Naar ten Serviscti- Kroatisch accoord Dijilomatenleven in Moskou Katholieken in Duitschland rechteloos? Vóór alles moet Engeland kalm zijn! Britsche pers acht oorlog te vermijden Halifax over den „woordenoorlog" Onrustbarende geloofsafval Een correspondent van De Volkskrant ver haalt wat hij heeft beleefd bij en na een godsdienstoefening in een Duitsche r.k. kerk Wij ontleene'n er het volgende aan: „Tallooze malen heli ik in de afgeloopen jaren in deze kerk de Sing-Messe bijgewoond Nimmer zag ik zulk een compacte massa bijeen als thans. Nu begrijp ik wat Duitsche vrienden mij steeds toefluisterden: „Ja, de kerk is het cenige toevluchtsoord voor ons gebleven." Naar schatting zijn hier zeker 6000 men- schen bijeen. Ze zijn niet enkel gekomen voor het H. Misoffer. Want straks verschijnt op den kansel een van die priesters, die met een vrijmoedigheid der apostelen slechts van de waarheid willen spreken. Rondom mij bespeur ik tal van uniformen, het grijs groen van de weermacht ovcrheerscht. Offi cieren en soldaten knielen in bonte menge ling tezamen. Ze schamen zich niet open lijk voor hun geloof te getuigen, al schel den de cultuurbrengers van Berlijn en Munchen hen als volksverraders en duister- Jingen. Maar dapperder nog is de houding van die S. A.-manncn in hun bruin uniform Zij zijn nu eenmaal ingelijfd in het politieke leger, ze willen hun land in zijn werkelij ke belangen dienen, maar hun geloof tot geen beding prijsgeven. En ook zij zingen in allen deemoed 'Herr erbarm dich... Er ritselt iets... Er ritselt iets achter mij: iemand zit tegen den muur gedrukt met een nolablok op zijn knie. 't Is waar, ook het kanselwoord is vogelvrij! Maar de prediker gaat onverstoor baar voort. Even hebben zijn oogen gerust op den ijverigen Gestapo man. Doch hij spreekt verder en zijn stem klinkt vol zorg over de jeugd van zijn land. Ademloos luistert de kerk. Want hier gaat het over een zaak, welke alle Duitsche ou ders zoozeer benauwt: de opvoeding hunner kinderen. Om de katholieke schooL Abrupt* eindigt dp kanselredenaar. Met een machtig gebaar doet hij allen neerknie len, om te zamen het gebed voor de jeugd te bidden. Aangrijpend moment, hartontroe- rend die innige smeeking van die duizen den vaders en moeders: „Dat Gij de katholieke jeugd voor het ka tholieke Geloof bewaren moge, Heer, wij bidden U verhoor ons. Dat Gij de katholieke jeugd spoedig weer de Katholieke School moogt teruggeven, wij bidden U verhoor ons Dat Gij alle katholieke ouders, onderwijzers, opvoeders, priesters en zielverzorgers met heilige zorg voor de katholieke jeugd ver vullen moogt, Heer, wij bidden U verhoor j ons. Halifax over den toestand In Europa en de onderhandelingen met Rus land! GOED VAN VERTROUWEN EN VASTBERADEN! Evenals over het Verre Oosten, waar van wij elders in ditn immer mel ding maken, waren er gisteren in het Hoogerhuis verschillende spre kers, die vragen stelden over den toestand in Europa. Lord Halifax be antwoordde al deze vragenstellers en besprak in het bijzonder de kwestie van de onderhandelingen met Rus land. Voor alles raadde Halifax kalmte aan. Er kan, zeide Halifax geen twij fel bestaan over de houding van ons land. Wij hebben getracht de posi tie van dit land kristalhelder te ma ken. Wij hebben geen agressieve bedoelingen. Onze bondgenootschappen zijn zon der agressieve bedoelingen aan gegaan. gressieve bedoelingen aangegaan. Wij hebben geprobeerd