LI Hartjes UITENLANDSCH kP VERZICHT Belasting-nivelleering bracht Schagen nadeel DT WEK UW LEVER-GAL OP ien )pe Ingezonden Woensdag 12 Juli 1939 Tweede "blad Maar omliggende gemeenten profiteerden De jongste aflevering van de Sta tistiek der Gemeente-financiën bevat ojïi. een aantal nieuwe gegevens over het gemeentefonds en het werk K loosheids-subsidiefonds, die het If mogelijk maken zich een oordeel te J vormen over de mate, waarin ver schillende gemeenten van deze beide fondsen of van één hunner profijt hebben, dan wel waarin zij bijdra gen in de kosten der gemccnte-huis- r houding van andere steden of dor pen, die door een minder vooi'deeli- ge bevolkings-structuur me groo- I tere financiëele moeilijkheden te Kampen hebben. jjeronder laten wij eerst een opgave vol- p van de bedragen, die over het laatst jfwerkte dienstjaar der fondsen in Scha- •jn en de omliggende gemeenten per in- uner in het gemeentefonds werden gestort pvijl wij daarnaast de bedragen vermel- B, die eveneens per inwoner uit dit fonds a deze gemeenten werden uitgekeerd, seinde tevens een onderlinge vergelijking ugelijk te maken van de belasting-capaci- it der genoemde gemeenten rangschikken ij ze in opklimmende volgorde van de ortingsbedragen. GEMEENTEFONDS. ?vuh rken AN Storting Uitkeering ut Maarten llantsoog armenhuizen ma Paulowna irsingerhorn hagen f 2.81 2.96 3.08 3.99 4.32 6.94 f 12.02 14.57 8.43 10.53 7.82 8.97 De belasting-capaciteit van Scha gen blijkt belangrijk grooter te zijn dan die van de omliggende ge meenten. Zonder uitzondering blij ken de genoemde plaatsen uit het gemeentefonds méér aan uitkeering te ontvangen, dan door de ingezete nen was gestort. In en uit het werkloosheids-sub sidiefonds. ilet het werkloosheids-subsidiefonds staat t anders. Zijn de stortingen in het ge- lentefonds voornamelijk op het inkomen r inwoners gebaseerd, in het werkloos heids-subsidiefonds wordt een deel van hoofdsom der grond- en personeele belas- ngen gestort, en voorts een aantal opcen- n op de vermogens-, gemeentefonds- en jksinkomstenbelastingen. Hieronder laten ij volgen wat middels al deze verschillen- heffingen in de genoemde gemeenten het werkloosheids-subsidiefonds werd idragen en wat per inwoner uit deze istingstortingen aan de gemeente werd [gekeerd. Ook hierbij rangschikken wij plaatsen in opklimmende volgorde van stortingsbedragen. De rangorde blijkt eenigszins af te wijken van die bij het leentefonds. ►"ERKLOOSHEIDS-SUBSIDIEFONDS. Storting Uitkeering |a Paulowna menhuizen Santsoog 1 Maarten ingerhorn teen f 3.31 3.34 4.01 4.07 4.93 6.47 f 8.62 7.06 1.31 6.18 5.42 1.12 deze opgave treft het vooral, dat de iringen uit het werkloosheids-subsidie- aan de genoemde gemeenten onder- ^R[veel sterker uitéénloopen dan bij het mtefonds het geval was. aar bovendien is voor twee ge nten, n.1. voor Schagen en Cal- Rsoog, de uitkeering geringer dan ■r de ingezetenen aan belasting bijgedragen. Deze beide gemeen- i ondervonden van het werkloos- ids-subsidiefonds derhalve na- fel. Voor Callantsoog is het nadeel ld geringer dan het voordcel, dat |r deze gemeente uit de werking het gemeentefonds voortvloeide feiat beide fondsen tezamen voor C&ntsoog uiteindelijk toch nog 'Wrieel opleverden. Voor Schagen «toer was het nadeel van het werkloosheids-subsidiefonds bedui dend grooter dan het voordeel uit tot gemeentefonds, zoodat uit beide 'endsen tezamen voor deze gemeen te cea nadeel resulteert. Eindcijfers. rj onderstaande opgave vermelden wij p ?root voor elke der genoemde gemeen- "n tot voordeel of het nadeel was dat fp['mv'on°r uit de werking van elk der w !