Zeer ernstig beroep op Hitier Vandaag Oranjefeest DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De Prins-Gemaal is acht-en-twintig geworden Nieuwe verdachte brand in Londen Naar oplossing der Tientsin kwestie Amerika Europa in twee dagen Laan, Schagen. Tel. 20. jf DONDERDAG 29 JUNI 1939 83e Jaargang. No. 10917 INKOMT det \t.V. Uitg.-Mif. „"HoHowdt NoofdeffcwcK*er" i'CoinVinl HET LAATSTE SIGNAAL BE HOEFT NIET GEGEVEN TE WORDEN, MEENT WINSTON CHURCHIL. Juli, Augustus en September moeten worden beschouwd als maanden, waarin de spanning in Europa zéér groot zal zijn, betoogde Winston Churchil in een rede te Londen. De oud-minister deed in zijn rede een ernstig beroep op Hitier, zeggende: „Wacht en overweeg voor ge een duik neemt in het verschrikkelijke onbekende, indien ge uw levenswerk om Duitschland op te heffen uit de vernedering en verslagenheid tot een punt, waar de geheele wereld met spanning wacht op haar daden, niet onherstelbaar vernietigd wilt zien." „Ilc acht den toestand, waarin wij ons be vinden, aldus Churchil, zeer ernstig. Deze toestand lijkt veel op die van het afgeloo- pen jaar, doch er is een groot verschil, er zijn dit jaar geen wegen open om terug te trekken. Jegens Tsjecho Slowakije hadden we geen verplichtingen, hij verdrag vastge legd, doch thans hebben we Polen een ab solute garantie gegeven, dat indien het het voorwerp is van een niet uitgelokte aanval van het nationaal-socialistische Duitschland, wij tezamen met onze Fransehe bondgenoo- ten genoodzaakt zijn den oorlog te verkla ren. Dit is het feit,, dat voor ons slaat. Wat zal dan met Duitschland geschieden? Dc nationaal-socialisten maken oogenschijnlijk alle voorbereidingen om Polen te dwingen aan hun verlangens toe te geven en indien Polen niet toe zal geven, wordt dag en nacht en ieder uur gewerkt aan de voorbereiding Polen aan te vallen met een groole macht uit het Westen en het Zuiden. Indien men alleen de Duitsche voorbereidingen zou zien en de ont zaglijke opeenhooping van menschen wapens en munitie alsmede de toon van de door de regeering gecontro leerde pers, en de redevoeringen van Opnieuw een groot pakhuis ver woest. Voor de derde maal in een week tij cis is gisteren in het centrum der stad een groote brand uitgebroken. Het opmerkelijke is, dat deze branden alle drie zijn uitge broken in een gebied met een straal van nog geen 'mijl. De brand van gisteren heeft gewoed in een pakhuis in de binenstad. Het vuur werd door den krachtigen wind aangewak kerd en binnen korten tijd stonden de derde en vierde verdieping in lichtelaaie. Aan de blussc'hing werd deeLgenomcn door meer dan 150 brandweerlieden, wier taak bemoeilijkt werd, doordat de drijvende brandspuiten op de rivier tengevolge van laag water niet gebruikt konden worden. Wat de branden van eergisteren betreft, wordt nog gemeld, dat zich een dozijn menschen uit het brandende pakhuis heeft kunnen redden door op de modderbanken van de rivier te springen. De brandweer, die gebruik maakte van zuurstofappara ten, is er na twee uur in geslaagd, het vuur meester te worden en uitbreiding tot de belendende pakhuizen te voorkomen. Vier brandweerlieden hebben zich in bet ziekenhuis moeten laten behandelen. Alle bedienden konden uit het pa.khuis ont snappen. De eigenaar heeft verklaard, dat hij geen reden had om te vermoeden, dat hier van brandstichting sprake is. Spionnage in Amerikaaosche vliegtuigfabrieken Kapitein Wiedemann, Hitiers ad judant, de touwtjes in handen? De democratische Amerikaansohe senator Mac Garran heeft een wetsontwerp ingediend dat een verbod inhoudt van liet in dienst nemen .van buitenlanders in vliegtuigfabrie ken, die werken voor de regeering. Hef ont werp schijnt vooral gericht te zijn tegen de Duitsche spionnage in de fabrieken, in het bijzonder aan de westkust der Vereenigde Staten. In het weekblad Life wordt in dit verband geschreven, dat bijna 1000 plannen en schetsen, die van. belang zijn voor de vloot- en luohtdcfensjfc der