RADIO warenhuizen ia kleine gemeenten! DRIE MANNEN tn fan noodlot erin. Pau. sn Kapu *Ki cr*y m. Kits deg Bnwwii ist. de Is Ds. I eke. Ds. B Ds. A| uur, If Van E r, de: Rijt! det. Ds. 77. wilt je kunt alles krijgen". Ik zal wel nemen, deed wat Tarzan hem gezegd had, was de aap- Toen Phoros een ogenblik versuft door de wat ik hebben wil. En ik zal je doden, als je man bezig den koning vast te binden. Juist was door EDGAR RICE burroughs hevige slag, de ogen opsloeg, keek hg in de ook maar een enkele beweging durft te ma- koude, grijze ogen van den reus, die over hem ken", antwoordde Tarzan. Hg sloot de deur, heen gebogen stond, en zag hij de punt van zyn daarna keerde hg zich tot Wood en sneed diens eigen zwaard op zijn borst gericht. „Dood mij banden door, waarmede hg gebonden was. niet", smeekte Phoros bevend. Zeg me, wat je „Bevrijd Gonfala", beval hij. Terwijl Wood hg hiei-mede gereed, toen zijn scherpe oren het geluid onvingen van schuifelende voetstappen in de gang. Zijn plotselinge gespannenheid trok de aandacht van Wood en Gonfala. Ook zy luisterden en zij hoorden het geluid eveneens. Alle drie stonden zwijgend te wachten. Zouden de voetstappen deze deur voorbij gaan of waren zij juist op weg naar dit vertrek Steeds dich ter by kwamen ze. Daarna hielden zg buiten voor de deur stil, alsof iemand luisterde, wat er binnen gebeurde. Stanley Wood verstijfde. Gonfala uitte een kreet. Witki n Befi Ds. j: ir, D< D. Het standpunt van prof. Lief tinck. Krachtige motie van den Christelijken Middenstands bond. In het te Utrecht gehouden congres van den Christelijken Middenstandsbond heeft prof. mr, P- Lieftinck, hoogleeraar aan de Handelslioogeschool te Rotterdam, gespro ken over „Actueele midderistandsvragcn", waarbij hij uitvoerig behandelde de ver houding van het grootbedrijf tot het klein bedrijf in den detailhandel. Bij de beantwoording van de vra gen, welke naar aanleiding van zijn referaat gesteld waren, heeft prof. Lieftinck als zijn meening te ken nen gegeven, dat noodig zou zijn, dat van overheidswege een maat regel getroffen wordt om de vesti ging in kleine gemeenten van wa- I' renhuizen bijvoorbeeld in ge meenten beneden honderdduizend inwoners te verbieden, en om uitbreiding van bestaande warcn- huizen tegen te gaan door bijvoor beeld te verbieden uitbreiding van het aantal artikelen, dat er ver kocht wordt. Spr. gaf als zij meening te kennen, dat j maatregelen tegen verdere uitbreiding val het grootwinkelbedrijf tijdelijk zullen moeten zijn. Blijvend zullen moeten zijn ■maatregelen tegen unfaire en deloyale con- purrentiemethoden. Motie voor gezonden midden stand. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin waardeering wordt uitgesproken voor de maatregelen, welke de regeering de laatste jaren ten bate van den middenstandsbond heeft getroffen. Overwegende, dat het behoud van een ge zonden middenstand in Nederland moet worden beschouwd als een nationaal en sociaal belang van de eerste orde en dat de besfaanspositie van den middenstand door de uitbreiding en de concurrentie- melhodon van de grootwinkcl- en filiaal bedrijven ten zeerste wordt bemoeilijkt, spreekt de motie o.m. uit: dat de bond oor deelt, dat de uitbreiding van het grootwin kel- en filiaalbedrijf en de toepassing van bepaalde door het bedrijf aangewende con- curentiemethoden gedurende een voldoend aantal jaren door onder deskundige voor lichting tot stand te brengen wettelijke maatregelen dienen te worden beperkt, en dat de gegroeide cn groeiende verhoudin gen uitstel van het nemen van dusdanige maatregelen niet meer gedoogen". Liever geen Vestigingswet in de veevoederdistributie Adres van den Nationalen Co- operatieven Raad. Naar aanleiding van het tot den minister van Economische Zaken gerichte verzoek van den Algemecncn Molenaarsbond de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 toe te pas sen op de distributie van veevoeder en op het malerij bed rijf, heeft de Nationale Co- operatieve Raad, waarbij een viertal cen trale organisaties