°tosen alsmede van beide tezamen, Zooniet] o! nadeel (—7 per inwoner uit: Gem. f. Werkl.subsf. totaal SCHAGEM j 2.03 -t 5:35 3.33 CaJar''"lowna 651 Molen* idicncni Beurs l moge- oor dag boer* teTT-wg 11.61 2.70 8.91 S¥rhorn 3.50 „0.49 3.99 xvl Maartcn 9.21 2.11 11.32 ,\V 5.35 3.72 ledigheidshalve vermelden wij haar nog af zonderlijk. Uit deze bijdrage van het rijk ontvingen per inwoner Schagen f 0.88, Anna Paulowna f 6.66, Callantsoog f 1.03, Barsin- gerhorn f 4.20, Sint Maarten f 4.78 en War- menhuizen f 5.46. Het totale bedrag, dat de om Schagen heen liggende gemeenten uit- de beide be lastingfondsen méér ontvingen dan door hun ingezetenen daarin was gestort, be droeg: Anna Paulowna Callantsoog Barsingerhorn Sint Maarten Warmenhuizen f 69.300.— 9.100.— 8.600.— 14.800.— 21.400.— f 123.400.— Daar tegenover staat, dat de Schager be volking méér stortte dan door deze gemeen te werd terug ontvangen: f 13.800.zoodat er voor onze streek als geheel genomen een voordeel van f 109.600.overbleef. Deze som werd in één jaar tijds door de beide belas tingfondsen uit andere Nederlandsche ge meenten naar hier overgeheveld. fefï|a paulowna en Sint Maarten profi- van a! verlloudingsgewijze dus hei meest fonrta ^tostingfondscn. Alle genoemde uit rtpk-?ntvinRen ook n°K een uitkeering lip ui aKe' die het rijk uit de algemee- «ndMllirlrlnl nvt I.. 1. ai nn.knï riikci gen, k. gf® dief(fta°u"aaelen in het werkloosheids-subsi iuistü slort,e. Deze storting beoogt een lasten t Verftoeling van de werkloosheids- cn «ta»»UjSchen het ri'k en gemeenten gemeen r"s kuiten de nivelleering van den beirip k i'1 ?n belastingdruk, die door de wiastingfondsen beoogd wordt. Yol- N. Niedorp, 7 Juli 1939. Aan de Redactie van de Schager Courant. Verzoeke een plaatsje voor onderstaand schrijven in Uw blad. Bij voorbaat mijn dank. EEN GEVAAR VOOR DE WEG! Vandaag (Vrijdag) heeft ondergetekende de eer gehad op de motor voor een des- kundige uit Schagen een proef af te mo gen leggen in Alkmaar. Dat is geen pretje. Ik raad dan ook allen die deze doop nog moeten ondergaan aan, eerst een aantal ex-slachtoffers te raadplegen; niet om te horen wat je van een motor en het verkeer moet weten, maar om aan de weet te ko men wat strikvragen je gesteld zullen worden. Ik noem één voorbeeld: Ik kom op de aangegeven plaats en geef de spullen die je alzo mee moet brengen aan de adviseur, die, toen alles in orde was, tegen me zei: ,Rij die straat maar in en wacht daarginds op de hoek op mij, ik kom dan direct bij U." Nou, ik had een klokje horen luiden en wachtte dus niet op de hoek, maar even verder. Op de hoek mag immers geen ver keer stilstaan, volgens de verkeersregels. En in normale omstandigheden doe je dat ook niet, maar als zo'n adviseur, die je op zo'n moment beschouwt als iemand waar je naar te luisteren hebt, je zegt, „wacht op die hoek op mij, ik kom dan direct bij U" dan zullen de meesten dat doen. Nogmaals, in normale omstandighe den haalt niemand het in zijn hoofd met een motor of auto op een hoek te gaan staan wachten op iemand, maar als je baas (de adviseur) het vriendelijk beveelt of verzoekt, zullen de meesten dat wèl doen. Ondanks