Het leger - de behoeder vrijheid DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Een bondige boodschap ven Roosevelt der Fransche scli „Leve Engeland I" Engelschen verlaten Kaïfeng Koortsachtige stemming in Dantzig Engeland één hospitaal... Boheemsche grens versterkt Britsche strijdkrachten op voet van oorlog aja, ys;.***" Laan, Schagcn, Tel. 20. vtoli^TEBDAG 15 JULI 1939. 83e Jaargang. No. 10931. J" HV. Uitg.-Mif. „Ho*o«<k Noo»def)cwof«er" ^l'foill'U ld „Zijt gil n*et trotsch óp pi»»»,i jeze jonge soldaten?" MIJ gelej nog wow niet sloe- dak acht, Ber- i'enk •-hter Tien- zoo pe nationale feestelijkheden in ver band me' den lorden Juli, den 150- sien verjaardag der Fransche revolu tie zijn gisteren met uitzonderlijken luister gevierd, niet alleen in Parijs, fflaar in alle steden in Frankrijk en het Fransche rijk. Overal werden tvoepenrevues gehouden en officieele of volksbetoogingen gehouden, die p-ooien geestdrift wekten. Bij het grootsche FranschBritsche troependéfilé te Parijs, waarvan wij elders in dit blad uitvoerig verslag geven, gaven Lebrun en Daladier het jein tot een eindelooze ovatie voor de Ingelsche soldaten. De toejuichingen Inrollen aan tot een orkaan, toen de grilsche marine-troepen voorbijtrok- hen. „Leve Engeland!", klonk het jffavas meldt, dathet publiek door groote ontroering werd aangegrepen. blik worih Je Fransche legaties en ambassades in buitenland hebben de ambassadeurs en uien de Fransche koloniën ontvangen s hun redevoeringen den nadruk gelegd ?n vredeswil van Frankrijk, maar ook jjn wil om zich te verzetten tegen nieu- ïwelddaden. ^minister-president hield te Parijs een iraak, waarin hij er aan herinnerde, dat uli 1789 het symbool was geworden van ig 6 menschelijke bevrijding en dat de vrij- oodai Éen Franschen ontdekten, dat zij door kbare handen met elkander verban en. I)e verjaardag van hun bevrijding ook TOtóop deze wijze den eersten feestdag van besch D broederschap. pier herinnerde aan de bestorming de Bastille en schetste de vaderlands- 'oninj fakke te der Franschen in de historische dagen zag hm ha rerwoe Het tijd, bezit! dat 4 daarop volgden. iDezelfde liefde voor het vaderland ioo ging de minister-president voort, vracïile heeft vanochtend de harten van alle blusti Franschen doen kloppen, toen hun jachtige leger voor hen defileerde. Oud-strijders uit den grooten oorlog: m zonen hebben gedefileerd achter ide vaandels, waarop gij de namen van uw groote slagen hebt geschre den, Gij met uw kalmte en koelbloe digheid, welke Joffre aan de Marne deed triomfeeren, die de hardnek kigheid van Pétain onder Verdun deed weerstand bieden, die de ener gie van Foch tot de overwinning bracht, zijt gij niet trotsch op deze jonge soldaten, die na u voor de on afhankelijkheid van het vaderland waken? een s§ comei „fund| Japi in Eng de tui Sjek j van i politij rkingj 'ing 1 I gis-] den den jek", ilen (I jzers^ deel" ntié af (ao lindflüjf nenkori Moskoa Alles ondergeschikt aan Defensie. Daladier herinnerde vervolgens aan de Weringen, welke de Franschen zich heb- i getroost, daar alles ondergeschikt moest ('den gemaakt aan de behoeften der jidsvevdediging. Wij hebben ons een ge- "1ige inspanning getroost om het wel den vrede en de vrijheid te verzekeren zullen daarmede voortgaan, met de vol- tfing welke onze groote voorgangers dt bezield, vandaag ontvangt gij de eer- belooning. Het leger dat gij vanochtend H toegejuicht, is de behoeder van uw peilen. Gij hebt begrepen, dat het in is alle aanvallen te breken, welke ons J in gevaar zouden