STARS en DOUBLÉS 4 I» J Vriendschap en haat tasschen sterren en hun dubbelgangers De verloren zoon Film flitsen Bobby Breen o Wildwestpoëzie Een spannend Wild-West verhaal uit de dajren toeh kolonisatie nog bloed en vuur beteekende, toen elke meter grond met de'wapenen in de vuist veroverd moest worden. En tocheen tijd, welke ook poëzie kende, zij het dan poczie van de menschelijke hartstochten! In een ruig verhaal uit het Verre Westen speelt James Cagney de hoofdrol In deze film beeldt hij de verloren zoon uit, die het leven in de vrije natuur prefe reerde boven het z.g. beschaafde leven, waaraan volgens hem nog zooveel fouten kleefden en waarin vele onrechtvaardighe den in zijn oogen plaats vonden. En hierin ligt nu juist het melodramatische, de gro ve humor en de romantiek van dit histori sche epos van het vroegere Oklahoma. Cagney wordt in dit filmwerk terzijde ge staan door een keur van artisten, waaron der Ilumphrey Bogart, Rosemary Lane, Donald Crisp en Harvey Ste- phens. Het scenario werd ge schreven door Warren Duff, Robert Bruckner Edward E. Paramorc en is gebaseerd op een origineel verhaal van Edward E. Paramore en Wally Klein. Een interessant beeld van kolonisatie in vroe ger tijden, die wel héél anders was als dc vreedzame manier, waarbij in ons land o.a. de Haarlemmermeer en Wieringermeer zijn.toe gewezen. En nu... de ge- schiedenis! Een interessant ver haal van de hand van een toeschouwer, Wil- liam Willard Howard genaamd, verscheen in de „Harper's Weekly" van 18 Mei 18S9. Het was het evenement van dien eeuw. Nog nooit had men tevoren zooiets aan schouwd. Evenals Rome, werd de stad Gu- thrie in één dag gebouwd. Of om nog nauw keuriger te zijn, zij ontstond in één mid dag. Om twaalf uur, den 22sten April '89 be stond het stadje Guthrie nog niet, er stond geen huis en geen levend wezen was er te bekennen. Vóór zonsondergang was op deze plaats een stad verrezen met 10.000 inwo ners. In dien tijd waren er straten en plei nen ontstaan, was er een houten kerkje ge bouwd, ja, waren zelfs reeds stappen onder nomen tot het vormen van een voorloopig gemeentebestuur. Toen dc schemering inviel, zag men vanuit de verte het schijnsel van Al is het wellicht, hoogstens 5 pet. van alle doublés, die er in slaagt in de filmwe reld zelf iets te bereiken, dat neemt niet weg, dat menige iilmadspirante al oneindig gelukkig is, wanneer zij het tot een baan tje als plaatsvervangster heeft gebracht. De technische voorbereidingen van een film opname maken het nu eenmaal noodzake lijk, dat men voor het instellen der came ra's en het berekenen der lichteffecten de beschikking heeft over personen, die niet alleen wat bun figuur en hun verschijning betreft, overeenkomst met de betreffende sterren vertoonen, maar die bovendien een zoo groot mogelijke gelijkenis toonen wat gezicht en gebaar betreft. Nu ligt liet voor de hand, dat een film ster bet niet zoo heel prettig vindt, wan neer hij of zij bemerkt dat de doublé er volmaakt in slaagt alle details der poses te imitceren en dikwijls bovendien nog vaak onmiskenbare talenten tentoonspreidt. Zoo als in ieder beroep, wordt natuurlijk ook in de filmwereld de concurrentie voortdurend gevreesd, in het bijzonder in een tijd, waar in afwisseling verlangd wordt en waarin men vlug warm loopt voor nieuw-ontdekte sterren, terwijl de oude even snel vergeten worden. o O o De filmster heeft het recht zijn doublé te zoeken, maar waar er in de meeste geval len slechts weinig beschikbaar zijn, moet hij natuurlijk die kiezen, welke hem of baar wordt aangeboden. Betreft