De Joden in Italië Berlijn zou achter de lersche actie staan Vergunningen noodig voor groenteninvoer in België Wat is een „indirecte aanval"? Frankrijk won den goudslag Aanslag op zijn moeder Nieuw operatieterrein voor oplichters Hoe het Anti-Semietisme groeide Indien een dichter het noodlot der Joden in de verstrooiing tot een voor zijn doel bruikbare kortheid zou willen beperken, dan zou hij zich daartoe het voorbeeld kunnen kiezen van het leven der Joden in Italië ge durende de afgeloopen zes jaren. Hij zou kunnen verhalen, hoe Joden, verdreven uit het land, dat zij tot dat oogenblik als hun vaderland beschouwden, Italië binnenkwa men en daar alles in het werk stelden om zich uit eigen kracht een redelijke toekomst op te bouwen, hoe zij zich langzamerhand aan de veranderde omstandigheden aanpas sen en wortel schieten in hun nieuwe om geving, doch hoe toch op een bepaald oogen blik sporen merkbaar worden van aanvan kelijk nog weinig merkbare tendenzen, die echter geleidelijk sterker en openlijker wer den en door welke tenslotte recht tot on recht, onrecht tot recht werd. Dit alles zoo schrijft een Duitsche Jood in de Jiidi- sche Welt-Rundschau, waarin hij in drie artikelen een overzicht geeft van hetgeen zich in die korte tijd in Italië ten aanzien van de Joden heeft afgespeeld dit alles hebben wij beleefd, die in 1933 op de vlucht uit het derde rijk argeloos en vol vertrou wen over de Italiaansche grens kwamen en in 1939 bedrogen en uitgeplunderd van daar vertrokken. 1934: het begin. De eerste teekenen van anti-Joodsche pro paganda vertoonden zich in het jaar 1934. De ontdekking of vermeende ontdekking van een aan het regiem vijandige groep werd door een deel van de pers op zeer ge raffineerde manier ten laste gelegd aan de enkele Joden, die bij deze gelegenheid even eens waren gearresteerd. Nadat tegen deze, tot nu toe in de Italiaansche pers niet ge boorde toon door de inheemsche Italiaan sche Joden was geprotesteerd, hield deze schrijverij op, en men zcide, dat door de au toriteiten was ingegrepen. Ongetwijfeld moet dit eerste begin reeds worden gesteld op rekening van de Duitsche propagandis tische actie in Italië. Toen kwam het bezoek van Hitier, daarna de oorlog in Abessynië, waarbij Duitschland zich terugtrok uit cle kring der mogendheden, welke tegen Italië de sancties toepasten. Voor de Italiaansche staat was deze houding in die tijd van groo- te beteekenis en deze rekening moest wor den vereffend. Het parool werd uitgegeven voor Anti-Joodsche propaganda, welke door de Italiaansche bladen in een snel tempo tot een Jodenhetze werd ontwikkeld. Het aan zwellen van het antisemietische koor scheen overigens een actueele rechtvaardiging te hebben: Hitler's tweede reis naar Italië stond voor de deur. „Laat hem maar eerst ver trokken zijn", zoo sprak men, „dan denkt geen mensch meer aan Duitsche vriend schap en Duitsche methoden". Drie weken voor Hitler's bezoek: razzia. Op 20 April 1938, drie weken voor Hitler's bezoek, kwamen de eerste bepalingen. Zij hadden niet slechts betrekking op immi granten, doch ook op door de politie ver dachte Italianen. De leiding van deze actie was in handen der Duitsche nazi's, gelijk de Italianen toegaven en ook tot hun excuus bekend maakten. In Florence, waar wij aldus de schrijver van het artikel in de Jüdi- sche Welt-Rundschau aanvanke lijk met zes mannen gevangen zaten, steeg het aantal der gedetineerde mannen tot tachtig, terwijl een ge bouw met 200 cellen in de zelfde stad in gereedheid was gebracht. De politie kon niet allen arresteeren, om dat velen op het bericht van de eerste ge vangennemingen de grens