De ordening AKKERTJES Nieuwe voorstellen in het Uitbreidingsplan Wieringermeer Alkmaar Packet Anna Paulowna heeft een nieuwen dijkgraaf WEK UW LEVER-GALOP per Salonboot naar de Zaanstreek en Amsterdam Donderdag 3 Augustus 1939 'Tweede blad Verboden voor Middenstanders Zal dit na 1 Jan. 1941 verdwijnen „Onze middenstand zal zich ver trouwd moeten maken met de ge dachte de helpende hand van de „Overheid te moeten missen". (Ir. Smeding bij het eerste lustrum). Wieringerwerf te veel geordend Wij ordenen in onze Wieringermeer. Van den wieg tot aan het graf en nog daarna. Want zelfs onze grafsteen mag niet huiten de orde zijn en het ontwerp moet krachtens gemeentelijke verordening artikel nummer zooveel door het college van B. en W. zijn goedgekeurd. Zij moet aan aesthetische eischen voldoen, zooals alles bij ons aan aesthetische eischen moet voldoen; de we gen, de huizen, de daklijnen van de hui zen, de kleuren van do huizen en de koe- goten in de stallen. Als' we de bloemen en het groen en de luchten boven 't polderland zouden kunnen ordenen, zouden we daarin óók goesting hebben, maar wellicht zijn die aesthetisch genoeg van zich zelf, zoodat mijnheer van Eclc en de andere meneeren, die daar over gaan, hun nuttige bemoeiin gen er niet over uitstrekken. Wij ordenen de dooden, wij ordenen de levenden, en de meest geordende men- schen uit onzen ordelijken polder zijn onze middenstanders. De nijvere bijen, dio ijverig de honing peuren uit de welvoorziene pakhuishloemcn der grossiers, die ons het beste van het beste snel en vaardig trachten voor te zetten. Ordelijke mcnschen, saamgebonden door de krachtige middenstandsorganisatie, waarin illustre Wieringermeerfiguren de eerste viool spelen, middenstanders die ge zamenlijk hun belangen bevechten en na tuurlijk als échte gemeensehapsmenschen vrij zijn van onderlinge ongezonde con currentiezucht. Dank zij de ordening, die ze onder het wakend oog van de overheid een gebene dijd bestaan doet lijden in dit ons gebene dijde land... En toch... Is het met die ordening niet geheel in den haak! De middenstanders in Wieringenverf heb ben minder rechten, of zoo men wil meer plichten dan hun collega's in Slootdorp of Middenmeer, zij zijn meer geordend, maar omdat zij méér zijn geordend, is de heele zaak eigenlijk minder geordend. Maar laat ons ophouden raadseltjes op geven en uiteenzetten waarom door het groote aantal hoornen het Wieringcrmeer- der ordeningsbosch niet meer is te zien. In het afgeloopen voorjaar heeft de bur gemeester van Wieringermeer, de heer Ir. Smeding ter gelegenheid van het eerste lustrum, der plaatselijke middenstandsver- eeniging een droef verhaal gedaan over de ongebondenheid der middenstanders in de eerste jaren op het drooggelegde land. Hij hing een jammerlijk beeld van verdeeld heid op, uit het tijdperk der driehoofdige directie en kwam tenslotte te spreken over het glorieuze tijdstip waarop, ingevolge een verzoek van de middenstanders zelf, de ordening is begonnen. Nu was deze ordening eigenlijk een klein kunstje, want de W'ieringermcer- directïe gaf de gronden in erfpacht uit en wat was nu eenvoudiger, dan aan de uit gifte van grond een bepaalde voorwaarde voor den zich vestigenden middenstander te verbinden? Een voorwaarde, die betrof de aard en de soort van de artikelen welke hij in zijn winkel mocht verkoopen. Als men dit nu maar eerder had gedaan, was alles wel goed gegaan, maar voor alles in kannen en kruiken was, hadden zich de middenstandskernen Middenmeer en Sloot- dorp reeds gevormd. Het jongste dorp van Nederland, Wieringenverf, werd eerst in bezit genomen, nadat het hora est over de ordeningsplannen was uitgeroepen. En wat zien we nu vandaag den dag? Dat de middenstanders in de „buurtschap" Wieringerwerf precies volgens een