Vice-admiraal Fiirstner hoopt op slagkruisers GRATIS Britsche Koningspaar weer thuis Wethouder en schoolhoofd gearresteerd Japansch offensief faalt ïAV* Schager Courant Pachtwet deed landprijzen niet dalen! Luide toegejuicht door de enthousiaste Londenaars reed het Engelsche Koningspaar naar Buckingham Palace, na terugkeer van zijn triomphale reis door Canada en de Vereenigde Staten. Triomphantelijke intocht te Lon den. Te Southampton wachtten tienduizenden menschen uit de omliggende steden en dor pen op de aankomst van den koning en de koningin, die gister van hun reis door Ca nada en de Vereenigde Staten terugkeerden. Intusschen moest de begroeting door de vloot achterwege blijven in verband met den mist. Het plan was, dat de „Empress of Britain" ter hoogte van Solent door pen haag van oorlogsschepen van de thuisvloot zou varen. Daarvan heeft men moeten af zien. De gezagvoerder van de „Empress of Bri tain" is sedert Woensdagavond op de brug geweest. Er stond een hooge zee, terwijl het zicht werd bemoeilijkt door zwaren regen, gevolgd door mist. De twee prinsessen, Elisabeth en Marga- ret, waren waren aan boord van een torpe- dobootjager gegaan om de „Empress" tege moet te varen. Aan land! F Om 3 uur gistermiddag is het Britsche ko ningspaar te Southampton aan land gegaan Op de kade werden de vorsten door een on telbare menigte toegejuicht. Toen de koning en de koningin aan land gingen, werden zij gevolgd door de prinses jes. Zoowel de koning als de koningin za gen er zeer goed uit, de koning was gekleed in de admiraalsuniform en de koningin droeg een blauw costuum. Londen heeft het koningspaar een triom fantelijke thuiskomst bereid. Op het per ron bevonden zich Chamberlan, Halifax en andere leden van het kabinet, alsmede tal .van diplomaten. Langs den weg naar het paleis stonden geen troepen opgesteld. Brieven naar het buitenland goedkooper? Op het Congres van de Wereld Post- vereeniging te Buenos-Aires heeft men overwogen, een lager posttarief in te stellen voor brieven naar het buitenland onder de 20 gram. Het verlaagd drukwerktarief, dat in de daarvoor aangegeven gevallen van toepas sing is op de door de uitgevers of hun last hebbers verzonden couranten en tijdschriften zal, indien de betrokken administraties zulks overeenkomen, ook van toepassing zijn op de door het publiek verzonden stuk ken als bedoeld. Nagegaan wordt thans, welke landen genoemde stukken van Neder land afkomstig tegen verlaagd tarief wen- Schen toe te latctn. Het mipimum port voor doosjes met aan gegeven waarde zal worden teruggebracht van 50 tot 40 cent. De bestaande gewichtsrubriek voor pak ketten boven 1 t.m. 5 kg. werd gesplitst, n.1. in een rubriek van pakketten boven 1 t.m. 3 kg. en in een andere voor pakketten lloven 3 t.m. 5 kg. Dit beteekent, dat het tarief voor pakketten boven 1 t.m. 3 kg. bestemd voor landen, welke deze gevvichtscoupure jiog niet kennen, zal worden verlaagd. Verdacht van fraude bij gere formeerde sohool te Krabben- dijke. Gisteren zijn te Kralbbcndijke (Zeel.) aan gehouden en ter beschikking van den offi cier van Justitie te Middelburg gesteld wethouder de K., die tevens penninpmees ter is van de school der Gereformeerde gemeente en de heer van H., hoofd dezer school, verdacht van fraude in de school administratie. Door middel van vervalschte bescheiden hebben zij getracht de uitgaven van deze school op te voeren, zoodat haar krach tens art. 101 der