t er den moed maar in! In het Mnklassement geen verandering DE WERE Wals Nederlandsch stayerskampioen 1939 Ons land als garantie-voorwerp Trekkers bouwen een jeugdherberg Dc boeren vlogen er in Postvluchten op wei woor Eerste dag van de Vierdaagsche verregend. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft het voortdurend gestortregend en alle deel nemers aan de Vierdaagsche werden fel te leurgesteld in hun verwachting, dat het te gen den morgen van Dinsdag wel ecnigszins zou opklaren. Om vier uur goot het nog en om vijf uur, toen de eersten zouden vertrek ken, was het er niet beter op geworden. De eerste deelnemers gingen dan ook de Prins Hendrikkazerne uit in den vollen regen, wel ke hun triestige gezel zou blijven tot aan den i'iusmolen. Volgens officieele gegevens waren er dit. jaar 3967 deelnemers ingeschreven onder wie Matrozen op pad tijdens de vierdaagsche afstandsmarschen rond Nijmegen. 711 militairen. Van deze ingeschrevenen wa reneer 165 niet opgekomen en bleven er Dinsdagmorgen 16 thuis, zoadat er 3786 den langen marsch in den regen ondernamen. Vorig jaar bedroeg het aantal ingeschreve nen 4570, maar waren er ongeveer 1.000 mi litairen meer. Het slechte weer bleek van grooten invloed te zijn op de stemming van de deelnemers. De vroolijke lucht hartigheid, welke jarenlang 't leven dige kenmerk was^van de Vierdaag sche bleef gisteren afwezig en dat was ook van invloed op de toeschou wers, die thans in de drukke centra als Plasmolen, Molenhoek en Groene- woudschenweg, niet zoo talrijk waren als op de zomersche dagen, waarin zich onder gunstige omstandigheden de Vierdaagsche mag verheugen. Toch is er goede sport geleverd en liehhen de duizenden deelnemers zoowel de dainps als de heeren zich best gehouden. J'r werd door velen, vooral door de Haag- sche, de Rotterdamsche en ook de Ainstcr- riamsche politie, onder commissaris Blanken, en ook door vele P. T. T. mannen, in vlot tempo gemarcheerd, zoodat men reeds 's morgens om acht uur, velen van hen, die om vijf uur uit Nijmegen vertrokken wa ren, aan den Plasmolen kon ontmoeten. liet was, toen het droog werd, of de moed er meer inkwam. De stemming steeg zichtbaar, maar jammer genoeg viel na 't middeguur de regen weer in en moest het meerendeel der wandelaars onder stroomenden regen hun intocht binnen Nijmegen houden. Het aantal uitvallers was den eersten dag, gezien de minder gunstige weersgesteldheid niet hijster groot en bedroeg slechts vier te gen vorig jaar negen op den eersten dag. WERKVERGUNNINGEN VOOR VREEMDELINGEN. Bij Koninklijk Besluit van 23 Juni 1939 zijn de kosten der werkvergunningen voor vreemdelingen verhoogd. Bij dit besluit, dat 1 Augustus a.s. in wer king treedt, zijn deze bedragen vastgesteld op drie gulden voor iederen vreemdeling, te wiens behoeve een vergunning wordt ver leend, twee gulden voor een verlenging van zulk een vergunning. Algemeen Japansch offensief aan de Mandsjoerijsche grens Gisterochtend vroeg hebben de Japansche en Mandsjoerijsche strijdkrachten een alge meen offensief ontketend tegen de 2.000 man Sovjet- en Mongoolsche troepen, die over de Khalka rivier Mandsjoekwo waren binnengedrongen, en die thans gestadig naar deze grensrivier worden teruggedron gen. Volgens een communiqué van het hoofd kwartier van het Kwantoengleger hebben de Japansche vliegtuigen Maandag boven Nomonhan slag geleverd met ongeveer 160 vijandelijke machines, waarvan cr 41 wer den neergeschoten. De verliezen aan Japan sche zijde bedroegen 4 dooden en 2 gewon den, terwijl een vliegtuig niet naar zijn basis terugkeerde. UIie£>ienn&ti Bosland op de tweede plaats. Ten aanscliouwe van circa 10.000 