Raad Waarom betaalt het Rijk de kos ten van de Luchtbescherming niet? Een nieuw „Nederlandsch" werkwoord uitgevonden. De re kening 1938 sluit met een voor- deelig saldo. Toch ruim 11100 achteruit geboerd. Subsidie Oran je-comité. De heer Borst blijft raadslid. Afscheid van mevrouw Paarlberg en den heer Kostelijk De Raad dezer gemeente vergaderde gister avond ten raadhuize, onder leiding van bur gemeester Wijnveldt, tevens secretaris. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter opende de vergadering; de no tulen werden onveranderd vastgesteld. Mededeelingen. De Voorzitter deelde mede: Op 10 Juli j.1. heeft een bespreking plaats gehad in Alkmaar omtrent het nemen van maatregelen en het aanschaffen van mate riaal ten behoeve van den luchtbescher mingsdienst. In verband hiermede zullen de leden bij de stukken hebben gezien een brief van den Commissaris der Koningin, waarbij overge legd een gespecificeerden staat, waarin staat vermeld hetgeen in 1939 zal moeten worden aangeschaft. Het daarvoor benoodigde be drag is f426.85. Op de gemeentebegrooting van dit jaar is geraamd f250.—, zoodat deze post bij sup pletoirs begrooting zal moeten worden ver hoogd. Spreker kan hieraan toevoegen, dat een groot deel van het voorgeschreven ma teriaal aanwezig is. dat alle benoemde leden van den: Raad hun benoeming hebben aangenomen. Ten aanzien van de Luchtbescherming zegt de voorzitter nog, dat 't moeilijk is, het daarvoor benoodigde personeel te krijgen. Het gaat niet om de kwantiteit maar om de kwaliteit De heer Borst zegt, Jiet staatje der lucht bescherming te hebben gezien. Spr. is voor stander van luchtbescherming, maar spr. staat even stil bij de kosten, die voor de ge meente opkomen. Voorzitter zeide, dat daarover reeds meer malen is geconfereerd. Voor de eerste klasse gemeenten wordt van Rijkswege wel wat ge daan, doch men acht het in 3e klas gemeen ten niet zoo gevaarlijk. We moeten hier re kening houden met „toevaltreffers", niet met bombardementen. Tegen dergelijke verdwaal de bommen moeten we gcparapluied zijn. Wetli. Bakker acht het ook rijkszaak. Spr. vindt het' weggegooid geld. Als het noodlot boven ons hoofd komt, wordt elk huis dat ze zien, gebombardeerd. Dat hebben we in Spanje gezien. Voorzitter: Dan kunnen we zeggen, ons best gedaan te hebben. Niet zoo vlot! De heer De Boer wilde het niet zoo vlot aannemen. Spr. wilde er tegenop komen dat de gemeente het betalen moet. Voorzitter: Het is de plicht van de ge meente daarvoor te zorgen. De heer De Boer: We weten wel waar we beginnen, maar niet waar we ophouden. Voorzitter bleef er bij, dat het de taak der gemeente is, de burgers te beschermen. De heer De Boer wil het ook niet van de baan schuiven, maar de financiën spreken voor hem een woordje mee. De heer Kostelijk die voor luchtbescher ming is, ziet er niet in dat er later nog veel kosten bij zullen komen. Dus zal het niet zoo veel kosten in het geheel. Het is allemaal gebaseerd op de verple ging, deelde voorzitter mede. De heer Kostelijk: Er zijn hier plaatsen ge noeg om te schuilen. De heer Bakker: We kruipen maar in 't Waardje. Voorzitter: Ik hoop dat u ernstig blijft. Het is een te ernstige zaak. Op de vraag van mevr. PaarlbergHart- land, deelde voorzitter mede, dat de aan schaffing en bewaring van de benoodigdhe- den geregeld zal worden onder leiding van dr. De Wit. Hierna werd het voorstel aangenomen. Werkverschaffing en sieunver- leening in 1938. Aanwezig waren overzichten, betr. de uit gaven voor werkverschaffing en steunver- leening aan werkloozen en kleine tuinbou wers over 1938. Hieruit blijkt, dat het Rijks subsidie f 16767.60 bedraagt. Aan