RAED-PRAET Tweede blad NOORDSCHARWOUDE Draaien, altijd maar draaien Uit Alkmaar Maandag 26 Juni 1939 Ach geïhccnte, laat ons beginnen met al ié zaam een toepasselijk zoet liedeke te zin gen om in de vereischte stemming te komen deze volgende wijs- en onwijsgeerige opmer- kingen te zien en hooren lezen. Nu „Toen onze Mop een Mopje was, Was 't aardig om te zien, „Nu bromt hij alle dahagen „En bijt nog bovendien. „Wafwoef, wafwoef, wafwoef, wafwoef, ,,'k Gooi in 't eten roet, „En ik ben dwars, als ik dat wil „Heer Jonker weet dat goed! Natuurlijk, wie zou anders de held van deze moppige geschiedenis zijn, dan onze zeer beminde weth. Ootjers, de man die eerst vóór vereeniging van Langen dijker ge meenten stemde, en Vrijdagavond voor de big sensation zorgde, door zich er plotseling tegen te verklaren? Nu willen wij meneer Ootjers geenszins tmet een mopshondje vergelijken, om in ky- nologische termen te blijven, is hij onder zijn edelachtbare soortgenooten meer een stevige vasthoudende bulldog. Maar. zooals hij Vrijdagavond vrijwel doorloopend zat te „gnorrèn", had het toch werkelijk meer van een bedaagd schoothondje, dat ondanks ja renlange oppassing en verzorging, suiker klontjes en kneepjes in het speknekje, zich eensklaps in de schoot van zijn meesteres om draait en haar in de vingers knauwt. De „meesteres" was in dit geval een (meester Jonkheer van Spengler, de opper- fpatriarch. Hij moet zich wel zeer bedroefd hébben over zijn getrouwen raadsman en rechterhand in zooveel moeizaam doorge knikte jaren, nu deze hem zoo smadelijk in zijn gekroond hemdje lat staan. Geen won der dat hij boos werd, zóó boos als hij op zijn getrouwen en beminden onderdaan Jan van den Abeelc nog nooit is geweest. Ten slotte is deze in zijn oog niet mondig en maakt een mensch zich daar kwaad op, zoo als je je op een stoute aap van een jongen nijdig maakt. Maar de deftige, bezadigde, wijze wethouder, dal die zoo kon doen Nee, dat zal de jonkheer ongetwijfeld om zoo te zeggen, bij de wilde spinnen af gevonden hebben Ei' is eigenlijk iets duisters in deze ge schiedenis. Wethouders Ootjers maakte zijn .salto mortale in het volle licht van de schijn werpers van het Noordscharwouder raads- cabaret „Eendracht is vervelend", maar de repetities van deze ommezwaai, hoe en waar zijn die gehouden? „Ik teekende het adres van B. en W. om tot vereeniging te komen uit beleefdheid", zegt meneer Ootjers. Als dat waar is, geeft aneneer Ootjers zichzelf een flinke trap. Dan verklaart hij zichzelf onmondig en bewijst dertig jaar te lang aan het openbare leven fte hebben deelgenomen. In dergelijke ge wichtige zaken mag men hoffelijk elkan ders argumenten bestrijden, als het tot een ibesluit komt, moet de beleefdheid verdwij nen en -slechts de strikte zakelijkheid de boventoon voeren. En als men meneer Oot- jer5 zou verwijten géén doorgewinterden za kenman te zijn, zou men hem ongetwijfeld buitengewoon beleedigen.Nee 't wil er bij ons niet in, dat meneer Ootjers zóó be leefd zou zijn, om... nee, nogmaals nee... Ja, maar dan wordt het leelijker! Heeft meneer Ootjers ruggespraak gehou den mét nóg hooger geplaatsten en hebben idie hem bewerkt thans tegen te stemmen? Maar dan kómt hij in conflict met zijn eed jen met zijn politiek fatsoen! Dat kan dus óók uitgesloten worden. Is het dan niet anders als een gooien met dwarshout van iemand, die voelt naar ve ler oordeel zijn glorietijd overleefd te heb ben en zoolang is blijven plakken, dat hij leruit moet? De lieer Ootjers kan moeilijk [van zijn vele ambten en functies afscheid hemen, dat bleek bij zijn vertrek uit het veilingswezen wel We komen er niet uit, maar de heer