van vereenigingen van landbouwers voor den aankoop van land- bouwbenoodigdheden is aangesloten, zijn standpunt hieromtrent bepaald. De raad geeft in een adres aan den mi nister te kennen, dat het motief op grond waarvan de Vestigingswet Kleinbedrijf op ander gebied van toepassing is verklaard, ten aanzien van de distributie en produc tie van veevoederartikelen niet of slechts in zeer geringe mate geldt. Aangezien de N.C.R. ervan overtuigd is, dat een even- tueele toepassing van de wet op dit gebied !n ongunstigen invloed zou moeten uitoefe nen op de ontwikkeling van die organisa ties, die zoowel in het algemeen belang als ten opzichte van haar afnemers een ze genrijke taak hebben vervuld en naar ge hoopt mag worden ook in de toekomst zul len vervullen en die allerminst behoefte er aan hebben, dat de Vestigingswet Kleinbe drijf op dit gebied wordt toegepast, ver oorlooft de raad zich den minister met nadruk te adviseeren bet verzoek van den .Algemecncn Nederlandschen Molenaars- bond niet in te willigen. BRAND OP EEN MILITAIR VLIEGVELD IN ENGELAND. Gisternacht is brand uitgebroken op het militaire vliegveld Speke nabij Liverpool, niet ver van een belangrijke hulpfabriek voor den bouw van vliegtuigen. De politie te Liverpool heeft terstond een onderzoek ingesteld, en de brandweer tracht te voorkomen, dat het vuur overslaat naar de nabijgelegen fabriek en gebouw van het vliegveld. Nader wordt nog gemeld, dat het onder zoek heeft uitgewezen, dat hier geen kwaadwilligheid in het spel is. Naspel van de Groninger kermis Noodlottige steekpartij berecht. Voor de Groninger rechtbank heeft gis termorgen terechtgestaan de 32-jarige ge huwde arbeider J. J. V., thans gedetineerd, beschuldigd van doodslag subsidiair zwa re mishandeling den dood tengevolge heb bend. Op Zaterdag 13 Mei j.l„ den eersten avond van de Groninger kermis heeft aan het Binnendamsterdiep nabij de Steentilbrug een vechtpartij plaats gehad, waarbij de werkman W. de Weerd is doodgestoken. Verdachte en de W. hebben in een cafc ruzie gekregen naar aanleiding van het feit. dat de W. een week teVoron de vrouw van verdachte had lastig gevallen. De ru zie werd op straat voortgezet, waarbij van beide zijden het nies werd geIrokken. Verdachte beweerde uit zelfverdediging te hebben gehandeld, maar volgens ver schillende getuigen, die de vechtpartij hebben gezien, zou verdachte veeleer de aanvallende partij zijn geweest. Twee ste ken in buik cn rug, welke een inwendige bloéding tengevolge hadden, hebben den dood van de W. veroorzaakt. De officier van Justitie verwierp bet be roep op noodweer en eischte wegens dood slag drie jaar gevangenisstraf. De verdediger concludeerde tot vrij spraak, subs. ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak volgt over veertien dagen. Haagsche politie stormt speelhol binnen Een groot gezelschap op heeierdaad betrapt. De Haagsche politie heeft Woensdag avond omstreeks elf uur een inval gedaan in het perceel Jacob van der Doesstraat 84, op vermoeden, dat daar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Per overvals- wagen reed men onmiddellijk voor de deur, welke, nadat men gebeld had, van binnen werd opengetrokken. Onder leiding van hoofdinspecteur van der Heuvel storm de de polilie naar boven, waar zij in de achterkamer van de eerste etage een groot gezelschap geschaard vond rond een speel tafel. waarop alle attributen voor het rou lettespel aanwezig waren. Do politie kon een volledige roulette met 400 fiches en 'n sigarenkistje met ruim 87 gulden aan schap, bestaande uit 21 personen, waaron der vier dames, werd gearresteerd. Na geld in beslag nemen. Het geheele gezel- verhoor zijn deze personen in den vroegen ochtend heengezonden. De speelhuishouder '.chtcr. de 34-jarige restaurateur W- F. van der W. en de croupier, de 48-jarige kellner G. F. van der B uit Amsterdam, werden heiden in verzekering gesteld. Het bleek, dat de hoofdbewoner van het perceel, de OO-jarige L. P. D., nog twee maanden ge vangenisstraf te goed had terzake van flesschentrekkorij. Hij is gistermorgen voorgeleid en ingesloten. Op slag gedood Militair rijdt tegen melkwagen Gisternacht omstreeks 12 uur is te Eind hoven op den Aalsterweg ter hoogte van huize „de Heidehoef" een doodelijk ver keersongeluk gebeurd. Per motor keerde de 25-jarige onderwij zer J. van Tuin' uit Eindhoven, die thans in militairen dienst is, naar Valkonswaard waar hij gedetacheerd is, terug. Door nog onbekende oorzaak is hij op een gegeven moment tegen een voor hem rijdenden melkwagen gereden, tengevolge waarvan hij tegen den grond sloeg. Hij was op slag dood. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het slachtoffer op het laatste moment no^. een poging heeft gedaan, den wagen, die van een behoorlijk achterlicht was voorzien, te ontwijken, wat hem echter niet meer is mogen gelukken. PROGRAMMA Geheimzinnige explosie Brand op Amerikaansch vlieg tuigmoederschip. Aan boord van het vlicgtuigmocdcrschip „Banger", dat in de haven van Norfolk (Vir- ginia) ligt, heeft zich een ontploffing voor gedaan, die leidde tot het uitbreken van een brand, welken men echter na drie uur meester kon worden. Verscheidene matrozen werden gewond. De oorzaak van de ontploffing is niet be kend en hiernaar zal een officieel onderzoek worden ingesteld. De brand schijnt belang rijke schade te hebben aangericht en men verwacht, dat de „Ranger" in het dok zal moeten worden opgenomen. Vliegtuig doet fabriek ontploffen Vreeselijke ramp te Sevilla. Nabij het vliegveld te Sevilla is gisteren een verkeersvliegtuig van de lijn Sevilla— Madrid kort na den start brandend neerge stort. Het kwam terecht op een chemische fabriek, waar het een ontploffing veroor zaakte. Alle inzittenden, wier aantal nog niet bekend is, kwamen om het leven. In de fabriek brak tengevolge van de ontploffing oen brand uit, waarvan de blussching door gebrek aan water werd bemoeilijkt. Vijftig graden Celsius in de schaduw Hittegolf teistert Zuid-Spanje. Spanje wordt op het oogenblik door een hittegolf geteisterd. Te Sevilla heeft men een temperatuur van meer dan 50 graden Celsius in de schaduw gemeten. Totdusver zijn reeds elf personen ten gevolge van zonnesteek overleden, waar van zes in de provincie Cordoba. ZATERDAG 15 JULI 1989. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.16 Ber.) 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de contlnu-bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 12.15 Ber.). 2.00 Causerie: „Door China langs onbekende wegen Landbouw- en dorpstoestanden". 2.20 Esmeralda en soliste. 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Filmkwartiertje. 4.45 VARA-orkest. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Pc *iek radiojournaal. 7.308.00 Cursus „Langs steden en dorpen XV. Alkmaar. 8.05 Herhaling SOS-berichten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 Het VARA-orkest en soilsten. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 „En nu... Oké!" 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.45 Radiotooneel. 11.00 Jack de Vries' Internationals en soilst. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek (ca. 1.15 Berichten). 1.20 KRO-orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00- R.K. Mondaccordeonvereeniging „Utile Dulci" (5.155.30 Gramofoonmuziek). 5.45 KRO-Nachtegaa tjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6 45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Erfelijke factoren in het leven van den mensch". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd concert. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. tsfrel -4.2(1 0, mef 1.5(4 50, '0. s& mers tien -11, rber Franlü t># icsscn fic 9> —13. 'li- 9 2—2!' 