RADIO lazen voor U.... van heden Ook de Maginotlinie overstroomd 1 Vreeselijke dood van Joodsche vluchtelingen Nationaal DRIE MANNEN DOOR EDQAR RICE BURROUGHS Hyark was een weinig van streek, toen Tarzan zyn dolk tussen het koord van zyn lendendoek stak. Wat voor soort man was dit, die met blote handen ongewapend op hem af durfde komen? Hy was niet bang voor den man, zei hy tegen zichzelf, maar de 1 1 gg- ',#l g ''1 leeuw zou ieder ogenblik losgelaten kunnen worden. Het was dus nodig, dat de man ge dood was, voordat de leeuw hem bereikte. Het dier zou evengoed op Hyark kunnen afkomen als op den ander. Het was deze angst, die zich voegde by zyn verbazing. Maar nu moest hy vlug handelen. Hier was de wildeman heel dicht by. Met een kreet stootte Hyark zyn speer naar de borst van zyn tegenstander. Toen deed Tarzan juist datgene, wat hy van plan was geweest, om dat hy zijn eigen kracht en vlugheid kende. Hy greep de steel van de speer en wrong die uit de greep van Hyark, terwyi hy daarna het wapen tegen de grond smeet. De reus greep onmiddellyk naar zyn zwaard, maar zyn vlugge bewegingen waren traag verge leken by Tarzan's snelheid. De aapman was hem voor, greep hem met stalen vingers beet. Toen ging er een juichkreet op uit de menigte de leeuw was los! Uit de Pers van heden EEN ERNSTIGE BESCHULDIGING. Het Handelsblad heeft herhaaldelijk ge wezen op het bijzondere gevaar van vracht auto's met zijwaarts uitstekende laadbakken. De regeering is, zoo schrijft het blad thans, voor al deze wenken doof gebleven en zij liet een misstand voortduren, die sindsdien nog tot een reeks ongelukken heeft geleid, welke haar bloedige bekroning vond in de hoogst tragische gebeurtenis bij Breda, welke aan drie jonge meisjes het leven heeft ge kost en die tevens nog eens de noodzake lijkheid heeft-aangetoond van een zoo spoe dig mogelijk invoeren der Rijtijdenwet. Laat men nu toch eindelijk dat gedeelte van deze nieuwe wet met haar uitvoerings bepalingen, dat al jaren lang wel voor het gebruik gereed ligt, op zeer korten termijn van kracht laten worden. Wij herhalen thans dit verzoek met des te meer kracht, nu schier dagelijks blijkt, hetgeen wij en anderen al uit en te na heb ben betoogd: Hoofdschuldigen aan de onduldbare verkeers-ónveiligheid op onze wegen zijn niet zoozeer de rijdende en loo- pende weggebruikers, als wel de verantwoordelijke instanties van Wa terstaat, die een weergalooze traag heid aan den dag leggen tegenover de dringende verkeers-eischcn van de dagelijksche practijk en wier irritee rend getreuzel met het voltooien van de noodige wettelijke voorzieningen langzamerhand bedenkelijk begint te lijken op niet te verontschuldigen on verschilligheid jegens de primaire veiligheidsbelangen der Ncderland- sche bevolking langs den weg. „ORDENING OF KRANKZINNIGHEID?" Onder dit hoofd refereert de Haagsche Post (lib.) aan de veroordeeling van twee schoenmakers, die, zooals wij dezer dagen uitvoerig meldden, boete en voorwaardelijke gevangenisstraf opliepen, omdat ze de Vesti gingswet overtreden hadden. Ze waren n.1. beiden niet credictwaardig. In ons verslag kwam, zooals men zich herinneren zal, de volgende passage voor: „Op de vraag van mr. Haasc, of ver dachte van plan was met de schoen makerij op te houden, zeide verd., dat hij dat niet kon, omdat hij een vrouw met tien kinderen heeft en niet in den steun wil vervallen". De Haagsche Post schrijft nu: Hier waren dus twee menschen, die, om aan