het dubbele doel der Britsche politiek te defini- cercn eenerzijds onze houding tegen over een agressie, anderzijds onze bereidheid, indien men geweld of dreigingen van geweld laat varen, ons aan te sluiten bij het opbou wend werk van de vestiging van een vreedzame orde. Er kan geen vergis sing over bestaan, waar dit land zal staan. Wij hebben onze eigen voor zorgsmaatregelen genomen. Wij heb ben al het mogelijke gedaan om de krachten van den vrede te organi- seeren, de afschrikwekkende mid delen van den oorlog te versterken en ons blijft slechts over dit js mijn speciaal verzoek kalm te blijven. Ik veronderstel, dat een ver- eenigdo natie, welke weet, waar zij staat en weet, dat zij sterk is, de toekomst, wat zij ook in zich moge dragen, met vertrouwen onder oogen kan zien. Wat nu Rusland betreft, de basis der Britsche politiek is geweest een nauwe sa menwerking met Frankrijk bij de beharti ging der gemeenschappelijke belangen, zoo als uiteengezet in de begin Februari dooi den premier in het Lagerhuis afgelegde verklaring. Van dat punt uitgaande heeft de regeering haar waarborg aangeboden aan Polen en Roemenië. Ongetwijfeld heeft zij door dat te doen een belangrijke bijdrage geleverd voor de vei ligheid van Rusland. De drie partijen on derhandelingen met Rusland hebben ten doel de versterking der strijdkrachten tegen Geloofsafval onrustbarend. Na den dienst is het. mij vergund den predikant een oogenblik te spreken. In het eerst wat teruggetrokken tegenover den buitenlander, maar spoedig raakt zijn tong los. Wij begrijpen en respecteeren zijn voorbehoud, dat hij niets bespreken wil wat tegen zijn land gericht zou kunnen zijn. Onze zegsman is met diepe zorg vervuld over den toestand der Katholieke kerk. De geloofsafval is onrustbarend, grooter dan zij ooit geweest is, ster ker dan in de tijden van den Kul- tuurkampf. Er wordt op het volk een dwang geoefend, om uit de kerk te treden en helaas, de machtsmiddelen zijn van dien klemmenden aard, dat velen zich laten overhalen. Geloofs afval la in het Derde Rijk een open lijke daad, een actie niet alleen van religieusen, doch ook van juridl- schen aard. Jeugd voor de kerk verloren. Treedt iemand uit de Kerk, dan heeft dit tot gevolg, dat hij geschrapt wordt uit de registers der Kerkbelasting en daarom moet een zoodanig uittreden openlijk voor het gerecht geschieden. Nu is deze fiscale kwes tie doorgaans niet het motief van de uittre ding, dc oorzaak ligt dieper: behooren tot de kerk, aldus de autoriteiten, is een belet sel zich totaal aan de partij te kunnen ge ven. Helaas maakt dit argument de meeste slachtoffers onder de jeugd. Op die kinde ren waarop de ouders nog weinig vat heb ben, maakt deze propaganda weinig in druk, evenmin op die andere studenten, die al wat meer hebben leeren onderscheiden. Op de gymnasia gaat het echfer hevig toe, zoo daarin geen wijziging komt, is een groot deel der ontwikkelde jeugd eerlang voor de Kerk verloren. Theologen niet naar de oogst. Ongeveer 40.000 studenten van de gymna sia van West-Duitschland, zijn naar Oost- Pruisen vervoerd, om daar aan den oogst mee te werken. De studenten van de The- logische Faculteiten, die zich eveneens vrij willig hadden aangemeld, had men niet noodig. Die werden niet „waardig" geacht, aan dit zoo belangrijke werk voor Duitsch land deel te nemen. Velen hunner werden wel in het protectoraat te werk gesteld, om daar aan een