IE O Wij lazen voor ►UITENL ANDSCH VERZICHT Streekgenoofen maken carrière in Zuid-Afrika SCHAGEN HASMUS, DE WONDERDOKTER. In het Noordhollandsch Koffiehuis heeft het gezelschap Saalborn-Parser gisteravond voor een flink bezette zaal de eerste ker- misuitvoering gegeven. En laten wij maar direct met de deur in huis vallen door te zeggen, dat deze uitvoering een groot suc ces is geworden. Itasmus, de wonderdokter van den Deenschen auteur Paul Sarauw bracht ons een actueel probleem en waar bovendien de vertolking der rollen wel zeer moeilijk voor verbetering vatbaar was, kon het niet anders of het publiek werd In alle opzichten tevreden gesteld. Het vraagstuk werd gesteld: Arts contra kwakzalver of oni in den geest van het stuk te blijven: dokter contra wonderdokter. Ner gens wordt positief partij gekozen, doch duidelijk voelt men het contrast fusschèn den man der wetenschap en die der intuïtie. Duidelijk komt ook naar voren, dat het het geloof is, dat de gi-oote beschermer is van •He kwakzalvers en wonderdoktoren. Het contrast tusschen Rasmus Thomson (den kwakzalver) en dr. Hal Ier (den man dér wetenschap), hoe sterk werd het tot uiting gebracht door het sublieme spel van resp. Louis Saalborn en Lau Rzerman. Zij wisten de hoofdfiguren tot levende mensclicn te maken door een volkomen juiste spelop vatting. Rasmus, die ons liet lachen door zijn frissche humor; dr. Halier, die ons ook liet lachen, maar door zijn pessimistische humor. Typen, om niet spoedig te vergeten! Hier waren rasartisten aan het werk, woord en gebaar noch te overdreven, noch te so ber. Beheersching van de situaties tot in alle détails..Wij zouden den een te kort doen door den ander te prijzen. De ontmoetingen tusschen dokter er kwakzalver waren hoogtepunten van den avond. Carla de Raet had als Lili, de dochter van dr. Haller, zeker geen gemakkelijken rol te .vervullen. Zij sloeg zich er echter door met groote vlotheid en paste zich met Ferdinand Sterneberg (Rasmus' zoon), uitstekend bij de hoofdpersonen aan. Bepaald ontroerend wa ren de dialogen tusschen Rasmus en Lili. Een prachtig staaltje van gaaf samenspel. Kostelijk was Bob van Lcersum in zijn cre atie van Niels, den huisknecht v. dr. Hal ler. Welk een genot dezen artist aan het werk te zien. Uit elk zijner bewegingen spreekt het talent. Zoo'n huisknecht vervult geen bijrol, we overdrijven waarlijk niet met te schrijven, dat alleen zijn spel reeds een gang naar den schouwburg waard is. Ofelia Jensen (Maud Perry) kon als huis houdster van Rasmus eveneens groote vol doening schenken. Bijzonder in den smaak van het publiek vielen nog Jos. Liesting en Hans Kaart, die door hun koddig spel langdurige lachsalvo's wisten te ontlokken. De overige rollen, hoewel klein van stuk, waren geenszins verwaarloosd, integendeel keurig verzorgd. Het publiek heeft de actrices en acteurs na afloop van ieder bedrijf met veel applaus beloond. Applaus dat zelden meer verdiend *al zijn geweest. Rest ons nog de. vermelden, dat. aan dq uit- vöering der decors 'niets, maar dan ook niets ontbrak. De band van Wim Steevens zorgde voor uit nemende entr' act-muziek, terwijl in de pauze Framjois Hoomers en zijn kapel het verblijf in de voorzaal tot een groot genoe gen deed zijn. Het is ruim acht jaar geleden, dat de heer Jaap de Moor van Schagerbrug, klein zoon van den oud-burgemeester van Zijpe en broer van den bekenden Schagen-mid- voor, naar Zuid-Afrika scheep ging. om daar zijn geluk te beproeven. Dit moet dan aldus verstaan worden, dat de onderne mende jongeman zich bij zijn vertrek reeds van een betrekking verzekerd wist. al was die betrekking dan ook van nog zoo be scheiden aard. Hij trad nl. te Pretoria als monteur in dienst van