het.weten dat het niet mag. Rechtvaardig gesproken zou de adviseur een bekeuring moeten hebben bij elke keer dat het gebeurt, omdat hij het verkeer in gevaar brengt. Dat gebeurt echter niet. Wat wel gebeurt, is, dat je een paar dagen daarna een kaart thuis gezonden krijgt, waarop met vette letters „Gestraald". Dan mag je wéér een kwitantie opzenden en wéér. met een ervaring rijker, gaan proef rijden. Het ergste en ergerlijke is wel het proef rijden in je eentje, met de adviseur achter je aan, de drukste straten van Alkmaar door. Het mag bekend verondersteld wor den, dat de meeste mensen bij een examen afnemen zenuwachtig zijn. De Alkmaarse bevolking nu krijgt elke dag een aantal van die zenuwachtige men sen zonder rijbewijs op zich los gelaten. Volgens de verkeerswetten zijn mensen die nog geen rijbewijs bezitten, 'n gevaar voor de weg. Ben je b.v. oo een eenzame weg op je dooie gemak aan bet oefenen om de rij kunst te leren, dan is een bekeuring het gevolg, want je bent immers een gevaar voor de weg. Een half uur daarna rij je, (als je je er door iemand heen laat bren gen) onder het zenumakend oog van de adviseur in je eentje door de drukste stra ten van Alkmaar, dan ben je géén gevaar- voor de weg. Rij je dan na afloop van zo'n proefrit, over veel minder drukke ver keerswegen naar huis, dan kun je weer een bekeuring krijgen, want je bent dan weer een gevaar voor de weg. Er zijn mensen, die al voor de vierde of vijfde maal proef gereden hebben. Men moet toch, op grond van de rapporten van de deskundigen aannemen, dat zulke exa- minanten er de eerste keer helemaal niets van konden en dus een heel erg gevaar voor de weg opleverden. En als men dan de verzuchting hoort van een adviseur die uit de auto van zo'n leerling stapt, na een proefrit met hem door de stad gemaakt te hebben: „Hè, gelukkig, ik leef nog", dan kan men nagaan aan wat voor gevaren Jan Publiek bloot gestaan heeft. Het mag dan een „proef in de praktijk" zijn, men moet mij echter niet kwalijk nemen, ik noem deze manier van proefrijden een zeer gevaarlijke en een zeer onverantwoordelijke practijk. Nogmaals vriendelijk dank aan de Re dactie voor plaatsing, A. TER HAAR. Onderschrift van de Redactie. De heer Ter Haar lijdt aan de kwaal van alle examinandi, die niet slagen: de oorzaak zit nimmer bij hen, maar steeds in de leerstof en in den examinator. Wij kunnen er niet zoo iets vreeselijks inzien, dat een candidaat-rijbewijshouder in een behoorlijke lesauto met goed functionnee- rende remmen, in een matig gangetje door Alkmaar rijdt, als een zeer ervaren automobilist-examinator naast hem zit. Zijn er ooit ernstige ongevallen gebeurd? Wij kunnen ze ons niet herinneren. Een voornaam iets is wèl: het zich door den goeden instructeur laten opleiden. Daar mankeert nog wel eens iets aan en ons zijn voorbeelden uit de praktijk be kend, dat een instructeur zijn leerling nimmer liet rijden in en bij de plaats waar hij zijn examen moest afleggen. Tenslotte kunnen wij het niet anders dan toejuichen dat de eischen bij de exa mens voor rijvaardigheid zwaar zijn, zon der dat van excessen sprake is. Bij elk examen, onverschillig in welk vak, wordt nu eenmaal meer gevraagd, dan men wel licht in de practijk noodig heeft en dat is goed. Wie nu eenmaal niet aan de vol gende eij-ehep k$n .voldoen,, doet beter thiiis 'te blijven: 1. Bedrevenheid ih de bediening van het mechanisme. 