Lager Onderwijswet meer overheidssubsidie werd verleend, dan haar rechtens toekwam. Het staat nog niet vast, of het geld ten eigen bate is gebruikt, ook de grootte van het onrechtmatig ontvan gen bedrag is nog niet bekend. „Ik ga met het vraagstuk naar bed en ik sta er mee op." MOTIE VAN „ONZE VLOOT." Onder voorzitterschap van den heer N. van Zalingen heeft de Koninklijke Neder- landsche Vereeniging „Onze Vloot" gisteren te Eindhoven haar jaarvergadering gehou den. Op voorstel van den voorzitter der Eind- hovensche afdeeling, mr. J. J. van der Putt, werd besloten, de volgende motie aan de vereeniging te zenden-: „De vergadering van „Onze Vloot" zeer waardeerende de in den laat- sten tijd getroffen maatregelen tot uitbreiding en versterking onzer Marine, is van meoning, dat met het oog op de naar algemeen oor deel zich ongunstig ontwikkelende internationale verhoudingen en de daarin waarschijnlijk gelegen bedrei ging onzer nationale zelfstandigheid, deze versterking nog ontoereikend moet worden geacht, betreurt voor al met het oog op de onvoldoende geachte veiligheid van Nederiandsch Oost-Indië, dat nog geen regeerings- besluit werd genomen tot den aan bouw van groote vlooteenlieden als bedoeld in het onlangs officieus be kend geworden vlootplan en ver zoekt den ministerraad ten spoe digste tot zulk een besluit te ko men". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledenaantal in het voorbije jaar met 1935 groeide tot 8858 en vele nieu we afdeelingen in 1938 en 1939, o.a. te Brus sel en te New York werden gesticht. In de vacature de Booij en Engelbrecht zijn in den algemeenen raad gekozen mr. dr. L. N. Deckers en luit-generaal jhr. W. Roëll, oud-commandant van het veldleger. Ten slotte werd als plaats voor de vol gende jaarvergadering Alkmaar aangewe zen. Des middags om drie uur kwam de Kon- ninklijke Marinekapel te Eindhoven aan, welke zich na een onder groote belangstel ling gemaakte muzikale wandeling per bus naar het vliegveld Welschap begaf, waar zich ook intusschen de marine-autoriteiten verzameld hadden. Officieele ontvangst. Op het vliegveld heeft burgemeester A. Verdijk de leden van „Onze Vloot" namens het Eindhovensche gemeentebestuur offi cieel ontvangen. Tusschen vier en vijf uur streek een eskader vliegtuigen van de zee macht op Welschap neer om na de ont vangst een aantal manoeuvres uit te voeren Toespraak vice-admiraal Fürstner* Aan het diner van „Onze Vloot" hield vice-admiraal J. F. Fürstner een toespraak waarin hij, naar de Tel meldt, o.m. het volgende zeide: „Bij wijze van spreken", „ga ik naar bed en sta ik op met het vraaigstuk der slagkruisers. De re geering is ten dezen aanzien nog steeds niet over de brug gekomen, doch ik heb gegronde hoop, dat zij dit een dezer dagen wel zal doen. Gelukkig bestaat er thans bij het Nederlandsche volk groote belang stelling voor de Koninklijke Ma rine en in verband daarmede zal door den volkswil de partijpolitiek moeten wijken voor de groote alge- nieene belangen. Eenige jaren geleden, bij een bezoek aan Amerika, had de toenmalige minister van Marine der Vereenigde Staten, hem toege voegd: „I don't see any temptation". Thans aldus de chef van den Marinestaf, is dit anders en zie ik iederen dag een andere temptatie. Met een taptoe op de markt werd de dag besloten. BRITSCH BOMBARDEMENTSVLIEGTUIG BRANDEND NEERGESTORT. Een der inzittenden te pletter ge vallen. Tijdens een nachtelijke oefening is