Het budgetrecht der Kamer geschonden? Felle sirijd in de tweede étappe DE WERELD Steun goedgekeurde pootaardappelen Ook dc Franschen in China bedreigd Postvluchten op Tiziï ,u"lBand- n°"^ê's) iA,hene 11 ,uli iA'dam 11 ,u» Hoewel er geen „buitengewone omstandigheden" meer zijn, han teert de regeering vrijelijk het f. Defensie-crediet van 100 mil- lioen. De Tweede Kamer heeft verslag uitgebracht over de onlangs inge diende suppletoire begrooting voor Defensie van f33 millioen. Van ver schillende zij-den wordt bezwaar ge- maakt tegen den grooten spoed waarmede dit wetsontwerp, zóó kort voor het uiteengaan van de Kanier, moet worden behandeld. Bovendien gaat het hier toch. om zeer noodza kelijke Defensie-voorzieningen, met welker voorbereiding men reeds moest zijn begonnen! Verscheidene leden zijn er weinig gerust op. dat de f33 millioen binnen de grenzen van hét strikt noodzakelijke vallen. Velen dringen nogmaals op het betrachten van de uiterste zuinigheid aan. Ten slotte wordt in dezen gcdachtcngang nog de vraag gesteld, of ,en zoo ia, in hoe ver en om welke gewichtige redenen reeds op de goedkeuring van deze suppletoire be grooting is vooruitgeloopen. „Bedroevend". Eenige leden noemen hel bedroevend, dat weder een last van ruim f33 millioen op de Nederlandsche volksgemeenschap moet worden gelegd in een tijdsgewricht, dat die gemeenschap als gevolg van een systemati sche verzwakking, veroorzaakt door niet voor hun taak berekende kabinetten, niet meer in staat is, zulk een bedrag uit de na tionale productie op te brengen. De f 100 millioen. Bij vele leden bestond bezwaar tegen de wijze, waarop met het overschot van liet in September 1938 ter beschikking van de regeering gestelde bedrag van f 100 milli oen is gehandeld. De zeer algemeene omschrijving, welke Dc Toar de Fraoce Lambrichts schittert in de fijdrace De Nederlanders weten zich vrij goed te handhaven. Fransche regionale renners op dreef. FONTENAY DRAGER DER GELE TRUL Van onzen specialen verslaag ever). Op den tweeden dag van de Ronde van Frankrijk zijn zoowel tijdens den tijdrit, als in de tweede helft van de étappe grondige wijzigingen in de klasseering der renners gekomen, wel een bewijs, hoe fel de strijd dit jaar is. Fournier raakte zijn gele trui kwijt aan zijn landgenoot Fontenay. En voor wat de Nederlanders betreft, kwam Lambrichts op de achttiende plaats, de Kor ver werd 3Se (Maandag 55e), Albert van Schendel 40e (Maan dag 20e), Sijen 43e (na de eerste étappe 22e), Gommers 49e (Maandag 21e), Dominicus 51e (na de eerste étappe 5ie), Anton van Schendel 59e (Maandag 65e) en Hellemons werd 70e in de rangschikking, een plaats, welke hij Maandag ook be zette. De Luxemburger Leisen werd geëlimineerd, omdat hij gisteren als laatste in het klassement stond. Men zou kunnen denken, dat de tweede étappe van de ronde van Frankrijk, welke de renners bracht van Caen naar Rennes, een van de minst zware van den tour is. Inderdaad, de afstand bedraagt slechts 183 K.M., doch de organisatoren van de ronde hebben ook thans een middel gevonden om er voor te zorgen, dat de renners zich ook in deze étappe volledig zouden moeten ge ven. Daartoe laschten zij reeds in deze étappe een tijdrace in, en wel het gedeelte van Caen naar Vire, over 63.5 k.m. Zulk een tijdrace is een kolfje naar de h«nd van de rouleurs, die in uiterste