Dokter Van Balen Blanken TERLEP's DROGISTERIJ ■IIUITENLANDSCH VERZICHT WEK UW LEVER-GAL OP Woensdag 5 Juli 1939 Westfriesland's groote folklorist te Bovenkarspel overleden. In den ouderdom van 86 jaar is overleden de heer G. C. van Balen Blanken, rustend arts te Bovenkarspel. Een simpel 'bericht, en toch... Westfriesland heeft door den dood van dezen mensch een zijner groot ste zonen verloren. Dokter van Balen Blanken! De groote man in zooveel vereenigingen, de stuwende kracht van ontelbaar veel tentoonstellingen, festiviteiten, congressen, de man wiens sterke geest het zwakke lichaam de laatste jaren in bedwang hield, de man die tot nog'voor zeer kort belangstelling had in aile.s om zich heen. Door alles wat dokter van Balen Blan- 5en voor en in het openbare leven heeft gedaan, is zijn arbeid als arts wat op den achtergrond gekomen, doch ouderen kun nen vertellen, hoe de dokter van Span broek bij nacht en ontij met zijn rijtuigje er op uit trok, en hoe in het vriendelijke doktershuis te Spanbroek onzegbaar veel leed geledigd is. Dokter v. Balen Blanken nam o.a. het initiatief voor het stichten van een hospi taal le Hoorn met chirurgische behande ling. Ook deed hij veel voor de totstand koming van het ziekenhuis te Alkmaar. Voor het nageslacht blijft, zooals dat in zulke gevallen meestal gaat, in herinne ring de kleine figuur, zooals die zich mon ter bewoog in het gemeenschapsleven, de geestige spreker, de slagvaardige debater en de dichter a la minute, wiens origineele SCHAGEN Tostapje ned. herv. vhouwenclub. Twee en dertig dames van de Ned. Herv. Vrouwenclub, hebben gisteren het jaarlijk sche uitstapje medegemaakt. Met den trein vertrok het gezelschap om S uur naar Rot terdam, om daar een meelfabriek te bezich tigen. Aan het station Delftsche Poort stond bij aankomst reeds een autobus klaar, om bet gezelschap naar de plaats van zijn be stemming te brengen. Bij de stoommeelfa- brick „De Maas" werd onder groote vroolijk- 1 beid een foto gemaakt; daarna werd met de (bezichtiging van het uitgebreide gebouwen complex begonnen. Het bleek, dat men in een interessant bedrijf was terechtgekomen. De bakkerij, de stoomketels met de vuren, 6e drogerijen, de silo's, zij hadden de groot ste belangstelling der dames, die ook het wasschcn van het graan met groote aan dacht volgden. De fabriek had een capaciteit van tien duizend balen per dag. Aardig was het dat men in liét geheel niet om zijn klec- ren behoefde te denken; alle bewerkingen geschieden onder glas en de dames waren dan ook vol lof over de hygiëniteit der in richting. Een boottocht tot het Maasstation was het volgende onderdeel van het programma, dat vooral nu het zulk warm weer was wel heel goed op zijn plaats was. De lunch werd gebruikt in „Het Verguld^ Spin newiel". Boottocht en lunch werden beide aangeboden door de meelfabriek, welke dus wel wat met onze dames „opheeft". Om twee uur werd met de „Prinses Juli- ana" naar Hoek van Holland gevaren; dit was dus een boottocht van langeren duur en ♦wederom bleek, dat men bij hitte nog maar het best per boot kan reizen. Van den Hoek ging liet via 's-Gravenzande naar de druivenkassen van den heer Vellekoop. Ook daar kwam men oogen te kort, De druiven lieten zich daarbij natuurlijk uitstekend smaken. Tevens bezichtigde men nog toma ten- en perzikenkassen. Geweldig, zooveel kassen als er in dat Wcstland staan! Aan alles komt een eind, tenslotte moesten de dames het druivenland