jack Dempsey's leven De veiligtieidsdfiehoek Binnenkort verbetering van het onderlinge railverkeer met Duitschland van Polen ■adio. r. pi) Men vreest voor r pauze; L Uit de loopbaan van den Amertkaanschen boksreus Eens verguisdlater populair als geen ander (Van onzen sport-medewerker) Er heerscht droefenis en onrust in de woning van het café-restaurant «sew York tegenover de vermaar de Madison Square dat door Jack Dempsey geleid wordt. Geleid werd, Gel want de Amerikaansche boksreus, het ideaal van het publiek, de afgod ff der Yankees is naar het ziekenhuis gebracht en men vreest voor zijn le ven. Juist vóór den strijd tusschen Galento en Louis, dien hij derhal ve niet kon bijwonen, werd Demp- scy ziek. Een arts gelastte terstond opname in een ziekenhuis; Dempsey werd geopereerd aan een acute blindendarm-ontsteking, maar dit F chirurgische ingrijpen bracht geen redding. Men constateerde buikvlies ihten)/1 on|sieking en men vreest dat de we reldberoem.de oud-bokser het er niet bovenop zal halen... 9.45 Ber.), vader verge- eed. Dt reed is, ik niet in ver za- e hoofd iji I or d«t W- iezig de ïrinkea.' I omp fl* is snor* f 1, goed* n grijze en hem 1de eer* on* JACK DEMPSEY. {Hoe populair was en is nog immer deze rotmeester van het vuistgevecht! Nog he fn ten dage, wanneer er sprake is van een edilrijd om het wereldkampioenschap, lemt men den naam van Dempsey om te rinneren aan zijn glorie tijd, aan de ja- 1926'27 toen hij met Gene Tunney om wereldtitel streed, den titel die hij ze- jaar lang aan zijn naam wist te ver aden. En wanneer men dan vergelijkingen laakt, dan vallen die immer ten gunste n den thans aan het ziekbed gebonden toreus uit. Toen Dempsey uitgefloten werd klinkt allicht ietwat zonderling, maar werd meermalen door Dempsey zelf be P%1: de oud-wereldkampioen die merk Migerwij ze eerst na zijn nederlaag te- "i Tunney zoo ongemeen populair werd Amerika, werd eenmaal uitgefloten en ^landelijk gehoond! Het is nu eenmaal' Blakend; ook in de wereld van de bokssport Is m alles goud dat blinkt en die erva- riril! moest Dempsey opdoen al direct na- eerste succes in den titelwedstrijd te gen loss Willard, dien hij in 1919 in Tole- «o knotk-out sloeg. Van de totale beurs die deze wedstrijd opbracht bleef voor hem nog „maar" een Paar duizend dollar over en een aandeel in pen boksfilm dat hem was toegezegd, bracht 'een cent op omdat er van den kant der oncurrentie 'n ware lastercampagne tegen e"i ontketend werd, zoodat de film ten °tte zelfs van het bioscoopprogramma 'oest worden afgevoerd. •Aan die periode heeft Dempsey zelf her- nci'd in zijn „boksmémoires": „Ik werd 'koinen onpopulair; de hoon en vergui- >g kwamen van alle kanten op mij af ik werd het middelpunt van de grofste spotting. Dat was blijkbaar bij elkaar 'g niet genoeg; de vijandelijkheden en de istervoldtochten die tegen mij ondernomen Men, ruïneerden zelfs mijn film. Toen die in San Francisco werd opgevoerd, gooiden de menschen 'net bedorven eieren en anderé on smakelijke projectielen naar het noek, de bioscoopzaal dreunde van net helsche spektakel en het lawaai "et het publiek veroorzaakte was z°o groot dat de voorstelling moest Worden afgebroken, omdat het the- a'er anders gevaar liep 'n prooi te worden van de woedende, tierende j-n volkomen uit het lood geslagen menigte. een „favoriet" van het publiek die bij voort during en in iederen wedstrijd enthousiast werd toegejuicht en telkenmale wanneer hij in den ring verscheen onthaald werd op een hartelijke ovatie, dat zulk een lieveling van het publiek op het oogenblik dat hij, desnoods volkomen onopzettelijk eens een foutslag maakte, terstond werd uitgefloten en uitgejoeld. Dat hij er terstond „uit lag", het ergste wat een bokser overkomen kan? Dat heeft ook Jack Dempsey, om wiens le ven gansc-h Amerika zich nu