Pauze in de Britsch-Russische onderhandelingen K. HOORNSMAN Inwoners van Koegras DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER No. 4 van Lijst 2 GEMEENTEBELANG BOVEN POLITIEK ANNA PAULOWNA De eenige lijst w Chamberlain heeft nog hoop Brand in Britsche vlieghaven Amsterdam als internationaal mode-centrum Duur betaalde Duitsche hulp... Koning Zog naar Engeland? vl/EERBERICHT Duitsche rede ia de Belgische Kamer De candidaat voor het Platte Land. Laan, Schagen, Tel. 20. DINSDAG 20 JUNI 1939. 83e Jaargang. No. 10909. «few N.V. Uitg.-Mq. „HoHond» Hoofdefkwortier" 4 Hoon in de Duitsche bladen Nog verscheidene punten geven moeilijkheden, verklaart Cham- berlain. ENGELAND ONMACHTIG GENOEMD. Tijdens de debatten in het Lagerhuis heeft de afgevaardigde van de Labour-Party, Dal ton, gevraagd of de instructies aan den Brit- gchen ambassadeur te Moskou, uitgebreid ge noeg waren om onderhandelingen zonder ruggespraak mogelijk te maken. De minister-president antwoordde hierop, dat dit begrijpelijkerwijs zal afhangen van het. verloop van de besprekingen. Het is mo gelijk, dat punten ter sprake zullen komen, welke ruggespraak noodig maken, doch tot nu toe is dit niet het geval geweest. Op de vraag van den conservatief Adams, of er nog andere moeilijkheden waren, be halve de positie van de Oostzee-Staten, ant woordde Chamberlain: „Ja, er zijn nog ver scheidene andere punten." Chamberlain deelde verder mede, dat Don derdagmiddag j.1. de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland te Moskou, vergezeld van Strang door Molotof zijn ontvangen. De diplomaten hebben de jongste FransclïBrit sche voorstellen uiteengezet. Vrijdagmiddag is een tweede bijeenkomst gehouden, waarop Molotof enkele opmerkin- ict ge £en heeft gemaakt ten aanzien van deze voor zeg stellen. De besprekingen Zijn nóg gaande, even icïitei Stilstand in de besprekingen. k. rakel Gisteren zijn te Moskou geen besprekingen gehouden tusschen de vertegenwoordigers van de drie mogendheden, teneinde de re- eeringen in staat te stollen de verschillen- e voorstellen en tegenvoorstellen, welke jetf zijn gedaan, nader te beschouwen. De ambassadeurs van Frankrijk en Enge land zijn gedurende het weekeind voortdu rend in contact geweest met Strang, doch I/net Molotof zijn geen besprekingen gevoerd Ijen ook gisteren is dat niet het geval ge veest. Men verwacht nadere bevelen van yonden alvorens besprekingen met Molotof te voeren. NIEUWE DEBACLE, ZEGT DE DUITSCHE PERS! In verband met de in het Lagerhuis af gelegde verklaring van Chamberlain ten aanzien van den stand der onderhandelin gen in Moskou schrijft de „Deutscher )icnst" in een eigen bericht uit Londen o.a.: De Lagerhuisverklaring van Cham berlain heeft opnieuw de debacle in Moskou van de Britsche buitenland laritt „Dj itsclt n he ia ds Euro 'even lorna cn hten )a en [en. ingei li ii:;- lelif ei ei uit- blai r: is lnl 3 'li :cW oda wtf sche politiek in het schrilste licht der openbare belangstel ling geplaatst. Dc Duitsche en Ita- liaansche publicaties in de pers, die op grond van den feitelijken toestand steeds weer met nadruk op de ware moeilijkheden bij de Moskouschc pactonderhandelingen, nl. de. kwes tie der garanties voor het verre Oos ten, wezen, zijn in Londen als bij zonder onaangenaam gevoeld. Klaar blijkelijk op een wenk van hooger- hand hebben dc Londensche bladen zich zelfs niet in een polemiek daar mede bezig gehouden. Ook Chamber lain heeft in zekeren zin dit aan de Engelsche pers gegeven wachtwoord gevolgd door eveneens op de meest, pijnlijke wijze te vermijden in het bijzonder aan het Britsche volk te verraden, waarom de onderhandelin gen in Moskou niet verder komen. Roerend „Het is roerend te zien, aldus gaat de Deutsche dienst verder, hoe lang nu reeds de goede naam der Baltische landen dooi de Britsche en de Fransche pers er voor misbruikt wordt om de Moskousche debacle der Britsche buitenlandsche politiek op een beschroomde en delicate wijze te verdekken. Niemand, die de streken en methoden der Britsche omsingelingspraclijkcn eenigerma- te