Oot jers had zeer zeker beter gedaan te zwijgen, en de schijn te vermijden. Zijn aftocht zou iglorieuser zijn geweest....... Nu zal de waarheid van het oude woord „Fama crescit euno", ongelukkig hij die in publieke opspraak komt, weer blijken. Van de slechte beurt van meneer Ootjers Dilijft altijd wat hangen, enhet neemt voor de publieke opinie steeds wanstaltiger vormen aan. Meneer Barten was nóg tegenstander. Men Kan 't jammer vinden, men moet het respec teeren; hij heeft met open vizier gestreden. Meneer Kooij, de andere legens tander-van- den-beginne af, kwam nu met cijfers. Cij fers die aanvechtbaar zijn, maar tenminste (blijk geven van studie, en niet van een dom weg achterna hobbelt i van de helft plus één. Cijfers aanvechtbaar, omdat andere ge meenten onder geheel andere omstandighe den leven, anders zijn opgezet, andere be hoeften hebben. Ook wij. kunnen het rapport van B. en niet bewonderen, 't is inderdaad wat al te gemakkelijk. Waarom niet een toegrooting opgezet van een nieuwe gemeente, en de cijfers daarvan vergeleken met de totaal cijfers van. de drie afzonderlijke gemeen ten van thans? Geen tijd, zegt wethouder Schrijver. Ach ja, zoo komen we er wel. Meneer van Spengler en meneer van den Albeele waren het dezen avond nogal eens. Als de eerste oreerde, besuikerde en be- melkte de laatste rustig zijn thee en als de laatste speechte, had de eerste zoo waar tijd en lust z'n sigaret héé'lemaal op te rooken, Meneer van Spengler en ook mieneer Wijnveld, de burgemeester van Oudkarspel, hooren eigenlijk thuis in een rariteitenka binet en ze loopen werkelijk kans dat hun eerbiedwaardig omhulsel in was gebeeld houwd later in de gruwelkamer van het Panopticum komt te staan. Waarom? Wel, is het niet iets wonderbaarlijks in de zen tijd twee menschcn zoo hard te zien loopen om hun bovendien nog vet baantje kwijt te raken? Dat zal toch waarschijn lijk wel liet gevolg van vereeniging zijn. 't, Kan vij'wel uitgesloten worden geacht dat men de Heer van Noord- en Zuidschar- woude ook tot overste van de Luizenkniip en environs zal uitroepen. En meneer Wijnveldt zal wel liever zijn hopelijk vele laatste dagen in zijn geliefd Waterland willen slijten, dan zich naast meneer Borst ook nog op diens pendant meneer van den Abeelc boos te gaan zitten maken. 't Is overbekend, dat wij voor den per soon van den gezagsdrager van Noord- soharwoude geen onverdeelde bewondering hebben, maar zijn houding in deze kwes tie heeft onze volle waardeering. 't Zal meneer van Spengler wel koud laten, maar eerlijk is eerlijk: Edoch, waarom sloeg dc jonkheer nu weer op hol, nèt toen 't zoo goed ging? Waarom te spreken van centrumgemeente en vooral van „annexatie". Dat riekt naar Lebcnsraum, dat riekt dus naar den mutsaard! Noordschanvoude als centrumgemeente door ligging en best in gerichte raadhuis kan nóg, maar Noord schanvoude, dat Oudkarspel en Zuidschar- wouden annexeert 't Is geen gezond argument voor de Noordscharwouders en 't is "n bitter drankje voor de anderen. Nee, dat is mis. Voor of teuge... we bennc wie we benne en eene is niks meer dan de an der... Inslikken en overslaan dit! Burgemeester Wijnveldt van Oudkarspel en zijn schare zijn nu aan de beurt, 't komt er daar ook door, gezien de houding der Katholieken. De eerste stap is dan gezet, een gróóte stap... 