Oe auto-misdaad te Lonneker De gemobiliseerde lend en tuinbeuwarbeiders Nieuwe Nederlandsche gezant te Londen Eeo dubbel glaasje Een dief achter het loket Huwelijkszwendel in de maneschijn Van doodsoorzake en millionnairs De mensch 1939 schijnt zich steeds meer met de gedachte vertrouwd te moeten maken, dat het „ergste gebeuren kan". Daarom bereidt hij zich ook op alles voor. Een treffend voorbeeld hiervan geeft ons plaatje, waarop men een man ziet, bezig met het blusschen van een brandbom. Aan zijn stalen helm be merkt de lezer, dat 't hier geen argeloos burger is, die door een vijandelijke bom verrast wordt Inderdaad, de man in het „kruippak" is een leerling van een Engelsche luchtbescliermingsschool, die in allerlei moeilijke situaties toonen moet, over behendigheid en tegenwoordigheid van geest te beschikken. Dagelijks enscêneert men op deze school oorlogstoestanden en vandaar deze ex plosie in de woonkamer.... Oproep van de drie centrale landbouworganisaties en deri Nederlands chen Tuindersbond aan de werkgevers. Het Koninklijk Ned. Landbouw-coinité, de Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond, de Ned. Chr. Boeren- en tuindersbond en de Nedor- landsche Tuindersbond doen 'n dringend be roep op alle werkgevers in ons Nederland- sche land- en tuinbouwbedrijf om voor zoover dat' in bun vermogen ligt in hun bedrijf maatregelen te treffen, waardoor wordt verkregen, dat hun onder de wape nen geroepen arbeiders, voor zichzelf en hun gezin, zoo weinig mogelijk nadeel zul len ondervinden van liet feit, dat zij in het belang van de landsverdediging uit hun werkkring en uit hun gezin zijn geroepen. Met voldoening hebben deze organisaties van verschillende kanten vernomen, dat ve le werkgevers zich reeds voorgenomen heb ben om hun onder de wapenen geroepen ar beiders weer direct in dienst terug te ne men, indien de regeering den tijd gekomen acht hen weer naar hun haardsteden, te kunnen laten terugkeeren. Zij doen een beroep op alle werkgevers in het land- en tuinbouwbedrijf tot soortgelij ken maatregel te willen--besluiten. Toeslag op kostwinnersvergoeding. Voorts zijn reeds door tal van werkge vers maatregelen getroffen om aan de ach tergebleven gezinnen ,van hun onder de wa penen geroepen arbeiders een toeslag te verleenen op de van rijkswege toegekende kos t winn ersve rgoed i n g. De hierbedoelde kostwinnersvergoeding blijft in zeer vele gevallen belangrijk bene den het loon, dat door de betrokken gezin nen van de onder do wapenen geroepen ar beiders moet worden gederfd, waardoor de ze gezinnen, naast het offer van het afwezig zijn van gezinshoofd en kostwinner, ook nog financieel in een'ongunstige positie zijn gekomen. Zij sporen alle werkgevers daarom aan, om indien eenigszins mogelijk de ach tergebleven gezinnen een toeslag op de kost winnersvergoeding te verstrekken, waardoor de offers, die deze gezinnen in het belang van de landsverdediging moeten brengen, althans eenigermato worden verlicht. Deze aansporing wordt gegeven, mede daar bekend is, dat de minister van defensie heeft goedgekeurd, dat eventueelc toeslagen van werkgeverszijde op de kostwinnersver goeding verstrekt, niet op de kostwinners vergoeding in mindering mogen worden ge bracht. Bespreking ten Departemente. Nar wij vernemen, zullen de centrale landbouworganisaties ten Departemente van Defensie.een bespreking aanvragen teneinde de bijzondere positie van de landbouwers en hun arbeiders in verband met de geno men militaire maatregelen, in het licht te stellen. Ook nieuwe gezanten naar Bern en Oslo. Naar de Staatscourant van