Krachtig protest Cr In Amerika een groote toekomst voor onze DE WERELD tegen anti-Britsche actie Hulde aan de Duitsche zeemacht „De wereld heeft een eensgezinde kerk nodig" Postvluchteo op Indië ENGELAND HOUDT NAUW CON TACT MET FRANKRIJK EN DE VEREEN. STATEN. Minister-president Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat de Britsche ambassadeur te To kio opdracht heeft gekregen opnieuw krachtig te protesteeren tegen de anti-Britsche agitatie in Noord-Chi- na. Op de vraag, of de Britsche regee ring in zoo nauw mogelijk contact met de regeeringen van Frankrijk en de Vereenigde Staten blijft, ant woordde Chamberlain bevestigend. Er zijn tot dusver te Londen nog geen aanwijzingen omtrent, eenig voornemen, de besprekingen te Tokio in verband met de clusie worden getrokken, dat de Japansche regeering haar hetzij niet kan, hetzij niet wil handhaven. Als zij de orde kan hand haven, doch dit niet doet, komt zij de ver plichtingen der formule niet na, en als zij haar niet kan handhaven, had zij het nooit moeten doen voorkomen alsof zii het wel kon. Do besprekingen te Tokio. Craigie en Kalo hebben gister in de Tokio Cluh langer dan een uur geconfereerd om het terrein te effenen voor de eerstvolgende voltallige Britscli-Japansdie conferentie. Men gelooft, dat Craigie wacht op insturc- ties zijner regeering inzake de economische kwesties. Engeland moet zijn politiek wij zigen. Reuter meldt uit Peking, dat de meeste Chineezen gelooven, dat de anti-Britsche ac tie wordt gesteund door de Japansche mili taire autoriteiten en men is derhalve van De anti-Britsche betoogingen in het Verre Oosten duren voort. Op ons plaatje ziet men een groep demonstranten te Tingtsau, die vaandels in de stoet meevoeren, waar op o.in. te lezen staat: „Als we vrede willen hebben in Oost-Azië, moeten we Groot- B rittannië vernietigen." anti-Britsche incidenten af te zeggen, doch niettemin, aldus verneemt de diplomatieke medewerker van Reuter, ziet men volko men in, dat deze incidenten de onderhande lingen buitengewoon onzeker maken en dit standpunt is ook door Craigie aan de Ja pansche regeering duidelijk gemaakt. Crai gie heeft het Britsche standpunt ongeveer als volgt, uiteengezet: De Japanneczcn hebben de verantwoor delijkheid aanvaard voor de handhaving van de openbare orde in de onder hun con trole staande gebieden. Volgens de formule, welke voor de besprekingen te Tokio is overeengekomen, zou do Japansche regce- ring deze verantwoordelijkheid aanvaarden Doch de tegenwoordige Britsche agitatie is een duidelijke aanwijzing, dat de orde niet wordt gehandhaafd. Hieruit kan de con- oordeel, dal de toestand nog ernstiger kan worden. Het gemeentebestuur van Peiging heeft den Britschen consul doen weten, dat be ëindiging der anti-Britsche agitatie slechts mogelijk is, wanneer Engeland al zijn be zittingen in China teruggeeft, Tsjang Kai Sjek ook niet langer steunt, dc voorloopige rcgcering steun verleent en een tegen dc ko mintern gerichte politiek aanvaardt. De burgemeester van Peking heeft liet Britsche protest van 24 Juli verworpen. Vol gens den burgemeester is de anti-Britsche stemming ontstaan door het feit, dat de aan val op de leden der regeering van Peking verleden jaar cn andere aanslagen waren uitgebroed in de Britsche nederzetting te Ticntsin. Het Duitsche prestige ter zee Is het prestige van Dantzig. F3LLE TAAL VAN GOUWLEIDER FOERSTER. Gisteren is te Dantzig een groote betoo ging gehouden welke werd geleid door den bond voor het Duitsche prestige ter zee. Admiraal von Trotlia zeidc dat het Duit sche heldendom ter zee ook