Dit beslissBnde oogenblik «oor do democratie Langendijker Groentenveilingen Ingezonden Dinsdag 8 Augustus 1939 Tweede blad ZIJ MOET HAAR FOUTEN VERBETEREN! „Onder den invloed der Roomsch- roode partij is de politiek der Nederlandsche regeering in de Nog altijd steunmaatregelen noo- dig deze en voorgaande weken bewezen dit wel slechte gang van zaken aan de veilingen ver schillende inataregelen vermogen niet de ellende te keeren wcr veel te weinia uitvoer Ned.-Bel gische handelsovereenkomst weer een strop te meer voor onze tuin ders ontstemming daarover mindere aanvoer van vroege aard appels ongeveer dezelfde, lage prijzen wordt geëxporteerd tegen te geringen prijs geringe aan voer tomaten zeer lage prijzen weer tomatensoep minimum prijs voor peen groote aanvoer roode kool bedroevend goedkoop gele kool nog lager dan vorige week miserabel slecht voor wit te kool zuurkoolfabrikanten ne men weinig af soms alles onver koopbaar -— men krijgt een teveel aan kocvocr zilvernep te goed koop gele uien bevredigend aanvoer druiven tegen bevredigen de prijzen weinig snijboonen belangrijke aanvoer slaboonen. Mocht bij sommigen dc gedachte post hebben gevat, dat er toch wel eens, na 7 a 8 jaar steunmaatregelen v. d. tuinbouw een eind zal kunnen komen aan dezen steun, uit hoofde van een beteren gang van zaken, de laatste weken, en in het bijzonder de afgeloopen week, is aan die hoop weer de bodem ingeslagen. Het ging n.1. weer buitengewoon slecht aan de Langcndijker veilingen. Er werd bijna geen enkel pro duct aangevoerd, dat bevredigende prijzen opbracht, veel was weer onverkoopbaar en dc tuinders raken al verder in financieele moeilijkheden. Dc werkzaamheden van de vastc-Iastcncommissic hebben in deze streek zeer weinig tastbare resultaten opgeleverd, de kleine-tuinderssteun, hoewel een zeer te waardccreu liulp voor de hetrohkeucüj de De schuld hiervan ronder meer op het buitenland te schuiven is kinderachtig; dat doet men daar óók! De uitweg is derhalve aangewezen. Het parlement, geleid door de besten, ernstigsten en moedigsten in den lande, moet inzien, dat dc economische politiek op wetenschappelijke grond sla- moet berusten. Met twee meeningen als ge lijkgerechtigd tegenover elkaar te stellen ko men wij er nooit, wij hebben hier een objec tieve autoriteit noodig en die objectieve au toriteit is er: de wetenschap, maar zij ook alléén. Het beslissende oogenblik. medewerking van overheidsinstanties met betrekking tot het baggeren en het diep- spitten, alle deze maatregelen kunnen niet verhinderen, dat een groote groep van tuin ders zich slechts met de allergrootste moei te en inspanning kunnen handhaven. En dit alles is een gevolg van de politiek en economische spanningen. Het buitenland betrekt veel en veel te weinig en de binnenland- sche markt kan het daardoor ontsta ne overschot niet opvangen. De af zet laat alles te wenschen over. En zoodra de Duitsche contingenten zijn uitgeput, gan de prijzen in snel tempo naar beneden. Met den uitvoer naar Engeland liep het ook weer danig mis en dc mogelijkheid, om nog wat van onze producten in België te slijten, is door dc overeenstemming, welke er tusschen de Belgische en onze regeering met betrekking tot het NcderlandschBel gisch handelsaccoord is tot stand