Churchill waarschuwt Hitier Heimelijk verzet van Duitsche arbeiders De Joodsche gemeente te Dantzig De brandklok luidt in Berkel Enschc „Slaat Engeland op den neus Onwettige vakvereenigings-actie knaagt aan de wortels der nazi dictatuur. Zoo af en toe wordt wel eens iets bekend over een wijdversperde stil le actie tegen het nationaal-socialis- tische regime onder de arbeiders kringen in Duitschland. Buiten- landsche bladen hebben er wel me- dedeelingen over en ook van reizi gers in Duitschland, die in de gele genheid waren in nauw contact met het volk te komen, hoort men er van. Daar echter elke actie buiten de nationaal-socialistische vakver- eenigingen verboden is, werken de tegenstanders, evenals de geheime verbindingen en samenspanningen in Rusland, in het verborgene, zoo dat het moeilijk is om zich een juist beeld te vormen van den omvang van het verzet. Gemakkelijk was het niet zich eenigerma te een vorstelling te vormen van de wijze waarop dit verzet onder de scherp loerende oogen van de Gestapo georganiseerd wordt. Nu heeft ook „Fascisme", het orgaan van de Internationale transportarbeidersfedera tie, de vorige maand hieromtrent het een en ander meegedeeld, waaraan de N.R.Crt. het volgende ontleent: Leiders onbekend. Het onwettige werk is natuurlijk geen massawerk. De leiders moeten onbekend blijven. Vandaar dat men onder hen dan ook geen lieden aantreft, wier namen bij de arbeidersbeweging van voor 1933 bekend waren. Het net, zoo schrijft dat orgaan, werd gespannen door tot dusver onbekende vakvereenigingsmannen. De organisatie heeft ledenkaarten noch contributiezegels en houdt er ook geen secretaris of bureau op na. Haar vertrouwensmannen wer ken in bijna elk belangrijk bedrijf; zij dienen hun kameraden van ad vies, geven hun ervaringen door aan andere bedrijven en verbreken aldus de isolatie van elk bedrijf. Toen het werk dezer onwettige organisa ties aan het licht kwam, dachten de nazi's aanvankelijk aan buitenlandsche centrales. Daarin hadden zij het echter mis. Zij had den geen begrip van het karakter der nieu we beweging. Illegale vakvereenigingsorga- nisaties maken wel propaganda, maar zij zijn geen organisaties tot het verdeelen van manifesten, zooals de politieke propagan- dagroepen. Integendeel, zij hebben een con crete taak dag in dag uit. Zij probecren om aan den ondergrondschen strijd in kleine bedrijfskweslies richting te geven. Door de mazen der Nazi-wetten. De vertrouwensmannen bekommeren zich om de dagelijksche zorgen van het perso neel, welke zorgen ook de hunne zijn. Zij speuren naar de doeltreffendste methoden van verzet tegen verdere, verslechtingen en zij wijzen den weg naar het verkrijgen van verbeteringen. De illegale vakvereenigings mannen kennen de arbeidsreglementen van den nazi-staat grondiger dan de nazi-func tionarissen in de bedrijven. Zij zien kans om door de mazen van de nazi-wetten heen te glippen en maken dankbaar gebruik van de ervaringen, opgedaan in den strijd in andere bedrijven. Gestapo op haar hoede. Daardoor kwam het, dat de Nazi's steeds meer moesten vaststellen, dat in ver uiteen gelegen bedrijven op dezelfde wijze wordt opgetreden. Zij vermoeden wel, dat er onder linge betrekkingen bestaan, maar zij kun nen deze ondergrondsche betrekkingen van de bedrijven slechts bij wijze van toeval ontdekken en dan natuurlijk verbreken. Het is een net van slechts enkele duizenden menschen, dat een groot aantal der belangrijkste bedrijven in Duitschland omspant en het is een leger van niet minder dan tien duizenden Gestapo-ambtenaren en nazi-spionnen, dat dit niet tracht te verscheuren. Soms stooten zij op een knooppunt. Mar telaren van de nieuwe beweging zijn opge sloten achter de muren der tuchthuizen of in de concentratiekampen. Het zijn zoowel bedaagde arbeiders als krachtige jongelie den. Vele vakvereenigingsmannen hebben hun moed met den dood bekocht. Een politiek gevaar. De afgebroken draden werden echter weer opnieuw aangeknoopt. De nazi's be schouwen deze nieuwe beweging terecht als een politiek gevaar. Zij begrijpen, dat de strijd der