de fa Flitton en Al- derson, welke aldaar de General Motors vertegenwoordigt. Nadat de Moor zich als monteur be kwaamd had hij was overigens geen leek op het gébied van motoren, daar hij thuis reeds in de garage werkzaam was geweest ging hij over naar de verkoop-afdecling der zelfde firma, welker zaken steeds in om vang toenamen Door zijn helder inzicht, zijn groote activiteit en ondernemingsgeest ves tigde hij sterk de aandacht van zijn supe rieuren op zijn persoon en genoot bij hen dan ook al spoedig een groote achting. Hij ontwikkelde zich tot een eerste klas ver- kooper. en was tenslotte de man die verre weg de meeste automobielen van de hand deed. Thans, na acht jaren, op 26-jari- gen leeftijd, is de Moor (uit een keur van candidaten, die allen ouder waren dan hij) tot directeur der verkoopafdeeling van de nieuwste zaak der fa. Flitton en Alderson benoemd. Men zal zich misschien een voorstelling van den geweldigen omvang van dit bedrijf kunnen maken als men weet, dat de ge bouwen circa 55000 vierkante Engelsche voet groot zijn De garage biedt plaats aan 600 automobielen, de showroom kan er met ge mak 50 bergen. Een serie hydraulische ele vatoren smeren en oliën de automobielen, terwijl de klanten wachten. Het personeel uit den aard der zaak vindt een uitgebreide staf werklieden bij genoemde fa. emplooi kan negen auto's tegelijk van benzine en olie voorzien, zonder dat. men den indruk rijgt, dat er iets bijzonders aan de hand is! Met den bedrijfschef staat de Moor aan het hoofd van dit gebouwen complex en neemt hij dus, op jeugdi gen leeftijd reeds, een positie in, die slechts voor enkelingen is weggelegd. 'Behoeft het nog betoog, dat de fami lie trotsch is op Jaap, die nog altijd dezelfde eenvoudige kerel is geble ven? Curièus is het tenslotte nog te vernemen, dat de heer Jan Stammes, vroeger te Nieu we Niedorp, in hetzelfde bedrijf als voorman in de werkplaats is aangesteld. Ook Jan heeft niet slecht geboerd! Noordhollandsehe jongens in den vreemd' maken carrières ZONNESTRAAL-COLLECTE. Zaterdag 24 Juni a.s. zal in deze gemeen te de jaarlijksche „Zonnestraal"-dag worden gehouden. Het Comité voor de collecte ver trouwt ook nu weer op de sympathieke vrij gevigheid der ingezetenen, ook vroeger me nigmaal voor dit dool betoond Het hoopt van harte, dat deze offerdag voor „Zonne straal" speciaal moge staan in het teeken van het 12M-jarig jubileum, m.a.w. dat de giften rijkelijk mogen vloeien en het resul taat der collecte de bijzondere waardeering van liet publick moge vertolken voor het nuttige werk van ..Zonnestraal". Wie zich opgewekt mocht gevoelen mee te helpen met collecteeren. wordt vriende lijk verzocht zich aan te melden bij het secretariaat van het Comité, dat gevestigd is bij J. Burger, Oosterstraat 104. BRUGGENBOUW GEGUND. Aan den heer F. Veerman te Westwoud is door Ged. Staten van Noord-Holland ge gund het maken van twee vaste bruggen hij de Sne-vert én één vaste brug bij de Nesdijk te Schagon. Van dit werk vond de aanbesteding 1 Juni plaats, terwijl de gunning toen werd aangehouden De heer Veerman was laagsten inschrijver voor f 11990. Uit onze Omgeving WIERINGERMEER UITSLAG AANBESTEDING. De directie vn de Wieringermeer hield gisteren te elf uur in het gebouw „De Unie" te Alkmaar een aanbesteding van be stek no. W. 28: Het bouwen van een vaste brug in gewa pend beton over den Watcrkaaptocht in de Wieringermeer met' bijkomende werken. Ingeschreven werd als volgt: Jac. van 't Hek en Joh. Stroet Hoorn f 7452 G. C. van Hoften, Haarlem f 8770 N.V. P. Daalder's Aanneembedrijf Alkmaar f 8777 A. C. van Besooien, Alkmaar f 9210 P. Doorn, Sint Maartensbrug f 9750 J. v. d. Meer, Bussum f 112S5 J. Bontebal, Zevenhuizen (Z.H.) f 11144 J. Bot en A. Rustenburg, Medemblik f 10625 E. K. Pik, Barsingerhom f 8645 (onder aftrek van f 25.voor gebruik van vrij grint.) Jac. van Veldhoven, Hoorn f 7893 F. Joh. v. d. Zande, Bilthoven 'f 13100 (met aftrek van f 100.