Ongeluk of misdaad? Radioprogramma K.LM. kostbare schakel Openbaar onderzoek naar de Ijsvogel-ramp vaart uit Inbraken in de hoofdstad opgehelderd Werklooze kleermaker aange houden. De A'damsche politie lieeft gistermorgen in de Marnixstraat den dader van de inibra ken, welke in de afgeloopen veertien dagen tot drie maal toe bij de Passage-bioscoop en het belendende kleedingmagazijn van de firma P. van den Brul op den Nieuwendijk zijn gepleegd, aangehouden. Het ijs een werklooze kleermaker, die ook het vorige jaar op dezelfde wijze be zoeken aan het kleedingmagazijn heeft ge bracht om zich costuiuns toe te eigenen, welke hij dan beleende. Voor dit feit heeft de man reeds een veroordeeling achter den rug en daarna wist hij niets beters te doen dan zijn booze practijken weer op te vat ten. Hij is ingesloten in het bureau Warmoes- straat. Tot tien mille boete veroordeeld Geval van belastingfraude in de residentie. Wegens het doen van Onjuiste aangifte voor de vermogens- en inkomstenbelasting heeft de officier van Justitie bii de Haag- sche rechtbank tegen mr. J. A., V. R. v. d. K. een gevangenisstraf van zes maanden geëischt. De rechtbank legde verdachte gisteren een goeldboete van f 10.000. subs. zes maan den hechtenis op. Sprak Mussolini met Hitier? Volgens de Times beweren welingelichte Italiaansche kringen te Rome. dat Musso lini dezer dagen aan de ltaliaansch-Duit- sche grens een onderhoud met Hitier ge had heeft Het is inderdaad een feit, dat de bladen, na in de voorgaande dagen be richten te hebben gepubliceerd, over de be zigheden van den Duce. gene mededeelin- gen hebben gedaan over Zondag Jl. Men wist niet van tevoren, hoe Mussolini zijn Zondag zou doorbrengeh. NIET TOEREKENINGSVATBAAR. De 65-jarige J. B. G. die op 23 Februari zijn schoonzoon met een mes te lijf wilde gaan, is door de Haagsche rechtbank van rechtsvervolging ontslagen, omdat hem dit feit niet kan worden toegerekend. De rechtbank beval verdachte's plaatsing in een krankzinnigengesticht voor een proeftijd, den tijd van één jaar niet te boven gaande. ZATERDAG 1 JULI 1939. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 7.30 VPRO. 8.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12,00 Gramofoonmuziek (Om 12.15 Ber.). 2.00 Causerie: „Een avond in een Chineesch theater". 2.20 Esmeralda. 3.00 Reportage. 3.30 Orgelspel. 4.30 Causerie: „Fransche beeldhouwkunst". 4.50 Gramofoonmuziek. 5.30 Filmland. 6.00 Uit de roode jeugdbeweging. 6.28 Berichten. 6.30 Populair solistenconcert. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.308.00 Causerie „De wereldconferentie der Christ. Jeugd te Amsterdam". 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 Toespraak „Het VARA-Zomerfeest te Arnhem". 8.30 VARA-Orkest. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 En nu...Oké! 10.30 Berichten ANP. 10.40 Radiotooneel. 10.55 Gramofoonmuziek. 11.00 VARA-orkest en solist. 11.30—12.00 Orgelspel. Hilversum II. 301.5 m. KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek 8.15 Ber.). 10.00 Grampfoonmuziek. 11.15 Godsdienstig halfuur. 11.45 Berichten. 12.00 Reportage. 12.40 Gramofoonmuziek. 12.50 KRO-orkest 1.15 Berichten). 1.30 Causerie „Luchtbescherming en rijpere jeugd". 1.50 Reportage. 2.50 Kinderuur. 3.40 Reportage. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Vervolg kinderuur. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Internationale sportrevue. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Volkskracht en volksweer baarheid". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. DOOR EDGAR RICE BURROUGHS 65. Deze kapitein had de afdeling aangevoerd, die de Athenuanen ontdekt had op het plein van Thenar, en hij was getuige geweest van de gevangenneming van Gonfala, Spike en Troll door de olifantsmannen. Toen hij met zijn verhaal eindigde, zei Tarzan eenvoudig omdat ik gedood ben". Eg het vallen van de duisternis rende Tarzan door de vallei van Thenar, een vallei bewoond door leeuwen; echter geen gewone leeuwen, doch dieren, die uit de jachttroepen van Cathne ontsnapt wa ren en die dus getraind waren om mensen aan te vallen. En gedurende vele geslachten hadden zjj bekend gestaan om hun snelheid en uithoudingsvermogen. Helaas woei de wind de aapman in het gelaat en droeg zijn lucht mee over het bosland achter hem. Eerst hoorde hij een geweldig koor van geluiden, geluiden van dieren, die het spoor van een prooi hadden geroken en deze nu achtervolg den. Was het zijn spoor De heer Bakker uit Bergen verdacht van opzettelijke verdrinking van zijn kinderen te Koedijk ook ïn hoo- ger beroep door het Gerechtshof vrijgesproken. THANS VAN ALLE SMETTEN VRIJ. BESCHULDIGENDE CLAUSULE IN HET VONNIS DER ALKMAARSCHE RECHT BANK GESCHRAPT. Arrest wijzende in de zaak tegen den melkrijder Bakker uit Bel gen (N.H.) die ervan wordt ver dacht op 2 Januari 1938 met een huurauto opzettelijk in het Noord- Hollandsch Kanaal onder Koedijk te zijn gereden, met de bedoeling zich van zijn gezin te ontdoen, heeft het Aimsterdamsdhe gerechtshof gis termorgen het vomiis van de recht (bank te Alkmaar bevestigd en den verdachte vrijgesproken. Zoowel de officier van Justitie te Alkmaar als de procureur-generaal te Amster dam. hadden den melkrijder schul dig verklaard aan moord op drie van zijn kinderen en van poging tot moord op zijn vrouw en jongste kind. Beiden hadden levenslange gevangenisstraf geëischt. De rechtbank te Alkmaar sprak den man vrij, omdat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd werd geacht, w e 1 achtte de rechtbank het bewijs geleverd, dat de ver dachte wel eens het voornemen heeft ge had zijn vrouw van het leven te beroo- ven, doch zij was van oordeel dat hij de verdachte dit voornemen op dien bewus- ten Januaridag niet heeft gehad, terneer, omdat deskundigen de mogelijkheid van het ongeluk niet hebben uitgesloten. Van alle smetten vrij! Het arrest van het gerechtshof dat de president, mr. Jolles, gistermor gen onder groote belangstelling voorlas de verdachte zelf was echter niet verschenen is gelijk luidend aan het vrijsprekende von nis van de rechtbank, met uitzon dering echter van de overweging, die de rechtbank aan haar vonnis hoeft toegevoegd, en waarin zij zegt,- dat zij wel het bewijs geleverd acht, dat de verdachte wel eens het voornemen heeft gehad zijn vrouw van het leven te berooven. Deze overweging heeft het gerechtshof niet overgenomen, hiermede de smet weg? nemende, die bij handhaving van het Alk- •maarsche vonnis in zijn geheel toch nog op den verdachte zou zijn blijven rusten. Groot-Brittanntë is dankbaar en ziet onze piloten gaarne bij de opening van een nieuw vliegveld. Bij de ontwikkeling van het luchtverkeer in Midden- en Noord- Engeland heeft de K.L.M. een be langrijke rol gespeeld, doordat deze, door de lijn Liverpool-Manchester- Doncaster-Amsterdam het luchtnet in dit gedeelte van Groot-ferittannië aansluiting heeft gegeven op het Europeesche luchtnet en daardoor op het wereldluchtverkeer. Men is daar in belanghebbende deelen van Engeland dan ook zeer dankbaar voor en nu een nieuw en belangrijk vliegveld in Schotland zal worden geopend, geeft de K.L.M., hoewel dit vliegveld niet in haar route is opgenomen, evenals verleden aar bij de opening van Ringway Airport, de luchthaven van Manchester, weer blijk van belangstelling. Zaterdag 1 Juli a.s. wordt het nieuwe vliegveld van Glasgow, Grangemouth Aero- drome. dat centraal gelegen is, zoowel ten opzichte van Glasgow als van