den kost te komen voor hen en hun gezinnen, niet naar „den Steun" liepen, maar wilden werken, hard werken. Maar ze kon den geen vergunning krijgen om te werken! En daar ze dit hardnekkig toch wilden doen wat een gekke lui zijn er tegenwoordig nog, menschen die per sé op eigen zak willen leven in plaats van op dien van de belastingbetalers werden ze ste vig beboet en met hechtenis bedreigd. De zin van de Vestigingswet is deze, dat men den kleinen (en trouwens meteen den groo- ten!) middenstander wil beschermen tegen de concurrentie van wilde beunhazen. En een voorbeeld daarvan kon men vinden in het relaas van een derde zaakje. Zoo iets is niet onredelijk al kan men óók wel zeg gen, dat dergelijke dilettanten op den duur toch niet veel klandizie zullen houden, maar gevallen als de 'wee hierboven vermelde zijn onmenschelijk. Natuurlijk hangt de straf maat af van de min of meer strenge ge zindheid van den rechter, maar dat hij zul ke barre straffen op kan leggen, heeft de wetgever mogelijk gemaakt. Men kan dus tegenwoordig, in het zoogenaamd „vrije" Nederland, ver oordeeld worden tot 25, tot 100 gul den boete, ja tot 14 dagen voorwaar delijke hechtenis principale hech tenis! omdat men wil werken en er geen vergunning voor krij gen kan. Werken kan in ons land thans een misdrijf zijn! Leven wij nu in een werkhuis of in een krankzinnigengesticht?, vraagt het blad tenslotte. Franschen ontruimen verschil lende bedrijven. OFFICIEELE TEGENSPRAAK. De aanhoudende regenval heeft aanzien lijke schade aangericht aan den Franschen oever van den Rijn in de omgeving van Straatsburg. Ook deelen van de militaire versterkingen hadden te lijden. Verscheide ne vestingwerken zijn overstroomd. Bewo ners van het plaatsje Marlen in Baden heb ben kunnen waarnemen hoe verschillende verblijven door de bezetting ontruimd wer den. Door officieele kringen te Straatsburg wordt het bericht, als zou door overstroo mingen schade zijn aangericht aan de Fran- sche versterkingswerken, echter beslist te gengesproken. Het weer in des treek is re genachtig, doch men heeft niets gemerkt van zwaren regenval, was van rivieren of aangerichte schade. Uit Chicago wordt gemeld, dat bij het ge rechtelijk onderzoek ter vaststelling van de doodsoorzaak van een vrouw, Andéle Lan ger, die te Chicago uit een hotelraam was gesprongen, door de jury was geconsta teerd: zelfmoord gedurende tijdelijke krank zinnigheid, die een gevolg was van vervol ging. De ongelukkige vrouw, die zich van het leven beroofde, was een Joodsche vluch telinge uit Tsjecho-Slowakije. Toen zij den vreeselijken sprong deed, hield zij twee kin deren, een van vier en een van zes jaar, vast en sleurde ze mee in den dood. Haar echtgenoot, een voormalig welvarend textiel fabrikant te Praag, was zoo geschokt, toen hem de dood van zijn vrouw en kinderen werd meegedeeld, dat men hem onder be waking heeft moeten houden uit vrees, dat ook hij een wanhoopsdaad zou plegen. De familie Langer werd verteerd door de vrees dat zij bij de verstrijking van haar termijn van voorloopige toelating in de Ver. Sta ten naar Praag zou worden teruggestuurd. Toen de vrouw haar noodlottig plan uit voerde, lag er bij den hotelportier een brief, waarin aangekondigd werd, dat het gezin was toegelaten voor blijvende vestiging in Canada. PROGRAMMA Maandag 7 Augustus Golflengten 1875 en 405 M. Nationaal programma, verzorgd door de V.A.R.A., van 8.00—16.00 uur. 8.00S.04 Tijdsein, opening, Wilhelmus. 