Ver. Staten op gcheitifzinTTTg'C u'lj£1''Wücrt 'één jaar verdwe nen zijn. Het blad verklaart, dal „de autori tenten van de Amcrikaansche Intelligence Service er niet aan twijfelen, dat de consul generaal van Duitschland, kapt. Wiede mann, de touwtjes in handen heeft van de Duitsdhe spionnage aan de Amerikaansche Westkust". Nieuwe blokkade door Japan Hevige gevechten te Wantsjing. Er wordt momenteel heftig gevochten tus sclien Japansche landingstroepen en Chi- neesche verdedigers op het eiland Joe Wang bij den ingang van de haven van Wentsjau Chineesche versterkingen nikken in aller ijl naar het bedreigde punt op. De Britsche- schepen blijven om de haven liggen, hoe wel dc Japanners reeds bij de stad zijn ge land. De Japanneezen verklaren dat zij, wan neer Wentsjau en Foetsjau bezet zullen zijn, alle belangrijke havens aan dc Chinee sche kust zooals Tsjefoe. Tsingfau, Lein- jong-Tsjang, Sjanghai, Xingpo, Wentsjau Foetsjau, Amoy, Swatau en Ca.nton, volle dig zullen beheersehen, zoodat den overzee se! ïen aanvoer- van oorlogsmateriaal voor Tsjang Kai Sjek afgesneden zal zijn. CHURCHILL. de partijleiders, dan is slechts één conclusie mogelijk en wel het ergste wat kan gebeuren en dat dit spoe dig zal gebeuren. ZAL HET LAATSTE SIGNAAL GEGEVEN WORDEN? Churchil 1 zeidc verder, dat evenwel alle voorbereidende maatregelen genomen kun nen worden, en dat toch het laatste signaal niet behoeft te worden gegeven. Of het ge geven zal worden, hangt af van do- stem ming, het temperament en het. bestuit van een enkel man, die zichzelf heeft opge werkt uit een nederig bestaan tot een hoogte, vanwaar hij misschien ik zeg misschien over het grootste deel van de menschheid een onmetelijke catastrophe kan uitstorten. Ik zou wenschen, dat ik Hitier- ervan kon overtuigen van het feit, dat het Britsche rijk de grens van zijn geduld heeft be reikt. Steeds weer hebben wij ons terug getrokken nah et breken van plechtige be loften en verdragen. 1-Iitler zou oen ernsti ge fout maken, indien hij zou meencn, dat al dit terugtrekken alleen het gevolg zou zijn van lafheid en ontaarding. We weten, dat ons lijden hard zal zijn, doch wij zijn besloten niet schuldig te zijn aan, een schok, welker gevolgen niemand kan voorzien. Indien de nationaal-socialisten een nieu we daad van geweld zullen plegen, welke zal leiden tot een orlog, dan zullen we niet in dit land een schuilplaats zoeken. Liet incident van Tientsin beschouwde Churchill als een val om Engeland uit Europa weg te lokken-en tenslotte spre kende over Moskou zcide hij niet te be grijpen, waarom de Britsche regeering zoo lang treuzelde. Duitsche jeugd krijgt wèl vacantie Tegenspraak op in Nederland- sche pers gepubliceerde mede- deelingen. Het Duitsche Nieuws Bureau verspreidt een communiqué van den persdienst van de rijksjeugd, waarin deze ziich keert tegen de in Nederlandsohe bladen verschenen berich ten, volgens welke de Duitsche jeugd geen vacantie zou krijgen, omdat zij bij het in halen van den oogst behulpzaam zou moe ten zijn. De persdienst wijst tegenover deze beweringen er met nadruk op, dat de vacan ties in Duitschland onaangetast blijven zoo dat o.a. de kinderen, die met hun ouders op reis willen gaan, daarin niet verhinderd worden. Alleen de jaarlijksche kampen van dc I-Iitlerjeugd worden bij den oogstarbe-id be trokken, doch eveneens slechts op grond slag van vrijwilligheid. Slowaaksche Joden geen apothekers meer Nieuwe antisemitische maatre gelen. De ministerraad van Slowakije heeft be sloten dat Joden- in Slowakije geen open bare apotheken mogen bezitten en pok werd liet. aantal Joodsche assistenten in apothe ken in- overeenstemming gebracht met het percentage Joden van de bevolking nl. 4 pet. Verder is besloten, dat de professoren, leeraren en onderwijzers in Slowakije ge durende hun vacanties onder de wapenen moeten komen, om- het tekort aan officie ren op te- heffen, dat is ontstaan doordat Tsjechen en Joden uit het Slowaaksche le ger zijn