Edingburgh, officieel geopend door den luchtmaarschalk lord Trenchard. Ter gelegenheid hiervan zal Zaterdagmorgen van Schiphol een Douglas D.C. 3-vliegtuig naar Grangemouth vertrekken, waarin zich o.a zullen bevin den de directeur der K.L.M.. de heer A. PJesman, de chef van den vliegdienst der K.L.M. de heer I. Aler, eenige afdeelings- chefs der K.L.M. en eenige andere passa giers, om aan de feestelijkheden deel te nemen. Het vliegtuig wordt bestuurd door gezagvoerder Frenken, boordmecanicien is Radders, telegrafist Suttorp, terwijl zich ook de chef airhostess me], van Leeuwen- Boomkamp an boord zal bevinden. De ma chine vliegt via Doncaster, waar de heeren Kaufmann en Spry Leverton, vertegen woordigers der K L.M., te Londen, zich bij het gezelschap zullen voegen, naar Gran gemouth, waar na de feestelijke opening rondvluchten met genoodigden en autori teiten zullen worden gemaakt. In den na middag vertrekt het gezelschap naar Prest- wick' in Noord-Schotland als gast van eeni ge Engelsche instellingen, en Zondag in den namiddag vandaar via Birmingham naar Manchester, Maandagmorgen keert het vliegtuig via Liverpool naar Schiphol terug. EEN ONBEDACHT OOGENBLIK. Te Berlicum is oen vierjarig jongetje in een onbewaakt oogeniblik in een tobbe met water gevallen. De moeder vond eeni- gen tijd later haar kind dat met het hoofd onder water lag. Door kunstmatige ademhaling werden de levensgeesten weer opgewekt. De kleine is echter in den loop van den middag aan de gevolgen overleden. „Ik ga naar Athne". Thudos bood hem een afdeeling soldaten aan, maar hij weigerde. „Welnu, als je niet binnen een redelijke tijd terug bent gekomen, zal ik een leger naar Althne zenden om je te halen", beloofde Thu dos. „Als ik niet binnen een redelijke tijd te rug ben", verklaarde Tarzan, „zal het zijn, Het ongeluk, dat zes menschcn- levens kostte. Een commissie uit den raad voor de Luchtvaart, als bedoeld in arti kel 6 der Luchtvaartrampenwet, heeft in haar vergadering van 17 Juni 1939 besloten een openbaar on derzoek door den Raad te doen in stellen met betrekking tot het on geval, hetwelk op li November 1938 in den Riekerpolder nabij het lucht vaartterrein Schiphol is geschied met het K.L.M.-vliegtuig van het tvpe Douglas D.C.-3 gemerkt PH ARY (Ijsvogel) De zoo noodlottig om het leven gekomen K.L.M.-gezagvoerder Duimelaar. De Ijsvogel verongelukte, komende van Londen, 's avonds ongeveer half acht, dicht bij den Rijksweg naar Den Haag, vermoe delijk bij een bakenlanding in een plotse ling opkomende mistbank. De gezagvoerder Duimelaar, de drie andere leden der be manning en twee Duitsche dames kwamen om het leven. Er waren verscheidene ge wonden. De openbare zitting zal plaats vinden op Maandag 10 Juli a.s. des middags om 3 uur in het Departement van Waterstaat te Den Haag. Zooals wij in onze rubriek „Wij lazen voor U" hebben doen uitkomen, heeft men den laatsten tijd in de pers meermalen krachtig geprotesteerd tegen het feit, dat luchtvaartrampen tot nog toe steeds in ge sloten zitting door den Raad behandeld werden. FEUILLETON. Ethel M. Dell Ze, schudde het hoofd. Ik heb niet ge zien, dat hg het meenam. Ik dacht, dat het op bed was blijven liggen. Ik weet het niet. Ik kan niet denken. Hij meent, dat jij het hebt gedaan, zei Lord Telford. En jij daTcht, dat hij het had gedaan. Maar jullie hebt het allebei mis. Het heeft geen nut, als jij probeert zijn plaats in te nemen. Ze zouden jullie mis schien beiden arresteeren. Er moet een an dere weg zijn en dien moeten we'vinden. Wie wonen hier nog meer in huis? Alleen de Prawles... en Micky. Julie sprak hopeloos. Ze was bijna te overweldigd om te denken. Dat Rolfe zooiets gedaan hadvoor haar! Het was ongelooflijk en toch had ze een