8.04S.40 Nederlandsche liederen en melo dieën. 8.409.30 Gramofoonmuziek. 9 30—9.45 VAR A-kinderkoor jes. 9.45—10.15 Clavecymbelmuziok. 10.15—11.15 „De Koning-Stadhouder". 11.15—11.30 Orgelspel. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. 12.00—12.15 Tijdsein. Nederlandsche volks liederen zang en piano. 12.1512.30 Weerbericht. Beiaardconcert, 12.3012,45 Nederlandsche volksliederen. 12.4513.00 Orgelspel. 13.00—14.00 „Uit vier eeuwen", declamatie. 14.0014.15 Orgelspel. 14.15—14.35 Toespraak door Koos Vorrink. 14.35—15.00 Gramofoonmuziek. 15,00—15.15 VARA-kinderkoortjes. 15.15—15.25 G ramo foo n m u zi e k. 15.25—15.40 Carillonbespeling. 15.40—16.00 Declamatie. Nationaal programma, verzorgd door de A.V.R.O. van 16.00—24.00 uur. 16.00—17.00 Feestconcert. 17.00—17.30 Rede door majoor b.d. W. G. de Bas. 17.30—1S,20 Oranje-feestprogramma. 18.2019.CK5 Het AVRO-Amusements-orkest. 19.05—1920 Van huiskamer tot huiskamer, een gesprek met Nederl. Indië. 19.2020.00 Gereserveerd voor de V.P.R.O. 20.00—20.15 Tijdsein AVRO-klok, weer- en Nieuwsberichten. 20.15—21.00 De Koninklijke Militaire Kapel. 21.0021.35 Gramofoonmuziek 21.35—22.30 Dcclamatorium. 22.30—23.00 De oogst van den dag (reporta geklanken). 23.10—24.00 Gramofoonmuziek en eventueel nog reportages. Golflengte 301.5 M. Nationaal programma, verzorgd door de K.R.O., van 8.0016.00 uur. 8.008.30 Morgenconcert. 8.309.00 De KRO-Mclodisten. 9.009.10 Nationale liederen. 9.10—10.00 K R.O.-orkest. 10.00—10.15 Nederl. liederen (bariton). 10.15—10.35 „Oranje-Sprookje" (voordracht) 10.35—10.45 De Koninklijke Mannenzangver- ceniging „Orpheus". 10.4511.00 „Oranje's jongste telg" door pas toor W. Nolct. 11.0011.30 Feestconcert 11.30—12.00 Overdenking. 12.0012.15 Politieberichten 12.1513.00 John Kristel en zijn orkest. 13.00—13.20 Vaderlandsch koor-intermezzo. 13.2014.00 John Kristel en zijn orkest. 14.0014.15 Declamatie. 14.15—14.45 De KRO-Mclodisten. 14.4515.15 Zeven huizen van Oranje, klank beelden met tijdeigen muzikale illustra tie. 15.1516.00 Feestconcert door de Haarlem- sche Orkestvereeniging. Nationaal programma, verzorgd door de N.C.R.V., van 16.00—24.00 uur. 16.00—16.15 Schriftlezing en meditatie. 16.1517.00 Concert. 17.0017.30 Hymne, onder leiding van Piet van Egmond. 17.3018.00 De Arnhemsche orkestvereeni- King. 18.0019.00 Populaire orgelbespeling. 19.0019.15 Politieberichten. 19.15—19.20 Gramofoonmuziek. 19.2020.00 Gereserveerd voor de VPRO. 20.00—20.15 Weer- en nieuwsberichten, her haling van S.O.S.-bcrichten. 20.1521.30 Concert door het NCRV-klein koor en orkest en declamatie. 21.30-21.50 Spreker. 21.50—22.00 Koorzang. 22.00—22,30 Tweede uitzending van nieuws berichten. Het actueel halfuur. 22.3023.30 Oranje feestconcert in de Oude Kerk te Amsterdam. 23.30—24,00 Gramofoonmuziek. DINSDAG 8 AUGUSTUS 1939. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. AVRO-Ultzendlng. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Orgelspel. 8.15 Berichten. 8.17 Gramofoonmuziek. 10.00 Mo.genwyding. 10.15 Gramofoonmuzik. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Fiancis Keth's ensemble. 11.00 Causerie „De vrouw en het wereldbeeld" 11.10 Huishoudelyke wenken. 11.35 Francis Keth's ensemble. 12.15 Berichten. 1.00 Interview. 1.05 AVRO-Amusementsorkest. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Causerie over Dr. Jan Pieter Heye. 2.30 Jetty Cantor's ensemble. (3.153.45 Gramofoonmuziek). 4.30 Kinderkoor. 5 00 Kinderhalfuur. 