arbeiders knaagt aan de wor tels der nazi-dictatuur. De nazi's nu willen doorzetten, wat in het Keizerrijk niet ge lukte. In 1917, na drie oorlogsjaren, kondig de de Duitsche militaire dictatuur een pro gramma af van algehcele mobilisatie. Het was een wanhoopspoging of, zooals Karl Helfferich, die in deze jaren als minister des Keizers de Duitsche eoconomisclie en sociale politiek leidde, het uitdrukte: een programma van zelfoverschatting en van overschatting der Duitsche volkskracht en coconomisch prestatievermogen. Met het vierjarenplan beoogen de nazi's thans iets soortgelijks, maar Helfferich constateerde in 1919, dat het program niet alleen mislukte door het arbeidersvraagstuk, maar ook door het transport- en kolenvraagstuk. Deze drie punten zijn ook thans de zwakke plekken voor het Derde Rijk, Bewapeningstempo bedreiqd. De nazi's kennen deze zwakke plekken. Zij onderdrukken de arbeidersklasse, maar vooral woedt de terreur tegen de arbei ders in de metaalindustrie, in het transport wezen en den mijnbouw. Desondanks heb ben zij den transportchaos niet kunnen ver mijden en worstelen zij met groote moeilijk heden in de mijnindustrie, doch vooral zitten zij met het arbeidersvraagstuk in. Zij doen alles om den heimelijken tegen stand te breken, die het bewapeningstempo in gevaar brengt. Zij spannen zich in den loonstrijd kapot te maken, die de bewape ning kostbaarder maakt en tot het invoe ren van levensmiddelen dwingt. Met recht „ondergronds ch" con tact. Het best werkt deze onwettige organisatie bij de mijnwerkers, die gemakkelijk onder den grond met elkaar in contact komen, het spoorwegpersoneel, de chauffeurs en de zeelieden, die eveneens uit den aard van hun beroep aan de voortdurende con trole van de Gestapo ontsnappen. Bij de spoorwegen is men er zelfs in geslaagd loonsverhooging te bereiken door den men schen het advies te geven over te loopen naar de wapenindustrie, waar de vaklieden hooger loon ontvingen. Pogingen om het personeel harder te laten werken worden tegengegaan door het verspreiden van de leus: langzaam werken! krachten spa ren, solidair handelen! Een van de vormen van wat veel op lijdelijk verzet gelijkt, is het dienst doen volgens voorschrift. Franco en zijn generaals Reorganisatie van de legercom- mando's Generaal Franco heeft Spanje verdeeld in acht militaire districten, welke onder aanvoering staan van generaals, die zich in den burgeroorlog het meest onderschei den hebben. Het eerste en grootste district dat Madrid omvat en zich uitstrekt van Cuenca tot Portugal, wordt aangevoerd door generaal Saliquct, hoofd van het centrale leger. De „Radio-Generaal", Queipo de Llano, voert het bevel in Andalusië. Marokko, de Balea ren en de Canarische eilanden vormen drie afzonderlijke extra divisies. Generaal Varela, die zich in Toledo'. onderscheidde. Generaal Varela, die het Alcazar in To ledo ontzette, na het beleg van zeventig dagen, heeft het bevel gekregen over Ma rokko. Vij ftigduizend oorlogsinvaliden. Volgens officieele gegevens zijn tijdens den burgeroorlog 50.000 man schappen, die in de nationalistische legers gestreden hebben, invalide ge worden. Hiervan zijn 301 totaal in- valide en 208 blind. Op een landgoed in Guadalajara wordt een invaliden-hospitaal ingericht. De pro vincie Barcelona heeft toegezegd aan 10.000 invaliden een werkkring te verschaffen. An deren krijgen betrekkingen als conciërges in particuliere huizen en kantoren. Oogst in Spanje valt mee. Volgens een officieele raming zal Span- je's eerste graanoogst na het einde van den burgeroorlog ruim drie millioen ton op leveren, hetgeen slechts 19 proc. lager is dan de normale productie in vredestijd. Dit is des te opvallender, aangezien de meeste landbouwarbciders onder de wapenen wa ren en de werkzaamheden aan oudere man nen en vrouwen werden overgelaten. In de noord-westelijke provinciën, die het minst onder den oorlog geleden hebben wordt een record-oogst geboekt. „Zuid-Afrika even kwetsbaar als Dantzig" Krachtige rede van minister Holmeijer. De Unie van Zuid-Afrika is vandaag even kwetsbaar voor