gisteren meldt, is aan mr. J. P. graaf van Limburg Sti- rum, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister bij het Britscho hof, op zijn verzoek met ingang van 16 September 1939 eervol ontslag als zoodanig verleend, on der dankbetuiging van de door hem in den diplomatieken dienst aan H. M. de Konin gin en aan den lande bewezen zeer be langrijke en langdurige diensten. Voorts wordt ons thans van bevoegde zijde bevestigd dat graaf van Limburg Stirum te Londen zal worden opgevolgd door jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Vec- duynen, eertijds Hr. Ms. gezant te Praag en vervolgens chef der afdeeling diplomatieke zaken aan het departement van Buitcn- landsche Zaken. Naar wij vernemen kan eerlang de be noeming worden tegemoet gezien tot Hr. Ms gezant te Bern' van mr. E. N. van Kleffens, thans chef der afdeeling diplomatieke za ken van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, terwijl dr. G. A. Scheltus, thans zaakgelastigde der Nederlanden te Oslo, weldra als Hr. Ms. gezant in Noorwegen zal worden geaccrediteerd. Een moedige A'damsche jongen ■Kind van zes jaar van een wis sen dood gered. Een moedige jongen van vijftien jaar heeft Maandagavond met succes zijn leven gewaagd om een knaapje van zes jaar uit het water te redden. Het jongetje speelde met enkele vriend jes op de kade van de Realengracht. Plot seling viel het jongetje van den hoogen wallekant in de gracht. Hij raakte kopje onder en zou, daar, de gracht ter plaatse tamelijk diep is, waarschijnlijk verdronken zijn, als de oudere knaap niet had ingegre pen. Deze bedacht zich n.1. geen oogenblik en dook gekleed te water. Hij slaagde er in na korten tijd het knaapje op den wal te brengen. De gemeentelijke gezondheids dienst kwam er aan te pas, doch overbren ging naar een ziekenhuis bleek niet nood zakelijk. Wcrkloozcn gearresteerd Wegens diefstal van motoronder deelcn. Amsterdamsche politierecherpheurs heb ben op de wekelijksche automarkt, welke op het Amstelveld wordt- gehouden ,twee werkloozen van ongeveer twintig jaar ge arresteerd, dieer van verdacht worden zich schuldig te hebben gemaakt aan dief stal en heling van motoronderdeclen. Enke le weken geleden werd aangifte gedaan van diefstal van deze onderdeelen. De re cherche hield derhalve en zoo gebleken is met succes een oogje in het zeil op de verschillende handelsplaats. De eigenaar heeft de onderdee len herkend. De arrestanten hebben echter geen bekentenis afgelegd. Zij zijn voorloopig opgesloten. De landbouw en de fiscus Worden de nonnen voor den aanslag wel goed vastgesteld Dezer dagen vergderden de drie cen trale landbouworganisaties. Besloten werd, tot den minister van Financiën een verzoek te richten, het daarheen te leiden, dat, bij de vaststelling van normen, te gebruiken door de inspecteurs der belastingen bij de vaststelling van den aanslag voor land bouwers, vertegenwoordigers der landbouw organisaties worden ingeschakeld. Verder besloot men aan H. M. de Ko ningin een schrijven te zonden, waarin op de wederinstelling van een afzonderlijk De partement van Landbouw wordt aangedron gen. Een jaar geëisebt tegen gewetenloos chauffeur OFFICIER ACHT ABSOLUUT ALCOHOL VERBOD VOOR AUTOMOBILISTEN NOOD ZAKELIJK. Gisteren had de chauffeur, die op Hemelvaartsdag te Lonneker in zwaar beschonken toestand drie kinderen en een man doodreed, zich voor de Almclosche rechtbank te verantwoorden. Zooals men zich herinneren zal. was verdachte, de 35-jarige C. Sui. uit Enschedé, met een geleende auto aan 't plezierrijden en suisde zig-zag over den weg. alles wat hij tegenkwam, in