overgingen. Óp de ochtend van 10 Mei verliet de „Führer", voor wiens leven do immigranten als gijze laars waren opgesloten het land en nog den zelfden dag werden alle gevangenen zonder meer vrijgelaten. Wij dachten, dat nu het ergste achter de rug was... Plotselinge officieele rassentheorie De actie tegen de Joden ging echter voort. Er verscheen een verklaring, opgesteld als „vrije uiting van Italiaansche wetenschap pelijke onderzoekers", waarin het rasbegin- sel der nazi's werd overgenomen. Op 1 Sep tember stond in de bladen te lezen, dat alle niet Italiaansche Joden het land zouden moeten verlaten; tot hen zouden ook wor den gerekend alle Joden, die sedert 1919 het land waren binnengekomen, ook dus zij, die inmiddels het Italiaansche staatsburger schap hadden verworven. Het aantal hun ner, dat door deze maatregel werd getrof fen, werd op 20.000 geschat. Wellicht was onderbrenging der Italiaansche vluchtelin gen niet al te moeilijk geweest, doch het Duitsche pogrom van November 1938 maak te vele toegangswegen onbegaanbaar. Zoo bleef na 12 Maart 1939 een aantal over, wien het niet gelukt was, ergens een toevlucht te vinden. Zij zijn niet gered, want daar zij niet mochten werken staan zij voor de naak te ellende. Bovendien waren zij volgens de wet strafbaar, omdat zij niet waren vertrok ken: gevangenisstraf tot drie maanden en een geldboete tot vijfduizend lire... Vooral voor de Italiaansche Joden was dit alles een harde slag; zij waren in tegenstel ling tot de Joden in Duitschland volko men onvoorbereid omdat er in Italië geen pseudo-wetenschappelijke anti-Joodsche li teratuur en pers had bestaan. Joden waren lid van de fascistische partij, waarin som migen hunner zelfs hooge posten bekleed den. Het eerste boek, dat over Mussolini werd uitgegeven, was geschreven door zijn secretaresse Sarfatti. een Jodin... De nieuwe maatregelen kwamen dus als een donderslag uit heldere hemel. De Duce spreekt. „Antisemietisme bestaat niet in Italië" De Ilaliaansche Joden heb ben steeds bewezen, goede staatsbur gers steeds bewezen „gopde staatslmr zij zich moedig gedragen", zoo sprak Mussolini tot Emil Ludwig volgens de Italiaansche uitgave van het boek dat over deze gesprekken verscheen. Starace, een der naaste raadgevers van den Duce. Toen was de Duce blijkbaar géén antise miet. Sterker nog. hij dacht er niet aan, dat iemand ter wereld aan wiens mccning hij waarde hechtte of iemand van zijn eigen volk, er aanstoot aan zou nemen, dat de tijdgenoot, tegenover wien hij dit alles uit sprak, een Jood was! Toch kwam er Jodenvervolging. De Joden moesten uit de fascistische partij, uit het ambtenarencorps, uit het leger, uit het on derwijs, en de kinderen mochten geen Ita liaansche scholen meer bezoeken. „Arische" kinderen mochten geen Joodsche vriendjes meer hebben, omdat er zoo vriendschaps banden zouden worden aangeknoopt, welke 'ater een hindernis zouden kunnen vormen voor een anti-Joodsche houding der dan vol wassenen. Onder Duitsch commando Dat de anti-Joodsche actie van den begin ne af en tot in alle details onder Duitsch commando staat, daaraan twijfelt thans in Italië geen mensch of hij nu Jood of Ariër is. Dat Mussolini zich naar deze aanwijzin gen voegt., heeft algemeen bevreemding en teleurstelling gewekt. Men zegt hier dat Mussolini sterk onder de invloed staat van zijn naaste raadgevers, de partijsecretaris Starace; de Minister van Propaganda, Fari- nacci, en de Minister van Buitenlandsché Zaken, graaf Ciano, die zijn schoonzoorf en naar men zegt zijn opvolger is. In tegen stelling tot. hetgeen in Duitschland geschieclt vindt de strijd tegen de Joden in