het een doublé, die weinig eerzuchtig is en al volkomen te vreden is met het baantje zelf, dan gebeurt het dikwijls, dat „Zijne Majesteit de Ster" zich over hem of htmr ontfermt en de zon .der genade en gunst over de doublé iaat schijnen. Een vrouwelijke ster vertroetelt in dergelijke gevallen haar doublé met pre sentjes en kleeren, een mannelijke met si garen en vrije consumpties in een der IIol- lywood-bars. Inderdaad komt het voor dat zich een hechte vriendschap ontwikkelt tus- schen ster en doublé, tusschen de artist en zijn tweede ik. Veelvuldiger echter komt het tot geschil len, wanneer de doublé er op zeker oogen- blik niet meer tevreden mee is de schaduw van de ster te zijn en zelf naar filmroem haakt, daarbij doorgaans wat de vrou wen betreft blijk geeft over evenveel charme en bevalligheid te beschikken. Een zeldzame vriendschap ontstond tusschen Myraa Loy en haar doublé Sliir- !cy Hughes. Shirley, eQn bekoorlijk, maar bescheiden meisje, dat heel veel op Myrna lijkt maar nooit kunstzinnige aspiraties koesterde, werd mettertijd de vertrouwelin ge van Myrna Loy, wier doublé zij nu al jarenlang is. Op zekeren dag leerde Myrna ook den broer van Shirley, Bob, kennen en werd verliefd op hem. liet kwam tot een verloving, maar evenzeer weer tot een breuk, zonder dat dit afbreuk deed aan de samenwerking tusschen Myrna en haar doublé. Toen de filmster later trouwde met Arthur Hornblow, was Shirley een der ge tuigen. o O o In doorsnee behandelen de filmsterren hun doublés min of meer uit de hoogte. Zij laten zich niet tot privégesprekken verleiden en lieschouwen de doublé hoogstens als een technische hulpkracht, met wie men niet al te intiem moot worden. Zoo heeft bijvoor beeld Marlène Dietrich zich tegenover haar doublés, die elkander regelmatig afgewis seld hebben, doorgaans vrij wantrouwend getoond, daarbij haar dubbelgangsters uiter mate koel behandelend. Het wekte volko men den indruk alsof zij in iedere doublé een concurrentie vreesde. Dat hier geens zins sprake kan zijn van „sociale tegenstel lingen" bewijst het feit, dat Marlène met haar manicure en kapster als vriendin om gaat. Zij nam deze jongedame mee, toen ze voor haar filmwerk naar Londen vertrok en ook tijdens haar particuliere reis naar Pa rijs was Nellie Manley, voor wie zij de mooiste dingen kocht, baar metgezellin en vriendin. Toen Marlène met het meisje naar Hol lywood terugkeerde, gaf zij Nellie als hu welijksgeschenk zelfs een auto. Maar ove rigensde doublés hebben niet veel met Marlène Dietrich op Ook Gretha Garbo is tegenover haar dou blés bijzonder terughoudend trouwens, men is feitelijk niet anders van haar ge wend maar wel heel opvallend sinds zij vernam, dat men een dier voormalige uit verkorenen als reserve achter de schermen hield, ten einde, die, voor het geval Greta eens in Zweden mocht blijven en niet naar Hollywood zou terugkeeren, als opvolgster van deze ster voor het voetlicht te brengen! o O o Intusschen zijn de mannen niet veel be ter. Cary Cooper had nog niet zoo lang ge leden een ingrijpend mceningsverschil met een doublé, omdat deze plaatsvervanger in het geheim proefopnamen van zijn spel had laten maken om zich vervolgens aan te bie den voor een rol die Cooper had geweigerd... Ronald Colman nam het zijn doublé erg kwalijk toen die zich verloofde met een meisje, voor wie hij zelf een groote gene genheid koesterde. Maar dat was dus weer een andere kwestie! Er is een reeks gevallen bekend, waarin het optreden van doublés het wantrouwen en dc haat van bekende filmspelcrs aan wakkerde en is dit