apan's kabinet onder druk van Dantzig bindt in alles goed! Irene Emma Elisabeth «-r— DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Irene beteekent vrede Anti-Rev. weigeren jhr. de Geer hun medewerking - Laan, Schaden. Tel. 444 (2 lijnen). PINSDAG 8 AUGUSTUS 1939. 83e Jaargang. No. 10951. tfHgöwe c£m'11.V. „Ho*o«<k Noord ZalHiranoema.de gematigde, zich hand- Uvl Vj haven De verhouding tot Europa be sproken. - Jong Japan dringt naar nauw verbond met de as. Nadat de minister van Oorlog na mens leger en vloot een bezoek had gebracht aan den Japanschen minis ter-president, heeft deze, tegen zijn oorspronkelijke toezegging in, om slechts aan het voltallige kabinet internationale kwesties voor te leg gen, een vijftal ministers voor een conferentie bijeen geroepen over de loopende internationale zaken en vooral over de verhouding van Ja pan tot de situatie in Europa. Op deze bijeenkomst gaf de minis ter van Oorlog een uiteenzetting over de situatie, gezien van militair standpunt. Over de resultaten van de bespre kingen is niets uitgelekt, doch in bevoegde kringen te Tokio neemt men aan. dat leger en vloot de re geering steeds verder drijven naar een bindende overeenkomst met de as Rome-Berlijn. Ten aanzien van de Britsch-Japansche conferentie wint de meening grond, dat in dien verdere vertraging komt in de instruc tics van de Brilsche regeering aan haar ambassadeur, men beter doet de aandacht van de Britsche regeering erop te vestigen, dat hét. mogelijk is, dat een verder uitstel een ongunstige ontwikkeling met zich zou brengen. Zwijgen! In een persconferentie op het Japansche departement van buitenlandsche Zaken, ■hebben de buitenlandsche journalisten den woordvoerder vragen gesteld betreffende de geruohen over een militaire alliantie tus- schen Japan, Duitschland en Italië. De woordvoerder weigerde evenwel hierover een mededeeling te verstrekken. Evenmin •wenschte hij iets te onthullen over de be sprekingen der beide Japansche ambassa deurs aan het Comomeer. Slechts verklaar de hij, dat generaal Terauchi zich naar Duitschland begaf op uitnoodiging van Hit- Ier, uitsluitend om het partij congres in Neurenberg bij te wonen. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron te Shanghai uit Tokio ontvangen, zou de zg. groep der jonge kolonels Berlijn haar eerewoord gegeven hebben, dat een Duitsch Italiaansch—Japansch militair verdrag in den ruimstcn zin zou worden toegepast on danks beperkende voorwaarden van het ge matigde kabinet-Iiiranoerna. Onder deze om standigheden kwamen de voorstanders van een bondgenootschap ertoe snel te handelen, teneinde de uitwerking van een mogelijk HI-RANOEMA. compromis tusschen Engeland e- de ge matigde elementen te Tokio te verhinderen. De groote vraag is dus thans, of minister president Hiranoema zijn rol van gematigd scheidsrechter zal kunnen blijven spelen. Zooals bekend, zouden de jongste Japan sche voorstellen, welke begin Juni door Ja pan gedaan werden, doch door Berlijn en Rome werden afgewezen, de volgende ge weest zijn: lo. Een automatisch in werking tredend, onvoorwaardelijk militair bondgenootschap tegen Sovjet-Rusland. 2o. Japan is in beginsel bereid ook bij stand te verleenen in geval van een con flict met de andere vijanden- van den drie hoek, doch de modaliteiten daarvan zouden voor elk speciaal geval mpeten worden vast gesteld. 3o. Het verdrag zal geheim gehouden moeten worden, teneinde de publieke opinie in Engeland en Amerika niet in beroering te brengen. Tengevolge van de verwerping van deze voorstellen door Duitschland en Italië had Japan zich bereid verklaard, het sluiten van het verdrag toch maar bekend te maken. Intusschen bleef de vraag open, in welke mate Tokio zich zou aanpassen aan een Europeesche politiek, welke het niet alleen tegenover Sovjet-Rusland doch ook tegen over de democratieën, vooral Engeland, zou kunnen plaatsen. De ontwikkeling van den internationalen toestand in den loop van de laatste twee maanden heeft ertoe bijgedragen, de Duit- sche eischen te matigen en het rijk ervan te overtuigen, dat het beter is, de Japansche voorstellen in groote lijnen te accepteeren. Stadium van regelmatige diplo matieke onderhandelingen be reikt. Polen houdt het bit stijf Als men den toestand te Dantzig vanuit Berlijn beziet, zegt Reuter, krijgt men den indruk, dat met betrekkelijke zekerheid ge zegd, kan worden, dat het stadium