verwijderd. Duitsche missen in Polen opgeschort Er zat nationaal-socialistische propaganda in, meent men. De bisschop van Kaüpwitz, Mgr. Adams- ki, heeft tijdelijk in Oppersilezie'.missen, waarbij de Duitsche taal gébruikt, x'vorat," op-' geschort, aangezien, „die. .sinds eenjgen tijd tot voorwendsel tliendén voor anti-Poolsche betoogingen, georganiseerd door nat. soc Duitschers, welk-e dietoogingen vaak liet ka rakter aannamen van tegen de' geestelijk heid gerichte manifestaties, Er zullen in iedere parochie commissies worden ingesteld voor het vaststellen van lief. aantal missen, waarbij ook de Duitsche taal gebruikt wordt, „die echter hervat zullen worden, wanneer de gemoederen en de hartstochten gekal meerd zullen zijn." Hoeveel vliegtuigen heeft Engeland? Dat moet geheim blijven zegt het ministerie van lg.chtuaart. Op een desbetreffende 'vraag heeft Kings- ley Wood medegedeeld, dat het niet in het openhaar belang zou zijn ooi het juiste aan tal te publieeeren van de Britsche vliegtui gen,, die afgeleverd worden. „Ik kan echter wel zeggen, dat er alle roden is om te ho pen, dat de voorspelling, die ik bij mijn vorige verklaring over de credicten voor mijn ministerie deed, op 9 Maart j.1. geheel verwezenlijkt zal worden. Dc productie blijft toenemen." Op 9 Maart verklaarde de minister, dat hij hoopte, dat tegen het einde van 1939 de productie met 400 pet, die van 1938 zou overtreffen. In rustiger vaarwater, Diplo matieke vertegenwoordigers van Engeland en Japan naar Tokio. Het ergste leed in en om Tientsin is vermoedelijk geleden. De militaire bedrijvigheid neemt af, de diploma tieke pnderhandelingen zijh aange vangen. Minister-president Cham- berlain heeft in het Lagerhuis van een en ander officieel mededeeling gedaan. Naai' van Japansche zijde wordt ver klaard, zullen alle moeilijkheden worden besproken, welke tot den tegenwoordigen toestand hebben geleid. Vier eischen. De Japansche militaire autoriteiten te Tientsin hebben als voorwaarde voor een regeling van het conflict de volgende vier eischen gesteld: 1. Gemeenschappelijke Japansch-Brit- sche controle op en opsporing van terroris ten in de concessie. 2. Volledige controle op anti-Japansche elementen in de concessie. 3. Volledige samenwerking voor de eco nomische ontwikkeling in Noord-China en tot bestrijding van de invloeden die deze ontwikkeling belemmeren. 4. Overdracht van 48 milliocn joean zil ver aan dë voorloopige regeering te Pciping De besprekingen tot regeling van het ii> cidcnt te Tientsin zullen worden gevoerd door dc plaatsvervangende consuls van En geland en Japan te Tientsin, majoor Her- bert en Hikozo Tanaka. Arita en Craigie zullen dc onderhandelingen slechts als waarnemer-, bijwonen. Men wil hiermede uiting geven aan dc erkenning van het be ginsel, dat een plaatselijke regeling ge- wcnscht is. Engeland moet krachtige hou ding aannemen. In het Britsche Iloogerhuis heeft Lord Elibank toespelingen gemaakt op de Ja pansche eischen en o.a. gezegd dat Enge land op alle punten moet weigeren, wil het zijn prestige in het Verre Oosten niet ver liezen. De Times, welk blad doorgaans de mee- ning der Britsche regeering vertolkt, zegt: „Vooral in dc laatste weken heeft Japan verkozen Engeland uit te dagen en de En- gelsche belangen in China te vernietigen. Indien deze uitdaging voortduurt, zal zij aanvaard worden. Het Japansche leger is noodig op het vas teland en kan een langen economischen strijd niet volhouden. Er is echter een ern stige hoop dat een regeling b©reikt, zal wor den. doch het geduld van het Engelsche publiek is niet onuitputtelijk". Toestand in Tientsin verbeterd. Er is gisterochtend een nieuwe verbete ring in den toestand gekomen, doordat een aanzienlijke voorraad levensmiddelen grootcr dan sedert vele dagen het geval is geweest in de Britsche concessie is aangevoerd, ook visch is op de markt ge bracht. De prijzen zijn gedaald. De toestand aan de afzettingen is eveneens verbeterd. Wel staan de Chineezen nog in