toeschouwers heeft. Wals gisteravond in liet. Olympisch Stadion het Neder landsch kampioenschap achter moto ren gewonnen en heeft hij op overtui gende wijze zijn superioriteit bewezen tegenover zijn mcde-candidaten naar de kampioenstrui, van wie Grocnewe- gen erg teleurstelde en Bosland, die Zondag in den voorwedstrijd met vier ronden achterstand tweede werd, aangenaam verraste door ook nu op cle tweede plaats te eindigen. Reeds onmiddellijk na den start werd een snel tempo ingezet, waarhij Bosland, die op ue eerste plaats begon, voorloopig geen last kreeg van de •anderen, van wie Bakker, Slaats en van der Wulp vlak achter hem lagen en Groene wegen, Wals en Snoek de rij sloten. Met 100 k.m. voor de boeg schenen de ren ners voorloopig niet van plan le zijn het el kaar reeds in de eerste 10 k.m. lastig te ma ken en toen cr 25 ronden waren gereden, was het verschil ttisschen Bosland, die aan den kop ging en Snoek, die op de laatste plaats lag. nog geen halve baan, De eerste strijd ontbrandde na dertig ronden, toen de ach terhoede naar voren drong en de renners onopnoudelijk van plaats verwisselden met uitzondering van Bosland, die zich op de eer ste plaats wist te handhaven zonder aange vallen te worden. Na 40 ronden nam Wals zijn kans waar. Met een formidabele, lange spurt, zat hij in zeer korten tijd op dc twee de plaats en hoewel Slaats ccnige malen probeerde het verloren terrein weer in te halen, gelukte hem dit niet. Intusschen bleef de tweede favoriet, Groenewegen, in de ach terhoede zwoegen. Zijn achterstand op Wals werd steeds grooter en het was voor de toe schouwers wel erg teleurstellend, dat hij geen moeite (leed in te loopen. Tenslotte bleven nog Wals en Bosland aan bod. Na een uur waren er ruim 74 k.m. afge legd. Het interessante van den wedstrijd be trof teen alleen nog maar de vraag of Wals er in zou slagen Bosland een lap te geven, doch hoe de Tilburger ook zijn best deed, hij slaagde hierin niet. Zoo kwam het einde, dat Wals, die verre weg superieur was, voor de tweede maal het stayerkampioenschap bezorgde. Filmopnamen in Koningsvertrekken Een nieuwe Hollandsche rol prent op komst. In verband met de op handen zijnde blij de gebeurtenis in het Prinselijk Gezin stelt de N.V. Profilti zich voor om, zooals drfl langzamerhand traditie is geworden, een korte documentaire film in circulatie te brengen, gewijd aan ons Vorstenhuis. De ze documentaire film brengt de verschil lende 'koninklijkepaleizen in beeld en geeft naast de beschrijving van de be langrijkste voorwerpen in korte trekken een historische samenvatting van hun bouw. H.M. de Koningin heeft haar welwillende toeslemming aan Profilti verleend om niet alleen in de omgeving van, maar ook in de paleizen te filmen. De. film zal vanaf den dag der blijde ge beurtenis in de belangrijkste theaters van Nede.rland worden vertoond. Grijsaard van zijn spaarduitjes beroofd Anderhalf jaar gevangenisstraf geëisoht tegen logementhouder. „Een misselijke streek", zoo noemde de officier van Justitie bij de Haagsche recht bank, wat de35-jarige F. H., die gisteren voor dit college moest terecht staan, ge daan heeft. Verdachte had een logement, te Leiden en bij hem woonde een man van 84 jaar, die zijn spaarduitjes, waarvan hij zijn laatste levensdagen moest bekostigen, in een ijzeren geldkistje opgeborgen had. Het wa ren ongeveer f 975.Op een middag was de oude man gaan wandelen en H. maakte van deze gelegenheid .gebruik om zich den inhoud van het geldkistje toe te eigenen. Het gestolen geld gebruikte liij om dadelijk aan de rol te gaan en in- weinig tijd had hij. het bedrag in café's verbrast. Bekentenis in tranen. Verdachte