Een feestdag voor Wieringerwaard GRATIS Schager Courant Maandag 19 Juni 1939 Tweede blad Het zwembad onder groote belangstelling geopend Moge het dienen tot verheffing van onze ongedwongen dorps samenleving, aldus burgemeester Kaan. Het was gisteren een uitgezochte dag voor een zoo zomersche gebeur tenis als de opening van een zwem bad. Beter had de nieuwe aanwinst van Wieringerwaard niet tot haar recht kunnen komen dan onder de stralende Junizon, die het bassinwa- ter helder blauw kleurde, frisch af stekend tegen 't kleine blanke strand voor de zonnebaders en het hagelwit van de springplanken. Maar het is gelukkig niet alleen- de wispelturige zon, die voor de zuiver heid van het badwater zorgt, want dan was men slecht af! De outillage is van dien aard, dat de zwem mer ten alle tijde weet zich in rein water te bevinden; het water wordt n.1., uit de Nor- tonbron wellend, eerst door middel van een zgn. „instortingsinrichting" zooveel mogelijk ontijzerd. Het natte element spat n.1., alvo rens het in den voorverwarmingsvijver te rechtkomt, als een fontein op een betonnen plaat uiteen, de lucht treedt toe en zorgt er voor dat de ijzererts op den bodem neer slaat. Genoemde vijver blijft minstens tot op een hoogte van 20 c.M. gevuld en het ijzer krijgt dus geen gelegenheid naar het bas sin te vloeien. Bovendien dient de voorver- warmingsvijver, zooals de naam aangeeft, om het bad op temperatuur te brengen. Zevenmaal 24 uur heeft men in de afgeloo pen week gepompt en nu reppen zich (de jeugd is voorbarig!) de eerste bloote voeten in het nat. De muziekvereeniging „Ons Genoegen" speelt een vroolijk wijsje en honderden be langstellenden verzamelen zich op den oever Wij zien met hunne dames, burgemeester Kaan, alle leden van het gemeentebestuur, den voorzitter van het Witte Kruis tevens voorzitter der Vereen. Wieringerwaarder Na tuurbad, oud-burg. C. Haringhuizen, be stuursleden v. genoemde vereenigingen, de schoolhoofden de heeren Sieswerda, en v. d. Ham, den heer Konidörifer en vele anderen. Een jubileumgeschenk. Om kwart voor drie neemt de heer Haring- huizen het woord. Spr. constateert met veel genoegen, de groote belangstelling, en ver welkomt in het bijzonder het gemeentebe stuur, de zwemmers uit Anna Paulowna, de muziekvereeniging „Ons Genoegen" en ir. Maandag, adjunct-inspecteur van de Rijks- Werkverschaffing. Spr. betreurt het, dat de heer Jac. Kaan, die 't initiatief nam tot 't sticfhten van een bad op deze plaats, niet aanwezig kan zijn. De heer Kaan zond echter een schriftelijken gelukwensoh. Spr. releveert tot in de fines ses de totstandkoming van het bad, fei ten en cijfers, welke wij reeds eerder in ons blad vermeld hebben en die, zooals bekend, hierop neerkomen, dat het Witte Kruis het bad stichtte, de gemeente het exploiteerde en de zwem vereeniging het in gebruik krijgt Tot de commissie van voorbereiding traden toe burg. Kaan, de heer Jac. Kaan, Dr. de Vries en Spr. De heer Gront, gemeente- en polderopzioh ter, ontwierp het plan. De heer Hofstede werd later aan de commissie toegevoegd en de: heer Uiterdijk tot aannemer benoemd. Wij hebben, aldus spr., alvorens de werk zaamheden te beginnen, het mooie bad te Winkel en dat te Oude Niedorp bezichtigd, en de heeren Nobel en van Leersum en Reek (O. Niedorp) lichtten ons zeer welwillend voor. Zich tot de verschillende „kopstukken" richtend, zei spr.: U, mijnheer Uiterdijk, hebt alles met energie en kennis van zaken aangepakt, u hebt liet. werk vlug uitgevoerd. Ik breng u grooten lof! Medewerking onder vond U van de Ned. Heide Mij., tusschen di-. rectie, aannemers en uitvoerders bestond een uitstekende samenwerking. U mijnheer Groot, die reeds zooveel verdiensten had, hebt. blijk gegeven van