een aanval als Dantzig, al dus verklaarde minister Hofmeyer in een openbare vergadering te Grahamstown, (Kaapprovincie). Als Zuid-Afrikanen, zoo vervolgde hij, zijn wij niet bereid in te stemmen met de overgave van eenig man- Dit dienst doen volgens voorschrift is volgens „Fascisme" in belangrijke mate verantwoordelijk voor het ontstaan van den chaos in het verkeer in den afgeloopen wintert In den oorlog heeft de ineenstor ting van het spoorwegverkeer het einde helpen verhaasten. Als men het orgaan van de transportarbeidersfederatie mag gelooven, gaat het nu weer dezen kant uit. Ook nu weer moet de wapenproductie ge matigd worden om de rijksspoorwegen niet verder achteruit te laten gaan. De offici eele leiders gelooven echter nog, dat zij het spoorwegpersoneel met geweld tot bui tengewone prestaties in geval van oorlog en crisis kunnen dwingen. „Stoom volgens voedingsrol!" Op de koopvaardijvloot heeft het nationaal socialisme nimmer goed ingang kunnen vinden. De zeelieden komen daarvoor te veel met anderen in aanraking. Over het algemeen berust de organisatie op de ge wone schepelingen, doch er zijn ook geval len van aansluiting van machinisten en stuursleden De nazi's merken natuurlijk wel dat er op een bepaald schip een zekere vorm van verzet of actie bestaat, doch zij kun nen de aanstichters niet vinden. Geen zee man gelooft meer dat hij van de nazi's ver betering van zijn lot heeft te verwachten, en de onvoldoende voeding aan boord wekt veel verzet. Soms neemt het personeel zijn toevlucht tot lijdelijk verzet. „Stoom vol gens voedingsrol" is een gevleugeld woord op de Duitsche schepen geworden. De mijnwerkers werken de pogingen tot verhooging van de productie tegen. Sinds 1937 is de productie per mijnwerker voort durend gedaald en de met 1 April afgekon digde verlenging van het werk onder den grond met drie kwartier, heeft niet de be oogde productieverhooging opgeleverd. Ook onder de textielarbeiders laat de onwettige organisatie zich gelden, trouwens ook on der de havenarbeiders, bij de binnenvaart en in andere bedrijfsgroepen. .Deze andere groepen echter zijn niet zooals de met name genoemde zoodanig georganiseerd, dat zij onderling contact kunnen houden. In de andere groepen werkt men min of meer ge- isoleerd. daatgebied in Afrika aan de Duitsche re geering. In dit opzicht oefende Hofmeyr critiek op de nationalistische partij. De be volking van Zuid West Afrika mag niet be schouwd worden als een politiek pand, dat kan worden overgegeven aan de Duitsche onverdraamzaamheid jegens de minderhe den, waarmede de grenzen der Unie zouden worden opengesteld voor het anti-semietis me. Hofmeyr verklaarde zich ook tegenstan der van eenige compensatie van gebied aan de Westkust aan Duitschland, dat, naar hij zeide, slechts gebruikt zou worden als een basis voor de Duitsche doeleinden jegens Zuid West Afrika. Situatie zonder eenige hoop. Nog slechts 160 van de 2000 Jo den verdienen hun levensonder houd. Nu de nationaal socialisten hun zeggen schap over Dantzig hebben uitgebreid, is de toch reeds zeer moeilijke positie van de Joden vrijwel hopeloos geworden. Ofschoon de meerderheid der Joodsche bevolking de stad reeds heeft verlaten, zijn er toch nog 2000 Joden achtergebleven, die er onder on dragelijke omstandigheden moeten leven. Volgens de Jewish Chronicle van 7 Juli j.l. zijn er slechts 160 z.g. „Schutzjuden", die in staat zijn hun levensonderhoud te ver dienen, omdat zij voor het bedrijfsleven van de stad volkomen onmisbar zijn. Voort6 ont vangen ongev. duizend Joden enig inkomen voor het meerendeel door ondersteuning van familieleden iu het buitenland. Het overige deel der Joden te Dantzig is voor zijn levensonderhoud afhankelijk van lief dadigheid. Hoe echter kan een gemeenschap, waarin slechts 160 leden een inkomen verdienen, duizend armen onderhouden? Tot nu toe aldus de Jewish Cronicle ontvingen de Joden een aanzienlijke ondersteuning van het American Joint Committee; thans vreest men, dat deze financieele hulp zal worden beperkt. Dit zou voor de ongeluk kige Dantziger Joden