Bewogen afscheid van de wethouders uitenl andsch Overzicht TERLO-TOX Iosectendood TERLEP's DROGISTERIJ Volkerenbede Woensdag 2 Augustus 1939 Tweede blad RAAD CALLANTSOOG Een eerepenning voor den heer Kruisveld De Raad vergaderde gistermorgen onder (leiding van burgemeester Rehorst. Allen zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling der noulen Ingekomen stukken. De navolgende stukken zijn ingekomen: 1. Besluit van Ged. Staten inzake goedkeu ring van het raadsbesluit betreffende over dracht van diverse stukjes grond; 2. Brief van Burg. en Weth. van Allernaar [waarin zij hun dank betuigen voor de ver lenging der bijdrageregeling betreffende ihet Centraal Ziekenlhuis. 3. Besluit van Gedep. Staten inzake goed keuring van het raadsbesluit betreffende (Uitgifte in erfpacht van een perceel grond laan M. Mooij Jzn. 4. Idem van 28 Juni j.1. waarbij is goed- gekeurd de begrooting 1939. 5. Brief van Burg. en W. van Barsinger- ühorn houdende mededeeling van goedkeu ring door Gedep. Staten van de wijziging der gemeenschappelijke regeling betreffende den vleeschkeuringsdienst (toetreding Wie- ringermeer). G. Idem van Gedep. Staten, houdende be licht van ontvangst der nieuwe politiever ordening. 7. Idem inzake uitgaven in verband met (feestelijkheden bij de te verwachten blijde gebeurtenis in de Prinselijke familie. (Goedgevonden wordt een bedrag van 25 ct. per leerling der o.l. school beschikbaar te stellen, teneinde voor een tractatie te kun nen zorgen. 8. Idem van de voorzitters van de plaat selijke afdeelingen van den Landarbeiders- fen den Bouwarbeidersbond tot verhooging yan het werkverschaffingsloon. Wordt aangehouden, zoodat de beslissing Ban den nieuwen Raad is. 9. Verslagen 1938 van het Prov. Waterlei ding en het Prov. Electr. bedrijf. 10. Proces-verbaal van opname van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 13 Juni j.1. 11. Besluit van Ged. Staten inzake goed keuring raadsbesluit van 6 Juni 1939 betref fende overname van gedeelten van den Jewel- en den Westerweg van den polder Callantsoog. 12. Dankbetuiging van veldwachter Koe- ferneij voor de hem toegekende salarisver- ihooging. Onderzoek geloofsbrieven. De heeren Weij, van Graas en v. d. Plas belasten zich met het onderzoek van de ge loofsbrieven der nieuw benoemd verklaarde raadsleden. Bij monde van den heer van Graas wordt medegedeeld, dat alles in orde is bevonden, zoodat tot toelating wordt ge adviseerd en besloten. Rekeningen 1938. Aan de orde is vervolgens de voorloopige Vaststelling der gemeenterekening 1938 als mede de goedkeuring der rekening Alge meen Armbestuur 1938. De heer Jimmink brengt namens de com missie rapport uit. Boeken en bescheiden werden in keurige orde bevonden. Bij den gewonen dienst hebben de ont vangsten bedragen f 47,101.40 en de uitga ven f 42,485.30, zoodat een batig slot res teert van f 4.616,10, d.i. f 56.92 meer dan waarmede was begonnen. Kapitaaldienst: ontvangsten f 31.968,60, uitgaven f 31.954.90; batig slot f 13.70. Algemeen Armbestuur: ontvangsten f3.429,37 uitgaven f 3.278.21; batig slot f 151,16. De voorzitter licht nog toe, dat nog reke ning moet worden gehouden met een nage komen onderwijsuitkeering, zoodat het batig slot van den gewonen dienst feitelijk tot i 1211.07 moet worden teruggebracht. De rekeningen worden z.h.s. op boven staande cijfers voorloopig vastgesteld, resp. goedgekeurd onder dankzegging aan de commissie van onderzoek. Wijziging veldwaschersverordening. Gewijzigd