sss LUX TOILETZEEP^ KOFFERS SCHMALZ Irï m Betoovering om „La Boheme" Over den Hekel Gebr. BROERSEN's Gruote Openlucht-G ymnastiekfeest enkele teerlingen worden toegelaten THEATER Werkloosheid in dalende lijn Den boer mocht minister Funk niet zien,.. Piridinum Nicotine Norm. Pappoeder Koperkalk Wacker Jlocdcïb! 15 tot 25 °/o KORTING 'Catelioitof ON& tegen .VERMOEIDEHUID" ALS U UNIT KUNT ZITTEN lil 1* WERK Joh. Lauwers Turnkring Hollands Noorderkwartier SCHAGEN - H O O G Z IJ D E 114 SCHAGEN Het is niet' meer dan billijk, dat Vader op zijn ty'd ook geëerd wordt. Al had hij alleen maar slechte buien, dan moest hij déérom al geëerd worden, want zij komen voort uit de zorgen voor zijn gezin. De vaderdag wil er bij ons nog niet erg in, misschien omdat de journalisten, die dezen dag zouden moeten propageeren, moeilijk eigen roem kunnen verkondigen. Hier ligt een taak voor onze vrouwelijke collega's. Meer dan iemand anders zijn zij geroepen om den man te idealiseeren, omdat zij voor het meerendeel ongehuwd zijn en dus nog niet den juisten kijk op de zaak hebben. In Amerika zijn de journalisten niet zoo bescheiden. Zoo juist is daar op grootsche wijze Vaderdag gevierd „from coast to coast" en de leuze was: „Geef vader alles wat hij zich kan veroorloven," want vader heeft nu eenmaal het chequeboek van de familie. En een avondblad in New York heeft den „typischen vader" benoemd. Be hangen als een frontsoldaat is hij uit den veldslag te voorschijn gekomen. Behangen met kijkers, fototoestellen en alles wat royale winkeliers maar voor het doel af stonden, op voorwaarde dat hun naam niet werd genoemd. Dit laatste moet ik terugnemen; het berust op een vergissing. Er was een auto, er waren kleeren, uit stapjes, er was alles voor den gelukkigen winnaar. Wat moest de Amerikaansche vader doen om tot „typischen vader" te worden benoemd Heelemaal niets. Zijn familie leden moesten hem voor de eer voordragen Een jury zocht een dozgn uit, dat haar het ideaalste leek en daaruit werd op de World's Fair de eindkeuze gedaart, onder het spelen van een volkslied en andere vaderlijke liederen. Wat mij nu interesseert is, hoe zoo een invulbiljet tot stand komt. Johnny, heb je gezien dat je mij kunt voordragen tot „typischen vader?" Ja pa, maar vind je nou heusch dat je daarvoor in aanmerking komt Heb je gezien dat ik er een auto mee kan winnen? Dat is wel mogelijk, maar weet je dat je me al tien keer hebt beloofd, me mee te nemen naar een boksmatch, pa? Mij zeg je altijd, dat belofte schuld maakt en... Als ik een auto heb, Johnny, gaan we er den eersten Zondag samen heen. We hebben jarenlang een auto ge had en je ging altijd alleen Johnny, wees niet zoo onaardig. Ik krijg een Kodak ook, daar kun jij ook plezier van hebben. Ja dat kennen we. Je bent altijd bang. dat ik iets kapot maak. En een wandelstok met een gouden knop, Johnny. Sla je daar ook mee? Onzin Johnny, ik sla niet. Nou ik herinner me anders heel goed dat je me eens een flinken tik hebt ge geven met een rotting. Ik weet er niets meer van, maar als dat zoo is, zul je het wel verdiend hebben. Vader, ik vind het niet eerlijk. Er zijn andere mannen, die er veel eerder voor in aanmerking komen. Ik doe het niet. 't Is goed Johnny, dan houd ik veer tien dagen je zakgeld in. Volgende dag: Johnny, heb je er nog eens over nagedacht Ik heb er met moeder over gesproken maar... Ja, dan ben je net aan het goeie adres... Die heeft nog al verstand van zulke dingen! Van auto's Ze heeft vóór haar trou wen altijd gechauffeerd. Wees niet onhebbelijk. Besef je niet dat je mij liefde en zoo verschuldigd bent? Dank zij mij ga je naar een goeie school, dank zrj mij kun je aan sport doen. Weet je, dat ik vier costuums, twaalf overhem den, vierentwintig dassen, achtenveertig paar sokken en tweehonderd zakdoeken kan krijgen? Weet je dat er een complete hengeluitrusting bg is? Gun je mij dan