5.30 De Romancers en soliste. 6.28 berichten. 6.30 Causerie „Het pulserend heelal. Wiskundige fantasiën of werkelykheid". 7.00 AVRO-Dancc-Band. 7.30 Pianovoordracht. 8.00 Berichten ANP, radiojournaal, mede- deelingen. 8.20 Causerie „De bewegelyke wereld". 8.35 Gevarieerd concert. 9.30 Raiotoneel. 10.10 Omroeporkest, AVRO-Operette-koor es solisten (opn.). II.00 Berichten ANP, hierna: Dansmuziek (gr.pl.). 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilvnrsum II. 301,5 m. KRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (Ca. 8.15 Berichten). 9.30 Gezongen H. Mis. 10.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.15 John Kristel en zyn Troubadours. 2.00 Vrouwenuurtje. 4.00 John Kristel en zyn Troubadours. 5.45 Felicitaties. 6.05 KRO-Kamerorkest. (Opn.). Ca. 6.30 Berichten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Handwerk en machine in de paramentiek". 7.35 Muscia Catholica. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8,15 Haarlemsche orkestvereeniging en solist. 8.45 Herdenking van Pastoor L. H. Perquin. 9.00 Vervolg concert. 9.30 Rococo-octet (opn.). 9.45 Gramofoonmu-iek. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. 26. Naar het Amerikaansch van Morgan S* Roscue HOOFDSTUK XIV. Thee in de „Plaza". Toen O'Malley terug was op zyn kamers, kwam de reactie en hij was te vermoeid om nog veel na te denken. Half versuft kleedde hy zich uit, nam een bad en tuimelde in bed. Binnen een minuut was hy vast in slaap. Den volgenden morgen, toen het meisje hem zijn ontbyt bracht, werd hij pas wakker. Hy viel half uit bed, zoo slaperig was hij nog, opende de deur en nam het blad aan. Toen strompelde hij naar de badkamer, zijn oogen uitwrijvend. Tien minuten later, verfrischt en klaar wakker na een koud bad, ging hij ontbijten. Onderwijl liet hij de gebeurtenissen van den avond te voren nog eens aan zijn geest pas- seeren. En het resultaat was. dat hy voor den zooveelsten keer weer twijfelde. Gisteravond haa hy geloofd dat Barrett, in de verwachting dat O'Malley volgen zou, hem naar het huis had gelokt, den moord begaan had even voor hy binnen gekomen was en toen gevlucht was om O'Malley voor de gevol gen op te laten draaien. Het leek waarschijn lijk, dat Barrett de politie had gewaarschuwd om er zeker van te zijn, dat O'Malley gear resteerd zou worden. Nu hij de zaak rustiger overdacht viel er een nieuw licht over een paar byzonderheden, dat deze theorie aan het wankelen dreigde te brengen. Ten eerste, Barrett had geen tyd gehad om, na O'Malley ontmoet te hebben de politie te waarschuwen. En bovendien als hij het plan had gehad een moord te begaan, zou hy niet zoo roekeloos zyn hen van te voren op het spoor, zelfs van den vermeenden moordenaar te brengen, want Barrett kon toch niet zeker weten dat O'Malley hem volgen zou. Neen, Barrett had de politie niet gewaarschuwd. Ten tweede, er was geen sprake van twist of ook maar de minste onaangenaamheid tus- schen Barret en O'Malley geweest, die een motief kon opleveren voor een dergelijke wraakneming. Eerder het tegendeel, tenzy Barrett hem uit den weg wilde hebben en hetgeen hij wist, in welk geval het dwaasheid zou zyn om hem te laten arresteeren. Daar bij zou Barrett het niet noodig vinden er een ander in te halen zoolang hy zelf kon ont snappen. Ten derde, en dit was belangryker omdat het den moord zelf betrof, was er de kwestie van den tyd. Barrett was het huis misschien twee minuten voor