een goeden kijk op de zaak. Wij brengen U hartelijk dank, voor alles, wat ,IJ in 't belang van het bad gedaan heeft. In dezen dank betrek ik ook den heer Hofstee, 'die op alle gebied uitstekend steunde. Dank breng ik aan den minister van Sociale Za ken, Ged. Staten, den inspecteur van de Volksgezondheid, de Boerenleenbank en in 't bijzonder den Rijksinspecteur der Werk verschaffing, ir. Maandag met zijn geheelen jstaf. In een korte spanne tijds is alles gereed gekomen (op 13 Maart 1939 werd de eerste ppade in den grond gestoken! Red.) Speciaal wijs ik op de lofwaardige wijze waarop de arbeiders in werkverschaffing het werk hebben uitgeoefend,' zij waren al tijd goed gehumeurd; kortom hun gedrag was zoo, dat ik ze allen arbeid in 't vrije bedrijf zol willen toewenschen! Voorts betuig ik mijn erkentelijkheid teil de dames en heeren die bij de burgerij zijn rondgegaan om leden te werven en tenslotte aan allen die als lid zijn toege treden. Last not least dank ik het gemeen tebestuur voor zijn grooten steun. Het Witte Kruis is verheugd, dit bad te hebben kunnen stichten. We beschouwen 't, in verband met ons 40-jarig jubileum, 'dat we dit jaar vierden, als een jubileum geschenk. Wij wenschen dit geschenk over te dragen aan de .gemeneschap. Nog dank ik u, mede-coimimissieleden en u burge meester, als secretaris en verzoek u wel, namens het Witte Kruis de zweminrichting te willen aanvaarden, waarbij ik hoop, dat zij ten allen tijde aan liaar doel moge be antwoorden. Rede burgemeester. Ik wil nu mijn gemeente jasje uittrekken en mijn secretarisjasje aandoen! Aldus be gint burgemeester Kaan zijn aniwoord- speech. .Spr. is ook teleurgesteld, dat dè promotor van het bad, de heer Jac. Kaan niet aanwezig is. 't Is niet mijn bedoeling critiek op uw rede uit te oefenen, wendt, zich de burgemeester tot den heer Haring huizen, maar u hebt uw eigen verdiensten niet genoemd! U bent als leider van de ge- heèle zaak, voorzitter der commissie van voorbereiding met groote kennis van za ken en doorzettingsvermogen opgetreden. Ik zeg u hartelijk dank voor alles door u in het belang van de zweminrichting verricht! (Applaus). Namens het gemeentebestuur en de ge- heele Wieringerwaarder genieenschap aan vaarden wij natuurlijk in groote dank en bij zo'ndere waardeering aan 't Witte Kruis, dit geschenk, dat zoo duidelijk bewijst, dat ook, ja zélfs in kleine plaatsen, door sa menwerking veel is te bereiken. Wanneer wij ons 't bezit van deze inrich ting goed realiseeren, moeten we toegeven, dat we zoo iets nooit hadden durven droo- men! Terecht waren er klachten over 't gebrek aan zwemgelegenheid. Thans kan men op een veilige plaats, in zuiver water onder goed toezicht en met geringe kosten zwemmen en dit stemt tot groote voldoe ning en dankbaarheid. Wij aanvaarden, zoo besluit de burgervader zijn toespraak, deze prachtinrichting, dit lustoord, van het Witte Kruis in de overtuiging, dat zij tot verheffing zal dienen van onze ongedwongen en prettige dorpssamenleving. Spr. draagt het bad vervolgens in vrij gebruik over aan de bad- en zwemvereeni- ging „Vereen. Wieringerwaarder Natuurbad' De lieer Haringhuizen, thans in zijn func tie van voorzitter dezer vereeniging, komt ten tweeden male aan 't woord, nu om na mens deze vereeniging het bad te aanvaar den. Spr. wendt zich bij deze gelegenheid met eenige hartelijke woorden tot den bad meester, den heer R. G. Oud van Monniken dam. Hoera voor de Wieringerwaard! Spr. noodigt dan den burgemeester uit voor de laatste plechtigheid van dezen mid dag: de officieele opening. De heer Kaan, laat zijn jongste dochtertje Beppie deze ge wichtige handeling verrichten. Beppie Kaan, knipt het lint voor de springplank door en dan... plons! met