T RAED-PRAET ziipe DRUKKERS DE BOULEVARDS VAN PETTEN Uit Bergen LAAT SINT MAARTENSZEE GEEN CASTRICUM WORDEN! Welaan, schrijven wij alzoo voortaan krui- dig-scherp. zakelljk-grappig -en wars van sensatie, opdat wij ons evenals de Raad, komende vier jaar opnieuw den gunst ver werven des allerhoogsten burgers van de schoone buurtschap Schagerbrug en omme landen. Want nietwaar, hoe krommer de rug, hoe eerder de lintjos... Daar gaan we dan weer! Er heeft in ons lieve landje een lieve dichteres geleefd, die veel te vroeg is ge storven. Jaqueline van der Waals. Een van de mooiste gedichten van Jaqueline van der Waals is dat van het geiteweidje, van „In het geitcnweidje-.stond pen heel klein geitje" enzoovoort enzooverder Aan het ver haal van dit kleine geitje, eenzaam in die groote weide, moesten we denken, toeii wc in Pet ten de zomerhuisjes bij het Korfw a ter zijn gaan bewonderen. Het wcidje is te groot \öor't geitje, als we liet prozaisch willen zeggen, Het is net een spiegelei met héél voél wit cn een klein bultje geel. Wel een aardige streek overigen.-, tiaar om en hij dat Korfwater en voor boel veel doeleinden geschikt. We zagen toevallig onze motorcrack Jan Moejes in de buurt rondscharrelen, maar hij heeft ons verze kerd flat hot weggetje naar de huisjes en de oprit naar de jeugdherberg voor een be trouw haarheidsrit voor zware motoren, uit sluitend opengesteld voor professionals, toch wel wat al te zwaar is Inderdaad, daar zul len heel veel banden sneuvelen, en 't wordt meer dn'11 tijd, dat we naast een primair en een tertiair, ook 'n „embryonair" wegen- plan krijgen. Deze rijkswegen zijn waarlijk nog in ongeboren toestand; Ais men zc op een oude motorfiets driemaal op en neer is getuft, heeft de maag om dit gedeelte öoft dichterlijk af te sluiten, zooals het dich terlijk begon een allerindividueelste ex pressie van een allerindividueelste emotie ondervonden, zoo Willem Kloos dat noemde. Wat wil men nu eigenlijk met Petten? Het lijkt ons steeds nog de familiehadplaats bij uitnemendheid, een lustoord voor hen die niet in ruime beurs kunnen tasten, maar toch zooveel hebben overgevarkend, dat ze één. twee weken met vrouwen kroost een stuk van de gezonde Pcttemer zeelucht hunnen koiuen weghappen.' Voor zulke men- schen zijn uietersbrecde autostrada's niet noodig, maar liet risico van arm- cn been breuk mogen zij toch niet loopen. t Is heel jammer, dat meneer Breebaart het niet voorat geweien heeft', dat in het voorts van de week minister Colijn zoo dicht in de huurt was. Urm even mcelood- sen onder belofte van een sigaar uit dc raadskist was niet moeilijk geweest, en wis 7.011 Heer Colijn. na fiks door elkaar gehus seld te zijn. gezegd hebben: „Liever nog een zesde kabinet formeeren. dan dit nog een maal. Dirk m'n zegen, ie krijgt een nieuwe weg. uit m'n reservepotje", of uit m'n olie- pfivé. En nu dan weer de zomerhuisjes. We hebben onze jaargang 1935 eens opengesla gen en bevonden, dat op 19 Maart, vlak vóór het vertrek van burgemeester De Moor de bewuste verordening op den zomerhuis- jesbomv, waarbij de zomerhuisjes 40 meter uit den lijn van den weg moeten blijven, er zonder slag of stoot en zonder discussie is doorgchamerd.' Ons raadsverslag vermeldt héél sober: „Vaststelling wordt noodig geacht in ver hand met het feit, dat het niet onmogelijk is, dat door particulieren wordt overgegaan tot het bouwen van zomerwoningen in de nabijheid van Petten." Er staat echter niet in ons verslag en het is ons ook niet geble ken, dat dc toenmalige raadsleden