zijn woeste vaart meesleurend, tot zelfs een kinder wagen toe, waarbij o.a. een baby deerlijk omkwam. „U bent toch geen kind!" Verdachte was verschenen en werd ver hoord door den president, die den Hemels vaartsdag den zwarten dag in het leven van den chauffeur noemde. Hij was ondanks het feit, dat hij zijn vrouw beloofd had in den middag thuis te komen, den gcheelcn dag in café's geweest. Verdachte zeide, dat hij meegetroond was door een kennis van hem, den slagers knecht W. President: „Maar u bent toch geen kind. U bent toch vrijwillig meegegaan." De president gaat dan den gan van za- Vertrouwen diep beschaamd Automobielhandelaar probeerde t nog eens met diefachtig kan- toorbedieend. De Amsterdamsche officier van Justitie heeft gistermorgen twee jaar gevangenis straf geëischt tegen een 27-jarigen kantoor bediende, die moest terecht staan wegens verduistering van eenige duizenden gul dens. In een jaar tij'ds heeft deze jongeman kans gezien om zich door het vervalschen van loonstaten, hetp laatsen van valsche handteekeningen en dergelijke oneerlijke practijkcn meer een totaal bedrag van bij na 4000 gulden wederrechtelijk toe te ei genen ten nadeele van zijn patroon, een bekend automobielhandelaar in de hoofd stad. Hij heeft het geld verbrast in café's en andere amusemcntsgelegenhedep, soms met f 100.in een week. De officier wees er in zijn requisitoir op, dat verdachte reeds eerder een anderen patroon bestolen heeft, doch men toen de zaak niét aangaf om den jongeman een kans te geven. Het was de automobielhan delaar, die verd. de helpende hand toe stak, door hem in zijn dienst te nemen. En ziehier de gevolgen Het vertrouwen, dat men in den bediende gesteld heeft, is wel diep beschaamd! Daarom eischte spr. een zoo strenge straf. De verdediger drong aan op psychiatrisch onderzoek. Op 13 Juli zal de rechtbank uitspraak doen. Verlaagde drankaccijns bestrijdt den smokkelhandel! De Nederlandsche Regeering wil den drank accijns verlagen. Een spotprent bracht reeds de vreugde daarover in staintafelkringcn in beeld: een dubbel glaasje zal er nu op overschieten! Maar zoo eenvoudig is het geval niet, schrijft de Haagsche Post. Sedert 1911 is de drankaccijns, op een enkele uit zondering na, voortdurend verhoogd, in 1921 zelfs verdubbeld. De verwachting, dat dit aan de staatsinkomsten ten goede zou komen, werd niet verwezenlijkt: de op brengst van den drankaccijns daalde van 49.5 millioen gulden in 1928 tot 2S.4 milli- oen in 1937. Uit de statistiek zou men al licht opmaken dat zulks moest worden loc- geschrven aan een verminderd verbruik, daar dit van 6.35 liter per hoofd en per jaar in 1911 daalde tot 2.54 liter in 1925 en in 1937 nog maar 1.53 liter bedroeg. Gaat dat zoo voort, dan drinkt ons brave Nederland op het laatst heeiemaal geen sterken drank meer. Doch de cijfers bedriegen; een verminde ring van liet drankverbruik in een twaalf tal jaren met 60 pCt. zooals zij aanwijzen, is eenvoudig onmogelijk. De verminderde opbrengst is, behalve aan een onbetwistbaar welslagen van de drank bestrijding, toe te schrijven aan een onge hoorde uitbreiding van den smokkelhan del en liet geheime stoken. Dr. Colijn heeft als minister van Finan ciën meegedeeld, dat in één jaar* 67 gehei me branderijen werden ontdekt en zulke ontdekkingen komen nog telkens voor. Daarom dringen niet alleen bladen van alle richtingen, maar de drankbestrij ders zelf sedert jaren aan op verlaging van den accijns als het eenige doeltreffende middel om het toenemende bedrog, dat de- moraliseerend werkt, tegen te gaan door het niet meer loonend te