regel maat een bepaald traject kunnen afleggen. Lambrichts, de ontdekkinq van den Tour. Gistermorgen waren dus de rouleurs aan de beurt en het is voor ons van zelfsprekend, dat de jonge Limbur ger Lambrichts in deze tijdrace tusschen de sterkste renners zulk een prachtig succes heeft weten te behalen. Trouwens, onze landge noot heeft Maandag tijdens de eerste étappe al zoo uitstekend ge reden, dat hij de ontdekking van den Tour werd genoemd. Die indruk heeft hij zonder twijfel beves tigd door in de tijdrace als tweede te ein digen. Romain Maes was slechts 24 secon- deslïjds van het hierbedoelde builengewoo- ne crediet werd gegeven, maakte dat als het ware tot een blanco crediet in dien zin, dat de regeering over het ter beschikking gestelde bedrag binnen zekere, zeer wijde grenzen naar eigen goedvinden kon beschik ken. Tot deze vrijgevigheid ging men over onder den druk der omstandigheden. In April 1939 bleken opnieuw militaire maatregelen noodig, en cÖntinuatie van die maatregelen is geboden gebleken. Voor de daaruit voortvloeiende uitgaven wordt nu ook geput uit de f 97 millioen, welke van het ver melde buitengewone crediet zijn overgebleven en op de bovenom schreven wijze naar de begrooting van 1939 zijn overgebracht. Het ge volg daarvan is, dat de regeering ook thans een zelfde ruim crediet hanteert als in 193S, terwijl de om standigheden geheel anders zijn en er gelegenheid zou bestaan tot een specificatie van de benoodigde gel den in den vorm van een verdee ling van die gelden over de ver schillende daarvoor in aanmerking komende b.egrootingsposten. Op de ze wijze wordt, meende men, al weer ie kort gedaan aan het budget recht der kamer, die zoo elk inzicht mist in de uitgaven welke de laat stelijk genomen buitengewone maat regelen met zich hebben gebracht en nog brengen. Verscheidene leden vinden aanleiding tot de opmerking, dat de regeering haar be voegdheid te buiten is gegaa'n door bij Ko ninklijk Besluit van 24 Juni 1939 niet al leen de overgebleven f 97 millioen over te brengen naar een nieuw artikel 226 der be grooting voor 1939, doch tevens dat nieu we artikel zelf wederom aan te wijzen voor toepassing van artikel 24 der Comptabili teitswet, zoodut een eventueel restant we der naar de begrooting van 1940 zou kun nen worden overgebracht. Naar de mee- ning dezer leden lijdt liet geen twijfel, dat de bevoegdheid tot de hierbedoelde aanwij zing bij uitsluiting toekomt aan den wet gever. Op grond van deze zienswijze acht ten zij een wijziging van het genoemde Ko ninklijk Besluit noodzakelijk. den sneller dan de Nederlandsche renner. Onze landgenoot werd op die manier twee de in het algemeen klassement achter Ro main Maes. Daaraan is het te wijten, dat hij in de race van Vire naar Rennes de verkeerden doch te begrijpen tactiek, heeft gevolgd, door het wiel van Romain Maes te houden. Hij heeft er niet op gelet, dat een vrij groote groep renners er in slaagde een voorsprong op de rest te nemen. Het wiel van Maes houdend, kwam hij steeds meer achter en hij eindigde in het tweede gedeelte van deze étappe inderdaad bij Romain Maes, doch met een achterstand van ongeveer 10 min. op den winnaar. Dit kost hem natuurlijk zijn fraaie plaats in het algemeen klassement, maar hoe dan ook, Lambrichts heeft bewezen, dat hij vlot mee kan en dat hij in dit illustere