wisten, dat B. cn W. ecnigc maanden tevoren met den eigenaar van de bewuste terreinen in onderhandeling zijn geweest, om den grond te koopen; maar dat men niet tot elkaar kon komen. Heeft men nu een doodgewone za- kenmethode gebruikt, om den eige naar schaakmat te zetten en hem het vrijwel onmogelijk te maken aan particulieren grond Ie verkoo- pen. door een beperkende ver ordening'? Als men de siluatie bekijkt, kan men zich van deze gedachte moeilijk los maken. Bij elk huisje is bijna 2000 M2. grondaankoop noodig. De prüs van dezen grond houdt den eigenaar ongeveer op een gulden, dus voor oen zomerhuisje vuti duizend of twaalfhon derd gulden, mug de liefhebber nog eens tweeduizend gulden voor grond bijtellen. Voor grond, die voor andere doeleinden dan speel plaats,of ravotterrcin volkomen onge schikt is. Wat een wonder, dat het niet hard gaat met den bouw! De heer Veitman sprak over „wurmen hij de aanbesledingskwesties Het komt ons voor, dat er met al dat geschrijf over veertig of dertig meter eveneens gewurmd wordt. Iaat de gemeente liever nog eens een po ging wagen de zauk zélf in handen te krij gen. Natuurlijk niet voor een gulden per vierkanten meter. Is er geen overeenstem ming mogelijk, dan zouden wij het meeste voelen voor wat ook in den Baad even werd aangestipt, een partiöc! uitbreidingsplan voor Pelten. We denken dan aan een baat belasting, waardoor de eigenaar van het Korfwater niet extra wordt bevoordeeld. En fin. er is daar eigenlijk van alles te maken. Komt men nu wél tot elkaar, dan zit er voor een gemeentelijk object zeker iets in. Zonder al te hoog te reiken kan Petten wor den de rustige familieplaats, waar meni zo mers prettig kan verkeeren en omgekeerd de Pettener lees: Zijper middenstand geld vci- 'UsTzoo geen prettige erlenis, deze Pcttemer prairicaangclegenheid! De raad heeft de hoogcre wiskunde der heeren aannemers niet willen slikken, het opzetje bleek te zwaar te verteren. De hee ren Doedens en Doorn keken doodonschul dig. maar vonden het van hun collega's in hot dagelijksch leven ook wel wat al te kras.... Wc zullen in deze brei niet verder roeren, we bobben van dc hoogere bomv- kunstmakcrij geen verstand en laten het den raad over op dit gladde ijs een schuine schaats te jijden. Het college heeft er zich inderdaad han dig uitgewurmd, om maar weer meneer Véltman te citecren. Er is niet gegund, en om te voorkomen, dat meneer van Eekeren de laagste inschrijver „mot" krijgt met zijn organisatie, die verbiedt in zoo'n geval het werk onderhands aan te nemen is het licelc bestek van de baan geschoven. Meneer van Eekoren maakt nu niet als dc aannemer van Eekeren, die de heele koek wilde hebben, een stukje school en een stukje hek, maar 't is meneer van Eekeren, de gemeentelijke nianus van alles, die in gewoon lariefwerk een onderjioudsklusic gaat opknappen, 't Is maar een weet zegt Buziau... Oin weer op Petten terug te komen, is men daar inderdaad zoo chauvinistisch, dat men persé de kerk wil laten restaureeren door een Pettemer? Als hij niet de laagste in schrijver is, trekt het Kerkbestuur zich dan gedeeltelijk terug en komen er nu twee aan nemers om er een lappendeken van te ma ken? Er is ons in 't oor gefluisterd dat men in Petten geen Katholieken timmerman aan dc Protestante kerk wilde laten bouwen en men daarom te elfder ure het eigen deel door een plaatsgenoot laat verzorgen. Een dergelijke methode kunnen wij niet bewonderen maar wel begrijpen ge zien het feit, dat niet-Katholieken vrijwel algemeen worden uitgesotcn bij werkzaam