Minister Goselings geweten is gerust f 33 millioen «oor Defensie aangevraagd Frankrijk in een net van list en spionnage DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De bewindsman door het rapport niet vernietigd Japan bereid tot onderhandelen Laan, Schagen, Tel. 20. WOENSDAG 28 JUNI 1939. 83e Jaargang. No. 10916. UHgöve de* N.V. Uitg.-Mij". „HoRontk No Of d ede wortier" „Het hoofd van den procureur- 0 generaal kom ik niet aanbieden!" In een Tweede Kamervergadering, waarvoor de pu blieke belangstelling zóó groot was, dat de politie vele nieuwsgierigen op hardhandige wijze moest terugdringen, heeft minister Goseling gistermiddag de opmerkingen over het rapport-Oss beantwoord. Tijdens 's ministers rede nam de minister-president, dr. Colijn, aan de regee- ringstafel plaats. Krachtig verdedigde mr. Goseling zijn handelwijze, slechts op enkele punten de commissie- Schouten iets toegevend. De bewindsman blijft er van overtuigd, dat zijn ingrijpen tegen de Ossche brigade dei- Koninklijke Marechaussée gerechtvaardigd was en zijn ge weten is op dit punt geheel gerust. Tegenover de geeste lijken werd, aldns spr., geen ander recht gebruikt dan het Nederlandsche en contact met de kerkelijke overheid werd nimmer gezocht. Geen enkele loopende rechtszaak stopgezet De lieer Goseling is van oordeel, dat dit oogenlblik niet erg gelukkig valt voor de behandeling van deze zaak, internationaal en misschien nationaal ook niet. Spr. spreekt niet voor degenen, die aan zijn eerlijke be doelingen twijfelen. Spr. zal het niet heb ben over de aantijgingen, die hij met zijn gezin heeft ondergaan en over de ondervon den smaad en laster. Alle instanties, die de zaak hebben on-. derzooht> zijn tot het. oordeel 'gekomen, dat inzake de beide pastoors don .minister geen blaam treft. Reeds op 7 April 1938 heeft, spr. verklaard, dat indien van strafbare feiten gebleken was, de pastoors eenzelfde recht hadden on dergaan als de anderen. De aantijgingen op dit punt hebben spr. het diepste gegriefd. Daar stak de angel. Over het rapport is spr., in meer dan een opzicht voldaan; hij voelt er zich echter niet door vernietigd. De inhoud van het rapport is niet volkomen onwederlegbaar; de com missie maakt zelf reserves. 's Ministers goede trouw. Van groot belang acht spr., dat de com missie van oordeel is, dat de minister de genomen maatregelen noodzakelijk achtte en dat aan zijn goede trouw niet wordt ge twijfeld. Spr. zou gaarne zien, dat het mogelijk ware een weg te vinden, waarlangs dege nen, die door stemming voor de conclusies der commissie wantrouwen willen uitspre ken in spr.'s onkreukbaarheid, daartoe open lijk en eerlijk de gelegenheid krijgen. Naar de meening van de commissie was er geen sprake van machtsoverschrijding en in gevaar brengen van de rechtszekerheid. Wat de werkwijze van de commissie be treft, deze beperkt zich terecht tot de be leidskwestie. Dit beleid is het beleid van ambtenaren van politie en justitie in straf zaken. Daarin ligt de moeilijkheid in deze zaak. De bevoegdheden der Kamer. Welke rol kan de Kamer hebben met be trokking tot strafzaken? Niemand zal de Kamer willen bekleeden met de functie van een orgaan boven de aangewezen organen. Waar gaat het heen, als men aangifte gaat doen bij de Kamer? De Kamer £ieeft op dit gebied een con- trolcercnde bevoegdheid en moet matiging betrachten. De Kamer mag wèl aantoonen, dat de nor male rechtsgang niet zou zijn gevolgd. De citaten in spr.'s nota dienden om te bewij zen, dat de rechtsgang niet geschonden was. Een fabeL Onomstootelijk slaat vast, dat spr. geen enkele loopende rechtszaak heeft stopgezet. Wanneer hij de pas toors had willen sparen, had spr. beter den maatregel niet kunnen ne