kent, heeft echter ook maar den gcring- sten twijfel er aan gekoesterd, dat de Brit sche buitenlandsche politiek eventueel geen scrupules zou hebben om zoo noodig de Baltische Staten ook tegen hun eigen wil binnen het Britsche omsingel ingsfront te pressen. Albion,heeft nog nooit gevraagd naar den wil van kleine volkeren, wanneer het ze wilde gebruiken voor zijn imperialis tische en kapitalistische doeleinden. Onmacht. Het huidige Ticntsin-incident bewijst ech ter de geheele onmacht van de Britsche po sitie in het Verre Oosten, die op kenmerken de wijze in de Britsche pers in een pijnlijk aandoend mengsel van woedende uitvallen, massieve bedreiging en smeekende bezwe ringen aan het adres van Japan tot uitdruk king komt. In Moskou is men klaarblijkelijk voldoende op reëele politiek ingesteld om dit dilemma der Britsche buitenlandsche poli tiek duidelijk te zien. Moskou wil zich nu eenmaal niet gratis als kanonnenvoer voor de belangen van Groot Brittan je uitleveren doch eischt dentengcvolge van Groot Brit- tanje het beginsel der wederkeerigheid en wel schriftelijk. Juist dat echter is bijzonder pijnlijk voor Londen." Plaatselijke regeling van Tient- singeschil nog mogelijk. In antwoord op vragen inzake Tientsin heeft minister-president Chamberlain in het Lagerhuis ge zegd, dat blijkbaar het eerste ver zoek om uitlevering van vier Chinee- zen is vertroebeld door eischen in zake de algemeene politiek. Van de Japansche regeering is geen for- meele mededeeling ontvangen en men hoopt nog steeds, dat een plaat selijke regeling tot stand zal komen. De minister van buitenlandsche zaken heeft gisteren een onderhoud gehad met den Japanschen ambas sadeur en de Britsche ambassadeur te Tokio poogt eveneens de zaak op te helderen. De Britsche regeering is verder in nauw contact met de regee ringen van Frankrijk en de Ver- eenigde Staten. Ook let de regeering scherp op de reactie van het hui dige conflict op de overige Britsche en internationale nederzettingen in China. Chamberlain ging vervolgens de gebeur tenissen na en veroordeelde de Japansche maatregelen, waardoor de Engelschen zoo- Veel vernederingen moeten doorstaan. Over het algemeen is de toestand niet duidelijk. De Britsche regeering kan niet Relooven, dat de Japansche regeering den toestand moeilijker zou willen maken. In antwoord op een vraag van Eden zeide de minister-president, dat maatregelen ge nomen zullen worden dat voldoende levens middelen voorradig zullen zijn. Verder zeide hij, dat de blokkade van Koe Lang Soe nog wordt gehandhaafd. Dividend Philips Uitkeeringen op gewone en pref. aandeelen onveranderd. Directie cn commissarissen van dc N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken zullen aan de jaariijksclie algemeene vergadering van aandeelhouders voorstellen over het boek jaar 1938/1939 een dividend uit te koeren van 7 op de preferente aandeelen en 11 op de gewone aandeelen (beide uit- keez'ingen als vorig jaar. Dc raad van beheer der N.V. Gemeen schappelijk Bezit van aandeelen Philips' Gloeilampenfabrieken zal aan de jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeel houders voorstellen over het boekjaar 1938- 39 een dividend uit te keeren van 7 op de preferente aandeelen en 11 op de ge wone aandeelen (beide als vorig jaar). Vliegboot uitgebrand. Een 'per soon vermist. Gisteravond is brand uitgebroken in de vlieghaveh van de Imperial Airways te Hythe (Hampshire), waar juist de vliegboot Connemara lag. De vlammen bereikten de vliegboot, voordat men er in geslaagd was het vuur te blusschen, met het gevolg, dat óok de vliegboot in brand vloog en geheel vernield werd. Aan boord van de Connemara bevonden zich zes personen, n.1. drie technici der im perial Airways en drie deskundigen voor de brandstofvoorziening. Een der laatstge noemde drie mannen wordt vermist. De ove rige vijf bleven ongedeerd. MET EEN ZEILJACHT NAAR HONOLOELOE. De nieuwe eigenaars van het jacht „Ka- miloa", de 28-jarige Amerikaan Albert Welsh en de 2o-jarige Duitscher Klaus Wacker, zijn vanaf Cannes aan boord van het jacht naar