bekende volledig. Huilend verklaarde hij in dronkenschap te hebben gehandeld. In nuchteren toestand zou hij nooit tot zulke daden zijn gekomen. De pre sident geloofde daar weinig van, temeer daar de verdachte al vele malen is veroor deeld. De officier van Justitie kon in verdachte ook niet den berouwvollen zondaar zien, dien hij wil voorgeven en eischte één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 8 Augüstus. De heer Van Vessem beantwoord. Op vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem met betrekking tot de op 3 Juli j.1. door den Regeeringspersdienst gepubliceerde officieele verklaring naar aanleiding van de berichten, volgens welke Nederland zou zijn genoemd in de onderhandelingen tusschen afgevaardigden der Engelsche en Fransche regeeringen met de regeering der Sovjet- Unie, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken het volgende geantwoord: In de verklaring, welke op 3 Juli j.1. door den regeeringspersdienst werd gepubliceerd, heeft de regeering ten aanzien van de on derhavige aangelegenheid al datgene bekend gemaakt wat op dit dogen blik zonder scha de voor het landsbelang kan worden mede gedeeld. In hoeverre de door de regeering gedane stappen resultaat hebben gehad, kan niet worden medegedeeld. Fachtkamer. Bij K. B. zijn benoemd voor den tijd van vijf jaren tot plaatsvervanger van het eerste lid der pachtkamer van het kantongerecht te Den Helder: C. J. de Lugt, te Den Burg (gemeente Texel) en H. Kielstra, te Wierin- gerwerf (gemeente Wieringermeer). Dc Tour de France De Franschman Gloarec wint de Ue etappe. TACTISCHE FOUTEN DER NEDER LANDERS De veertiende etappe, van Monte Carlo naar Digne, over 175 k.m. is in de sprint gewonnen door Gloarec voor Passat, Aureil- ie, Cosson en Yellamos. De uitslag luidt: 1. Gloarec (Frankrijk) 6 uur 15 min. 58 2. Passat (Frankrijk) 3. Aureille (Frank rijk) 4. Cosson (Frankrijk) en Yellamos (Frankrijk) allen zelfden tijd. 9. De Korver 6 uur 22 min. 34 sec. Albert van Schcndel, Toon van Schendel, Hellcmons, Lambrichts en Dominicus kwa men in een groote groep binnen op de der tiende plaats en werden allen geklasseerd in denzelfden tijd als de Korver. De algemeenc rangschikking luidt: 1. Vietto (Frankrijk) 92 uur 27 min. 25 sec.; 2. S. Maes (Belgié) 92 uur 29 min. 14 sec. 3. Vlaemynck (België) 92 uur 35 min. 27 s. 6. Lambrichts 92 uur 39 min. 29 sec. 14. Albert van Schendel 92 uur 56 min. 43 s. 30. Dominicus 93 uur 34 min. 29 sec. 32 De Korver 93 uur 37 min. 12 sec. 40 Toon van Schendel 94 uur 00 min. 47 s. 49 Hellemons 94 uur 34 min. 44 sec. In het landenklassement kwam geen ver andering. Een wandelrit. Na den halven rustdag in Monte Carlo is de veertiende etappe van Monte Carlo naar Digne over 175 k.m. een wandelrit ge worden, waarin zij, die zich op een gegeven oogenblik het incest wilden inspannen, een gemakkelijke overwinning hebben behaald. Gemakkelijk, omdat het groote peleton maar niet volgde en omdat de uitloopers hun voorsprong in de constante daling naar Digne toe, zelfs konden vergrooten. De Nederlandsche equipe heeft zonder twijfel een tactische fout ge maakt. Toen Gloarec, Passat, Aureil le, Cosson en Yellamos begonnen met een voorsprong te nemen, toen had een onzer landgenooten mee moeten gaan. Ook dan zou het pele ton hen niet gevolgd zijn en of wel Hellemons, of wel Dominicus of wel De Korver zouden hun positie hebben verbeterd, want het leidende groepje kwam met een voorsprong van liefst zeven minuten in Digne aan. In het begin der uitlooppoging hingen onze landgenooten in de staart van het pe leton. Zij doezelden evenzeer als al de an dere renners, die Gloarec