een „Hoera voor de Wieringer waard!" duiken een aantal fiksche zwemmers van 't Oude Veer (Anna Paulowna) in het bassin, aldus de blauwe plas inwijdend, 't Water is lekker! zeggen ze. Tot slot geven de leden van 't. Oude Veer een zwemdemonstratie en 'n aardige panto mime ,,'t Looze Visschertje". Geruimen tijd blijven de honderden in en aan het water, onder de feestelijke klanken van „Ons Ge noegen" gezellig bijeen. ANNA PAULOWNA OOSTPOLDER. AFSCHEID MEESTER VAN DER KOLK. Zaterdagmorgen nairn meester v. d. Kolk afscheid van de leerlingen van School III. Alle leerlingen, het onderwijzend per soneel en de heeren Waiboer en Den Das van de oudercommissie waren daartoe in een der schoollokalen vereenigd. Het speet den heer Hazeloop, dat alles zoo plotseling was gegaan. De kinderen, die graag mees ter een afscheidscadeau hadden willen geven, konden dit zoo spoedig niet voor el kaar krijgen. Het, cadeau zal nu tijdens een repetitie van het kinderkoortje, dat meester voorloopig aanhoudt, overhandigd worden. Spr. zou het heel prettig vinden meester van der Kolk ook - het a. s. Jeugdherbergreisje nog zou willen leiden. De heer Waiboer, voorz. der oudercomm. feliciteerde den heef v. d. Kolk met zijin benoeming bij het U.L.O.-ondenvijs te Schagen, maar betreurde z'n heengaan voor de school, daar hij wist hoeveel de kinderen van meester v. d. Kolk lüelden. Juffr. Blok zei, groote bewondering te hebben voor de manier waarop de heer v. d. Kolk zijn taak had verricht. Spr. kon deze manier niet „afkijken", maar was er zeker van, er veel van le hebben geleerd. Zij dankte den heer v. d. Kolk verder voor de bijzonder prettige samenwerking. Hierna dankte de heer v. d. Kolk voor alle vriendelijke woorden tot hem gericht, roemde de liefde van de ouders voor het onderwijs, waardoor het mogelijk is een extra-leerkracht aan de school te hebben. Spr. dankte -voor de cadeaux (de ouder commissie beloofde een boekwerk") maar het mooiste cadeau, dat hij van de leerlin gen had meegekregen, was wel dit, dat hij, door eiken dag met hen om te gaan, zoo heel veel van zijn vak was gaan houden. Ten slotte nam elk kind met een hand druk afscheid van den zoo geliefden mees ter. KOEDIJK EEN ONVERGETELLJKEN DAG. Gisteren werd het echtpaar C. Hartog en A. HartogIJfs gehuldigd op den dag van hun 50-jarig huwelijksfeest. Wat een gelukkige oudjes! Ze zijn in 't bezit van 5 kinderen, 15 kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen. Hun gehoor cn ge zicht is nog perfect in orde, lichamelijk cn geestelijk zijn zij goed gezond. Het feit, dat de oude baas zelf nog stoelen en tafeltjes ge haald heeft bij den kastelein Groot (met een schuitje) op 'een afstand van ong. 3 k.m. spreekt voor zichzelf. Den geheelen dag was er druk bezoek en ook des avonds, toen de muziek ver. Aurora de oudjes een serenade bracht. Het was een genoegen de, oudjes te zien met bun van ge luk stralende oogen tusschen kinderen cn kleinkinderen. Een groote schare uit het dorp juichte hen toe, huren en kennissen waren hiervan ge tuige. De heer A. Jansma sprak namens Aurora de oudjes nog eenige waardeerende woorden toe en feliciteerde hen met. den gelukkigen dag, met de belofte: over 10 jaar kamen we terug! Vervolgens speelde de mu ziek „Lang zullen ze leven". De jongens van Aurora werden onthaald op een sigaar of si garet en een glaasje, wat zeer in den smaak viel. De schoonzoon, de heer J. Durps, wonen de te Amsterdam, schetste het groote ver schil tusschen de groote stad en het dorp, wat betreft liet medeleven met elkaar. Na mens de familie bracht hij -hartelijk dank voor de wijze van medeleven en wenschte het korps Aurora toe, datvhet mocht groeien en bloeien lot heil der gemeente. Denzelfden avond hield