de uitge keerde bedragen, er zijn er bij van boven f 500, blijkt wel, dat vele arbeiders lang in de werkverschaffing geplaatst zijn geweest. Aan kleine tuinders is in totaal f 3653 uit gekeerd, waarvan f 2400,21 in geld en f 1252.79 in natura. De heer Borst vond het een mooi stuk werk. Spr. geloofde dat de kleine tuinders- steun de pessimisten onder de tuinders, waarvan verscheidene onder de leiding, nog wel is meegevallen. Spr. hoopt toch, dat de steun verhoogd zal worden. B. en W. paraat. Van B. en W. van Zuidwolde was een adres inz. kostwinnersvergoeding ontvan gen met verzoek adhaesie te willen betuigen aan de betrokken ministers. Voorzitter zeide dat dit eigenlijk een zaak van Burgemeester en Minister was. Spr. on derschrijft echter zoo ten volle de motieven dat hij het adres in B. en W. heeft behan deld. De raadsvergadering hebben B. en W. niet afgewacht, maar reeds een brief aan de betrokken ministers gericht, waarin adhaesie aan het adres wordt betuigd. Mevr. PaarlbergHartland was er ver heugd over, dat B. en W. reeds zoo ver zijn gegaan. Zij dankte B. en W. hiervoor. Ook de heer Borst richtte woorden van dank tot het college. Aanbieding gemeenterekening '38. B. en W. boden de gemeenterekening 1938 aan, sluitende in ontvangsten op f 102821.45, uitgaven f 98799.61, batig saldo f 4021.84. Het aanvangssaldo was f 5211.48, dus is men in 1938 f 1189.64 aahteruit geboerd. De kapitaaldicnst sloot op een totaal van f 56173.02 in ontv., uitg. f 55198.02, batig sal do f 975. De rekening van het gasbedrijf sloot over 1938 met een nadeelig saldo van f 279.09. Deze rekeningen zullen worden onder zocht door de raadsleden, behalve de wet houders. B. en W. stelden voor de gemeentebegroo ting 1939 te wijzigen, in verband met de kleine tuinderssteun. Aldus besloten. Subsidie Oranjevereeniging. Van de Oranjevereeniging was een ver zoek om een subsidie aan deze vereenlging voor de ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis te houden feesten te willen ver- leenen van f 0.25 per schoolgaand kind. B. en W. stelden voor, een bedrag beschik baar te stellen van f 0.25 per kind. De kin deren moeten ook dit keer niet voorbijge gaan worden. De lieer Borst is er niet tegen, dat de kin deren een feestje hebben, doch kan er niet voor zijn, dat het uit de gemeentekas komt, daar zooveel andere nuttige zaken achter wege moeten blijven. Er zijn er zooveel enthousiast onder de bur gers. Laat die het betalen. Er komt dan geld genoeg bij elkaar. Voorzitter zeide, dat er geen politieke zaak van gemaakt moet worden. Geef den kinde ren wat des kinds is. De heer Rijper was het met voorz. eens. Als de heer Borst iets voor het kinderfeest overheeft is het zeer welkom. Een groot feest wordt het niet. Het blijft een kinder feest. De heer Borst laat zich niet op *t gevoel werken. Spr. is niet tegen het kinderfeest, maar tegen het uit de gemeentekas betalen. Wat de opmerking van den heer Rijper betreft, spr.'s standpunt is bekend. Het moet uit vrijwillige bijdragen komen. Voorz. be grijpt het verkeerd. Voorzitter zeide, den heer Borst goed te hebben begrepen. Als alle leden er zoo over denken, zou het feest er niet komen. De heer Borst: Misschien slaagt het dan nog beter. De reactie zal daar wel voor zor gen. Het is niet goed, iemand, die er tegen is, op z'n gemoed te werken. Voorz.: Men moet de kinderen al niet met hun zevende jaar met de politiek in aan raking brengen. De heer Borst: Mijn tegenstanders doen het toch ook! Na nog eenige besprekingen werd het voorstel aangenomen De heer Borst wensch- te aanteekening tegen te hebben gestemd. Uit onze Omgeving ALKMAAR DE WETHOUDERSKEUZE