2.59- 50, SP'" roof en 1' driel' 'ielintf ireiei dat!" keerüf e wijf Juli* lerlac: per Naar het Amerikaansch van Morgan S. Roscue "~Ben jjj het Louise, vroeg hij. Ik was «iiieuwd of ze den inbreker misschien al ge- Paft hebben Neen, over den inbreker is nog geen aeiiwg, Terry, was het geagiteerde antwoord, er ia ander nieuws, verschrikkelijk njws! vervolgde ze en hij hoorde dat er Wflen in haar stem klonken. - Wat is het Louise, informeerde hij, zich l kalm te spreken. Terry, de brandkast blijkt op stuk van n tch opengemaakt. Zondagnacht en er j'°or meer dan honderdduizend dollar ge- J®' Vader zegt dat het iemand moet ge kende ^n' die de combinat'ie vai* het slot liild uf°°^e Louise! Dat is verschrikke- huls' deed vader met zooveel 111 er7 ^et Was niet alleen een gedeelte den a1lhet meeste' waren effecten en ze hoor- Van maal niet van hem, en tot overmaat ramp heeft hij niet eens de nummers. Z 4i n*et verzekerd tegen diefstal d.T een v°or zijn persoonlijk bezit. Maar is dit niet mee gedekt, ww Ifaar wat moest hij in vredesnaam met 20011 kapitaal doen? teiÜfn? Terry- ik kan ie dat allemaal niet per n utleggen. En vader is heelemaal... Kun je soms morgen aankomen? Ik heb iemand noodig, die... Natuurlyk, viel O'Malley in. Direct mor genochtend of als je wilt vanavond nog. Een oogenblik was het stil. Neen, klonk het daarop. Het is nu te laat. Je kunt hier niet eerder dan ongeveer half een zijn. Maar morgenochtend graag. Ik zal je er heel dankbaar voor zijn. Er gaat een trein tegen negen uur. Daar kom ik mee ik ben dan tegen half elf bij je, verzekerde hij haar. Allright, ik kom je afhalen. Goedennacht. Goeden nacht, Lo.-.ise, en maak je niet al te bezorgd. We zullen het geld wel op een of andere manier terugkrijgen. Het was nog geen elf uur, maar daar hij den volgenden morgen bijtijds op moest, be sloot O'I.Ialley naar huis te gaan. Hij woonde in de Vier en Zestigste straat op de boven ste étage van een deftig oud heerenhuis, dat in apartementen verdeeld was. Een echtpaar van middelbaren leeftijd had de middelste ver dieping en de eigenares van het huis, een ze kere miss Hippy, „woonde beneden. In het .sousterrain huisde een Fransche familie. Elk appartement en ook de afzonderlijke kamers konden natuurlijk afgesloten worden, maar miss Hippy was heel voorzichtig in de keuze van haar huurders en deze waren door het lange samenwonen zoo vertrouwd met elkaar, dat ze er niet aan dachten tijdens hun afwe zigheid hun deuren voor elkaar te sluiten. Toen O'Malley tegen kwart over elf zijn woning bereikte, stond zgn hospita hem in de hall op te wachten. Wat jammer, mijnheer O'Malley, be groette zij hem, dat u niet even eerder bent gekomen. Een jonge dame heeft hier wel een half uur op u zitten wachten. Ik maakte het haar hier beneden zoo goed mogelijk naar den zin het was zoo'n allerliefst meisje, maar een paar minuten geleden is ze heen gegaan. Het scheen haar erg te spijten dat ze u niet kon spreken. Zoo goed als hij kon verzorg O'Malley zijn verwondering en teleurstelling onder een vriendelijken glimlach. En hoe heette die jongedame, miss Hippy? Ze verdween plotseling terwijl ik even naar mijn slaapkamer was gegaan en haar hier in de voorkamer had gelaten. Zonder iets te zggen, anders had ik haar natuurlijk haar naam wel gevraagd. Ik hoorde de voordeur dichtslaan, ging kijken, maar wég was ze. Heeft ze geen kaartje laten liggen of zooiets Niets! Ik had haar verteld dat u altijd tegen l.alf twaalf thuis kwam, maar het wachten begon haar zeker te vervelen. O'Malley-maakte een gebaar van berusting, hoewel dat allesbehalve met zijn gemoeds toestand in overeenstemming was. Ik dank u wel, miss Hippy. Ik hoop, dat er niets bijzonders is en het spijt me, dat u er zich voor hebt moeten derangeeren. Na een paar beleefdheidsfrases van beide kanten wenschte O'Malley haar welterusten doch zoodra haar deur zich achter hem sloot, vloog hij de trappen ->p naar boven. Zijn deur was dicht, maar niet op plot; in den zelfden toestand dus als toen hij was weggegaan. Hij ging zijn zitkamer binnen, goeide zijn hoed op een stoel en sloot de deur. Daarna bleef hij stokstijf staan, alsof hij iets vreemds op merkte. Als men van buiten komt neemt men al tijd den eigenaardigen geur waar, die karak teristiek is voor iedere kamer en O'Malley kende de typische lucht van deze kamer uit duizenden: de