Dantzig is de long van Polen William Strang naar Londen terug DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Felle rede van Smigly Rydz Spanning neemt toe Moeder en Kind maken het wel Legercommandant bij den Kabinetsformateur 400 gemeenten weer finantieel zelfstandig? Italië en Duitschland schouder aan schouder Laan. Schaften. Tel. 444 (2 lijnen). MAANDAG 7 AUGUSTUS 1939. 83e Jaargang. No. 10950- Uitgave cfer >4.V. Uitg.-Mif. „HoMoeck Hoofdei woeker" Terwijl hij zijn woorden vergezeld deed gaan van vuist slagen op de lessenaar, zeide maarschalk Smigly 'Rydz, de dictator van Polen, gisteren te Krakau: Dantzig vormt de long van onze economische organi satie. Polen heeft zijn standpunt uiteengezet op een wel omlijnde wijze, die geen ruimte laat voor tweeërlei uitleg. Niemand denkt, dat onze vaderlandsliefde ons minder plichten oplegt, dan zijn vaderlandsliefde hem. (Een zin speling op Hitier, hoewel de naam niet werd uitgesproken.) Deze woorden werden gevolgd door een langdurig ap plaus van de aanwezigen, die herhaaldelijk riep: „Wij wil len Dantzig". Naadt Smigly Rydz zijn rede had beëindigd, hief de menigte de handen op en sprak den volgenden eed uit: „Wij zweren plechtig, voor de eeuwige macht van Polen in een oorlog onversaagd te zullen strijden tot de overwin ning en in tijd van vrede alle krachten van alle burgers te zullen vereenigen in nuttigen arbeid en samenwerking van allen. De spanning te Warschau en Berlijn om Dantzig neemt de laatste dagen weer zien- deroogon toe. Warschau verwacht klaar blijkelijk geen staatsgreep, doch neemt in- tusschcn alle maatregelen de etappe-gewij- ze politiek van Duitschland te ontzenuwen. Tot heden heeft Duitschland Dantzig vol doende bewapend en bovendien tracht het 4e douanesou vereiniteit van Polen op te beffen. Het laatste nieuws was het bouwen van een brug over den Weichsel en de Xogat. Hierdoor zal een rechtstreeksche verbinding geboren zijn tusschen Dantzig en Oostprui- aen. SMIGLY RYDZ. Polen heeft tot dusverre weinig in het openbaar gedaan zich tegen de üuitsche taktiok te verzetten, zelfs verneemt de cor respondent van de N.R.Crt., dat Polen be zig is het moeilijk verdedigbaar gebied van den Corridor te ontruimen. Als blijk van vaste wil niet voor Duitsche intimidatie te wijken, wordt echter beschouwd de maat regel waarbij de Poolsche douane-inspecteurs be wapend wonden. Dit is ook tot uitdrukking gekomen in de nota, welke Chodacki, de Poolsche commis saris-generaal te Dantzig. aan den senaat heeft overhandigd en waarin werd gezegd, dat Polen de economische rechten in Dantzig met alle ten dienste staande middelen wil handhaven. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat Polen bereid is met Dantzig de zaak in détails te bespreken om tot een vreedzame oplossing te komen. Do propaganda-leidcr tc Dantzig, Zarske, heeft in zijn commentaar op deze nota ge zegd, dat Polen blijkbaar zijn politiek, welke Ook feest voor dienstplichtigen Een dag later zich melden! In verband met den Xationalen Feestdag moeten de dienstplichtige onderofficieren, korporaals en soldaten, voor wie vandaag de herhalingsoefeningen zouden aanvangen, zich op 8 Aug. d.a.v. bij hun corps melden, op tijd en plaats, in dc kennisgeving betref fende hun oproeping aangegeven. De hun verstrekte vorvoerbewijzen blijven op 8 Aug. geldig. vijandig is jegens de economische belangen \an Dantzig, voort wil zetten. Dantzig doet concessiesl Men verneemt, dat de senaat van Dantzig na een krachtige Poolsche nota besloten heelt den boycot van de meerderheid der Poolsche douane ambtenaren in de vrije stad op te hellen. Wat deze nota cn die van Dantzig aan Po len betreft, verneemt Havas uit Warschau nog de volgende bijzonderheden: Dc autoriteiten van de Vrije Stad hadden den inspecteurs der