gekomen, zoo goed als geheel verkeken. Deze over eenkomst toch is van zoodanigen aard, dat een vernietiging van onzen export naar Belgic er het noodlottige gevolg van moet zijn. Geen wonder, dat men in tuinders kringen hierover zeer ontevreden is en dat men zich erover beklaagt dat do belangen van den tuinbouw door dit verdrag zijn opgeofferd aan de industrie. Ongetwijfeld zal onze regeering wel haar motieven hebben gehad, om die overeen komst desondanks te onderteekenen, doch voor onze tuinders, die hun ondergang tege moet gaan door allerlei cxportbclenimerin- gen is het een reden tot ernstige ontstem ming. In het begin de weck was de aanvoer van vroege aardappelen nog vrij groot, doch langzamerhand aam hij af, zoodat er op dering beloont In plaats van straf ertegen te bedreigen? Ik ben overtuigd, dat de meeste eigenaars van kettinghonden handelen uit onaden- kendheid: zij moeten worden wakker ge schud. In den tegenwoordigen tijd der tech niek zijn er toch alarmmethoden, die niet werken ten koste van groot dierenleed en misschien niet eens veel meer geld kosten. Maar bovendien: wij mogen toch niet rede neeren: Als het niet zonder dierenmishan deling kan, dan maar mét". Ik ben ervan overtuigd, dat bewaking ook op het land, kan en MOET geschieden zon der kettinghonden, zoo besluit de schr. Uit onze Omgeving WARM ENH U1ZEN VISCHWEDSTRIJD. Zondag hield de hengelsportver. „Visch- lust" een wedstrijd bij de Kerkmeer. De uit slag luidde als volgt: le prijs J. Rempt, grootste baars 21.3 cm.; 2e prijs P. Vergav 12 st.; 3e prijs D. de Vries 11 st.; 4e prijs J. Jongerling 10 st.; 5e prijs W. Sevenhuysen Wz. 9 st.; 6e prijs M. de Moor, 7e prijs J. Jongerling, beiden 8 st.; 8e, 9e en 10e pr. resp. R. den Das, C. de Boei en P. Rempe.t allen 7 st.; 11c prijs J, Zon 6 st; 12e prijs Jb. den Das 4 stuks. BURGERLIJKE STOND OVER JULI '39. Geboren: Catharina Maria, dochter van Johannes Maximilianus Commandeur en Maria Margaretha Smit. Martinus Petrus, zoon van Martinus Gouds blom en Anna Takken; Elisabeth Maria, d. van Adriaan Bakker en Elisabetlh Grin; Si- mon Wilhelmus, zoon van Adrianus Ligt- hart en Catharina Gcertruida Klaver.; Jan, zoon van Jan Gerrit Jonker en Sjoukje IJbe- ma; Wilhelmus Adelbertus, zoon van Wil lem Spaans en Hendrika Georgeia Ten Dam. Cornelis Bernulphus Gerardus, zoon van Adrianus Tijm en Cornelia Maria Kramer. Gehuwd: Zwagerman, Petrus Maria, oud 24 jaren, timmerman, wonende te School; dc Wit, Anthonia Agnes, oud 22 jaren, zonder beroep, wonende te Warmenhuizen. Overleden: Hoogvörst, Hendrik, oud 77 ja ren, echtgenoot van Guurtje Barsingerhorn. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: Dekker, Meinardus J„ Oostwal 42, van Schoorl; Philippo, Pe trus C., Dorpsstr. 186, van Haarlem; Stui ven wold, Cornelis, Dorpsstr. 222, van Lich tenvoorde; Sikking, Jacobus, Dorpsstr. 214, van Haelen; Groot, Margaretha J., Dorps straat 133, van Rotterdam; Rijs, Rudolf A. A., Dorpsstr. 106, van Medemblik; Beemster- boer, Franciscus J., Dorpsstr. 219, van Me demblik; dc N'ijs, Anna M., de Fuik 14, van Bergen (N.H.); van der Meulen, Sjoukje, Dorpsstr. 