heden of leveranties aan Katholieke open bare gebouwen cn instellingen. Er is ons echter ook verteld, dat hot dood gewoon een kwestie van de ronde is ge- MEETING VAN MEISJES- EN JONGELIN- GENVEREENIGINGEN OP GEREFOR MEERDEN GRONDSLAG. De strijd tegen de Hagarenen. Kolonist ol emigrant? Gistermiddag was het in het Openlucht theater meeting van de Meisjes- cn Jonge!. Ver. op Geref. grondslag uit den kop van' Noordholland. De heer P. Gootjes uit Bergen opende de bijeenkomst niet gebed en voorlezing uit Jcsuja 40. Spr. heette daarna de* zeer vele aanwezigen welkom en richtte zich in het bijzonder tot dc heide sprekers, Prof. Dr. G. M. den Hurtogh uit Kampen en Ds. II. Knoop, Geref. predikant te Rotterdam en Broek op Kungendijk's Mannenkoor „De Lofstcm", dat \oor de muzikale omlijsting zou zorgen. Piof. Dr. den Hnrtogh had tot onderwerp gekozen: De strijd tegen dc Hagarenen. Spre ker bracht in herinnering den strijd van de Israëlieten tegen dc nakomelingen van 1-Ia- ga r en Ismnöl en wees er op, hoe deze strijd van het volk Gods tegen dc Hagarenen met inspanning van alle krachten werd gestre den. In dezen strijd op loven cn dood baden dc Israëlieten: „O God, houdt U niet stil!" en hun gebed werd verhoord: een schitterende overwinning volgde. Ken overwinning échter van dc God van Israël. „Wat zegt deze strijd ons?", vervolgt spre ker. „Wie zijn onze tegenstanders en wat beoogen zij?" Lang stond spr. stil hij het werk van na- tionaul-socialisten cn communisten, die Eu ropa willen bevrijden van den God van Is raël. Dezelfden vormen ook in ons land een bedreiging en wat in naburige landen ge schiedt, hangt ook ons boven liet. hoofd, al dus spreker, als deze machten eenmaal Ook S.D.A.P.'ers cn Chr. Dcm. Unie vonden geen genade in de oogen van dezen spr. In leider eindigde zijn hartelijk toegejuichte rede met allen op te wekken één te blijven iu geest en streven, één in woord en daad, en als de Israëlieten in den strijd tegen de Hagarenen zicli tot God tc wonden, dan zal de victorie niet uitblijven. Na dc pauze, die werd gevuld met. het mannenkoor „Do Lofstem", dat onder leiding van zijn eminentcn directeur op schitteren de wijze een drietal liederen vertolkte: Naar Zee, Hymne aan do Vrede en De Ruïne, kreeg dc kleine geestige domino H. Knoop uit Bot terdani het woord. Maar eerst moest alles verhuizen: liet zonnetje verdween en een mild regentje daalde neder. Maar het water is ook in het Openluchttheater nat cn daar om maar een toevlucht gezocht in Duinver- maak, waar de eigenaar Bruin steeds als beschermengel optreedt, als Pluvlus kuren krijgt. Herhaaldelijk onderbroken door telkens losbarstende vroolij'khoid, sprak de Rotter- damsche prediker over: „Kolonist of emi grant?" Om onze aai depositie vost te stel len als gcloovige, aldus wendde spr. zich tot dc gerrt. jongenionschen uit dc beruchte kop van Noordholland (zooals hij het uit drukte), dienen wc ons allereerst af te vra gen: „Wat zijn wij. emigrant of kolonist? De emigrant, de uit liet vaderland „goga- ncmenscli. die dus oen nieuw vaderland zoekt, moet zijn leven laten bchccrschen door de wetten cn machten van het nieuwe vaderland. Terugziende vindt hij een herin nering. vóór hem ligt in ver verschiet do lioop. en daartusschen is het leven van heden, dat eigenlijk geen zin en beteekems voor hem heeft. Dezulken, aldus spr., heb ben geen begrip van het kruis. Geheel anders de kolonist. Deze „gezon den" mcnsch verblijft wel ver van het moe derland, maar blijft door zijn burgerrecht verhonden aan zijn oude