'n Uitkomst voor U I O Voor= en nadeelen van de socialisatie ►UITENLANDSCH. VERZICHT IJzeren ring Economische beschouwing twee geen Brillen Opticien Teriep De dokter zal het bevestigen. fa. Hcrm. de Raat Alkmaarsche Kaasmarkt om Duitschland wordt gesloten Saterdag 1 Juli 1939 Tweede blad Er is een tijd geweest, dat vooral de so ciaal-democratie van meening scheen te Bijn, dat, hoewel alles in de wereld zijn grenzen heeft, de eenige uitzondering daar op werd gemaakt door de socialisatie. Zulke begrippen leven in perioden, waarin het een of ander begrip, hier dus de „soci alisatie" te weinig verbreid is. Er pleegt dan voor de nieuwe gedachte een ruim veld open te liggen, ieder streven in" de nieuwe richting wordt met succes bekroond en men behoeft zich er nauwelijks over te verwonderen, dat er menschen zijn, die be ginnen te gelooven, dat het nieuwe ideaal onder alle omstandigheden het beste is en dat er geen eind komt aan de zegeningen, welke er van uit gaan. pe gedachte tot het bovenstaande werd ons ingegeven door een feit, waarvan dezer dagen te Amsterdam sprake was en waarbij de sociaal-democratische wethouder van eultuurzaken, de heer Boekman, als zijn opvatting ten beste gaf, dat men van Ar- tis geen gemeentelijke, dus geen overheids instelling behoorde te maken. Nu moge het waar zijn, dat een instel ling als Artis naar het gevoel van zeer ve len niet voor socialisatie in aanmerking bc hoort te komen, de gang van zaken in de hoofdstad wijst er op, dat ook in die krin gen, waar men aan de socialisatie nau welijks grenzen meende en wellicht nog meent te moeten stellen, tot het inzicht be gint te komen, dat ook hier een zeker uiterste bestaat, dat niet mag worden over schreden. Zeer terecht! Naar aanleiding van een en ander mee- nen we het op zijn plaats enkele korte op merkingen omtrent dit begrip „socialisa tie" te maken. Socialisatie mag slechts dan als onder alle omstandigheden nuttig en voordcclig worden beschouwd, wanneer er met de bes te wil van de wereld geen nadeelen tegen zijn aan te wijzen. Het merkwaardige misschien Zouden we beter kunnen spreken van het vanzelfsprckende-verschijn- sel doet zich nu voor, dat alles wat kan worden aangevoerd vóór so cialisatie er onder bepaalde omstan digheden evenzeer tegen kan pleiten Theoretisch kunnen we reeds vaststellen, dat de voorstanders der socialisatie het -(eigenbelang willen uitschakelen en daar voor in de plaats willen stellen de in hun oogen veel verhevener gedachte van den -gemeenschapszin. Dit kan goed zijn, wan neer 't eigenbelang al te groote en daar door laakbare afmetingen heeft aangeno men. Hel is echter even verkeerd den ge meenschapszin te verheffen tot het eenig juiste als zulks te doen ten aanzien van het eigenbelang. Wenschelijk zijn beide. Aan bei de dient een behoorlijke plaats te i worden ingeruimd, zoodat ze el- t kaar beperken en in evenwicht hou t den. Een gemeenschap zonder eigen belang is een onding, een gemeen st schap zonder gemeenschapszin is «het eveneens. Het komt aan op het Xjuiste evenwicht tusschen beide, op de redelijke verhouding. gevallen een papierrompslomp meebracht, zóó groot, dat de betrokkenen er bijkan?» onder werden bedolven. Ook werkt de overheid te veel generali- seerend, om rekening te kunnen houden met iedere nuance uit het bedrijfsleven. Hoezeer dit het geval is, hebben we eenige jaren geleden ondervonden, toen de regee ring voornemens was rekening te «man houden met de bijzondere omstandigheden van bijkans ieder boerenbedrijf. De be treffende maatregelen zijn nimmer uitge voerd. Dc overheid kon niet, ze verdronk in de bijzonderheden en ze moest door de noodzaak