2. Bedrevenheid in het rijden. 3. Toepassing der verkeersvoorschriften tijdens het rijden. 4. Bijzondere verrichtingen met het voerutig. 5. Grondige kennis van de verkeers voorschriften. 6. Grondige kennis van de verkeers borden en politieteekens. Zoodra het verschuldigde bedrag voor de aanvrage van een rijproef is ingekomen, wordt den candidaat het et bestudeeren ma teriaal toegezonden, zoodat hij zich voor PT MCCKMT TCTC Muium|QTniH| DEN HELDEN Juli - Aug. Zondags gesloten Snapshot van de zeilwedstrijden te Kiel om den Marinebeker. Duitschland (1709), Engeland (1718), Nederland (1712) en Italië (1714) bekampen elkaar. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zün slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. het examen behoorlijk kan voorbereiden. Voor het examen wordt de rijroute nauw keurig bepaald. Dat velen niet de eerste keer slagen is ons bekend, maar er zijn er ook velen, die wèl de eerste keer slagen, Er zijn nu eenmaal bolleboozen, middel- matigen, en mcnschen die het nooit leeren. Ongetwijfeld zal de heer ter Haar niet tot de laatste categorie willen behooren, dus als hij „gestraald" is (hij kon dat Vrijdag nog niet weten), doet hij wijs, nog een poosje te studecren om dan opnieuw te trachten het kostbare blauwe papiertje machtig te worden. Uit onze Omgeving VOCAAL TUINCONCERT. De gezamenlijke Zangvereenigingen van den bekenden dirigent Corn Jonker zullen op Zondag 16 Juli in de Alkmaarsche Muziek- tuin concerteeren. Een zeer afwisselend pro gramma zal worden geboden. Het Vrijzinnig Hervormd Zangkoor zingt het prachtige „Hymne aan de Kunst" van Bonset. Schoorl's Gemengd Koor zal de twee nummers laten hooren, die ook op de Schoorlsche Zangwedstrijd worden gezon gen. Een van deze werken is het beroem de werk van Sweelink „Cantio Sacra" (Hei lige Zang) een zwaar geschreven werk. Verder zuülen zich laten hooren het Alkmaarsch Onderwijzers Zangkoor, Vrij zinnig Knapenkoor, dameskoren „Half vijf" en „Accordando" en last not least het Dubbel-Mannen-Kwartet „Zang en Vriend schap", terwijl Nico Akkerman op de piano zal begeleiden. Het traditioneele bal zal ook dit jaar niet ontbreken. NEDERL. BROEDERSCHAP VAN GE DIPLOMEERDE MAKELAARS. In hotel 't Gulden Vlies aan de Koorstraat te Alkmaar hield de afdeeling Noordhol land boven het IJ van genoemde Broeder schap haar ledenvergadering. De voorzitter de heer G. Molenaar open de deze bijeenkomst en riep de leden, die uit vele plaatsen van Noordholland, waren opgekomen een welkom toe. Speciaal wer den verwelkomd de heeren Ir. Mr. van Leeuwen uit Alkmaar, den rechtskundig ad viseur der afdeeling en den heer E. Steen- dam uit Hilversum als algemeen adviseur van het Hoofdbestuur. Namens het Hoofdbestuur der Broeder schap was aanwezig de heer J. Jaspers uit Waarland. Na het lezen der notulen door den secre taris den heer C. Roozendaal uit Warmen huizen, werd het woord verleend aan den heer E. Steendam voor het houden van een lezing over actueöle onderwerpen betref fende de Makelaardij. Een gedeelte der daarop betrekking hebbende jurisprudentie werd door den spreker toegelicht. Vervolgens behandelde ir. mr. N. J. van Leeuwen verschillende artikelen der Ont eigeningswet. Speciaal de gronden voor schadeloosstellingsrecht bij onteigening wer den nagegaan. Verschillende uitspraken van rechtscolleges werden hierbij behandeld. De beide