volkstelling onder de Duit- schers deel te nemen. Leven de katholieken dan in een staat van rechteloosheid? Boven alles de Gestapo. Indien men in Duitschland alleen te ma ken had met de rechterlijke instanties, dan zou er wellicht in menig geval nog recht te verkrijgen zijn, alhoewel de rechtsnormen in het Derde Rijk zonderling zijn verwron gen. Maar boven de rechterlijke macht staat een onbegrensde sterkere macht, n.1. de Gestapo. Deze doet wat ze wil, aldus de Volkskrant, is niemand verantwoording verschuldigd, geeft ook niemand eenige ver antwoording een mogelijke agressie en het zal wel er kend worden dat het veschaffen van een instrument, dat aan alle.mogelijkheden denkt een zeer ingewikkelde taak is, welke onver mijdelijk aanleiding moet geven tot een ze ker verschil van opvatting. Het is geen geheim, dat de voorstellen der Britten en Franschen aan de Sovjetre- geering onvoldoende ruim voorkwamen, terwijl de door de Sovjet regeering voorge stane formule den regeeringen van Groot- Brittannie en Frankrijk in de andere rich ting vergaand scheen. Een voorloopitfe overeenkomst, zooals die met Polen en Turkije kan betrekkelijk snel worden tot stand gebracht. In het geval de zer beide landen wordt nog steeds gespro ken over de formeele overeenkomsten. De overeenkomst waaraan wij met Polen wer ken, sluit niet het geval van indirecte agres sie in en om goede redenen, Onze waarborg aan Polen berust op een volkomen eenvoudige, nauwkeurige en ta melijk verschillende basis. Zij werkt ingeval de Poolsche onafhankelijkheid duidelijk wordt bedreigd en de Poolsche regeering het noodig acht weerstand te bieden. De Sovjet regeering daarentegen heeft er den voorkeur aan gegeven zonder tusschen stadium over te gaan tot de opstelling van de formule van een overeenkomst en de be woordingen van die formule eischen een nauwkeurige overweging. Het Vertrek van de militaire missie, aldus besloot Halifax, moge als beste bewijs gel den voor het goede vertrouwen en de vast beradenheid der Britsche regeering. Voorzichtig optimisme in de groote dagbladen. Naar aanleiding van het feit, dat Enge land 25 jaar geleden in den oorlog ging, wordt in de hoofdartikelen der bladen ge wezen op het verschil in de toenmalige en de huidige positie van Engeland. Algemeen geven de bladen uiting aan een voorzichtig optimisme, dat een oorlog zal worden voorkomen. De „Times" betoogt, dat het eenige punt, waarop Engeland het piet qp een accoordje wil en ook niet kan gooien, is het geweten- looze gebruik van geweld bij de regeling van internationale geschillen. De „Daily Mail" schrijft: wij staan thans tegenover denzelfden mogelijken vijand, en het is goed te wijzen op het verschil in den stand onzer voorbereidingen van toen en nu. Zulk een vergelijking wettigt het vertrouwen dat ditmaal een oorlog zal worden voorko men. De „News Chronicle" verklaart: de ver schillen tusschen den toestand van nu en van 1914 zijn grooter dan de punten van overeenkomst en uit deze verschillen kunnen wij hoop putten. De „Daily Express' oordeelt: vernietiging wacht allen, die den oorlog in gaan. Hitier weet dit ook. Het blad geeft dan uiting aan de meening, dat er dit jaar geen Europee- sche oorlog zal komen. Groote politieke gebeurtenissen op tlL Berichten van doorgaans goed ingelichte zijde wijzen erop, dat dezer dagen tusschen den Joegoslavischen minister-president Swetkowitsj en den Kroatenleider Matsjek