Het Kabinet-Colijn I gevallen Kanosnenenjouristen naar Danizig DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER de werkloosheids- politiek Geschut wordt over zee aangevoerd Joodscbe vluchtelingen naar de Vereenigde Staten Italiaansche dreigementen n'Con Laan, Schagen, Tel. 20. ZATERDAG 1 JULI 1939. 83e Jaargang. No. 10919. M»s<we «tw HV. Uita.-Mit ..WoHonck Dr. Colijn de nieuwe formatie opgedragen Een rechtsch coalitie kabinet onwaarschijnlijk geacht Struikelblok De Regeeringspersdienst meldt: De heeren ministers hebben bij schrijven van den voorzitter van den Ministerraad van 29 Juni aan H.M. de Koningin ontheffing uit hun ambt verzocht. Hare Majesteit heeft dit verzoek in overweging genomen en den heeren ministers verzocht zich voorloopig met de behandeling en de afdoening zoo mogelijk, van de loopende zaken te blij- yen belasten. Zooals wij gisteren in een groot gedeelte van onzen oplaag nog konden mededeelen, heeft de minister van Staat, dr. Colijn, zich gisterochtend naar H.M. de Koningin op het Paleis Soestdijk begeven. Thans vernemen wij, dat Hare Majesteit dr. H. Colijn opdracht heeft verleend tot vorming van een kabinet. Dr. Colijn heeft verzocht die opdracht in beraad te mogen houden. DE OORZAKEN DER KABINETSCRISIS. In aansluiting op het bericht over het aftreden van het Kabinet meldt de regeeringspersdienst: Bij de besprekingen over het voorontwerp van de be grooting voor 1940, welke ten doel hadden tot eene beper king van het te verwachten tekort te geraken, is in het Kabinet over de wijze, waarop dat doel ware te bereiken, geen overeenstemming verkregen. In het bijzonder is zulks gebleken bij de beraadslagingen over de wijze, waarop de kosten ter bestrijding van werkloosheid en hare gevolgen eene grootere vermindering beneden het eindcijfer der be grooting 1939 zou kunnen worden bereikt. Tegenover het door een deel van het Kabinet ingenomen standpunt van handhaving in de begrooting-1940 vari de tot nog toe ge volgde werkloosheidspolitiek, waren andere ministers van oordeel, dat wijziging van de tot nog toe met algemeene instemming ter zake getroffen of voorgenomen maatrege len met het oog op hunne beoordeeling van den finan- cieelen toestand thans noodzakelijk moest worden geacht en derhalve geoorloofd was. DE STATEN-GENERAAL OP DE HOOGTE GEBRACHT. De Voorzitter van de Tweede Kamer, Mr. J. R. H. van Schalk, deed gistermiddag me- .dedecling van een missive van den Minister van Staat, Voorzitter van den Ministerraad, Minister van Algemeene Zaken, Dr. H. Co lijn, waarin de Kamer in kennis werd gesteld met het aangeboden ontslag van het Kabinet. In verband met het aftreden van het Ka binet zijn de onderwerpen, die bij de Twee de Kamer voor openbare behandeling aan de orde waren, van de agenda afgevoerd en is de vergadering tot nadere bijeenroeping .verdaagd. Ook bij de Eerste Kamer is een missive van Dr. Colijn ingekomen, waarin kennis wordt gegeven van de Kabinetscrisis. Naar de N.R.Ct. verneemt, zou VH.M. de Koningin reeds Donderdag en dus niet eerst gisteren bij het bezoek van dr. Colijn ten paleize te Soestdijk op de hoogte zijn gesteld van het besluit van de ministers om tot ont slagaanvrage over te gaan. Het blad maakt hiervan melding in verband met de oogenschijnlijk zeer snelle opdracht aan den formateur, hetgeen in r.k. kringen ontstemming moet hebben gewekt. Dat met het oog op den internationalen toestand, een snelle oplossing der Kabinets crisis noodzakelijk is, laat zioh aanzien. In dit liclht moet men ook de snelle opdracht van het Staatshoofd tot een nieuwe forma tie beschouwen: H.M. de Koningin heeft zich tihans n.1. niet