achteraf niet te be grijpen? Het laatste nieuws uit Hollywood* MAUREEN O'HARA BIJ RKO RADIO. Maurccn O'Hara, de 18-jarige IerSche ac trice, die kort geleden in de V. S. arriveer de is door RKO Radio Pictures geënga geerd voor de vrouwelijke hoofdrol in „The Ilunchback of 'Notre Dame" met Charles Laughton als „Quasimodo." Laughton is de „ontdekker" van Maureen O'Hara, die hij de vrouwelijke hoofdrol be zorgde in de film „Jamaica Innnadat hij een filmprocf met het mooie meisje uit Dublin gezien had. Zij is een leerlinge van. dc Abbey Theater's Apprentice School. RKO zal zich ook in de toekomst van Maureen O'Hara's diensten verzekeren. SIEGFRIED ARNO EN CURT BOIS IN RKO'S „KLOKKENLUIDER." RKO heeft de twee bekende Duitsche film- humoristen Siegfriod Arno en Curt Bois ge ëngageerd om op te treden in Dieterle's „HunChback of Notre Dame", waarin Char les Laughton de titelrol vervult. Arno trad een tijd lang in Nederland op en beproefde daarna zijn geluk in Holly wood, waar hij met steun van zijn landge noot Herman Koster(litz) debuteerde in da Amerikaansche filmproductie. Ook Cur£ Bois is een bekende filmkomiek uit de Duitsche filmindustrie van weleer, JOHN CROMWELL REGISSEERT RKO'S „ABE LINCOLN IN ILLINOIS". John Cromwell, een der beste Hollywood- sclie regisseurs, die onlangs de laatste hand gelegd heeft aan de Cary Grant Carole Lombard Kay Francos film „The Kind Men Marry" heeft een nieuw RKO contract geteckend voor het regisseeren van de film „Abe Lincoln in Illinois" naar Robert E, Shcrwood's bekroonde tooneclstuk. Max Cordon en Ilarry Goctz, die het stuk' op Broadwav brachten, zijn nu in Holly wood om het manuscript te schrijven voor dc film, die in den nazomer in productie gaat. Hun contract met RKO Radio verplicht hen tevens tot het schrijven van het scena rio naar het Broadway-succes „The Ameri can Way." Raymond Masscy, die in het tooneclstuk de rol van Lincoln speelde, vertolkt deze rol ook in de film. Wildwestproza.... eenige honderden kampvuren, waar om zich een tienduizend menschen geschaard hadden. Men kon zich niet voorstellen, dat •hier, op de grazige hellingen van de Cimarron Vallei, een avond tevoren nog wolven en herten ongestoord hadden rondgezworven. Nog nooit in de historie van het Westen was het voorgekomen, dat zulk een menigte zich in zoo een kort tijdsbestek op één plaats vestigde. Voor den in dit opzicht meer conserva tieven man van de Oostkust, die de steden aldaar decennium na decennium heeft zien groeien, was dit ontstaan van Guthrie een ongelooflijk schouwspel. De vooriiercidingen voor de vestiging in Oklahoma waren reeds weken voor den vastgestelden datum tot in de kleinste bij zonderheden geregeld. De Santa Fé Spoorweg Mij., welke den Staat Oklahoma van Noord tot Zuid door kruist, had reeds plannen in voorbereiding (wanneer deze tenminste door het Gouver nement goedgekeurd zouden worden), ten einde de spoorlijn, welke toentertijd in Ar- kansas City eindigde, naar eventueel nieu we stoden door te trekken. Hiermede zou zij honderden menschen, die in den staat Oklahoma zaken te doen hadden, van dienst zijn. Bobby Breen, de jeugdige ster van film en radio, werd op 4 November 1927 in Montreal, Canada, geboren. Toen hij 2 jaar oud was, verhuisde zijn familie naar Toronto, waar Bobby in het cabaret „The Silver Slipper" als zanger debuteerde en er tenslotte gedurende twee ja"ar, een avond in de week, op het programma bleef, in dien tusschcntijd voor de radio optredend met het orkest van het caba ret. Daarna volgde een engagement van een jaar in het gerenommeerde