c Moskou veelbelovend Mr. Oud bij dr. Colijn De gaspit nog niet verouderd! DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER II 163 Alle gemeentebesturen in protectoraat afgezet Von Papen niet naar Moskou Oefenreis van Duitsche zware kruiser Italiaansche graanoogst bevredigend Laan, Schagen, TeL 20. DINSDAG i JULI 1939. 83e Jaargang. No. 10921. I W.V. „Ho*»* Hoe*»*—***- MOLOTOV I Ui i: I )rp, Ne elf- A. A. Hei- Al- Lu* ZA' Wa- 2. van Wo- 2. Zu- L Va. Wus- I Zon V* Rog* er de erg in bagge- iü angers ie en uis. gen blf diec tenaren eens zooals ak nu volgens van de wel geb le nief maken, is spreekt van Nieuwe onderhandelingen op het Kremlin. Het Russische ant woord overhandigd. Eindelijk overeenstemming Molotoff heeft den Britschen am bassadeur Seeds, den Franschen am bassadeur Naggiar en Strang ontvan gen en hun het antwoord der Sovjet- regeering overhandigd op de laatste EngelschFransche voorstellen. Het onderhoud heeft langer dan een uur geduurd. Omtrent den inhoud der voorstel len is geen mededeeling gedaan. Na afloop der conferentie hebben Strang Seeds en Naggiar op de Britsche ambassade overleg gepleegd. De besprekingen zijn nog niet ge ëindigd en zullen waarschijnlijk van daag hervat worden. De berichten uit Zweedsche bron, dat Strang per vliegtuig van Mos kou via Stockholm zou terugkee- ren zijn dan ook niet juist. De sovjet-autoriteiten hebben in een com muniqué hun voldoening er over uitgespro ken, dat de Engelschen voorstellen hebben gedaan zonder het woord nieuw van iro nisch bedoelde aanhalingsteekenen te voor hen en zonder te insinueeren, dat de voor stellen geenszins 'n vooruitgang beteekenen Deze constateering is evenwel onvoldoende om den indruk te raden, welke door de nieu we voorstellen is gewekt. Men "'gelooft, dat de Finnen, Letten en Eslen gekant blijven tegen een waarborg zonder hun instemming. Hun gezanten te Moskou hebben dat herhaald tegenover de Engelsche en Fransche vertegenwoordigers. In Baltische kringen te Moskou heeft men echter den indruk, dat de Engelschen en Franschen geneigd zijn den Russen voldoe ning te geven. Voorts merkt men zekere schakeeringen op in de houding der vertegen woordigers van de Oostzee-landen. Dc week, die volgens de algemeene mee ning, in de internationale betrekkingen be langrijke ontwikkelingen zal brengen, is dus geopend. Er is nog een mededeeling van een woordvoerder van sovjet-Russische zijde, die tegenover de United Press verklaar de, dat de Engelsch-Fransche voorstellen, die Zaterdag aan Molotof zijn overgebracht en waarop Rusland geantwoord heeft, „be paald velbelovend" waren. Deze verklaring is te opvallender, daar de meening van Moskou over de vorige voor stellen kortweg luidde, gend" waren. dat ze „onbevredi- Chamberlain zegt: In het Lagerhuis heeft Chambcrlain in ant woord op een aantal vragen over de onder handelingen met de Sovjetregeering ver klaard, dat nieuwe instructies naar den Britschen ambassadeur in Moskou zijn ge zonden. Chamberlain achtte het niet raadzaam ver dere verklaringen af te leggen in dit stadi um van de onderhandelingen. Nogmaals de garantie van Nederland. Naar aanleiding van het ontkennend stand punt van Nederland ten aanzien van garan ties, waaromtrent wij elders in dit nr. een mededeeling van den Regeeringspersdienst publiceeren, merkt de Londensche correspon dent van de N.R.Crf. op, dat de Nederland- sche regeering waarschijnlijk om diplomatie ke tactiek, mogelijkerwijs ook op verzoek van Londen, besloten heeft niet meer be kend te maken over den inbond en den vorm van het onderhoud dan het bloote feit, dat het Nederlandsche standpunt