— bij gebruik .van vrij grint.) De gunning is aangehouden. MIDDENMEER. NAAMSVERANDERING. Naar wij uit goeden bron vernemen, zal binnenkort den naam „Hotel Smit" officieel veranderd worden in „Hotel de Beurs". Waar ook in Slootdorp het hotel is verdoopt, zal de naam Smit alsL hotelhouder dan tot de geschiedenis behooren. LANGENDIJE CONTROLEUR STEUNVERLEENING. De B. en W.'s van Zuid- en Noordschar- woude hebben ter benoeming van een con troleur voor de steunverleening aan werk- looze arbeiders en kleine tuinders voorge dragen den heer P. Bergen Az., werkloos onderwijzer te Zuidscharwoude. ZUIDSCHARWOUDE. VERGADERING SCHOOLFEEST- COMMISSIE. Gisteravond vergaderde de Schoolfeest- commissie met een aantal andere ingezete nen, die elk jaar daartoe worden opgeroe- roepen. Na opening en voorlezing en goed keuring der notulen werd het Reglement voorgelezen, ten einde daarin eventueel gewenschte wijzigingen aan te brengen. Het wérd weer ongewijzigd vastgesteld. In de plaats van de dames KuiperKeesman, A. Schoenmaker, De GraafModder, Van der Hoek—Hartog, SchermerhornMuller, die niet herkiesbaar waren, werden als nieuwe commissieleden gekozen de dames T. van der HurkKliffen, D. Kliffen-Evers, Mcj. de Ruiter—'v. d. Kommer, D. Sc'holte Pellekom. Herkozen werden de liecren D. de Geus Jbz. en C. Schrieken en gekozen A. Schoenmaker. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten waren f 217.42, uitgegeven f 189.10, zoodat er een batig saldo was van f 28.02. Besloten werd het feest op 21 Juli a.s. te houden. BROEK OP LANGENDIJK. De expediteur de Waard alhier kwam gisterochtend op het veilingterein van de vereeniging „De Tuinbouw" te Obdam zoo danig van zijn auto te vallen, dat hij be wusteloos bleef liggen en geneeskundige hulip' van dr. Lohman te Obdam moest wor den ingeroepen. Het bewustzijn 'keerde gelukkig spoedig weer terug. Naar wij vernemen zal dit on geval dus verder wel geen ernstige gevol gen hebben. WIERINGERWAARD KOOKDEMONSTRATIE. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zal a.s. Vrijdagmiddag in de zaal van den heer Breed een interessante Kook- Bak- en Braaddemonstratie plaats hebben met Buta Gas. We kunnen den dames ten sterkste aan raden van deze g.elegenheid gebruik te maken om zich te overtuigen, wat met Buta Gas bereikt kan worden. Zij, die reeds van Buta Gas gebruik ma ken zijn allemaal vol lof. Het is zeker de moeite waard bij de de monstratie tegenwoordig te zijn. WIERINGEN GUNNING RIJKSWATERSTAAT. Door den Rijkswaterstaat, dienst Zuider zeewerken. is na aanbesteding per 7 Juni, thans gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren J. Dikkeboom en A. J. Watcr- land.er te Oudehaskc met een bedrag van f 42680. het wijzigen van het binnenbermbe- loop vqn: den Afsluitdijk Wieringen-Fries- land tusschen de dijkpalen 12.500—14.500. DE BLOKKADE VAN TIENTSIN. DE ENGELSCH-RUSSISCHE BESPREKINGEN. NIEUWE EISCHEN VAN HITLER? Het is merkwaardig, dat de geschiedenis te Tiemtsin de algemccne aandacht in hoofdzaak blijft bezighouden, hoewel het in Centraal-Europa eer roeriger wordt dan rustiger schijnt te worden. De vrees voor een Europeesch conflict begint weer leven diger te worden en de groote belangstel ling voor het Verre Oosten is vermoedelijk te verklaren door het feit, dat men de ge beurtenissen aldaar in verband brengt met Europa. Hoewel Japan een directe blokkade van de Engelsche concessie is begonnen, die door de ter plaatse wonende Britten op de traditioueele