Savarin restaurant en een veelvuldig optreden in variété s en bioscopen. Bobby's zuster Sally, nam hem mee naar Chicago, waar hij in talrijke theaters zong. New York- volgde met een engagement bij het Paramount Thcatre. Naderhand deed hij mee in „Say Whcn" met Harrv Richman. Met zijn zuster ging Bobby Breen naar Hollywood, waar de productieleider Sol Lesser hem ton huize van zijn leeraar hoorde zingen, Bobby onmiddellijk op langen termijn engageerde en hem de hoofdrol gaé in de RKO-film „Let's Sing Again". Daarop volgende films, waai de kleine zanger in op trad waren „Rainbow on the River", „Make a Wish .Hawaii Cails", „Breaking the Ice" en „Fisherman's Wharf". De nieuwste film met Bobby Breen is „Way Down South". Gedurende verscheidene seizoenen was Ie „wondêrknaap", zooals Bobhv in Amerika genoemd werd, een van de attracties van Kddie Cantoris radioprogramma en was bovendien meermalen te gast bij Ion l>eroemden Amerikaanschen ceremoniemeester van den aethcr: Jack Benny, 'dj Ben Bern ie en anderen. Bobby Breen zingt zoowel Fransch, Italiaansch en Spaansch als Engelsch. Zijn repertoire omvat zoowel opera aria's en klassieke liederen als populaire melodieën. Bobby heeft een passie voor baseball en is een uitstekend zwemmer. Duizenden huifkarren hadden zich in kampen rond om het nieu we land verza meld, in af wachting van 't groote sein. De schilder achtige aan blik, die deze landrush om twaalf uur middags op den «lag van openstelling bood, zal in de annalen der •geschiedenis vermeld wor den als één der mooiste schouwspelen van de Wes tersche be schaving. Het laatste woeste, onont gonnen stuk land zou den invloed van de huidige beschaving ondergaan. Allen bezield door slechts één "gedachte, zoo vlug mogelijk het begeerde stuk land te bereiken, stormden ze in een bonte menigte voorwaarts: elke wagendrijver legde de zweep over de ruggen van de paarden, de ruiters drukten zoo diep mogelijk de spo- r®n *.n flanken van hun viervoeters en zij, die te voet gingen, gunden zich ternau wernood tijd om te eten of te drinken, één groo te stofwolk gaf de plek aan, waar deze hete rogene groep menschen zich voortbewoog, de grond dreunde onder de machtige hoeven der paarden Vanzelfsprekend wis ten zij, die te paard wa ren, zich reeds spoedig van een belangrijken voorsprong te verzeke ren. Eenige minuten na de>zen massalen start waren deze duizenden menschen reeds wijd en zijd verspreid en zag men den horizon bezaaid met wagens, menschen en paarden. Een woeste strijd, waarin de sterkste won Na de nog zooge naamd wettige-, kwa men de onwettige land- gebruikers. Ongure ty pen, die steeds meer macht kregen. Waren in 18S9 slijte rijen, speelzalen en danslokalen ten streng ste verboden, in 1893 teelden al deze instel lingen welig onder be wind van voornoemde typen. Deze emotioneele da gen meenden Warner Bros. op de celluloid- strook te moeten vast leggen, niet alleen, om dat deze gegevens uiter mate voor verfilming geschikt waren, maar ook om dc menschen eens een indruk te ge ven van de wijze, waar op in vroeger dagen zoo een kolonisatie van een bepaalde landstreek geschiedde. Deze film is in tegen stelling niet de vroege re piefpafpoef-films zeer logisch in opbouw en handeling. James Cagney kan er zich geheel in uit leven zonder dat zijn creatie ook maar ieta onevenwichtigs krijgt. Binnenkort komt deze film ook in ons land in omloop. Men houde haar eens in het oog. Liefhebbers van het genre kunnen er hun hart aan ophalen! De verloren zoon met de eenige die hem trouw bleef

Schager Courant | 1939 | | pagina 20