wordt vervolgens de veldwach ters-verordening; de veranderingen zijn niet van ingrijpenden aard. Verhooging subsidie. B. en W. stellen voor de subsidie aan de Schager Handeldrijvende en Industrieele Middcnstandsivereeniging over 1938 te ver- hoogen. Er zijn in de afgeloopen winter drie leerlingen geweest in plaats van twee, voor welk getal wordt gesubsidieerd (2 x f 10.Het wordt daarom billijk geoor deeld alsnog f 10 beschikbaar te stellen. Goedgevonden. Reclame hondenbelasting. Een verzoek om ontheffing van Gerard Baken, A 56, wordt afgewezen, omdat zijn hond eerst in de tweede helft van het jaar is afgemaakt. Suppletoir kohier brandverzeke ringsbelasting. Vastgesteld wordt een suppletoir kohier brandverzckeringsbelasting tot een bedrag van f 0.50. Onderwijszaken. Ingevolge de L.O.wet moet ieder jaar vast* gesteld worden 't bedrag, dat over het af geloopen jaar is uitgegeven aan leermidde len voor de openbare school. Besloten wordt dit vast te stellen op f 1164.14, wat f 20.19 minder is dan hiervoor was beschikbaar gesteld (n.1. f 1184.33). Het komt neer op ongeveer f 17.— per leerling. fir MCCKMT fCTC jn|HaQnQ|Jn|p| DEN HELDEN Aug. Zondags gesloten De rondvraag. De Voorzitter deelt mede, dat het met de watervoorziening aan den Kruisweg voor el kaar is gekomen. De heer Jb. Mooij heeft daartoe zijn perceel beschikbaar gesteld. Een en ander is opgelost in samenwerking met het waterleidingbedrijf. Wat de straatverlichting betreft, deze ging inderdaad te vroeg aan, dat is nu ver anderd. In den onregelmatigen loop van het to renuurwerk is geen wijziging gekomen, al lijkt het den laatsten tijd wat bptcr te gaan. Nachtwerk. De heer v. d. Plas merkt op, dat het na zien der rekeningen altijd 's avonds of 's nachts moet gebeuren. Spr. zou het lie ver overdag doen, desnoods in twee kceren. Iedereen wilde tenslotte naar bed! De Von-dtter (lachend): Maar we hadden ook een nieuw lid in de commissie en die was zeer serieus! (Vroolijkheid). De heer v. d. Plas antwoordt, eveneens lachend, dat hij dit pluimpje niet noodig heeft. Wat de rek.cning van het Armbestuur aangaat, hierbij konden de cijfers niet aan de bewijsstukken worden getoetst. De Voorzitter zegt, dat dit ook niet ge bruikelijk is. De heer v. d. Plas: Vroeger wel. De Voorzitter zegt toe, de wenken van den heer v. d. Plas onder de oogen te zullen zien. Het afscheid. Thans is het oogenblik gekomen, aldus de Voorziter, dat ik afscheid van den Raad in zijn tegenwoordige samenstelling moet nemen. En spr. wendt zich allereerst tot wethouder Kruisveld. Meneer Kruisveld. U hebt een heelen staat van dienst achter U. Sinds 5 Septem ber 1911 bent. U raadslid en sinds 4 Septem ber 1917 wethouder. Al dien tijd bent U on afgebroken in dienst der gemeente geweest. En op welk een buitengewoon verdienste lijke wijze! Zes burgemeesters heeft U meege maakt en vijf daarvan heeft U een vaarwel toegeroepen. Mij valt de eer te beurt U een vaarwel toe te roe pen. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Het is voor onze gemeente echter een gelukkige omstandigheid, dat er voor wat U betreft tusschen dat komen en gaan zoo'n langdurige periode heeft gelegen. Hoe heb ik in den tijd, dat ik met U samenwerkte altijd genoten van Uw West- friesche humor. Voor mij als jong burge meester bent U een groote steun geweest en ik geloof namens allen tespreken als ik U toewensch, dat U een gelukkige periode van ambteloos burgerschap tegemoet gaat. Ik geloof ook, dat U met groote