lijstje die en die artikelen mogen verkoopen en hun collega's uit Slootdorp en Middenmeer veel meer manusscn van alles zijn gebleven. De winkelier op Wieringerwerf mag geen boter en kaas verkoopen, geen tabaksartike len, de melkboer geen jam en geen fles- schen port. enzoovoorts en zoo verder. „Wettelijk" is er waarschijnlijk weinig aan te doen, de zich te Wiicringenvcrf vestigen- die maar niet verdwijnen wil. Niet willen, zegt U? Maar er zijn toch "AKKERTJES"! Neem zoo'n "AKKERTJE" en binnen een kwartier zult bemerken, dat "AKKERTJES" hoofdpijn en migraine vlug en radicaal verdrijven. "AKKERTJES" zijn beroemd vanwege hun uitstekende werking. Vaak nagemaakt, \moar nog nooit geëvenaard. "AKKERTJES"zijn rond en elk draagt het "AKKER"-merk. Let daar dus vooral op! tegen pijnen, nore dagen, koorts, kou. Doosl» stuks - 12 stuivers; 2 stuks 2 stuivers. de middenstander zal wel een lijstje van artikelen van meneer de Bruyn voor zijn neus gekregen hebben voor hij zijn hand- tcekening op het erfpachtcontract plaatste. Maar iets scheefs blijft er. I-Ict komt ons voor dat de pachtersvrouw op haar eenzame hoeve liever koopt bij den man die „van alles" bij zich heeft, waar zij oogenblikke- lijk over wil beschikken, clan van den man, die „alleen maar" dit of „alleen maar" dat verkoopt. Bovendien wordt er van buiten door groote winkelconccrns of coöperaties heel wat het nieuwe land binnengebracht, zoodat men deze „verordening" bezwaarlijk zeer practisch zal willen noemen. Zij kweekt ook tenslotte een basis voor clandestiene handel door hen, die zich misdeeld achten. Zal dit alles zoo blijven? Dat hangt van Vadertje Staat af. Het is ons bekend, dat de commissie belast met het regelen van den overgang naar een normale gemeente, kort weg de normalisatiecommissie genoemd, zich zéér ernstig met dit vraagstuk bezig houdt. De kwestie is, of het rijk bouwgrond aan de nieuwe gemeente zal afstaan. Een „norma le" gemeenteraad heeft noch privaatrechte lijk, nóch publiekrechtelijk de macht orde nend op te treden, welke de Wieringermeer- directie wél heeft. Logisch vloeit hieruit voort dat na 1 Januari 1941 vrije vestiging en vrije verkoop (natuurlijk in overeen stemming met de bepalingen van de vesti gingswet) mogelijk zal zijn. Hieruit volgt weer, dat voor de thans gevestigde midden standers om de consequenties, de erfpachts bepalingen gewijzigd behooren te worden, zoodat de zoo zwaar bevochten ordening ge doemd zal zijn met de intrede van liet nieuwe bewind te verdwijnen. Blijft nog over een eventueel ventverbod. Waar blijkens min of meer officieele uitla tingen in de toekomst gestreefd wordt on ze Wieringermeer met behoud van eigen kracht, niet meer zoo te isoleercn, als tot heden werd getracht te doen is het duide-' lijk, dat wareninvoer* van buiten niet ver boden zal worden. Het schijnt ons trouwens toe, dat dit niet eens wettelijk mogelijk is. Regelend optreden, zooals bijvoorbeeld Schoorl of Medemblik dat doen, lijkt ons het beste. Daar bestaat een ventverbod, maar niet voor hen, die namens gevestigde win kels komen. Onzé middenstand zal hier ge noegen mee moeten nemen, en zal zich voor zoover dat onverhoopt niet het geval mocht zijn, met prijzen en verkoopspolitiek moe ten aanpassen bij het aloude Nederlandsche principe, den vrijhandel! TWEE EN DERTIG GRADEN IN DE SCHADUW Opnieuw worden de Oostelijke staten in Amerika bezocht door een hittegolf, die aanzienlijke schade aan den oogst toe brengt. Te New York bedraagt de temperatuur in de schaduw 32 graden C. Op Long Is- land zijn talrijke boschbranden uitgebroken. UIT SCHOORL WETHOUDER SCHERMER GEEFT IN LICHTINGEN. - PROTESTEN BLIJKBAAR NIET AAN DOOVEMANSOOREN! In de gisteren tcir raadhuize ge houden persconferentie kwam het zoo aangevochten nieuwe uitbrei dingsplan ter