c.s. rustig zijn gang lieten gaan. Dat oogenblik van on oplettendheid was voldoende: een poging om later de vluchtelingen nog in te halen, zou zeker niet met succes zijn bekroond. Het gebeurt in de laatste étappes nog al eens, dat de Hollanders samen achter in het peleton rijden. Ook dit lijkt ons niet juist gezien, want op die wijze kan een van hen zich onmogelijk te juister tijd in den strijd voor in het peleton mengen. De stand van dc Nederlandsche equipe in het landenklassement en de plaats van enkele Nederlanders in de algemeene rang schikking zijn waard om voor te strijden! Gedurende de laatste kilometers, toen 't tempo van het groote peleton straffer werd, omdat het einde in zicht kwam, heeft de Korver gereden voor wat hij waard was. Hij is dan ook de eenige, die bij den uit slag geklasseerd is als negende. Merkwaardig voorbeeld van knechtschap. Een merkwaardig voorbeeld van knecht schap hebben wij nog beleefd. Bij de lange afdaling van den Col de Leques kreeg Ar- chambaud, de groote man van de Fransche noordwestelijke ploeg, een lekken band. Onmiddellijk stapte Fournier af en het ver wisselen van wiel was het werk van enkele seconden. In razend tempo trachtte Ar- chambaud zich bij het peleton te voegen, waarin hij ook slaagde. Fournier echter ver loor te veel tijd en kwam met 17 minuten achterstand te Digne aan. Het lijkt ons nu werkelijk zaak, dat daar ook in onze ploeg op wordt gelet. Dit wil niet zeggen, dat onze landgenooten in eens buitengewoon aanvallend moeten gaan rij den, maar dat zij de goede verdediging van hun positie vinden en dan een verdediging, waarmee geen onnoodige krachten verspild worden. Spannende dagen vor den boeg. Wij wachten in spanning: heden en mor gen wordt de strijd tot het uiterste gestre den. Het is daarom geen wonder, dat de renners er niets voor voelden zich gister bijzonder in te spannen! Zij allen weten, dat de overwinnaar van den tour heden of morgen bekend zal zijn na de beide Alpenétappes van Digne naar Briancon ea xaa Briancon naar Annecy, Een internationaal monument in Koorwegen. Mjöllfjell dezen zomer in het middelpunt van de belangstelling. In Mjöllfjel, gelegen in het schoone imponeerende bergland van Noorwegen, zal dit jaar, zoojneldt. de pers dienst van de Ned. Jeugdherberg Centrale, een jeugdherberg verrijzen, gebouwd dooi de trekkers niet alleen v. Noorwegen maar ook jougelui uit Engeland, Frankrijk, Duitschland, België, Nederland en Dene marken zullen helpen bouwen. Van Bergen uit zullen bij het Noorschc land intrekken en niet ver van het bekende touristenoord Voss zullen zij de plaats vinden, waar zij een week lang hun krachten geven aan den bouw van een tehuis, zooals cr reeds vele honderden in Europa verrezen zijn. Zoowel in de Alpen als in het lage Nederland, zoo wel op de Dccnsche eilanden als aan de kus ten van Frankrijk staan de trouwe wach ters, om niet alleen de trekkers van het eigen land, maar ook die van andere lan den een veilig dak boven hun hoofd te geven. En nu wordt het bergland van Noor wegen verrijkt met een jeugdherberg, die veel op andere tehuizen voor zal hébben, omdat hij gebouwd is door jongeren van ver sclieidene landen. Jongeren, die elkaar tij dens 't bouwen hebben leeren verstaan, de zelfde jongeren, die straks aan de maat schappij zullen bouwen. Onder deskundige leiding zal de rotsbo dem geëffend worden, hoornen geveld, de fundcering gemaakt en als de bouw meer gevorderd is, wordt er geschilderd en paden aangelegd. Ook is men van plan een zwem bad in de omgeving aan te leggen, waarbij gebruik zal worden gemaakt van een glct- sclierstroom. Tot de derde week in September'wordt er te