179, van Wonseradeel. Vertrokken personen: Kossen, Klaas, Alk maar, Bergerweg 74, van Oostwal 43; Grin, Jacob, Zijpe, St. Maartensbrug C 105, van Westfr. dijk 84; Blankman, Jan, Schoorl, Duinweg 98, van Kcrkpad 4; de Wit, Antho nia A., Schoorl C 109, .van Oostwal 109; Frans, Jannetje, Amsterdam (Z.) van Eeghenstraat 171, van Westfr.dijk 80. SINT MAARTEN STROET. DE BAARS BEET SLECHT. Begunstigd door mooi weer trokken gis termorgen een 16-tal leden van onze visch- club er op uit om elkander in de wateren bij Koetenburg te bekampen. Of ook voor de visch vacantietijd bestaat en zij dan naar andere oorden trekken, het is ons niet be kend, maar wel, dat door allen tezamen slechts 128 stuks baars werden gevangen. De eerste prijs voor de grootste baars werd bemachtigd door den heer A. Keetman met een baars van 20.6 c.M. Verder behaalden prijzen de heeren W. Wit 26 stuks, D. Brom mer 15 st.; A. Sijbrands 15 st.; Js. Prosper 12 st.; H. dc Pee 13 st.; W. Brommer 12 st., C. Bregman 12 st.; K. Wit 11 st. en J. Blok ker 10 st. het einde betrekkelijk weinig werden aan gevoerd. En de meeste behoorden nog tot de ingekuilde aardappelen. Ook voor deze laatste bestond maar weinig animo. Er was nog wat vraag uit Britsch-Indic en Zuid- Amcrika, deelde men ons mee, doch de prijs, welke voor die gebieden mocht wor den besteed, was veel te gering, om van een loonende opbrengst te kunnen spreken. Ware het niet, dat het beschot, in het bij zonder aan het eigenlijke Langendijk zoo gering is geweest, dan zullen zij er nog best aantoe zijn geweest, die vóór 15 Juli hun aardappelen aan de veilingen hebben aan gevoerd. Maar in 't algemeen kan worden vast gesteld, dat de aardappelen-campagne slecht is geweest, van welke uitspraak het verloop in de nu gepasseerde week een bevestiging was. Voor Schoischc muizen werd f 1.80—3, voor een enkel partijtje iets meer besteed. Bonken brachten f 1.70—2.30 op en drielin gen f 2.102.60, soms oploopend tot f 2.80. Voor krie werd f 1—1.50 betaald. Eigenhei mers werden verkocht voor f 1.80—2.50, blauwe Eigenheimers voor f 1.90-2.70, soms f 3f 3.20. Ronde duke gold f 1.701.90. Bij een betrekkelijk geringen aanvoer van tomaten ging het niet dit artikel weer bui tengewoon slecht. Dc A-sortcering bracht niet meer dan f 4.605.20 op. Voor B werd f 4.905.50 betaald, voor C en CC 4.Er wonden nu, volgens bij de veiling ontvan gen mededeelingen, weer maatregelen geno men, om den afzet van tomaten in eigen land en voor de conserven-industrie tc be vorderen, n.1. voor dc bereiding van de be kende tomatensoep. Met de peen wil het dit jaar ook weer nie*. Eiken dag weer wordt niet. meer dan de minimumprijs gemaakt, n.1. f 2.50. Dit is natuurlijk tc weinig om daarvan alle op den oogst vallende kosten te betalen. Bieten kwamen in grootcre hoeveelheid aan beide veilingen, doch dc prijzen bleven beneden het middelmatige. Voor de meest gewilde wend f 1.60—2.20 betaald, de laatste prijs bij hooge uitzondering; overigens werd f 0.80—1.20 a 1.50 besteed. Groot was de aanvoer van roode kool, vooral aan dc Broeker veiling, waar eiken dag gemiddeld 8 spoorwagens werden ver handeld. Veel ervan kon niet meer dan f 1—1.20 opbrengen. De hoogste notccring LANGENDIJE HET LOONCONTRACT. Naar wij vernemen zal zeer waarschijnlijk wel verplichte arbitrage worden opgelegd aan die tuinders, welke het looncontract nog niet geteekcud hebben. De Minister van Economische Zaken heeft althans aan den Rijksbemiddelaar Mr. Dr. S. de Vries advies gevraagd in deze. Voordat een definitieve uitspraak zal wor den gedaan, zullen de tuinders nog gehoord worden, daar zij voor een bijeenkomst uit- genoodigd zijn, waar beide partijen aanwe zig zullen zijn. NOORDSCHARWOUDE. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. De heer K. van Nienes heeft zijn benoe ming als lid van het College van Maatsch. Hulpbetoon aangenomen. POSTDUIVENVEREEN. „DE METEOOR." Wedstrijdvlucht vanaf Duffel, los gelaten 10.30 uur, met W.N.W. wind. Afstand 187 K.M. De uitslag was als volgt: 1. II. Bouwens 2.18.35; 2. J. Deutekom 2.21.31; 3. C. Keeman 2.21.41; 4. J. Deutekom 2.34.04; 5. C. Beemsterboer 2.38.42; 6. G. Se- venhuizen 2.40.37; 7. P. J. Pronk 2.42.59. Wedstrijdvlucht Vilvoorde. Losgelaten 8 uur, wind Z.W. 1. C. Keeman 1023.7; 2. W. Bakker 10.26.20; 3. C. Keeman 10.25.30; 4. W. Bakker 10.29 42; 5. J. Deutekom 10.29.50; 6. C. Keeman 10.30.10 7. J. Deutekom 10.33.17. R.K. NAAI- EN KLEUTERSCHOOL WORDT UITGEBREID. Naar wij vernemen, heeft Z.D.H. de bis schop van Haarlem aan het r.k. Kerkbe stuur toestemming verleend om de bestaan de naai en kleuterschool, staande naast het Zusterhuis, belangrijk uit te bouwen, daar het bestaande gebouw te klein is. De aanbe steding zal binnenkort plaats helyben. ANNA PAULOWNA DUIVENSPORT. i De vereeniging van postduivenhouders „Al tijd Verder" hield een wedvlucht vanaf Duffel (afstand 201 k.m.) waarbij 113 vo gels in concours waren. Zij werden om 10 uur 30 in vrijheid gesteld. De eerste vogel werd om 2 u. 29 m. 50 sec. getoond en dc laatste om 3 u. 24 m. 57 sec. Prijzen behaalden: Job. v. d. Kink 1 en 14; K. Koster 2 en S; P. de Vries 3411 1219 en 23; Ilengsdijk-van Dalen 51315 16 en 17; W. Blaauboer 620 en 21; A. Liefhebber 7-10-18 en 22. Aan den wedstrijd vanaf Vilvoorde (afst. 217 k.m.) namen 73 vogels deel, die om 8 uur zijn gelost. De eerste duif werd om 10 u. 30 m. 43 sec. getoond, de laatste prijs winnende vogel om 10 u. 44 m. 27 sec. De prijzen waren voor: Hengsdijk-van Da len 1 en 7; P. de Vries 2 en 4; A. Liefheb ber 39111213en 14; K. Koster 5 en 10; Joh. v. d. Kruk 6—8, D. de Graaf 15. voor het meest gewilde goed, was f 1.60. een enkele keer f 1.70, waaruit wel mag worden afgeleid, dat ook voor dit product te vinden, waardoor dc binnenlandsche niet den noodigen buitenlandschen afzet is markt slechts een deel kon opnemen. Ook gele kool werd het meest aan de Broeker veiling aangeboden, ofschoon ook die tc Noordscharwoude iets toenam. De bestede prijzen waren alweer lager dan dc vorige week. De hoogste noteeringen kwa men slechts even boven de f 2. De beste kwaliteit van dc meest gewilde sorteeriog rbacht f 1.60 tot ruim f 2 op. Overigens besteedde de handel slechts f 11.40 a 1.50 Begrijpelijk is hef, dat de witte-kool- bouwers klagen. Voor dit product is een weinig belangstelling van de zijde dor zuurkoolfabrikanten, doch deze maken nog niet veel in. Daardoor kon het voorkomen, dat soms alles doordraaide, zoodat dat moest worden stukgesneden. Voor veevoer kwam er zelfs zoodoende te veel, zoodat verschil lende bouwers ze mee naar huis kregen en ze als mest op het land uitspreidden. Wat verkocht werd, bracht 90 cent op. Een droe ve toestand. Aan