bezorgd maakt, aan den lijve ondervonden. Later populair als geen ander. Hetzelfde publiek dat hem eens hoonde en aan de verachting prijs gaf, stelde hem la ter rijkelijk schadeloos. Korten tijd na de hierboven aangehaalde verwikkelingen was hij de meest populaire man in de Vereenig- de Staten. Vanzelfsprekend droeg daar de verbluffende, succesvolle reeks brillante overwinningen toe bij, die hij in den ring behaalde en ook zijn strijdwijze, zijn tech niek, stijl en tactiek bezorgden hem een steeds grootere populariteit, temeer en dat is en blijft helaas voor de liefhebbers van groote beroepsbokswedstrijden van be lang omdat vrijwel al zijn wedstrijden in knock-out-overwinningen eindigden. Eerst veertien maanden na zijn wedstrijd tegen Jess Willard, kwam Dempsey opnieuw in den ring terug. Hij had daarbij het geluk dat men voor het volgende titelgevecht op 6 September 1920 - den bokser Bil- ly MisJce als zijn tegenstander aan wees, een bokser die zijn beste tijd al achter den rug had, met als ge volg, dat de wereldkampioen met een knock-out-overwinning in de derde ronde niet veel moeite had om zijn titel te verdedigen. Op het hoogtepunt in zijn loop baan. H,et hoogtepunt in zijn boksloopbaan volgde voor Jack Dempsey toen hij door den „koning der managers", Ted Rickard ver zorgd en bijgestaan werd, Het eene wed strijd-succes volgde op het andere en wat de hoofdzaak was Dempsey verdiende enorm veel geld. Eerst in 1926 moest hij zijn titel afstaan aan Gene Tunney, maar het verlies van dien titel werd voor een goed deel verzacht door den wedstrijdbeurs van 800.000 dollar dien hij ermee ver wierf. En ten tweede male moest Jack in Tunney zijn meerdere erkennen, toen de revanche-wedstrijd volgde, ook al was dan deze tweede ontmoeting opnieuw, finanti- eel gesproken, voor Dempsey, een groot suc ces. Tunney was niet populair, een zeer kundig bokser weliswaar, maar niet het beeld dat het Amerikaansche publiek zich van een groot pugilist vormt. En al moest Jack het afleggen, het kostte hem geenszins zijn gi*oote populariteit. Van 1919 tot 1926, zeven jaar lang dus, bleef Dempsey als bokskoning favoriet en eerst toen moest hij zijn plaats aan Tunnev afstaan. Deze op volger bleef minder lang aan de spits; hij schitterde precies vier en twintig maanden als ster aan het boksfirmament en trouwde toen met een Amerikaansche milliardaire, waarop hij zich vrijwillig, op het hoogtepunt van zijn roem uit de bokssport terugtrok. Aanvankelijk was Dempsey na zijn „ont troning" niet gelukkig. Aan de beurs verloor hij al zijn geld, kreeg hij meer klappen dan hij ooit in den ring geïncasseerd had eïi la ter verdiende hij als scheidsrechter maar een bescheiden inkomen. Totdat men hem in staat stelde een café te openen en van dien tijd af leidde hij met zijn vrouw een tevreden en. rustig bestaan met zijn goed- beklante zaak, die een centrum van sport liefhebbers en beoefenaars is. In deze zelfde zaak in New York besprak men met Jack op den dag voor de match Galento—Louis de kansen. En toen de gong ging lag Dempsey op de operatietafel uitste* nk, een mek it. Wel gerucht i, maar e vroeg; i op de voor twee volle maan(*Gn geduurd kon 6n aleer er in slaa^de de laster den vj,!'l" te drukken en mijn aanvallers en IkjJBereehtelijk te laten straffen. PenrttM er nauwelijks aan toe te voe- sine 1^' .zo°lan£ die gerechtelijke beslis- ik niet Bevallen was, overal waar fmnnv,erlo°nde met gejoel, gefluit en ge- Mdiï ïanRen werd"* als hii oud-wereldkampioen zelve zoo- stelrin de.el van zil'n ervaringen te boek weer H z'en u't dit trieste verhaal al- nnhUnu 0-'lc*e waarheid: de luimen van het bokswo u" S'dlli-g, het is en vooral in de hoi tï 1c 0ver bewezen. De-stap van voor"i inna!" tot het „Kruisigt hem!" is klein ii b<$spubliek in Amerika maar 100 dikwijls kwam het niet voor