loopige mededcelingen van de N. R. Crt. a.s. Zondag te Batavia verwacht. (Dit vlieg tuig zal dus de „Wielewaal" zijn). VRIJDAG 16 JUNI 1939. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. Algemeen Programma verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Viool en piano, en gramofoonmuziek. 12,00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. I.00 Amsterdams salonorkest en gramofoon muziek. 2,30 Christ. lectuur. 3.00 Zang, piano, klarinet en gramofoonmuz. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.30 Orgelspel. 6.30 Berichten, hierna: Voor tuinliefhebbera. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45—7.55 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.00 Utrechtsch Stedelijk orkest, koor van de Nederlandsche Bach-vereeniging, en solisten 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP, actueel halfuur. II.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II. 801.5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA, 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie 10.40 Pianoyoordracht. 11.10 Declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 De Paladians (Om 12.15 Ber 12.45 Gramofoonmuziek. I.15 AVRO-Amusements-orkest. 2.00 Viool en Piano. 2.30 Declamatie. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 De AVRO-Dance Bnad, en soliste. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel en Gramofoonmuziek. 6.28 Berichten. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 VARA-kalender. 7.05 Cyclus „Reizen en Trekken". 7.23 Berichten ANP., mededeelingen. 7.35 Causerie „De beginselverklaring van de Centrale Comm. voor het Vryz. Protest. 8.00 Zang en Piano. 8.30 Causerie „Vryz. Protest, in Frankrijk". 9.00 VARA-orkcst. 9.30 Radiotooneel. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Esmeralda. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Viool, piano en gramofoonmuziek. 11.30 Jazzmuziek (gr. pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. Eth el M. Dell 4o: Rolfe toonde geen spoor van zenuwachtig heid bij deze dreigende houding. Hij schoof alleen Julie achter zich. U doet beter niet op die manier door te gaan, zei hij. U kunt niets tegen me beginnen. U hebt haar mis handeld en U hebt den jongen Micky mis handeld. Daarvoor zult u zich eerst te ver antwoorden hebben, voor er over ontvoering gepraat wordt. Ik nam haar mee voor haar eigen veiligheid. Ik beschermde haar... tegen u... zooals iedereen gedaan zou hebben, die zichzelf een man noemt. Als u denkt, dat er een rechter zal zyn, die dat als een ontvoe ringszaak beschouwt, hebt u het mis. Ze vluchtte vrywillig naar me toe, terwijl u den jongen afranselde. En wie heeft daar meer recht toe? vroeg de schipper, terwyl hij steun zocht te gen de tafel. Denk je, dat ik me door dien kletspraat van de wys laat brengen? Ik heb je al eerder gezegd, dat ik mijn eigen dochter zal straffen op mijn eigen manier. En dat zal ik als ik er zin in heb. En niemand zal het me beletten. O ja zeker. Dat zal ik, zei Rolfe. Ze staat van nu af onder mijn bescherming en u hij doorstond rustig den woedenden blik van den kapitein doet beter voorzichtig te zijn, of u zou wel eens ergens terecht kun nen kon: en, waar ze u voor de verandering hard zouden laten werken, inplaats van u drank te geven. Ik ga met Julie trouwen en tot zoo lang zal ik haar iederen dag komen bezoeken. Zoodat... als ze tenminste hier hier blijft... ik alles zal weten, wat er met haar gebeurt. Dus, zooals ik gezegd heb, u doet beter... voorzichtig te zijn. Reuben ontving de waarschuwing met een fronsen van zijn wenkbrauwen, wat aan zijn gezicht een uitdrukking van groote kwaad aardigheid gaf, maar dat ook getuigde van het feit, dat de waarschuwing doel getroffen had. Hij bromde wat en richtte zich plotse ling tot het meisje. Zoo, dus nu kom je bij me terug, hè Je hebt de bloemetjes buiten gezet en nou kom je naar huis terug om de bruiloft te vieren. En ik mag zeker het voorrecht heb ben ervoor te betalen Nadat je je te schan de hebt gemaakt voor iedereen... en mij ook. Dat was niet meer noodig, zei Rolfe kortaf, en wat haar betreft, er is geen sprake van schande. Ze is net zoo terugge komen als ze gegaan is. Een kwaadaardig lachje klonk uit de gang en Peter grijnsde achter zyn hand. Julie werd vuurrood. Hoe durf je viel ze uit. En u ook. Ze keek den schipper aan met den moed, geboren uit diepe' verontwaardi ging. U weet heel goed, dat het waar is, wat hij zegt en dat ik voor u heb moeten vluchten. Daarom ga ik trouwen en nergens anders om. U hebt me er toe gedreven en ik haat u. U bent niets anders dan èen dronken beest. Ik ben alleen teruggekomen, omdat ik alles op een fatsoenlijke manier wou doen. Maar u bent niet in staat tot zooiets als fat soen. U zou iedereen den slechten weg op drijven. Ze gooide de woorden eruit en stond daar met vlammende oogen, trillend van het hoofd tot de voeten. Haar plotselinge drift verraste iedereen en Rolfe, die zoo gereed was ge\yeest haar te besehermen, vergat voor een oogen- b'ijk op zijn hoede te zijn. Peter staarde haar met groote oogen aan. Ook d^ kap. keek haar aan maar slechts een