't Adres zal dan in zee gaan... Begin van nog veel ellende waar schijnlijk,w ant... er wordt nu ai gewroet vooi' een tegenadres. Natuurlijk, zonder een proces en een adres voelt een Hollander zich niet gezond... Dan is 't woord aan de regeering. En die doet toch wat zij wil... Ondanks adressen vóór... Ondanks adressen tegen... En daar om moet men het maar niet al te gewich tig maken. Wat komen moet, komt tóch. En 't zal komen! Maar alleen zij dc gratie van Den Haag! Uit onze omgeving WIERINGEN NIEUWE OBJECTEN. Door den Minister is toestemming ver leend om de werkzaamheden tot het verbre den en uitdiepen van de voormalige Stroe er uitwateringssloot en het verbreeden en uit diepen .van de dijksloot in de Oeversche Koog, beide van het heemraadschap Wie- ringen, in werkverschaffing te doen uitvoe ren. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: J. C. Groen e.c. uit Den Helder; J. v. Ham uit Grootegast; A. Westra uit Wicringermeer; J. H. Thoolen uit Nieuwkoop; Mw. E. Bliek uit 's-Heer- Arendskerke; Mw. A. E. HogetoornKnip uit Beemster; J. Everts.uit Wieringenvaard; Mw. S. E. Sieslin uit Den Helder; Mw. A. M. Baart uit Hontenisse; Mw. C. C. Dijt uit Texel; Mw. G. T.esselaar uit Harenkarspel T. Bouma uit Amsterdam; G. Schuurmans en gezin uit Wonseradeel; Mw. C. dc Bus- scher uit Hontenisse; P. Haanstr uit Wie- ringermeer; D. Hendrikse uit Wderingcr- meer; P. Groet en gezin uit Den Helder; Mw. T. HamstraCrans uit Wieringermeer H. Hamstra uit Wicringermeer; Mw. T. SnooijKeppel uit Anna Paulowna; Mw. M. PadtKas uit Amsterdam. Vertrokken personen: W. Boere naar Den Helder; F. van der Schuur en gezin en J. v. d. Schuur en gezin naar Slochteren; G. Bakker e.e. naar Wieringermeer; Mw. M. J. Groot naar Maassluis; C. Lont naar Ne- derweert; S. Wit e.e. nr. Alkmaar; J. M. Kok naar Doniawerstal; A. I. Reijerse en gezin naar Urk; M. Wierenga e.e. naar Oudorp; Jb. Kuut naar Schoorl; P. C. Vijn naar Lemmer; G. Keijzer naar Den Helder J. Wolzak naar Medemblik; A. J. Knip- meijer en gezin naar Wieringermeer; H. Zwart en gezin naar Lemmer; S. v. d. Veen en gezin naar Vlagwedde; G. J. Oonk naar Schermerhorn; A. Christians naar Belling- wolde; D. W. Gerligs en R. Huls naar Duitsch- land; S. A. de Jong e.e. naar Den Haag; Wed. H. Veenekamp en gezin naar Wierin germeer, S. Lobregt en gezin naar Poede- roijen; S. Lobregt e.e. naar Rijswijk N.B.; Mw. E. Smidvan Roo naar Vuren; WIERINGERMEER BURGERLIJKE STAND Van 16 t.mL 23 Juni 1939. Geboren: Adelaida, dochter van H. A. Heijnen en A. A .C. Bimimel; Harmcn, zoon van G. Okkema en S. Offringa; Arie Simon, zoon van G. P. Nes en E. Meurs. WIERINGERWERF. DE SCHOOLREISJES. Op Maandag 10 Juli zullen dc lioogere klassen der Wieringermeerscholen van Wieringerwerf en Middenmeer een school reisje maken naar Amsterdam en Valke veen. In Amsterdam zal o.a. een bezoek ge bracht worden aan het Koninklijk Paleis en aan de Fordfaibrieiken. Dinsdag 11 Juli zal met de lagere klassen een reisje onder nomen worden naar Egmond aan Zee en Schoorl. HET AANTAL GESTEUNDEN BIJ MAAT SCHAPPELIJK HULPBETOON. Blijkens de officieele cijfers is de werkloos heid in ons land sterk dalende en met het oog daarop, meenden we eens bij het M. H. te moeten informeeren, hoe het stond met het aantal door deze instelling gesteunden. Zooals men weet, wordt de al-of-niet-nood- lijdendiheid van Alkmaar goeddeels door den stand van zaken bij het M. H. bepaald. Men was er tevreden. Van een bepaalde daling was weliswaar nog geen sprake, maar de stijging was ten einde. De cijfers luidden als volgt: 1938 1939 1 Januari 870 921 1 April 87Ü 865 1 Juni 852 827 Men dient te bedenken, dat of meer van deze menschcn ongeschikt is voor arbeid, het zijn o.a. ouden, en zieken. Aan het woonwagenpark worden nog slechts levensmiddelen verstrekt, uitkeerin- gen in geld hebben niet meer plaats. Dc trek van buiten naar Alkmaar is ge stopt, omdat ieder, die zich aanmeldt, aan het werk wordt gezet. Deze maatregel schijnt afdoende. Op