nog eens uiteengezet is. Vanzelfsprekend is er geen kwestie van dat de Engelsche regcering er zich door de zen Nederlandschen stap van zal laten terug houden haar plannen met betrekking tot de formuleering van het drievoudig verbond door te zetten. Zooals ik Vrijdagochtend reeds kon melden, aldus de corr., heeft men be sloten dat het, hoe gaarne men ook zou- willen, onmogelijk was de ge voelens der neutrale mogendheden te ontzien. Er is dan ook generlei verandering ge bracht in de voorstellen, die de Engelsche en Fransche gezant verleden Zaterdag aan Mo- lotow hebben voorgelegd. Naar mij, aldus verder de N. R. Courant. Corr, vanavond nog eens werd beves tigd, houdt dit voorstel in groote trekken in, dat de door het drievoudig verbond te garandeeren staten in een geheim protocol zullen worden genoemd.é Blijven de Russen echter onvermurwbaar, dan zullen Londen en Parijs noodgedwongen ook in een open lijke vermelding toestemmen. DE INFORMATORISCHE BE SPREKINGEN DUREN VOORT. Gisteravond heeft de Kabinetsfor mateur, Dr. H. Colijn, te zijnen hui ze Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, oud-minister van Finan ciën ontvangen. Voorts voerde de minister-president informatorische besprekingen met Mr. Dr. L. N. Dec- kers in diens hoedanigheid van voor zitter van de R.K. Kamerfractie. Wij herinneren er aan, dat Mr. Deckers in twee der vorige kabinetten-Colijn zitting heeft gehad. Het is niet uit gesloten, dat Dr. Colijn zich bij de ze bespreking heeft willen oriëntee- ren over de vraag, of de Roomschka- tholieke Kamerfractie hem steun zal verleenen bij het door hem te vor men Kabinet. Tenslotte werd Dr. Colijn gister avond bezocht door ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid. Gistermiddag te 2 uur werd de gewone wekelijksche Ministerraad gehouden. Oplossing niet gemakkelijk. Uit Haagsche politieke kringen verneemt het Hsb., dat de oplossing van deze crisis niet gemakkelijk zal zijn. Het gerucht, van andere zijde vernomen, dat het ka binet reeds voor drie kwart klaar zou zijn, schijnt dan ook van een optimisme, dat door de feiten niet verantwoord is. Volgens zegslieden uit parlemen taire kringen, zou de moeilijkheid vooral hierin bestaan om van de roomsch-katholieken, in geval van een kabinet, waarin andere katho lieke ministers ziying zouden ne men, ten minste een standpunt van een welwillende neutraliteit te ver krijgen. Ziet men echter de uitlatingen van de ka" tholieke pers, dan schijnt de geneigdheid hiertoe althans op het oogenblik, niet al ta groot. Wat nu de deelneming aan een te vormen kabinet betreft, hebebn wij den indruk, dat men in het liberale kamp geen al te groo- ten lust vertoont, verantwoordelijkheid op zich te nemen, nu een rechts kabinet, na twee jaren wegens innerlijk meeningsver- schil uiteengevallen is. „Beidt uw tijd"! Het r.k. dagblad „De Tijd" schrijft: In een kabinet, dat afbraak der werkloos- heidspolitiek op zijn program heeft staan, kunnen wij voor katholieke politici geen plaats zien. De politiek der Katholieke Staats partij zal zich, meenen wij, voors hands, moeten houden aan het spreekwoord: beidt uw tijd. De crisis treft haar op het moment, dat zij t.a.v. de affaire-Oss in het parlement in een geïsoleerde positie was gedrongen. Is dat een ongunstige omstandigheid, van veel' meer belang is het gelukkige feit, dat de crisis is uitgebroken niet over een of andere vage en ingewikkelde twistvraag, en ook niet over de kwestie der gezonde financien immers ten dezen zijn concessies genoeg gedaan maar over de beginseivraag van het primaire karakter de woorden zijn o.a. van dr. Colijn