vaderland, gehoor zaamt aan dc wetten van eigen land. De slaat, waarvan wij burger zijn. ligt in den hemel, dc staa.t, waarin wij leven is de ko lonie van den hemel. Die zoo zijn aarde- weest. Eigenlijk had het Kerkbestuur van den beginne af liever afzonderlijk zijn gang wilen gaan, maar is min of meer gedwongen door een gemeentelijke waarschuwing! „Als jullie niet wilt zoo wij willen, doen wc niets", met de gemeente in zee gegaan. Toen de aanneemsom niet f 1S00.f 450. hooger kwam dan de begrooting, heeft men de breedcbaarlsche bui getrotseerd en be richt dat men het gedeelte, dat voor reke ning van liet Kerkbestuur zou komen niet iu verband wilde houden niet. liet gedeelte, dat door Kerkbestuur en gemeente samen gerestaureerd wordt Met andere woorden, dat men de gunning aanhield. Hoe 't, zij, 't is te hopen, dat men elkaar vindt en men over zoon snertzaakje niet opnieuw ongenoegen krijgt. Nu wij 't vandaag toch over de Zijper hadvreugde hebben, kunnen we er wel weer Sint Maartenszee bijhalen, het stukje strand, waar men in de week via twee soldaten Amor in een duinpan en een stuk luchtafweergeschut naar de zee glipt, maar waar het Zondags o zoo gezcllig-knus kan zijn. Toekomst heeft St. Maartenszee niet. Men weet: defensie zwaait den scepter en houdt illusies van een échte badplaats togen. Onderhandelingen tusschen Sint Maarten en Zijpe over evontuccle slrandbewaking schijnen bij voorbaat tot mislukking ge doemd. Men herinnert zich wellicht, dat in den raad van Sint Maarten deze kwestie reeds aanhangig is gemaakt. En toch... zal daar iets moeten gebeuren, wil inen den een of anderen dag geen treu rig nieuws als uit Castricum in de Schager Courant lezen. De eonige weg lijkt ons over veel para grafen heen te stappen. Men kan een parti culier initiatief niet. door een gemeentelijke bijdrage steunen, dat zullen Haarlem en Den Haag toch wel verbieden. Morecle steun is echter ook wat waard. Is er geen „kleine zelfstandige", die de noodige kwaliteiten wél, de noodige con tanten niet bezit, en er wat vóór voelt Zondags een paar rijksdaalders voor bad- toczicht te verdienen? En zouden de ba ders daar hi j voorbeeld niet een dubbeltje „koppcngeld" voor over hebben? Laat men deze put nu eens dempen voor hef kalf verdronken is en zich niet blindstaren op artikelen, waarmede de Dood immers tóch geen rekening houdt. Laat men hier eens praetisch iets doen! Ken „Stille Strandverceniging" is zóó uit den grond gestampt. positie ziet. komt tot anderen kijk op het leven. Hij heeft de consequenties van zijn burgerplicht te aanvaarden, heeft te leven naar de wetten des hemels. Spreker ein digde zijn met de meeste aandacht beluis terde rede, met er op te wijzen, dat een maal kolonie en vaderland zich zullen ver eenigen. Het mannenkoor liet zich hierna weer hooren in een drietal liederen. Ontroerend mooi klonk Schiiffers- Sonntagslied van Kreutzer. Ook in Zonnezottcrnij en Het Schrijverke van Wicrts viel weer het mooie sfccmmcnmateriaal cm de prachtige samen-* 7.aug te bewonderen. Op de gebruikelijke wijze werd hierna de bijeenkomst gesloten. WINKELSLUITING. B. en W'. dézer gemeente hebben besloten op den dag der geboorte van een Koninklij ken Prins of Prinses, mits deze dag niet op Zondag valt. en den daaropvolgenden werk dag, ontheffing te verleenen van - de be palingen der Winkelsluitingswet. ARBEIDSBEMIDDELING. Bij het agentschap der Arbeidsbemidde ling stonden op Zaterdag 29 Juli 1939 als werkzoekenden ingeschreven: Bakkers 2, Banketbakker 1. Boscharbeider 1, Chauf feurs 4, Elektricien. 