den duur is met stelligheid een afna me van liet gesteundencijfer te verwachten, eensdeels omdat de leeftijd der ondersteun den buitengewoon boog is. Deze bedraagt voor 47 gesteunden 80 jaar of meer; 137 ge steunden 7080 jaar. Daartegenover staat, dat 'bij de rijksge- s te linden de werkloozen grootendeels wor den gevonden in de groep van 3040 jaar. Er zijn zeer weinig werkloozen boven 60 jaar, zoodat in de naaste jaren voor het M. H. weinig toevloed is te verwachten van dezen kant. De perspectieven zijn dus gunstig en als alles niet bedriegt, is voor Alkmaar het erg ste doorstaan. WERK GEGUND. Door- den architect P. J. van der List, alhier is gegund het bouwen van een win kel met bovenwoning aan den heer M. Duimnayer alhier voor f 5060. DEFENSIE HEEFT NOG MEER NOODIG. Blijkens een mededeeling van B. en W. aan den Raad, ligt het in de bedoeling aan defensie kosteloos in gebruik te geven een bouwterrein, ten zuiden van den Bergerweg, thans verhuurd aan F, Borst en F. de Lange voor f50.per jaar. Het terrein is 3^2 H.A. groot. ER KOMT SCHOT IN DE KAZERNE BOUWPLANNEN. Zooals wij reeds eerder mededeelden, zal de gemeenteraad a.s. Donderdag moeten be sluiten inzake de beschikbaaretelling van gronden voor kazernebouw en oefenterrein. Naar aanleiding van de mededeeling van toezegging van eert rijksbijdrage van f'1500 per jaar, gedurende 40 jaren, hebben B. en W. een onderhoud gehad met liét Genie-com- mandement te Haarlem. Dit lichaam heeft medegedeeld, dat indien de Raad in dooi den minister bedoelde zin besluit, defensie ongeveer 1 Augustus zal beginnen met stor ten van beton ten behoeve van zes logiesge bouwen, terwijl de gemèenle na afloop dier werkzaamheden, ongeveer 1 November moet beginnen met ophooging van liet overige voor den bouw bestemde terrein. De kosten hier voor werden oorspronkelijk begroot op f 121.000, de jongste raming is nu f 105.000. DE A.S. GEMEENTERAADSVERGADERING Op Woensdag 28 Juni. In de deze week te houden raadsvergade ring, die, met het oog op den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernard,* ditmaal niet op Donderdag doch op Woensdag zal worden gehouden, komen verschillende voor Alk maar belangrijke onderwerpen aan dc orde. Werkobjecten. We vernielden o.a. de vernieuwing van een tweetal bruggen de Turfmarkt en de Willemsbrug annex verbreeding van de Limmerhoek, waarvoor het Rijk be reid is een voorschot te verleenen ad fl 200.000.dat echter in 30 jaar moet wor den afgelost bij een rentevoet van 2'/s Een ander extra werk jiestaat uit het maken van een beschoeiing langs den Hel- derschewcg van het Veilingsgebbouw tot na bij de Texelsche brug, waarbij de N.V. Hol- landsche Mij. voor gecondenseerde melk zich bereid heeft verklaard in het benoodig- de crediet ad fl 14.700.gedurende 10 jaar een bedrag van fl 382.— bij te passen. Onderioijs. De Alkmaarsche openbare lagere scholen hebben voordeeliger gewerkt, dan venvacht was: de onkosten per leerling waren voor O.L.O. en U.L.O. over 1938 geraamd op resp. fl 15.06 en fl 18.34. De werkelijke on kosten hebben bedragen resp. fl 13.93 en fl 16.38 Aangezien het bijzonder lager on derwijs recht heeft op dezelfde uitkecrin- gen, blijkt hieruit, hoezeer het in het be lang der gemeente is, deze bedragen naar vermogen te drukken. Immers het voordeel werkt daarmee dubbel. En ons dunkt, dat daartoe nauwelijks een beter middel is te denken dan het. opvoeren van het aantal leerlingen der openbare scholen. In verband daarmee vermelden we de Organisatie O.L.O., welke ook aan de orde zal komen. De voorstellen van B. en W. hebben tot strekking, dat de toestand practisch blijft, gelijk die is. Ingekomen adviezen van de Commissie van Toezicht op het O.L.O., Ver. v. Hoofden van scholen, van den Bond, het N.O.G. en van Volksonderwijs wijzen er unaniem op. a. dat een groot aantal leerlingen uit de buitengemeenten worden geweerd tot schade van het Alkmaarsche onderwijs. b. dat er te Alkmaar geen voldoende ge legenheid is tot bet verkrijgen van Open baar Lager Onderwijs. 