O'Malley binnen gegaan; waarschijnlijk was het tydsverschil nog kor ter. Als hy de trap even behoedzaam was op- geloopen als de Ier, kon hij die verlichte ka mer nauwelyks twee minuten eerder dan de man die hem volgde zijn binnen -getreden, zelfs als hy het huis kende. O'Malley herinnerde zich duidelijk den toe stand van de brandkast. Hy had geen teeken gezien, dat er op wees, dat deze geforceerd was. Mogelijk had Bindles hem open laten staan er. had Barrett de brandkast zoo ge vonden. Maar dat leek te onwaarschynlijk om waar te zyn... zoo'n verbysterende buitenkans voor den man, die gekomen was om de brand kast leeg te halen! Maar de safe was duchtig doorzocht: de rommel van papieren er omheen sprak een te duidelyke taal. Aan alles in de kamer kon men zien, dat er een ordelyk man huisde en het stof op de schryftafel bewees dat hy niet wilde dat iemand aan zyn papleren kwam. Daarom zou Bindles die papieren nooit op den grond hebben laten liggen. Maar om de brandkast te openen en te doorzoeken of alléén te doorzoeken als de kast open was ge weest, zou minstens een minuut of vfc'f in be slag nemen. En Barrett had maar twee mi nuten gehad om Bindles te vermoorden, de brandkast door te snuffelen en uit de kamer te ontsnappen Tenslotte was er nog de vermoorde zelf, als factor waarmee rekening moest gehouden worden. Bindles, als hy het tenminste was, moest kort te voren aangevallen zyn. Maar ook hier waren meer dan twee minuten in het spel. O'Malley -vas niet in staat geweest den loop van de wond te onderzoeken, maar hy was er van overtuigd, dat de oude heer door de longen gestoken was, te oordeelen naar de kleur van het bloed. Het feit, dat het bloed bijna, maar niet geheel opgehouden had uit den ipond te vloeien, wees er op, dat het wa pen het hart niet had geraakt. Aan den bui tensten rand van den bloedplas op de tafel, was het reeds begonnen te stollen en het hart had juist opgehouden te kloppen. Al deze ver- schynselen stelden het buiten twijfel, dat de misdaad minstens twee minuten vóór Barrett het huis binnentrad, gebeurd moest zijn. Wanneer deze redeneering foutief was en Barrett den ouden man toch vermoord had, had hy het alleen kunnen doen, terwyi O'Malley de sousterralntrap opsloop. Maar de Ier had scherp geluisterd. Er waren geen deu ren gesloten en hij had geen schreeuw of hy- gend geluid gehoord. O'Malley was zich volkomen bewust, dat er drie redenen waren waarom hij niet wenschte te gelooven dat Barrett schuldig was aan den moord: Louise, Claudia Hunt en een zekere onwillekeurige sympathie en eerbied, die hy zelf voor den man voelde. Doch als Barrett het niet gedaan had wie dan wel? Uren piekerde O'Malley dien morgen over deze vraag en ten slotte kwam hy tot de hoogst onbevredigende slotsom, dat hij er geen antwoord op kon vinden. Maar er was voldoende twijfel in zijn geest, geheel afge scheiden van het gevaar, dat hy zelf daardoor zou loopen om hem te weerhouden naar de politie te gaan. Ze moesten er zelf maar pro beeren achter te komen. Hy moest eerst meer omtrent Barrett zien gewaar te worden, voor hij het net om den man heen haalde. En hy voelde er ook niet veel voor om een verkla ring van zijn eigen aanwezigheid in het huis te moeten geven een verklaring, die zeker van hem gevraagd zou worden als hy Barrett aanklaagde. Hy kon alleen maar de waarheid vertellen, en die zou verdacht genoeg klinken om hem ernstige onaangenaamheden om van erger niet te spreken te