een accoord tot stand is gekomen, dat het in April j.1. tusschen hen gesloten pact zal vervangen. Matsjek heeft kortgeleden te kennen ge geven, dat hij bereid was, iedere oprechte regeling te aanvaarden, welke de Kroaten zouden kunnen beschouwen als een aan zienlijke bijdrage tot vervulling hunner wensohen, als zulk een gang van zaken voor Joegoslavië van nut zou zijn om het land in staat te stellen, een onafhankelijke poli tiek te volgen, welke het niet in tegenstel ling zou brengen tot de westelijke mogend heden. PRINS PAUL. Na den aanstaanden terugkeer van Prins-regent Paul- uit Enge land venvacht men algemeen belang rijke gebeurtenissen op binnen- landsch-politiek gebied, o.a. met be trekking tot de regeling der betrek kingen tusschen Serven en Kroaten. Uit verscheidene verklaringen, die den laatsten tijd door Tsvetkovitsj, Matsjek of andere politieke figuren aan de pers verstrekt, zijn, krijgt men algemeen den indruk, dat de overeenstemming over de groote lij nen van het toekomstige Servisch- Kroatische compromis thans volle dig is. Het laatste onderhoud tusschen Tsvetko vitsj en Matsjek nabij Karlovits in Kroatië zou doorslaggevend zijn geweest en de con clusie hebben mogelijk gemaakt, .dat .de des kundigen en juristen* die door beide par tijen waren benoemd om de details van het accoord te regelen, erin geslaagd zijn, de voornaamste moeilijkheden te boven te ko men. De publicatie van het Servisch-Kroa- tische compromis en de toepassing ervan zouden alleen nog maar van de toestemming van den regent afhangen. Een verzoening tusschen de twee volks groepen zou beteekenen een belangrijke ver zwakking van de Duitsch-Italiaansche in vloed in het land der Serven. SLECHTS 10 AMBASSADEURS EN 13 GE ZANTEN IN HET SOVJETRIJK. NEDERLAND ONTBREEKT UIT DEN AARD VAN DE ZAAK. NIEUWE ZAKELIJKHEID IN OUDE PATRICIËRSPALEIZEN. Nu naast de Britsche diplomatieke missie ook Engelsclie en Fransclie militaire delegaties naar Moskou trekken om daar met de Sovjets over een te sluiten bijstandspact te onder handelen, wordt de Sovjet-hoofdstad meer en meer tot een diplomatiek middelpunt van Europa. Dit is voor ons aanleiding eens te beschrijven, hoe de vertegenwoordigers der bui- tenlandsche mogendheden in Mos kou, waar zooals bekend een groote woningnood bestaat, leven. Niet meer dan 23 staten hebben bij het Kremlin een ambassadeur of een gezant ge accrediteerd. Er ontbreken de Zuid-Ameri- kaansche landen, Spanje, Nederland, Zuid- Slavië, Zwitserland, verder Siam en een aantal Mohaminedaansche staten, zooals: Egypte, de Hedzjas en Irak, staten dus, die met de Sovjet-Unie geen betrekkingen on derhouden. Daarvoor zijn in Moskou twee re publieken diplomatiek vertegenwoordigd' welke door niemund anders als zelfstandige staten worden erkend en nog als Chinceschc provincies behandeld: Buiten Mongolië en de Aziatische republiek Tannoe Toewa. Alles en alles bij elkaar omvat het diplomatieke corps derhalve slechts ongeveer 230 dames en liee- ren -het veel grooter aantal ambtenaren niet medegerekend. In het klassieke land van de woningnood en waar bovendien alle huizen in handen van den staat zijn, was het een uiterst moeilijk probleem, de leden van het diplomatieke corps behoorlijk onder te brengen. Met deze tak werd een speciale afdeeling van het commissariaat van buiten- landsche zaken belast, dc „Burobin". Uit den aard van de zaak moest deze au toriteit voor de