gezel schap van wielergrooten op zijn beurt weet te schitteren. De tijdrace van Caen naar Vire. De eerste renner, die in Caen startte, was de laatst binnengekomene van Maandag avond, no. 79. Daarna volgde no. 77t vervol gens 77 en zoo sprongsgewijze verder. Te memoreeren valt, dat wij eigenlijk moei lijk kunnen spreken van een vlakken weg, want het terrein is ongeveer zoo geacciden teerd, als in Zuid-Limburg. De renners moe ten constant klimmen en dalen. De indivi- duecie tijdrace over 63,5 K.M. is dan ook sloopend voor de krachten der renners, Geen wonder, dat deelnemers aan de Ronde met beroemde namen het moesten afleggen tegen de onverbiddelijkheid van het hor loge. Aanvankelijk was Litschi houder van den snelsten tijd, maar Lam brichts stelde zich voor hem op de eerste plaats, waarna Romain Maes aan de Nederlandsche illusie van een overwinning een einde maakte door nog sneller te fietsen. De overige Nederlanders hebben eveneens voortreffelijk gereden in de morgenuren. Al- bert van Schendel maakte een tijd van 1 uur 44 min., Sijen deed over den afstand 1 uur 45 min., de anderen waren minder snel. Het algemeen klassement onderging door dezen uitslag grondige verandering. Romain Maes werd leider, Lambrichts kreeg de twee de plaats. Zoo was de stand van zaken, toen de deelnemers na een voor verschil lenden van hen korte rustpoos voor het tweede gedeelte van de étappe naar Ren nes vertrokken. Het gedeelte Vire—Rennes. Het algemeen vermoeden was, dat, de ren- nei*s het in den middag kalm zouden opvat ten, omdat de tijdrace hen in de beenen zou zitten. Geheel anders is het uitgekomen en wel vooral, doordat er tusschen de deelne mende ploegen zulk een groote rivaliteit heerscht. De directeurcn-technique slaan telkens aan het rekenen en aan de hand van deze gegevens wordt de tactiek vastgesteld. Hoe wel de mecning overheerschte, dat de Bel gen zouden probeeren hun slag te slaan, wa ren liet de Franschen, die gedurende de race van Vire naar Rennes mee wegliepen toen enkele renners daarvoor kans zagen. Voaral de regionalen hadden het op hun heupen; Tassin werd eerste en Fontenay tweede. De geduchte Belgen kwamen er niet aan te pas. Over de Nederlanders schreven wij reeds Zij bleven in het laatste peloton hangen, terwijl de uitloopers hun voorsprong steeds wisten te vergrooten Dominicus had in de eerste kilometers de tijdrace in de beenen. Hij kwam moeizaam mee, maar langzamer hand werd het beter, zoodat hij nog als 33e binnenkwam. De Korver was onze snelste landgenoot met de 30ste plaats. Heden leidt de derde étappe van de Ronde van Rennes naar Brest, een afstand van 244 km. Algemeen klassement. Fontenay (Fr.) 11 uur 15 min. 15 sec. Pedroli (Zwitserland) 11 u. 17 m. 25 s. Mersch (Luxemburg) 11 u. 17 m. 26 s. Clemens (Luxemb.) 11 u. 17 m. 31 sec. Disseaux (België-B.) 11 u. 18 m. 31 s. Lambrichts 11 uur 22 min. 55 sec. de Korver 11 uur 30 min. 34 sec. Albert van Schendel 11 u. 30 m. 40 s. Sijen 11 uur 31 min. 40 sec. Gommers 11 uur 33 min. 34 sec. Dominicus 11 uur 33 min. 48 sec. Ton van Schendel 11 u. 40 min. 31 s. Hellemons 11 uur 50 min. 49 sec. Het landenklassement luidt* 1. Zuidoost-Frankrijk 33 uur 47 m. 46 s. 3. België-B. 31 uur 1 min. 51 sec. 2. Frankrijk 34 uur 1 min. 45 sec. 4. West Frankrijk 31 uur 2 min. 16 sec. 9. Nederland 31 uur 21 min. 9 sec. £ctiaken OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De uitslagen van de partijen, gesold in de tweede ronde luiden: StumpersVan Doeslnirgh Voy2. WijnansDe Ronde, afgebroken. Van ScheltingaLapdau y2\'2. Van Steenis—Van deu Bosch 0—1. Sterk—Rbele V2—V* De stand luidt thans: 1, 2, 3 en 4 van üoesburgh. Van Scheltinga, Dr. Sterk en Roele, allen V/2 punt; 5 en 6 Landau en Jhr. Mr. Dr. van den Bosch, bei den 1 punt; 7. Wijnans y2 punt, plus 1 afge broken partij; 8. Stumpers V2 punt; 9. De Ronde 0 punten plus 1 afgebr. partij; 10. Van Steenis 0 punten. UfxiLeAjiolo HET TOURNOOI OM DEN HORTHYBEKER. Prins Bernhard beschermheer. Nog ruim veertien dagen en het Horthy- bekertoumooi, georganiseerd door den Ko ninklijken Nederlandschen Zwembond, zal te Doetinchem aanvangen. De zes sterkste waterpolo-ploegen van Europa zullen elkaar van 29 Juli tot 4 Augustus bekampen 0111 den kostbaren Horthv-beker, welke werd in gesteld door den rijksbestuurder van Hon garije, nadat de Hongaarsche ploeg den Kle- verbergbeker uiteindelijk in bezit kreeg. Z. K. H. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap van het tournooi aanvaard en is voornemens zelf de openingsplechtig heid te verrichten. $w4truneM JO WAALBERG ZWEMT IN WERELD RECORDTIJD. Topprestatie op de schoolzwemmen. 200 yards Jo Waalberg heeft gisteravond in het A.M.V.J.-Bad een poging gedaan om het wereldrecord over 200 yards schoolslag, dat op haar naam stond, met 2 min. 41,4 sec., gevestigd op 2 Nov. 1937 te Amsterdam, te verbete ren. Hoewel de A.D.Z.-zwemster niet bij zonder in conditie was, slaagde zij er in, dit record met niet minder dan 1.1 sec. te verbéteren. J'o Waalberg noteerde over de 200 yards een tijd van 2 min. 40.3 sec. DANTZIG BEREIDT ZICH VOORI De autoriteiten v. Dantzig gaan de voor bereidende werkzaamheden bespoedigen oor den aanleg v. e. noodbrug over de Xogat, een arm van den Weichsel, wel ke de grens vormt tusschen Oost-Pruisen, en Dantzig. De brug zou worden gelegd tusschen Kaesemark en Rotehte en einde Juli klaar zijn. Ook op ander plaatsen zullen bruggen komen. De redenen voor dezen bruggen bouw zou van strategischen aard zijn. Het zou er om gaan de eventueele aan komst van Duïtsche troepen uit Oost Pruisen zooveel mogelijk te bespoedigen, aldus Havas. Nieuwe regeling voor oogst '39, Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken besloten, voor goedgekeurde pootaardappe- len van den oogst 1939 niet eenzelfde steun regeling te treffen als voor den oogst 1938 gold. De wijzigingen hebben hoofdzakelijk betrekking op den steun, welke voor niet als zoodanig te verkoopen goedgekeurde pootaardappelen zal worden gegeven. Zoo zullen de toeslagen van f 1.50, f 1. en f 0.50 per 100 Kg. voor de klassen a, b en c, die worden uitgekeerd voor die aardap pelen, waarvoor niet de denaturatievergoe- ding van f 1.50 per 100 kg. wordt gegeven, worden verminderd. Voor de consumptie-, fabrieks- en export rassen zal voor klasse a f 1.toeslag per 100 Kg. worden gegeven, voor in dc klassen b en c goedgekeurde poot aardappelen van de consumptie en fabrieks- rassen zal geen en voor de pootaardappelen van deze klassen van de exportrassen zal resp. f 0.70 en f 0.40 potersteun per 100 kg. worden uitgekeerd. De verhooging van de „gewone" denaturaticvergoeding per 1 Maarl ad f 0.10 p. 100 kg zal in mindering van den potertocslag