voldoe ning terug kan zien op het afgeloopen tijd vak. Twee jaar geleden heeft H. M. de Ko ningin Uw verdiensten erkend door U te onderscheiden met de ridderorde van Oranje Nassau. Zoover kunnen wij niet gaan, maar toch hebben wij gemeend, U van gemeente wege iets blijvends te moeten aanbieden. Spr. reikt dan den heer Kruisveld een penning over, waarin op den eenen kant is geslagen: H. Kruis veld, raadslid van 5 September 1911 tot 5 Sept. 1939, wethouder van 4 Sept. 1917 tot 5 September 1939 en op de andere zijde het wapen der gemeente Callantsoog. Callantsoog, zegt de Voorzitter, de gemeente, die U zoo lief is geworden en waaraan U Uw hart heeft verpand. Zichtbaar aangedaan- neemt wethouder Kruisveld de penning in ontvangst. Ik neem haar aan in groote dankbaarheid, zegt spr. Hij dankt voorts den burgemeester voor de prettige samen werking cn ook wethouder Kooger, de an dere leden van den Raad cn den heer Brus- saard. I-Ict werk voor de gemeente heb ik zegt spr. steeds met plezier ge daan. En het doet mij genoegen, dat ik hier beter wegga dan bij den Polder, waar ik, na 30 jaren mijn krachten eraan te hebben gewijd, ben weggejaagd. De Voorzitter richt zich vervolgens tot den heer Kooger, die raadslid is vanaf 26 November 1921 en wethouder vanaf 6 Sep tember 1927. Uw ambtelijk leven, aldus spr., heeft een ietwat abrupt einde gevonden. Als burgemeester ligt het niet op mijn weg hierop in te gaan, maar wel heb ik het recht van mijn waardeering te gewagen voor de wijze waarop U zich steeds van Uw taak heeft gekweten. U bont mij altijd tot grooten steun geweest. We verschillen van politieke richting, maar bijna nooit is zulks in ons college naar voren gekomen. Zóó was ons streven erop gericht het gemeente belang te behartigen. Het spijt mij, dat U den dienst der gemeente gaat verlaten. Mot voldoening kunt U echter op de achter U liggende bestuursperiode terugzien. Allen hebben we met Uw persoonlijk leed meegeleefd, laten we hopen, dat hier de tijd zijn zegenrijk werk zal doen. Ik wensch van harte dat U nog een lange cn gelukkige periode tegemoet zult gaan tevens hoop ik, dat, mocht er weer door de gemeente een beroep op U worden gedaan, U Uw krachten weer op dezelfde wijze zult beschikbaar stellen. De heer Kooger, eveneens diep onder den indruk van het oogenblik, wijst erop, dat zijn niet-terugkeeren niet is te wijten aan gebrek aan samenwerking, er is een andere oorzaak, welke oorzaak hier echter buiten bespre king kan blijven. Spr. dankt den burge meester voor de aangename samenwerking, aan hem hebben wij, aldus spr. de rechte man op de rechte plaats. Tot wethouder Kruisveld zegt spr.: Je verlaat deze gemeente beter dan dat je er kwam. Daaraan heb je al je krachten ge geven. Ik dank je voor de manier, waarop je tegenover me hebt gestaan, ik dank ook den Raad. Men heeft me wel eens willen toefluisteren zoo vervolgt wethou der Kooger dat de badplaats een strop is voor de gemeente. Maar men moet niet alleen naar het Lut- tiekduin kijken en naar de wegen, men moet dit breeder bezien. Daar is de uitgifte van gronden, daar zijn de menschen, die hier komen - het aantal badgasten overschrijdt de duizend. Dank zij de badplaats ook, kunnen we hier onze wcrkloozen werk geven. En dan zeg ik, dat het badwezen een zegen voor de ge meente is. We moeten trachten onze badplaats nog grooter te maken. Laat de nieuwe Raad hieraan zijn aandacht schenken. Vervolgens dankt spr. mevr. Rehorst, die op de publieke tribune de