tien ambassadeurs en der tien gezanten een aantal der fraaiste ge- Wat zal Moskou verder brengen? De belangrijkste Russische mili taire figuren in de commissie. - Nieuw wantrouwen moet niet uitgesloten worden geacht. De Sovjet regeering heeft voor de bespre kingen met de militaire delegaties van En geland en Frankrijk de volgende officieren van het hooge commando aangewezen: Maarschalk Worosjilof, den chef van den staf van het leger, generaal Tsjapoclmikof, den volkscommissaris van Marine, admiraal Koetanetsof, den commandant der lucht macht, generaal I,oktionof en den plaatsver- vangenden chef van den staf, generaal Smo- rodinof. De ambassadeurs van Engeland en Frank rijk hebben Molotof gisteren in kennis ge steld van de samenstelling der delegaties. Reuter voegt er aan toe, dat de ernstige beteekenis van de besprekingen blijkt uit de samenstelling van de Russische delegatie, want de genoemde Russische opperofficieren vormen het hoogste gezag van de Russische defensieve organisatie, dat slechts aan de regeering ondergeschikt is. Hoe deze besprekingen overigens zullen vêrloopen is moeilijk te zeggen. Voor alles schuwt men in deze kwestie, overi gens begrijpelijk de openbaarheid. Het is niet uitgesloten dat zij veel tijd in beslag zullen nemen, wanneer zich hetzelfde wan trouwen openbaart, als bij dc politieke be sprekingen, ondanks alle mooie woorden, zoo duidelijk is gebleken. De Britsche en Fransclie gedelegeerden zullen met een Britsch schip naar Rusland reizen, opdat zij onderweg nog gelegenheid tot rustige ge dachten wisseling hebben. Van het plotselinge besluit der Britsche en Fransclie regceringcn, om de beide mili taire missies per schip van een Engelsche haven te doen vertrekken, werd geen offi- cieeie verklaring gegeven, doch blijkbaar beschouwen de twee regeeringen, naar de „United Press" uit Parijs meldt, het minder raadzaam, om veertig of mcor militairen per trein of vliegtuig via Duitschland te zen den. Bovendien hebben zij geheime instruc ties bij zich, zoodat het raadzaam is, om elk mogelijk incident te voorkomen. Officieele propaganda en onver antwoordelijke pers stoken op tot oorlogs- en haatgevoelens. Ten aanzien van Dantzig verklaarde Lord Halifax gisteren in het Hoogerhuis, dat het niet practisch en nuttig zou zijn een inter nationale strijdmacht naar Dantzig te de- tacheeren. Dit wil echter niet zeggen, dat de regecring den toestand niet met de grootst mogelijke aandacht gadeslaat en dat. zij niet ontvankelijk zou zijn voor mogelijke terugslagen van ontwikkelingen in dat deel voor de toekomst van den Europeeschen vrede. Halifax Zeide nog, dat. dc taak der staatslieden thans zeer vaak eens zoo moeilijk wordt gemaakt, door offici eele propagandisten en niet-officieele journalisten en schrijvers, die op zettelijk gebeurtenissen verzinnen, overdrijven of verdraaien (toejui chingen). Halifax wees erop, dat op die wijze dagelijks schade wordt aangericht. Ik heb, zeide hij, onlangs de meest aan stootgevende belasteringen van het gedrag GRAAF VON DER SCHULENBURG, Duitschland's vertegenwoordiger te Moskon. bouwen in beslag nemen. Aan den Engel- schen ambassadeur en zijn medewerkers werd natuurlijk tegen een flinke huur het vroegere slot van den rijken suikerfabri kant Charitonenko ter beschikking gesteld, een pompeus gebouw in de stijl der negenti ger jaren, schitterend aan de Moskwa gele gen. Van het balcon van zijn woning af heeft de ambassadeur, sir William Sccds, een heerlijk uitzicht op het Kremlin met zijn tinnen en torens en gouden koepels. 