worden gebracht. Indien wel de denaturatievergoeding van f 1.50 wordt gegeven, dus indien de aardappelen voldoen aan de eisohen voor de rubriek a van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale zal de potertoeslag voor de klasse a f 0.30 en voor de klassen b en c nihil bedragen, üok zal in de voorschriften met betrekking tot de sorteering wijziging worden gebracht. Goedgekeurde pootaardappelen van de .sor teering 28/35 rn.m. komen niet meer voor steun in aanmerking. De bovengrens zal voor alle rassen gesteld worden op 50 m.m. vierkantsmaat. Het ligt in de bedoeling, den toeslag voor goedgekeurde pootaardappelen te doen in gaan op 1 Februari 1940. VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Het diploma Costuumnaaister behaalden de dames E. T. Dissel, M. J. la Grange, J. J. Kok, C. J. Koster, C. Schermer, C. W. Ver kerk, Den Helder. Het diploma Huisnaai ster werd verkregen door de dames: A. J. v. d. Kamp, A. G. Lanser, D. Lemmens, M. Maat, R. Riteco, R. Roomeyer, J. Rooze, T. Smit, G. J. van Wouw, H. Zoutman, Den Helder, A. W. Kees, Texel. Het diploma Hulp in de Huishouding werd uitgereikt aan de dames: J. J. Ab- benes, D. Bonselaar, A. I. Bos, M. Hen driks, G. M. Karsman, J. v. d. Kolk, M. C. Lagaay, G. J. Mebius. A. Molijn, J. Polak, F. W. v. d. Putte, A. J. Rooker, C. A. van Strijen, S. Timmer, G. de Wijn, J. J. Zan der, Den Helder, L Blankman, Hoogwoud, A. v. d. Schaaf, S. J. van Wijck, Sloot- dorp, T. Dros, G. Keyser, T. P. Plaatsman. M. A. Uitgeest, C. Vlas, E. J. C. van Zevlen, Texel, J. Jansen, Wieringerwaard. Afge wezen: 3. BLOKKADE VAN DE FRAN SCHE CONCESSIE TC HAN- KAU VERWACHT. Nieuwe anti-Britsche uitspattingen. De anti-Britsche uitspattingen in het Verre Oosten nemen zoo moge lijk nog in heftigheid toe. Zij drei gen gevolgd te worden door demon straties tegen de Franschen, want naar verluidt, wordt de blokkade van Hankau overwogen. Volgens een bericht uit Tsingtao hebben gisteren betoogers, naar verklaard wordt onder Japanschen invloed staande Chinee- zen, steenen geworpen naar het gebouw van het Britsche consulaat-generaal te Tsingtao en voetzoekers afgestoken. Ook de den zij een aanval op het gebouw van de Hongkong and Shanghai bank, waarvan de deuren en ramen werden ingeslagen. De Britsche consulaire autoriteiten zullen een volledig rapport aan Londen zenden. Volgens een bericht uit Kaifeng wint in de kringen der vreemdelingen te Kaifeng de meening veld, dat een algemeene eva cuatie van Britsche onderdanen uit de pro vincie Honan een kwestie van tijd is, zulks met het oog op de toenemende anti-Britsche stemming bij de Chineesche burgers. Te Tokio is gisteren een monsterbetooging gehouden van ongeveèr 2000 spoonvegem- ploves die formeel een anti-Britsche liga hebben opgericht ter versterking van het anti-Britsche front. Engelschman moest zich weer uitkleeden. Japansche schildwachten hebben den En gelschman Ivor House, alvorens hem tot de Britsche concessie toe te laten, zijn schoenen, sokken en broek laten uitdoen. Dit -is de derde maal, dat House zooiets ge beurt. Vier andere Engelschen, die House vergezelden, konden de concessie ongehin derd binnengaan. De Seyoekai en Minseito-partijen hebben allen afdeelingen in het geheele land in- .structie gegeven anti-Britsche bijeenkom sten te organiseeren. Voorts werden den af