maken. Reeds in 1924 sprak de voorzitter van den Volksbond tegen Drankmisbruik" de meening uit, dat het bedrog zeer zou verminderen, indien de accijns werd verlaagd. Prof. R. Casiinir om een ander voorbeeld te noemen, schreef in „De blauwe Vaan", dat tengevolge van den hoogen accijns smokkelhandel en ge heim stoken zoo voordeelig waren ge worden, dat zij bijna niet te keeren zijn; „aan onze grenzen drinkt men haast uit sluitend gesmokkelde waar." Zoo schijnt dan zelfs een „dubbel glaasje" indien dat van accijnsvcrlaging het ge volg mocht zijn, niet zoo erg als het kwaad dat de al te hoogc accijns teweegbrengt. Juist als in het geval van de Volstead-wet in de Vereenigde Staten is hier het middel er ger dan de kwaal geweest. ken met verdachte na, doch deze weet zich zoo goed als niets van het ongeluk te herinneren.. Ilij heeft verscheidene café's bezocht cn op den terugweg van Oldenzaal naar En schede was het zoo wazig om hem heen ge weest, dat zijn herinnering hem volkomen in den steek liet. De president wijst den verdachte er op, dat hij onverantwoordelijk had gehandeld. Ook vindt spr. het niet in de haak, dat de verdachte nog eenmaal na het ongeluk achter het stuur had gezeten. Deze leemte in de wet zal echter spoedig aangevuld wor den. Requisitoir. Na het getuigenverhoor, waarbij komt vast te staan, dat verdachte sterk onder invloed was, gaat de officier van Justitie mr. S. J. v. d. Hoeven, tol zijn requisitoir over. Fel gaat de officier te keer tegen het gebruik van alcohol door automobilis ten. Een gelukkig gevolg van dit drama is in elk geval, dat Nederland wakker is geschud. Een absoluut alcohol-verbod voor automobilisten is het eenige mid del om ontzaggelijk veel leed te be sparen. „Mijn geduld met deze ca tegorie personen, die ik niet aarzel autobandieten te noemen, is uit!" al dus spr. Hij zal in het vervolg de hoogst mogelijke straf cisclien te gen chauffeurs, die onder invloed van drank hebben verkeerd, om hen zoo lang mogelijk uit de maatschap pij te verwijderen. In dit geval eischt hij een jaar gevangenisstraf en twee jaar ont zegging der bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen. De verdachte, die niet verdedigd wordt heeft hierop niets te zeggen.' Uitspraak 18 Juli. iPjchafan Nederlandsch team naar Buenos Aires Voor het F.I.D.E.-landentournool. Naar wij vernemen zal Nederland op het F.I.D.E.-landentournooi te Buenos-Aires officieel vertegenwoordigd worden door een team, dat door den Koninklijken Ne- deiiandscheri Schaakbond is samengesteld en bestaat uit N. Cortlever (Amsterdam), Th. van Scheltinga (Amsterdam), G. R. D. van Doesburg (Russuni), A. D. de Groot (Amsterdam) en L. Prins (Amsterdam). De ploeg wordt uitgezonden buiten be zwaar van de kas van den bond. Spelers als Euwe, Landau en van den Bosch zijn verhinderd naar Zuid-Amerika te gaan. Het vertrek is bepaald op 27 Juli te Ant werpen met het stoomschip „Piriapolis'. Alen arriveert op 19 Augustus te Buenos Aires. Op 27 September vertrekt de &loeg uit de Argentijnsche hoofdstad met de „Copacabana", welk schip op 21 October te Antwerpen aankomt. Ex-klerk bij den gemeentelijken incassodienst te Haarlem veroor deeld. De rechtbank te Haarlem heeft gisteroch tend uitspraak gedaan in de zaak tegen den 30-jarigen C., vroeger klerk bij den ge meentelijken incassodienst te Haarlem, die terecht heeft gestaan wegens verduistering van zeventienhonderd gulden ten nadeele van de gemeente. Verdachte moest aan een loket de aange slotenen bij den dienst, die inlichtingen kwa men inwinnen over aangeboden kwitanties, te woord staan. Hij liet