Nog steeds tast men volkomen in het duis ter omtrent de wijze, waarop het aanstaand college zal worden samengesteld. Van be sprekingen tusschen verschillende fracties is ons nog niets bekend en de vacantics ma ken, dat deze voorloopig nauwelijks te ver wachten zijn. Men heeft blijkbaar de tijd, al begint die langzamerhand aardig op te schieten en al komt morgen de oude Raad voor de laatste maal bijeen. Mag men geloof slaan aan enkele loopen- de geruchten, dan zou de R. K. fractie twee wethouders willen stellen en de keuze van twee andere aan de resteerende fracties willen overlaten. DE LICHTE MOTOREN MIJDEN ALKMAAR Naar men ons meedeelt, is de controle op het gewicht der motoren te Alkmaar uiterst streng. In geval van twijfel, heeft weging plaats en indien het wettelijk gewicht is overschreden zou onherroepelijk proces-ver baal volgen. Het gevolg daarvan zou zijn geweest, dat op den afgeloopen Zondag, op grooten afstand van Alkmaar zou zijn ge post om de bezitters van kleine motorrijwie len te waarschuwen, ten einde hen Alkmaar te doen mijden in het bijzonder, wanneer hun olie- en benzinetanks zeer vol waren. Want het komt bij deze motortjes die het gewicht van 60 k.g. niet mogen overschrij den dikwijls op de kleintjes aan. BARSINGERHORN OPENING O. L. SCHOOL. De officieele opening van de nieu we O. L. School alhier zal plaats hebben op 29 Aug. a.s. Op 30 Aug. zullen de ouders der leerlingen in de gelegenheid worden gesteld het ge bouw te bezichtigen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth Marie, doc/hter van Pieter Nicolaas Spaans en van Elisabeth Marie Eecen. Ondertrouwd: Johannes Komen, oud 30 jaren, electricien, wonende te Zuidschar- woude en Catharina Kager, oud 25 jaren, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn; Klaas van der Wal, oud 22 jaren, soldaat, wonende te Salatega (N.O.I.) en Sictskc Sijtsma, oud 20 jaren, zonder beroep, alhier Overleden: Neeltje Mooij, oud 2 maanden, dochter van Arie Mooij en van Neeltje Stam mes. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: E. Smit van Wildervank naar Kolhom F 50; L. Kooistra van Weesper- karspel naar Kolhorn F 4a; A. K. de Pootcr van IJzendijke naar Kolhorn E 25; B. Otsen en echtg. en Mej. 11. Dokter van Soest naar Kolhorn, Waardpolder G 47k; eohtg. Adr. v. d. Welle van Amsterdam naar Kolhorn, Waardpolder G 47h; J. Steen van Alkmaar naar Kreil C 63; J. Kater van Alkmaar naar Hemme B 35; T. Fris en gezin van Oude Tonge naar C 85; M. N. Pranger en eohtg. van Alkmaar naar Haringbuizen D 19; echtg. L. Kooistra van Nigtevegt naar Kol horn F 4a; B. Wiegman en echtg. van Odoorn naar Kolhom E 63a; Mej. II. Everts van Sohagen naar C 3; P. van Zweeden van Het groote moment. Hierna werden de geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden nagezien door mevr. Paarlberg en de heeren Bommer en Kostelijk. Zij adviseerden de heeren Bak ker, Bommer, Rijper, Kaan en De Boer tot den raad toe te laten. De heeren Wijn en Borst moesten loten wegens verboden zwagerschap. De heer Kostelijk vischte een der briefjes, waarop de naam van een der lotelingen stond, uit de goudvischkom, die voor de lotelingen gebruikt wordt. De spanning was voelbaar! I)e heer Borst bleek de gelukkige te zijn. Hij zal tot den nieuwen raad worden toegelaten. Op de publieke tribune, waar twee gemeentenaren dit plechtige oogenblik meemaakten, ging een onderdrukt applausje op. Rondvraag. De heer Rijper vroeg of de gemeente er niets aan doen kon, dat er weer gekroosd wordt. Er is nu al minder kroos, als het nog een paar jaar gedaan wordt zijn we er misschien af. Voorzitter: We kunnen het aan net Geesr- merambacht