Groote hoerderijbrand Gasontploffing te Bentheim Duitschland wint den Hortybeker Kabinets-voorspellingen Weer een oververmoeid bestuurder Post vluchten op IodiS EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting Voornamelijk in den namiddag en avond plaatselijke regen- of on weersbuien, tijdelijk opkla rend, vrij warm, zwakke tot matigen wind meest uit Oos telijke richtingen. Enorme hoeveelheden gas trek ken met geweld naar de opper vlakte en komen daar tot ont ploffing. Schadelijke invloed op de omgeving Oldenzaal. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van boringen nabij Bentheim op Duitsch grond gebied. Er deden zich toen geweldi ge explosies voor, welke tot ver in den omtrek konden worden waarge nomen. Enorme hoeveelheden gas trokken met geweld naar de opper vlakte. Het gelukte aan het tech nisch personeel de explosies lot staan te brengen. Na dien werd niets meer vernomen. Op het terrein van de boringen en in de nabijheid van den boortoren werd niemand meer toegelaten, zoodat over de werkzaam heden daar ter plaatse niets meer tot de buitenwereld doordrong. De boringen werden weer voortgezet. Zoo juist meldt men ons uit Bentheim, dat de explosies zich thans herhalen en dat de bo- ventoren in brand staat. De explosies zijn te Oldenzaal duidelijk hoorbaar, terwijl ook de roode gloed van den brand waarneembaar is. Door de schadelijke gassen droe gen de hoornen geen bladeren. Uit Bentheim geeft men ons over de gas- explosies de volgende lezing. In den loop van het jaar werd het boorgat met beton gestopt om aldus te voorkomen, dat de schadelijke gassen zich in groote hoeveel heden naar buiten konden werken. Daarop is men opnieuw gaan boren en opnieuw ontwikkelden zich de schadelijke gassen van een kwaadaardige soort, die hun uitwerking op de omgeving niet misten, zoo zelfs, dat de hoornen in de omgeving van het boorterroin o.a. het Bcenthcimer woud, de zen zomer geen bladeren droegen. Men trachtte daarop, en met succes, die gassen op te vangen en door middel van speciale buizen in het boorgat terug te leiden. Op nieuw echter kwamen deze gassen aan de oppervlakte, waarop ingenieurs een instal latie zouden hebben aangebracht om deze gassen op een bepaalde plaats te laten ont snappen. Gistermiddag zou men deze gassen met opzet hebben aangestoken met het doel.de boomen in de omgeving tegen den zeer schadelijken invloed te beschermen. Ambtenaren, die uit Bentheim kwamen gaven dezelfde lezing. Ook werd gezegd, dat de boringen geschieden, wijl men denkt he lium te vinden of een soort gas, dat dit zou kunnen vervangen. Er wordt in deze omgeving op verschil lende plaatsen geboord, ook in de omge ving van Gildehaus. Bij Bentheim heeft men gehoord tot op een diepte van 2000 tot 2500 meter. Tot zoover de lezing over den brand in den boortoren, welke echter door andere zeer in twijfel wordt getrokken. Op het oogenblik is het geluid dat de brand ver oorzaakt, te Oldenzaal duidelijk hoorbaar: hot heeft veel weg van een op eenigen af- stnnd draaiende motor. Vanden Oldenzaal- schcn toren af is ook de brand duidelijk zichtbaar. Preciese opgaven zijn niet te verkrijgen, daar niemand in de nabijheid van het ter rein der boringen wordt toegelaten, zelfs geen personen uit Bentheim en omgeving. Het was den laatsten tijd zelfs onder stren ge straffen verboden het terrein met bran dend rookmateriaal to betreden. Nederland verliest van Italië. Op den laatsten dag van het internatio naal waterpolotournooi wist Duitschland een kleine, maar volkomen verdiende zege