Poolsche douane mede gedeeld, dat zij zekere groepen onder hen niet langer erkenden en dat die groepen dus met ingang van 6 Aug. haar functie niet meer zouden kunnen uitoefenen. De Pool sche regeering heeft toen een krachtig ge stelde nota gezonden, waarin verlangd werd dat deze maatregel niet zou worden toege past cn dat de Senaat zoo spoedig mogelvk zou antwoorden. Gistermorgen heeft dc Se naat doen weten, dat de maatregel niet zou worden ten uitvoer gelegd en dat hij de volgende week in een volledige nota op alle punten dc Poolsche nota zou beantwoorden. De Poolsche regcering heeft toen uiting ge geven aan de hoop, dat de Senaat het vraagstuk zal kunnen oplossen op een voor Polen bevredigende wijze. POOLSCHE MOBILISATIE WORDT VOORTGEZET. Met het oog op dc Duitsche troepencon centraties aan de grenzen van Zuid- en West-Polen wordt dc Poolsche mobilisatie voortgezet. Om de paar dagen worden offi cieren cn manschappen opgeroepen. Dc mo bilisatie zal haar hoogtepunt bereiken tegen het einde van deze maand. De „Koerjer Polski" schrijft, dat de Duit sche militaire voorbereidingen zóó intens zijn en op zóó groote schaal gescheiden en dat de toestand zóó gespannen is, dat de waakzaamheid van Polen cn zijn bondge- nooten wel verscherpt moet worden. Torster vol zelfvertrouwen. Een speciale correspondent van de „Dai ly Express" te Dantzig, Sefton Delmer, meldt aan zijn blad, dat hij een onderhoud heeft gehad met Forster. Toen Delmer tegen over den gouwleider verklaarde, dat Pool sche autoriteiten hem zouden hebben beves tigd, dat het in hun voornemen lag troepen naar Dantzig te zenden, ingeval er een douane-unie werd ingesteld tusschen de Vrije Stad en Oost-Pruisen, liep Forster lachend uit: „Onmogelijk; u hebt gezien, dat zich hier in Dantzig troepen bevinden. Ze zijn niet heel talrijk, maar zouden vol doend zijn om wat het ook zij van dien aard tegen te houden. Bovendien heeft Hit- Ier duidelijk te kennen gegeven, dat iedere aanval op Dantzig beschouwd zou worden als gelijkstaande met een aanval op Duitsch land. „Wanneer de de Polen er bij blijven ons de rechten te onthouden, die ons door de verdragen gegeven worden om een markt tev inden in Polen cn wanneer ons econo misch bestaan in gevaar wordt gebracht, welnu, dan zal er geen ander middel voor ons zijn dan naar Duitschland terug te kee- rent Communiqué van Dr. de Groot. De toestand van Prinses Juliana zoowel als die van de jonggeboren Prinses blijft alle reden tot volle te vredenheid geven. (w.g.) Dr. J. de Groot. Nog steeds regeeringscrisis. De Kabinetsformateur, Jlir. Mr. D. .T. de Geer, heeft gistermiddag ten zijnen huize ont vangen den chef van dc afdceling Diploma tieke Zaken van het Departement van Bui- tcnlandsche Zaken, Mr. E. X. van Klcffens, die onlangs benoemd is tot gezant te Bern. Tevens vernemen wij, dat de heer De Geer dezer dagen contact heeft gehad met oud minister Weiter. Verder heeft de formateur ontvangen den luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger. Liberalen vergaderen. Naar ons ter oore komt, hebben eenigc vooraanstaande liberalen, onder wie Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Zaterdag in het secretariaat van de Liberale Staatspartij ver gaderd om zich over don politieken toestand te beraden. WETSONTWERP IN VOORBEREIDING. In de vergadering van de Tweede Kamer van 25 Juli j.L is door de regeering medegedeeld, dat een wets ontwerp tot saneering van de ge- meentefinanciën in voorbereiding is. Naar wij uit goede bron vernemen, zal het desbetreffende wetsontwerp binnenkort het departement van binnenlandsche zaken verlaten. Zijn onze inlichtingen juist, dan zouden de pl.m. 400 gemeenten, welke thans op rijkssteun zijn aangewezen, bij totstandkoming van het ontwerp, op een 40 tal na, hun financieele zelf