gedwongen, van haar voornemen afzien. Ten slotte zij er op gewezen, dat bij een algeheele socialisatie de concurrentie, dc onderlinge wedijver wordt uitgeschakeld. Deze mag in haar uiterste consequenties soms verspilling en vernietiging van kapi taal en arbeidskracht met zich brengen, ze voert tot een uiterste activiteit en in spanning als in het overheidsbedrijf nau welijks is te verwachten. Als verdere voordeelen der socialisatie worden soms aangevoerd de beëindiging der crises en een betere verdeeling van de inkomens, zoodat geen groote verschillen in rijkdom voorkomen, gelijk we die thans kennen. Ook dit is niet juist. Crises zijn in een levende maatschappij niet te vermijden. Voorspoed en achteruit^ gang volgen elkaar in het leven van een volk op als gezondheid en ziekte, als ar- beidslust en vermoeidheid in dat van den mensfch. Ook bij socialisatie moeten de behoeften bij voorbaat worden bepaald en daarnaar moet worden geproduceerd. Het is zeker waar, dat de bepaling van die behoeften door de overheid vrij goed zou kunnen geschieden, zoodat de kans op schokken zou afnemen. Wordt echter het aantal dier schokken kleiner, de hevigheid van elk daarvan zou stellig buitengewoon, toe nemen. En men zou zich kunnen afvragen, wat het beste is! Bovendien zouden de kleine rijkdom- verschillen de kapitaalvorming stellig te genwerken en er zijn economen, die mee- nen te kunnen aantooncn, dat juist als Zonder twijfel is het niet gemakkelijk de- Mte vinden en in stand te houden en zon der conflicten en schokken zal dat ook wel nimmer gaan. De redelijkheid, die eigenlijk zoo voor de hand moest liggen, schijnt in werkelijkheid ovcm de grootste moeilijkheden te baren. Als practisch voordeel der socialisatie vinden wij dikwijls aangehaald de omstan digheden, dat de productie doelmatiger en rationeel er kan worden ingericht. Inder daad zal dc overheid geen twee fabrieken gaan exploiteeren, die elk voor zich op halve capaciteit werken. Zoo komen we dus inderdaad tot ratio nalisatie. Daartegenover staat echter een toenemen de bureaucratie. De ondervinding leert, dat dit gevaar stellig niet denkbeeldig is. In onze tegenwoordige samenleving heeft de overheid meer en meer de leiding genomen m tal van incjustrieën cn takken van bc- V r-'if mala'se cn do daardoor noodza- kelijk geworden saneering noopten haar daartoe. We welen echter, hoe dit in vele meer noodie:. Eén paar glazen voor ver zien en lezen oer naar f 4.bü Hoogzijde Schagen Ziekenfondsleverancier iigiiiiimim Kinderen moeten goede schoenen dragen Juist in de kinderjaren, als de spieren nog niet vol doende sterk zijn, ontstaan zoo gemakkelijk voetgebre ken. Daarom moeten vooral kinderen goede schoenen dragen. Schoenen, die de voetzool steun geven, de hiel stevig omsluiten en rnimte geven voor de groei. Als U uw kinderen voetlijden later wilt besparen, koop dan hun schoenen bij „DE RAAT" in de Langestraat. LANGESTRAAT 80. ALKMAAR. HYGIËNISCHE PEDICURE-INRICHTING. Vraagt even ons gratis boekje aan, voorzien van vele foto's over voet'Oefeningenvoor kinderen. Een leerrijke, interessante brochure. Wij zenden het U gaarne gevolg daarvan de gesocialiseerde samen leving in een toestand van doorloopende crisis zou komen te verkeeren. Degene, die de dingen eerlijk onder dc oogen wil zien, zal moeten toegeven, dat aan socialisatie niet alleen voordeelen, doch ook nadeelen kunnen kleven. Dat so cialisatie dus niet onder alle omstandig heden nuttig behoeft te zijn. Dit begrijpen voert tot de meest juiste toestanden. Voor ieder geval zal men hebben te overwegen, wat het beste is en onze gemeenschap zal daarmee stellig hqi meest gediend zijn. stap van