op België te behalen, waardoor Duitsch land den Horthybeker in zijn bezit kreeg. De ontmoeting tusschen Duitschland cn België stond op behoorlijk peil. Er werd zeer fair gespeeld en al won Duitschland verdiend. Belftii1 heelt behoorlijk tegenstand geboden. Schneider gaf zijn land de leiding cn na een vrijen worp was het al spoedig 2—0. De eindstand werd 42. De ontmoeting tusschen Nederland en Italië werd onder zeer ongunstige weers omstandigheden gespeeld. Zelfs moest ge staakt worden. Na de hervatting scoorde Ghira een tweede Italinansch doelpunt Eerst na de rust slaagde van Aelst er in, die niet op dreef was. een tegenpunt te ma ken, 21. Enthousiast speelde het Nederlandsche zevental verder, maar Ghira zorgde voor 'n derde doelpunt. Wel wist Stam den ach terstand nog te verkleinen, maar Ognio mankte aan alle onzekerheid een einde. 4—2. Deze nederlaag kostte Nederland de derde plaats. Volgens den eindstand van het tournooi wint Duitschland den Horthybeker, Julianadorp BLIKSEM INGESLAGEN. Hedenmorgen is tijdens het hevige onweer de bliksem geslagen in de boerderij van den heer C. Hoogschagen Azn. aan den rijksweg De brandweer uit den Helder was spoedig ter plaatse. Er is geen gevaar voor uit breiding. Bij 't ter perse gaan van dit num mer woedt de brand nog fel. Nader vernemen wij dat om half negen de brand uitbrak. Hoogschagen was met zijn knecht in de woning en vloog na een hevig bliksemlicht naar huiten. Direct zag hij dat de groote hofstede op verschillende plaatsen was getroffen, het dak smeulde en het. hooi in de schuur rookte. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd. Juliana dorp was er het eerst onder leiding van den lieer Kossen. Daarna arriveerde Den Hel der. Even later kwam er nog versterking van de Kooij. Men stond echter machteloos, en moest zich beperken tot het nathouden van de groote schuur achter de hofstede. Deze wist men te behouden. Met vier stralen tastte men het vuur aan, doch de plaats brandde finaal uit. Na een half uur vielen de muren reeds. Honderd wagens hooi, zakken eneen par tij boonenstroo gingen verloren De belangstelling was zeer groot, burge meester Ritmeester van Den Helder sloeg het blusschingswerk gade. Verzekcfing dekt de schade. PUBLICATIE CONTROLE OP BEPALING VETGEHALTE EN GEWICHT VAN MELK. In aansluiting op hetgeen 15 Mei j.1. reeds is medegedeeld over de verplichte contróle op de bepaling van het vetgehalte en het gewicht van melk, wordt van bevoegde zij de nog het volgende medegedeeld. Onder deze verplichte contróle vallen di rect op 1 September a.s. alle bedrijven, welke melk van veehouders betrekken. Bui ten deze verplichting vallen dus de bedrij ven. welke uitsluitend melk van eigen vee verwerken en/of verhandelen en afleveren. Met het oog op technische bezwaren zul len voorloopig de desbetreffende bepalingen niet worden ingevoerd voor bedrijven, welke uitsluitend: a. melk verwericen en/of verhandelen en afleveren, welke op A.V.M.-C.M C. condities is gekocht door aangeslotenen van de A.V.M. (Algemeenc Vcreeniging voor Melk- voorziening. gevestigd te 's-Gravenhage); b. consumptiemeikbcdrijvcn zijn, welke geen melk fabriekmatig tot boter, kaas of melkproducten verwerken; c. melk venverken en/of verhandelen en afleveren, welke is betrokken van één of meer leveranciers, die'geen melkveehouders zijn en hun bedrijf onder contróle hebben gesteld van een daartoe erkende instantie. De daarvoor in aanmerking komende, tot genoemde groepen behoorende, bedrijven zullen nadere mededeeling ontvangen wan neer en