standigheid herkrijgen. „Iets volkomen nieuws" Het Handeslblad herinnert, aldus de ver klaring van het vijfde ééndagskabinet-Co- lijn, waarin de regecring als één van de hoofdzaken harer politiek aanduidde het streven, 0111 de gemeentelijke autonomie te herstellen. Het is, aldus het blad, iets volkomen nieuws, dat dc regeering erkent, dat vroe gere regeeringsmaatregelen tot de noodlij- deiKlheid van vele gemeenten hebben moe ten voeren. Wanneer vroeger, bepaalde re geeringsmaat regelen ten aanzien der ge meenten getroffen, werden becritiseerd o.a. met het bezwaar, dat hierdoor opnieuw noodlijdende gemeenten zouden worden ge maakt, dan was het antwoord der regeering dat de maatregel zelf goed was (d.w.z. dat de maatregel goed was bedoeld) en de noodlijdendheid van vele gemeenten een te betreuren kwaad, dat „tijdelijk" moest wor den gedragen. *f Moet anders worden aanqepakt! Het is thans van overgroote beteekenis, dat de regeering gesteund door regeerings- bureaux en regecringsinstauties, welke over dit onderwerp moeten oordeelen, blijkbaar dc meening is gaan huldigen, dat de betrek king tusschen rijk en gemeenten van een andere zijde moet worden aangepakt. Duifsch vliegtuig verongelukt Twaalf dooden. Het Duitsche lijnvliegtuig Berlijn—Ma drid „Hans Wende" dat Zaterdagmiddag een bijzonderen vlucht tusschen Madrid en Bar- celona uitvoerde, heeft zijn doel niet be reikt. Terstond is met de nasporingen begon nen. Bij Hospitaiet is de vernielde machine gevonden. De bemanning alsmede de pas sagiers w.o. kolonel yon Scheele, luchtvaart- attaché, bleken te zijn omgekomen, in to taal 12 man. Duitschland laat zich niets dicteeren Groote rede van maarschalk Göring. HET DUITSCHE LUCHTWAPEN DE GROOTE KRACHT. Ons imponeeren dreigingen noch liefdesbrieven, betoogde maarschalk Göring gisteren tijdens een redevoe ring voor 8000 arbeiders van de Jun- kersfabrieken te Dessau. Wij willen geen oorlog, zeide hij, Ik ken hem en weet, dat hij de geweldigste ver antwoordelijkheid beteekent, die een staatsman op zich kan nemen. Wan neer wij niettemin zoo koortsachtig bewapenen, is dat om den strijd, die ons wordt opgedrongen, zegerijk te bestaan Wij zullen ons in de toe komst geen levensrecht meer laten betwisten. De laatste jaren waren vol geweldige ge schiedkundige gebeurtenissen en wel, om dat Duitschland weer over een geweldige luchtvloot beschikt. Want. indien het ons verleden jaar hij de bevrijding van het Su- detenland gelukte, was daarbij beslissend, dat Duitschland, in tegenstelling met an dere landen een modern en slagvaardig lucht wapen had. En zoo is het ook thans. Wij hooren vandaag dezelfde muziek van de andere zijde van het kanaal. Engeland vasbesloten. Wij hooren bijna dezelfde woorden cn re devoeringen. welke ook een jaar geleden werden gehouden voor de intimidatie van 't Duitsche volk. Het is vooral Engeland dat vastbesloten is het drama van 1914 te her halen om Duitschland een vrede te kunnen dicteeren. erger dan het dictaat van Ver- sailles. Slechts één ding is grondig veran derd: Wij zijn thans allen vervuld van den brandenden en eenvormigen wil ons staande tc houden en het nimmer meer tc laten ko men tot een vrede van Vcrsaillcs. Het is een groot verschil of de meiisch strijdt om zijn eer en zijn levensrechten te waarborgen of om zich zonder grond te mengen in de be langen van anderen. Wij bedreigen Engeland niet. Wanneer het echter gelooft ons overal in den- weg te kun nen treden, moet het ook de verantwoorde lijkheid op zich nenten voor de verzekering van den vrede. De bedreiging Duitschland weer te blokkccren cn tot honger tc brengen, zulen 'n tweeden keer omogelijk worden gemaakt. Daarvoor zal het Duitsche luclit- wapen zorgen en niet in de laatste plaats ook de groote voorraad broodgraan, dien wij in