vaak deze kwitan ties aan zijn loket uitbetalen, hoewel dit aan de kas moest geschieden en stak het aldus ontvangen geld in eigen zak. Voorts bracht hij in de lijsten der loopendc kwitan ties veranderingen aan, waardoor de fraude bij de controle niet ontdekt werd. Dc rechtbank veroordeelde hem gisteren conform den eisch tot zes maanden gevan genisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Haagsche dienstmeisjes geslacht offerd. De liuwelijkszwendelarij schijnt een dank baar beroep. Of dit nu komt door de licht- geloovighcid van sommige vrouwen óf het raffinement van de mannen,' die dit snoode vak uitoefenen, zullen we in 't midden laten. Verstandig vinden we de meisjes, die in haar verliefdheid haar portemonnaie voor den charmanten minnaar ledigen, al lerminst Doch ei1 zijn nog steeds zulke arge- loozen Zoo in Den Haag, waar twee aardige dientsmeisjes onder de bekoring kwamen van een twee- cn-twiiitigjarigen jonkheer! Ten minste, zoo stelde A. A. I., eigen lijk electrisch boordcr van professie zich aan de meiskens voor. Verder joeg hij haar het hoofd op hol door de mcdedeeling, dat hij zee officier op non-actief was en als zoodanig een toelage kreeg van f 250 in de maand. Hij kon echter door allerlei omstandig heden niet direct beslag op dezen rijkdom leggen en wist de dienstmeisjes, bij rozen geur cn maneschijn, wel zóó mild tegen over hun voornamen minnaar te stemmen, dat zij hem geld leenden, veel geld, tot wél f 600 toe, zuur verdiend met boenen en schrobben, koken en strijken Doch liet liefdesgeluk duurde niet lang. Een kennis van één der meisjes ontdekte door toevallige omstandigheden, dat de veelbelovende, maar nog veel-meer-eisclien- de bruidegom reeds getrouwd was en zelfs vader van twee kinderen! De politie werd gewaarschuwd en de zwendelaar was gauw achter slot cn grendel. De officier van Justitie eischte gister ochtend één jaar en drie maanden gevan genisstraf tegen verdachte, wiens verdedi ger op clementie aandrong. Op 18 Juli wordt het vonnis verteld. Marietje cn Bctje of hoe de bedrogen bruidjes uit dc hofstad anders mogen hee- tcn, zullen haar duur avontuurtje wel be treuren! Wie weet, hoeveel aardige slagers jongens cn melkboeren zij om dien jonk heer een blauwtje hebben laten loopen. Maar er kan nog véél goedgemaakt! „toé. Marie!" Onze Oost Betooging voor vlootversterking Een telegram aan den Gouverneur- Generaal. Tc Medan is onder zeer groote belang stelling de aangekondigde weermachtbe- tooging gehouden. Aan den Gouverneur- Generaal werd, naar de N. R. Crt. meldt, een telegram gericht van den volgenden inhoud: „400 Nederlandsche ingezetenen van Su- matra's Oostkust, te Medan in verg. bijeen, zich geruggesteund wetend door meerdere honderden schriftelijke betuigingen van adhaesie uit alle maatschappelijke en po litieke schakeeringen der samenleving, hunne eerbiedige verknochtheid aan H. M. de Koningin getuigende, spreken de hoop uit, dat het I-Ir. Ms. regeering zal zijn ge geven het vraagstuk der vlootversterking zeer spoedig aan de zeer dringende eischen des tijds aan te passen Tichelman, voor zitter afdeeling Sumatra's Oostkust Alge meen Nederlandsch Verbond". Overpeinzing van een Nederlandschen vacantieganger Als ik 'm onzeker voel op d' aard, Dan neem ik een garantie, 't Zij tegen moord of brand of braak... 