van re gelmatige diplomatieke onderhandelingen bereikt is. In ieder geval is men in politieke kringen van meening, dat het antwoord van Dantzig de mogelijkheid opent tot het houden van .besprekingen over het douane- vraagstuk. De. feiten zijn overigens nog niet geheel duidelijk. Duitsche kringen nemen natuurlijk de lezing van Dantzig over, vol gens welke Polen op grond van een wild ge rucht zou hebben gehandeld. In buitenland sche politieke kringen echter verklaart men, dat de Poolsche douane-inspecteurs ongetwij feld van iemand uanwijzing hebben gekre gen te vertrekken. Volgens een bericht uit Poolsche bron te Dantzig zou in de nota van den senaat, die gisteren overhandigd is, gezegd zijn, dat de senaat noch de douancdirectie, instructies hebben gegeven die ten doel zouden hebben gehad den Poolschen beambten de uitoefe ning van hun functie onmogelijk te maken De nota zou vorder geprotesteerd hebben te gen den dreigenden vorm der Poolsche nota Douane weer in civiel? Er zijn aanwijzingen voor het vermoeden, dat de Poolsche douanecontroleurs, die gis teren, zooals aangekondigd was, gewapend waren, heden weer in civiel zullen verschij nen. In een officicele verklaring wordt echter gezegd, dat de Poolsche douane-inspectie te Dantzig in vollen omvang zal worden ge handhaafd. Wat de houding van Dantzig nu weer be treft, kan het antwoord van den Senaat op dc Poolsche protestnota van Zaterdag ten aanzien van de positie der Poolsche douane inspecteurs in de vrije stad niet worden uit gelegd als een afwijzing. Het antwoord geeft uitdrukking aan de verrassing, dat de jong ste gebeurtenissen beschouwd zouden moe ten worden als een rechtvaardiging voor een „ultimatum, speciaal op een oogenblik, dat het zoo gemakkelijk tot een ontbranding zou kunnen komen." De Senaat protesteert tegen de bedreiging met niet nader genoemde tegenmaatregelen door Polen. De nota besluit met uiting te ge ven aan de bereidheid over de aangelegen heden te beraadslagen. In Dantzig overheerscht den indruk, dat de Polen niet tevreden zijn met het antwoord. De hooge commissarins te Dantzig laat niets ongedaan om een meer normale atmosfeer te scheppen. De indruk in Polen. Van de zijde van Polen wordt verklaard, dat men reeds mondeling was overeengeko men Poolsch-Dantziger onderhandelingen te openen, om het vraagstuk der Poolsche douaniers tot klaarheid te brengen. Het Poolsche standpunt te dien aanzien is niet gewijzigd: indien Dantzig in bespreking wcnscht te treden, zal dit verzoek worden ingewilligd op voorwaarde, dat de juridi sche positie der Poolsche douane-inspecteurs niet zal worden betwist en de rechten dezer inspecteurs worden geëerbiedigd. De eerste naam van onze jong ste Prinses, Irene, het Griekséhe woord voor vrede, heeft in deze tijden een bijizondere, symboli sche betcekenis. Irene of Eirene, was dochter van Zeus of Themis en dc jongste dor Horen, in oorsprong godin van de welvaart en de bloei der lente. Later werd zij tot Vredcsgodin (Griekseik eirene vrede). Keizer Vcspasianus wijdde haar een tem pel. De tweede naam van de Prinses, Emma, spreekt voor zichzelf. Het is de naam van onze onvergetelij ke Koningin-Moedcri De derde naam, Elisabeth, is die van de oud-tante van de jonge prinses, do Groot-Hertogin van Oldenburg. Wij hooren van burgemeester van Rcenen, dat de eerste naam zal worden uitgesproken als „I e r e e n". Duitsche troepen aan de Poolsche grenzen Concentratie van Duitsche sol daten in Silezië. De troepen hebben alle openbare gebou wen en scholen bezet. De „Wieczor Warszwasky" bericht uit Kattowitz, dat Duitsche troepen worden geconcentreerd in Silezië aan de Poolsche grens. Vrijdag zijn in het gebied van Zabrzc autotransporten met afdeelingen van het zevenden legercorps aangekomen. Onrust te Shanghai Nachtelijke gevechten in de voor steden. De Sjanghai dollar heeft een laagterecord bereikt, de koers was 3 29/32 pence, terwijl de vorige week de koers nog 4 3/8 pence was. Bewoners van de westelijke voorsteden van Sjanghai berichtten, dat voortdurend 's nachts wordt gevochten tusschen Chinee- sche guerillabendcn en Japansche troepen, Een Engelschman heeft den correspondent van Reuter medegedeeld, dat hij 's nachts wakker is gehouden door kanonvuur en dat hij mondingsvuur heeft gezien van ge schut, naar zijn meening loopgraafmortie ren. De pogingen om in Sjanghai anti-Brit- sche agitatie te verwekken, worden