kunnen brengen. een heeft de geoefendheid en discipli- ider infanteristen, legioensoldaten, gemo erde troepen, mariniers en luchtmacht die in de lucht vereenigd is met de luchtmacht, van een groot bevriend volk, dat onze bodem zal verdedigen, zooals wij den zijne, indien weerstand zou moeten worden geboden aan gewelddadige aanval len. Frankrijk bedreigt niemand Frankrijk bedreigt niemand en droomt van geen enkele verovering daar het den vrede wenscht tus- sohen^alle volken en den vasten wil heeft zijn inspanning te wijden aan de bescherming van den vrede, daar alleen deze - getrouwheid en geest van menschelijke samenwer king liet welzijn der beschaving kunnen verzekeren. Iedere poging tot overheersching zou ons vastberaden aantreffen de Fransche vrijheden te verdedigen en onze inspanning te voegen bij die van alle volken, die vastbesloten zijn liun onafhankelijkheid te be schermen. Ten slotte bracht Daladier een groet van Frankrijk aan alle bevriende naties, die hetzelfde ideaal nastreven, aan allen ter we- Anti-Britsche agitatie maakt hun het verblijf tot een hel. VANDAAG DE EERSTE BESPREKING IN TOKIO. De nog steeds toenemende anti-Britsche agitatie,, door Chineezen, welke door de Ja panners zijn opgestookt, heeft tot gevolg, dat vele Engelschen het land verlaten. Vol gens het Japansche persbureau Domei, heb ben alle Britsche bewoners van Kaifeng medegedeeld, dat zij de stad binnen vier dagen zullen verlaten. Ruim duizend Chi neezen hadden gisteren een anti-Britsche betooging gehouden. Zij eischten, dat de Britsche bewoners binnen een bepaalden tijd zouden vertrekken. Twee Chineezen hebben twee bommen geworpen naar de Britsche ambassade te Tsingtau, waardoor het gebouw licht werd beschadigd. Klaar blijkelijk poogden de daders ongunstige at mosfeer te scheppen voor de komende Britsch—Jaipansche besprekingen te Tokio inzake Tientsin. Ook te Tokio anti-Britsche be tooging. Gistermiddag is in de Dhibiyaschouwburg te Tokio onder de auspiciën van den ge meenteraad der Japansche hoofdstad een monsterbetooging gehouden, waar voor 50.000 personen felle anti-Britsche redevoe ringen werden gehouden. De betoogers trokken na afloop in optocht naar de Brit sche ambassade, waar zij het hek trachtten te foreeèren, doch ,een sterke politiemacht hield de menigte in bedwang. Een protest is aangenomen van den vol genden inhoud: Zeven millioen burgers van Tokio, de reld die, zooals de Franschen, vastbesloten zijn de menschelijke waardigheid en vrij heid van hun vaderland te behoeden. Vrijheid, gelijkheid en broeder schap! Boodschap van Lebrun. President Lebrun heeft een radiore devoering gericht tot alle Franschen in en buiten het land, waarin hij o.m. zeide: „Moge de herinnering aand en 14en Juli 1789 ons den hechten wil geven het va derland te verdedigen met onze krachten, de vrijheid en gelijkheid, de onaantast bare rechten van mensch en burger to, handhaven en over te dragen aan onze kin deren, en ten slotte nauw en broederlijk vereend te 'blijven in eeil groote, vrije, edel moedige en sterke gemeenschap. Laten wij ons heden verecnigen, om een gelukkige toekomst te wcnschen aan alle mcnschen van goeden wil." Lebrun telegrafeert aan George VI. President Lebrun heeft een telegram ge zonden aan den Engelschen Koning, waarin hiju itdrukking geeft aan zijn trouwe vriend schap en aan de gevoelens van dankbaar heid van de geheele Fransche natie. Roosevelt wenscht Lebrun geluk. President Roosevelt heeft president Lebrun een telegram gezonden ter gelegenheid van den 14en Juli, met