lezingen werden door de verga dering op hoogen prijs gesteld. Na de rondvraag, waarbij in hoofdzaak organisatiebelangen werden behandeld, volg de sluiting. VAN MIJNHARDT zijn ideale pijnverdrijvers. Gemakkelijker In te nemen dan ronde ouweltjes. Onfeilbaar bij griep, hoofd pijn, kiespijn en alle andere pijnent Bij apothekers en drogisten, koker 12 sL 50 ct. doosje 6 st. 30 cl^ KEERT HITLER TERUG OP ZIJN SCHRE DEN? NU HET GEVAAR OM DANTZIG VOORLOOPIG IS GEWEKEN, WIL DE DUCE ER OM VECHTEN. EEN SPELLE TJE POKER MET HOOGEN INZET. Er is veel veranderd sedert de dagen, waarin Hitier de wereld geregeld plaatste voor zijn faits accompli. Zijn maatregelen kwamen destijds volkomen onverwacht, ze waren verrassingen in den waren zin van het woord. Dat is voorbij. Tegenwoordig worden zijn coupes lang van te voren aangekondigd en de wereld weet in den regel bij voorbaat, wat ze be oogen. Voor een goed deel is dit het ge volg van het feit, dat ze tegenwoordig steeds gericht^ zijn tegen het buitenland. Het verschil is duidelijk. Bij een ingrijpen ind en gang van zaken bij een vreemde natie stuit de Führer op verzet, dat in het gelijkgeschakelde Dutschland niet aanwe zig was. Hij moet voorts zijn leger bij de hand hebben en de troepenbewegingen worden altijd bekend. Dan pleegt aan het uiteindelijk toeslaan een perscampagne vooraf te gaan, die duidelijk doet zien, waarop men het gemunt heeft. Zoo wordt het dus inderdaad moeilijk alles nog te doen plaats hebben bij wijze van verrassing, te meer waar Duitsch- lands buren het Derde Rijk volkomen wan trouwen, hun grenzen degelijk hebben voorzien en de bewaking daarvan door loopend gemobiliseerd houden. Onder deze omstandigheden schijnt men met de verrassingsgedachte in Duitschland ook maar te hebben gebroken en zoo yer nemen we dus thans, dat de eerstvolgende periode van „spanning" is te verwachten in de tweede helft van Augustus. Het nationaal socialistisch bewind schijnt zijn tactiek volkomen te hebben veranderd. Zeker niet van harte! Want sedert de koerswijzi ging schijnt ook het succes achter wege te blijven. Afgezien nu van de dreiging, die nog al tijd bestaat door de thans reeds aangekon digde periode van spanning, schijnen de terugtochten, die Hitlcr den laatsten tijd blijkbaar moest ondernemen, bij de Duit sche regecring toch een zekere inkeer te hebben verwekt. Men zou er met eenige ontsteltenis hebben geconstateerd, dat de Duïtsche positie toch wel zeer geïsoleerd is geworden en men zou er daarom prijs op stellen toenadering te zoeken tot verschil lende staten, die. als gevolg van de diverse acties legen Tsjccho-Slowakijc en het Me- mclgebied in sterke mate van Duitschland vervreemd zijn. Onder deze staten vinden we ook vermeld Nederland en, mits dit te vens beteekent, dat verdere soortgelijke acties achterwege blijven en het Derde Rijk een eind maakt aan zijn ongewcnschte nafionaal-socialistische propaganda binnen onze grenzen, kan men over een dusdanig streven slechts verheugd zijn. Het zou namelijk kunnen beteekenen, dat men in Duitschland tot redelijker gedach ten komt en begint in te zien, dat de om standigheid van te zijn gelegen in het hart van Europa voor het Duitsche volk slechts dan tot zegen kan strekken, indien betrek kingen van goede nabuurschap worden on derhouden met de andere volkeren. Iets dergelijks zou bijna te mooi wezen om waar te zijn en het feit, dat