schrijven. Ik meen dat er een bedrag voor is uitgetrokken. De heer Borst was blij met de uitslag van de loting. Als die andersom was geweest, zou dit niet in overeenstemming zijn ge weest met den wil van de kiezers. Spr. hoopt op de oude voet voort te gaan en op te ko men voör de klasse waarvoor hij hier is. Spr. dankte de raadsleden en den voorz. voor de in de laatste vier jaar ondervonden medewerking. Hij hoopte, dat men hem niet zal zien als „de communist" maar als de gene die opkomt voor de klasse, die ver drukt wordt. Afscheidswoorden. De voorzitter richtte hierna het woord tot de scheidende raadsleden, in de eerste plaats tot den heer Kostelijk, die gcdui-ende een lange periode in den raad heeft geze ten. Sinds 1937 was hij raadslid, dus 16 jaar hoewel nog jong, werd hij al spoedig be noemd tot wethouder zoodat, toen voorz. hier als burgemeester kwam in 1927, de heer Kostelijk wethouder was. Door de verandering in de politieke con stellatie werd zijn wethoudersplaats in 1927 ingenomen door den heer Paarlbei'g, terwijl de heer Kostelijk, ook al weer door de ver andering van de politiek, van 1931 tot 1935 wethouder is geweest. De heer Kostelijk heeft altijd met ambitie en toewijding de belangen van de gemeente behartigd. Hij was altijd op de vergaderingen aanwezig en bei-eid, te doen, hetgeen van hem als ge meentebestuurder gevraagdrwei,d. Spr. wees op de door den heer K. vervulde functies, zooals die van lid van de comm. v. toezicht op de landerijen, lid van de comm. v. be- Winkel en eohtg. van N. Niedorp naar Kol horn, Waardpolder G 11; C. van Bclois van Winkel naar Kolhom, Waardpolder G 51. Vertrokken: Mej. T. D. Wijnjeterp naar Schagen, Regentenstraat D 82; Tj. van der Sluis en gezin naar Amstcx-dam, Jacob van Lennepstraat 110 I; Wed. J. Kuiper naar België, Herenthals, Lierschesteenweg 118. KOLHORN. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer Chr. Nonnekes slaagde te Utrecht voor de akte Engelsdh L. O. HOOGWOUD RAADSVERGADERING. De i-aad dezer gemeente zal Vrijdagmor gen a.s. om 10.30 op het gemeentehuis ver gaderen. ONTHEFFING WEGENREGLEMENT. Door Ged. Staten is aan den heer C. Slag- ter ontheffing verleend van de vei'bodsbe- palingen van het Wegcnreglement Nooi'd- holland voor het herstellen van een brug, gelegen over een sloot langs de Gouwe. BOERDERIJBOUW. Daor B. en W. is vergunning vei'leend aan den heer J. v. d. Molen te Alkmaar tot het bouwen van een boerderij met veestalling aan de Gouwe. NIEUW WOONHUIS. Aan mevr. wed. K. Renooij is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Gouwe. SINT PANCRAS LOOP DER BEVOLKING. Over Juli 1939. Ingekomen: Gerritje Pauw, zonder beroep, van Oudorp N.-H. naar Bovenweg no. 291. Vertrokken: Cornelis Smit, kappersbedien de, van No. 342 naar Ruinelaan 2 te Bei-gen N.-H. Ai-endina Talens, zonder beroep, van No. 347 naar Pcelo 31, te Assen. Arie Rcns, bakkersknecht van no. 11 naar Heereweg A ?2 te Gx-oct gem. Schoorl. Aris Volkers, zonder beroep, van no. 230 naar Olmenstraat 55 te Haarlem. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacob, zoon van Jacob Duif en van Femmigje Middelbos. Ovex-leden: Jan Wagenaar, oud zestig jaar, echtgenoot van Grietje Sluis. Cornelis Destrée, oud tien jaren, zoon van Arend Vin cent Herman Destrée en van Anna Helena Landwehr. Gehuwd: Gcene. ZUPE SCHAGERBRUG. PAARD TE WATER. Gisteravond is een paard van den heer J. van Schaick, waarschijnlijk uit angst voor het onweer, te watex gevlogen. Hedenmorgen vroeg was men ï-ccds bezig het dier, dat nog leefde, uit het natte element te verlossen. SINT MAARTEN GUNNING BURGEMEESTERSWONING. De bouw van de burgemcesterswoning