6. dat een.nieuwe school noodig ist d. dat de Bosboom-Toussaintschool dit jaar nog niet behoeft* te worden opgeheven e. dat voor woonwagenkinderen afzonder lijk onderwijs moet worden ingericht. De adviezen vermogen echter geen veran dering te brengen in de inzichten van B. en W. en het laatste woord is dus aan den Raad. Ten slotte is van belang de bijlage, waar in wordt medegedeeld, dat voor de begroo ting 1938 die nog altijd niet is goedge keurd! slechts op een bijdrage van over heidswege kan worden gerekend, indien de gemeente haar voorhanden reserves aan spreekt. Dit zijn de reserve, van de lichtbe- drijvcn en het reservefonds voor bijzondere doeleinden. Hoewel ongaarne, blijft voor Alkmaar weinig anders over dan toe te geven en B. en W. doen dus de desbetreffende voor stellen. In plaats van een ontvangst van fl 84.195.uit het werklooshcidssubsidie- fonds en fl 10.000.aan belastingbij dragen, wordt fl 94.195.genomen uit het Reserve fonds voor bijzondere, doeleinden. EIND-EXAMENS R.H.B.S. TE ALKMAAR. Geslaagd voor diploma A: G. van der Heijden, Egmond aan Zee; J. A. A. Hulsman, J. de Jager te Alkmaar; C. N. Kaper, Kook aan de Zaan; Ma. Che, Kos telijk, P. J. de Lange te Alkmaar; 1-Ie. de Moor te Warmenhuizen, Hij. Ma. Muelink te Bergen, J. Selhorst te Schoorl, P. Vogt- schmidt te Alkmaar cn G. C. Witteveen te Broek op Langendij'k. Afgewezen geen. W1ERINGERWAARD KOOK- EN BAKDEMONSTRATIE. In de kolfbaan van den heer R. Breed werd een kook- en bakdemonstratie ge houden met Buta- gas, waarvoor de be langstelling niet groot was. Gedemonstreerd werd b.v. hoe een middagmaal, bestaande uit aardappelen^ worteltjes en vleesch alles tegelijk werd gekookt. Hiervan bedragen de kosten 3 6/10 cent, zooals een geijlkte meter aangaf. Ales zag er heerlijk uit en 't smaakte uitstekend. Niet zonder trots werd medegedeeld, dat ook op het Vorstelijk jacht, de „Piet Ilcin" Buta-gas werd gebruikt en wel tot volle tevredenheid. TOEGELATEN. Onze vroegere plaatsgenoote, dc jongejuf frouw Riet Zeeman, sinds enkele weken geleden vertrokken naar Haarlem, is al daar, na examen te hebben afgelegd, toe gelaten als leerling der 2e gem. H.B.S. met 5-jarigen cursus B. SINT MAARTEN OUDEN VAN DAGEN GAAN WEER OP REIS. Door liet bestuur van den Bond voor Staatspensionnéering is in zijn vergadering 'besloten om evenals voorgaande jaren een reisp er auto voor de ouden van dagen te organiseeren. Het plan is om in de maand Juli deze reis te houden. Omtrent de route is nog niets bökernd. Ook thans zal aan de burgerij een in- ieekenJijst worden gepresenteerd. GEMEENTERAADSVERKIEZING NOORDSCHARWOUDE. Indertijd heeft de Gascommissie besloten, de behandeling van het Ambtenarenregle ment voor de beambten van de gasfabriek uit te stellen tot de nieuwe raden zullen zijn geïnstalleerd. Men deed dit, omdat men niet wilde tornen aan het lidmaatschap van den raad van den ambtenaar, clcn heer Van den Abeele, gedurende het tijdvak, geduren de hetwelk hij de eerste vierjarige periode zitting had. Nu op de nieuwe gemeenschap pelijke regeling eerlang de goedkeuring zal zijn verkregen, kan worden verwacht, dai zeer spoedig na de samenstelling van de gascommissie uit de nieuwe raden, het Amb tenarenreglement in behandeling zal wor den genomen. Voor de vaststelling