gevoel, dat haar nieuwe vriend het bij het rechte eind had. Micky! Wie is Micky? vroeg hij. Voor ze kon antwoorden, werd de deur open gegooid en Belinda verscheen... Belinda, won derlijk geschokt en zonder haar gewone zelf verzekerdheid. Ze zag eruit, of ze op het punt stond in tranen uit te barsten. Micky zou nooit zooiets durven doen, verklaarde ze. Hij is niet meer dan een kind. Hij zou het niet in zijn hoofd halen. Wie is Micky? herhaalde Lord Tel ford. Hij is een neef van den schipper, zei Belinda, en er zit niet meer kwaad in hem dan in een jonge hond. Hij is... kom eens hier, Micky! Ze verhief haar stem en Micky, half ang stig, half dankbaar, schoof naar binnen. Hg leek meer dan ooit op een aap. Lord Telford keek hem onderzoekend aan. Dus jij woont in dit huis? vroeg hij. Micky knikte, weifelend tusschen trots, dat er notitie van hem werd genomen en angst voor de gevolgen. Maar ik denk, dat ik nou in „De Zwarte Zwaan" zal wonen bij Be linda, zei hij met een smeekenden blik in de richting van zijn beschermster. Reken daar maar niet te vast op, antwoordde Belinda en gooide haar hoofd ach terover op haar gewone manier. Ik beloof niets. Ik weet niet eens, of ik er zelf altijd zal blijven. Micky! Lord Telford's stem klonk of hij tegen een kind sprak. Vertel me eens! Vind je het naar, dat de schipper dood is? Micky keek hem twijfelend aan. Hij vond Lord Telford nogal een angstaanjagend per soon, maar de kalme manier, waarop hij sprak, stelde hem gerust. Na een korte aar zeling draaide hg de vraag met een zekere listigheid om. Zou u het naar vinden, als u mij was? Als hij goed voor me geweest was, dan zeker. Goed! viel Belinda uit. Hjj behan delde hem slechter dan een hond! De hoeken van Micky's mond gingen om laag. Niet vertellen, Belinda, fluisterde hij. Als hij het eens hoort! Sufferd! Dan zou hij je immex-s nog niets kunnen doen. Hij zal je nooit meer slaan nu. Heeft hij je vaak geslagen? vroeg Lord Telford. Weer was er iets listigs in Micky's gezicht. Hij wees op Julie. Haar ook. Ze zei altijd, dat ze hem erom vermoorden zou, als ik erover praatte. Maar dat kan ze nou niet meer doen. hé? Hij kroop wat dichter naar i elinda toe. maar Lord Telford stelde hem gerust. - Nie mand zal je vermoorden. Dus wees maar niet bang, om ons alles te vertellen, wat je weet. Heb jij dat mes misschien wel eens geleend? Micky keek hem aan met een leegen blik. Natuurlijk niet! zei Belinda snibbig. Waarvoor zou hij dat nou doen. Hij zou het weggenomen kunnen heb ben, om te voorkomen, dat er kwaad mee gedaan werd, verklaarde Lord Telford. Daar heeft hij geen verstand genoeg voor, zei Belinda. En het zou ook niet te verwachten zijn, als u denkt hoe hij be handeld werd. De schipper had het altgd op hem voorzien. Hij liet hem nooit met rust. Het leek of Micky zou beginnen te huilen. In ieder geval, vervolgde Lord Tel ford, zou hij den schipper nooit op deze manier vermoord hebben. Daar is hg niét slim genoeg voor. Slim! zei Belinda verachtelijk. Noemt u het slim om een man in den rug te steken Zeker! Ik noem het slim om een mes zoo te bevestigen, dat het iemand vanzelf doorsteekt. Micky b.v. zou aan zooiets nooit gedacht hebben. Natuurlgk niet, zei Belinda, daar is hg te suf voor. Er kwam een booze gloed in Micky's fletse oogen. Ik bén niet suf, zei hij tegen Belinda. Ik zou het makkelijk gekund heb ben als ik had gewild. Je hoeft alleen maar het heft van het mes goed vast te maken, zoodat het niet weg kan glijden. Klets niet zoo'n onzin, zei Belinda. Ze gelooft je niet, zei Lord Telford. En ik weet ook niet of ik dat wel doe. Er is niets, om het aan vast te maken. Jawel! Micky keek om zich heen, er enkel op bedacht Belinda te laten zien, dat hg niet suf was. Wacht maar, ik