Duitschland gericht zou zijn tegen Hongarije en niet tegen Danzig, dat slechts zou worden gebruikt om de aandacht af te leiden. Er is nauwelijks twijfel aan of zulk een optreden zou heel wat veiliger zijn dan een conflict, waarin Polen en daarmee geheel Europa zou zijn betrokken. AL is het stel lig een bezwaar, dat daarmee een nieuw volk aan het Duitsche zou worden toege voegd, dat zich waarschijnlijk niet minder vijandig zou gedragen dan het Tsjechische Daranaast vinden we de mededeeling, dat de Engelsche admiraliteit zou hebben over wogen om, in geval van een Europecsch conflict, dc Middellandsche Zee te sluiten voor het handelsverkeer, dat rondom de Kaap zou worden geleid. Hierdoor zou dit verkeer niet alleen veiliger zijn, er zou bo vendien een groot aantal oorlogsschepen vrijkomen, dat anders disponibel zou moe ten zijn voor het convoyeeren van koop vaardijschepen. GELEIDELIJK TOENEMENDE SPANNING IN EUROPA. ZAL HET NIET DANTZIG WORDEN, DOCH HONGARIJE? We schrijven Juli en er is niet de minste twijfel aan of, naarmate de tijd vordert, naarmate de herfst nadert, neeimit lang haam aan in Europa de spanning toe. De herfst, we weten het te over, heet het fa tale oogenblik voor Europa te zullen zijn, want dan zou Hitier voornemens zijn alles op alles te zetten, dan zou hij met nieuwe eisehen komen, welker niet-inwilliging aan leiding zou geven tot een nieuwe Europee- sche brand. Men lette wel: zoo stellen velen het voor. Zekerheid omtrent die zoogenaamde Duitsche voornemens bestaat echter aller minst, al is er veel, wat er op wijst, dat degenen, die den bovenaangegeven gang van zaken vreezen, gelijk zouden kunnen krijgen. Duitschland hult zich in stilzwijgen, men weet echter, dat het zich voortdurend zwaarder bewapent en dat het een sterk* legermacht in het O. van het land, dus tegen Polen, heeft samengetrokken. De Engelsche staatslieden geven kenne- ïijik blijk, dat ze niet gerust zijn over dat wat staat te gebeuren. Binnen enkele da gen werden in Engeland twee redevoerin gen gehouden, die vrijwel op hetzelfde neerkwamen. Het eerst was Churchill aan het woord, daarna Halifax en de korte zin van hun lange betoogen kwam hierop neer, dat zc Duitschland bezwoeren geen ongelukken te begaan. Engeland wil, zoo Duitschland blijk geeft van zijn vredelie vende gezindheid allerlei, vraagstukken on der oogen zien, zelfs het koloniale. Maar blijk geven van iets beteekent handelen nazr een bepaalde gedachte. Men wil dus van Duitschland om te beginnen daden zien. Aan toezeggingen die - helaas maar al te vaak niet werden gehouden heeft dc wereld niets cn de daad waarom het gaat is die der ontwapening. Geen enkele maal wordt verder verge ten onder de Duitsche aandacht te bren gen. dat iedere daad van aggressie onherroe pelijk zal voeren tot een gewapend con-. flict. Men zal zich niet weer laten intimi- deeren en ccn eventueel besluit, van Hitier om toch weer te trachten zich door middel van geweld in het bezit te stellen van nieuw gebied zet den Führer daarmee voor een consequentie van zoo verstrek kenden aard. dat hij zich vermoedelijk wel tweemaal zal bezinnen, alvorens het zoover te laten komon. De verzekeringen te willen samenwerken eenerzijds de waarschuwingen anderzijds br wijzen, gelijk reeds gezegd, dat trots alles toch voor een gewelddaad wordt gevreesd en de groote inschikkelijkheid jegens Rus land om te komen tot de afsluiting van een verdrag dat ln wezen tegen Duitsch land is gericht is een derde bewijs voor de heerschende ongerustheid. De Fransch-Engelsche onderhandelaars te Moskou hebben thans weer nieuwe, zeer vergaande instructies gekregen, waarbij in hooge mate rekening