Aurora een mu- zikalen rondgang tl oor de gemeente voor in zameling der gelden, bestemd voor liet on derhoud van haar muziektent. Veel belang stelling was er langs den weg, de mooie zomeravond droeg hiertoe het zijne bij. De opbrengst was f 35.55. GESLAAGDE EXCURSIE. De afd. Langendijk van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft gistermorgen een goedgeslaagde excursie gehouden naar de Coöp. Zuivelfabriek te Lutjewinikel. Men trok gezamenlijk per fiets naar Lutjewin kel, waar het. gezelschap vriendelijk door de directie werd ontvangen. Na een korte in leiding werd het gezelschap onder deskun dige leiding 't. gebouwencomplex rondgeleid om de inrichting van dit prachtige bedrijf te bezichtigen. Dti bleek zeer in den smaak te vallen van de deelnemers. Na de rond leiding werden de excursisten nog onthaald op een fleschje chocolademelk en een roo- kertje, zoodat men dampende op huis af ging- ZWITSERLAND TREKT BEPERKENDE BEPALING VOOR AARDAPPEL- INVOER IN. De Zwitsersche regeering heeft de bepa ling, dat slechts aardappelen uit Nederland mochten worden ingevoerd uit bedrijven, waar van 1 April 1938 af het mond- en klauwzeer niet was voorgekomen, ingetrok ken. CENTRAALBUREAU WENSCHT INTREK KING STOPZETTING TOMATEN-EXPORT NAAR IERLAND. Het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland heeft zich tot de regeering ge wend met het verzoek, krachtige stappen te willen doen om opheffing van het invoer verbod voor deze tomaten naar Ierland te verkrijgen. Verder is verzocht te bevorderen, dat, in ieder geval voor de reeds onderweg zijnde partijen alsnog invoervergunning zou wor den verleend. NOORWEGEN WORDT SOEPELER VOOR TOMATEN-INVOER. Als gevolg van stappen, door het C. B. der Veilingen bij de regeering gedaan om in de maatregelen, genomen door de Noor- sche regeering en waarbij invoer werd ver boden van verschillende bollen en knollen en tomaten, gegroeid of verpakt op een plaats, waar gedurende de laatste 10 jaar een Colorado-kever is waargenomen, of binnen een afstand van 50 k.m. daarvan ver wijderd, is thans door de Noorsclie regee ring een beslissing genomen, waarbij de in voer van tomaten toegestaan is op voor waarden, dat de zending vergezeld is van een door den PI. Dienst afgegeven certifi caat, waarin verklaard wordt, dat de toma ten onder glas zijn geteeld, dat de zending door een controleur van de P. D. is onder zocht en vrij bevonden van Coloradokever en dat het verpakkingsmateriaal nieuw, is zoodat voor deze zendingen geen rekening meer behoeft te worden gehouden met vindplaatsen van den kever. UITVOER BLOEMBOLLEN. De uitvoer van bloembollen heeft over de laatste maand bedragen 161.970 Kg, ter waarde van f 93.694 tegen 127.306 Kg. voor f 92.292 in dezelfde maand van 1938. Er volgt dus uil, dat de verkoopprijs lager is dan het vorige jaar. De uitvoer over Januari—Mei 1939 beliep 4.937.915 Kg. voor f 2.642.125 tegen 4.S70.777 Kg, voor f 3.194.864 over Hetzelfde tijdvak van 1938. Al steeg de uitvoer naar de Hoe veelheid nog met ongeveer 33.000 Kg., naar de waarde liep hij met meer dan f 550.000 achteruit. De Groep Sierteelt van den L.T.B. heeft een voorstel aangenomen om te bevorderen, dat de Regeering 50 pet. van de kosten zal dragen, verbonden aan de inname van het surplus. Mocht dit bezwaarlijk zijn, dan zou men van de Overheid willen verlan gen, een bedrag te verschaffen voor de vorming van een fonds, dat zou worden aangesproken, wanneer dc kortingsheffing in eeni^f jaar grooter dan 15 pet. zou moe ten zijn. BROEK OP LANGENDIJK. 