zal een mes halen en dan zul je het zien. Dat kun je niet, zei Belinda scherp. Er is een agent in de gang met Joe Muster en Peter Prawle. Micky keek verschrikt, maar Lord Telford glimlachte. Wat hindert dat? Hij is er al leen maar, om op ons te passen. Ga hem maar vragen of je een keukenmes mag hebben en een sutk touw! Zeg hem maar, waarvoor je het noodig hebt. Dan vindt hij het wel goed. Er kwam een vreemd geluid van de sofa, Julie zat recht overeind en keek voor zich uit met een zoo intensen blik, of ze door alle ob stakels heen wou dringen. Niemand lette op haar. Toe maar! zei Lord Telford. We gelooven het niet, voor we het gezien heb ben. Hier is een goede stoel. Je hebt alleen een mes en een stuk touw noodig. Micky sprong naar de deur. Belinda deed een zwakke poging htm tegen te houden. Daarna keerde ze zich, wit en bevend, tot Lord Telford. Wat wilt u eigenlijk? bracht ze uit. Hg maakte een gebaar, dat ze stil moest zijn. In de gang hoorden ze Micky's stem, die tot den agent sprak. Ik moet een mes heb ben... een goed keukenmes... en wat touw! Ik zal ze laten zien, hoe ik het gedaan heb... om dat ze me niet gelooven willen en zeggen, dat ik suf ben. Maar ik zal het ze laten zien ik zal het ze laten zien! Het bleef even stil. Toen zei een mannen stem verwonderd: Wat? Jg? Hoeveel van jullie gaan er nog meer bekennen, dat ze de moordenaar zijn? Micky's schrille stem antwoordde triom fantelijk: Maar ik hèb het gedaan. Dat zeg ik je. Ik heb het gedaan. Geef me maar een mes en ik zal het je laten zien. Ze den ken, dat ik niet goed wijs ben, maar daar is niets van waar. Toen ik merkte, dat Sjulie het niet doen zou, zei ik tegen me zelf, dat ik het zou doen. Hij is altijd slecht voor me geweest. Hg behandelde me slechter dan een hond! En toen heb ik het allemaal uitgedacht en ik ben in Sjulie's kamer ge gaan en ik heb het mes gevonden... en toen heb ik het eerst goed scherp gemaakt en toen heb ik het fijn vastgebonden aan de leuning van den stoel, zoodat het dwars door hem heen ging... de hooge stem kreeg een huilerigen klanken nou willen ze niet eens gelooven, dat ik het gedaan heb! Ze zeggen, dat ik er te suf voor ben! Maar dat is niet zoo. Geef me een mes, meneer en ik zal het ze laten zien! In de huiskamer boog Lord Telford zich juist bijtijds voorover, om Julie op te vangen, terwijl ze viel. Ze zal beter worden, zei Oliver. Ze móét beter worden, zei Sybil bij na woest. We moeten haar erdoor halen. Oliver, kunnen we niets méér doen? Weet je het zeker? Hij schudde het hoofd. Haal er een spe cialist bg, als je wilt. Maar ik geloof, dat ledereen zal zeggen, dat het een kwestie is van tgd en absolute rust. Ze heeft te veel te dragen gehad, dat is alles. De hersenen kun nen niet onbeperkt belast worden. Maar ze is zoo jong, voerde Sybil aan. Ik weet het. Dat is ten deele de moei lijkheid. Oudere menschen hebben meer uit houdingsvermogen. Ze teren op htm reser ves. Daar komt bij, dat ze haar gewoon hon ger hebben laten lijden, het arme kind. Net móet in deze omstandigheden wel lang du ren. Maar geef den moed niet op. Hij sloeg zijn arm om haar heen. Ze zal het wel halen. Ze rustte met haar wang tegen zgn schou der en snikte even. Die groote oogen, die maar staren en staren en niemand zien. Als ze maar schreide, zou ik het zoo erg niet vinden. Maar ze zijn zoo droog en brandend, alsof ze door een innerlijk vuur verteerd werd. Als ik maar met haar spreken kon... maar het is of alle communicatiemiddelen zgn afgesneden. zijn ze ookvoor het oogen- blik. Het is als een verdooving. Daarom is rust zoo noodzakelijk. De hersenen moeten zich vanzelf herstellen. Ben je er zeker van, dat ze herstellen zullen (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 7