tafel. De eerste wethouder, de heer Fl. Scher mer, beantwoordde de vraag of een uitbrei dingsplan noodig is, met een volmondig ja. Wanneer een gemeente zich uitbreidt, dan moet dat geschieden volgens vaste lijnen, men moet vooruitzien, rcgecren is vooruit zien! Hier was gevaar bij talmen! Het in 1912 voor een gedeelte van onze gemeente genjaakte plan bleek later onvol doende, en het in 1933 vastgestelde bestem mingsplan zei alleen iets over de bebou wing, gaf geen nieuwe wegen aan voor de toekomst. Op 6 Juli 1938 besloot de Raad een nieuw plan te doen opmaken, dat dus volgens de Woningwet een jaar na datum, d.i. 6 Juli 1939 ter visie moest liggen. En kele dagen voor dezen fatalen datum kwam het door Ir. Rooseriburg uit Den Haag uit gewerkte plan binnen, maar wat bleek nu? Dit plan gaf niet de bedoelingen weer van het college van B. en W. Wat nu te doen? Terugzenden om te wij zigen ging niet: bij overschrijding van den fatalen 6 Juli toch zou alles van voren af moeten beginnen. Periculum in mora! Hier was gevaar bij talmen! Dan maar zoo ter visie leggen, al be lichaamde dit plan ook niet de ideeën van B. en W.; in de raadsvergadering was im mers gelegenheid tot het brengen van ver anderingen. Intusschen sprak de stem des volks, er kwam een protestvergadering, het regende protesten van grondeigenaren. Spreker betreurde dat er op de vergade ring ook dingen gezegd waren, die in strijd waren met de waarheid, doch had overi gens alle waardeeriiig voor de vox populi. Intusschen is bij onderzoek ter bevoegder plaatse gebleken, dat B. en W. in dit ge wraakte, dit door velen afgekeurde plan nog wijzigingen kunnen aanbrengen, waar na het dan nogmaals vier weken ter visie moet worden gelegd. B. en W. hebben niet geaarzeld van deze bevoegdheid gebruik te maken, ten eerste omdat zij dan hun eigen ideeën aan den Raad kunnen voordragen en ten tweede, omdat zij volkomen den te genstand tegen dit plan begrijpen en gaar ne zooveel mogelijk aan de geuite bezwa ren tegemoet willen komen Beschermengel van de plaats Alvorens in détails te treden merkte spre ker nog op, dat hij in een uitbreidingsplan Londens burgemeester, Sir Frank Bowater, maakt een reis door Zwitserland. Natuurlijk wordt de nationale tentoonstelling te Zürich niet vergeten. Men ziet den burgervader hierboven tijdens zijn rondgang vol aandacht voor een kanon. ziet een beschermengel van de plaats, maar dat zijns inziens zoo'n plan de belangen der inwoners niet geheel mag verwaarloo- zcn. Bovendien mag niet uit liet oog worden verloren, dat ook het strcek- verband, liet provinciaal belang mee spreekt. Schoorl dient bij het vast stellen van zijn plannen daar wel degelijk rekening mee te houden, wil liet niet, dat de Staten een plan uit.wcx-ken, en beslissen „over Schoorl, maar zonder Schoorl" Alvorens, de thans door B. en W. aange brachte wijzigingen in het ontwerp-uitbrci- dingsplan 1939 nader aan te geven, wees spreker er nog op, dat natuurlijk niet een ieder bevredigd zal kunnen worden, er zal nog wel hier en daar een ontevx-edene blij ven, die zich een zoet winstje ziet ontgaan, maar tenslotte moeten de belangen van den enkeling wijken voor het algemeen belang. Veel blijft ongewijzigd. Veel in het plan, zooals dat ter visie heeft gelegen, blijft ongewijzigd gehandhaafd, zoo als bijv. de oude kommen Schoorl, Groet, Catrijp, de nieuwe kommen Camperduin, Aagtdorp en omgeving Slotlaan en de konx- uitbreidingen. Ook de wegen blijven ongewijzigd gehand haafd De groote verkeex-sweg in aansluiting op den weg, dien Bei'gen aanlegt, bleek een eisch van Ged. Staten. Eigenlijk is dit een aan de eischen des tijds aangepast oud plan van Schooi'1. Eerst den grond bezitten, dan bouwen! Een nieuwe bepaling, die zeer ze ker door de tegenstanders zal wor- Van Alkmaar: 