hiervoor is nu niet langer de goedkeuring van de 5 raden vereischt: de gascommissie kan dit nu zelf vaststellen. De vraag doet zich nu voor, of de nieuwe gascommissie een bepaling in het Ambtena renreglement zal opnemen, waardoor liet onmogelijk zou zijn, dat een ambtenaar van het gasbedrijf tevens lid van den raad kan zijn. Dit zal vooral afhangen van de samen stelling dier Commissie. Mocht, die bepaling wel worden opgenomen, en het gevaar daar voor is niet denkbeeldig, dan zou de ont stemming, die in de rijen der S.D.A.P. in Noordscharwoude js ontstaan, weer kunnen bekoelen, omdat dc heer Kwadijk dan de opengevallen plaats zou kunnen innemen. Op die wijze waren dan alle partijen tevre den gesteld. UITKEERING 30 PCT. OP DE VERPLICHT INGELEVERDE LATE TULPEN. Het Bestuur van de Stichting Bloembol len Surplusfonds heeft besloten, aan eiken teler van late tulpen uit te keeren 30 van liet totaal bedrag, ter waarde waarvan hij in 1938 leverbare late tulpen moest inleveren. Deze uitkeering zal worden verminderd met het bedrag der door hem eventueel te weinig ingeleverde bollen. DE A.S. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE OUDKARSPEL. In die gemeente doet zich het geval voor, dat de heer P. Wijn, gekozen als raadslid op de Vooruitstrevend Vrijzinnige lijst en de heer C. Borst, gekozen op de lijst der Com munisten, zwagers zijn. Het gevolg hiervan is, dat nog niet kan worden uitgemaakt, wié van de twee raadslid zal worden. Eén van de twee zal het in elk geval niet kunnen worden. Immers onder paragraaf 3 van de Gemeentewet, komt, in art, 23 voor: „Bloed verwantschap of zwagerschap in den eersten of tweeden graad of huwelijk mag niet be staan tusschen den burgemeester en de leden ST. MAARTEN. BURGEMEESTER KOOIMAN GEHUWD. Groote belangstelling. Onder zeer; groote belangstelling is Don derdagmiddag' omstreeks één uur op het stadhuis te Purmerend, het huwelijk van Mej. Lies Blees cn mr. R. Kooiman, burge meester van St. Maarten en zoon van den heer D. Kooiman, voltrokken. Reeds geruimen tijd van te voren was het ook voor de niet-ingewijden duidelijk, dat ten raadhuize een bijzondere gebeurtenis zou plaats hebben, aldus meldt de Prov. Nrdh. Crt. Op cle Kaasmarkt verzamelde zich een groot aantal mcnschen; een belang rijk aantal, dat zich van een plaats in de raadzaal had kunnen verzekeren, ging het stadhuis binnen en de trap van het stadhuis werd van een looper voorzien. Bovendien was er een tweetal fotografen aanwezig, allemaal teekencn, die op iets bijzonders wezen. Tegen kort over één kwanien de koetsen, elk met twee paarden bespannen, aangere den cn spoedig besteeg liet bruidspaar de treden van het stadhuis, op den voet ge volgd door de twee bruidsmeisjes, die, even als de bruid in liet wit gekleed, zorg droe gen voor den sluier. De kleine driejarige neef van de bruid fungeerde als bruidsjon ker. Camera's klikten bij lie<t bestijgen van het bordes en spoedig was het. gezelschap, bestaande uit, wederzijdsche familieleden, w.o. ook de hier goed bekende burgemeester van Wijdenes, de heer G. Mol in het stadhuis verdwenen. Burgemeester Cramiwinckel leidde als amb tenaar van den burgerlijken stand de plechtigheid, gedurende welke de fotogra fen verschilende opnamen maakten. Na afloop van de gewone formaliteiten, waarbij dé gebruikelijke vragen van beide zijden met een duidelijk „ja" werden be antwoord, richtte burgemeester Cramiwin ckel. zich in een korte toespraak tot de jonggehuwden, waarbij hij wees op de die pe beteökenis van dc trouwbelofte, door beiden afgelegd. Sipr. eindigde met het pas getrouwde paar een gelukkig huwelijksleven toe te wenschen. De blijde