zitting volgt, en die op de vergaderingen van B. en W. voor een kopje thee zorgt. Hiervoor mogen wel geen gelden meer worden uitgetrokken 't kopje thee gaat echter door! Spr. hoopt. t. z. t. een bloemetje te kunnen aanbieden. Tenslotte spreekt wethouder Kooger woor den van dank tot het gemeentepersoneel. De voorzitter neemt, tenslotte afscheid van de heeren Kruit (raadslid vanaf 19 December 1928) en Weij (raadslid vanaf 1 September 1931). De heer Kruit was wel eens lastig bij de rondvraag (hilariteit) maar dat vergeven we hem gaarne. In het algemeen brengt spr. hulde voor de wijze, waarop de zaken altijd zijn be sproken. Er zijn doorgaans niet veel woor den gebruikt, maar dat is ook niet noodig. Er is zoolang spr. burgemeester is maar een keer of drie over een voorstel gestemd, waaruit mag blijken, dat men het over het algemeen roerend eens is. Moge dit met de nieuwe Raad wederom het geval zijn! De heer Kruit brengt in zijn dankwoord nog hulde aan de pers voor de juiste verslagen. Ook de heer Weij spreekt woorden van dank. De Voorzitter heeft de pers niet genoemd, wat niet zeggen wil, dat hij geen lof heeft. Maar als voorzitter begeeft spr. zich liever niet op dit terrein. I-Iij wil nu echter wel zeggen, alle lof en hulde voor de pers te hebben. Hierna sluiting. Uit onze Omgeving W1ER1NGERWAARD ALS DE WATERKRAAN WEIGERT De waterleiding speelt ons nog al eens parten. Gistermorgen was 't weer een ge deelte van de Kleine Buurt-bewoners, dat de dupe was. De huisvrouwen, die eten moesten koken, waren niet erg te spreken. Gelukkig duurdo het niet lang, ongeveer één uur was alles weer oké. STRAKS DE VLAGGEN UIT! De burgemeester heeft een ken nisgeving van den volgenden inhoud bij de ingezetenen rondgestuurd: I-Iet is dezerzijds niet de bedoeling om in verband met de te verwachten vorstelijke geboorte bijzondere festiviteiten te organi- seeren. Wel willen wij echter op deze wijze een beroep op uw aller medewerking doen om, als hernieuwde uiting van medeleven en sympathie op den dag van de geboorte en den dag daarop volgend, zoo algemeen mogelijk te vlaggen. Voor de verdelging van VLIEGEN MUGGEN MOTTEN en alle andere insecten. Door de aangename reuk is Terlo-Tox ook zeer geschikt voor het gebruik op slaapka mers. Het laat geen vlekken na. Prijs per flesch 55 ct. 95 ct. 120 ct. Insectenspuiten 50 ct. 75 ct 85 ct. Alleen verkrijgbaar in: Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE 103. SGHAGEN. W1ER1NGEN POLITIE. Gev. twee portemonnaies, inhoudende eenig kleingeld. Verloren: een sigarenkoker, inhoudende f 25.een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen gem. bode. ZIJPE SCHAGERBRUG. DOOR HOND GEBETEN. De 5-jarige Luuk Stöve alhier, werd Maan dagmiddag j.1. zoodanig gebeten door een hond van den heer G. J.. dat hij een flinke hoofdwonde opliep. Dokter Van Slooten van St. Maartensbrug verleende geneeskundige hulp. Heerschers der natie's, kom toch tot inkeer Staak toch in godsnaam 't ge-annex- pa ra deer! Offer aan Mars niet het puik van uw zonen Jaag ze niet op naar de „Velden van eer!" Denk toch terug aan de misdaad van Veertien Toen ook de oorlogsroes 't menschdom beving 't Alles verslindend product van de hebzucht Vrecselijk is de herinnering! En wat is de winst als alles in puin ligt Alles vermorzeld, vernietigd, verbrand? Duizenden offers op 't altaar der hebzucht, Rouw, èn ellende, en wanhoop iu 't land... Bedenk toch dat alles, nu 't nóg niet te laat is Voorkómen is nog steeds het