op welke wijze zij zullen worden ingeschakeld. Hun. die niet tot deze 3 groepen behoo- ren en geen mededeeling van den Regee- ringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij hebben ontvangen, in zake verplichte aansluiting bij een contróle-in- stantie wordt aangeraden zich vóór 15 Au gustus a.s. aan te melden bij den Centralen Crisis-Contróledienst van het departement van Economische Zaken afdeeling Techni sche Coniróle VII, Lange Voorhout 11 te 's-Gravenhage. Bedrijven, welke niet tot de genoemde 3 groepen zijn tc rekenen, en verzuimen zich bij een contróle-instantie aan te sluiten, zullen van 1 September a.s. af gevaar loo- pen niet meer voor stcunuitkeering in aan merking te komen, hetgeen voor de boter- producenten zal betcekencn, dat de heffing op boter dan zal worden ingevorderd. Bo vendien zullen zij zich dan blootstellen aan tuchtrechtelijke vervolging.' 's Gravenhage, 4 Aug. 1939. (Adv.) Twee katholieken in de nieuwe formatie? De Telegraaf voorspelt: Ongetwijfeld zal de formateur er naar streven, althans minister Van Dijk aan De fensie te behouden, evengoed als hij den li beraal Van Lidth de Jeude aan Waterstaat wenspht. Onze aanvankelijke indruk is ook dat de heer De Geer twee katholieken wil opnemen in welk verband reeds de namen worden ge noemd der oudministers Steenbeghe en Weiter. Dr. v. d. Tempel zou gepolst zijn voor Sociale Zaken en in mr. Joekes is men dan geneigd den toekomstigen minister van Ju stitie te zien, hoewel zijn naam ook ge noemd is in verband met de portefeuille van Onderwijs. Mr. Patijn zal ook nu Buiten- landsche Zaken naar verwacht wordt, wel behoudeiï. Het komt ons niet onmogelijk voor, dat de formateur voorloopig naast Algemecne Zaken, Financiën zal nemen. Een r.k. stem De Maasbode (r.k.) hoopt: Wij kunnen niet anders dan de hoop uit spreken, dat de heer De Geer snel moge slagen in een opzet, die zeker aanbeveling verdient en die bij slagen in elk geval in breeden kring vertrouwen zou wekken. „In rechte lijn" In het Volk (s.d.a.p.) lezen wij: Toen de Tweede Kamer de motie-Deckers goedkeurde, sprak zij zich zeer duidelijk uit. Ons volk mag verwachten en eischen. dat dit zoo belangrijke brok Nederland sche staatkundige geschiedenis wordt vcr- yolgd, in rechte lijn. Boten! Onmiddellijk na liet helïend worden van <le geboorte werden te Soestdijk door de jour nalisten telefoongesprekken naar alle windstreken aangevraagd. Midden! De run der reporters te Soestdijk op de telefooncellen, om het heugelijke nieuws wereldkundig te maken. Het gevecht om den voorrang. Onder: Het historische bericht op de Telex. baaarh 5 augustus prinses j u t i a n a «en dochter Ernstige gasontploffing te Londen Het Centrum van de Londensche city werd gistermiddag to half vijf opgeschriktf door een hevige ontploffing. Tc half twee was op een plaats in Godlimanstreet het wegdek ingezakt, waarschijnlijk tengevolge van arbeid, die ter plaatse verricht werd voor de uitbreiding van Farday House, het bclangijkste Londensche telefoonkantoor, Door 't bezwijken van het wegdek was een lek in een groote gasbuis ontstaan en ter wijl werklieden aan het herstel daarvan be zig waren, deed de ontploffing zich voor. Een gedeelte van de straat was tevoren voor het publiek afgezet. Bij de ontploffing werden brandende brok stukken tot dertig nieter de lucht in ge slingerd. Een huis aan de overzijde van de straat stortte in. Het ongeluk had tot ge volg, dat honderd personen gewond werden, van wie verscheidene ernstig, terwijl an dere slechts snij wonden door