I-Ionoloeloe vertrokken. Dc eerste etappe van de reis zal zijn tot Gibraltar of Tanger. Men zal zich herinneren, dat de vorige eigenaars van het jacht, F.ric de Bischop en Tatifoouet met het vaartuig een reis om de wereld hebben gemaakt, welke op 22 Mei 1938 werd .voltooid. Onze confectic-industrie neemt hooge vlucht. Belangrijke show. Groote belangstelling uit het buitenland. Het. is nog maar weinig jaren geleden, dat vrijwel alle damesconfectie in Neder land moest worden ingevoerd uit het. buiten land, voornamelijk uit Berlijn en Weenen, waar zich het internationale centrum van deze industrie bevond, zoodat de Nederland sche huizen hun vertegenwoordigers naai de jaarlijksche shows in Berlijn of Weenen moesten sturen om daar de nieuwe model len en stoffen te vinden, welke men in ons land noodig had. Nadat enkele Nodorlandsche firma's reeds eerder met eigen bedrijven wa ren begonnen, heeft de damescon- fectic-industrie de laatste paar ja ren een zoodanige vlucht genomen, dat mede door de verschuivin gen op de internationale markt, waardoor vele afnemers, o.a. in vel band met de politieke gebeurtenis- - scn, zich wenschten te herorientee- ren thans in Amsterdam een ontwikkeling is bereikt, waardoor ook hier een internationaal cen trum begint te ontstaan en zij, die in het buitenland „bij" wenschen te blijven, genoodzaakt zijn, zich op de hoogte te komen stellen van wat Amsterdam op het gebied van da mesconfectie aan nieuws heeft te bieden. Dc Nederlandsche japonnen- cn mantel fabrikanten hebben in dit verband een na tionale modeshow georganiseerd welke gis teren onder overweldigende belangstelling in de hoofdstad werd geopend. Er waren bij na 1200 belanghebbenden, waarvan meer dan 100 vertegenwoordigers van belangrijke buitenlandsche huizen, zeer velen uit En geland. en België, maar ook uit Stockholm, Bazel, Warschau, en zelfs uit Australië en Zuid-Afrika. Ook tal van officieele instan ties zonden hun afgevaardigden; de over heid steunt n.1. krachtig dezen groei van onze mode-industrie. De Amsterdamsche wethouder van Finan ciën, de heer Jac. Rustige, opende de show 'en sprak daarbij den wensch uit, dat deze expositie de belangrijkste Europeesche in ternationale show zal worden. Wij vernemen, dat de plannen om deze moderevue tot een permanente hoofdstede lijke gebeurtenis te maken, steeds vasteren vorm aannemen. Vermelding verdient nog het feit, dat onze textielnijverheid mede van de hooge vlucht der confectie-industrie profiteert, doordat zij zich ins gaan toeleggen op de vervaardiging van stoffen, welke tot nu toe uit het buitenland werden geïmporteerd. Ds. Niemoeller emeritus... Voortaan slechts de helft van zijn salaris als pensioen. De „Times" verneemt uit Berlijn, dat ds. M. Niemöller die nu reeds twee jaar in het concentratiekamp Sachsenhausen zit kennisgeving ontvangen heeft van een nieuwen tegen hem getroffen maatregel, dat hij, of beter zijn gezin, voortaan selchts de helft van zijn salaris zal ont vangen en wel bij wijze van pensioen. Dc (onder invloed der regeering handelende) kerkelijke autoriteiten hebiben hiertoe, al dus het I-lab., moeten besluiten, omdat er, volgens de gegeven motiveering, geen uit zicht op hervatting van de ambtsbediening "Tan ds. Niemöller is. In de bclijdenisbc weging heeft deze maatregel nieuwe ver ontwaardiging gewekt. Britsche commandant intimideert de japanners Kanonneerboot loste goederen zonder verlof. PROTEST DER JAPANSCHE REGEERING. Japan heeft gisteren krachtig geprotesteerd bij de Britsche marine-autoriteiten te Shang hai, omdat de Britsche kanonneerboot Sca- rab met geweld goederen zou hebben gelost te Woehoe aan de Jangtse. Volgens het Japansche militaire hoofdkwar tier te Nanking heeft de bemanning van de Scarab de Japansche officieren en man schappen „geïntimideerd" door machinege weren op hen te richten. Verlangd wordt, dat verontschuldigingen worden aangeboden en dat garanties worden gegeven tegen een herhaling van dergelijke incidenten. In het Japansche protest wordt betoogd, dat de Scarab gehandeld heeft in strijd met dc