zijn beste wenschen voor den vrede en voorspoed van Frank rijk. Tunis luistert. De Mohammedaanschc bevolking van Tu nis heeft ook met geestdrift deelgenomen aan de viering van den veertienden Juli en de redevoeringen van Lebrun en Daladier besluisterd. belangen vertegenwoordigende der volke ren van Oost-Azië hebben moties aangeno men waarin zij hun afkeuring laten hooren over den Britsche vijand van gerechtigheid en gemeenschap, en waarin zij Engeland aanraden zich terstond uit Oost Azië terug te trekken door de concessies aan China terug te geven." Vandaag de eerste bespreking De woordvoerder van het Japansche minis terie van buitenlandsche zaken heeft mede gedeeld, dat de Britsche ambassadeur Craigie is uitgenoodigd öm hedenochtend Arita te ontmoeten. Het doel onzer ontmoeting, die in Arita's woning plaats vindt, zal zijn, inleidende officieele besprekingen te voeren over den toestand te Tientsin. De Japansche woordvoerder noemt de be zetting van Loean in Sjansi de twaalfde groote overwinning van de Japanners op het achtste legercorps, sinds het uitbreken van den oorlog. Deze bezetting vormt een deel van de campagne, om het Chineesche roode leger uit de streek van Loean en Tra- cho te verdrijven. Chineesche berichten uit Tsjoeng King geven toe, dat de Japansche colonnes Zuid- Westwaarts in Sjansi oprukken en dat zij Hohawen, Liah Sjen en Tsin Sjen hebben bezet. Intusschen beweren deze berichten, dat de Chineesche troepen alle dorpen rond om Fengsln in Noord-Kwansi in hun macht hebben. Zij zouden binnengerukt zijn in Sze Yang in Noord-Kiangsoe na zeer hevige ge vechten in den sector van Tsoeng Teh en Hang Tsjou. Grensbevolking moet zich gereed houden voor evacuatie. Naar de Poolschc pers bericht zijn twaalf arbeiders in Dantzig gearresteerd door de Gestapo, onder beschuldiging van commu nisme. Volgens de laatste 'berichten uit de Vrije Stad worden de voorbereidingen daar voortgezet en heerscht er een koorts achtige stemming. De manschappen van het vrijcorps gaan openlijk door de straten met mitrailleurs en geweren van het meest moderne type. De laatste dagen zijn talrijke vrachtauto's gerequireerd en naar verluid^ hebben de bewoners van de grensstreken aanzegging gekregen zich gereed te hou den voor evacuatie, gisteravond zijn een aantal vooraanstaande nationaal-socialisti- sche journalisten te Dantzig aangekomen. BritschPoolsch verdrag nog niet onderteekend. De woordvoerder van de Poolsclie regee ring heeft over het formeel sluiten van het BritschPoolsche verdrag gezegd, dat bij het bezoek van minister Beek over. alles overeenstemming is bereikt, zoodat geen hinderpalen het formeel afsluiten in den weg staan, doch een datum, waarop de of ficieele onderteekening zal geschieden, is nog niet vastgesteld. Brancards en ziekenauto's op grooten schaal aangemaakt. In een witboek, waarin uiteengezet wordt, hoever de uitvoering der plannen van de Engelsche regeering is gevorderd, wordt medegedeeld, dat in tijd van nood voor de slachtoffers onder de burgerbevolking 300 duizend bedden noodig zullen zijn, en dat maatregelen worden beraamd om de be schikking te hebben over een groot aantal basishospitalen buiten de steden, met ge bruik van de bestaande ziekenhuizen in steden om aan de slachtoffers de eerste hulp te ver-leenen. Tot dit doel worden 181 gestichten voor geesteszieken, gebouwen van liefdadigheidsinstellingen en. sanatoria georganiseerd als basishospitalen. Voorts moeten 1.200 bestelauto's binnen 24 uur veranderd kunnen worden in ziekenauto's. Verder zijn groote