lakonieke Engelsche wijze is aanvaard, krïjcrt men den indruk, dat Groot-Brittannië aarzelt om represaillemaat regelen te treffen, die de kloof slechts zou den vergrooten. Men schijnt in Londen te hopen, dat Tokio ten slotte toch zal te rugdeinzen voor de consequenties, die op den duur onherroepelijk aan het Japansche optreden zijn verbonden en men tracht daarnaast vermoedelijk zich te verzekeren van een zoo krachtig mogelij'ken steun van de Vereenigde Staten, die we inderdaad meer zien gaan in de richting voor het Engelsche en tegen het Japansche stand punt. Zoolang represaillemaatregelen zijn uit gebleven, blijft de mogelijkheid om verschcr ping van den toestand te vermijden open en het is nauwelijks aan te nemen, dat Japan geen oog zal hebben voor de econo mische nadeelcn van een toespitsing van 'het conflict, verstoken als het is van vele grondstoffen. Dat Duitsohland en Italië bij dit alles een juichgeschreeuw laten hooren. ligt wel voor de hand. Ze zien de moeilijkheden van hun voornaamsten tegenstander toene men en zoo iets stemt natuurlijk tot vreug de. Niet geheel zonder invloed intusschen zullen deze gebeurtenissen zijn op het ver loop van de besprekingen tusschen den En- gelschcn afgevaardigde naar Moskou, den liper Strang, en het bewind van het Sovjet rijk. Over deze besprekingen wordt verschillend geoordeeld. De as-mogendheden weten te vertellen, dat. de partijen niet verder ko men, zoodat de heer Strang om nieuwe in structies naar Londen zou hebben getele grafeerd. Deze bron echter is natuurlijk partijdig. Hoewel nu van andere zijde wordt gesproken over een „normaal" ver loop, is er toch niet de minste twijfel aan of de besprekingen vorderen meer tijd, dan was verwacht. En zoolang onderhande" lingcn nog niet zijn beëindigd, staat het vast, dat nog geen bevredigende overeen komst is bereikt. Hoewel beide landen blijkbaar voelen el kaar noodig te hebben anders was de zaak door een van beiden reeds lang defi nitief afgebroken! schijnt het mede het wantrouwen der Russen tegen Engeland te zijn, dat het eindresultaat belemmert. In September 1938 heeft Chamberlain zich wat heel gemakkelijk heengezet over de belan gen van Moskou. Rusland is toen volkomen huiten de zaak gelaten, er is onderhandeld, zonder dat het Sowjetland er bij is gehaald. Ook zijn de garanties jegens Tsjecho-Slowakije door Engeland niet nageleefd. Niet onmo gelijk lijkt het, dat Engeland thans moet strijden om het gevoel van wrevel en van wantrouwen, dat daarover in Moskou moet zijn ontstaan, uit den weg te ruimen. En men ziet tevens, hoe ten slotte alles zich wreekt en hoe iets, wat gisteren als een succes werd gemeld, heden blijkt een ver gissing te zijn geweest. Daarbij komt, dat de randstaten, die Rus land en Duitschland van elkaar scheiden, een groot bezwaar opleveren. Het zijn over het algemeen kleine staatjes, die even be vreesd zijn voor Rusland als voor Duitsch- land en doodsangst hebben voor garantie- pacten, omdat ze, waarschijnlijk niet ten onrechte, vrcezen, dat het andere groote rijk daarin zal lezen een vergrijp tegen de neu traliteit. Mag men geloof hechten aan sommige persstemmen, dan zou Rusland voorname lijk staan op een hecht militair verbond. Vermoedelijk zou dit aan Engeland onder normale omstandigheden niet onwelkom zijn, ware liet niet, dat Chamberlain vreest, dat daardoor de spanning met Duitschland zou worden vergroot. De Engelsche minis ter schijnt van meening te zijn, dat zulk een eng verband een explosie zou verhaas ten en, hoezeer hij er ook op uit is bondge nootschappen af te sluiten, de voornaamste wensch, welke bij hem voorzit, schijnt te zijn om den vrede te bewaren en niet om een oorlog te verhaasten. Hitier zou uit