is gegünd aan den laagsten inschrijver, den heer W. Giltjes te Broek op Langendijk. - heer van de gasfabriek en vertegenwoordi ger der gemeente in het college van x-egen- ten van het tehuis voor ouden van dagen. Altijd heeft de heer K. de ge meentebelangen voorgestaan. Oogcn- dienerij was hem vi-eemd. Hij gaf zijn meening weer zooals die was en bleef daax-bij. Uw besluit om U niet meer hei-kiesbaar te stellen moeten wij eerbiedigen. Het is ech ter best mogelijk, dat ge nog eens in den raad terugkeert. Spr. dankte den heer Kostelijk voor de ondei'- vonden medewerking en wenschte hem en *zijn gezin het allerbeste toe. Tot mevr. Paarlberg-Hartland zeide spr. dat zij vier jaar geleden als eex-ste vrouw aan de besprekingen begon deel te nemen. Het was haar ernst met haar beti-ekkijig. Zij had voor de gemeentebelangen groote be langstelling. Als zij geroepen werd voor het een of ander in het belang der gemeente, was zij altijd bereid. Spr. wees op de werk zaamheden van mevr. Paarlbei-g in de com missie voor steun B. Toen spr. mevr. Paarlberg mede deelde, dat zij niet meer deel zou uitmaken van don raad, zeidde zij: Ik leg mij bij de uitspraak van de kiezers nper. Dat standpunt dat U stempelt als een hoogstaand mcnsch moge voor uw partijgenoot een vooi-beeld zijn. Hartelijk dank voor hetgeen U in het be lang der gemeente hebt gedaan. Uw lid maatschap zal voor ons een aangename her innering blijven. Ook voor mevr. Paarlberg bestaat de mogelijkheid nog, dat zij nog eens in den raad terugkomt. Voorz. wenschte mevr. Paarlberg ook het allerbeste toe. De heer Kostelijk beantwoordde de rede van den voorzitter, zeggende, dat men steeds pleizierig bij elkaar is geweest. Spr. dankte den voorz. hartelijk voor diens woorden. Wij zijn wel eens tegen elkaar opgeloopen, zoo waren onze naturen, maar dat hindert niets. WÜj wisten wat wij aan elkaar hadden. Spr. dankte den raad voor het in hem gestelde vertrouwen en de pret tige verhouding. Ook de ingezetenen van Oudkarspel dankte hij voor het in hem ge stelde vertrouwen. Tenslotte dankte spr. de pers, die steeds goed heeft weten weer te geven, wat hij bedoelde. Mevr. "^aarlbei-g dankte eveneens voor de tot haar gei-ichte wooi'den. Zij hoopte, dat de vooi-z. nog lang zijn beste krachten aan de gemeente zal mogen geven. Spr. vond het jammer, dat het plan t.a.v. het tehuis voor ouden van dagen nog niet verder heen is. Zii hoopte, dat men spoedig een ge zelliger tehuis voor ouden van dagen zal hebben. Ook de pers werd in de dank be trokken. Daai-na sluiting. WINKEL KANTOORHOUDER VRIES GEHULDIGD. 25 jaar in P.T.T.-dienst. Gistei-en herdacht de heer Vries, kantoor houder alhier, het feit dat hij voor 25 jaar werd benoemd in dienst bij de P.T.T. Dit feit is niet onopgemerkt voorbijgegaan want 's mox-gens vex-scheen een commissie, be staande uit de heeren G. J van Leersum, B. Span en W. Keetman, welke namens de burgex-ij een geschenk kwam aanbieden, be staande uit 'n salontafel, fauteuil, leeslamp met ki-antenibak, clectrische lamp, en een schilderij, „de laatste symphonie van Beet hoven". De keuze van deze geschenken was vastgesteld na een „kleine samenzwering" buiten den jubilaris om. In een keurige toespi'aak gaf de heer van Leersum uiting aan de gevoelens, die de heer Vries door zijn optreden tegenover het publiek bij de burgexij had weten te wek ken, gevoelens van groote waai-deering voor den ambtenaar, die zijn „klanten" steeds met zoo groote bereidwilligheid en hulp- vaai-digheid te woord stond. Niet in de laat ste plaats dacht spreker hierbij aan de ouden van dagen, voor wie een gang naar het postkantoor op deze wijze zoo