dat Grenadiers en Jagers defileeren voor H.M. de Koningin En vervolgens voor den minister van defensie. De regimenten van de grenadiers en ja gers, die deze dagen hun 110-jarig bestaan vieren, hebben gisterochtend op de Van Al- kemadelaan te Den Haag voor H. M. de Ko ningin gedefileerd. Om precies 9 uur arriveerde H. M. de Ko ningin met een geheel geopende auto van haar verblijf aan den Ruigenhoek op de Van Alkemadelaan ter hoogte van de Montfoort- laan. Zij was vergezeld van baar hofdame freule Schimmelpenninck van der Oye. In de volgauto kwamen mee de adjudanten van II. M., majoor H. J. Phaff en kapitein W. Romswinckel en de ordonnance-officier lui tenant A. J. F. M. Egter van Wissekerke. De regimenten, die zich in de Zoutelandelaan hadden opgesteld defileerden, voorafgegaan door tamboers en de muziek van de Konink lijke militaire Kapel, gedirigeerd door kapi téin dr. C. L. Walther Boer. Het regiment grenadiers werd aan H. M. gepresenteerd door zijn commandant, luitenant-kolonel H. D. Scherpenhuyzen, het regiment jagers door luitenant-kolonel J. van Voort. Nadat de regimenten voorbij H. M. de Ko ningin en haar gevolg hadden gedefileerd, sloot de Koninklijke Militaire Kapel, die voor de defilémuziek had gezorgd, zich achter de regimenten aan. H. M. vertrok hierna naar het paleis Noordeinde. De regimenten begaven zich vervolgens naar het plein, waar zij voor den minister van Defensie, den heer J. J. C. van Dijk, de fileerden. De minister sloeg in gezelschap van zijn adjudant, kapitein mr. H. J. Kruis, op het bordes van het departementsgebouw het voorbijtrekken der regimenten gade. Minnebrieven tegen half geld Verliefden in Venezuela profiteeren. De post in Venezuela zal voortaan min nebrieven tegen half geld vervoeren, althans mogen we de Haagsche Post gelodven, die dit nieuwtje uit de New York Post heeft ge diept. Helaas zitten er aan dit aardige denk beeld twee bezwaren vast: de brieven moeten in rose enveloopen worden gesloten om ze te kunnen herkennen, en de post heeft het recht ze ter controle te lezen. Gelukkig zijn bureaucraten overal gelijk, en voor een amb tenaar is het verschil tusschcii een minne brief en een aangiftebiljet voor de inkom stenbelasting slechts het verschil tusschen formulier 24 x 4 en formulier 376Z1. De Ve- nezolaansche jongelingen mogen nog van ge luk spreken, dat zij niet hij eiken brief een doorslag behoeven te verstrekken voor het archief van de posterijen. Amerikaansche studenten op weg naar Nederland Voor het volgen van een zo mercursus. O.a. staat een ex cursie naar de Zuiderzeewerken op het programma. Aan boord van het s.s. „Vol cn dam" der H.A.L. bevindt zich een gezelschap van 30 Amerikaansche studenten, die hier te lande een zomercursus komen volgen. Het werd als een gemis gevoeld, dat in Nederland de door de Amerikaansche stu denten zoo zeer verlangde gelegenheid ont brak over belangrijke vraagstukken de op vattingen te vernemen, die in verschillende landen van Europa heorschten, terwijl voorts in Amerika een groeiende belangstel ling bestaat voor Nederland als internatio naal georiënteerd centrum, ook op cultu reel gebied, zoodat een zomercursus, die algemecne wetenschappelijke vraagstukken zou bieden, en met het Nederlandsche leven kennis zou maken, zeker op deelneming zou mogen rekenen. Na eenige maanden van intensieve pro paganda onder de universiteiten in de Ver. Staten is professor de Haas er in geslaagd tenminste dertig deelnemers voor dezen eersten zomercursus voor Amerikaansche studenten te boeken. Intusscheiï slaagde de commissie van voorbereiding er in het programma der voor drachten, die zich in hoofdzaak zullen be wegen op historisch, sociaal-economisch, kunst- en koloniaal gebied, samen te stel len. De Nederlandsche professoren, verbonden aan verschillende universiteiten