best medicijn En een geslacht van vaders en moeders Zal U daar eindeloos dankbaar voor zijn. Heerschers der natie's, kom toch tot inkeer, Staak toch in godsnaam 't ge-annex- paradeer Laat toch de ouders hun zonen behouden Laat het eens uit zijn met „Velden van eer"... C. L. Baby krijgt een Inval EUROPA BLIJFT RUSTIG IN AFWACH TING VAN HET „PARTIJCONGRES VAN DEN VREDE". IN HET VERRE OOSTEN RIJZEN DE ENGELSCHE PAPIEREN. Het schijnt rustig in Europa. Maar, zoo als deze zomer het weer geen oogenblik werkelijk vast is geweest en we op de meest onverwachte tijdstippen werden verrast door hevige stormen en onweersbuien, lijkt ook de politieke constellatie van zulk een aard, dat we voortdurend kunnen worden gesteld voor onvoorziene uitbarstingen en voor verrassingen. De menschenmaatschap- pij lijkt een draaikolk en 'de enkeling kan met geen mogelijkheid zeggen of hij aan stonds naar boven zal worden gevoerd, daji wel voor goed zal worden ondergedompeld. In een wereld, waarin bewapening en autarkie gelden als de verheven- ste waarheden, waarin menschen- bloed en menschengeluk factoren zijn van ondergeschikte beteekenis, in zulk een wereld kan men alles verwachten. De buien volgen elkaar trouwens op met een zekere regelmaat en het feit, dat we thans zoo gelukkig zijn boven ons een stuk je van den blauwen hemel te ontdekken, mag ons allerminst doen hopen, dat daar mee een duurzame verbetering is ingetre den, Want vooralsnog blijven de ontbindende krachten doorwdrken. Met man en macht wordt overal verder gearbeid aan de verde diging en dagelijks worden er nieuwe rijk dommen aan ten koste gelegd. Uit Dantzig komen geregeld berichten omtrent de aan komst van nieuwe hoeveelheden oorlogsma teriaal, de pers in verschillende landen blijft er voor zorgen, dat de gemoederen toch vooral niet tot rust komen. Duitsch- land tracht het gevaar, dat is verbonden aan het bezit van een vijandige bevolking in Tsjechië blijkbaar te bezweren door Mus- solinische methoden, d.w.z. door overplaat sing op groote schaal van do bewoners, aan de Hongaarsch-Rocmecnsche grens zou zich voor de variatie weer eens een grensinci dent hebben voorgedaan, kortom, er zou een massa belangrijks te vermelden zijn, in dien we ons aan soortgelijke gebeurtenis sen niet zoodanig hadden gewend, dat we er eigenlijk niets bijzonders meer in zien. Indien deze rust het gevolg zou zijn van het feit. dat de autoritaire staten zoodanig in het defensief zijn gedrongen, dat ze hun vroeger zoo dikwijls aan den dag gelegde ijver niet meer durven ontplooien, 'zouden wc inderdaad van geluk mogen spreken. Sommigen meencn, dat dit het geval is. Ons dunkt het is het verstandigst den gang der gebeurtenissen rustig af te wachten. We mogen daarbij bedenken, dat we' lang zamerhand het oogenblik beginnen te nade ren, waarop een nieuwe periode van span ning heet te zullen aanbreken. De kalmte van lieden mag daarbij in zooverre als een geruststellend teeken gelden, dat iedere storm nu eenmaal een zekere tijd noodig heeft om tot zijn grootste hevigheid aan te wassen. In verband daarmeee zij gewezen op het feit, dat we in September, dat wil dus zeggen over ongeveer ruim een maand, in Duitschland het befaamde Neurenberg- sche partijcongres zullen beleven. Dit is het jaarlijks wederkcerend evenement, waar al wat Duitsch regeeringspersoon is, zich pleegt te verzadigen aan militair kracht- en machtsbescf. De geheelc regeering verkeert dan in een oorlogsroes en het is geen won der. dat