gemakke lijk wordt gemaakt. De heer Vries dankte, zichtbaar onder den indruk, voor de vele blijken van belangstel ling en hartelijkheid van den kant van hen, die hij altijd naar zijn beste weten had „be diend". In den loop van den dag kwam ook de heer Van Gelder, Directeur van het post kantoor te Alkmaar, pex-soonlijk zijn geluk- weiischcn aanbieden, terwijl de heer Visser als secretaris van de afd. Schagen van de C.B.P.T.T. namens deze afdeeling een vul pen kwam aanbieden, waarbij hij den ju bilaris geluk wenschte met zijn zilveren ju bileum, wat ook de heer Dekker deed na mens de bestellers van het kantoor Winkel, onder aanbieding van een zilvci*en couvert. De heer Bxvigman, loco-B'urgemcester, gaf bij afwezigheid van Burgemeester Zwart, door zijn aanwezigheid blijk van belangstel ling van de zijde van het gemeentebestuur. Van de gewestelijke afdeeling van kan toorhouders benoorden het IJ kwam een bloemenmand. Daarnaast waren er tal van bloemstukken van particuliei'en, terwijl ee» groot aantal belangstellenden blijk van me deleven gaf door van de gelegenheid tot fe licitatie gebruik te maken. Een sympathiek ambtenaar is op volkomen verdiende wijze gehuldigd. GROOTE WERKEN GEGUND. Aan P. Daaldei-'s Aanneembedrijf N.V. te Alkmaar is voor een bedrag van f 205879 door Ged. Staten van Noordholland gegund bestek no. 218: het aanleggen van een aar den baan gedeelte provinciale weg Alkmaar Schagen tusschen het Noordhollandsch Kanaal en do nieuwe brug over de zuide lijke ringvaart van de Heerhugowaard, het aanbrengen van een gewalste fundeering voor rijbaan met bijkomende werken in de gemeenten Alkmaar, Oudorp en Heerhugo waard; met uitvoering van een gedeelte knnanlvak. 27 Juli 1.1. vond van dit werk te Haar lem de aanbesteding plaats, waarbij N.V. P. Daalder's Aanneembedrijf laagste in- schrijfster was, en de gunning werd aange houden. SCHAGEN STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 29 Juli stonden 21 werk loozen ingeschreven, waarvan 16 in de een- trale werkverschaffing; 4 werkloozen ma ken een wachtweek door, terwijl 1 werk- looze uit zijn bondskas trekt. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 29 Juli stonden 24 pei'sonefl als wei'kzoekende ingeschi-even, waarvan 5 grondwerkers, 2 timmerlieden, 1 afschrijver, 1 stucadoor, 1 arbeider-chauffeur, 12 land arbeiders en 2 losse arbeiders. In de over eenkomstige week in 1938 was dit aantal 28, waarvan 3 in werkvei^schaffing en 9 stempelden en in 1937 was dit aantal 48, waarvan 9 in werkverschaffing. BEGROOTING 1939 GOEDGEKEURD! De begrooting voor het jaar 1939 van deze gemeente is thans door Ged. Staten goedge. keurd. KOSTWINNERSVERGOEDING. Over de maand Juni 1939 is in deze ge meente uitgekeerd wegens kostwinnersver goeding aan dienstplichtigen, die buitenge woon zijn opgeroepen, een bedrag van f 632.20 en over de maand Juli f 584.80. BENOEMD. Uit tachtig sollicitanten is tot beambte aan het. tehuis voor ouden van dagen „Avondlicht" te Hoorn benoemd onze plaatsgenoot, de heer F. Terpstra, thans agent van de R.V.S. alhier. EEN JAAR PRACTIJK. Onze plaatsgenoot J. C. Kweldam, leerling der Middelbaar Technische School te Haar, lem, afdeeling vliegtuigbouwkunde, is voor zijn pi'actischc jaar als volontair eeplaatst 'bij het luchtvaartbedrijf te Socsterberg. EEN SCHILDERACHTIG AVONTUUR. Nog voor'ons aanstaande raadslid, de heer Jb. Schilder, op de stormachtige politieke vaarwateren is gaan dobberen, is hij gister morgen bijna in een doodgewone sloot bij het Nespad ten onder gegaan.