het heldendom van Dantzig ter zee is en het Duitsche pres tige van Dantzig. Deze samenhang zal nooit verbroken kunnen worden. Hierna sprak gouwleider Foerstcr. Hij verklaarde, dat alle Dant'zigcrs wenschen, dat spoedig dc Duitsdie marine weer in Dantzig een stand plaats zal hebben. Eeuwen lang hebben in Dantzig Duitschers dc zee bevaren. Dantzig bestaat reeds eeuwen en Gdingen 'eerst dertien jaar. De Duitschers hebben bewe zen. dat zij kunnen varen, de Po len moeten dit nog bewijzen. De Duitschers bevoeren de zeeën voor de Etigelsehen een staat vormden en een volk van tachtig millioen heeft hetzelfde recht op de we reldzee als de 43 millioen Engcl- schen Verder zeide Foerster. dat niet God den Britten liet overzeesche rijk heeft ge schonken, doch zij hebben dit veroverd, dikwijls met de gemeenste middelen. Wanneer Polen met slechts twintig mil lioen werkelijke Polen over de geheele we reld aanspraak maakt op de zee. dan kan het Duitsche volk dit doen met duizend maal meer recht. Iedereen weet. 7.00 vervolgde Foerster. dat Dantzig thans staat 111 den eindstrijd tegen bet onrecht van Versailles. De Fuehrer heeft het lot van Dantzig in dp hand*geno- men en Dantzig weet. dat zijn toekomst hiermede in goede banden is. Van belang is. dat men in Dantzig liet doel kent. Het tijdstip zal de Fuehrer be palen. Wat Dantzig zelf kan doen is zich te beschermen tegen èventueele overvallen. Dit heeft Dantzig gedaan. WxdeAjioZo DUITSCHLAND LEIDT IN HET TOUR- NOOI OM DEN HORTHYBEKER Onze rüoeg gedupeerd door den arbiter. Nadat Dinsdag de Duitsche ploeg voor de groote verrassing had ge zorgd door de» Hongaren te ver slaan, hebben onze landgenooten het gisteren bestaan de Duitschers ern stig in gevaur te brengen. Zelfs stond Nederland eenmaal met 3—1 voor, maar onze Ooster buren zijn er toch nog in geslaagd de overwinning uit het vuur te slee pen (4—3). Blunders van den arbiter De nederlaag van het Nederlandschc water- polozcvental is voor een belangrijk deel te wijten aan dc wijze, waarop deze ontmoe ting gearbitrcerd werd. Onze ploeg had met een rust een verdienden 21 voorsprong cn kort 11a dc hervatting werd de stand zelfs tot 3—1 opgevoord. Dc Franschc scheids rechter Dolbord maakte daarop enkele blun ders. Hij overzag twee strafworp'en ten gun ste van Nederland en toen Stam oen erger lijke overtreding beging tegen Schneider, zond hij onzen landgenoot wel het water uit en kende hij een strafworp toe. Kort daarop mocht Schulze, nadat dc scheidsrech ter had afgefloten, vrij wegzwemmen en daardoor ontstond ook een doelpunt en was de stand gelijk geworden (33). liet was dubbel jammer, dut door een fout van Paerl Duitschand toch nog aan dc over winning kwam. Uit een vrijen worp bleef de bal op de doellijn liggen en onze doel man had de pech liet leder zelf achter de de lijn te duwen Het was toen nog ie kort tijd 0111 den achterstand in te halen. De andere uitslagen waren: Italië—Frank rijk 3—0, België—Hongarije 24, zoodat de stand nu is geworden: Duitschland 4 3 1 0 15-10 7 Hongarije 4 3 0 1 13—8 6 Italië 4 1 2 1 14—12 4 België 4 1 '2 1 13—13 4 Nederland 4 1 0 3 12-15 1 Frankrijk 4 0 1 3 6—lo 1 Volkeren gaan uiteenkerken komen tot elkaar. Een verklaring van de Christen- jeugd. De wereldconferentie van Cliristenjeugd, die gedurende 10 dagen 1500 jonge christen vrouwen en -hiannen afgevaardigden uit alle deelen der wereld, in de Nederlandsche hoofdstad hijeen heeft gebracht, is geëin digd. Gistermiddag kwamen dc deelnemers voor de laatste maal in liet Concertgebouw bijeen cn luisterden in aandachtige stilte naar een