rijen te wachten, doch de controle is minder streng. Dit nummer bevat 12 pagina's DE BILT SEINT* Verwachting: Betrokken tot zwaar bewolkt, plaatselijk nog eend-ge regen, iets koe ler dan gisteren, matige tot krachligèn Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind. Noord-A.tlantische Oceaanvlucht een feit. Alle comfort aan boord. Diner met acht gangen! De Dixie Clipper is van Port Washing ton vertrokken voor de eerste geregelde passagiersvlucht over den Noord-Atlanü- sclien Oceaan via de Azoren. De Yankee Clipper is uit Foynes in Southampton aangekomen. De inzittenden werden verwelkomd door sir Francis Shel- herdinc. directeur generaal der civiele lucht vaart, die verklaarde te hopen, dat de Brit sche dienst over den Atlantischen Oceaan in Augustus zou kunnen worden geopend. AmerikaEuropa in twee dagen is dus eeh - feit geworden Vijf jaar geleden was men enthousiast, toen de „Normandië" de reis- maakte in vier dagen. En thans stijgen de passagiers 't Woensdag uit de luchtha ven Washington, op ongeveer 20 kilometer van New Yorlc op, ontbijten den volgenden ochtend op de Azoren, dineeren te Lissabon en stijgen Vrijdagochtend op naar.. Mar- séille. Dezelfde Clipper vertrekt den Zondag daarop weer naar New York, waar hij Dins dagmorgen aankomt. De prijs van een over- to.cht over de Zuidelijke route, die 800 K.M. langer is dan. de Noordelijke, bedraagt. 375 dollar (ongeveer 7Ö0 gulden), bij een retour- prijs van 675 dollar (ongeveer 1200 gulden), iets duurder dus dan de passageprijzen met de groote passagiersschepen. Alle comfort: diner van acht gangen. Dc route biedt, verrassende impressies. Tegen den tijd dat hij aan zijn nieuwe om geving gewend is, wordt zijn eerste avond maaltijd hem geserveerd en niet terwijl hij op zijn plaats gezeten is. zooals tot nu toe, maar in een vrije ruime eetzaal. Het is ook geenszins een summiere maaltijd, die hem wordt voorgezet, maar een diner bestaande uit acht gangen. Op het zilver moet hij niet al te nauwkeurig letten: in een vlieg tuig is iedere besparing op het gewicht wel kom en dus is het tafel„zilver" van een zeer licht materiaal. Later in den avond wordt deze zaal gebruikt om den avond gezellig met kaartspel, muziek en andere verpoo- zing te vullen. Na zijn horloge vier uur te hebben voor- uitgezet om den volgenden ochtend op tijd op le staan, trekt de reiziger zich terug in een vroolijk ingerichte cabine, die van de andere is afgescheiden door blauwe gordij nen. Als hij van het naderen van land ge tuige wil zijn, aldus de X R.Crt., zal hij vroeg moeten opstaan, wart het vliegtuig landt om 7 uur op de Azoren. Het blijft er net lang genoeg om nieuwe brandstof in te la den en arriveert 's middags om 3 uur te Lissabon. Hier krijgt dc reiziger gelegen heid van den langen ruk wat te bekomen en in een hotel te overnachten. Den volgen den ochtend vertrekt de Clipper naar Mar- seille en vliegt daarbij rondom Spanje; deze omweg wordt gemaak' zoolang de nieuwe Spaansche 'regeering nog geen ver lof heeft gegeven om over haar grondge bied te vliegen Protest van Amsterdamsche slagers Vleeschwarenconventie Vestigingswet? contra De Vereenigde Amsterdamsche Slagers hebben aan den minister van Economi sche Zaken het volgende telegramgezon den: „Dringen er bij Uwe Excellentie eer biedig op aaiij uw goedkeuring te onthou- houden aan de voorgestelde vleeschwaren conventie, welke zooals in ons schrijven van 2 Mei j.1. aan Uwe Excellentie uit voerig gemotiveerd werd, de positie der zelfprpduceerende slagers tegenover het groote bedrijf onhoudbaar maakt, ook al omdat de conventie trustvorming in de hand werkt en zij het grootbedrijf ver stevigt, ten koste van het kleinbedrijf. Achten de conventie een onoverkomen- lijkc hinderpaal voor de mogelijkheden tot ontplooiing en versterking van het zelf standige kleinbedrijf. Zijn daarom van mecning, dat de conventie het door de Ves tigingswet Kleinbedrijf bedoelde herstel doorboort."

Schager Courant | 1939 | | pagina 1