-Het geschied de toen hij met naard en wagon, geladen met zekere „geurige" inhoud, op weg naar zijn land was. Ilct paard trok, zoo vertelde onze technische berichtgever, „de borst dicht", en schoot voorover bet water in. De heer Schilder spi'ong er bijtijds af en zijn zoon, die in de nabijheid vertoefde, had' de tegenwoordigheid van geest direct de strengen los te snijden. Het paard, op het droge gebracht, bleek nat, doch welvarend te zijn. En hiermede was ook dit schilder- achtig-landelijke avontuur weer ten einde. GRONINGEN, 1 Augustus. Graanbeurs. Tarwe (wit) 7.407.50. koolzaad 13.5015.50, karwijzaad 26—27, ka- nariezaad 6.256.50, ronde mais 7.657.85, platte mais 7.60—7.80. Aanvoer klein, han del gering. PURMEREND, 1 Augustus. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 94.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 17—, 6 stapels kleine Boe renkaas f 18.—. 1 stapel volvette f 23.—, 2047 Kg. boter 1.24—1.30 per Kilo. Runderen, totaal TOO^stuks: 300 vette koeien 6470 ct, per kilo, matig; 200 geldekoeien f 110180 per stuk, 140 melkkoeien f 180—260 per stuk, matig; 95 stieren 4253 ct. per kil(^ matig; 2 paarden, geen handel; 156 vett$ kalveren 6080 ct. per kilo, stug; 389 nuch tere kalveren: voor-de slacht f 4—10, voor de fok f 1117 per stuk, matig; graskalve ren 2050, stug; 258 vette varkens voor de slacht 48—52 ct. per kilo, matig; 72 magere varkens f 24—31 per stuk, stug; 349 biggen f 13—17 per stuk, stug; 757 schapen f 12—25 per stuk, matig; 561 lammeren f 5S per stuk, idem; kipeieren f 3.303.60, cendeie- ren 2.75 per 100 stuks, 7100 piepkuikens 55 ct. per kilo, ultz.prijs 61 ct., 4600 oude kip pen en hanen 30 ct. per kilo, 20 konijnen f 1.50 per stuk, 1200 eenden o15 ct. per stuk, jonge woerden 40—50 ct., 1500 jonge hanen 32Va40 ct., uitz.prijs 43 ct. Coöp. Centrale Eierveiling Purmcrend. Aanvoer: 45.000 eendeieren 2.95—3.10, 60.000 kipeicren 3.35—3.90. ROTTERDAM, 1 Augustus. Veemarkt. Aanvoer: 201 paarden, 162 veulens, 818 magei-e rundei'en, 709 vette runderen, SC vette kalveren, 278 graskalve ren, 795 nuchtere kalveren, 373 schapen en lamimoren, 1 varken, 2 biggen, 79 bokken en geiten. Prijzen p. Kg.: vette koeien 75^-60— 34-48 ct., vette ossen 645834-48 ct., stieren 554842 ct., vette kalveren 907245-55 ct., schapen 42—37—30 ct., lamineren 47—32 27 ct., graskalvoi'en 4635 ct., nuchtere kalveren 38—332S ct., slacht paarden 45—40 32 ct. Prijzen per stuk; schapen f IS16 14, lammeren f 1297, nuchtere slacht- kalveren f 865, nuchtere fokkalveren f 20—15—10, slachtpaarden f 210—170—105, werkpaax'den f 310—240110, veulens f 55 —35—25, stieren f 255205—145, kalfkoeien f 260—190—140, melkkoeien f 250—185—140, varekoeien f 185140120, vaarzen f 150— 130—90. pinken f 110—90—70, graskalveren f 533518, hokken en geiten f 752.50. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen onveranderd pr. koe 78, pr. os 68 ct. Stieren, aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen iets hoo ger. Vette kalveren, aanvoer iets grooter, handel stug, prijzen minder, prima. 1.—. Schapen en lammeren, aanvoer korter, han del sloepend, prijzen hooger. Nuchtere sl.- on fokkalveren, aanvoer kleiner, handel stroef, prijzen minder. Paarden, aanvoer iets korter, handel sleepend, prijzen hooger. Kalf- en melkkoeion, aanvoer grooter, han del kalm, prijzen als vorige week. Vai'e- koeion, aanvoer-als vorige week, handel ta mei ijk, prijzen van vorige week te hand haven. Vaarzen en pinken, aanvoer ge woon. handel sleepend, prijzen onveranderd Graskalveron, aanvoer iets minder, handel tamelijk, prijzen lacer. Bokken en geiten, aanvoer grooter, handel lui, prijzen iets lager. Veulens, aanvoer grool, handel slecht pij zen lager.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6