de hevige spanningen zich vooral concentreerden om dit partijfeest, dat in werkelijkheid steeds een legerfeest was. Hoe wel Hitier er ditmaal den schoonen naam van „partijcongres van den vrede" voor heeft uitgedacht, zal ook ditmaal de oude Beiersche stad wel weer daveren onder den gelijkmati<»en tred van tienduizenden mili tairen, door het geronk der bommenwerpers, door het geraas der voortratelende kanon nen, tanks, pantserauto's. En Europa zal wellicht weer verlucht ade men, wanneer deze partijdag, die er een heet te zijn van den vrede, goed en wel achter den rug is. zonder dat de vrede er door in gevaar is gebracht. Is het zoover heen dan zullen we vermoedelijk met een weinig meer vertrouwen dan thans het ge val is. de rust in ons werelddeel mogen be- oordeelen! Intusschen schijnt de wereld een confe rentie rijker te zijn geworden, maar de be sprekingen niet of slechts heel moeilijk willen vlotten. Ten aanzien van Moskou is dit reeds zoo dikwijls geconstateerd dat er nauwelijks nog aandacht aan de Russisch— Engelsche onderhandelingen meer wordt besteed. De omstandigheid, dat het zenden van een FranschBritsche militaire missie een feit is geworden, heeft de onderhande lingen weer onder nieuwe belangstelling gebracht. Te Tokio schijnt zich iets soortgelijks voor te doen. Aanvankelijk scheen gelijk in Moskou alles in een handomdraaien te zuVlen worden geregeld. Het wonderlijke van zulke conferenties schijnt echter vaak te zijn, dat de standpunten verder uitéén beginnen te liggen, naarmate de heeren langer hebben gedelibereerd. Men moet daarbij bedenken, dat de omstandigheden vaak belangrijker zijn dan de kracht van spreken der diverse tegenstanders. De op zegging van het JapanschAmcrikaansche handelsverdrag door de Vereenigdc Staten schijnt op een voor Japan zeer ongunstig oogenblik te zijn gekomen. Dat het de po sitie der Engelschen zou versterken spreekt vanzelf en men mag wel aannemen, dat president Roosevelt dit opzettelijk heeft wil len bereiken. Inderdaad valt een opmerke lijke verandering waar te nemen in de hou ding van de Engelschen. De besprekingen omtrent den algemeenen toestand zijn uit gesteld. die omtrent Tientsin worden voort gezet. Waarmee de conferentie gaat in de richting, die Engeland bij voorbaat wel, Ja pan echter niet wenschte. Wellicht heeft Japan de waarschuwing gehoord, die was gelegen in het woord, dat deze week in het Engelsche parlement werd vernomen. Men drong er bij Chamberlain op aan ook het BritschJapanschc handels verdrag op te zeggen. Dit kon echter niet geschieden, zonder dat in overleg was ge treden met de dominions, doch de minis ter verklaarde zich tot nadere bestudeoring bereid. Chamberlain was overigens hoog hartig genoeg, toen hij meedeelde niet te ziiMen toestaan .dat eenig land aan Groot- Brittannië de wet trachtte voor te schrijven Zoo neemt de spanning weer toe waarbij men eenigszins de gewaarwording krijgt, dat de Japansche regeering de anti-Britsche betooeingen minder op priis stelt, dan meri zou denken. Ten derde schijnen deze een dekmantel te zijn voor ook tegen de re geering gericht extremisme. In de internationale politiek blijven de golven op en neer deinen. Zoo even nog scheen Engeland zich op zoo waardig moge lijke wijze te willen terugtrekken uit dert chaos van het Verre Oosten. Is liet de in zinking geweest tusschen twee golven? Want reeds weer schiint Groo<-BrittanniS zich te verheffen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5