plechtigheid was hiermede ge ëindigd en de jonggehuwden, gevolgd door de- bruidsmeisjes en de fam.ili'eden, verlieten de raadzaal. De bruidsjonker strooide bloemen voor het jonge paar, doch moest hierbij een handje worden geholpen, tot vreugde vah het talrijke publiek, dat veel belangstelling toonde voor den trouw stoet die, na een kleinen rondrit door de stad. koers zette naar hotel Boon, waar het gezelschap in intiemen kring feestelijk bij een bleef. WARMENHUIZEN ONGEVAL. Zaterdagavond tijdens de gymnastiekoefe ningen van de admijW.teivJyam,de vereeni- „Dfiskó? kwant - Auni(f 'iv|iddétburg van de ringen tc vallen, tengevolge waarvan zij een gecompliceerde armbreuk bekwam. Zus ter v. d. Pol verleende de eerste hulp en na later door dokter van Hesteren te zijn ver bonden, is de patiënte -'0or verdere behan deling naar het Neutraal Ziekenhuis te Alk maar overgebracht. van den Raad, noch tusschen de leden ouder ling." Het zwagerschap, waarvan hier wordt gesproken, komt inderdaad tusschen genoem de gekozenen voor: de heer Wijn is n.1. ge huwd met de zuster van den-heer Borst. De vraag rijst nu, wanneer zal worden uitge maakt, wie van de beiden zitting zal kun nen nemen. Ter toelichting van art. 23 le zen we in de Gemeentewet: De vraag, of ie mand in de omschreven uitsluiting valt, moet worden beantwoord niet naar dc gege vens van het oogenblik, waarop de verkie zing plaats vond, maar naar die yan het oogenblik, waarop de geloofsbrief onderzocht 'en daaromtrent beslist is. Art. 32 der Ge meentewet zegt: „De Raad onderzoekt vóór den lOden Augustus de geloofsbrieven der nieuw inkomende leden en beslist de geschil len, welke aangaande die geloofsbrieven, of de verkiezing zelve, oprijzen". Hieruit volgt, dat de gemeenteraad van Oudkarspel op grond van art. 23 der Gemeentewet niet zal kunnen besluiten tot toelating van beide ge kozenen, de zwagers P. Wijn en C. Borst. Het' is dus nu de vraag, wat er dan zal moeten gebeuren, om deze moeilijkheid op te lossen. Ook daarin heeft als vanzelfsprekend cle Ge meentewet voorzien en wel door art. 24, waarin we lezen: „Wanneer personen elkan der in den verboden graad van bloedvèr- wantschap of zwagerschap bestaande, of met elkander gehuwd, te gelijkertijd zijn gekozen, beslist het lot." Vroeger was dit anders. Ge kozen was toen de oudste in jaren, of, wan neer ze even oud waren, besliste het lot. Als dus vóór bét onderzoek der geloofsbrieven geen van beiden bedankt, of zijn geloofsbrief niet of niet op tijd inzendt, zal er geloot moe ten worden en zal het lot moeten beslissen, door welke politieke overtuiging de belan gen van de gemeente Oudkarspel het best behartigd zullen worden, door de communis tische of door de voorintstrevend-vrijzinnige. Als het nu als een axioma vast stond, dat het lot dit uitmaakte, dan wist voor het. ver volg ieder in Oudkarspel, wie naar den Raad afgevaardigd behoorde te worden. Helaas is het nog altijd „In raadselen wandelt de mensch op aard". VOOR HET K.R.O.-WERELD APOSTOLAAT De vlaggetjes verkoop ten bate van het K.R.O.-Wereldapostolaat, heeft Zondag op gebracht f 38.— OUDKARSPEL R.K. FANFARE „GENOT DOOR KUNST" Door het R.K. fanfarecorps „Genot door Kunst" werd Zaterdagavond een muzikale .rondwandeling gehouden door deze gemeen- 'te, waarbij werd gecollecteerd. Het resultaat was een opbrengst van f 19.90. ZUIDSCHARWOUDE. KOEL-KOOLPAKHUIS. Men deelt ons mee, dat het nieuw te bouwen koelpakhuis voor den heer J. Com mandeur zal worden ingericht voor het be waren van 20 spoorwagens kool. Het zal gebouwd worden ''-or don boer Hens"'man te Noordschanvoude.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5