'Aan de achterzijde strekt zich een groot park met fraaie tennisbanen en oude hoornen uit. De genoemde suikerfabrikant, die dit waarlijk grootsche paleis liet bouwen, gold als een van de beste gasthceren van het oude Mos kou, op zijn partijen verscheen de hoogste plutocratie van het, ondergaande Tsaren rijk. In zijn salons bewonderde men de schit terendste tapijten en gobelins, alsmede de beroemdste werken der Russische schilder kunst. Na de bolsjewistische revolutie ge bruikte men het gebouw voorloopig om gas ten van de regeering onder te brengen. De Franschen hebben het be nauwder. Dc Franschen hebben in Moskou lang on der hun al te bescheiden behuizing gele den, tot men den (op het oogenblik in Ber lijn geaccreditecrden) ambassadeur Coulon- dre eindelijk het vroegere Igoemnowschc pa leis in de Groote Jakimanknstraut ter be schikking stelde, een huis in de kleurige pseudo-Russische stijl, welke in den tijd van Alexander III zoo geliefd was. De Sovjets van Britsche troepen in Palestina opgemerkt in de Duitsche en de Italiaansche pers. Al degenen die in den wereldoorlog aan Brit sche zijde hebben gestreden zien met ge voelens van eerbied terug op den moed in den oorlog ten toon gespreid door hun Duit sche vijanden of hun toenmalige Italiaan sche bondgenooten. Ik ben er even zeker van, dat gelijke ge voelens worden gekoesterd jegens de Brit sche troepen door hen, die met of tegen hen hebben gestreden. Het moet stuitend zijn voor de gevoelens der besteelementen in ieder land, wanneer pogingen worden ge daan om wederzijdsche gevoelens van eer bied uit te wisschen door insinuaties, die volkomen onwaardig zijn bij deze eervolle herinneringen. Ik kan niemand aanmoedigen, aldus be sloot Halifax. zich voldaan te gevoelen over den toestand op de wereld. De bezorgdheid is niet beperkt tot. de bevolking van dit land, doch wordt gevoeld door de bevolking van alle landen. Het zou kunnen zijn, dat de volgende paar weken of maanden critiek zullen blijken te zijn! TREINONGELUK IN DUITSCHLAND. Even voor het station Spandau-West is een naar Berlijn rijdende D-trein op een stilstaanden locaaltrein gereden. Van den locaaltrein werd de achterste wagen zwaar beschadigd. Eenige personen werden zwaar gewond. Dooden zijn niet te betreuren. EIERVEILING SCHAGEN, 3 Aug. Aanvoer: 45.000 kipeieren 3.40—3.95 per 100 stuks. HELDERSCHE EIERVEILING, 3 Aug. Aangevoerd: 21450 kipeieren: 5254 Kg. 3.—, 55—57 Kg. 3.40-3.80, 58-60 Kg. 3-60-4, 61—63 Kg. 3.70—4, 64—70 Kg. 4—4.60, 130 eendeieren 2.70, alles per 100 stuks. HOORN, 3 Aug. Aanvoer: 6 stapels kleine Boerenkaas, wegende 1763 Kg. Prijs f 17. Handel goed. WARMENHUIZEN, 3 Aug. Schotsche muizen 2.30—3.10, drielingen 2.102.50, eigenheimers 2.203.40, gele nep 4.10, bintjes 1.002, zilvernep 4.805.50, drielingen 3.30—3.80, roode kool 1.—, witte kool 0.90, slabooncn 7.10—8.10, bieten 1— 1.20. Aanvoer: 44.200 Kg. aardappelen, 550 Kg. gele nep, 1150 Kg. zilveruien, 2700 Kg. roode kool, 20.200 Kg. witte kool, 1150 Kg. slabooncn, 225 Kg. bieten. MEDEMBLIK, 3 Aug. Aardappelen: Bonken 1.05—1.10, Schotsche muizen 1.101.15, kleine muizen 0.S00.85, borgers 1.051.20, kleine 65—75 ct., Gelder- sche 0.951, per 50 Kg. slabooncn 1.20 1.25, snijhoonen 1.15—1.25 per 15 Kg. BROEK OP LANGENDI.IK. 4 Aug. Aanvoer: 5700 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 3.30, eigenheimers 2.60, bl. dito 2.70 —3.20, drielingen 2.50—3.80, kleine 1—2.10, uien 4.70—5.10, 1050 bos peen 2.50, 1650 Kg. spercieboonen 6.40—7.90, snijhoonen 6—9, roode kool 11.70, witte kool 0.90, gele kool 1.302.10, G000 Kg. tomaten A 4.60—5.20. B 5.50, C 4-4.10. CC 4.