Italië niet plaats zonder innerlijke tegenstand. Men heeft de anli-Joodsche actie slechts gevoerd omdat de Duitsche vrienden het verlang den. De Duitsche vriendschap echter is aan vaard om een ander, voorloopig nog onbe kend doel. Of dit een goede „transactie" is, zal de geschiedenis beslissen. Voor de Joden is de beslissing reeds gevallen: ook de Ita liaansche Joden staan thans voor de emigra tie. Ook zij worden niet meer gewaardeerd naar hun menschelijke eigenschappen, doch naar de beteekenis, die zij als object in de ze Italiaansch-Duitsche handelszaak verte genwoordigen. Italië is een voorbeeld van de ontstellende tragiek en de zinneloosheid van de groote Joodsche nood. Sla, andijvie, tomaten en peren vallen buiten de nieuwe regeling. De directie van den landbouw deelt mede, van het Belgische ministerie van landbouw telefonisch bericht te hebben ontvangen, dat met ingang van Dinsdag 1 Augustus a.s. de in voer van alle soorten groenten en fruit in België slechts mogelijk zal zijn op vertoon van een invoerver gunning. Deze invoervergunningen zullen voor de niet-gecontingcnteerde artikelen door de daartoe bevoegde Belgische instantie op aan vraag worden afgegeven aan in België ge vestigde firma's, zonder beperking ten aan zien van de in totaal in te voeren hoeveel heden. Om misverstand te voorkomen wordt opge merkt, dat voor sla, andijvie, komkommers, augurken, tomaten, peen en aardbeien (voor welke artikelen contingcnteeringen bestaan, waarvan Nederland het beheer heeft en waarvoor door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale conti ngenteeringscertifica- ten worden afgegeven) in den bestaanden toestand niets verandert. Daar zijn Londen en Moskou het nog niet over eens. Aangaande de onderhandelingen met de Sovjets schrijft de „Populaire" dat wellicht nog nieuwe besprekingen in het Kremlin gevoerd worden, doch dat Chamberlain in ieder geval hoopt heden in staat te zijn een verklaring in het Lagerhuis af te leg gen, waarin hij mededeeling doet van tast bare resultaten. De onderhandelingen zijn eyenwel reeds voldoende gevorderd om op a.s. Woensdag het vertrek te bepalen der militaire missies van Frankrijk en Enge land. Generaal Doumenc is thans officieel aangewezen tot leider der Fransche delega tie, die, evenals die van Engeland, niet slechts zal bestaan uit officieren van het landleger, doch ook uit vertegenwoordiger van de marine en de luchtmacht. Deze militaire besprekingen zullen cenigcn tijd kunnen duren wegens haar veel omvattenden aard. De be spreking over de definitie van „een indirecten aanval" is nog niet geheel voltooid, doch het doel is thans in- zicht. „Pelit Journal" schrijft dat de militaire besprekingen derhalve zullen beginnen nog voordat een politieke overeenkomst ver kregen is. „Órdre" zegt,, dat een EngelschFransch —Russisch actoord thans elk oogenblik ge sloten kan worden. Weer een conferentie met Molo- tov. Vóór de verklaring welke de minister president vandaag in het Lagerhuis aflegt, zal, naar Havas meldt, een gedachtenwisse- ling plaatsvinden tusschcn de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland en Molotov. In diplomatieke kringen verwacht men, dat Chamberlain tegelijkertijd zal kunnen me- dedeclen, dat binnenkort stafbesprekingen zullen worden geopend. Na de Vereenigde Staten thans de grootste goudvoorraad ter we reld. De „goudslag" werd door ons gewonnen, al dus zei minister Reynaud tijdens zijn radio rede van Zaterdag. Sedert einde Maart bezit Frank rijk na de Vereenigde Staten den grootsten goudvoorraad ter wereld. Het goud blijft toe- stroomen, in de laatste vijf dagen nog 11 ton. Deze