deelingen instructies gegeven om resoluties aan te nemen, waarin wordt aangedrongen op een krachtige houding bij de onderhan- delingen met Engeland. Ook de Fransche concessie bedreigd? De mogelijkheid van een blokkade der Fransche concessie te Ilankau is toegeno men, daar de Fransché consul de eiSchen van den .Tapansch gezinden gemeenteraad te Hankau heeft afgewezen met betrekking tot het op S Juli Uoor de autoriteiten der Fran sche concessie uitgevaardigde verbod een pro-Japansche parade te houden. In zijn ant woord zeidc de Fransche consul dat de bur gemeester van Hankau zich moest verant woorden, dat hij den Franschen autoriteiten niet tevoren van de parade op de hoogte heeft gestelden verlof wilde hebben den stoet door de Fransche concessie te laten trekken. Een ambtenaar van den Chineeschcn ge meenteraad heeft in een interview gezegd, dat indien geen voldoening zou worden ont vangen de water- en electriciteitsvoorziening van de Fransche concessie zou worden afge sneden en ook andere toevoer zou worden belemmerd. De besprekingen. Het ministerie van buitenlandsche zaken en dat van oorlog zijn het, naar Domei meldt, eens geworden over de politiek, welke bij de a.s. BritschJapansche besprekingen zal worden gevolgd. Echter is niet te verwach ten, dat de besprekingen vóór Maandag zul len aanvangen, daar de Japanneezen in in- terpartemcntale besprekingen nog technische kwesties moeten regelen. Volgens den correspondent van de Asahi Sjimboen te Washington heeft de Ameri- kaansche secretaris van staat, Cordell Huil, gisteren met den Japanschen ambassadeur gesproken over het Chineesche vraagstuk. Horinoesji heeft bij deze gelegenheid van Cordell Huil de verzekering ontvangen, dat de Vereenigde Staten niet den wensch heb ben zich direct te mengen in het incident. Huil heeft den ambassadeur verder ver zekerd, dat de Vereenigde Staten streven naar de bescherming hunner rechten en be langen in China, en de veiligheid der Ame- rikaansche burgers. Vertrek van Aankomst ta Secn,-eis) lJodhp- 11 ,uli lRan* ,u» Buizerd tjoahp. n Juli |Basra 11 Juli (terugreis) I Emoe (heenreis) J Pelikaan (terugreis) I A'dam 11 Juli Athene 11 Juli Band. 11 Juli iMedan 11 Jul m_ weinig woordet Aan den schandpaal. De Poolsche aulw teiten hebben door de pers de eerste lijst 1 ten publiceeren van Polen, die zich danks de Poolsch-Duitsche spanning naa Zoppot op het grondgebied van de Vrij Stad hebben begeven en daar in het 0 sino der stad groote sommen gelds verli zen. Nieuwe wapentransporten naar Dantzig. Gisteren zijn wederom wapen- en muniti transporten, o.a. handgranaten, te Dantz aangekomen. De voorraden, die over li algemeen over zee worden aangevoei worden niet alleen opgeslagen op de Scl chauwerf, doch ook in de gebouwen v; de electrische centrale en het gemcenteli abattoir van dc Vrije stad. Bulgaren willen graag naar Moskou. I door een aantal Bulgaarsche afgevaardi den geopperde denkbeeld van een reis naar Moskou is een groot succes gebleke Reeds hebben zich 53 afgevaardigde d.w.z. een derde van het aantal pari inentsleden, opgegeven. Britsche leger heeft geld noodig. Men i wacht, dat het ministerie van buitenlan sche zaken een suppletoire begrooting vo een aanzienlijk bedrag zal publiceeren, o in de loopende behoeften van de legeru breiding te voorzien. Groote herfstmanoeuvres in Zweden. 