bezorgen. O'Malley lunchte In een restaurant in de buurt, kocht alle middagedities en keerde daarmee naar zijn kamers terug. Genesteld in zijn gemakkelyken stoel, met een pyp in den mond en de kranten op zijn schoot, kreeg hy, in snelle opeenvolging, twee lichteiyk ver bysterende schokken. Hy vond een gedétailleerd en sensationeel verslag van den moord in de „Evenlng Tur- moil". Kolommen vol, want Bindles was in zijn tijd 'n bekende figuur in Wall Street ge weest. Zyn eerste verrassing werd veroorzaakt door een „vette kop" op de voorpagina, „Wolfran Schenk, bekend financier, ziet man binnengaan en waarschuwt de politie." Weer Schenk! O'Malley las het heele relaas snel door, toen las hy het nog eens over. Daarna leunde hy achterover in zyn stoel, stomverbaasd. Het verhaal was wel zoo sen sationeel als een verslaggever het zich maar kon wenschen. Na een beschrijving hoe het lichaam gevon den was, gaf het blad in byzonderheden de feiten, zooals Schenk ze aan de politie mee gedeeld had. Schenk hsul Bindles vroeger in den avond opgebeld over zekere financieele aangelegenhedenheden, die hy voor den ge wezen effectenhandelaar behandelde. Hij had by kennissen gedineerd en gedanst en had af gesproken op zijn weg naar huis nog even bij Bindles aan te komen. Deze laatste had de gewoonte laat op te blijven en hij had Schenk verzocht toch nog te komen, ook al werd het héél laat: hy zou hem zelf binnenlaten. Het betrof een belangrijke en dringende zaak. Even na tweeën was Schenk buiten adem een politiebureau binnen komen vallen en had den wachtcommandant verteld, dat, toen hy het huis van Bindles naderde een sluipende gestalte in het sousterrain verdwenen was en dat hij daarom de politie waarschuwde. Toen hem later gevraagd werd waarom hy te voet was, had hy verklaard, dat hij vrienden in zijn auto naar huis had laten brengen en naar Bindles' huis gewandeld was om nog wat fris- sche lucht en beweging te hebben. Het was maar een twaalf blokken van het huis waar hy gedineerd had. Daarop volgde een beschryving hoe Schenk met een aantal agenten en detectives naar het huis was teruggèkeerd en hoe ze het om singeld hadden: een ging naar den souster- rain-ingang, die geforceerd was, een ander begaf zich naar den achteruitgang, terwyi drie zich met Schenk bij de voordeur posteer den. Schenk had aangebeld. De politie had op de deur gebondsd en na een tusschen poos van scheidene minuten was een angstige bediende in nachtgewaad naar beneden komen loopen, verbaasd, dat zijn meester hen niet had bin nengelaten, daar hy nog op scheen. Vervolgens kwam 'n aanschouweiyk schil- dery van wat ze ln de biblotheek hadden aan getroffen en een uiteenzetting van de wyze waarop de moordenaar ontsnapt was. Het gaf O'Malley een onbehaagelijk, kil gevoel langs zyn ruggegraat, want van zyn sprong uit het keukenraam ontbrak geen enkele byzonder- heid, zoo min als van zyn daaropvolgenden aanval op den agent, die hem over den muur gevolgd was. Deze ging het verder, had hem vanuit het raam op den muur zien springen, maar had zich gehurkt verborgen gehouden ln de hoop. dat de moordenaar in zijn armen zou vallen als hy bleef. Het blad verkondigde de meening, dat de moordenaar een van de meest verdorven misdadigers moest zyn, die New York bevatte en het verslag eindigde met het uitspreken van de gebruikeiyke ver wachting, dat de politie binnenkort de hand op den dader zou leggen. Wordt vervolqd.

Schager Courant | 1939 | | pagina 7