'k Ga veilig met vacantie! Mijn geld is zeker tegen roof, Mijn ruiten tegen steenen, Mijn weduwe is óók bezorgd, Dus 'k neem gerust de beenen! Ik ben volmaakt gegaran- d e e rd Slechts n i e t... tegen agressie: Dat is nog 't veiligst., vindt U niet? Neutraal is mijn confessie! LIE Niet pluis bij de burgerwacht Heemstede krijgt een nieuw eor De Haarlemsche rechtbank heeft gi< ren de vereeniging Heemsteedsche Burg j wacht van haar rechten vervallen v£ klaard, omdat zij afgeweken was van M| statuten. Tevens is aan de vereeniging, |j bevoegdheid ontnomen om burgerlijke h> delingen te verrichten. Om de ben De moeilijkheden van de Heemsteedsil burgerwacht dateeren reeds van eenige éi gen geleden, toen tusschen de leden J den voorzitter oneenigheid onstond. ïnJ bestuursvergadering besloot, men den ver- j zitter te royeeren, doch dit besluit bi;, i later geen rechtsgeldigheid te bezitten. voorzitter keerde terug en royeerde nuf zijn beurt een aantal leden. Intusschen l| de vereeniging door het gebeurde het. trouwen van den burgemeester verloi Het bleek echter niet mogelijk om door trekking van de gemeentelijke subsidie, vereeniging te likwidecren. De burgemees trok daarop in overleg met de regeeri de verklaring in, waarin is vastgelegd,! de burgerwacht zoo noodig zal worden geroepen ter handhaving van het ge: Hoewel dc Burgerwacht hierdoor wette! geen burgerwacht meer was, en al hj rechten, zooals o.a. liet dragen van wapen had verloren, bleef zij voortbestaan als 1 ninklijk goedgekeurde vereeniging. De rechtbank heeft thans aan dezen derlingen toestand een einde gemaakt, zal nu een nieuwe burgerwacht in He stede worden opgericht Fabrieksarbeider veroordee De gevolgen van een steekpi De fabrieksarbeider W. W. te I^osser, vorige week terecht heeft gestaan, omdai de pleegouders van zijn vrouw met eeni heeft aangevallen, tengevolge waarvaa bejaarde vrouw de B. is overleden, gisteren door de Almelosche rechtbank oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf! aftrek van preventieve hechtenis wj mishandeling den dood tengevolge h( de en mishandeling. De oude man is n. steld. De eisch was 4 jaar gevangenis^] Wat de statistiek ons ontl Dat men in een snel-voertuïg aan s gevaar blootstaat, laat zich hooren. Tod het elkeen verrassen te vernemen dat als passagier der spoorwegen veiliger is in bed! Zoo toonde een Duitsche stati dezer dagen aan dat in Duitschland jaa nog 70 menschen sterven doordat ze uil bed vallen en zich bij die manoeuvre le s gevaarlijk verwonden! En niet minder dan 430 menschcr den in Engeland jaarlijks den verstik j, dood in bed! Natuurlijk wordt hierbi t grootste contingent door de kleinste^ vormd, kindertjes namelijk die nog te zijn om zich van den verstikkingsdr dekens of kussens te bevrijden. En dan: onze huiselijkheid is minst gevaarlijk als de straat, gelijk de sti onomstootelijk aantoont. Want onder ongelukte kinderen bevindt zich nüe één die door kokend water levensgeval brandwonden oploopt. Gladgewreven zijn dikwijls levensgevaarlijk voor vol* nen cn een gansche reeks ongclukW schiedt door het omlaagvallen van rijen, spiegels e.d. 't Is droevig met onze Verder komt de statistiek ons een K teleurstelling bezorgen, wanneer zij h# tal millionnairs te boek stelt. De zaak er, vastgelegd in de meedoogenloozcc I tjes, beslist bedroevend voor, want on<K millioen aardschc stervelingen beving nog niet eens één mensch die er op n- mag dat zijn werken en streven W wordt met den millionnairstitel. En 1 m wie in de toekomst er nog eens op ka« nen aan het hoofd te staan van 2 0 kan de mathematische statistiek niet beantwoorden, zoo zeldzaam zijn die?0' jje waarvan 't getal dus moet worden y01"1 loosd, dat zij evenmin als de honderd!]; aa geboekstaafd worden. Het blijkt a"* moeilijker, om millionnairte worde» honderd jaar oud! H.

Schager Courant | 1939 | | pagina 8