den niet zeer vlotten gang der besprekingen tusschen Engeland en Rus land moed putten om opnieuw een gröot- schen coup te wagen .waarbij ook Italië en zelfs Spanje niet zouden worden vergeten. Hij zou nieuwe eischen willen stellen ten aanzien van Dantzig. Centraal-Europa, Gl. braltar, Djibouti, Suez-kanaal en Duitsche koloniën. Alles natuurlijk in een voor Duitschland, Italië en Spanje bevredigen* den zin. Onwaarschijnlijk is dit alles natuurlijk niet. Het stellen van eischen ligt geheel in de lijn van den Duitschcn Führef en men weet, dat hij een en ander van harte gaarne wenscht. Eenigszins onbegrijpelijk echter is, dat de Engelsche moeilijkheden in Oost-Azië van genoeg belang worden geoordeeld om te verwachten, dat deze ten aanzien van Euro pa den doorslag zouden kunnen geven, zoo dat het voor de blok-mogendhcden niet meer noodig zou zijn de oogst af te wach ten. Of de berichten omtrent de eischen van Hitier juist zijn, zullon we echter nog moe ten afwachten. Voorloopig blijkt slechts, dat de gedachte aan nieuwe buitenlandsche suc cessen. blijft leven. OUDE NIEDORP SCHEEPSTIMMERWERF IN ONS DORP. In het haventje bij den lieer Leek ligt ge meerd een luxe jacht „De Rietvink", dat al gemeen bekijk heeft van de inwoners van het dorp. Het gebeurt n.1. niet zoo dikwijls dat het dorp met een dergelijk bezoek wordt vereerd. De reden van dit bezoek moet dan ook niet worden gezocht in de aantrekkings kracht, wélke ons plaatsje op de opvaren den Van dit motorjacht uitoefende, doch in de minder prettige omstandigheden dat het moest worden gerepareerd van de schade Welke hét heeft oftgefoopen bij een aanva ring met de Trómpenbrug in de nabijheid van Spanbroek. In de officieele uitgave van den Rijkswaterstaat, 1934, staat deze brug aangegeven met als hoogte 2 M. De schipper heeft moeten constateeren dat deze hoogte niet juist is. De eerste spanten werden zon der ongelukken gepasseerd, doch midden in de brug is de constructie lager, vermoede lijk een fout in den bouw van deze betonnen brug. Het gevolg was dat liet zonnedak werd vernield. De werf van den heer Leek is thans gepromoveerd tot scheepstimmerwerf en de eigenaar van het jacht kan er van verze kerd zijn dat een en ander vakkundig wordt gerepareerd. BOUWVERGUNNING. Aan den heer A. Slijkerman is vergunning verleend tot het bouwen van een schuur. NIEUWE NIEDORP GEGUND. Voor rekening van den heer N. Visser, alhier zal te Spanbroek een nieuw woon huis gebouwd worden. Ondershands is deze bouw opgedragen aan J. de Lange, aanne mer te Spanbroek. Een „normalisatie-commissie" in de Wieringermeer ingesteld Ter voorbereiding van een nor male vorm van overheidsbestuur Teneinde zoo spoedig mogelijk te geraken tot de normale vormen van overheidsbe stuur in de Wieringermeer, heeft de mi nister van waterstaat, voor de voorberei ding van de noodige regelingen een amb telijke commissie ingesteld. In deze commissie zijn benoemd: A. Tot lid en voorzitter: Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, hoofdingenieur- .di recteur van den rijkswaterstaat, B. Tot leden: J. E. van der Heyden, hoofd der afdeeling waterstaatsrecht bij het departement. Voorts het hoofd van de afd. domeinen bij het departement van financiën en het hoofd der afd. begrootings- zaken van de generale thesaurie bij het departement van financiën. Mr. H. W. J. Mulder, raadadviseur, hoofd van de afdee- ling binnenlandsch bestuur bij het depar tement van binnenlandsche zaken. N. A. Nap, hoofdcommies bij voornoemd departement, C. Thomése, hoofdingenieur directeur van den provincialen waterstaat in Noordholland, mr. A. J. Backer, admi nistrateur chef van de le afd. ter Provin ciale Griffie van Noordholland, mej. mr. A. A. G. Coops, administratrice, chef