19 tot 23 September zullen onder leidit van den koning in het kustgebied vi Stockholm herfstmanoeuvres worden houden, waaraan zal worden deelgenomi door 18.000 man, 700 motorvoertuigen, schepen en 135 vliegtuigen. Zal de Dantzigsche gulden devalueeren? Geruchten over devaluatie van den Dai zigschen gulden hebben een paniek vi oorzaakt op het Dantzigsche plattelan Boeren van het gebied der Vrije Stad 1 gonncn guldens tc verkoojxm, waarbij i 100 guldeu aanboden voor 50 zloty, tenl de beide valuta's officieel op -pari staa^ Mariene Dietrich kampt met den fiscus. De Ainerikaansohe belastingmannen zi moedige mannen en daarbij optimisten. hebben den strijd aangebonden met Mi lene Dietrich. Sin ds korten lijd is Mi lene Dietrich. Sinds korten tijd is Mi naar Europa vertrekken, maar een legi tje belastingmannen legde beslag op ha bagage. De filmster mocht, na haar juw< len ter waarde Van 100.000 dollar in pai te hebben gegeven, de reis voortzettt Maar nu wil de ficus 142.000 dollar vi haar ontvangen, wegens te weinig 1 taald bekastiinggeld. De filmster ontke de gegrondheid der aanspraken van i belast,ingmannèn. Zij betaalt wat zij me d.i. 105.000 dollar per jaar. Dorschmachines verzegeld in Bohemen. In verscheidene districten in Zuid-Bol men zijn de dorschmachines door de pli selijke Duitschc autoriteiten verzegeld, j graanoogst welke hoven het gemiddel beloofde te zijn, heeft groote schade gej den door storm en onweersbuien. De lx ren gclooven, volgens het Hsbl., dat i Duitsche autoriteiten voorbereidingen tif fen, om den oogst naar centrale punten vervoeren, waar het graan na controle 1 worden gedorscht. Luchtbeschermingsmaatregelen te Danfc Dc eigenaars van onroerende goederen Dantzig hebben bevel gekregen lucht schermingsmaatregelen te nemen, oj schuilkelders. Makelaardij in Dantzig niet meer vrij. Op besluit van den senaat van de vrj stad zal iedere transactie betreffen] koop of verkoop van onroerende goei ren in het vervolg een machtiging hoeven van de autoriteiten der nat. s partij. Poolsche ambassadeur hij Halifax. Poolsche ambasadeur, graaf Raczvnsl heeft een onderhoud van een uur gehJ met Halifax. Franco bij de Fransche grenzen. FraJ heeft een bezoek gebracht aan de Frs? sche grens bij Irun. Sedert de sluiflj van de grens bij het uitbreken van f burgeroorlog was hij er niet gewei Juan March, de Spaansche financier)] vroeger op den dag de Spaansche f overgegaan. Diplomatieke bedrijvigheid. Bonnet li gistermiddag de ambassadeur der eenigde Staten en Groot Brittannië den gezant van Zuid-Slavië ontvang* Daladier heeft den ambassadeur M Duitschland, von Welczeck, ontvangen. Politieke onlusten in Spanje? Te Bi gos wordt officieel ontkend, dat de f| ruchten, volgens welke te Barcelop» Saragossa, Santander en Bilbao potlffl onlusten zouden zijn ontstaan, juist ïotj den zijn. Vliegtuigongevallen in Spanje en Roem»" Drie vliegtuigen van Poolsche makel? zijn op het militaire vliegveld van Clf met elkaar in botsing gekomen. De dijt toestellen werden geheel verhield, de dl* inzittende vliegerofficieren vonden jj$ dood. In Spanje hebben zich twee ern' ge vliegtuigongevallen voorgedaan; op het vliegveld te Barajas bij Madm hierbij werden drie oficieren eedood. ander nabij San Juan de Aznal Farac-'- waarbij vijf officieren zijn omgekomen1

Schager Courant | 1939 | | pagina 2