wordt gehouden met e Russische verlangens. Het feit, dat de West-Europeesclie mogendheden bei^id zijn ook Estland, Letland en Finland onder de wederzijdsche garanties te laten vallen, doet ten duidelijkste blijken, hoezeer het gaat tegen Duitschland. Immers, pas enke le dagen geleden deden geruchten de ron de volgens welke Duitschland aan Rusland een verdrag zou hebben aangeboden, waar bij juist de neutraliteit van deze staten zou worden gegarandeerd. Met het gevolg, dat Engeland en Frankrijk nu hetzelfde bieden. De beide laatste landen bevinden zich blijkbaar ongeveer in de positie van den klant, dié bij een oude zakenrelatie plotseling stuit op de concurrentie van een buitenstaander, die echter de leverantie behoudt, wanneer hij tot ongeveer hetzelfde bereid is als de outsider. Intussclien blijft het lot van Europa in handen van Duitschland. Zoo deze de lont in het kruit werpt van een ander is dit niet te verwachten volgt een explosie. Weliswaar schijnt deze slechts te kunnen voeren tot den ondergang van het tegen woordige Duitsche bewind, maar het is mo gelijk, dat de Führer zijn kansen anders beoordeelt. Europa blijft in afwachting en er lijkt niet dc minste twijfel aan te bestaan of spannende dagen zijn in het vooruitzicht. Het is de vraag, in hoeverre de heftige pers-campagne, die in Duitschland op het oogenblik aan den dag wordt gelegd tegen Engeland, inderdaad ten doel heeft een oorlog voor te bereiden met dit land. De wegen van de politiek zijn soms bijna on doorgrondelijk en zoo lezen we in de Dai ly Express de allerzonderlingste mededee ling, dat het doel daarvon zou zijn Enge land te storten in een oorlog met Japan, waarbij Duitschland dan de rustige meestal rijk-makende positie zou willen innemen van leverancier van munitie oorlogstuig aan Engeland. Iets dergelijks kan zeer wel juist zijn. Maar de heeren te Berlijn zullen vermoe delijk de oorlogsverrichtingen wel met meer dan gewone belangstelling volgen. Zij zul len* stellig hun eigen kansje wagen, zoodra ze de gelegenheid schoon zien, waarbij we voorts dienen tc bedenken dat Engeland kwetsbaarder wordt, naarmate het zijn oor logstuig in grooteren omvang uit Duitsch land betrekt. Enkele andere merkwaardige mededeelin- gen uit hetzelfde blad meenen we onze le zers niet te moeten onthouden. In de eerste plaats de uitlating, die van een vooraanstaand Duitsch militair af komstig heet te zijn en die als zijn mee- ning ten beste geeft, dat de eerstkomende DEN HELDER Juni - Juli - Aug. Zondags gesloten Nietujenstaande een grootere aan voer van circa 10.000 Kg., was de markt vaster. De hoogste prijs steeg van f 17.50 tot f 18.en dit was ook ongeveer de verbetering over de hee- le linie. Goede consumptiekaas no teerde ongeveer f 16.50, exportkaas f 17.tot f 17.50, terwijl voor 2 sta pels de hoogste prijs werd betaald. De kwaliteit was beter dan de vo rige week, toen vrij veel kaas was ontsteld en misvormd door de tem peratuursverschillen. Ditmaal kwam dat in veel mindere mate voor en het feit, dat we leven in de periode van wellicht de beste kaas van het heele jaar, zal wel de verklaring zijn van de iets aantrekkende prqzen. Want bijzondere omstandigheden de den zich niet voor. Met koortsachtigen ijver wordt aan de versterkingen gewerkt. Ook door niel-deskundige werklieden. Het zou vervelend kunnen zijn steeds weer te berichten over den Duitschen muur van beton en staal, den Wcstwall of de Sieg- fricdlinie. Het is echter een der grootste, zoo niet het grootste vestingwerk van onzen tijd cn daarom belangwekkend in vele op zichten. Zoo is het interessant te kunnen meededen, aldus schrijft men aan de Msb., dat de