verplichting, welke de Britsche marine- autoriteiten op zich genomen hebben, om aan de Japanneezen gedetailleerde lijsten voor te leggen van alle goederen, die door marine- vaartuigen in Jangtsehavens zullen worden gelost. Verklaard wordt, dat gewapende matrozen Woensdag ongeveer 150 kisten goederen uit de Scarab aan land gebracht hebben. Toen Japansche soldaten, tusschenbeide trachtten te komen, aldus het protest werden machi negeweren op hen gericht. Verschillende verstrekkende maat- gelen in het protectoraat en Slo wakije. Het gemeentebestuur van Pardubicc, een plaats in het protectoraat, heeft bevel gekre gen aan Berlijn een bedrag van S0.000 kronen te betalen en 2000 M3. eikenhout te leveren bij wijze van betaling voor de levensmidde len, die door de Duitsche troepen verstrekt zijn aan de z.g.n. werkloozen. De Duitsche autoriteiten hebben onmiddellijk een begin gemaakt met het kappen van oud, speciaal beschermd boscli. Het aanbod van het ge meentebestuur om in geld te betalen, waar door het oude boscli voor vernietiging zou zijn gespaard, is door dc Duitsche autoritei ten afgewezen. Weg met Tsjechische opschriften! De Duitsche autoriteiten hebben bevel ge geven dat alle Tsjechische opschriften op dc grenspalen moeten verdwijnen. In den ver volge zullen de grenspalen van Boheinen en. Moravië uitsluitend Duitsche opschriften dragen. Aan de grens tusschen Moravië en Polen zijn de opschriften reeds vcrduilscht. De Duitsche autoriteiten hebben het dragen van de Sokoluniform in de stad verboden. Het Slowaaksche telegraafagentschap pu bliceert een communiqué, waarin de buiten landsche berichten, als zouden 20.000 Duit sche soldaten over Slowaakschen grond naar de Poolsche grens gemarcheerd zijn, worden tegengesproken. Ook de berichten over een aanstaande deeling van Slowakije cn dc in richting van een militair hoofdkwartier te Bratislawa worden tegengesproken. Verzoek aan de Britsche regee ring. Naar aanleiding van het bericht, dat Zog toestemming heeft gevraagd, zich in Enge land te vestigen, verneemt Reuter, dat het verzoek van den ex-koning door dc Brit sche regeering overwogen wordt cn dat het waarschijnlijk niet op bezwaren zal stuiten. Op voorwaarde, dat Zog de gebrui kelijke garantie geeft, dat hij zich van alle politieke actie zal onthouden. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT» Verwachting: Wisselende bewol king, plaatselijk nog eenige regen, weinig verandering in temperatuur, zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richting. Afgevaardigde kent bijna geen Fransch. Naar de Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. meldt zal heden Dinsdag voor de eerste maal sedert 1830, een Duitsche rode in de Belgische Kamer worden gehou den, dit bij gelegenheid van de algemeene bespreking van de begrooting. De katho lieke afgevaardigde voor het arrondisse ment Verviers, Freres, burgemeester van het stadje St. Vith, die zeer moeilijk Fransch en in het geheel geen Ncderlandsch spreekt, liet dc vorige week aan het presi dium van de Kamer weten dat hij van zins was aan het begrootingsdobat deel te nemen en zulks in zijn moedertaal, het Duitsch zou doen. Deze rede zal in de oorspronke lijke taal, in de Parlementaire Handelin gen worden opgenomen maar moet, ten be hoeve van het officieel beknopt kamerver slag in het Nederlandsch en het Fransch worden overgezet. Ook zal voor een onmid dellijke mondelinge vertaling, ten behoeve van dc Kamerleden die geen Duitsch ver staan, worden gezorgd. Van deze vertaling zullen zij, door middel van het koptelefoon- systeem kennis kunnen nemen. Begrijpt a.s. Woensdag Uw belangen en stemt Stemt daartoe voor de gemeenteraad van De lijst van de VRIJZINNIGE KIESVER. EENIGING en PLAATSELIJK BELANG waarbij de kiezers directen invloed hebben op de aanwijzing der candidaten. Zij die de meeste stemmen behalen, worden gekozen verklaard. Vult één van deze hokjes in» PI P» Koorn DG. Kuiken Jac. Lindenbergh Waiboer H. Wilms K. Brugman M. Cornelissen G. H. Geerligs □J Keizer Cz. E. Romar

Schager Courant | 1939 | | pagina 1