men. De maatregel diende om te voorkomen, dat de tekortkomingen van de marechaussee zich zouden herhalen. Dat spr. zou hebben in gegrepen ten behoeve van wien ook, is een Sabel. Mr. van der Goes van Naters: Was er zoo'n haast bij? De „geheime" dossiers. Weigering van inzage van dossiers heeft spr. opgevat als gevolg van zijn plichtsver vulling. „Geheime dossiers" onder don mi nister zijn er niet. Inzage daarvan heeft spr. moeien weigeren, daar dit het ergste is in Nederland, dat iemand kan overkomen. Men wordt niet. vervolgd, doch wordt later berecht door deze Kamer. De publieke opinie beoordeelt de stukken geheel verkeerd, zij zou sommige mededeelingen van verden kingen als feiten beschouwen Indien men tot publicatie overgaat, zit men volop in 't volksgericht. Geen ver antwoordelijk bewindsman zou dit doen. Hier mocht naar het oordeel van den mi nister geen preccdcmt worden geschapen, e^ewmin als bij het zoogenaamde verbod aan de ambtenaren om de commissie in te lichten; op dit laatste punt waren al zijn am'btgenooten hot met hem eens. De rol van den procureur-gen. De minister verklaart, dat hij geen nieu we feiten of omstandigheden zou aanvoe ren; hij stelt al de feiten nog eens in het licht om duidelijk de fouten van de mare chaussee te doen uitkomen. Van den presi dent van de rechtbank te 's Hertogenibosch had de minister spontaan een brief ont vangen, welken hij voorlas. Van ecnig ingrijpen van den Bosschen procureur-ge neraal in zaken, die nog onder de recht bank ressorteeren, blijkt hier het tegen deel. In de zaak van dc geestelijken is voor velen de meest afschuwelijke sensatie ge wekt. Er is de voorstelling gewekt, dat stelselmatig door de pastoors gruwelijke handelingen zijn verricht. Waarom geeft de heer Rost van Tonningen deze zaken niet aan krachtens art. 161 S. V. Men slingert het thans in het gezicht van personen, die zich niet kunnen verdedigen!, roept spr. uit. Zoo' spingt men om met iemands eer en goeden naam! Reehtsmogelijkheid heeft de minister nooit gehad, doch hij duldt ook niet, dat rechtsongelijkheid naar den anderen kant wordt geschapen. Geen contact met de kerkelijke Overheid. Spr. heeft nooit met de kerkelijke overheid eenig contact in deze zaak gehad. Voor wenschen van die zijde zou spr. nooit toegankelijk geweest zijn. Het is duidelijk, dat de kerkelij ke overheid in deze zaken belang moest stellen. Ten aanzien van liet contact van de Jus titie met het corpscomimando geeft de mi nister toe, dat dit te wenschen heeft overge laten. Marechaussee hoorde misdienaars. In de zaak van pastoor V. heeft spr. een ernstigen grief tegen de marechaussee, die waar er o.m. sprake was van een zaak-op- de-grens-van-verjaring, zónder aanwijzing voor een nieuw strafbaar feit, stelselmatig alle misdienaars van den pastoor verhoor de, knapen van 8 tot 15 jaar! Begrijpt men den ernst van 's ministers bedenking nog niet? Dit verhoor moést beroering wekken onder de ouders. De houding van den bur gemeester in dezen noemt spr. zeer verstan dig. 's Ministers grief, dat er oen on derzoek was ingesteld zónder aan wijzingen betreft alleen de zaak van pastoor B. Het verhoor van de vrou welijke getuige in Den Haag ont moet spr.'s grootste bezwaren. 'Spr. wijst er op, dat liet verhoor van de vrouw slechts ging over haar eigen relaties, Voor onzekerheid in deze zaak is geen re den. De vrouw moést den indruk zijn bij gebracht, dat de pastoor had bekend, daar zij onmiddellijk na het verhoor eciv brief schrijft aan den pastoor, waaruit dit blijkt. Men moet ook oog hebben voor deibclangcn van anderen! De man van de vrouw heeft zich bij den minister beklaagd. Niet het hoofd van den proc.