een bombardementsvliegtuig van de Britsche luchtmacht in brand geraakt en bij Salis bury omlaag gestort. Twee inzittenden wisten zich, naar het Hdbld. meldt, door middel van hun para chute te redden, de derde inzittende is, doordat zijn parachute weigerde, te pletter gevallen. Ver geef scha pogingen Sjansi te zuiveren. In een officieel telegram uit Tsjoengking wordt verklaard, dat het jongste lapansche ofensief, dat ten doel had Zuid-Sjansi te zuiveren, in een mislukking is geëindigd. Volgens den wodrdvoerder van het Chi- neesche leger warertwle verliezen aan beide zijden groot. Hij voegde hieraan toe, dat V»*' maakt men uit één boom, en... één lucifer is al voldoende om 100.000 boomen te verwoesten ROOKT HIET IK BOSCH OF HEI! Tot 1 Juli a s. de indien thans een abonnement wordt genomen, f 1.90 per 3 maanden hier en daar in Zuid-Sjansi nog gevochten wordt., terwijl het aan de andere Noord-Chi- neesche fronten betrekkelijk rustig is. De Japansche militaire autoriteiten heb ben op het station te Tientsin mededeelin- gen doen aanplakken over speciale maatre gelen voor treinen, die uit de omgeving van Tangsjan, 90 kilometer ten noorden van Tientsin, komen. In deze medcdeelingen wordt gezegd, dat daar hevig gevochten wordt tusschen Japansche troepen en Chi- neesche guerillabenden. Tangsjan ligt aan den belangrijken spoorweg Peiping-Moek- den. Naar vernomen wordt, heeft Zondag jl. een Japansch oorlogsschip geschoten op het ltaliaansche schip „Roma". dat van Ma- cao naar Hongkong ging. Eerst werd een schot met los kruit gelost. Vervolgens werd een granaat afgeschoten. Het Japansche schip heeft de „Roma" tot ver in de territoriale wateren achtervolgd. ..Jan Salie met groot verlof!" Nederland kan de toekomst mat verteouwen tegemoet zien. Voor de Haagsche afdeeling van den Bij zonderen Vrij willigen Landstorm heeft ge- neraal-maj. jhr. J. Th. Alting von Geusau een rede gehouden over „Nederland Weer baar"; waarin spr. o.m. het volgende op merkte: Nederland was weerloos. De geest van ons volk was tegen de weermacht. Weinigen dienden met volle lust, werkgevers ontsloe gen hun arbeiders, die de dienstplicht moesten vervullen. Onze bewapening was onvoldoende en ook de geoefendheid van onze soldaten schoot te kort. Maar thans, zoo vervolgde spr., is Jan Sa lie met groot verlof! Het Nederlandsche volk is weerbaar geworden. In alle opzichtén. Ie dereen is thans van den noodzaak van een sterk leger overtuigd. Nederland kan de toekomst met vertrou wen tegemoet zien. ïïloloMftcPtl STANLEY WOODS RIJDT IN ASSEN. Reeds 132 inschrijvingen. Stanley Woods, de lachende Ier, winnaar van de junior T.T., welke vorige week in Engeland werd verreden, heeft ingeschre ven voor de „Groote Prijs van Nederland der K.N.M.V.", welks evenement volgende week op het circuit van Drenthe zal plaats vinden. Woods zal te Assen dezelfde Velocettc be rijden, waarmede hij op het eiland Man zijn schitterende overwinning bevocht. De drie N.S.U. compressormachines, die in dezelfde klasse zijn ingeschreven, zullen worden bereden doord en Èngelschman Whi te en de beide Duitschers Rührschneck en Bodmer, terwijl ook de twee Franschen Co ra- en Cauchy in do 350 cc. klasse starten en een Velocettemachine zullen berijden. In totaal schreven voor de internationale races 52 renners in, waarvan 12 in de 250 cc., 25 in de 350 cc en 17 in de 500 cc. klasse. Nationaal kwamen 80 inschrijvingen bin nen, ^waarvan 15 in