eerst, zooals gebruikelijk, laten adviseeren door de voorzitters der zeide Kamers of de fractieleiders. Wat de formatie van het nieuwe Kabinet betreft, is de algemeene verwachting, dat 'n rechtsch coalitie-kaJbinet uitgesloten moet worden geacht. Bij den stroom van pers-commentaren, welken de voor ons land zoo hoogst belang rijke politieke gebeurtenissen, veroorzaakt ■lïeeft, drijft deze gedachte dan ook boven.. Men zie hiervoor Ieders in dit blad. In parlementaire kringen. In parlementaire kringen domineert vol gens de Tel. voorshands de meening, dat bij afwezigheid van alle practische mogelijkhe den en met inachtneming van alle moeilijk heden en gevaren zoowel binnen- als buiten lands, 'n icuiw of gereconstrueerd kabinet- Co lijn, doch dan losgemaakt van de recht se he coalitie, het meest in de lijn der ver wachtingen ligt. Vandaag weer door de lucht naar Texel! HEROPENING K.L.M.-LIJN. Heden wordt het binnenlandsche luchtnet der K.L.M. in zijn vollen omvang hersteld. De populaire zo- merlijn, de dienst Amsterdam Texel, wordt dan ml. heropend. Komt Hitier de vrije stad bezoeken? Naar aanleiding van geruchten, die te Parijs en Londen de ronde hebben gedaan, dat in Dantzig een actie zou worden voorbereid, die ten doel zou hebben de Vrije Stad hij het Duit- sobe Rijk in te lijven, en die zou worden ingeluid door een bezoek van Hitier aan deze stad, omstreeks den twintigsten Juli en die verder beoog de Polen tot een actie te dwingen en op dit land den schijn te laden van een daad van agressie tegenover een Duitsche stad wordt er aan herinnerd dat iedere poging Dantzig bij het Duitsche Rijk in te lijven, in strijd is met de bestaande verdragen, en op welke wijze ook opgezet, onmiddel lijk een gevaarlijken toestand zou kunnen doen ontstaan. Dat intusschen in Dantzig volgens een bepaald plan wordt gewerkt, staat vast. In goedingelichte krin gen te Berlijn houdt men echter hardnekkig vol, dat in Duitschland geen troepenbewegingen plaats vin den in de richting der Poolsche grens. Men beweert, dat er geen sprake van zal zijn dat Dantzig door een plotselingen overval bij Duitschland zal worden gevoegd. Het genie van Hitier zal de ver- eeniging met het Duitsche Rijk op zulk een wijze bew&rxstelligen, dat zelfs Genève er geen aanstoot aan zal kunnen nemen, is de meening, welke in Berlijn opgang doet. Hoe deze geniale en blijkbaar vreedzame oplossing is te rijmen met de zeer duidelijke oorlogsvoorbereidingen in de Vrije Stad is moeilijker te begrijpen. De Poolsche pers brengt namelijk nadere bijzonderheden over de maatregelen van den Senaat van Dantzig, in het bijzonder over het oprichten van een vrijwilligerscorps. In den afgeloopen nacht zijn vier stukken geschut van zwaar kaliber over zee aangevoerd en 32 paarden waren noodig om dit geschut den Bishofsberg op te trekken. Deze is thans voor burgers verboden. Verder is een con- vooi paarden door Dantzig getrokken, klaar blijkelijk bestemd voor het vrijwilligerscorps. De Poolsche pers bericht bovendien, dat op het gebied van de Vrije Staxl in allerijl wordt gebouwd aan barakken. Meer dan 3000 werklieden arbeiden hieraan. De leden van het vrijwilligerscorps zijn jonge lieden van 19 tot 23 jaar die uit Oost- Pruisen zijn gekomen en leerlingen van de Polytechnische school te Dantzig. Schoen- en kleermakers hebben opdracht gekregen 4000 uniformen te maken, heirvoor zijn aanzien lijke sommen besteed en het leer en de stof werden door nationaal-socialistische agenten geleverd. Poolsche waarschuwing. De „Wieczor Warszawski", het orgaan van het Poolsche ministerie van financiën, schrijft, dat er twee mogelijkheden zijn, ofwel