van ons land, zullen allen voordrachten houden in de Engelsche taal. De voordrachten worden gehouden van 12 tot 19 Juli o.a. aan de uni versiteit te Leiden, in het gemeentemuseum, te 's-Gravenhage en in het koloniaal insti tuut te Amsterdam. Van 12 tot 26 Juli zullen o.a. in overleg met de A.N.V.V. excursies met toelichtende voordrachten wor den georganiseerd, waarbij o.a. Am sterdam, Alkmaar, de Zuiderzeewer ken, Friesland, Groningen, Arnhem, Zeeland en Rotterdam worden be zocht. De studenten logeeren gedurende de cur sus aan de universiteit te Leiden in het Pa lace Hotel te Noord wijk. Nederlandsche studenten ingeschreven hij de verschillende universiteiten hier te lan de, zullen zich op vertoon van hun diploma in beperkt aantal kunnen laten inschrijven voor den zomercursus. Optimistische woorden van minister Funk Het systeem van den gouden standaard zal eenmaal vervan gen worden. Gistermorgen heeft de Duitsche Rijks minister voor Economische Zaken, de heer Funk, de vertegenwoordigers der Nederland sche pers in het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage ontvangen. De minister hield daarbij een toespraak. Hij begon met zijn dank uit te spreken voor de vriendelijke, za kelijke en loyale bespreking van zijn bezoek door de Nederlandsche pers. In het alge meen worden de economische betrekkingen met Duitschland in de Nederlandsche pers op zakelijke wijze behandeld. Het verschil in de economische systemen van Nederland en Duitschland baart moei lijkheden voor den ruil van goederen. Het Duitsche systeem echter sluit geenszins de behoefte uit de economische betrekkingen met het buitenland te regelen en het goederen verkeer met het buitenland te vergrooten. Dr. Jan Romein definitief hoogleeraar Koninklijke goedkeuring afge komen. Bij K. B. van 6 Juli 1939, is het besluit van den raad der gemeente Amsterdam van 31 Mei 1939, houdende benoeming van dr. J. M. Romein tot buitengewoon hoog leeraar in de vaderlandsche geschiedenis aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam, bekrachtigd. De actie tegen deze benoeming, welke door verschillenden werd becritiseerd, om dat' men dr. Romeins politieke overtuiging een rem achtte voor goed onderwijs, heeft dus geen vrucht gedragen. TENTOONSTELLING „HET NEDERLAND SCHE RUNDVEESTAMBOEK". Naar wij vernemen heeft het bestuur van het Nederlandsche Rundveestamboek beslo ten in 1940 wederom zijn vijfjaarlijksche ten toonstelling te organiseeren. Het ligt in de bedoeling de tentoonstel ling ditmaal te 's-Hertogcnbosch te houden. Centrale toevluchtsscbans, die tot eiken prijs verdedigd zal wor den. EEN KWESTIE VAN LEVEN EN DOOD! In een artikel in de Times over de verde diging van Polen geeft de Bjlgische militaire deskundige Robert Leurquin een overzicht van den „veiligheidsdriehoek", waarbinnen in oorlogstijd de geheele Poolsche industrie zal worden geconcentreerd en waaraan door het Hdbld. het navolgende wordt ontleend: Polen is een eiland zonder natuurlijke be scherming in de zee der naties; over een af stand van 2000 km wordt het door Duitsch grondgebied als in een tang gevangen ge houden. Overigens is Polen 'n weinig aan lokkelijk slagveld voor moderne legers, die afhankelijk zijn van wegen. Er zijn in Polen veel minder wegen dan in West-Europa en bovendien hebben vele van die wegen niet, eens practische waarde. De Poolsch-üuitsche grens telt in het geheel slechts vijf wegen welke geschikt zijn voor auto-verkeer en waarvan de bruggen zwaar verkeer kunnen dragen. Overal elders vindt men in de we gen slecht^ zwakke houten bruggen, welke over de vele kronkelende rivieren voeren. Deze factor zou in het voordeel van den ver dediger zijn, maar toch zou deze zich voor een zware taak zien geplaatst, namelijk de absoluut noodzakelijke bescherming van de hulpbronnen des lands, welke bij