verlaten. In Den Haag werd in het restaurant „Den Hout" den inwendigen menseh nog versterkt, waarna met lijn 12 het station werd opgezocht, In de tram speelden zich overigens nog aar dige tooneelen af, het optreden van mej. N. Leguit als conductrice, was buitengewoon geslaagd. De terugreis verliep zeer vlot, zooals dat trouwens met het gcheelc programma het ge val was geweest. Om kwart voor elf arri veerde de damesscliare hoogst voldaan in Schagen. Het was een drukke, maar prettige dag geweest! raadsvergadering. Naar wij vernemen zal de Raad dezer ge meente op 14 Juli a.s. in openbare vergade ring bijeen komen. Dokter v. Balen Blanken als kolver geëerd. invallen zelfs de vervelendste vergadering tot een genoegen maakte ze bij te wonen. Zooals gezegd, vóel is er waar dokter v. Balen Blanken zijn schouders onder heefi gezet! Zijn, voornaamste arbeid blijft die voor het behoud der Westfriesche folklore. Hij is de man geweest, die 15 jaar geleden het Historisch Genootschap „Oud Westfries" land" oprichtte. Een in den aanvang klei ne groep, welke is uitgegroeid tot een zeer belangrijke verecniging, welker „Westfrie- zendagen" hoogtijdagen zijn geworden voor ieder, die zijn voorgeslacht eert en dus zijn naam weerd is... In de tweede plaats is er de dokter van Balen Blanken, de kolver. Hij heeft de gezellige sport voor „oudere menschen" in Noordholland tot bloei gebracht als vooi*- zitter van den Nederlandschcn Kolfbond. Ook Opmeer heeft reden dokter van Ba len Blanken dankbar te. zijn, hij was de pionier van de jaarlijksche landbouwten toonstelling, welke tot een belangrijk ge beuren is geworden. Och, als wij alles gingen releveeren, wat deze. mensch heeft gedaan en wat hij is geweest, er was oen boek voor noodig. Donderdag zal zijn stoffelijk overschot te Wognum ter aarde worden besteld, in het hart van het hem dierbare Westfriesland zal hij rusten. Moge zijn geest vaardig blij ven over allen die het met Westfriesland wèl meenen. Daarmede wordt zijn nage dachtenis het beste geëerd. KIEZERSLIJSTEN. Op de lijsten van degenen, die gerechtigd zijn in het jaar 1939 hun stem uit te bren gen bij verkiezing van een of meer leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier komen voor 19 kiezers voor het grootbedrijf en 251 voor het kleinbedrijf. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Naar wij vernemen doet zich alhier in het gezin van v. d. P. een geval van roodvonk voor bij een 5-jarig kind en in het gezin van B. een geval van encephalitis lethargica bij een 45-jarige vrouw. REGEERING EN BURGERIJ. HET LOT VAN EUROPA IN DE HAND VAN ééN MAN. IS HITLER ANDERMAAL TE RUGGESCHROKKEN? Het wereldgebeuren in onze dagen wordt beheerscht door twee feiten, die volkomen met elkaar in strijd zijn. maar die, hoe vreemd dit ook moge klinken, toch onmis kenbaar juist zijn! Ten eerste: bijna de geheclc wereld wil geen oorlog. Ten tweede: er dreigt toch een oorlog. Oppervlakkig bezien lijkt het een onge rijmdheid ook slechts te durven veronder stellen, dat deze twee contrasten naast elkaar zouden kunnen bestaan. Het eene sluit het andere immers uit! Indien de volkeren inderdaad geen oorlog willen, wat zou hen dan kunnen bewegen tegen elkaar van leer te trekken? Men moet daarbij bedenken, dat wij on der „volkeren" dikwijls verslaan een massa enkelingen zonder rekening Ie houden met het feit, dat zc als volk tevens een eenheid vormen. De regecring, die de drager is bij uitnemendheid van de éénhcidsgedachte, heeft tot eerste taak: de handhaving van de eenheid, de handhaving van het volk als zoodanig. Ze kan daarbij in conflict komen met de opvattingen der enkelin gen, van de burgers dus, die geneigd zijn vóór alles hun individueel belang te zien en die niet zelden bereid zouden blijken het belang van de éénheid, van den staat dus, op te offeren aan het hunne zoo hen dit slechts mogelijk was. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen ztfn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 1 Juli stonden 24 werkloo- zen ingeschreven, waarvan 2 in de steun regeling, 12 in de centrale werkverschaffing en 6 in de gemeentelijke werkverschaffing (uitbreiding begraafplaats); 2 wcrkloozcn maken een wachtweek door, terwijl 2 werk- loozcn uit hun bondskas trekken. STAND DEQ ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 1 Juli stonden 24 personen als werkzoekende ingeschreven, waarvan 9 grondwerkers, 1 opperman, 9 landarbeiders 3 losse arbeiders, 1 kleine koopman en 1 magazijnbediende. In de overeenkomstige week in 1938 be droeg dit aantal 39, waarvan 11 in werk verschaffing en 11 stempelden en in 1937 bedroeg het aantal 19. TELEFOONONDERRICHT. Naar wij vernemen zullen de U.L.O.-sclio- lcn niet in het telefoon onderricht worden betrokken. Deze beslissing van het P.T.T. bedrijf is algemeen. Slechts aan de andere lagere scholen zal dit onderricht dus wor den gegeven. DE KOMENDE BLIJDE GEBEURTENIS. Volgens de beslissing van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal in verband met de te verwachten heugelijke gebeurte nis in het prinselijk gezin de dag volgende op dien der geboorte worden gevierd als een verjaardag van een der leden van het Koninklijk Huis. WATERPOLOCLUB OPGERICHT. Door de Sportclub van de Zwemvereeni- ging „De Wiel" werd in de vergaderzaal van den heer G. Boontjes alhier een druk bezochte vergadering gehouden. In deze vergadering werd door het be stuur een voorstel gedaan tot het oprichten van een waterpoloclub, welk voorstel na ecnige besprekingen met algemeene stem men werd aangenomen. Besloten werd één avond per week be schikbaar te houden als trainingsavond on der de beproefde leiding van badmeester Maassen. Daar laatstgenoemde zich hiervoor gaarne beschikbaar stelde, vertrouwde het bestuur, dat door de leden de trainingsavonden druk bezocht zouden worden,, zoodat na ver loop van tijd en vdldoende oefening door de sportclub, behalve aan het wedstrijdzwem men, ook kan worden deelgenomen aan po lowedstrijden. Na een opwekking van den voorzitter, om zooveel mogelijk leden aan te werven voor deze tak der zwemsport en waarbij hij me dedeelde, dat de heer C. Wagenaar uit Heer Hugowaard, zich reeds als lid had opgege ven ingezetenen uit naburige gemeenten zullen als lid zeer welkom zijn sloot de voorzitter de vergadering. WIERINGERMEER SLOOTDORP DE POLDERDAG. Volgens de W. Courant zal het polder- feest op 15 Juli worden gehouden, gedeelte lijk in Slootdorp, gedeeltelijk in Midden- meer. Des middags zijn er diverse wedstrij den te Slootdorp, des avonds treedt te Mid- deimieer in de nieuwe beurszaal een cabaret gezelschap op. In een gemeenschap, waarvan de ingeze tenen aanspraak maken op het bezit van een zekere cultuur, op een zekere ontwik keling, dienen ze te beseffen, dat zij soms moeten wijken voor het landsbelang, terwijl omgekeerd de regeering behoort in te zien, dat de overheid weliswaar tot taak heeft de