1, Emballeur 1, Export slachter 1, Fielsenrcparateur 1. Grondwer kers 27. handelsreiziger 1. Huisbewaarder 1, Kantoorbedienden 2, Kcllncrs 2, Landar beiders 10, Loodgieter 1, Los-arbeidcrs 36, Machinist 1. Magazijnmeester 1. mcta.albe- werkers 1, Metselaars 4, Opperlieden 8, Op zichters 4, Radio-telegrafist 1, Sigarenma kers 2, Timmerlieden 7, Transportarbeiders 3, Tuinbouwarbeider 1. Tuinlieden 2, Wis- selooper 1. Totaal 128. GESLAAGD. Voor het examen Fransch M.O. A slaagde te Utrecht onze plaatsgenoot, de heer L. Schuil. BROEK OP LANGENDIJK. EXCURSIES CHR. LAGERE TUINBOUW SCHOOL. Begunstigd door schoon zomerweer heeft de Chr. Tuinbouwschool te Broek op Lan- gendijk haar jaarlijksehe excursies gehou den. Op Donderdag 27 Juli ging het met de klassen I cn II per autobus eerst naar Lim men, waar het Museum voor Bloembollen teelt werd bezichtigd. Zeer veel belangrijks was hier verzameld, dat straks nog beter tot zijn recht zal komen, als de plannen tot hetere huisvesting tot uitvoering mogen ko men. Daarna word een bezoek gebracht aan het Demonstratiebedrijf te Heemskerk, Na vervolgens ecnige ontspanning genoten te hebben in den hekenden speeltuin te Half weg ging de tocht naar Amsterdam, waai de jongens een prettige en nuttige les kre gen in de Demonstratiezalen van Philips, waar men de kunst verstaat zich bij zijn gehoor aan te passen. Tenslotte werd nog een bezoek gebracht aan Schiphol, zoodat het nuttige en aangename werden afgewis seld. Maandag 31 Juli waren de klassen III en IV aan de beurt. Met deze werd een tocht naar liet West land gemaakt, eveneens per autobus. Hoewel hij het vertrek de lucht nog zeer betrokken was, klaarde langzamerhand het weer op, zoodat in dit opzicht de zorg verdween. Voorbij de Vclser pont werd over Bloemendaal gereden, en verder over Noord- wijk en Katwijk, waarhij onderweg nog ver schillende vormen van tuinbouw konden worden waargenomen. In liet Westland werd eerst een bezoek gebracht aan de vei ling te Poeldijk, waar met belangstelling het veilen der exportproducten als druiven, to maten, meloenen, komkommers enz. werd gevolgd. Het volgende bezoek gold de druivemkwee- kcrij van den heer Boon te Monster, waai de kassen werden bezichtigd. Behalve drui ven teelt genoemde heer ook perziken, ter wijl hij een der weinigen is, die heeft vol gehouden met zijn druiveneetgelegcnheid. Het spreekt vanzelf, dat allen een portie hebben genuttigd (of liever genoten), want zc smaakten extra goed. Verschillende jon gens probeerden hier ook de rijkunst op een der kleine poney's van den hoer Boon, doch veel presteerden ze niet, daar liet aan nie mand gelukte het er zonder buiteling af te brengen. Na den middag werd te Naaldwijk dc kwee- kerij van den heer Kuyvenhoven bezocht. Druiven-, perziken cn bloementeelt werden hier beoefend, dus juist een type van een Wcstlandsche kweckerij. Op den terugweg word Loosduinen aangedaan, waar de kom kommer- cn tomatcnkwcckerij van den lieer v. Spronsen onder leiding van een zoon van genoemden heer werd bezichtigd. Dit bedrijf is een groot stookbedrijf; behalve door zijn grootte trok het ook dc aandacht door dc gezondheid van liet gewas. Door het afwerken van genoemd niet al te overladen programma werd aan dc jon gens een aardig beeld van de Wcstlandsche teelten gegeven. Er waren nu indrukken genoeg opgedaan cn met een verblijf van een paar uurtjes te Schcveningcn werd dc excursie besloten, waarna de terugtocht werd aanvaard. Beide excursies mogen in elk opzicht geslaagd heeten. OUDKARSPEL. DE