verklaring, welke door dc voorzit ters van dc conferentie op grond van ge sprekken met vele leiders en deelnemers aan het congres is opgesteld en te beschou wen is als een algemeeuen indruk van het werk en dc resultaten der conferentie. Deze uitgebreide verklaring, die werd voorgele zen door den Canadees Dr. W. C. Locklhand, behelst 0.111. het volgende: Toen we met elkaar spraken, zijn we ons bewust geworden hoe vaak we onze natio nale trouw gesteld hebben boven onze ver plichtingen aan God. We hebben gez-ien, dat wanneer de kerk volkomen de gemeenschap wordt van hen, die eerst, het Koninkrijk Gods zooken, dit de cenige hoop der wereld is. We gelooven, dat een werkelijk recht vaardige en geordende maatschappij alleen gebouwd ka 11 worden door hen, die hun wil aan God hebben overgegeven. Wij erken nen als taak van de kerk de waarheid te verkondigen, zooals zij ons geopenbaard is in Jezus Christus. Karakteristiek voor dezen tijd, waar in wij hijeen komen, zijn niet alleen de internationale spanningen en de onrust, maar ook een groeiend oecu menisch besef. De staten en de vol keren der wereld gaan meer en meer uiteen, de kerken komen tot elkaar. Er is een toenemende over tuiging, dat alle christenen in wezen bij elkaar hehooren. De wereld heeft een eensgezinde kerk noodig. Wij moeten één zijn, opdat de we reld geloove. „Deze wereldsamenkomst be- tcekent, zoo besluit de Verklaring, het begin van een steeds groeiende taak. Wij aan vaarden deze taak, ons realiseerende, dat in Christus onze kracht, is. Het volk, dat zijn God kent, zal sterk zijn en groote din gen doen." FRANSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Havas meldt uit Toulon, dat nabij Le Lavandou gisteren een militair vliegtuig is neergestort. Twee inzittenden werden gedood en twee gewond. HERDENKING KONINGIN EMMA. Gisterochtend hebben eeiiige organisaties te Baarn een krans gehecht aan het mo nument van wijlen koningin Enmna. nu gisteren de geboortedag van deze Vorstin werd herdacht. Ook vele particulieren ga ven uiting aan hun gevoelens voor de Vor stin, door bloemen aan den voet van het monument to leggen. ONGELUKKIGE BADER. Gistermiddag is te Noordwijk het lijk van den 17-jarigen jongen, J. L., uit de Paul Krugerlaan in Den Haag. aangespoeld. L. was Zondagochtend met twee vrienden in Scheveningen in zee gaan zwemmen. L.'s vrienden hadden hij den politiepost op het. stille strand van zijn vermissing aan gifte gedaan. Een tweede „Dingaansvlucht" Nu van vier dagen Zooals reeds eerder werd medegedeeld zal de K.L.M. bij voldoende deelneming, in het najaar wederom een bijzondere vlucht uit voeren naar de Unie van Zuid-Afrika. Het ligt in de bedoeling de vlucht ditmaal min of meer het karakter tc geven van een zakenreis, alhoewel er uiteraard voor toe risten ook plaats in liet vliegtuig zal zijn. Het is echter gebleken, dat dc tijd gunstig is voor een versteviging der commcrcieele handen tusschen Nederland en dc Unie. De maand, waarin de reis gemaakt zal worden en de reisduur zijn clan ook zoo vastgesteld, dat voor zakenlieden de gelegenheid wel zeer gunstig geworden is 0111 van deze bij zondere vlucht gebruik te maken naar Zuid- Afrika te gaan. lil 4 dagen naar de Unie. De reisduur is teruggebracht tot 4 dagen. Bij de vlucht van de „Reiger" in Decem ber van het vorige jaar, de Dingaans vlucht., welke zes dagen duurde, is name lijk gebleken, dat, 4 dagen zeker voldoende is. Ilct vertrek uit Amsterdam is vastge steld op 27 October. Het verblijf in de Unie zal vier weken duren; op 20 November vangt de terugreis aan cn op 2 December staat hel gezelschap