toeneming gaat door ondanks den tegenstroom als gevolg van den aankoop van grondstoffen en vliegtuigen door Frankrijk in het buitenland ten behoeve van de landsverdediging. Het bedrag van terugge keerd goud was in cle laatste maanden zoo danig, dat wij' bij de bank van Frankrijk 5 milliard goud zullen deponeeren. Dit is de tweede zending van vijf milliard in 4 maan den. De goudvoorraad van de bank bedraagt 97 milliard. Overigens ziet de schatkist de ontvangsten met regelmatig tempo voort gaan. Zonder de reserves aan te breken wor den de uitgaven gedekt, die hooger zijn dan ■wij ooit hebben gekend. De regeering zal haar pogingen onvermin derd voortzetten. Ook loonde cle minister aan, dat er geen onrechtvaardigheid bestaat bij de belasting heffing. De extra lasten zijn voor de rijken veel zwaarder. In de afgekondigde wetsde- cretcn worden de bclastingknoeiers niet ver geten. Ook degenen, die winst maken uit de munitiefahricage zullen streng worden ge controleerd. Misdaad van 17-jarigen Delftenaar. Door de politic te Delft is een 17-jarige jongen gearresteerd, die, na een woorden wisseling, gepoögd had zijn moeder met een aardappelschilmesje in den rug te steken. Door het afstuiten, vermoedelijk op een knoop van dé kleeding, werd het krom ge bogen en werd geen ernstige verwonding toegebracht. De vrouw kon ter plaatse wor den verbonden. De dader zal heden ter beschikking van de justitie worden gesteld. In de komende dagen zullen de Italiaansche legermanoeuvres in de Povlakte hun hoogtepunt bereiken. Op onze foto de opmarsch van een gemotoriseerde afdaling. De regeering van Eire dringt op matiging aan. Scotland Yard neemt strenge maatregelen liet weekblad „Reynolds" schrijft, dat de Britsche schatkist het bewijs in handen heeft gekregen, dat uit Berlijn geld gezonden is naar Lon den en Dublin om de terroristische actie van het lersche republikein- sche leger te steunen. De politic is er evenwel niet in geslaagd te ont dekken, langs welk kanaal het geld zijn bestemming bereikt. Niettemin is het verkregen bewijs van des tc meer beteekenis, aangezien volgens de Duitsche wet zonder toestemming der rijksregeering geen deviezen naar het buitenland mogen worden gezonden. De lersche officieele kringen zijn inmid- dlcs zeer verontrust over de nawerking wel ke cle Engelschlersche betrekkingen van de terroristische actie ondervinden. Vele aanhangers van cle Valera gelooven tihans, dat de terreur niet beoogde te pogen Noord en Zuid-Ierland te vereenigen, doc-h veeleer te verhinderen, dat deze kwestie zal worden opgelost. Dulanty, de lersche hooge commissaris in' Londen, zal deze week ongetwijfeld een stap bij het ministerie van binnenlandsche zaken ondernemen. Hij zal laton uitkomen, dat zijn regeering geen bezwaar heeft tegen de maatregelen, welke Engeland tegen de terroristen heeft getroffen,, doch tevec hoop uitdrukken, dat deze maatregel zullen leiden tot massa-uitzettingen Ieren, aangezien de lersche opeiïbarj ning zeer verstoord zou geraken op land, indien onschuldige lieden het t offer van deze uitzettingen zouden wi Verstoken van genademldi Dulanty zou deze instructies jl kregen hebben tijdens zijn jong»- bezoek aan Dublin, waarheen door de Valera geroepen werd. Voorts meent men te weten, j aanhangers der lersche republikej sche partij stappen onderaou* hebben bij den Nuntius, mgr. F binson, aangaande een beweer '"weigering van Katholieke aalmoej uiers om den terroristen de H, Sacramenten te verleenen. Scotland Yard in volk Scotland Yard heeft den strijd tq Ira verscherpt en in het afgeloopen eind een groot aantal huiszoekinge richt. De politie heeft hierdoor