WERKLOOSHEID NEEMT TOE. Over de weck van 24 tot en met 29 Juli 1939 stonden bij het agentschap der arbeids bemiddeling in deze gemeente ingeschreven 15 werklooze arbeiders, waarvan 5 in de steunregeling liepen en 10 uit hun bonds- kassen trokiken. VOGELS, OPGEPASTI Aan C. Langedijk en D. de Graaf is dooi den Minister van Sociale Zaken een vogel- wetvergunning uitgereikt. DE PROEFPOLDER WORDT BEBOUWD. Door B. en W- is aan de Provincie Noord- Holland vergunning verleend om in den Westelijken Proefpolder in het Geestmer- ambacht een 3-tal gebouwen op te richten, welke zullen gebruikt worden als koolbe- waarplaatsen. VOLONTAIR TER SECRETARIE. Tot volontair ter secretarie is toegelaten M. C. Rootjes, wonende alhier. DE A.S. WETHOUDERSVERKIEZING. In de Dinsdagavond gehouden ge combineerde vergadering van de groep De Boer en de vrijz. dem. kiesvereeniging werd besloten, bij de a.s. wethoudersverkiezing saoien te werken met de s.d.a.p. In de eveneens gisteravond gehouden vergadering van de s.d.a.p. werd ook besloten tot samenwerking. Hierdoor kunnen wij aanstonds de verkiezing van de heeren De Boer (groep De Boer) en H. Bakker (s.d. a.p.) als wethouder verwachten. PAARD DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een paqrd van den heer M. de Boer in de weide door den bliksem gedood. Het paard was tegen bliksemslag verze kerd. ZUIDSCHARWOUDE. NIEUWBOUW KAPPERSZAAK. Den heeren J. en Jac. Russen, alhier, is ge gund het inrichten tot een kapperswinkel van het perceel naast de zaak van den heer Beeldman. De opdracht geschiedt voor reke ning van den heer A. Kostelijk, alhier, ter wijl de heer Beeldtuan zich in deze nieuw bouw zal vestigen. NOORDSCHARWOUDE. BURGERLIJKE STAND over de maand Juli. Geboren: Alida. dochter van Petrus Bruin en Lucia Alida Kraakman; Petrus Adrianus zoon van Frederik Hink en Margaretha Afra van der Veer; Petrus, zoon van Johannes Coruelis Stoop cn Catharina Spaans; An- drijntje, dochter van Abraham Meijer en Elisabeth dc Kraker; Wijnandus, zoon van Jacobus Kos en Cornelia Dekker. Gehuwd: Geene. Overleden: Barend Blom, oud 56 jaren, weduwnaar van Trijntje van Gelder, wonen de tc Oudkarspel; Francina Bruijn, oud 38 jaren, cohtgcnootc van Henricus Josephus Dalicn, overleden te Alkmaar; Neeltjc Hui gen, oud 83 jaren, echtgenoote van Hendrik Jes; Jacol) Bruijn, oud 83 jaren, weduwnaar van Anna Zat; Jacob Vink, oud S2 jaren, weduwnaar van Pietertje Tuinman. PROVINCIALE BOND VAN OUD-LEER LINGEN van inrichtingen voor Landbouw-, Tuinbouw en Landbou'.vhuishoudonderwijs in Noord- Holland. Landbouw Jongerendag. De Provinciale Landbouw Jongerendag zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 13 September 1939, n.m. 2 uur in het Parkho tel te Hoorn. De eminente presidente van de afdeeling Noord Holland van den Bond van Boerin nen cn andere Plattelandsvrouwen, mevr. M. C. J. J. Waibocrvan Eltcrcn te Anna Paulowna zal een inleiding houden over: „De taak van de jongeren op het platteland'' cn de heer ds. W. E. M. Eggink te Nijega (Friesland) zal spreken over „Geestelijke cn morcelc herbewapening in verband met den socialen en cconomischen nood, waarin het platteland steeds dieper dreigt te ver zinken." Vervolgens zal gezamenlijk een brood maaltijd worden gebruikt en ten slotte zal de liczoekers door de afdeelingcn van den Bond van Oudl. der Landbouwhuishoud- scholcn en door de Vereenigingcn van Oudl. der Land- en Tuinbouwschool tc Hoorn een gevarieerd avondprogramma worden aange boden. Ongetwijfeld is dit programma een waar dig slot