reuk van pijptabak en van een haardvuur domineerden daarin. Maar nu speurde zijn scherp reukzintuig een geur die hier nooit voor kwom. Hij draaide de lichten in zijn zitkamer op. liep door naar de slaapkamer, waar hij het zelfde deed en zette zijn onderzoekingstocht voort in dt badkamer. Er viel in geen van drieën iets te ontdekken dat niet in den haak was, maar die fijne, zwakke geur hing ook in zijn slaapkamer. Op zgn teenen sloop hij naar laatstgenoemd vertrek terug, ging zachtjes op zijn diepe kleerkast toe en rukte de deur daarvan on verhoeds open. Daarbinnen hoorde hij een verschrikte kreet en zag een plotselinge be weging. O'Malley deed een stap terzijde en uit de kast kwam het meisje te voorschijn, dat hij dien avond ter hulp gekomen was. Toen had diezelfde geur de geur van een fijne dure parfum hem getroffen, hoewel hij zich dit gu pas realiseerde. Onwillekeurig moest hij lachen, toen hij zag dat ze in haar uitge strekte rechterhand een groote revolver had, waarmee zij hem vastberaden bedreigde. Handen omhoog, beet ze hem toe, maar de stem was veel minder vast dan de hand en de jonge Ier voelde bij intuitie dat het meisje inwendig even angstig voor hem was als voor het moorddadige wapen, waarvan de haan niet eens overgehaald was. Hij bleef dus rechtop staan, strekte zijn hand naar de re volver uit en legde die kalm om den loop. Met een onthutste zucht trachtte het meisje hem met haar andere hand tegen te houden, doch hij duwde den loop zachjes omhoog en begon daarop het wapen omzichtig maar be slist uit haar hand te wringen. Na een mo ment var. vruchteloozen weerstand liet ze het met een kreet los en hield haar handen op den rug. O'Malley stak vervolgens de revolver in zijn zak en vroeg geamuseerd: Zou u niet liever naar de voorkamer wil len gaan en even uitrusten? Even staarde het meisje hem aan, daarna maakte ze een onwillekeurige beweging in de richting van de deur. O'Malley ging voor haar uit den weg. Gaat u gerust heen als u dat wenscht, hernam hij vriendelijk. Maar zoudt u me niet eerst willen vertellen, waarom h'm waaraan ik de eer van dit bezoek te danken heb? Hij meende, door deze woorden te kiezen, haar het beste op haar gemak te zetten. Daarop ging hij in de andere kamer en schoof een diepen stoel bg de sofa. Kom nu, vervolgde hij op denzelfden aanmoedigenden toon. Ga zitten en vertel me dan, waarover u mij wilde spreken. Hij was overtuigd dat zijn optreden een meester; +uk van tact was, maar het meisje dacht er anders over. Ze keek vanuit de ope ning der tusschendeuren naar hem, barstte toen eensklaps in een onbedaarlijk lachen uit en het volgend oogenblik zat ze in den aan geschoven stoel, waar hij naast stond. Ze sloeg haar schitterende, opgewonden oogen met een twinkeling van nieuwsgierig heid in hun blauwe diepten naar hem op en verklaarde toen, met een nerveus lachje: Ik wenschte u heelemaal niet te spre ken, althans niet hier. O'Malley's hart klopte aanmerkelijk hefti ger dan de situatie vereischte, terwy'1 hij naar de buitengewoon aantrekkelijke verschijning keek. De lichte verwarring en opwinding ga ven aan haar schoonheid een charme temeer. Dus u bent de bezoekster, waarvan miss Hippy mij vertelde, verbrak hy de stilte, die na haar laatste woorden even gevallen was en vroolijlc vervolgde hij: Nu dan. waarover had u mij beneden willen spreken? Ja, ik was zoo vry bij miss Hippy naar u te vragen. Wat een naam overigens, liet ze er op volgen en lachte alweer. Ik hoop, dat u niet beleedigd zult zijn, begon O'Malley ineens, als ik u zeg, dat u het wonderbaarlijkste meisje bent, dat ik ooit heb ontmoet. Om na wat u vanavond weder varen is, nog zooveel gevoel van humor te toonen dat is eenvoudig verbijsterend! Ik sta gewoon verstomd over u, weet u dat wel? Weer proestte ze het uit. Nu, ik zou zeggen, dat het u ook niet aan humor ontbreekt, riep ze uit. U bent op het oogenblik ten minste heel amusant. We zijn quitte hoor! Toen fronste ze de wenkbgrauwen. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 7