weggeslingerd glas opliepen. De gewonden werden in ve le ziekenauto's cn vijf door dc politie op- geeischte particuliere vrachtauto's wegge bracht. De bemanning van vijf brandweer wagens bestreed het vuur in dc buis en op het wegdek. Honderden ruiten in den om trek werden door 't geweld der ontploffing vernield ook verscheidene gebrandschilderde ruiten van dc in dc nabijheid gelegen St. Paul's kathedraal moesten het ontgelden. Warschau waarschuwt Dantzig Het verluidt, dat de waarschuwing tot don Senaat van Dantzig zal worden gericht, dat het openen van een grens van het gebied der vrije staten met een derde mogendheid door dc Poolsche regeering zou worden be schouwd als een buitengewoon ernstige aangelegenheid. De nota maakt geen toespeling op de eventualiteit van opening der grens van Oost-Pruisen, waarover de pers te Dantzig eenige dagen geleden heeft gesproken. Men beschouwt het opwerpen dezer mogelijkheid tc Warschau als een nieuwe proefballon .van de Duitsche propaganda. BOTSING EISCHT VIJF SLACHTOFFERS. Onbewust links op den weg In den afgeloopen nacht, ongeveer kwart over twaalf, is op den groot en verkeersweg EdeArnhem een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarvan vier volwassen personen en een kind.het slachtoffer zijn geworden. Op genoemd tijdstip reed een tractor met aanhangwagen, beladen met groenten, ko mende uit Amsterdam, in de richting Eist, terwijl van tegenovergestelde richting een auto, beladen met bloemkool, bestuurd door den heer H. C. Kerkhof, wonende te Nijme gen, naderde. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak, reed laatstgenoemde auto links van den weg, met het gevolg dat deze auto met groote vaart tegen den tractor opbotste, en met een hevi- gen slag onder de kap van de andere auto bekneld geraakte. Alle inzitten den in beide auto's, in totaal vijf per sonen, werden gewond. De heer K., een passagier cn een achtjarig buur jongetje, dat voor pleizier meereed, waren er het ergst aan toe en moesten naar het Diaconessenhuis te Arnhem worden vervoerd. Ook de twee inzittenden van de groenten- auto bekwamen verwondingen, hoewel niet van cmstigen aard.' Zij zijn naar het Ju- lianaziekcnhuis ter verpleging overgebracht. Beide auto's werden zeer ernstig gehavend en de inhoud aan groenten cn bloemkool lag over den weg verspreid. Dc politie uit Ede was onmiddellijk ter plaatse. Uit het eerste onderzoek is geble ken, dat het ongeluk moet worden toege schreven aan vermoeidheid van den heer K., die daardoor onbewust-links van den weg kwam te rijden cn te laat den tegenligger heeft opgemerkt. uu (heenreis) Vertrek ran Aan kornet te Jodhp. 4 Aug. [Rang. 4 Aug. j ®°n"dois) Jodhp. 4Aug. |B«ra4Aug. ü^rels) Athene 1 Aug. Basra4Aug. u'rug") |Medan4Aug. jnang.lAug. Wordt Japan aan de as gesmeed? Berlijn In het onzekere. Te Londen is geen officieel bericht ont vangen van een ontmoeting der Japansche ambassadeurs te Rome en Berlijn aan het Comomeer. In Berlijn zegt men volkomen in het onzekere te verkeeren. Volgens de aanwijzingen, die te Como iri de omgeving der Japansche ambassadeurs te Rome en Berlijn verkregen konden wor den, zouden dc beide diplomaten tijdens het gisteren door hen gevoerde onderhoud be sloten hebben, de regeering te Tokio voor te stellen, dat Japan tot het DuitschItaliaan- sclie politieke cn militaire pact toetreedt. Een rapport in dezen zin zou telegrafisch naar Tokio zijn overgebracht Officieele bevestiging van een cn ander is echter niet te krijgen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 12