en De Wilde van de re geeringstaak der werkloosheidsbestrijding. Hier is de lijn der katholieke politiek klaar en strak, en haar positie is daarom rustig en sterk. Zij moge die positie kloek volhouden en die lijn moedig doortrekken. Nu het positief- christelijke kabinet, waaraan dr. Colijn zulk een ideëel-ecrbiedwaardigen en parlemen tair-verzekerden grondslag had gegeven na twee jaren door den formateur zelf zoo luchthartig en onberekenbaar aan den dijk is gezet, zal men, aldus De Tijd, goed doen, tegenover zijn toekomstige combinaties een wijze scepsis te bewaren wat hun hechtheid en hun levensduur betreft, en geen tragische beteekenis toe te kennen aan de vragen van hun bestaan. Dit nummer bevat 8 pagina's Nog geen Britsche kabinetsherziening vetje 30—62; tte scha* —0.52, Noorder* kipeiereu kleine •s 3.10- ers 3.40- kiel* groo- 1.30. Aan* i li. enheimerS -1.30, To- Opneming Van Churchill en Eden in de regeering daarvan afhan kelijk. He parlementaire correspondent van Reu ter schrijft, dat sinds vele weken het gerucht in omloop is, dat het mogelijk is dat Chur chill en Eden met het oog op de internatio nale crisis in de regeering zullen worden op genomen om later weer af te treden. Voor de gedachte dat Eden binnenkort Jtveer in functie zou treden schijnt geen en kele tastbare reden te bestaan. De positie van Churchill is minder zeker, hoewel in de het best- op de hoogte zijnde kringen te Londen geen bevestiging is te verkrijgen van «e berichten, dat de minister-president Churchill's opneming in het kabinet over weegt. De grootste kans op een opneming van Churchill in de regeering zou bestaan bij een kabinetswijziging, waartoe de minister-pre sident zou kunnen overgaan indien de toe stand bijzonder critiek zou worden, doch voor het oogenblik bestaan er volgens den correspondent geen aanwijlzingen voor een kabinetsherziening. VOOR 'S LANDS VERDEDIGINGSVOORBE REIDING ONMISBAAR! Geregelde gevechten in Mandsjoekwo Over en weer wordt ronduit van „vijandelijke strijdkrachten" gesproken. GROOT MATERIAAL IN ACTIE. In Mandsjoekwo is feitelijk de oorlogstoe stand ingetreden tusschen Russen en Japan ners. Er wordt met groot materiaal gevoch ten. Gisteren is de tweede slag om Nomon- han begonnen met een aanval van de Ja- pansche infanterie op de stellingen van de troepen van Buiten Mongolië op de Relioro hoogte te Nomonhan, ongeveer 300 k.m. ten Zuidwesten van Hailar. Den geheelen dag werden verder de Mongoolsche stellingen bestookt door de Japansche artillerie en luchtmacht, terwijl de bombardementsvlieg tuigen de Mongoolsche bases onder vuur namen, schoten de jachtvliegtuigen op de voorste stellingen met mitrailleurs. De Japanneezen zijn meesters in de lucht hetgeen wel blijkt uit hun successen van de afgeloopen maand, aldus de Japansche berichten.. Nomonhan is door de Japansche artille rie tot een rookende puinhoop geschoten. Het gebied, dat door de Mongolen wordt opgeëischt en dat ten oosten van de Ha- lahar rivier ligt wordt reeds lang door Mandsjoekwo als een deel van zijn gebied beschouwd en de Japansche autoriteiten hebben verklaard, dat zij besloten zijn alle Mongoolsche strijdkrachten uit het land te drijven. Gistermiddag hebben de Japanneezen ver klaard, dat zij de vijandelijke kanonnen tot zwijgen hebben gebracht aan den wes telijken oever van de Khalkhingol door op treden uit de lucht en artillerievuur. Om 14 uur was een deel der Japansch Mand sjoerijsche troepen om een groote Russisch- Mongoolsche troepenmacht ten oosten van de rivier heengetrokken. Een aantal over- zetplaatscn werd bezet, waarmede de te rugtocht van de