bestellingen geplaatst, o.a. 226.000 brancards, waarvan de meeste reeds gedistribueerd zijn, en op genees- en verbandmiddelen en chirurgische instru menten. Belangrijke garnizoenen aange komen. De Duitschers hebben aan de Boheemsche grens tusschen Gruszewo en Michalkowice een dubbele rij loopgraven met prikkeldraad versperring en op de heuvels nabij Frydek versterkingswerlcen aangelegd. Men gelooft, dat te Hulozin in Moravie een belangrijk garnizoen is aangekomen. Dit nummer bevat 16 pagina's DE BILT SEINTt Verwachting: Meest zwaar be wolkt, enkele regen- of on weersbuien, koeler, Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuidwest'elijken wind. Engeland is geheel gereed: Het beste diplomatieke middel: krachtsvertoon! Uit Londen wordt aan de „Jour- Echo de Paris" gemeld: Te oordeelen naar de inlichtingen, die verkregen konden worden, heeft het Britsche kabinet besloten, in Augustus de luchtmacht en de marine op waren voet van oorlog te brengen. Zoodoen de zullen de herfstmaanden, die, naar men voorziet, moeilijk en ge vaarlijk zullen zijn, Engeland niet onvoorbereid vinden. Het feit dat de mobilisatie van de hoine- fleet in de eerste dagen van Augustus een fait acompli zal zijn, vormt zon der twijfel het beste antwoord aan hen, die onbezonnen een nieuw Mun- chen aankondigen of twijfel aan de wil van Engeland, zich tegen nieuwe gewelddaden in Europa te verzetten. Er bestaan waarschu wingen aan het adres van de verstoorders van den vrede, die oneindig krachtiger zijn dan de krachtigste redevoeringen: liet 'mi litaire défilé te Parijs cn de verbroedering van de Fransche en Britsche strijdkrachten waartoe het aanleiding zal geven. De Aube schrijft, dat het troepende- filé, het overkomen van vliegtui gen en het ten toon spreiden van kanonnen en pantserwagens een diplomatiek middel van overtuiging is geworden, waarmede op dit oogenblik geen enkel kqn worden vergeleken. De „News Chronicle" verklaart van de komende gecombineerde vloot- en tucht oefeningen, dat het de grootste zullen zijn, die Engeland ooit in vredestijd heeft gehou den en voegt hieraan toe, dat deze omvang rijke concentratie van vlootstrijdkrachten samenvalt met den tijd van het jaar, waarin waarschijnlijk de vraag oorlog of vrede zal worden beslist. De „Times" schrijft: Het is duidelijk, dat Engeland met de legermanoeuvres in vollen gang, in een tijd van het jaar, die gemeenlijk be schouwd wordt als een die bijzonder on derhevig is aan internationale spanning, in de hoogste mate gereed zal zijn voor de verdediging. Enorme geestdrift op het Raadhuisplein te Parijs bij het hijschen van de Fran sche driekleur tijdens de herdenking van den 150sten verjaardag der Revolutie. «nwiss* bondgf rden pi volgen- wel ff kunnd NEUTRALITEITSWET MOET NOG IN DEZE SENAATSZITTING GE WIJZIGD WORDEN. Verklaring van Cordell Huil AMERIKA MOET ALLES DOEN OM DEN OORLOG TE VOORKOMEN Roosevelt heeft aan het congres een zeer korte en zeer bondige bood schap gedaan: Ter wille van de zaak des vredes en in het belang van de Amerikaansche neutraliteit en veiligheid, dient de neutraliteitswet nog deze zitting gewijzigd te wor den. De Amerikaansche staatssecre taris Cordell Huil heeft een verkla ring verzonden, welke tot titel draagt: „Vrede en neutraliteit". In deze verklaring, welke de volle in stemming van Roosevelt heeft, wordt gezegd dat de huidige neutraliteits wet gevaarlijke gevolgen kan heb ben voor de Ver. Staten en daarom onverwijld gewijzigd dient te wor den. Na verwezen te hebben naar de stemmen verhouding van 