de Karpa ten zijn gelegen in een drhhoek, die bekend staat als de „veiligheidsdriehoek". Voor de materieelvoorziening van het Poolsche leger is het volstrekt nood zakelijk, dat de troepen niet worden afgesneden van dit gebied en de Poolsche generale staf moet zijn aan dacht constant gevestigd houden op de hulpbronnen des lands. Deze hulpbronnen zijn geconcentreerd in Opper-Silezië en in den bedoelden driehoek, waarvan oorspronkelijk de basis werd ge vormd door de Karpaten en de top door de stad Ostrowiec. Deze strategische driehoek werd eenige jaren geleden gevormd om de Poolsche metaalindustrie in Opper-Silezië te beschermen tegen een Duitsche bedreiging van dit gebied. Weliswaar is Poolsch-Silezië tegen onvei'hoedsclie aanvallen beschermd door een linie van fortificaties, maar hoe doeltreffend deze ook mogen zijn, toch bie den zij in bepaalde gevallen niet voldoende bescherming. Daarom hebben de Polen liun fabrieken overgebracht naar den driehoek, waarvan de Karpathen nog steeds de bass vormen, doch waarvan de top sedert verle den jaar wordt gevormd door de monding van de San, 200 km. van dc Duitsche grens en meer dan 300 km. van de Russische grens. Op deze wijze is de veiligheidsdrie hoek werkelijk een strategische drie hoek geworden, die ongeveer een ze vende deel van 't land beslaat, een werkelijk centrale toevluchtsschans. Dit gebied heeft den officieelen naam „Centraal District van Sandomierz" gekregen en in Polen is het algemeen bekend onder den verkorten naam „Z.O.P." In oorlogstijd alle industrie naar den driehoek. Het is de bedoeling van de Poolsche regee ring om in geval van oorlog niet alleen de geheele oorlogsindustrie naar den driehoek over te brengen, maar ook de andere indu strieën, met inbegrip van de metaalindustrie van Silezië. Dank zij natuurgasbronnen is het gebied onafhankelijk van Silezische steenkool, waarvan de aanvoer in oorlogs tijd twijfelachtig moet zijn. Bovendien is het gas goedkooper dan steenkool. De bronnen leveren 615 M3. gas per minuut en door twee buisleidingen onderscheidenlijk van 220 en 140 km., wordt het naar de industrie-centra overgebracht. In het geheele gebied wordt groote activiteit ontwikkeld. Overal wordt gebouwd. Sommige fabrieken werken reeds dag en nacht, zooals b.v. een geschutfabriek. Buitenlanders verklaren, dat het luchtdoelge schut, dat in licentie wordt vervaardigd, van opmerkeujk goede kwaliteit is. Overal zijn de fabrieken van de modernste machines voorzien. Het werk, dat Polen hier heeft on dernomen, moet gigantisch worden genoemd wanneer men rekening houdt met de zeer bescheiden finan- ciecle middelen des land. Om het land in staat te stellen over te gaan tot massa-productie zullen meer werk bazen noodig zijn en voor alles belangrijke, winstgevende contracten, welke de binnen' landsche markt niet kan verstrekken. Uit militair oogpunt is het ook van belang hoe dit industriegebied in oorlogstijd zijn grond- stoffenvoorraden zal aanvullen. Onder de te genwoordige omstandigheden zou de drie hoek om zijn industrieele activiteit geduren de zes maanden op hetzelfde peil te hand haven een grondstoffenvoorraad ter waarde van in Ncderlandsch geld 32 millioen gulden noodig hebben. Dit kan Polen echter onmo gelijk betalen. Door de bezetting van Bohe- men en Moravië en door de afkondiging van een Duitsch protectoraat over Slowakije, heeft de driehoek zijn oorspronkelijke geogra fische positie verloren, terwijl in de verdedi gingswerken, die Silczic moeten beschermen, een gaping van 60 km. is gekomen. De Z.O.P. is niettemin nog steeds het centrale toevluchtsoord, dat tot eiken prijs moet worden verdedigd en in staat moet worden gesteld zoo veel mogelijk te produceeren. Voor de verdediging van het land gaat het hierbij om een kwestie van leven of dood. Wanneer in militaire kringen