de tuiging gekregen dat talrijke verd reeds uit het land zijn gevlucht. A worden scherp bewaakt en de minisl binnenlandsche zaken moet een besli men over een uitwijzing. De politie weegt om een aantal verdachten i enkele uren in hechtenis te nemen, de macht hiertoe heeft. Hoewel geen aanslagen meer t pleegd verslapt de waakzaamheid va politie niet. Ónder scherpe politieke* zijn zes personen die sympathiseer® het lersche repubiikeinsclie leger i land vertrokken. Buitengewone voorzorgsmaatregels ren getroffen om te voorkomen dat li bliek het vertrek óp het Euston-statii desloeg en vervolgens de inschepim Holyhead op de „Hilberna". Pas o konden de Ieren zich onder de reizig* wegen. De politiebeambten keerden Londen terug, ongetwijfeld, om binnt een nieuw transport te vergezellen. Smokkelen voor emigranten Het smokkelen van sieraden voor emi granten is een geliefkoosd onderwerp voor oplichters geworden. Van de mannen, die een koopman te Am sterdam hébben overgehaald om tegen be taling van f 1250.— voor een emigrant een pakje kostbare sieraden in een café in ontvangst te nemen, terwijl het pakje niets dan waarclelooze rommel bleek te bevatten, zijn er thans twee van het drietal aangehou den. De een, de bemiddelaar in de zaak, zit reeds in het Huis van Bewaring, de andere, die bij de overhandiging van cle „sieraden" in het café aanwezig was, is thans ook in gesloten. Het is de politie gebleken, dat deze mannen samen de sieraden, welke niets anders waren dan bazarprullen, in een winkel hebben gekocht. De emigrant voor wie een en ander zau zijn gesmokkeld, bestond in het geheel niet. Bestrijder van bladluizen Vele Amsterdams che tuineige- naren bedrogen. De - politie van het bureau Linnaeu- straat te Amsterdam heeft een man, een oude bekende aangehouden, die er vorige jaren en nu ook weer dezen zomer, gewoon te van maakte in benedenhuizen aan te bellen met de mededeeling voor meneer of mevrouw, dat in vele tuinen in de buurt een plantenziekte heerschte of wel, dat de bladluis boom en plant in hun tuin rui neerde. Hij echter had een voortreffelijk middel ter bestrijding en velen lieten zich bepraten. De man goot een emmer water, waarin hij een of ander waarde loos middel had gedaan, over de onder scheidene gewassen uit en incasseerde daar voor een behoorlijk bedrag. Bij zeer goed- geloovigen gaf hij zich zelfs uit voor den plantendeskundige L., die voor een om- roepvereeniging lezingen houdt over de be handeling van planten en boomen. De politie beeft thans een einde gemaakt aan de praktijken van dezen zwerver. Hij zal terzake van oplichting voor den offi cier van Justitie worden geleid. Nu zoekt de politie nog naar een tweeden man, die in Amsterdam en omgeving op dezelfde wijze boomen' en planten „behandelt". Heden massabetooging in Tokio PROTEST TEGEN HET LANGZAAM VORDEREN DER BESPREKINGEN. Conferenties over Tientsin en over de zilverkwesttes voortaan gescheiden. Te oordeelen naar de beschikbaar zijnde aanwijzingen vorderen de Britsch—Japan- sche besprekingen over de kwestie Tientsin goed, zij het niet zonder moeite. Gisteren is besloten de economische kwesties te ver wijzen naar een BritschJapansche com missie die hedenochtend bijeen zal komen. Het langzame vorderen der besprekingen heeft intusschen den anti-Britschen Bond aanleiding - gegeven, heden op twee pun ten van de Japansche hoofdstad anti-Brit- sche betoogingen te organiseeren. De be doeling is, een optocht te houden door de straten rond de Britsche ambassade. Dezelf de Bond heeft aan alle provinciale en ge meenteraden in het land een rondschrijven gezonden, waarin gewezen wordt op de