Mjöllfjell gewerkt, maar niet gewerkt al leen. Om de drie dagen wordt er een excur sie in de omgeving gemaakt. De trekkers moeten het Noorsche land ook leeren ken nen! Zoo zal er dan elke week een groep yan vijftig internationale werkers houwen aan een zgn. „internationale" jeugdherberg, zoo als. indertijd ook gewerkt is aan een jeugd herberg in Frankrijk en in Ierland. Onverbeterlijk Een chemiker-oplichter voor den Haagschen rechter. De 52-jarige chemiker J. H. K., moest zich gisteren voor twee gevallen van op lichting voor de Haagsche rechtbank ver antwoorden. Bij een drogist daar ter stede was hij met prachtige verhalen gekomen over een nieuw middel tegen motten; dat hij uitge vonden had. Hij had deze uitvinding wel in Duil-schen staatsdienst gedaan, doch dat belette hem niet de uilvinding-in Nederland te yerkoQpen. Opstandige beweging in Mexico. del evenwel eén hoeveelheid „carpainc' noodis, een preparaat, dat zeèr moeilijk is te krijgen. Eonigen tijd later kwam verdachte in derdaad met de carpaine aan en voor een flepch met deze vloeistof had hij f 240. betaald. Van den drogist vroeg hij nu f 240. welke deze hem ter hand stelde. Later bleek de flésHi wanrdéloozë vloeistoffen te bevatten. Het mot ten middel bestond na tuurlijk niet. Ook een pensionhoudster heeft hij benadeeld. Hij liet in zijn pension een groot aantal flesschen haarwater bezorgen, welke volgens hem een waarde van f 1000 hadden. Hij vroeg de pensionhoudster hem deze f 1000.voor te schieten, doch daar voelde hij weinig voor. Wel gaf zij hem f5.waarop verdachte verdween en niet meer terugkwam. Het bleek voorts, dat hij al elf maal wegens oplichting veroordeeld is. De officier van Justitie, meende, dat ver dachte onverbeterlijk is. doch dat de feiten hem niet ten* volle zijn toe te rekenen. Spr. vorderde ontslag van rechtsvervolging met .ter beschikking stelling van de regee ring. Uitspraak 8 Augüstus. Oplichter te Winterswijk aan gehouden. Op verzoek van den burgemeester van Bathmen werd te Winterswijk aangehouden de daar, voorheen te Deventer, woonachtige A. O. Omstreeks 1931 tot 1934 bewerkte de aan gehoudene in deze omgeving dc boeren-he- v'olking met het doel premieloten te ver- koopen. Velen werden toen het slachtoffer en kochten stukken, die pl.m. f 20.— waarde hadden, voor 300 gulden. Regelmatig moest op deze stukken geld gestort worden. Toen op verzoek der politie de boerenleenbank regelmatig ging waarschuwen tegen den aankoop van dergelijke stuken, verloor O. van lieverlede hier zijn klanten, die mee- rendeels weigerden verder te betalen. Dezer dagen kwam O. echter weer naar Bathmen om verschillende van zijn oude klanten te verrassen met de mededeel in g, dat ze een grooten prijs hadden getrokken. Bij menschen, die al jaren niets meer ge stort hadden .verklaarde hij de mogelijkheid hiervan door het zoo voor te stellen, alsof de maatschappij zelf had doorbetaald om de winst voor haar klanten niet verloren te laten gaan. Aan de ontvangst van den ge wonnen prijs zat nu "de voorwaarde vast, datw eer een nieuw premiclot moest worden gekocht, waarop dadelijk f 6.50 moest wor den betaald. Een der oude klanten van O. was nog zoo onverstandig hierop in te gaan De gewonnen groote prijs bleef natuurlijk achterwege. Wegens oplichting is O. thans aangehou den en is aan diens praktijken zoodoende een einde gemaakt. RUITEN VAN POOLSCH CONSULAAT INGEWORPEN. Uit Koeningberg wordt gemeld, dat de ruiten van het Poolsche consulaatygeneraal daar ter stede in den vorigen nacht door onbekenden zijn ingeworpen. De Duitsche po Iitie stelt een onderzoek in. Reeds op 24 Mei heeft zich een soortgelijk incident voorge- i daan, Buizerd (heenreis) Pelikaan (heenreis) Emoe (terugreis) Oehoe (heenreis) Nandoe (thuisreis) Vertrek van w jsingap. 