te War schau de plannen van het Duitsche leger in Oost-Pruisen worden besproken, vraagt men zich af, of dat leger een rechtstreekschen aanval op Warschau zou doen of dat het zich achter krachtige versterkingen en de beroemde Masoerisclie meren zou dekken en de hand zou reiken aan Duitsche troepen uit Pommeren. De Corridor is een kostbaar pand, waarvan Frederik de Groote de waar de reeds begreep bij de eerste verdeeling van Polen. I-Iij dacht er niet aan den Corridor te ruilen tegen het rijke hertogdom Posen, want, zooals hij zeide: „Wanneer ik den cor ridor in handen heb, ben ik in staat de ge heele rest te nemen." RIJKSMINISTER FUNK. Duitschland heeft het volume van zijn bui- tcnlandschen handel op peil weten te hou den. In Zuid-Oostelijke richting heeft het op merkelijke resultaten bereikt door het systeem van gereglementeerden goederenruil. De minister sprak evenwel als zijn meening uit, dat dit systeem niet ten opzichte der ge heele wereld kan worden toegepast, daar dan .de wereldhandel zou worden teruggebracht lot een stelsel van ruilovereenkomsten. Als tweede component van de Duitsche buiten- landsch-economische politiek moet be schouwd worden de vergrooting van het vrije handelsverkeer met de West-Europee- sche landen. De minister zal dan ook streven om ten opzichte van Nederland te komen tot een betere onderlinge aanpassing van de economische systemen van beide landen. De onderhandelingen, welke met Duitschland door minister Steen- berghe en Dr. Hirschfeld zijn ge voerd, zijn thans reeds zoo ver ge vorderd, dat. binnen afzienbaren tijd de grootste moeilijkheden voor het onderlinge ruilverkeer uit den weg zullen zijn geruimd. Buiten de clearing om zal hier en daar de mogelijkhaid voor een vxij- eren vorm van handelsverkeer wor den geschapen. Spreker is overtuigd dat de wil daartoe van Nederland sche zijde aanwezig en dat de weg daarom open is om dit te bereiken. Door dit bezoek aan Nederland heeft spre ker willen toonen, dat Duitschland niet al leen waarde hecht aan uitbreiding van zijn handelsverkeer met het zuid-oosten, doch ook aan goede economische betrekkingen met het westen. Spr. achtte zich gelukkig de gelegenheid te hebben niet Mr. Trip, van wien hij als president van de Deutsche Reichsbank col lega is, een bespreking te hebben. Dankbaar was hij ook voor de ontvangst door de Ne derlandsche regeering. Onder den indruk is hij gekomen van den grootschen opzet der Zuiderzeewerken. Na uitgeweid te hebben over het ge meenschappelijke in den Nederland- schen en tien Duitschen geest, zeide spreker, dat het mogelijk moet zijn de moeilijkheden, welke voort spruiten uit 't niet-correspondeeren yan de economische stelsels van bei de landen, uit den weg te ruimen. Spreker hoopt dat er het volgend jaar reeds geen moeilijkheden meer zullen zijn en dat het volume van het handelsverkeer tusschen heide landen dan aanzienlijk zal zijn toe genomen. De moeilijkheden spruiten niet voort uit de geringheid van de behoeften, doch uit gebrekkige organisatie der economie. Uit voerig storid spreker stil bij de Duitsche op vatting, dat arbeid het beginsel der wel vaart is en betoogde hij dat het. systeem van den gouden standaard eenmaal vervangen zal worden door een op arbeid berustenden standaard, waarbij het goud alleen dienst zal doen voor den „spitzenausgleich". Spre ker bestreed de meening alsof Duitschland voor ccn inflatie zou staan. Deze is bij de behecrschte economie van dit land niet mo gelijk. Terloops verdedigde hij het optreden tegen Tsjecho-Slowakije rne.t het argument, dat deze staat relatief het zwaarst bewa pend was en een gevaar voor den vrede vormde. De heer A. J. Licvegoed, chef van den re- geeringspersdienst, sprak een dankwoord. Minister Funk is daarna naar Amsterdam 1 vertrokken,

Schager Courant | 1939 | | pagina 15