de 250 en 500 cc. klassen en 25 in de 125 en 350 cc. klassen. Moeilijkheden bij het verpach ten van los land. Te Alkmaar is gisteren de 69e 'jaarlijk- sche algemeene vergadering geopend van de Nederlandsche Juristen vereeniging. De voorzitter mr. A. D. H. Fockema An- dreae vice-president van het gerechtshof te Arnhem, tevens voorzitter van de Pacht- kamer van dat gerechtshof, hield een rede over de toepassing der Pachtwet. Spr. zette uiteen dat genoemde Pachtka- mer zich reeds spoedig heeft kunnen uit spreken over de belangrijke vraag of los land, dat sinds jaren telkens voor één jaar wordt verpacht, ook onder de Pachtwet voor één jaar kan worden verpacht. Deze vraag is in het algemeen ontkennend be antwoord. De oppositie. De oppositie, die tegen de Pachtwet be staat, zou naar sprekers oordeel grooten- deels worden weggenomen als vaststond in welke gevallen een korte duur toelaatbaar is en ten aanzien der pachtprijzen, waar de grens van het laten van een redelijk be staan of van 'n buitensporige verplichting ligt. Het zou van belang zijn als pachtka- mers en pachtbureaux hierbij één lijn trok ken. Wij mogen wel zeggen aldus spr. dat de pachtbureaux (die nog niet in alle provincies beslaan) verpachtingen voor een of drie jaar hebben goedgevonden, welke door onze kamer stellig zouden ziin gewei gerd~en het is alleszins denkbaar dat door pachtbureaux goedkeuring is gehecht aan overeenkomsten^ waarin een pachtprijs is bepaald, die bij onze kamer geen genade zou hebben gevonden. Nu is daartegen, als overgang niet zoo veel bezwaar, wanneer na afloop van die contracten de kwestie maar opnieuw wordt bekeken, mede aan de hand van de inmiddels gevestigde ju risprudentie. In hoever dit inderdaad zal of moet geschieden zal latér blijken. Vaste lijnen noodzakelijk. Op den duur zullen de zoo gewenschte vaste lijnen worden getrokken, waaraan ieder zich gebonden zal weten. En wij mo gen hopen, dat dan de verschillende pogin gen, thans veelal met hulp van deskundi gen gedaan om aan de werking der wet te ontkomen, en welke vaak hoogst bedenke lijk zijn, gaandeweg zullen verdwijnen. Verpachten van los land. Wei geeft de wet zooals gezegd moeilijkheden voor verpachtingen van los land. Het is mogelijk dat dit leidt tot verkoop op groote schaal, wat met voordeel zal kunnen ge scheiden, waar dfe pachtwet nog geenszins, zooals wel is venvacht, daling van landprijzen tengevolge heeft gehad. Wanneer daardoor meer land zou komen in handen van de landgebruikers .zelvén, zou dit ge volg niet te betreuren zijn. Het is niet te ontkennen, dat door de uit legging, welke de Kamer, waarvan spr. voor zitter is, heeft gegeven, openbare verpach ting vau los land wordt bemoeilijkt. Tenzij voor prijzen, liggend boven de grenzen, dooi den rechter te trekken, niet wordt gegund, is de vrees niet denkbeeldig dat gegadigden steeds hooger tegen elkaar opbieden, wel wetend,.dat de pachtprijs van het toegewe zen perceel toch door den rechter zal wor den verlaagd. Of de moeilijkheden op den duur zoo groot zullen blijken dat tusschen- komst van den wetgever noodig is, kan niet worden vobrspeld. Het beginsel dat ook voor los land geen buitensporige pachtprijs mag worden geduld, zal naar sprekers oordeel, moeten blijven gehandhaafd omdat anders de strekking van de pachtwet niet tot haar recht kan komen. De toekomst. Ongetwijfeld zoo besloot de voorzitter wachten ons nog moeilijke beslissingen en ten aanzien