Duitschland hebben opgeslagen! Dit nummer bevat 8 pagina's Hoeveel Nederlanders hebben radio? Het aantal radiolusteraars, dat blijkens aangiften eigen ontvangtoestel bezit, bedroeg ultimo Juni 1939 839.512. Het aantal aanslui tingen op radio-ccntralen bedroeg op denzelf den datum 368.710, dus een totaal aan ge registreerde radioluisteraars van 1.208.252, of 138 op 1000 inwoners. Vl/EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: Wisselend be wolkt, in den namiddag en -avond enkele plaatselijke regenbuien, met kans op on weer, meest matige Zuid westelijke tot Zuidelij-ken wind, vrij warm weer. Bespreking in Moskou zoover ge vorderd, dat zijn aanwezigheid niet meer noodig is. DE MILITAIRE MISSIE VERTROKKEN. Reuter verneemt, dat Strang, de Britsche onderhandelaar, in het begin v an de volgen de week uit Moskou naar Londen zal terug- keeren. Verklaard wordt, dat redenen voor dezen terugkeer zijn: 1. De enorme hoeveelheid werk op het centrale departement van het Foreign Office, waarvan Strang de leiding heeft. 2. De politieke problemen, die te Moskou besproken worden, zijn thans tot een^ zoo smul terrein beperkt geworden, dat Seeds de Britsche ambassadeur in Moskou, de on derhandelingen zonder den bijstand van Strang kan voortzetten. Nader wordt gemeld, dat Strang heden per vliegtuig naar Londen zal terugkeeren. De militaire missie vertrokken. De Britsche en Franschc militaire missies zijn uit Londen naar Moskou vertrokken voor de te voeren stafbesprekingen. Haar werd aan het St. Pancrasstation uitgeleide gedaan door den Russische ambassadeur Maisky. Potemkin, plaatsvervangend volkscommis saris voor buitenlandsche zaken heeft Za terdag dc ambassadeurs van Frankrijk en Engeland ontvangen ont het programma voor de ontvangst der Britsche en Fransche militaire delegaties te bespreken. Men verwacht dat de onderhandelingen zich niet verder zullen ontwikkelen, zoolang Strang niet zijn persoonlijk rapport te Lon den zal hebben uitgebracht. Dc militaire besprekingen zullen, naar men gelooft, de politieke onderhandingen voorloopig op den achtergrond dringen en waarschijnlijk zal geen definitieve overeenkomst tot stand ko men, alvorens de militaire besprekingen aanzienlijk gevorderd zijn. Berlijn wacht In spanning op uitslag der italiaansche legeroe- leningen. De officieuze „Realzoni Internazionali" treft een vergelijking tusschen den toestand in Augustus 1914 en dien van thans en zegt dan: „Het is thans niet meer aan Duitsch land of Italië een initiatief te nemen, dat kan leiden tot opheldering van den toe stand, Reeds lang geleden hebben de re geeringen te Rome en Berlijn hun won- schcn nauwkeurig kenbaar gemaakt. Men moet zich dan ook niet verwonderen, als de nagatieve houding van democratieën re gelrecht tot een onvermijdelijk conflict leidt Men weet echter wel zoowel te Londen als te Parijs, dat bij spanning of internationaal conflict Italië en Duitschland schouder aan schouder zouden staan, omdat hier niet al leen een solidariteit van belangen, maar ook een identiteit op ideologisch gebied bestaat Groote manoeuvres de graadmeter Gisteren is het derde stadium van de groote manoeuvres van het Italiaansche le- geger begonnen. Het groote aantal Duitsche journalisten en andere waarnemers, dat de manoeuvres bijwoont heeft de aandacht getrokken en men is van meening, dat men te Berlijn inet spanning wacht op de offi- cicele rapporten over de waarde van de Italiaansche troepen en over dc practische waarde van det Italiaansche theorie over een oorlog met snelle beslissing. Een gemotoriseerde divisie trekt tf|dens de Italiaansche legermanoeuvres over een pontonbrug, welke in oorlogstijd de verbinding tusschen de beide oevers van den Tessin tot stand kan brengen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1