oogenblik. Toen schoot .i.in hmd uil en gaf haar een klinkende klap in het g-zicht. Met een kreet week ze ach teruit en Rolfe ving haar op. Hij hield haar in zijn armen, terwijl hij over haar hoofd Reuben Stark vervloekte. Julie bleef zich aan hem vastklemmen en hij fluisterde haar toe Kom we gaan hier vandaan. Ik zal later wel met hem afrekenen. Wat zeg je O, wil je eerst je kleeren ha len Best Ga maar naar boven en pak ze in. Ik blijf hier op je wachten. Hij hief zijn hcofd op en richtte zich weer tot Reuben. En wat jou betreft, dronken zwijn, je hebt jezelf de das omgedaan voor een heel stel getuigen. Als wij --.kaar weer spreken, dan zal het zonder getuigen zijn en je mag van geluk spreken, als je er dan achteraf nog iets van navertellen kunt. Reuben zei niets. Zelfs tot zijn nevelig brein drong het door, dat hij te ver was ge gaan. Kom, zei Rolfe tegen Julie, ga jy nou naar boven je boeltjé maar inpakken, dan help ik je zoo dadelijk om het naaf bene den te dragen. Wacht eens even, zei Reuben plotse ling zenuwachtig. We hebben al schan daal genoeg gehad. Ze kan hier blijven en op een fatsoenlijke manier trouwen. Na wat er is voorgevallen Denk je dat ik daar op inga viel Rolfe uit. Reuben herstelde zich. Ja zeker, zei hij. Dat denk ik. Ze is minderjarig en ze kan niets beginnen, als ik mijn toestemming niet geef. Ik zdl myn toestemming geven on der die voorwaarde. Woedend als hij was, zag Rolfe toch in, dat het aanbod eerlijk gemeend was. Reuben trachtte zichzelf uit een netelige positie te bevrijden, maar hielp zoo tegelijkertijd Julie. En ook deze zag dit in. Ze bleef op den drem pel staan en zei Laat me dat doen, Rol fe. Het is werkelijk het beste. Hij zal me niet weer aanraken. Hij zal me zelfs niet zien, als ik er iets aan doen kan. En het is im mers maar voor even. Rolfe aarzelde nog. Ik zal haar niet aanraken, gromde Reuben, niet als ze d'r fatsoen houdt. Ik zou het den vorigen keer ook niet gedaan hebben, als jullie niet zoo de beest uitgehan gen hadden. Ik begrijp u niet, antwoordde Rolfe scherp. Als u leugens over ons gelooven wilt, is het uw zaak. Ik heb niets gedaan. Niet in haar slaapkamer geweest insinueerde Reuben. Rolfe's oogen zagen hem uitdagend aan. Ja. Vorigen Zondag, om het raam open te maken. Ongeveer vijf minuten. En je hebt haar zelfs niet gekust En wat dan nog Van het een komt het andere. Bedoel je... begon Rolfe. Reuben schudde het hoofd. Hij was nu de kalmste van de twee. O, ik bedoel niets, zei hij. Het is maar, dat andere men- schen zeggen, dat het niet de eenige keer was. Dat is dan een gemeene leugen, zei Rolfe. Ik ben er daarvoor en daarna niet geweest. Als u wilt beweren... Ik wil niets beweren. Maar... het is voor iedereen beter misschien als ze maar van hieruit trouwt. Dan is het meteen uit met het geklets over slechte jonge mannen en hard- vochige vaders. Niet waar, Sjulie Julie onderdrukte een rilling van afkeer. Hij heeft gelyk, zei ze. Reuben grinnikte. Een verstandige op merking Ik heb gezegd, wat ik te zeggen had. Ik zal je een bruiloft geven... zoodat iedereen het kan zien... en dat is alles wat ik je geef. Bestzei Lolfe met tegenzin. Daar gaan we mee accoord. Ik ga nou meteen naar den dominee. Ga je mee, Julie Liever niet, zei ze zacht. Goed. Dan kom ik terug zoodra ik hem gesproken heb. En denk erom hij richtte zich tot Reuben ik ga hier in en uit zooals ik verkies, totdat we getrouwd zijn. Dat hebt u goed begrepen Ik zal je niet in den weg staan, grom de Reuben. Rolfe sloeg zyn arm om Julie heen en ze gingen samen de gang door. In de hall boog hij zich voorover met een soort grimmigheid en kuste haar gloeiende wang. Ik ben gauw terug, zei hy. Julie bleef hem niet nakijken. Ze maakte rechtsomkeert en vluchtte naar boven. En het onheilspellend gelach van oude Emily vervolgde haar als een vervloeking. Zoodat het schandaal al weer is afge- loopen voor het goed en wel was begonnen, merkte Sybil op, terwijl ze haar keurige voet jes op het haardstoeltje in haar moeders ka mer plaatste en ze met het hoofd op één zy bekeek. Ik moet zeggen, dat ik dien Rolfe Britton ontzettend deugdzaam vind. Maar ik beklaag dat arme kind; Lady Tredville zuchtte. Je hebt zulke vreeselijke on-orthodoxe ideeën, zei ze. Ik wou maar, dat je er niet zoo op gesteld was ze te verkondigen. Sybil wendde haar een glimlachend gezicht toe. Maar lieveling, byzondere deugdzaam heid is vreeselijk vervelend. Ik weet zeker, dat je dat ook vind en Pierce ook in het diepst van haar ziel. U hebt het heelemaal mis, miss Sybil, zei dit factotum met gestrengheid. En ik heb al zoo vaak bij mezelf gedacht, dat het een goed ding zou zijn, als u zelf goed en wel getrouwd was. De huwelijksband zou u heel andere denkbeelden geven. Sybil grinnikte. Je bent onbetaalbaar, Pierce! Een gesprek met jou doet me meer goed dande meest ingenieuse cocktail. De huwelijksband! Zou iets je den ongehuwden staat dierbaarder kunnen maken? Gelukkig dat de huwelijksband een beetje elastischer is dan vroeger, of we zouden allemaal in zonde leven. Werkelijk, Sybil? protesteerde haar moeder. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 7