-ge- neraal! Voorts verdedigt de minister krachtig het beleid van den Bosschen procureur-generaal tegen wien zulke felle aanvallen en aantij gingen zijn gericht. Spr. is niet bereid het hoofd van don procureur-generaal te komen aanbieden! Spr. noemt hem een man van zeer bijzondere bekwaamheden, onkreuk baar en van ongewone werkkracht. Wél had het contact tusschen p.-g. en brigadecom mandant beter kunnen zijn. Spr. ontkent, dat de wachtmeester de Gier tijdens zijn verhoor van VA uur gestaan heeft; verhoor in twee étappes ware inder daad beter geweest. De minister is er van overtuigd, dat een maatregel tegen de marechaussee moest worden genomen. Een dorpsonderzoek zou daarvoor te lang hebben geduurd. De zacht ste en meest doeltreffende maatregel op dat oogenblik was schorsing van dc opsporings bevoegdheid. Dit middel was nieuw voor Nederland. Daaraan is de ongewenschle ruchtbaarheid te wijten. Een rüstig geweten. In den weerslag in een deel van ons land zegt de minister zfich ver gist te hebben. Minister Goseling eindigt met de verklaring, dat hij door alles heen behouden heeft de sust van zijn geweten; die kan nie mand hem ontnemen. Nu of latei- zal de erkenning volgen, dat hij in het welzijn van ons Vaderland heeft gehandeld. De heer Schouten antwoordt. De voorzitter van de kamercommissie, de heer Schouten, voerde vervolgens 't woord. Uitvoerig laokt deze de houding van den heer Rost van Tonningen (N.S.B.) tegenover de werkzaamheden van de commissie, in welk verband hij op onjuistheden in de rede van dezen afgevaardigde wijst. Voorts blijft spr. er bij, dat de minister inzage in de stukken niet bad mogen weigeren, Spr. is er van overtuigd, dat de minister zijn standpunt niet had kunnen handhaven als het er op aan komt. Heden zal de heer Schouten zijn rede voortzetten. 4- Rooscvelt vreest de geldwolven Men moet hem zijn bevoegdheid tot devaluatie van den dollar niet ontnemen. Ten aanzien van het besluit van den Se naat, Rooscvelt de bevoegdheid tot devalu atie van den dollar te ontnemen, heeft de president gisteren in de persconferentie ver klaard, dat, indien deze bevoegdheid niet voor Vrijdag, wanneer zij afloopt, zou wor den verlengd, de controle op de valuta te rug zou keeren naar Wallstrtet, waar de internationale speculanten en bankiers hun actie zullen kunnen voeren zooals voor 1933 Dit kan leiden tot schommelingen in de koersen der valuta's van alle landen en tot stoornissen in hun zakenleven, ook in dat der Vereenigde Staten. Dit zal van na- deeligen invloed zijn op de landsverdediging die van den buitcnlandschen handel af hangt. Verdubbelde lucht afweerbewape- ning van H. Ms. Tromp. Voor zieningen voor Marine en Land- acht. Ingediend is een ontwerp van wet tot wij ziging en verhooging van 't achtste hoofd stuk (defensie) der rijksbegrooting voor '39. Aan de 'memorie van toelichting is het volgende ontleend Voor de marine-vliegkampen is in totaal noodig: vSor „de Koov f 167.500; voor „de Mok" f 294 000, v. Schellingwoude f 262.100, voor Veere f 216.000. Daarenboven voor ter reinuitbreiding van „de Kooy" nog een be- .drag vam f 50.000. Voor aanbouw, aankoop, bewapening en uitrusting van schepen, vaartuigen en vlieg tuigen is een hooger bedrag van f 1.354.000 aangevraagd. Hiervan is noodig f 354.000 voor verdubbeling van de lucht af weeibe- wapening van H. Ms. „Tromp" en de daarmede verband houdende aanschaffing van munitie. Ter toelichting moge dienen, dat sedert de plannen voor dit schip geruimen tijd geleden werden ontworpen, de afweer te gen luchtaanvallen op schepen aanzienlijk is uitgebreid, speciaal wat de automati sche wapens betreft. In verband hiermede werd de tweede flotlieljeleider ',rtn ook ontworpen met een luchtafweerbewape- ning van de dubbele sterkte