eenheid te bewaren, dat ze daarnaast echter behoort te zorgen voor de hand having van de welvaart en de cultuur harer onderdanen. Dit elkaar over en weer verstaan zal het grootst zijn, naarmate het contact tus- schen overheid en bevolking nauwer, de wisselwerking grooter is. Hoe verder over heid en burgerij van elkander afstaan, hoe vreemder ze elkaar zijn, hoe grooter de kans, dat zc opvattingen zullen huldigen, die volkomen met elkaar in strijd zijn. Nu is er niet de minste twijfel aan of het contact is in een autoritair geregeerd land met een dictator aan het hoofd heel wat geringer dan in de democratieën, waar de regcering op geregelde tijden wordt vervormd als resultaat van een stem busuitslag. En zoo is het waarlijk geen wonder, dat de oorlogsdreiging voornamelijk komt uit deze autoritaire landen, waar volk en overheid nauwelijks invloed op elkaar uit oefenen en waar dus eerder kan worden verwacht, dat de regeering maatregelen zal treffen, die door het volk allerminst wor den gewenscht. Dit besef wint allengs veld en het opval lend verschijnsel doet zich voor, dat. het Duitsche bewind len aanzien van deze kwes tie een zuiver \erdedigend standpunt gaat ALKMAAR FEESTEN IN ALKMAAR In September een spoorweg-, een brandweer- en een landbouw- feest. De maand September zal voor Alkmaar een feestmaand zijn. Op 20 September zul len de Alkmaarsclie spoorwegmannen het 100-jarig bestaan der Nederlandsche spoor wegen herdenken. De brandweer jubileert ter gelegenheid van zijn 60-jarig bestaan en dan is er nog op 28 September de fokveedag, waaraan op 27 September reeds het een en ander vooraf gaat. Voor het spoorwegfeest is door alle aan het Alkmaarsche sla lion verbonden ambte naren reeds sedert een half jaar geregeld iels afgedragen. Het station zal worden ver sierd en verlicht Men denkt aan feestelijk heden op het stationsplein, in het bijzonder aan een turnfeest en hoopt ook 's avonds menschen naar het station en omgeving te kunnen trekken. Bij dat laatste is een be roep gedaan op den middenstand, die nu voor een moeilijke taak zit! Want ook voor de landbouwfccstcn wordt gerekend op den steun van den midden stand. De vorige week berichtten we reeds om trent een vergadering, die te dien einde in de Harmonie was gehouden en waar dc be doeling voorzat om de jaarlijksche tentoon stelling in het Korenbeursgebouw uit te breiden tot iets van grootscher opzet, dat meer publiek van buiten naar Alkmaar zou vermogen te trekken. Er is intusschen een bestuur gevormd, be staande uit de heeren E. Mak, W. Nordeman en W. Mooij en Maandag a.s. zal opnieuw worden vergaderd. Thans wordt ernstig gepoogd deze drie feesten te combineeren. Inder daad zou dit een pracht van een op lossing kunnen worden genoemd. Het zou kunnen worden tot iets groots en de middenstand zou pre cies weten, waaraan hij toe is en wanneer hij zijn kracht zou moeten ontplooien. Helaas schijnt de kans daarop niet groot. Naar we vernemen is het niet mogelijk den datum van den fokveedag te veranderen, lerwijl ook het feest van de spoorwegman nen niet kan worden versteld. Het zou jammer zijn! De verdeeldheid zou Wees er zuinig op! Wanneer reeds na korten tijd lezen of handwerken Uw oogen vermoeid worden en gaan tranen, dan is dat een teeken, dat U een bril noodig heeft of dat Uw glazen vernieuwd moeten worden. Ga hiervoor naar 't vertrouwde adres. Een TERLEP's BRIL is een weldaad voor Uw oogen! Moderne brillen met bolle glazen