verslechtering van de situatie in verband met de besprekingen te Tokio, en erop aan gedrongen wordt, tegen Engeland in opstand te komen. Volgens een bericht uit Tientsin hebben de Japansche militaire autoriteiten ver klaard, dat de besprekingen te Tokio geen zin itebbenj als geen overeenstemming wordt bereikt, over de economische vn niet inbegrip van het verbieden vanó culatie van den Fapi of Tsjoengking- in de Britsche concessie en 't uitlevers het zilver in specie, dat bij de China banken in de Britsche concessie berust Moeilijkheden te Sju Zonder eenige waarschuwing zijn pansche troepen tusschcn de Kreek a Noorderstation eenige tientallen mei? de Britsche concessie te Sjanghai bini drongen. Nadat zij de Britsohe barri verwijderd hadden begonnen zij 15 ter verder andere versterkingen aan gen. Duizenden Chineezen werden door paniek bevangen en vluchtten met hj ve en goed. Na verloop van verscheidene uren nog geen Britsche troepen op de I plaats verschenen, zoodat men aa dat de Engelschcn hun uiterste b om elk incident te vermijden. Dit 1 gens U. P. des te sterker op, daar i in een dergelijk geval onmiddellij krachtige Britsche reactie zou zijn gi Op het oogenblik zijn de Britsche i ren met de Japansche commandant* het onderhandelen. Nader wordt vernomen, dat de Bi soldaten, nadat de Japansche troep! barricades, welke het dichtst bij het derstation lagen, verwijderd hadden, uit hun blokhuis terugtrokken. Zij l evenwel terug, toen cle Japanners hun we barricades hadden voltooid, zonder wel te trachten deze naar haar oudej te verleggen. De Japansche commandant merkte aanleiding van deze kwestie heel i* op: „Wij breiden ons gebied slechts i Tegen spionnage in Frailij Nieuwe wetsdecreten honde.^ zware straffen in. Schuit trole der politie. De „Matin" schrijft, dat de polhj het begin van het jaar in haar all_ de spionnage 25.000 huiszoekingen! richt, welke leidden tot 236 arrestal feit, dat de Sureté Nationale zich d met geheel Noord-Afrika zal bezighoul dat een politie-radiopost zal wordfflt richt in Algiers, teneinde rechtstreeks binding te staan met het Parijsche bureau, vormt een waarborg, dat de o nog aanzienlijk versterkt wordt. Zeer zware p Onder de zeer belangrijke decreten, het Staatsblad publiceert, bevindt zi<> betreffende de buitenlandsche veilighfi£ den staat. In verscheidene gevallen zeer zware straffen, zelfs de doodstn- in vredestijd, vastgesteld. Tot aanslagen op de buitenlandsche' lieid rekent men de volgende daden: Frankrijk door vijandige hand» blootstellen aan een oorlogsverklank vredestijd op Fransch gebied soldaten werven voor een buitenlandsche mogen in oorlogstijd zonder toestemming der' ring briefwisseling of betrekkingen te* houden met onderdanen cener vijand* gendheid, of dit ter kennis brengenJ» publiek of van een niet bevoegd pers» oorlogstijd zullen aanslagen op de landsche veiligheid van den staat s* worden met dwangarbeid, in vredestijd gevangenisstraf van een tot vijf j«ar boete van duizend tot tienduizend tw Het delict van verraad betreft Frak die de volgende daden zouden M5 wapenen voeren tegen Frankrijk, kingen onderhouden met een buitenl» mogendheid om deze aan te zetten i? lijkheden te ondernemen tegen rfr aan een buitenlandsche m°8eDjEL Fransche troepen leveren, of aan fv toebehoorendo gebieden, militairen I aanzetten in dienst te gaan van een w landsche mogendheid, contact onderw met een'buitenlandsche mogendheid logstijd, om ondernemingen tegen Fr^ te begunstigen, alsmede aan een buit^ sche mogendheid inlichtingen of ten betreffende de nationale verae® yerstrekken.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6