van die van H. Ms. „Tramp". De gevraagde gelden dienen om ook van laatstgenoemd schip het afwerend venmogen tot dat peil op te voe ren. Spoed met vliegtuigtorpedo's. Voorts zijn gelden aangevraagd voor 10 vliegtuigtorpedo's bestemd voor de torpedo vliegtuigen, welke in aanbouw zijn en eer der gereed zullen komen dan aanvanke lijk werd voorzien, Vuurmonden en munitie. Voor materieel der artillerie met toebe- hooren, geniematerieel en uitgaven voor de militaire luchtvaart is een hooger bedrag van f 18.890.000 aangevraagd. Hiervan zijn bestemd voor aanschaffing van houwitsers met bijbehoorende munitie fl2 85Ö.C00, uit breiding van den munitievoorraad voor luchtdoelgeschut f 5.000 000: aanschaffing van 100 vuurmonden van 4.7 c.M. (pantser- afweergeschut) f 1.000.000; aanschaffing van transportrijwielen voor het vervoer van ra diotoestellen, ingedeeld bij de bereden artil lerie f 40.000. Aangezien het een dringende eisch is het artilleristisch vermogen van onze weer macht te verhoogen. zal zoo spoedig moge lijk over houwitsers van 10.5 c.m. moeten worden beschikt. Verbouwingen en intendance. Voor nieuwe gebouwen en werken is een verhooging gevraagd van f3.125.000. waar van bestemd is f2.200.000 voor magazijnen voor berging van materieel en munitie. Voor kleeding, uitrusting, ledergoed, ver- plegingsvoertuigen, en verdere intendance- goederen wordt een verhooging gevraagd van f7 247.000. waarvan bestemd is voor aanschaffing van intendancegoederen een bedrag van f 6.932.000. Dit ontwerp van wet heeft tengevolge een verhooging van den geheelen dienst met f33.141.655, waarvan een verhooging met f32.226.000 op den kapitaaldienst; Dit nummer bevat 8 pagina's 1 EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: Toenemende be wolking, droog weev, war mer, meest matige wind ui Zuidelijke richting. Twee voorstellen als basis. Ver zekering der maatregelen in Tientsin. De Japansche ambassade heeit de volgende mededeeling ontvangen: Overeenkomstig met de door de Britsche regeering gedane voorstel len heeft de Japansche regeering be sloten, te Tokio onderhandelingen te voeren, met het doel te komen tot een regeling van de verschillende kwesties met betrekking tot den thans te Tientsin heerschenden toe stand. De regeering zal de betrok ken ambtenaren uit Tientsin ontbie den om de onderhandelingen te ver gemakkelijken. TWEE VOORSTELLEN. Reuter verneemt in doorgaans goed inge lichte kringen, dat de Japansche regeering twee voorstellen heeft ingediend als basis voor onderhandelingen met dc Britóche re geering. Het eerste is, dat de concessie te Tientsin niet zal worden gebruikt voor anti-Japan sche intrigues door de Chineezen. Het tweede is, dat de Tientsin concessie niet zal worden gebruikt als basis voor steunverleening aan de Qhineesche valuta in Noord-China in. concurrentie met de va luta, die de Japanneezen trachten in te voe ren. Men meent te weten, dat de Britsche re- goering onmogelijk het tweede voorstel kan aanvaarden, doch dat niettemin algemecne onderhandelingen beginnen. Dat de kansen op een regeling stijgende zijn bleek reeds uit verschillende berichten in dc laatste 24 uur, de garnizoenscom mandant van Tientsin gelastte dat bij vi sitatie de blanken niet meer mochten wor den ontkleed. In zijn onderhoud met de journalisten, waarin hij verzachting der visitatie aankon digde, wees Tientsins garnizoenscomman dant er overigens op, dat sommige Japan sche schildwachten en ook de Chineesche politieagenten, die met het onderzoek be last zijn, er een eenvoudige mentaliteit op nahouden, die verschillend is van die dei- buitenlanders. Daarenboven aarzelen de Ja panners niet, zich eventueel in het openbaar uit te klceden, ook in tegenwoordigheid