van de Land-, Tuinbouw- en Mid- deustandsdagen (L.T.M.), die van 9—13 September 1939 te Hoom zullen worden ge houden. WIERINGEN NAAR DEN BOUW VAN ARBEIDERS WONINGEN. In de morgenmiddag te houden raadsvergadering zal o.m. worden behandeld een voordracht van B1. en W. tot het verleenen van een voorschot uit de gemeentekas aan de Woningbouwvereeniging „Beter Wonen", voor den bouw van 20 ar beiderswoningen. WINKEL ONZE RIJKSVELDWACHTER NAAR SOESTDIJK. Onze rijksveldwachter, de heer L. H. Eits, is tijdelijk naar Soestdijk overgeplaatst, om aldaar gedetacheerd te worden in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. GEGUND. De architect S. Vis, Oudkarspel, heeft het maken van een dubbel woonhuis met een winkelhuis, voor rekening van den heer .T. J. van Groos te Winkel, gegund aan den laagsten inschrijver, den hoer K. Blokker, Lutjewinkel, voor een bedrag van f6785.—. CALLANTSOOG BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens het hevige onweder in den nacht van Dinsdag op "Woensdag is de bliksem in geslagen in de schuur van den veehouder C. Baken aan den Jewehveg alhier. Het he melvuur sloeg een flink gat in de zijde van de schuur, doch er ontstond geen brand. Van denzeifden veehouder werd een schaap doodelijk getroffen. HOOGWOUD EERVOL ONTSLAG. Aan den heer K. Braak is, overeenkom stig zijn verzoek, eervol ontslag verleend als opperbrandnieester en liooisteker. onder dankbetuiging voor de in die betrekkingen aan de gemeente bewezen diensten. VERLEENDE VERGUNNINGEN. Door B. en W. is vergunning verleend aan de tooneelver. „L.O.L." tot het houden van een verloting in September of October a.s. Aan den lieer C. Klaver is vergunning verleend tot het houwen van een boerderij met woonhuis in de Weere op het perceel, kadastraal bekend Sectie C no. 47S. Door B. en W. is aan den lieer Bak ker vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Gouwe, op de zelfde plaats, waar het onlangs afgebrande perceel heeft gestaan, Sectic D, no. 1006. VOLLEDIGE VERGUNNING GEVRAAGD. Door den heer J. Verlaat in de Weere is een volledige vergunning ingevolge de Drankwet aangevraagd, voor de beneden zaal van het perceel Weere K 110. 51. HARENKARSPEL VEEFONDS. Bij de op Woensdag 2 Augustus 1.1. ge houden rekening van het Onderlinge Vee fonds alhier, bleek, dat verzekerd waren over dc maanden Mei: 1170, Juni 1146 en Juli 1025 stuks vee. 36 stuks vee waren af gekeurd. De omslag werd bepaald over Mei op f 1.40, Juni f0.80 en Juli f0.30 per stuk. HET NOODWEER VAN GISTERNACHT. In den nacht van Dinsdag op Woensdag ontlastte zich ook boven onze gemeente een hevige onweershui. De bliksem sloeg daarbij in den schoorsteen van het stoomgemaal van den polder Schagerwaard, terwijl ook een stuk van den gevel van het gemaal werd afgeslagen. Ook zijn bij verschillende bewoners de stoppen van het electrisch net gesprongen. POLDER SCHAGERWAARD. Naar wij vernemen is door het bestuur van den polder Schagerwaard dezer dagen de goedkeuring van Ged. Staten ontvangen op de besluiten van Stemgerechtigde Ingelan den tot het vervangen van de bestaande be maling door een electrisch gedreven vijzel- geniaal en tot het aangaan van een geldlee- ning ter financiering van voornoemde be malingsplannen. De uitvoering van de machine-installatie is opgedragen aan de fa. Hubert en Co. te Sneek. SINT MAARTEN DIE KAN MELKEN. Voor het diploma melken van de Holl. Mij. van Landbouw slaagde gisteren met 't hoogste aantal punten onze plaatsgenoot, de lieer Klaas Houtcr.

Schager Courant | 1939 | | pagina 8