gelijkstaan met hon ger lijden, behalve dan nog de moeilijkhe den, die zij thans in de „vrije" stad Dant zig dagelijks ontmoeten. De nat. Socialisten te Dantzig hebben be paald, dat alle personen, die eigendom van Joden overnamen, het gekochte moeten la ten hertaxeeren en het verschil aan de overheid moeten voldoen. Deze verordening heeft groote ontevredenheid opgewekt on der nat. socialisten, die Joodsche huizen en winkels voor een fractie van hun werke lijke waarde hadden opgekocht, en die thans verplicht zijn het geld, dat op deze wijze den Joden werd onthouden, aan de confiscccrende nazi's uit te betalen. „Het lot van Napoleon zij den Fuehrer ten voorbeeld". De „Daily Mirror" publiceert een beschou wing van Churchill over den internationa len toestand. O.a. schrijft Churchill: De pogingen der nazi's, de Britsche en Fransche democratieën te vermoeien door middel van een „zenuwoorlog" en beleedigin- gen zijn tot mislukking gedoemd. Het Brits, sche rijk en zijn Fransche bondgenooten zul len zich in hun vastbeslotenheid niet laten schokken. Niemand weet, wat in het buiten land zal gebeuren, noch wannéér het ergste zal gebeuren, doch wèl weten wij wat wij in zoo'n geval zullen doen. Nooit was er in vre destijd op ons oude eiland grootere eenstem migheid. De beslissing aan Hitier! Na verklaard te hebben, dat de beslissing over vrede of oorlog geheel in handen van Hitier ligt, betoogt Churchill, dat het ver- geefsclie moeite is, met het zwaard in de hand levensruimte te zoeken. De barbaar- sche methoden zijn ondoeltreffend en ver ouderd. Slechts de wetenschap telt en het is noodig, het vertrouwen en den goeden wil te herstellen. Churchill hoopt, dat Hitier, nu het nog tijd is, over deze eenvoudige doch duidelijke waarheden zal na denken, doch doet hij slechts een enkele schrede op den verkeerden weg of pleegt hij een enkele daad van agressie, dan zullen de vooruit zichten op een betere toekomst voor onze generatie in vlammen en rook verdwijnen. Churchill houdt Hitier het lot van Napo leon voor oogen en wijst er op, dat Engeland toen de geheele wereld tegen zich had, ter wijl het thans met driekwart van de bevol king van de aarde verbonden is. Het is te hopen, zoo verklaart hij, dat deze overwe gingen van invloed zullen zijn op de beslui ten van den Duitschen dictator en zijn Ita- liaanschen collega, en dat alles vreedzaam zal afloopen. Nieuwe millioenen voor Engelands wapen Voor het ministerie voor de voorraden in Engeland is gisteren een aanvullende be- grooling gepubliceerd, ten bedrage van bij na 144% millioen pd. st. en voor de lucht macht een van 40 millioen. Het voor het ministerie voor de voorra den verlangde bedrag is o.a. bestemd voor den bouw van wapenfabrieken, voor het aan- koopen van algemeene voorraden en van munitie. De aanvullende begrooting voor de lucht macht brengt het totaal voor dit jaar op meer dan 26OV2 millioen. De oorspronkelijke raming van de sterkte der luchtmacht was 11S.000 man, doch dit is verhoogd tot 150.001) man. Achterband springt.... auto's botsen Oude dame te Eemnes ernstig gewond. Woensdagavond omstreeks elf uur is op den rijksweg AmsterdamAmersfoort on der -de gemeente Eemnes een ernstig auto- ongeluk gebeurd. Een taxi uit Baarn, bestuurd door K. G. K. van de Lage Vuursche, kwam uit de richting Amsterdam en wilde, naar de be stuurder verklaarde, den linkerberm van den weg oprijden omdat een der achter banden gesprongen was. Uit de richting Baarn kwam echter een personenauto, be stuurd door mevrouw E. O. gcb. S. uit Hilversum, die de naar links zwenkende taxi niet meer ontwijken kon. De wagens vlogen met een hevigen klap tegen elkaar en werden ernstig beschadigd. De 74-jarige moeder van de bestuurster, mevrouw de weduwe A. M. J. Slaghek— Ileslenfeld, uit Bussum, liep een schedel- basisfractuur op, terwijl de borstkas werd ingedrukt. De bestuurster werd aan het hoofd ge wond, terwijl de taxichauffeur lichte ver wondingen aan de hand opliep. Zij konden op eigen gelegenheid naar hun woningen terugkceren. De taxi is door de politie uit Eemnes in beslag genomen. De