inmiddels 400.000 man onder de wapenen zijn geroe pen. dat in Silezië groote troepenconcen traties zijn waargenomen, wijst in een ge heel andere richting. Vermoedelijk zijn we het dichtst bij de waarheid, wanneer we aannemen, dat er in de Duitsche rcgceringsinstanties een zekere tweeslachtigheid heerscht ajs gevolg van de twee richtingen, die zonder twijfel aan wezig zijn. Twee richtingen, waarvan de cene zijn oorsprong vindt bij hen, die door dik en dun willen gaan en die alle heil verwach ten van een verder'dreigen met do wapenen terwijl de andere wordt aangegeven door diegenen, die van opvatting zijn. dat de behaalde buit groot genoeg is geweest ei) dat voor alles noodig is een periode van werkelijken vrede, een adempauze. Eenigszins grappig, we zouden bijna zeg gen typisch-ltaliaansch, is bij dit alles de houding van het land van den Duce. Tot dusverre gedroeg Mussolini zich ten aanzien van de Dantziger kwestie als een sphinx.. Hijzweeg, zweeg en zweeg. Nu Hitier de stap niet heeft aan gedurfd, nu er «sprake is van een terugtocht., hooren we plotseling stemmen uit Italië, die zeggen, dat het land bereid is voor Dantzig ten oorlog te trekken. Merkwaardig! Of zou het kunnen zijn, dat met deze berichten onomstootelijk vaststaat, dat het gevaar voor een ronflirt om Dantzig is geweken?' Inmiddels heeft Engeland bij monde van Chamberlain opnieuw zijn garantie aan Po len bevestigd, De premier heeft zonneklaar aangetoond dat Engeland Polen niet heeft „opgestookt" doch dat het is gaan garandeeren, nadat Hitier zijn initiatief tot annexatie van Dantzig heeft genomen. Nog steeds wil En geland praten, maar... dan moet eerst de atmosfeer zijn opgeklaard. Zoover zijn we helaas nog niet... Een kwestie, waaromtrent weinig helder heid heerscht, is die, welke aanstonds te Tokio zal worden uitgevochten tus3chen Engeland en Japan omtrent de concessies in China. Hoe groot is hetb elang, dat Tsjang-Kai- Sjek heeft bij het zich handhaven der Euro- peesche mogendheden in deze concessies?. Dit is de eerste vraag, welke zich voordoet. Sommigen gaan zoo ver in een verdrijving der Europeanen de sleutel te zien tot een uiteindelijke Japansche overwinning. In derdaad moeten aan een overwinning op de Europeesche elementen voor Tokio wel groo te voordeelen verbonden zijn. Anders had een optreden door Japan, zooals we dat te genwoordig meemaken, geen zin. Anderzijds weten de Europeanen, dat het Japan er om te doen is hen uit het Verre Oosten en, zoo mogelijk, uit geheel Azië te verdringen. Voor Engeland zou dit neer komen op een bedreiging van Indië en missrhien tot een degradatie als land van de eerste orde. Beziet men de zaak zoo, dan staan veel grooter belangen op het spel, dan alleen het behoefd of het verliezen van enkele stukjes grondgebied in China. Niet voor niets hebben reeds stafbespre kingen plaats gehad tusschen de bevelheb bers der Engelsche en Fransche vloten in het Verre Oosten. Van Japansche zijde wordt niet nagelaten steeds opnieuw te betoogen, dat het niet zal gaan om Tientsin, doch om de conces sies in het algemeen. Wanneer de gewichtige besprekingen te Tokio aanvangen, staat nog niet vast. En voorspellingen zijn niet wel mogelijk. Nie mand, behalve de meest ingewijde weet, welke troeven op tafel zullen worden ge legd bij dit partijtje poker met hoogen in zet.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5