25 JAAR „SCHUTTEVAER". Zaterdagavond werd in ,het lokaal van don heer C. Vijzelaar alhier een vergadering gehouden door de schippersvereeniging „Schuttevaer", in welke bijeenkomst het 25- jaiig bestaan der vereeniging werd gevoerd. Voorzitter, de heer J. Hoogland, opende de vergadering met een woord van welkom tot le aanwezigen op deze herdenkingsvergade- ring. Voorzitten herdacht de oprichters der ver eeniging, de heeren H. J. Houtkooper, J. Ploeg, A. Kamp cn T. Kliffen, waarvan en kelen nog in leven, anderen overleden zijn. Voorzitter wees er op, dat Schuttevaer" een druk leven heeft gehad. Er is heel wat rebeurd ten bate van de schipperij. We had den gaarne dit 25-jarig bestaan wat meer feestelijk gevierd, met genoodigden, enz., maar dat liet de kas niet toe. De notulen van de vorige vergadering, voorgelezen door den heer .T. Kramer, werden onveranderd vastgesteld. N. a. v. de notulen werden eenige vragen gesteld. De heer H. Oud zal namens de afd. een onderhoud vra gen met den havenmeester van Zaandam over het wegdraaien van de Alkmaar Packet. De groene sector in het licht op de Alk maarder meer is volgens den heer C. van Schoorl nog niet aangebracht. De secretaris bracht hierna een verslag uit van de algemeene vergadering te Roermond. Van een poëtisch aangelegd lid van „Schut- tevaer" was een loflied op de vereeniging ont vangen, dat gezongen kan worden, doch dat niet gezongen werd. N. a. v. klacht/ui over liet grond overladen in de kolk van de sluis aan de „Zes Wielen", heeft de havenmeester van Alkmaar toege zegd, dat er verbetering zal worden aange bracht. De overlading zal tegenover den hout handel Eecen geschieden. De voorzitter herdacht hierna het overlij den van den heer P. Groenveld, die een zeer trouw lid van de vereeniging is geweest. Voorzitter zcide, dat voor het voetbrugje bij de Halvemaansbrug de palen in het mid den van dc Ringvaart zijn geplaatst. Schut- tevaer heeft hiervan geen kennis gekregen. Bij schadevaren zullen de schippers niet aan sprakelijk zijn. De heer J. Oud merkte op, dat deze pa len niet verlicht zijn. Voorzitter vroeg welke verlichting de beste zou zijn. De twee witte lichten worden wel voldoen de geacht, omdat er een vrij goede ruimte is. De heer .7. Kramer gaf hierna een overzicht over de 25 jaren van het bestaan der ver eeniging. Hieruit bleek, dat in die 25 jaren zeer veel door de vereeniging is gedaan. Voorzitter dankte den secretaris voor dit veelomvattende werk. Spr. hoopte, dat de leden, zooral zij, die niet aanwezig zijn, aan den heer Kramer een voorbeeld zullen ne men. De voorzitter las hierna een verslag voor van de tochten naar Alkmaar en Den Helder tijdens de herdenking van het 100-jarig be staan van het Noordhollandsch Kanaal. Men bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen. Schuttevaer kan op een goedgeslaagden her denkingsavond terugzien. TWEE DRENKELINGEN. Zaterdag is het zoontje van den heer H v. d. Heerik spelenderwijs te water geraakt. Een vriendje kwam het zeggen bij den va der, die bij den slootkant aangekomen, het jongetje in de diepte zag verdwijnen. De heer v. d. Heerik sprong gekleed te water en slaagde er in zijn zoontje van den ver drinkingsdood te redden. Bij den heer J. Plugboer viel een zoontje van den heer Kr. in het water. Ook deze drenkeling werd nog tijdig op het droge gebracht, zoodat deze ongevallen nog goed afgeloopen zijn. NOORDSCHARWOUDE FIETSTOCHT HERCULES cn HYGIEA. Gistermorgen werd door een 40-lal adspi- ranten met begeleiders van de gymnastiek- vereeniging „Hercules cn Hygiea" een goed geslaagden- fietstocht-gehouden maar Schoorl en Bergen. Hier werd eenige uren op de meest aangename wijze doorgebracht. Om acht uur vertrok men en te 12 uur waren de jongens en meisjes weer thuis. FANFARE „GENOT DOOR KUNST" Zaterdagavond werd door het R.K. fan farecorps „Genot door Kunst" de muzikale rondwandeling door de gemeente gehouden waarbij gecollecteerd werd. De opbrengst bedroeg f 42.15. OUDKARSPEL. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor „Herwonnen Levens kracht", welke Zaterdag in deze gemeente en gisteren bij dé R.K. kerk te Noordschar- woude werd gehouden, heeft f 58.92 opge bracht. LANGENDIJK ééN. Dc afd. Oudkarspel van de R.K. Staats partij zal deze week een vergadering hou den ter bespreking van het punt, de ver eeniging der Langendijkcr gemeenten. MEETING DER COMMUNISTEN. De afd. van de C.P.N. hield gistermiddag achter café Jansen een meeting in verband met de a.s. gemeenteraadsverlrieizingen. De belangstelling was niet groot. Voorzitter, dc heer P. K. Volkers, opende de bijeenkomst met welkom, in het bijzon der tot de sprekers. De lieer Borst hield een rede over zijn vierjarig beleid in den gemeenteraad. Spr. heeft in de 4. jaren steeds een arbei dersafgevaardigde naast zich genust. Dc wenschelijkhcid daarvan wordt wel gede monstreerd bij verschillende zaken, vooral dc werkverschaffing betreffende. Spr. her innerde aan zijn actie voor de oplièffing van het rouleersysteem. Door actie te voeren is verbetering te verkrijgen, dat is gebleken bij dc verhooging van het basis uurloon. Tot zijn eigen onderwerp komende, be sprak spr. de inkrimping van den export naar Duitschland. Deze is een gevolg van de vermindering van de koopkracht, waardoor wij geen Duitsche artikelen kunnen koopen. De tuinders zullen hun strijd om verbetering gezamenlijk met de arbeiders moeten voeren. Ook de kleine middenstand is niet vol doende geholpen Dc gevraagde steun aan kleine tuinders heeft men niet kunnen doorvoeren, omdat er geen geld voor hen was. ook al door de tweedracht die er was. Herziening van het belastingstelsel heeft spr. steeds gepropageerd, nl. het geld te ha len waar het was. Spr. behandelde hierna dc samenwerking van dc groep De Boer en de V.D. Het standpunt van de communisten t.a.v. de benoeming van 'n ambtenaar ter secre tarie is gebleken het juiste te zijn geweest. Wij moeten ook opkomen voor de belan gen van de gemeente, zeide spr., n.a.v. eeni ge critiek op de houding van de C.P.N., bijv. bij de beschikbaarstelling van een school lokaal van den tuinbouwcursus tegen ver goeding. Het gaat niet aan de lokalen ge heel gratis te geven. Dan zou men in con flict komen met andere vereenigingen. De verkiezingsstrijd te Noordsc.harwoude besprekende, noemde de heer Borst nummer 2 van dc lijst van Alg. Belang een verkap te fascist. Ook de verdeeldheid in de S.D. A.P. aldaar besprak spr. Tot 1 Juli a.s. de indien thans een abonnement wordt genomen, f 1.90 per 3 maanden Spr. wekte op, de communistische lijst te stemmen, ondanks de verdacht/makingen, welke er over hem zijn en misschien nog worden rondgestrooid. Rede van den heer Wijnkoop. Vervolgens was het woord aan den heer D. Wijnkoop, lid van de Tweede Kamer over den internationalen politieken toestand in verband met de gemeenteraadsverkiezingen. We hebben weer eenzelfde situatie als in September, aldus spr. Chamberlain heeft wel geweten, wat hij deed: eèn slag bereid aan de democratische volken van midden-Euro pa en de handhaving van liet nat. socialis me en fascisme Dat heeft hij bewust gedaan. Waarom? Is Chamberlain een fascist, omdat Hij Hitier gered heeft? Neen, maar hij is een imperialist, hij komt op voor een bepaalde kliek van kapitalisten en grootgrondbezit ters, die doodsbenauwd zijn voor de demo cratie, voor de arbeidersmassa's. De communisten hebben in September wel gelijk gehad dat de vrede niet gered was. Chamberlain heeft dat moeten erkennen. Nog altijd is Chamberlain bezig, het ant woord van de Sovjets te saboteeren. Met op zet, omdat door geordende vredestoestanden de démocratie, de arbeiders- en boerenmas