5.45 - 7.45 10.45 - 14.00 - 15.45 - 18.00. X Niet op Vrijdag en Zaterdag. Tarief: naar Amsterdam: enkele reis 0.40, dagretour 0.60 naar Zaaxxdam: enkele reis 0.35, dagi'etour 0.50 Rijwielen: enkele reis 0.10, dagretour 0.15 „Als ik het ongeveer zoo doe als mijn voorganger, zai ik me niet slecht houden." EEN ROOSKLEURIGE TOEKOMST TEGEMOET! De heer Rezelman, de met ingang van 1 October a.s. nieuw benoemde dijkgraaf van den polder Anna Paulowna begon met ons de wet voor te 'schrijven, toen wij hem met het heuglijke feit gingen ïelicitee- ren. Ik begrijp, zei hij, dat er wat over me geschreven zal worden, maar zet asjeblieft niet van die „dik ke dingetjes" in de krant. Nu is deze „wet" al heel gemakkelijk na te komen, de heer Rezelman is in den loop der jaren zoo'n bekende per soonlijkheid gewoi'den, dat wij alle „dikke dingetjes" uit zijn loopbaan waarlijk niet nogmaals behoeven af te drukken! Het levensboek van den heer Rezelman telt vele sohoone bladzijden en thans ligt weer een nieuwe nog maagdelijke blanke opengeslagen, waarop, naar wij ho pen, over tien jaar evenveel goeds zal staan over zijn werkzaamheden als dijkgraaf, als dat op de reeds beschrevene over zijn honderd en één andere functies uit verleden en heden het geval is. Over tien jaar, want Cornelis Dii'kzoon Re zelman is van negen en zeventig, dus thans zestig jaar oud en de leeftijdsgi'cns van hee- ren dijkgi-aven van den polder Anna Pau lowna is zeventig. „En wat denkt U er van, meneer Rezel man", was onze eei-ste vraag. „Dat deze benoeming een licht- en een schaduwkant heeft," was 't vlotte antwoord". „Waarom?" „Kijk, dijkgraaf Wijdenes Spaans laat de zaak tiptop achter, de wegen zijn prima, de bruggeix in oi'de. Er zijn de laatste jaren veel groote werken tot stand gekomen, 't Is natuurlijk buitengewoon prettig, om in zoo'n prachtige zaak te stappen, maar... C. Rezfllman Dzn. en dat is de schaduwkant, 't zal een zware taak zijn de voetstappen van meneer Spaans te drukkenAls ik het geluk heb het on geveer zoo te doen, zal ik me niet slecht houden". Zij, die den heer Rezelman kennen, we ten dat dit nuchtere zakelijke antwoord „echt Rezelman" is, maar ze weten ook dat het wel los zal loopen. Niet voor niets is hij 15 jaar hoofdingeland en I jaar Heem raad geweest en niet voor niets werd hij met algemeene stemmen aan de Kroon voorgedragen! ,,'t Zal wel gaan" was dan ook ons ge meend bescheid. Natuurlijk kwam daarna de toekomst van den polder aan de orde. De nieuwe dijkgraaf was hierover hij zon der optimistisch. Binnen en kele jaren loopen de gx-oote leenin gen af, dus verdere verlaging van lasten kan volgen. Altijd, voegde de heer Rezelman er bedachtzaam aan toe, als de omstandigheden het toe laten en lastcnvei'laging geen af braak breiigt. „U heeft geen grooten afstand af te leg gen, als U gaat verhuizen". (De heer Re zelman woont vlak naast het Polderhuis, waar de dijkgraven plegen te wonen). „Ik ga heclemaal niet verhuizen," was het antwoord. „Het polderbestuur stelt het op px-ijs als de heer Wijdenes Spaans in het polderhuis blijft wonen en ik heb mij daar graag bij neergelegd. Een px-ettig besluit dat de goede verhou dingen in den polder teekent! Het is nog niet zeker, aldus bleek verder uit ons gesprek, dat de heer Rezelman en kele van zijn functies zal neerleggen, nu het ambt van dijkgraaf ongetwijfeld veel van zijn tijd zal opeischen. Ik moet daar nog eens over denken, zei hij, als je zoo optelt, waar ik allemaal in zit of bij be trokken ben, is dat een heele lijst. Gemeen- lei-aad, Tax-weorganisatie, Hollandsche Maat schappij van Landbouw, L.C.O., Oranjever., om maar een paar te noemen. En je kan altijd van een of andere functie wel wat maken, maar het moet toch goed zijn eigen lijk. We zullen dat maar afwachten, be sloot