niets? Ga je alléén hengelen? Ja natuurlijk, dat wil zeggen, hoe kan ik je dat voorspellen? Misschien win ik den titel niet eens. Waarom vraag je het? Wou je mee? Ik wil de hengeluitrusting hebben. Blijf je af! Egoïst! Wie is de ideale vader, jij of ik? Ik wil de hengeluitrusting hebben, anders doe ik het niet. Chantage! Direct voor straf naar bed Vier weken geen zakgeld. Een week geen dessert Derde dag. John, hoe zit met het formulier? Je kent mijn voorwaarde, vader. En zwart op wit, want anders hou je je woord toch niet. Is dat je laatste woord Johnny? Beslist het is mgn laatste woord. Nou vooruit, beroerling. Maar dan komt er natuurlijk niets van het nieuwe radiotoestel. Dat kan me niet schelen, 't Is thuis toch geen leven. Geef maar op, het for mulier. Hier. Ik heb het al ingevuld. Je hoeft alleen maar te teekenen. En wee je gebeente als je er iemand iets van vertelt! Maar toch nog 270 duizend inge schreven werkzoekenden. In de overeenkomstige verslagweek van Juni was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November worden bij de bereke ning van de percentages de landarbeiders buiten beschouwing gelaten): 1932 25.3 1933 24.1 1934: 24.9 1935 29.2 1936 30.6 1937 23.7 1938 23.1 1939 17.8 Op 24 Juni 1939 waren direct tewerkgesteld: bij cultuur-technisdhe en administratief daarmede gelijkgestelde werken 59.000 pers. b. bij werkfonds-werken' 4.300 pers. Tezamen: 63.300 pers. Het aantal is ongeveer' 16.000 hooger dan in de overeenkomstige verslagweek van '38. De arbeidsbemiddeling. Op 24 Juni 1939 waren bij de organen dei- openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 274.78 werkzoekenden (260.382 mannen en 14.336 vrouwen). Hiervan waren 199.244 (189.763 mannen en 9..481 vrouwen), werkloos en waren 58.929 personen door overheidshulp tewerkgesteld bij cultuur-technische en administratief daarmede gelijkgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 16.545 personen als werkzoe kende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. Wegpiraat gevoelig gestraft Waarom niet voor goed van den weg? De twintigjarige B. uit 's-Gravenzande is door den kantonrechter te Delft veroordeeld tot een week hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. Hij heeft op Tweeden Pinksterdag te 's Griivenzande een zestienjarig meisje met een auto aange reden en is daarna doorgereden. De verdachte is reeds tal van malen ver oordeeld, o.a. driemaal wegens baldadigheid en driemaal wegens het rijden zonder rijbe wijs. De ambtenaar van het O. M., die den verd. „een piraat van den weg" had genoemd, had twee weken hechtenis geëisoht. Landbouw was niet in tel. Het orgaan van den Ned. Zuivelbond wijdt een artikel aan het bezoek van den Duitschen minister van Economische Za ken, den heer Dr. Funk. Het blad is er niet over trevreden, dat de bewindsman in het geheel geen gelegenheid heeft gekregen kennis te maken met kopstukken uit de landbouwkringen en schrijft o.a.: Onder de personen, die Dr. Funk hebben kunnen ontmoeten, waren er volgens de dagbladen uit kringen van het bedrijfs leven verschillende kopstukken uit handel, industrie en bankwezen, niemand echter uit landbouwkringen. Deze achterstelling betreuren wij des te meer, waar het. toch juist de landbouw is, welke het grootste aandeel in het handelsverkeer met Duitsch land heeft en door den tegenwoordigen gang van zaken de grootste klappen krijgt en bij een herstel tot meer normale ver houdingen verreweg de meest geïntei-es- seerde groep is En toch is Duitschland onze beste klant... Wij behoeven er hier, na hetgeen dienaan gaande reeds bij herhaling in ons blad is geschreven, niet bij stil te staan, dat juist bij onze agrarische producten onvoldoende exportmogelijkheid naar Duitschland zich over de geheele markt op de prijzen wreekt en dat deze onvoldoende exportmogelijkheid voor een groot deel er debet aan is, dat de ze bedrijfstak