der 2e afd. a. van voornoemde griffie, Ir. S. Smeding, directeur van het openbaar lichaam „De Wieringermeer" C. L. de Bruyn, secretaris van de Wieringcrmeer- directie, A. Blaauboer, Gemeentelijk Secre taris van „de Wieringermeer" C. tot secretaris: mr. J. M. Kan, hoofdcom mies bij het departement van binnenland- sché zakem EEN MYSTERIEUZE INSTELLING. De Telegraaf schrijft: Het heeft eenige bevreemding gewekt, dat de Raad voor de Luchtvaart tot heden nog ■geen enkele vliegramp der K.L.M. in het openbaar heeft doen behandelen. Bij de scheepvaart kan niet het gering ste ongeluk gebeuren of de actieve Raad voor de Scheepvaart komt in het geweer en een zeer minutieus openbaar onderzoek volgt, waarbij de oorzaken en de schuld van hot ongeval worden vastgelegd. De Raad voor de Luchtvaart is tot Réden een vrij mysterieuze instelling gebleven, die in het verborgene arbeidt. Meer openbaarheid zou er toe kunnen bij dragen te bewerken, dat het publiek besef kreeg van de belangrijke taak, welke dit rechterlijke college door het parlement is opgedragen. DE DOORSTROOMING BIJ DE HOOGSTE MILITAIRE FUNCTIES. Uit „Het Volk" (S.D.A.P.): Bij de behandeling van de Defensiebegroo- ting in de Eerste Kamer is van sociaal-de mocratische zijde aandacht gevraagd voor de gerechtvaardigde klacht, dat in de hoog ste militaire functies de doorstrooming té snel is. Een man, die de leiding van een belangrijke afdeeling krijgt, moet in vele ge vallen weer vertrekken op het oogenblik, dat hij zich juist goed en wel heeft inge werkt. Dat deze methode uit zakelijk oog punt ernstige bezwaren antmoet, spreekt vanzelf. Wij noemen thans een geval. Tegen het einde van het jaar zou de vice-admiraal Vos, hoofd van de afdeeling materieel der zeemacht, moeten vertrekken. Algemeen is men van meening, dat hier een man zou heengaan, die voor zijn functie, lil dezen tijd een zeer gewichtige functie, buitenge woon geschikt is. Als de minister overweegt in het stelsel van doorstrooming verbetering te brengen zou hij, zien wij het wel, in het belang van de zeemacht den heer Vos nog eenigen tijd op deze plaats moeten, laten. Waarom wij juist dit geval aan de orde stellen? Als men klaagde over de zeer groo te uitgaven voor Defensie, is steeds geant woord, dat deze toch in de vorm van werk gelegenheid een zeker nut opleverden; werkgelegenheid, wil het zin hebben, voor de binnenlandsche industrie. Welnu, de heer Vos heeft getoond, met de binnenlandsche industrie te kunnen samenwerken; aanmer kelijk beter bijvoorbeeld, dan de luchtvaart- afdeeling van de landmacht, die het zeer groote belang van vermindering van de Nederlandsche werkloosheid wel eens te licht telt. „ZELFVERDAMPING." Onder dit hoofd lezen wij in het Handels blad (o.m.): Dr. E. van Rappard, de aan zichzelf ont sproten Leider van het clubje Germanen dat zich op Nederlandsch gebied zóó Diiitsch voelt dat het „Heil Hitler" roept, schrijft en predikt op grond die een eigen Neder landsche historie van eeuwen bezit en dat over Nederland dus eigenlijk vonnist: „Heraus mit unsl", heeft een nieuwe me thode van protest uitgevonden. Gramstorig over het feit dat men hem en zijn volge lingen in Nederland niet verkiest toe te staan handelingen te verrichten die, zeker bij de Oosterburen, prompt als landsverra derlij k zouden worden beschouwd en even prompt uiterst hardhandig en hoofdpijn- lijk gestraft, heeft hij, besloten om „het functionneeren der Nat. Soc. Ned. Arbei ders Partij met ingang van 1 Juni tot nader order te doen staken". Zelf-opheffing. zelf- uitvlakking, zelf-vcrdonkeremaping dus, en als zoodanig een nouveauté in protcstmetho- diek. „Pas op", schijnt deze Leider het lei- dingsweerzinnige