versterkingen aan de Xederlandsche grens, hier en daar geen steenworp van de grens af, nog steeds meer worden uit gebreid. Langer dan zes maanden wordt nu al gewerkt op het hoogste punt van 't Pfaffen-gebied, ach ter het Duitsche douanekantoor te Vaals. Men bedenke wat dit zeggen wil: langer dan zes maanden. En alles in den grond, dus niet er boven. Dag en nacht. Een werk vol geheimenissen. En aijtd weer wordt in die omgeving wat nieuws begonnen. Joost mag weten wat precies en waarvoor. Dat is allemaal aan den Zuid-Oost hoek van Vaals. Iets liooger, op het Pungeler-gebied, maar Pfaffenihof is wel liet voornaamste knoop punt, is het hetzelfde. Opvallend is, dat men ook meer Noordelijk, trouwens ook al weken lang, eveneens bezig is, dag en nacht. Dat is dus op den Scheebcrg, den Wachtelkopf en den Schwartzekopf. In het Eifelgebied. Thans kunnen we iets meedeelen over het Eifelgebied, grens België en Elzas. Ook daar zijn heel wat kampen met menschen. van den Arbeitsdienst ingericht. Eigenaar dig is wat voor menschen hier voor dit werk worden gebruikt Er bevinden zich heel wat onder uit Noordelijke steden van Duitsch land, zooals Berlijn en andere. Het zijn niet eens wat incn zou moeten noemen geschoolde krachten, 't Zijn menschen, die bijv. administratieve betrekkingen vervullen in het bur gerlijke leven, met salarissen van vier of yijf honderd mark per maand. Het zich daar bevindende rotsterrein moet door explosies worden losgemaakt, wat voor deze niet-deskundige „werklieden" niet al leen moeilijk, maar door de ondeskundig heid ook gevaarlijk is. Zoogenaamde onge lukken blijven dan ook niet uit. Daar hoort men verder niets van; ook aan de ernstig ste gevallen wordt geen aandacht geschon ken. Het behoort bij den militairen dienst- door burgers. Het zal niemand verwonderen, dat het zeer ongewone en uiterst zware werk de leden van den Arbeitsdienst niet onberoerd laat. In de Arbeitslagers zijn artsen werk zaam, die zich speciaal met den gezondheids toestand der „werklieden" hebben bezig te houden, omdat deze in menig opzicht te wensohen overlaat. Dc Weslwall kost mil- liarden, maar ook physicke offers, die verre van gering zijn. IJzeren tucht. Die offers bestaan ook in de stemming in de kampen, waar ijzeren tucht een der mid delen is om den Duitschen Clfinceschen muur een stuk realiteit te laten worden. Uiteraard wacht men zich wel die stem ming naar buiten te doen blijken. Nog niet zoo heel lang geleden echter gingen er ge ruchten, een rayon betreffend, dat hier niet nader wordt genoemd, volgens welke de meest krasse, en wel allerkraste, maatrege len werden toegepast om den geest van wie bléven, zuiver te houden. Uiterlijk tenmin ste. De Duitsche autoriteiten zullen ver heugd zijn, wanneer de vestingwerken hun vaste militaire bezettingen hebben gekre gen. Het zijn echter niet die autoriteiten al leen. Zij, die 't werk moeten verrichten, ter plaatse, bobben het zwaar te verantwoor den en moeten wel zeer verheugd zijn, als zij weer rustig en goed en wel aan hun pe naten zullen zijn teruggegeven. Ook zij vra gen zich echter af: Wat volgt dan? Tenslotte zij nog gemeld, dat ook in het Noorden een ijzeren wacht is opgetrokken. Helgoland is als het ware één stuk beton en ijzer, waar de kanonnen van alle kanten dreigend uitsteken. Daar komt niets door. Ook daar bevindt zich een onderdeel van den ijzeren ring, die Duitschland moet iso- leeren, voor zich zelf, voor den zg. vrede, voor den drang naar het Oosten en de mo gelijkheid hiervan, om in het Westen gedekt te zijn, of voor wat ook. Wie kan dit precies zeggen 1 FAMILIE-IDYLLE.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5