een „putsch" ofwel een chantage met oor log. Het tweede schijnt het meest waarschijn lijk, doch is niet het minst gevaarlijke. Het blad vervolgt met de mededeeling, dat de nationaal-socialistische autoriteiten te Dant zig een mobilisatie van de bevolking voorbe reiden. Opmerkelijk hierbij is, dat tot nu toe de Duitschers bij het voorbereiden van een „putsch" in het geheim te werk gingen, zoo als bij Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije is ge schied. Het gerucht, dat gemaakt wordt rond de voorbereidingen te Dantzig, doet veron derstellen, dat dit een onderdeel is van de taktiek van enerveering, welke sedert eeni- gen tijd door de Duitschers wordt toegepast en men moet derhalve voorbereid zijn op pro vocaties, welke grooter zijn, dan tot nu toe het geval was. Bezoek van Hitier? In buitenlandsche politieke kringen is ge sproken over het bericht, dat Hitier het voornemen zou hebben om een bezoek te brengen aan Dantzig op of omstreeks 20 Juli. Het bericht is niet bevestigd. Van officieele Duitsche zijde weigert men het rechtuit tegen te spreken, doch men zegt. dat men volstrekt geen reden heeft om te veronderstellen, dat het waar is, terwijl het hoogst onwaarschijnlijk is, dat de Führer dergelijke bijzonderheden zoover van tevoren zou ontwerpen. Mocht Ilitler echter besluiten een bezoek te brengen aan Dantzig, dan zou hij waar schijnlijk per oorlogsschip derwaarts gaan, teneinde den Poolschen corridor te vermij den, Duitsche vliegtuigen boven Dantzig Twintig Duitsche vliegtuigen bobben op weg naar Oost Pruisen gister eenigen tijd boven de stad Dantzig gecirkeld, hetgeen nog bijdroeg tot de nervositeit in de stad, die er zich reeds van bewust is, dat Poolsche kanonnen op haar gericht zijn en dat direct over de grenzen militaire toebereidselen worden getroffen. Mot den trein is een aantal legerofficieren in burger aangekomen, die het commando over het vrijcorps op zich zullen nemen. Reeds patrouilleeren leden van het corps, dat den naam Heimwehr zal dragen, in de straten. Het aantal dergenen, die tlhans uit Duitsch land in de Vrije Stad aankomen wordt nau welijks geëvenaard door dat van de binnen komende-jonge Polen, doch nationaal-socia- tisohe kringen verklaren, er werkelijk voor bevreesd te zijn, dat Polen de Duitsche tak tiek zal volgen en het eerst zal toeslaan. Ofschoon hij geen verklaring heeft afge legd, meent men te weten, dat Buokhardt, de hooge commissaris van den Volkenbond, den huidigen toestand zeer ernstig acht. De houding van Polen krachtiger. De Poolsche houding ten aanzien van den toestand in Dantzig schijnt krachtiger te worden. „Wij weten, dat zekere voorberei dingen in Dantzig getroffen worden", zoo verklaarde gisteravond een officieele woord voerder. „Wij houden ze zorgvuldig in het oog en iedere actie in Dantzig zal gevolgd worden door nauwkeurig aangepaste tegen maatregelen van onzen kant." Sprekende over de redevoering van Hali- Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT Verwachting: Meest zwaar be wolkt met plaatselijke re gen- of onweerbuien, later iets koeler. Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, later matig uit Westelijke richtingen. Alg. vooruitiz.: Koeler weer. Het afgetreden Kabinet. Van links naar rechts: mr. J. A. de Wilde (Financiën, reeds eerder afgetreden), J. J. C. van Dijk (Defensie), prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne (Onderwijs), ir. H. van Boeyen (Binnenlandsche Zaken), mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren (Waterstaat), mr. C. M. J. F. Goseling (Justitie), dr. H. Colijn, minister-president, Chr. J. L M. Weiter (Koloiytën), mr. M» P» L. Steenberghe (Economische Zaken) en piot mr. C. P. M. Romme (Sociale Zaken). fax zeide de woordvoerder, dat deze een zeer duidelijke waarschuwing vormde en dat het hoogst ongelukkig voor den vrede zou zijn, wanneer zij niet verstaan werd. De woord voerder voegde hieraan toe, dat het thans zoowel in Groot Brittanje als in Polen, van Stad, een casus belli zou vormen, mende van binnen of van buiten de Vrije Stad, een casus Belli zou vormen. Het moderne paard van Troje. Hoewel de ontwikkeling van de situatie te Dantzig overal ongerustheid baart, schrijft de corr. van de N. R. Crt., is men toch in goed ingelichte Britsche kringen niet geneigd onmiddellijk een militairen coup tegemoet te zien. De informaties, die men uit Berlijn ontvangt, wijzen er eerder op, dat Duitschland omzichtig te werk zal gaan, en min of meer dezelfde geleidelijke tactiek zal toepassen, die -het tegen Tsje cho-Slowakije heeft aangewend. De verwachting is dan ook, dat er in de eerstvolgende twee weken niet veel meer zal gebeuren althans van Duitschen kant dan een progressieve bezetting van Dantzig door dat moderne paard van Troje, de Duitsche toeristen, die al sinds eenige dagen in grooten getale naar de vrijstad stroomen. Men spreekt van een totaal aantal van c.a. 40.000, waardoor de volwassen man nelijke bevolking van Dantzig op ongeveer honderdduizend zal worden gebracht. Zoolang zij als „toeristen" naar Dantzig gaan, is het moeilijk te zien hoe Polen op juridische gronden daar een stokje voor zou kunnen steken. De Poolsche commissaris generaal is uit Dantzig naar Warschau vertrokken waar hij de Poolsche regeering verslag zal uit brengen over de militaire voorbereidingen die thans worden getroffen en nieuwe in structies zal vragen. Uit Poolsche bron wordt vernomen, dat verscheidene koop vaardijschepen uit Oost-Pruisen in de ha vens van Dantzig en Schihau zijn aange komen en daar allerlei soorten wapens on der meer lucht-afweergeschut, ontscheept- hebben. 20.000 jeugdige slachtoffertjes in de komende 2 jaren. De imimigratiecom/missie van den Ameri- kaansche senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd,- dat beoogt, in de komende twee jaren 20.000 Duitsche vluchtelingen beneden de veertien jaar in de Vereenigde Staten toe te laten, De commissie heeft eveneens haar goed keuring gpheclit aan twee door den demo craat Reynolds ingediende wetsontwerpen, waarvan het eene de immigratie in de Vereenigde Staten gedurende vijf jaar stop zet uitgezonderd de vluchtelingen, waarop het hiervoor genoemde wetsont werp betrekking heeft en het andere bepaalt, dat van alle in de Vereenigde Sta - ten wonende vreemdelingen vingerafdruk ken moeten worden genomen. Laten er geen Turksclie soldaten in Egypte komen of De eventueele afsluiting van een pact tot wederzijdschen bijstand tusschen Egypte en Turkije als vervolg van de accoorcïen, die •door Londen en Parijs zijn onderteekend met Ankara, zou een levendige Italiaan sche reactie wekken en- in het bijzonder een versterking van de garnizoenen in Li- bye aldus geeft Ansaldo te verstaan in de Telegrafo, het blad van graaf Ciano. Ilij schrijft: „Italië zou een uiterst ernstige be dreiging zien in de aanwezigheid van Turksclie contingenten in Egypte. Daarom is het waarschijnlijk, dat de verwezenlij king van een militair Turksch—Egyptisch verdrag er toe zou brengen om vroeger of later don Engelsoben ambassadeur een belangwekkende medèdceling te doen Een mededeeling betreffende uitwisseling van inlichtingen van nriLtairon aard, wel ke vastgelegd zijn in het Britsch—Itali- aansch accoord.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1