in klap-étui, reeds vanaf f 3.50. OPTIEK- EN FOTOHANDEL, Gediplomeerd Opticien. HOOGZIJDE 103 SCHAGEN. Ziekenfondsleverancier. innemen. Ze bestrijdt de opvatting, die het buitenland niet nalaat steeds opnieuw te verkondigen ook door middel van de radio, waarmee de Duitsche burger kan worden bereikt! dat men niets tegen liet vredelievende Duitsche volk heeft, doch dat men de tegenwoordige Duitsche regeering niet wenscht. Het gevaar, dat eenige regeering haar toe vlucht zal nemen tot maatregelen, die met het belang van de burgers niets meer ge meen hebben, neemt overigens toe, wanneer het staatshoofd en zijn omgeving het staats belang Iaat plaats maken voor het eigenbe lang. En dit verschijnsel is bij dictatoren al lerminst zeldzaam: slechts weinig dictato ren zijn in den loop der ecuwen een na tuurlijke dood gestorven. Niet zelden is liet voor hen noodig de aandacht af te leiden van de fouten, die hun bewind aankleven en wanneer het daarbij gaat om eigen lijfs behoud zijn nog weinig dictatoren terug geschrokken voor een oorlog, die voor hen zei ven meestal geen afstel, maar toch uit stel beteekende. De mogelijkheid lijkt groot, dat hiermee de situatie in Europa ongeveer is weergege ven, Zonder eenigen twijfel is de toe stand uiterst critiek. Twee mach ten, ieder met zijn eigen ideologie en zonder eenig begrip voor de denk wijze van den ander, liggen tegen over elkaar en voor het ontketenen van een nieuwen oorlog is vermoe delijk niets anders noodig dan dc wil om dit te doen. Men denke daarbij niet te veel aan een bepaalde aanleiding. Die laatste is een fac tor van geen gewicht. Zelfs is het de vraag of het argument „kracht" nog doorslagge vend is. We vermelden dit, omdat de dicta toren herhaaldelijk hebben betoogd, dat slechts de kracht en in het bijzonder de mi litaire kracht de internationale politiek be paalde. Het ziet er namelijk naar uit, dat de cen trale mogendheden het oogenblik, waarop Tweede blad nr MftCKWf rcre PEN HELDER Ju.i - Aug. Zondags gesloten voeren iot enkele kleine feesten, in plaats van lot één groot feest, dat de moeite waard zou kunnen zijn. Laten we hopen, dat het toch nog meevalt. CALLANTSOOG DE TWEEDE DAG VAN DEN ARNHEM- TOCHT ONZER SCHOOLJEUGD. Gistermorgen hebben de jongens en meis jes van de o.l. school hun reisprogramma verder afgewerkt. Na heerlijk geslapen te hebben in de jeugdherberg, waarhij vooral de bedden bo ven elkaar 'n sensatie waren, hebben de reizigers een bezoek gebracht aan de Groo te Kerk te Arnhem, waar de graftoml>e van Karei V bezichtigd is. Vervolgens maakten zij een wandeling naar Rozendaal, waar ze ontzettend veel schik hadden bij de bedrie gertjes en op de kettingbrug. Bronbeek stond natuurlijk op het programma, met een bezoek aan het museum. Hier wachtte de bus hen op voor een schitterenden tocht naar Nijmegen. Voor onderweg had men de door de herbergouders goed verzorgde lunch mee. In Nijmegen werd o.a. Waalbrug en Valkhof bezichtigd. Getoerd werd in de omgeving en bij Beek zijn de jongens even- op Duitsch grondgebied geweest. Gewichtig vonden fe dat. Terug ging de tocht over Borg en Dal en kwam men behouden weer in^ Arnhem aan, waar het maal wachtte. 's Avonds stond nog een kleine wandeling op het programma. Evenals op den eersten dag was alles zonder ongemakken verloo- pen. Het wachtwoord was vroeg te bed en krachten verzamelen voor de laatste ronde. Omstreeks 8 uur hedenavond worden de „toeristen" thuisverwacht. BURGERLIJKE STAND OVER JUNI 1939 Geboren: Geene. Gehuwd: Geene. Overleden: Zwaan, Cornelis, oud 72 jaren echtgenoot van Marees, Trijntje. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: G. Piersma, van Ou- dorp naar B. 90; A. Hollander, van Alk maar naar B. 75a; A. Kooijman, van Zijpe naar A. 10. Vertrokken personen: A. Bakker van C 28 naar Alkmaar, Krelagestraat 1. HARENKARSPEL DIRKSHORN. TUINCONCERT «ONDER ONS". Maandagavond concerteerde de Muziek vereniging „Onder Ons" alhier in den tuin van den heer IJff. Met genoegen woonden we dit concert bij. Al kon men somtijds ontwaren, dat dopr ziekte enkele leden van het corps ontbra ken, onder de begeesterende leiding van den heer Pranger, werd toch zeer goed werk geleverd. Bij den aanvang boeide ons reeds spoe dig de Ouverture „Stradella" van von Flo- tow, arr. Pranger, door schoone harmonie en vertolking, terwijl fragmenten uit „Frei- schützvan von Weber op keurige wijze werden gespeeld, vooral 't duet voor piston en trombone. Ook de concertwals „Juaiyta" van Bauwens bekoorde zeer. Na de pauze volgde een concoursnum mer: ,Artemis' van Alb. Vaulet,'n „vreemd" aandoend stuk met voortdurende herhaling van een schetterend thema. Dat heet zeker modern, maar... ook mooi? Veel beter voldeden ons de fragmenten uit „Tannhaüser" van Rich. 'Wagner, waar in melodie en harmonie valt te genieten. Ook „Terpsicfiore" van Louis Gannc, fanta sie-ballet, deed door schoone passages de muze van dien naam alle eer aan. Alles bijeen een mooi concert, waarvan het publiek, dat vooral buiten den tuin vrij talrijk was, genoten heeft. hun kracht hun misschien 'n kans zou heb ben gegeven, hebben lalen voorbijgaan. Chamberlain zelf zei in September j.1. nog een jaar noodig te hebben om den bewape ningsachterstand jegens Duitschland teniet te doen. Hij heeft dit jaar gehad en 't ziet er inderdaad naar uit, dat zoowel Engeland als Frankrijk den tijd hebben uitgebuit. Toch niettegenstaande dit alles: het lot van Europa schijnt te liggen in de hand van één man! Ten einde hem te bezweren geen ongeluk te begaan, heeft men de afgeloopen dagen het woord gevoerd. Want, daaraan is nauwelijks twijfel, de woorden van Cham berlain^ Churchill, Eden, Simon en zoovele anderen, tot zelfs Engelands koning toe, waren in de eerste plaats gericht tot Hitier. Men hoopte, dat bij hem aanwezig zou zijn het inzicht van het welzijn voor het Duit sche volk. het gevoel voor verantwoordelijk heid, dat hem zoo vaak is toegemeten, trots alles. Misschien ook hoopte men het Duitsche volk in te lichten of achtte men de kans aanwezig, dat buiten den Führer ook de generale staf een zekere invloed zou bezit ten. Voorloopig schijnt men inderdaad succes te hebben gehad, schijnt het ergste gevaar bezworen. Maar overduidelijk blijkt uit het heele doen en laten van Duitschland. dat men daar zoo graag een nieuwe slag zou wil len slaan. Het uitstel behoeft geen afstel te zijn. Intusschen zoekt Hitlcr de rust op den Obcrsalzberg.' Om toch een nieuwe coup voor te berei den? Wc hebben reeds vaker beleefd, dat zulk een rustperiode in zijn wonderpaleis voor afging aan een fait accompli. Afwachten is de boodschap. De spanning blijft. Indien de Führer echter is teruggedeinsd vermoedelijk is dit dan de tweede maal in successie! dan mag men hopen op een gelukkige wending. De gevaren, verbon den aan een nieuw optreden, zijn dan stel lig buitengewoon groot! 15 <1

Schager Courant | 1939 | | pagina 5