voort gezet. Amerika koopt Chineesch zilver. In welingelichte kringen wordt vernomen, •lat liet Amerikaansohe ministerie van finan ciën zich verbonden heeft zes millioen ons Chineesch zilver te koopen, betaalbaar te gen de koers van den dag van levering. Op een basis van 35 d.ccnt per ons, de huidige koers, zal de Chineeschc regt-ering dns meer dan twee millioen dollar ontvangen. Men is van oordeel, dat dit besluit betee kent, dat de regeering van de Vereenigde Staten de politiek van het aankoopen van Chineesch zilver wil voortzetten, hoewel dit den Chineeschen tegenstand tegen Japan aanmoedigt. Italiaansche manoeuvres geëindigd Mussolini's nieuwe taktiek bleek de bestee. De manoeuvres in Noord-Italië zijn gè- eindigd met een volledige overwinning van het Poleger, dat was opgebouwd op geheel nieuwe grondslagen op initiatief van Mus- solini. De staatscourant publiceert, een decreet, waarbij een crediet van acht millioen lire beschikbaar wordt gesteld voor ontwikkeling van de „politieke politie". Geboorte-acte van de jonge Prinses W-1 sU- - - 7..,,., e-,...-*/.-...- i*' ifut* 'C i ii. g-v- *'"77 3^5l/<yy «v w I' •TTW-y 'r, ii..-. A V- jtfeg cA tre f is Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT Verwachting: Betrokken tot zwaar bewolkt, nu en dan ccnigen regen, in den mid dag en avond met kans 01 onweer, zwakke tot matige Zuidelijike tot Zuidwestelij ken wind, zelfde tempera tuur als gisteren. DE KABINETSCRISIS. Naar ons van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, hebben de hoe- ren dr. J. J. C. van Dijk en mr. J. Terpsra het standpunt ingeno men, dat zij niet zitting kunnen nemen in het kabinet, dat de heer jhr. mr. D. J. de Geer zich voorge nomen heeft te vormen. De kabinetsformateur, Jhr. Mr. D. J. de Geer, heeft gisterochtend 0111 half elf een bezoek gebracht aan minister van Boeyen op het departement van Binnenlandsche Zaken. Voorts heeft Jhr. de Geer gisteren gecon fereerd met den demissionnairen minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidt dé Jende, ir. J. W. Albarda, den luitenant kolonel van den Generalen Staf A. Q. H. Dijxhoom, en mr. A. M. Joekes, voorzitter van de vrij-z.-dem. fractie der Tweede Ka mer. Voorts zocht de formateur telefonisch contact, met mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam en oud-minister van Finan ciën. Hoe kwamen de anti-rev. er toe? Naar het Hsb. verneemt, zijn de anti-revo lutionairen tot hun weigering gekomen, vooral omdat, zij het standpunt, innemen, dat de kabinetsformatie, waarnaar de heer De Geer de laatste dagen heeft gestreefd, niet past. op het votum van de Tweede Kamer, waarbij de R. K. de S. D. en V.D. als groot ste groepen het vijfde kabinet-Colijn heb ben weggestemd. In deze phase der kabinetscrisis rijst di rect de vraag, of de liberale jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jende al dan niet bereid zal zijn in liet door jhr. De Geer te vormen kabinet zitting te nemen. Natuurlijk zal de beslissing daaromtrent afhangen van de vraag, met welk program het nieuwe ka binet. voor den dag zal komen. Het besluit schijnt uit den aard d«* zaak niet gemakkelijk, omdat het standpunt van den demissionnairen minister van Water staat op zich zelf zou moeten worden be paald en hij zich hierbij niet door de zelfde beweegredenen kan laten leiden als de anti-revolutionairen Van Dijk en Terp stra. Mocht jhr. Van Lidth dc Jeude weigeren toe te treden, dan zou er een goede kans zijn, dat de formateur zal overgaan lot de vorming van een vier-partijen kabinet, van C. H., R.K., V.D. en S.D. Toch is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat jhr. Dc Geer, als liet dan op het. opstellen \an program aan komt, met zijn toekomstige ambtgenooten niet tot overeenstemming zou kunnen gera ken en de opdracht zou moeten teruggeven. Vooralsnog acht men echter deze mogelijk heid niet groot. Het spijt de R.K. Het r.k. dagblad De Maasbode schrijft: Het spijt ons ten zeerste, dat de anti-revo lutionairen deze houding meenen te moeten aannemen. Wij venvachten intusschen, dat jhr. De Geer zijn formatiepogingen zal voortzetten. Het contact met den commandant van het veldleger en met overste Dijxhoorn wees reeds in deze richting. Soestdijk meldt: Naar wij vernemen, blijft de toe stand van Prinses Juliana en Prin ses Irene in alle opzichten bevredi gend.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1