nog steeds noodlijdend is en „steun' moet ontvangen. Wij willen echter in dit verband vooral wijzen op de-enorme ver schuiving, die er de laatste paar jaren in ons handelsverkeer, ten koste van onzen land- en tuinbouw, heeft plaats gehad, door een ver- deelingswijze der betalingsmiddelen, waardoor aan andere bedrijfstak ken, zeer in het bijzonder Indië en het transito- en scheepvaartbedrijf, de voorrang is gegeven. Duidelijke cijfers dienaangaande staan er ook in het betreffend boek der Neder- landsche Kamer van Koophandel voor Duitschland. Van den achteruitgang, welke de waarde van den totalen export van Ne derland naar Duitschland sinds 1930 heeft geboekt, kwam niet minder dan 83% op re kening van onze land- en tuinbouwproduc ten. Houdt men rekening met het feit, dat de prijzen der productie sinds '30 belangrijk zijn gedaald en dat hier en daar de im portbehoefte van Duitschland is terugge gaan, dan blijkt dat wij in 1938 voor ruim 80 millioen Mark méér aan agrarische pro ducten in Duitschland hadden moeten in voeren. indien onze positie tegenover andere daar importeerdende landen gelijk zou zijn gebleven. Men zal het met ons eens zijn, dat daarin een belangrijk deel van onze land en tuinbouwmiserc te vinden is. WIJ PRESENTEREN: (K.K.W. ook speciaal voor Uien sproeien, Wageningen). Voorts de meest uitgebreide collectie BESTRIJDINGSMIDDELEN voor ieder gewas, tegen con- I currerendc prijzen. Zaadteelt en Zaadhandel, HARENKARSPEL. TeL 260, Warmenhuizen. Nu kunt U extra voor- lelige kindermantels kopeni »jj CAREL COLTOF. Prima iwaliteiten en verlaagde li-ijzen! Ook met bijpassende hoedjes. Zomer kindermantels en kindermantels om door te dragen, in prijzen g() als 6.85, 5.75, 4.90, O. MANTELS SWAGGERS COSTTJMES Kijken is kopen bjj: „DE BIJENKORF" Spoorstraat hoek Koningstraat Oen Helder Annie zei, dat misschien mijn teint de oorzaak waseen "vermoeide huid"moet elke Jag met LUX TOILET ZEEP^ worden gewassen. Vermoeide trekken, een lelijke, onaantrekkelijke huid die niet bestand is tegen de vermoeienissen van het moderne, gejaagde leven zorg dat U hiervoor ge spaard blijft. Een „vermoeide huid" moet dagelijks worden opgefrist met Lux Toilet Zeep, die spe ciaal wordt bereid om een onaantrekkelijke teint nieuwe schoonheid te geven. en de dokter heeft aanleg voor spataderen bij U geconstateerd, wacht dan niet langer met het dragen van elastieken kousen. Het voorkomt die ellendige pijnen, waardoor U eiken dag gekweld wordt. Het voorkomt wellicht een operatie. Zorgt echter, dat U elastieken kousen van prima kwaliteit koopt. Gaat U daarvoor naar Lauwers. Daar vindt U alle maten in diverse prijzen voorradig. Uitsluitend solide, betrouwbare kwaliteiten. Elastieken kousen van Lau wers zijn afdoende en vallen niet op bij het dragen. Leverancier van alle Ziekenfondsen. PAYGLOP 3 ALKMAAR BEZOEKT ZONDAG 16 JULI A.S. het te SCHAGEN op het Sparlaterrein aan de Loet. 13 Deelnemende vereenigingen. 500 Deelnemers. Afwisselend programma. Medewerking verleenen o.m. de K.N.G.V. Kampioen, de heer Molenaar en mej. G. Snooij, lid van het K.N.G.V. Dameskeurkorps. OPTOCHT DOOR SCHAGEN. Aanvang wedstrijden 2 uur. Entree 35 ct. en 10 cent (bel. inbegr.) Groot en klein, goedkoop oi duurder, U koopt 't beter bij Voor den nieuwen driejarigen cursus, mei een jaar vervolgcursus, die September be gint, kunnen nog Spoedige aangifte aan Mejuffr. L. PIET Landbouwhuishoudschool, Stille Laaa Schagen, is gewenscht, in ieder geval vóói 26 Juli. Voor het Bestuur, G. NOBEL, Voorzittd brengt ZATERDAG en MAANDAGAVOND half negen, ZONDAG (Gymnastiekfeest) 3 uur, half zes en half negen: JAN KIEPURA en MARTHA EGGERTII in het onvergetelijke filmwerk Muziek van Puccini. Muzikale bewerking van Robert Stolz. Een film voor jong en oud, toegang 14 jaar. Weeikavonden en Zondagmiddag entrée Zaal 40 cent, Kinderen 25 cent.

Schager Courant | 1939 | | pagina 4