RussischMongoolsche strijdkrachten werd afgesneden. Vliegtuigen neergeschoten? Gistermiddag om een uur hebben Japansch- Mandsjoerijsche vliegers bij een luchtge vecht met tien Russische vliegtuigen van het type 116 volgens een van cle grens ont vangen telegram twee Russische toestellen neergeschoten. De overige acht vliegtuigen werden in westelijke richting verdreven. Protest tegen kooktarieven electrische In de te Nijmegen gehouden ver gadering der Vereeniging van Gas- fabrikan ten in Nederland hield ir. C. L. Philips heden een rede, waar in hij bestreed, dat de gasindustrie haar tijd heeft gehad. De gasindustrie kan, aldus spr., in haar geheel niet worden gemist omdat het niet toelaatbaar is de vele kostbare stoffen, in de kolen aanwezig, te verkwisten en alleen een betrekkelijk gering percentage der daar in aanwezige warmte-energie te gebruiken. Spr. constateerde daarom met genoegen, dat de gasindustrie begonnen is zich uit de malaiseperiode van voorafgaande jaren wederom op te richten en dat er op de mees te plaatsen een vooruitgang van het gasde biet valt te constateeren. Deze vooruitgang is in groo tere mate toe te schrijven aan de toeneming van het aantal verbruikers dan aan de toeneming per hoofd der bevolking. Electrisoh kooktarief nadeelig voor het gasdebiet! Van groot belang voor de uitbreiding van het gasdebiet is de juiste tariefstelling. Het is onmogelijk een systeem uit te denken, dat in alle gevallen tot de beste resultaten zal leiden Bij de bestudccring van het ta- riefvraagstuk kan men in hoofdzaak twee richtlijnen volgen, n.1. uitgaande van der, eigen kostprijs en van den prijs der concur- reerende energiebronnen. Beide beginselen voeren tot een gedifferentieerd tarief. Spr. ging hierop uitvoerig in en oefende o.m. kri tiek op de prijsstelling op grond van de waarde der energie voor verschillende doel einden. Deze achtte spr. evenwel niet in alle gevallen uit den booze. Indien het een nieuw debiet betreft, de voorziening in een nieuwe behoefte, is daartegen m.i. geen en kel bezwaar. Voorzichtig moet men echter zijn indien men zich begeeft op het terrein, dat door een ander reeds jarenlang met gunstig gevolg is geëxploiteerd. Daarom is het ook, dat de gasin dustrie de tarieven, waarvoor door de electriciteitsbedrijven de kook- stroom wordt geleverd, als onjuist beschouwt en in strijd met het alge meen belang. Bezien van het stand punt van het electriciteitsbedrijf al leen, is de kookstroom inderdaad een meerlevering, waarop een gerin ger gedeelte der vaste kosten zou mogen drukken. Deze bedrijven be geven zich echter daarmede op het terrein der gasindustrie, die met dit gedeelte van haar debiet juist het grootste deel harer vaste kosten moet dekken. Voor beide energie bronnen tezamen is de kookstroom- levering geen meerlevering, indien deze levering gaat ten koste van het gasdebiet. Een geheel nienw tarief. Een voor ons land geheel nieuw tarief, dat ernstige bestudeering verdient, is het nieuwe Haagsche tarief, waarbij de gasprijs niet wordt berekend per M3, maar volgens de ge leverde warmtehoeveclheid, berekend per megacal, d.w.z. met 1000 groote of kilogram calorieën als eenheid. Dit tarief is logisch en billijk, omdat de waarde van het gelever de gas niet wordt bepaald door het gelever de volumen, doch door de hoeveelheid warmte-energie. Tenslotte stond spr. stil bij de exploitatie vorm der gasbedrijven. De gasbedrijven, wel ke zich in handen der overheid bevinden, zouden gaarne meer vrijheid en zeggenschap verkrijgen op het gebied van tarieven, propa ganda, personeelsaangelegenheden, enz. Men dient dezelfde