sa's de macht zouden krijgen. Hitier is kant en klaar voor z'n volgenden gewelddaad. Het kan gauw gebeuren, maar het kan ook nooit gebeuren, als de tegen krachten sterk genoeg blijken. Het gevaar van den grooten oorlog komt steeds nader. Het is geen toeval, dat spr. minister Colijn eenige waarheden heeft ontlokt over de moeilijkheden in de regeering. Wij zijn de communisten, wij willen weten, wat er gaande is. Toen spr. de interpellatie houden wilde, heeft de heer Albarda, die volgens velen de vragen had moeten stellen, gezegd, het beter te vinden, dat de behandeling werd uitge steld, om den minister de gelegenheid te geven, een verklaring te geven. Deze interpellatie heeft wel succes gehad, dat moesten de anderen erkennen. Voor oorlogsdoeleinden is wel geld, schrij ven de kranten, maar de heeren willen het niet geven en het niet halen waar het is. De massa zal moeten betalen door loon-, winst- en huurbelasting. Het plan-Westhoff is een voordeel voor de gezeten burgers, niet voor de arbeiders en kleine boeren. De S.D. hebben Rornrne en Westhof groot gemaakt, door te zeggen dat dit plan-Westhoff aan het Plan v. d. Ar beid gelijk was. Hierna behandelde spr. dc raadsverkie zingen in Amsterdam. Wij communisten zijn de eersten geweest die op de verkeer de practijken in de erfpachtsuitgiften heb ben gewezen Mogen mannen als De Miranda, Matthijs- sén en Gulden verdwijnen. Dat is helaas de veroordeeling van de tactiek der soc. demo craten. Die tactiek moet veranderd worden. De eenheid van de arbeiders, boeren en den middenstand moet voorkomen, dat de voorbereiding van den oorlog wordt voort gezet. Daarna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. INTREDE VAN DEN HEER KORNDÖRFFER BIJ DE NED. HERV. GEMEENTE. Gisteren preekte de heer Korndörffer uit Wieringerwaard hier zijn intrée bij de Ned. I-Ierv. Kerk. Hij deed dit naar aanleiding van het tekstwoord: Schaamt U het Evangelie niet. Deze preek, werd met groote aandacht gevolgd door een groote schare kerkgangers. De kerk was geheel gevuld. Ds. Rasch, de consulent, heeft den nieu wen leeraar namens den Ring en den Kerke- raad van harte welkom geheeten en er zijn blijdschap over uitgedrukt, dat in Zuidschar- woude het Evangelie weer door een eigen leeraar zal worden verkondigd. Staande zongen de kerkgangers den nieu wen leeraar het bekende Psalmvers toe: Dat 's Heeren zegen op U daal! Onder de aanwezigen waren ook vertegen woordigers van den Kerkeraad der Ned. I-ïerv. Gemeente uit Wieringerwaard en Wieringermeer. Ds. Bamouw, die 20 jaar ge leden als predikant te Wieringerwaard stond, was met zijn dochter aanwezig. Na den dienst werden allen in het Evan- gelistiegebouw door de V.C.J.B. hartelijk ontvangen. Hier werden nog eenige woorden gesproken door den president-kerkvoogd na mens de Kerkvoogdij, terwijl ook de heer en mevrouw Korndörffer hartelijk werden toegesproken. Ook Ds. Bamouw bleef niet achterwege. Het begin kan zeer zeker goed genoemd worden! WIERINGERMEER VOORDRACHT GEMEENTE-ARCHITECT. In de morgen te houden gemeenteraads vergadering zal aan de orde komen de be noeming van een gemeente-architect. De voordracht luidt: 1. IJ. E. Dijkstra te Ha ren; 2. G. F. Wamelinik te Renkuim. FRANSCHE INGENIEURS NAAR DE WIERINGERMEER. Ook bezoek aan de zuivelfabriek te Lutjewinkel. Van heden af zullen 60 leden der Societé des Ingenieurs Civils de France met hun dames ten getale van twaalf een studiereis door Nederland houden als vervolg op een tocht door België. In de kamende dagen staan bezoeken aan de Wieringermeer, den afsluitdijk alsmede aan de zuivelfabriek „West-Friesland'"' te Lutjewinkel (directeur de heer G. Nes) op het programma.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5