12 tegen 11 in de senaats commissie voor buitenlandsche zaken, die behandeling der neutraliteitskwestie uit stelde tot de volgende zitting, verklaarde Roosevelt in zijn boodschap: „Het is voor mij sinds eenigen tijd rijkelijk duidelijk geweest, dat het ter^ville van de zaak des vredes cn in het belang van de Amerikaansche neutraliteit en veiligheid mogelijk raad- CORDELL HULL. zaam is, dat het congres in deze zitting overgaat tqt ,het nemen van zekere hoog- noodige maatregelen. In het licht van de tegenwoordige wereldtoestanden zie ik geen reden 0111 die meen ing te wijzigen". De verklaring, aan Roosevelt's boodschap door Huil toegevoegd, luidt, volgens U. P.: „De hoeksteen der buitenlandsche politiek van de Vereenigde, Staten is de in stand houding van den vrede en dë veiligheid voor ons land, de versteviging van liet vol kenrecht en het doen' herleven van het ver trouwen. De buitenlandsche politiek, van deze regee ring kan verkeerd.worden uitgelegd en ver keerd worden begrepen, doch niet worden te niet gedaan. De vrede is zoo kostbaar, cn de oorlog zoo verwoestend, dat het Amerikaansche volk en zijn regeering niet mogen nalaten een ge rechtvaardigde en legitieme bijdrage voor het behoud van den vrede te offeren". IIull voegde er aan toe: „Het bestaande embargo is een aanmoediging voor een al- gemcenen oorlog in Europa zoowel als in Azië. Volgens Huil is liet de voornaamste plicht- der Vereenigde Staten het uitbreken van een oorlog te voorkomen, „onder de huidige ern stige omstandigheden, die symptomen zijn van internationale anarchie en vredesbe- dreiging". Alles doen om oorlog te voorkomen! In den huidigen toestand van gevaar, al dus gaat Huil verder, kunnen vredelievende naties als de onze niet zelfvoldaan de oogen en ooren sluiten bij het formulceren van een politiek van vrede en neutraliteit, als beston den er geen abnormale cn criticke toestan den. De geheele kwestie van vrede en neu traliteit is in dit ernstige tijdsgewricht in haar mogelijke gevolgen voor de veiligheid en de belangen der Vereenigde SI aten gedu rende de komende maanden van het uiterste belang. Deze kwestie behoort naar mijn oor dcel volledige' en zorgvuldige overwegingen le krijgen en door deze regeering afgehan deld te worden zonder onnoodig of ongepast uitstel. Onder de huidige ernstige omstandigheden van internationale anarchie en gevaar voor den vrede in meer dan een deel vair de we reld, heb ik liet diepe geloof, dat de. eerste groote stap in de richting van een beho'edën van deze natie tegen een meegesleept wordén in een oorlogJis;.iederen mogelijken invloed, welke vereenigd kan worden met de tradi- tioneele politiek van niet-inmenging van ons land, uit te oefenen om het minder waar schijnlijk te maken, dat een groote oorlog uitbreekt. Dit is de plicht die op onze regeering rust en .dien'sommigen, wellicht in gebreke blij ven te zien of dien zij kunnen verkiezen af te wijzen. Maar,het moet voor ieder onzer duidelijk zijn, dat het uitbreken van een al- genieenen .oorlog de gevaren, die de Ver eenigde Staten bedreigen,, doet toenemen. Wat betreft onze buitenlandsche zaken, zegt Huil verder, ben ik van meening dat indien niet een geest van samenwerking heerscht tusschen de uitvoerende en wet gevende macht van de regeering, de vrede en de arulére levensbelangen van dit land onvermijdelijk in gevaar wordt gebracht. Tenslotte zegt.-Hull, datpartijschappen geen rol moeten spelen in de besluiten in zake de-buitenlandsche politiek van het land. Aï

Schager Courant | 1939 | | pagina 1