weer op Schiphol. De vlucht zal worden uitgevoerd met een Douglas DC-3, het type, dat het vorige jaar bewezen heeft zeer geschikt, te zijn voor de Afrika-route. Waarschijnlijk zal de „Rei ger" hiervoor weer worden uitverkoren. Het. vliegtuig staat ditmaal waarschijnlijk onder commando van gezagvoerder Blaak; gezagvoerder Brinkhuis gaat als 2de be stuurder mee. Er is plaats voor 11 passa giers; een viertal Averd reeds geboekt. Buit in afvoerbuis verstopt Een schilder als dief en zijn vriend als detective. Woensdag moest een schilder, in dienst bij een makelaar te Amsterdam, invallen voor den kwitantielooper, die vrij af had en de huren innen. Hij kreeg zestig kwitan ties mee en begon zijn ongewone werk. Toen hij f 7(>0 had geïnd, ging hij naar het kantoor terug cn deelde mede, dat hij het geld had verloren. „Ga maar eens zoeken en doe aangifte hij de politie", Avas het bevel en de schil der vertrok Aveer. Intusschen had zich ook nog een andere scène afgespeeld. De schilder was bij een anderen schil der, met Avien hij samenwerkt thuis ge- Aveest en had er het geld nageteld: f700. Daarna Avaren zij gezamenlijk naar een huizenblok in dc Indische Buurt gegaan om er liet werk op tc nemen. In dien tijd had de eerste schilder zich ever verwijderd. Eenigen tijd later Avas hij Aveer hij zijn col lega thuis gekomen om te-vertellen, dat, hij het geld dat hij cenige uren geleden bij hem nageteld had, ii.Avi.jt was. In schilder nummer twee ont waakte de speurzin naast gekoester de achterdocht en hij ging naar het huis in de Timorstraat Avaar schilder nummer een zich even had verwij derd. Hij stelde een onderzoek in op het toilet en vond in de afvoer buis het geld terug. Hij bracht het naar don makelaar, die op zijn beurt de politic van het bureau Stadhou derskade van de vondst in kennis stelde. Op dat oogenblik Avas de oneerlijke schil der juist op het bureau om aangifte van zijn „verlies" le doen. Meteen Averd toen een punt gezet achter het verhaal, dat hij zoo kunstig gefantaseerd had. De man Averd meteen ingesloten. De export verdubbeld? Maar reclame maken, véél reclamel Op een bijeenkomst van de Alg. Vereeni- ging voor Bloembollencultuur en den Bond van Bloembollenhandclaren, heeft de heer Herhert Askwith, dc Amerikaansche verte genwoordiger van den Bond, dezer dagen tc Haarlem het woord gevoerd en aangetoond, hoe do export van bloembollen naar de Ver eenigde Staten vergroot kan worden. Spr. werd, nadat de vrij talrijke aanwezigen Ava- ren welkom gchcetcn, ingeleid door den heer A. J. Arentshorst, die liet doel van mr. Askwith beknopt schetste, namelijk liet ge ven van meer propaganda dan tot nu toe aan de Nederlandsche hollencultuur. Kleurenrijkdom. De spreker van dezen avond, die in New- York een reclame-bureau exploiteert en die het planten van meer dan een millioen Ne derlandsche tulpen op de Avércldtentoonstel- ling mede heeft georganiseerd, doelde eerst de uitslagen mede van een foto- cn filmwed strijd, welke gehouden is met de bloemen weelde als onderwerp, waarna hij vele der zeer fraaie foto's en een aantal filmpjes ver toonde. Amerikaansche experts, aldus de heer Askwith, beweren dat hieronder de mooiste kleurenfoto's zijn, ooit van bloemen gemaakt. Een hekend tijdschrift zal binnen kort vele duizenden besteden aan de repro ductie van het Averk der eerste prijswin naars. Spr. toonde, aldus het Ildbld., even eens talrijke knipsels uit velerlei bladen. De bekende tuinexpert van de New York Herald Express, J. \V. Johnston, noemde de tulpen show de „mooiste verzameling bloemen, ooit in de