van de afbakening van de grenzen van competentie tusschen den ge wonen burgerlijken rechter en den bijzonde- deren pacht rechter, en ten aanzien van zui ver gemeenrechtelijke kwesties in pachtza ken en ten aanzien van niet-juridische kwes ties. Vooral voor de laatste is de medewer king van de niet-juridische leden der pacht- kamers, wier medewerking zeer wordt ge waardeerd, van groot belang. Bij dezen vervullen wij den droeven plicht U kennis te geven van het overlijden van onze innig geliefde Pleeg moeder. Tona Wijngaard, Wed. van Hendrik Rijs, in den ouderdom van ruim 77 jaar. Haar altijd dankbaar gedenkende Klein kinderen Schagerbrug: T. VEETER—Rijs. D. VEETER. Ursem: B. DE GRAAF—Rijs. Jb. DE GRAAF. Schagerbrug, 22 Juni 1939. Te koop: Een goed WERKPAARD. Doet alles. Prijs f175. J P. BOONTJES, Belkmerweg F 93, Schagerbrug. Te koop: 2000 GELE KOOLPLANTEN, bij C.. BLOM, Eenigenburg. Te koop: ACCORDEON, 120 bassen, als nieuw, f 135 bij D. ZOETELIEF, Joh. v. Hoden- pijlstr. 175, Scha gen. Te koop: Een beste JONGE ZEUG, met 10 biggen. D. VAN DER MOLEN, Wieringerwaard. Te koop: EEN ZWARE ZEUG met 12 biggen, 21 Juni gebo ren. A. ERIKS Hz., Petten Te koop: SPRUIT- en BOERENKOOL- PLANTEN bij W. FIJNHEER, Nieuwe Nie- dorp. Gevraagd: Een net DIENSTMEISJE voor dag en nacht, bij L. DE BOER, Korte Belkmerweg, Bur- gerbrug. Gevraagd: Een nette HUISHOUDSTER, middelbare leeftijd, bij W. v. d. VLIES Sz., Parkstraat 6 te Julianadorp. Direct gevraagd: EEN HUISHOUDSTER, op een boerderij, bij heer alleen Brieven letter WK40 Bur. van dit blad. WIERINGEN SERENADE AAN BRIGADIER BROUWER. 's Avonds bracht onze Kon. Muziekvereen. „Harmonie", onder leiding van den heer P. Bruul, den jubileerenden brigadier Brouwer een serenade. Namens de vereeniging sprak de voorzitter woorden van hulde, waarna het „Wilhelmus" werd gespeeld. De heer Brouwer dankte de vereeniging en tevens het talrijke publiek voor deze sere nade. Er werd nog een driewerf hoera op den jubilaris uitgebracht, nog een nummertje en de vereeniging marcheerde af. Natuurlijk brachten de muzikanten veel publiek op de been. E1ERVEILTNG SCHAGEN, 22 Juni. Aanvoer: 56.000 kipeieren f 3.30—3.90 per 100 stuks. HELDERSCHE EIERVEILING, 22 Juni. Aangevoerd: 27850 kipeieren: 52—64 Kg. 2.60-2.70, 55—57 Kg. 2.S0—3, 58-60 Kg. 2.90-3.50, 61—63 Kg. 2 90—3.60. 04—70 Kg. 3.204, 254 eend eieren 2.30, per 100 stuks. HOORN, 22 Juni. Aangevoerd: 3 stapels kleine Boerenkaas wegende 764 Kg. Prijs f 19.—. Handel goed. NOORDSCIIARWOUDE. 23 Juni. Aanvoer: 59700 Kg. aardappelen: Schot- sdhe muizen 55.50. grooten 5.drielingen 33.60, kleine 11.30. BROEK OP LANGENDTJK, 23 Juni. Aanvoer: 250.000 Kg. aardappelen: Schot- sdhe muizen 5—5.70. drielingen 3—3.70, klei ne 1—1.70, 1080 bos peen 2.50—3.40. 22V>. Kg. snijboon en 33.—, 642 bos rabarber 3.80, 10 komkommers 4.70, 53 st. bloemkool 8.10, 2e soort 4.90. MEDEMBLIK, 22 Juni. Aardappelen: Bonken 2.50—2.60, Schot- sche muizen 2.502.55, kleine muizen 1.50 —1.60, kriel 50—55 ct. per 50 Kg. WARMENHUIZEN, 22 Juni. Schotsehe muizen 55.30, drielingen 3 3.40, kriel 1.—. Aanvoer 18100 Kg. aardap pelen. Boternoteering De commlssiénoteering voor Nederland sche boter is vastgesteld op 75 cent peg kg. De boterheffing De heffing en steunuitkeering 'op boter, is behoudens tusschentijdsche wijzigingen, voor de week van 2?. tot 29 Juni vastge steld op 60 cent per kg. (onveranderd).

Schager Courant | 1939 | | pagina 3