van beide sexen. Als voorbeeld noemde hij in dit verband de Japansche gemengde baden. Schertsend zcide hij, dat hij zichzelf wel in het bijzijn van de veertig aanwezige corres pondenten wilde uitklceden, doch de jour nalisten gaven ten antwoord, dat zij hem geloofden op zijn woord. Na de verklaringen, welke generaal Horn- ma, de commandant van het Japansche garnizoen, heeft afgelegd, is een kleine ver mindering van de Britsch-Japansche span ning waar te nemen. Bij de toegangen tot de concessie zijn geen incidenten voorgeval len. Passeerende Engelschen werden wel aan een nauwkeurige fouilleering onder worpen, doch behoefden zich niet geheel tc ontkleedcn. Het zou zoo segt men, erop wijze, dat de onderhandelingen tot regeling van de kwcstie-Tientsin reeds te Tokio be gonnen zijn, hetgeen dc nieuwe instructies welke de Japansche schildwachten bij de toegangen der concessie hebben ontvangen, zou verklaren. Levensmiddelen naar Tientsin? De Britsche autoriteiten te Shanghai heb ben van den Britschen gemeenteraad te Tientsin het verzoek ontvangen om vee en levensmiddelen te zenden. Er zou thans een regeling worden getroffen om aan dit ver zoek te voldoen. Ernstig woord van minister-pro* sident Daladier. ALLES NOODIG VOOR VERDEDIGING VAN DEN VREDE. Zeer ernstige woorden heeft mi nister-president Daladier gespro ken bij de sluiting van de Fransche parlementszitting. Het was naar aanleiding van een vraag over de ouderdomsvoorziening. De landsver dediging moet thans voor alles gaan zeide Daladier. Frankrijk moet en zal zich met alle kracht verzetten tegen elke poging tot overheersching Frankrijk is echter thans gewapend tegen de gevaren. DALADIER. Sedert twintig jaar is de toestand niet zoo ernstig geweest. Aan de Fransche grenzen staan drie millioen man onder de wapenen, zonder te rekenen de paramilitaire organi saties en in het binnenland. In de fabrieken werkt men met 'koortsachtige haast en men ontvangt berichten over groote troe pen-concentraties, aldus ving Daladier aan. Aan de grenzen van Frankrijk wordt een propaganda gevoerd, welke nu eens spreekt over rassenoorlog en godsdienstoorlog, dan weer met oude verwijten de Fransch-Brit- sche solidariteit, zonder welke geen vrede verzekerd is, tracht te breken. Dc regee ring moet eerst de landsverdediging ver sterken. Hiervoor zijn milliardcn en nogmaals milliarden noodig. Hoe zwaar deze last ook is, het land wil deze liever dragen, dan huigen voor de bedreiging van geweld. Daladier herinnerde vervolgens eraan, dat hij niet Heeft gemobiliseerd, doch ter be schikking heeft geroepen. Dank zij de Fran sche grenswacht is de vrede bewaard. Een net van listen en spionnage. Frankrijk is een edelmoedig land, doch uit naam van de individueele vrijheid mag de regeering niet ontwapend worden. Twee decreten hebben paal en perk gesteld aan de genoemde intriguc. Bij huiszoekingen werden de draden hiervan gevonden. Men poogde Frankrijk te vangen in een net van listen en spionnage, de regeering zal voorkomen, dat de eenheid van het land wordt gebroken. Vervolgens zeide de minister-president dat indien een verkiezingscampagne ge vaarlijk zou lijken in verband met de ge beurtenissen in het buitenland .dan zal de regeering het initiatief nemen om deze uit te stellen. Voor het oogenblik moeten de Franschen slechts denken aan de verdedi ging van den vrede in vrijheid. Dc spoorwegtunnel te Velsen 'Provincie verzocht in de kosten bij te dragen. Ged. Staten stellen aan Prov, Staten voor, voor de werken vereischt voor de vervan ging van de spoorwegbrug te Velsen door een spoorwegtunnel een bijdrage van 5 5/9 pet. der werkelijke kosten toe te staan.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1