25 Juli taant jjodhp. 25 Juli |Ratï [Athene 25 Juli [Basn [A'dam 25 Juli [Athen A'dam 25 Juli Meda Hittegolf in Griekenland. Teue de groote hitte in geheel Grieken vier menschen door een zonni het leven gekomen. In verscheidt steeg de temperatuur tot 44 j de schaduw. Duitscher veroordeeld. Te Gk de Poolsche staatsburger van De tionaliteit Gunt her Grill tot 15 vangenisstraf veroordeeld wegen; stig verwonden van een Poolse! wacht en twee Poolsche politiet Troepenbeweging in Britsch-Indll cieel wordt uit Simla medegedee ders zijn gegeven voor zekere tra gingen op beperkte schaal in de: komst. Er wordt op gewezen, wegingen, waarvoor reeds vele geleden voorbereidingen zijn getn een verslechtering van de wen impliceeren, en zuiver geschieden zorg. Zal men schulden aan Joden e De Slowaaksche regeering en de van het protectoraat bereiden e torium voor voor Ariërs, die fint plichtingen hebben tegenover Je maatregel is, naar men zegt, n« geworden doordat na de publicali nomische 'wetten tegen de Joden met alle middelen trachten, ziel geld te verschaffen en hun Aria denaren aldus in een moeilijke brengen. Militair vliegtuig neergestort. ham (Norfolk) is een militair brandend neergestort. De drie kwamen om het leven. Guanajuata een opstandige be uitgebroken. De chef der politie zich met een aantal aanhangers litiebureau gebarricadeerd en \s de regeeringstroepen belegerd. Credieten aan Nieuw-Zeeland. - ter voor de dominions, Inskip, h Lagerhuis medegedeeld, dat de Nieuw-Zeeland een handelscredü gen millioen pond heeft toegesl millioen zal bestemd zijn voorn koop van wapenmateriaal in vier millioen voor de garantie Engelschen uitvoer naar Nieuw Egyptische militaire delegatie naai Uit gezaghebbende bron wordt i dat de Egyptische regeering h« ten de volgende maand een milil gatie, bestaande uit 15 hoofd) naar Turkije te zenden. De dclej versterkingswerken in oogenschw en manoeuvres hij wonen. Daanu Turksche delegatie een bezoek aa: brengen. Overleg te Londen. De Fransen van luchtvaart I.achambre. hed middag in 't parlementsgebouw! durig onderhoud met zijn Engel| lega, Kingsley Wood, gehad. Mijnenvegers voor de Britsche i Volgens in visscherskringcn f Grimsby in omloop zijnde geruchl admiraliteit in contact getreden tj naars van visschersbooten voori koop van 86 moderne stoomtravd te gebruiken als mijnenvegers. W raliteit heeft geen verklaring af# Recordvlieger verongelukt. Kal' ville Stack, die verscheidene recffl] gevestigd voor vluchten van Lom de hoofdsteden op het vasteland.'1 ropa en die voornaamste invlieger een vliegtuigfabriek te Birminghaa ernstig gewond, toen het toestel. I bestuurde, verongelukte. Ex-koning Zog naar Frankrijk ning Zog van Albanië en zijn len Zaterdag via Antwerpen naar1 rijk vertrekken. Het Panamaverdrag gewijzigd. P- te Washington heeft met 64 tegen Ij men 'n verdrag met Panama gerti dat voorziet in overlegpleging i» van een dreigende agressie, welke ligheid van de republiek Panama neutraliteit of de veiligheid van nama-kanaal in gevaar zou kunW® gen. ITet verdrag, dat in 1936 'ver derteekend, is reeds door Pananiai ficeerd. De brieven van King Hall In fijj huis heeft Butler, de onder-staaia ris van buitenlandsche zaken, ge® de regeering en vooral minister van meening waren dat het zenw brieven aan bekende particulieren buitenland er bitter weinig toe zou gen om de internationale atmos^ helderen. De. nieuwe Britsche pro ladienst zou wel met doeltreffend delen aankomen om de waarheid of maken,

Schager Courant | 1939 | | pagina 2