U.S.A. gezien". Mis. Roosevelt stak in haar dagboek, dat dagelijks gepubliceerd wordt, eveneens do loftrompet over de Ne derlandsche inzending, terwijl een poëtisch journalist zijn hart in de volgende termen uitstortte: „De Hollanders hebben opnieuAv New York veroverd ditmaal met bloe men!" De Amerikaansche mentaliteit Veel werd in Amerika reeds gedaan om te bewijzen, hoe gemakkelijk het is, tulpen te importeeren en te planten. Spr. zeide,- er vast van te zijn overtuigd, dat zijn landge nooten méér Hollandsche tulpen wenschcn dan tot op heden geïmporteerd werden. Maar de Nederlandsche handelaar moet daartoe in de eerste plaats de psychologie van den Amerikaan loe ren verstaan: deze wil niet koopen hij wil dat men hem verkoopt. Het A'erschil is groot er dan incn be denkt. Dc Nederlander heeft een soort minachting voor de intense reclame-campagnes in de Vereenigde Staten. Hij vorgete echter niet, dat de Amerikaan'door en door gewend is aan propaganda, dat niots hem meer opvalt, wat niet met, alle mid delen onder zijn aandacht gebracht wordt. In bioscoop en schouwburg, langs de we gen, in de vrije natuur, in de huiskamers zelfs, Avaar de luidspreker uitgebreide re clame-programma's uitzendt, vertelt alles hem welke sigaret hij moet rooken, Avelkc tandpasta de beste is. Een groote toekomst. Voor de Nederlandsche bloembollen ligt een groote toekomst in het land van alle mogelijkheden, zoo ging mr. Askwith voort. Het is mogelijk, dat binnen enkele jaren tweemaal zoo veel tulpen naar U.S.A. worden ge ëxporteerd dan nu het geval is. Men Avachte echter niet dat de Amerika nen met een vergrooten import beginnen, in dat ge\ral zou men vergeefs Avachten. Nood zakelijk is, dut liet terrein ingenomen wordt met propaganda en nog eens propagantcUi. Artikelen in dc bladen, foto's, nieuAvs-jour- naals in de bioscopen, cultuurfilins, radio causerieën alles Is geëigend, om den bc Avoner van de Nieuwe Wereld de oogen te openen voor de pocziö cn de waarde van bloemen. I-Iij laat zich graag de oogen ope nen, misschien, zoo besloot de spreker, om dat hij geen tijd hoeft om zelf dergelijke vraagstukken le overdenken. Vertrek van Aankomst te jRang. 2 Aug. jsingap. 2 Aug( [Basra 2 Aug. JAthene 2 Aug, [Athene 2 Aug. [Basra 2 Aug. Wielewaal (heenreis) Torenvalk (terugreis) Uil (heenreis) ""'"reis) lMedan 2 Au* 'na,,K' 2 A"*' m_weinig woorden Frank blijft in Praag. In gezaghebbende Duitsche kringen wordt het bericht als zou staatssecretaris Frank, de plaatsver vanger van Von Ncurath in Bohemen en Moravië, van zijn functie ontheven zijn. tegengesproken. Men zegt, dat Frank met vacantie in Noord Europa verblijft en na zijn verlof naar Praag zal terugkeeren. I Zooals men Aveet, tracht Frank Moravië en Bohcinen te verduitschen. Luchtmauoeuvres in Duitschland. In N.YV. Duitschland zijn gisteren luchtma- noeuvres begonnen. Zij zullen tot morgen duren. Standbeeld voor generaal de Wet. Hon derdvijftig oudstrijders uit den Oranje Vrijstaat hebben onlangs te Bloemfontein vergaderd om de mogelijkheid van de oprichting van een standbeeld voor wijlen generaal de Wet te bespreken. Het voornemen bestaat, een beeld van generaal de Wet op zijn paard, Fleur, tAvee maal de natuurlijke grootte, te laten maken. Het bedrag dat genoemd is als prijs van het voorgenomen standbeeld is ongeveer 11.000 pond sterling. De economische toestand van Zwitserland, Volgens de officieele statistieken heeft de economische toestand van Zwitserland zich gedurende het eerste half jaar gun stig ontwikkeld. De buitenlandsche han delsbetrekkingen konden Avorden verbe terd. De invoer steeg