—. 350 Kg. druiven: Ali- cant 34.2035.80, Frankenthalers 36—41.30, 51 perziken 58. NOORDSCHARWOUDE, 4 Aug. 12800 k.g. Aardappelen, Schotsche muizen. 2".36-^270; Grooferi 210—240; Eigenheimers 240; Bl. dito 230-250; drielingen 2.40—2.60; 250 k.g. Uien Gele nep 4.30; 850 k.g. Zilver- uien 1.401.70 drielingen 390420; zilver- nep 5.705.80; 500 k.g. Spercieboonen 680 780; 11800 k.g. Roode kool 1.00-1.10; 112200 k.g. Witte kool 0.90; 3100 k.g. Gele kool 1,50 -1,60. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is vastgesteld op 72 cents per kg. vestigden hier eerst hun „Herseninstituut", waarin ook de hersenen van Lenin ontleed zijn. Historisch het interessantst is het verblt.ijf van den Italiaanschen ambassadeur Rosso. Het is het renaissance huis van den Russi- schen groot-industriëel Berg, in de vroegere Deneshynstraat, dat 70 kamers bevat. Toen in April 1918 de Duitsche gezant graaf Mir- bachHarff deze woning betrok, vond men in heel Moskou geen schitterender .ingericht paleis. Nog op het oogenblik zijn in de kost bare salon de sporen zichtbaar van den bom aanslag, waarbij graaf Mirbach in Juli 1918 het leven liet. Amerikanen zijn modern ge huisvest. Toen de Vereenigde Staten betrekkingen met de Sovjet-Unie aanknoopten, behandelde men de afgezanten van den nieuwen diplo- malieken partner met veel voorkomendheid. Een geheel nieuw gebouw offreerde Litvvi- noff den Amerikanen. De ligging zou nauwe lijks gunstiger kunnen zijn: midden in het centrum, tusschen het hotel voor de buiten landers „National" en het oude universiteits gebouw. Het gehccle tegenoverliggende hui zenblok tusschen de Tvverskaja en de Ma nege is afgebroken, zoodat een groot plein voor het ambassadegebouw ontstaan is en men van de hooge vensters van het gele ge bouw uit een mooi uitzicht heeft op het Kremlin en de Basiliuskathedraal op het Roode Plein. Voor zichzelf huurde de toen malige Amerikaansche ambassadeur Bullitt in een afgelegen stille straat van dc vroe gere aristocratische wijk van de Arbat een fraai paleis, dat de Russische nabob Wtorovv zich voor den oorlog had laten houwen. Nog de moeder van dezen schatrijken Sibe- rischen koopman was de kunst van het le zen en schrijven niet machtig. Hij zelf werd in 1918 vermoord. Duitsche gemoedelijkheid. Een eenvoudig paleis in Russisch empire dat is het huis van den Duitschen am bassadeur, graaf von der Schulenburg, die sinds eenigc'i tijd ook deken van het Mos- kouschc diplomatieke corps is. Hier vindt men geen groote salon, tnanr wel een aantal gezellige ontvangkamers. Een gemoedelijke atmosfeer vervangt de marmeren zalen, die men in de huizen der andere diplomaten vindt. De Duitsche kanselarij ligt meer in het midden van de stad en is ondergebracht in een van de vroegere paleizen van de rijke koopmansfamilie Morosow. wier katoenspin nerijen ver buiten Rusland, beroemd waren. Hier woonde de tweede zoon van het familie hoofd, Ivari, die echter zijn eigen rijkdom niet lang zou overleven; hij is in de bitter ste armoede eenige jaren geleden in Mos kou gestorven.

Schager Courant | 1939 | | pagina 3