Nederlandsche volk te dreigen, „pas op, of ik houd op te bestaan". Wij volgen de uitwerking der nieuwe protcstrnethode met groote aandacht. Op het eerste gezicht lijkt zij ons uilerst aanbe velenswaardig. Het wil ons ze fis voorko men dat er door veel meer leiders van dit snufje van politieke zelf-verdainping ge bruik moest worden gemaakt. Het Neder landsche volk kan wel tegen een stootje. Daarvoor behoeven eveivtueele navolgers van dr. Van Rappard hun opgaan-in-lucht waarlijk niet uit te stellen ROTTERDAM, 20 Juni. Veemarkt. Totaal-aanvoer: 2781 stuks, t.w. 225 paarden, 30 veulens, 531 magere runderen, 790 vette runderen, 4S vette kal veren, 130 graskalveren, TOS nuchtere kal veren, 172 schapen en lammeren, 95 zuig-* lammeren, 2 varkens, 50 bokken en geiten. Prijzen per Kg.: vette koeien 76—62—34-38 ct„ vette ossen 676036-4S ct., stieren 66—5348 ct., vette kalveren 105—8555-70 ct., schapen 484230 ct., graskalveren 52 42 ct., nuchtere kalveren 4339—34 ct., sl ach tip aarden 481230 ct. Prijzen per per stuk: schapen f 2017—14. zuiglamme- ren f 1310—8, nuchtere slachtkalvereni f 10S.506.50, nuchtere fokkalvercn f 30-- 25—20, slachtpaarden f 215—175—195, werk-* paarden f 330—250—120, hitten f 220—185— 110, stieren f 265210150, kalfkoeicn f275 200140, melkkoeie f 270200—140, va rekoeien f 195155135, vaarzen f 160— 140100, graskalveren f 584225, bokken! en geiten f 107—4. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen iets hooger, pr. koe S0, pr. os 72. Stieren, aanvoer iets grooter, handel tame lijk, prijzen le kw. iets hooger, verder als vorige \veek. Vette kalveren, aanvoer gelijk vorige week, handel redelijk, prijzen onver3 anderd, pr. tot 1.15. Schapen en lamimeren, aanvoer iets grooter, handel vlot, prijzen als gisteren. Zuiglanumercn, aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen le kw. iets duurder, verder als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen iets hooger. Paar den, aanvoer gelijk vorige weck, handel kalm, prijzen slachtp. iets stijver, verder onveranderd. Kalf- en melkkoeien, aanvoel! grooter, handel kalm, prijshoudend. Vare koeien, aanvoer klein, handel stil, prijzen I als vorige week. Vaarzen en pinken, aan voer gering, handel slecht, prijzen onver- anderd. Graskalveren, aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen iets hooger. Bokken en geiten, aanvoer korter, handel vlot, prij- j zen iets hooger. PURMEREND, 20 Junï. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 8SOOÖ partijen, hoogste prijs f 17, handel matie; j 4 stapels kleine Boerenkaas f 19, 2 stapels volvette f 23.50, 2SS0 Kg. boter 1.30—1.38 per kilo. Runderen, totaal 554 stuks: 240 vette koeien 64—70 ct. per kilo, matig 164 gel- dekoeien f 110170 per stuk, matig- 110 melkkoeien f 180—260 per stuk, matig; 40 stieren 4-4—55 ct. per kilo, matig; 28 paar den f 70160 per stuk. stug; 90 vette kal veren 7085 ct. per kilo, stug; 557 nuchte re kalveren: voor de slacht f 4—11, voor de fok f 12—18 per stuk, stug; 169 vette varkens voor de slacht 45—50 ct. per kilo, vlug; 44 magere varkens f 25-30 per stuk vlug; 202 biggen f 14—18 per stuk, vlug; 950 schapen f 1622 per stuk, matig; 46 bokken f 211 per stuk; 501 lammere]! f 48 per stuk, matig; kipeieren f 3.30— 3.60. eendeieren f 2.50 per 100 stuks; piep kuikens f9300 stuks) 70—S0 ct. por .kilo, 4100 oude kippen en hanen: wit en rood 32%40, blauwe 37%42%, uitzon cl crings- pnjs 44; 4300 jonge hanen 35—42% ct., uit- zond.prijs 4-4. konijnen 0.30—1.60 per stuk'. *00 eenden 20—40 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar. Coöp. Centraio Eierveiling. Aanvoer: 90.000 eendeieren 2.60—2.7Ö, 03.000 kipeieren 3.0&—3.50,

Schager Courant | 1939 | | pagina 8