personen auto werd geheel vernield. De toestand van mevrouw Slaghek is zorgwekkend. Zij is nog steeds buiten be wustzijn. HARMONIE EN RHYTHME. Onze Op,, Aardverschuiving eischt veertien doodei Ook slachtoffers van banHlk, Tjikondang, in het district Manondjaja, vei huizen bedolven. Hierbij werden veertij personen gedood. Bij een bandjir van de Tjibandjaran zjj drie personen verdronken. In den nacht van Dinsdag op Woensi heeft de rivier Tjikembang, naar de N.Ri meldt, gebandjird. Hierdoor zijn vele huig meegesleurd, o.a. de bale-desa (gebouRj voor inheemsche rechtspraak) te TjLhao Een houten brug is geheel vernield, g verkeer is gestemd. Bij deze laatste bandj kwamen geen persoonlijke ongelukken vil doch de schade is groot, De aarde schoof op acht plaat^ In den Zuid-Smeroe-weg, nabij Mft» zijn op a,cht plaatsen, nieuwe groote k schuivingen voorgekomen. Op drie plaat zijn gedeelten van den weg in een ra^f gezakt. Men schat de duur van de stu ming in het verkeer op drie tot vier wekeil Drie huizen in de asch gele; Te Berkel Enschot zijn door nog niet bekende oorzaak drie woningen in de asch gelegd. Niets kon wor den gered. De inboedels waren niet verzekerd. 's Avonds omstreeks zeven uur sloe gen de vlammen uit het rieten dak van de woning van B. Ambacht,] gelegen aan den weg naar de Ber- keisteenfabrieken. In een oogwenk- stond het geheele huis in lichter laaie. De brandklokken werden geluid I en van alle kanten kwamen de men schen toegeschoten. Het anders zoo rustige dorpje geraakte in rep en roer. Koloradokever een oogenblik ve geten. In de omgeving van de brandende woriii was men met de motorspuit bezig e aardappelveld te bespuiten met loodai naai, ter bestrijding van den koloradokei Deze spuit werd onmiddellijk naar i brand gedirigeerd. Inmiddels was ook brandweer ter plaatse en met alle bescï bare middelen werd het vuur bestreden, vlammen hadden zich intusschen reeds n degedeeld aan twee naast gelegen woning en het .mocht niet gelukken, de als fakkc brandende perceelen te redden. Even zag er naar uit, dat ook een vierde hui aan het vuur ten offer zou vallen. Men liaa de daarom al het huisraad naar buiten. Nadat men twee uur lang alle krach! had ingespannen, was het vuur geblui doch het had drie huizen totaal verwffl De inboedels waren niet verzekerd. Het reeds de tweede maal in korten tijd, dl een der gedupeerde families, haar jJezitÜ gen in vlammen op ziet gaan. Japan verlangt openlijk, dat 1 Britsche leeuw breekt Tsjiang Kai Sjek. Het Japansche kabinet heeft in een s; ciale zitting besloten, bij de komen Britsch—Japansche besprekingen de „funi menteele politiek" voort te zetten. Japa zoo wordt te kennen gegeven, zal van En; land verlangen dat het breekt met de f( denties ten gunste van Tsjiang Kai Sjek tegen Japan, welke tot de moeilijkheden Tientsin hebben geleid en dat het van 1 „oprechtheid" doet blijken, door op politi en economisch terrein zijn medewerking verleenén, zoowel als door handhaving orde en rust in de Britsche concessie Tientsin. In de straten van Tokio zag men gis teren aanplakbiljetten met slagzin nen als: „Slaat Engeland op den neus" en „Weg met Engeland, den aartsduivel achter Tsjiang Kai Sjek'V Het bureau van het openbaar onderwj Peking heeft aan alle lagere scholen dracht gegeven, een aantal onderwijzers leerlingen beschikbaar te stellen 0111 deé nemen aan de anti-Britsche campagne, dens den geheelen duur van de vacantie len deze per week twee straatbetoogin moeten organiseeren. Fransch-Britsche stap kan beslissend zijn Het pact met Moskou eind# in zicht? Men vernacht te Londen, dat binnenkfl nieuwe instructies voor Seeds naar Mos1'' zullen worden gezonden. De „Times" meldt, dat na drie maanjj van onafgebroken pogingen, het drievov pact van wederzijdschen bijstand in t schijnt te zijn. Na iedere gedachtenwsü ling teekent de structuur van het bonflgt nootschap zich duidelijker af en worden meeningsverschillcn gcisoleerd. De volgï® de Fransc-he-Britsche stap zou zeer wel Of de een of andere wijze beslissend kunnti zijn.

Schager Courant | 1939 | | pagina 8