bevoegdheden en vrijheden te bezitten, als de leveranciers der concurree- rende energiebronnen. Naar een georganiseerde gas industrie. Spr. voerde tenslotte een krachtig pleidooi voor concentratie van klei- nere bedrijven, omdat z.i. alleen op die wijze een tegenwicht kan worden gevormd tegen de machtspositie der electriciteitsbedrijven. Vooral tus schen de in eenzelfde streek of pro vincie gelegen bedrijven is een inni ger samenwerking mogelijk, die een voorlooper kan zijn voor een belan gengemeenschap, een koppeling der distributienetten of onderlinge ver binding der persleidingen, welke be langengemeenschap kan uitgroeien tot één stichting, N.V. of coöperatie, welke verscheidene gemeenten om vat. Indien dan deze grootere bedrijven weder om samenwerking zoeken door koppeling of anderszins zal men geleidelijk tot de geor ganiseerde gasindustrie kunnen komen, wel ke ons voor oogen dient te staan. DE BILT SEINTt Verwachting Meest zwakke wind tusschen Oost en Zuid lalf tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk droog weer. In den middag warmer dan gisteren. Regeeringscommissarissen be noemd. Opnieuw een deel der schijn-zelistandigheid verdwe- De laatste schijn van zelfstandigheid in het protectoraat Bohemen en Moravië is thans ook verdwenen. De rijksprotector, Freiherr von Neurath, heeft een verordening uitgegeven van den volgenden inhoud: De stedelijke vertegenwoordigingen in Bo- heemsch Budweis, Bruenn, Iglau, Mora visch Ostrava en Olmuctz worden onmid dellijk ontbonden. Er komen voor in de plaats regeeringscommissarissen, die on middellijk benoemd worden. Het uitschrijven van nieuwe verkiezingen in deze gemeenten moet tevoren door den rijksprotector worden goedgekeurd. De algeliccle bevoegdheid, die vol gens het in het protectoraat Bohe men en Moravië geldende recht toe komt aan do gemeente organen, in het bijzonder aan den burgemees ter. de wethouders en den gemeen teraad gaat terstond over op de nieuw aangestelde regeeringscom missarissen. De ontbonden gemeenteraden, de colleges van wethouders, de tot dusverre in functie geweest zijnde burgemeesters en alle ande ren betrokken gemeente-organen, moeten zich onmiddellijk van iedere ambtsbezigheid onthouden. Zijn „speciale zendinqontkend. De geruchten dat de Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen, met een speciale zen ding naar Moskou zou gaap, worden tegen gesproken. Bevoegde kringen voegen hieraan toe, dat de DuitschRussische economische bespre kingen binnen het kader blijven van de gel dende overeenkomsten. Naar Zweden en Estland De zware kruiser Admiral Hipper is voor een buitenlandsche oefenreis uitgeloopen. Het oorlogsschip zal naar de Zweedsche ha ven Hernoesand en de Estlandsche hoofd stad Ileval gaan. De duikbootflottilje Lohs zal voorts een oefentocht ondernemen waar bij een bezoek zal worden gebracht aan de Zweedsche haven Helsingborg, van 10 tot 14 Juli. Het zal een inofficieel bezoek zijn. Er zal goed brood gebakken worden. Mussolini heeft in een door hem gepresi deerde bijeenkomst van de graancorporatic verklaard, dat de graanoogst bevredigend is. Zij haalt ongeveer het cijfer van het vo rige jaar, d.i. S0 millioen centenaar. Hij voegde hieraan toe, dat het noodig was, het cijfer 85 millioen te halen om de behoeften van de bevolking te dekken. De corporatie heeft besloten, een standaard type voor het meel vast te stellen, waardoor brood van de beste kwaliteit kan worden gemaakt. Ook heeft zij de prijzen van mais en rijst tot October 1940 vastgesteld, alsme de de aan te leggen voorraden mais.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1