de nieuwe dijkgraaf. „Na dit „officieele gedeelte" bleven de aanwezigen nog eenigen tijd gezellig bijeen" is gewoonlijk het besluit van een verslag van een min of meer plechtige gebeurtenis. Wij zijn ook nog enkele oogcnblikken in de gezellige buiskamer bijeen gebleven met den heer Rezelman, mevrouw en de dochter des huizes. Natuurlijk hebben we honderduit gepraat over den mooien Anna Paulownapolder, over de menschen, over de toestanden. De familie Rezelman kent den polder door en dooi*, de polderbewoners kennen de familie Rezelman door en door. Ze zijn een open boek voor elkaar! Was dan een betere keuze mogelijk?. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ls. verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER-S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. den toegejuicht en waarmee een groote onbillijkheid wordt weggeno men, is, dat vóór den. bouw de be- noodigde gi*ond in eigendom moet zijn verkregen. Door deze bepaling wordt voorkomen, dat men door te bouwen, gronden van anderen blok keert. Verder stéllen B. en W. vooi\ de bepalingen van het bestemmingsplan 1933 te handha ven met eenige uitzonderingen. Zoo zal, medogerekend de frontbreedte van de te stichten woning, de langs den weg gemeten breedte van het bouwteiTein 50 meter moe ten bedragen, aan a. Oostzijde Ilcerevveg en Voorweg, van Smeerlaan tot transformatorgebomvtje bij Dokterslaanje (mogelijk wordt dit nog te ruggebracht. tot 30 a 40 meter). b. Westzijde Hecreweg te Bregtdorp te genover huize Schoone, c. Oostzijde Heerweg van Kaasfabriek tot W a gen m a kc rs weg. d. idem van Onbekende Wegje tot Har- gerweg (om hot mooie landgezicht te be houden). e. Oost- en Noordzijde van den ITeereweg tusschen het Hargcrgat en Camperduin. f Oostzijde Hondsbosscheweg tot grens gemeente Zij pc. g. Westzijde Gortersweg (mooi gezicht op de duinen). h. Zuidzijde Damweg. i. Duinweg Westzijde van Postweg Noord tot grens Bergen.. j. Duinweg Oostzijde van Teuglaan tot grens Bergen. k. Postweg beide zijden. Bekend is, dat aan onverharde wegen niet gebouwd mag worden! Mede gerekend de frontbreedte van de te stichten woning behoort de langs den weg gemeten breedte van het bouwterrein 100 meter te bedragen: a. langs den Oorsprongweg; b. langs het Achterpad. Derae breedte van he bouwterrein zal 150 meter moeten bedragen langs den Molen weg (aan beide zijden) en langs de Noord zijde van den Laan weg van woning C. Jon ker tot woning W. Pastoor. Tevens wordt in bet. plan. opgenomen een bouwverbod in de Zuidelijke en Noordelij ke Nollen. Over enkele dagen zal het thans gewijzigde ontwerp uitbreidingsplan 1939 weer ter vi sie liggen, en kunnen belanghebbenden en belangstellenden nauwkeuriger kennis ne men van de groote veranderingen, welke in het plan zijn aangebracht en waarvan wij onzen lezers reeds nu, dank zij de welwil lendheid van onzen eei'sten wethouder, den heer Fl. Schermer, de voornaamste bepalin gen konden mededeelen. WIERINGERMEER OOGSTT IJ Na het vlas heeft de bouwboer een an- dcre zorg: de erwten. In onafzienbare rijen staan thans de „ruiters" op den akker, de driepoot staketsels, waarover het bruine stroo met het voor den wisselbouw zoo bij uitstek nuttige product is gespreid om straks gedorscht te worden. Naar wij hiér en daar vernamen is de opbrengst rijk en het gewas zeer goed. VERKEERSCONSEQUENTIES Hoezeer het verkeer toeneemt blijkt wel uit den toestand van sommige wegen. In den Schagerweg bijv. tusschen de hoeve van den heer Luth en Middenmeer zitten lee- lijke kuilen, met bij regenweer alle onaan gename gevolgen van dien. ZURE STOLPEN. PINK DOODGESLAGEN. Tijdens liet lievige onweer van gister nacht is een pink van den lieer Jb. Bruin alhier doodclijk door het hemelvuur getrof fen,

Schager Courant | 1939 | | pagina 7