van 781,1 millioen francs in liet eerste hall jaar van 1038 tot 862,2 millioen irancs gedurende dezelfde periode van 1939. De uitvoer steeg even eens met 51,8 millioen tot 669,9 millioen francs. Russisch-Poolsche handelsovereenkomst. De Sovjet-Russische handelsattaché te War schau en vertegenwoordigers van de Poolsche iinportmaatschapph te Gdynia hebben een overeenkomst geteekend, krachtens Avelke Rusland zich verplicht Polen 3000 ton katoen, bestemd voor de textielnijverheid te Lodz. te leveren. De overeenkomst is gebaseerd op het be ginsel van compensatie en maakt de be-^ sparing van 4 millioen aan deviezen mo gelijk. De Italiaansche legerocfeningen. In een commentaar op de groote manoeuvres van het. Italiaansche leger wijst de Gazetta del Popoio er o.a. op, „dat het plan der groo te democratieën tegen de as gebaseerd is op de zekerheid dat ingeval van een oor log de eerste, ergste cn hardste slag aan Italië zou Avorden toegebracht". Hot is, zoo schrijft het, blad, deze tendentie van de antitotalitaire actie dor democratische rijken, die bijzondere betcekenis verleent aan deze manoeuvres, waarin liet fascis tische Italië zijn krachtigste strijdmidde len gebruikt. Toestand van Freud niet verontrustend. In de Avoning van Sigmund Freud te Lon den heeft men medegedeeld, dat de ge zondheidstoestand van den psyclio-analist sedert eenigen tijd Aveinig bevredigend is, doch dat er geen reden voor ongerustheid is. De Britsche militaire delegatie. Men ge looft, dat de Britsche militaire delegatie voor de besprekingen uit ongeveer 15 per sonen zal beslaan. Verbindingsoefeningen in Duitschland. Kort geleden zijn in Duitschland groote verbindingsoefeningen gehouden. De gebe zigde verbindingen waren dezelfde als die in werkelijkheid gebruikt worden. Aan de oefeningen namen 800 officieren, 10.000 on derofficieren cn manschappen, 600 motor rijwielen, 3000 vrachtauto's cn cenige vlieg tuigen deel. Volgens den inspecteur van den te bindingsdienst, aldus de N. R. Ct., waren de Duitsche vcrbindingstrocpen ten volle tegen de moeilijkheden, voortsprui tende uit éen actie van uiterste beweeglijk heid, opgewassen. Een nieuwe Duitsche onderscheiding. Hit- Ier heeft bij decreet van 2 Augustus een insigne ingesteld ten behoeve van degenen die hebben medcgeAverkt aan den aanleg van den „Duitscheu bcschenningsgordel". Na de Hongaarsche grensincidenten. Een regeeringsambtenaar hceft^ verklaard, dat Roemenië het Hongaarsche voorstel tot aanwijzing van een gemengde militaire commissie voor hot instellen van een on derzoek naar de grensincidenten bij Tecsoe heeft aanvaard. Hongaarsche wet op de nationaliteit. Vol gens de Avct op de nationaliteit, die giste ren door de Hongaarsche Kamer is aange nomen, kan ieder Hongaarsche burger die lid is van een buitenlandsche politieke or ganisatie, tegen het land gerichte actie voert of het land clandestien verlaat, bij eenvoudig ministerieel besluit van de Hon gaarsche nationaliteit vervallen verklaard Avorden. Geen spoorwegstaking in Engeland. De dreiging van een onmiddellijke staking bij dc spoorwegen is geAveken, de spoorweg maatschappijen hebben toegestemd in het aanbod van den bond van machinisten en stokers voor een nieuwe bijeenkomst, Avel- ke morgen zal worden gehouden. Britsch financieel accoord met! Polen. Gis- teren is tusschen de vertegenwoordigers der regeeringen van Engeland en Polen een accoord geteekend, dat voorziet in een crcdict van 8.163.300 pond sterling, ter be vordering van den aankoop door Polen van Britsche producten.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2