beide veilingen kwamen heel wat uien, zoowel gele, als zilveruicn. De prijs van dc laatste dagen is te gering, in. aan merking genomen den velen arbeid, die in ho bi toonder aan nep moet worden besteed, om ze marktklaar te maken. Zilveruien- werden verkocht voor f 1.30180. terwijl voor drielingen f 3,504.20* tot f 4.50 werd betaald. Nep werd verkocht voor prijzen, meestal liggend tuschen f 5/20 en f 5.60. met voor enkele partijtjes iets beneden de laagste of iets boven dc hoogsten otecring. al naar gelang van kwaliteit. Gele uien waren vrij goed aan prijs: ze brachten van f 4.50 tot f 6 op met kleine afwijkingen. Drielingen golden f 3.80-4/20. ook met ge ringe afwijkingen. Gele nep f 4.105, later iets minder. Tomaten werden voor f 1.60 verkocht. Aan dc Broeker veiling vond aanvoer van druiven plaats. Frnnkentbalers werden verkocht voor f 36-41.90, Alicante voor f 34.2039.70. Snijboonen werden er maar weinig aan gevoerd. Een enkel partijtje bracht meer dan f 7 op. overigens f 5.40—6.50. Groote aanvoer elaboouen voor I 6.50—S.30. WINKEL, 3 Aug. 1939. Geachte Redactie! Ondcrgeteekcnde had vandaag het genoe gen een paar politiemannen op bezoek te krijgen om huiszoeking te doen. Of liever, precies uitgedrukt: zolder zoeking. Eenigen tijd geleden zou er timmergereedschap ge stolen zijn en dat zou bij mij op zolder moe ten liggen. Enfin, ik kan den lasteraar (wiens naam ik niet ken) zeggen, dat er een grondige zoldcrinspectie gehouden is. Maar jammer genoeg voor den lasteraar, natuurlijk niets gevonden. Het is mij bekend dat er zoo nu en dan timmergereedschap gestolen wordt, waar schijnlijk door mede-arbeiders, wat zeer droe vig is. Want het is voor den betrokken tim merman meestal zeer moeilijk het dure ge reedschap weer nieuw tc koopen. Als men de daders van zulke diefstallen in hun kraag pakte, dan zou dat heel goed zijn en ik zou de laatste zijn, die daar om treurde. Steelt iemand een kaas, een brood, of breekt hij er gens in, om hem en dc zijnen aan eten to helpen, wat er niet meer was. ik kan het begrijpen, inaar gaat iemand gereedschap van een anderen armen sloeber stelen, die dan van zijn zuur verdiende geld weer niet moet koopen, zie, dat is iets wat ik niet begrijp. En men zal begrijpen dat het voor ie mand die er zoo over denkt, geen lekker ge voel is als dc politie je dan met een zolder- zocking komt vereeren. Laat dit stukje daarom een waarschu wing zijn voor diegenen die „daders" meenen te zien waar ze niet zijn. Iemand op deze manier te bekladderen, is geen kunst, het ia veel moeilijker zulks weer goed te maken. De Redactie vriendelijk dankend voor op name van dit stukje. C. WIEMEERSCH. BARSINGERHORN HENGELSPORT. Zondag 6 Aug. j.1. hield onee vischclub „Vischlust" haar 3e wedstrijd in dit sei zoen, te Groenveld. De deelname was door omstandigheden niet groot, n.1. 26 visschers, die te zamen vingen 217 stuks baars. De eerste prijs, grooste baars behaalde J. Dekker met oen ex. van 18.8 c.M.; 2e prijs, hoogste aantal J. de Smit met 24; 3c prijs G. Plek met 20; 4e prijs W. Bos met 19; 5e prijs L. Aikema met 15; 6e prijs A. Nierop met 12; 7e prijs W. v. d. Loo met 9; ver volgens van Se tot cn met 18e prijs resp. Th. Klos, Jb. van Stipriaan, P. Zwakman Az., R. Sevens, K. Komduur, W. Biesboer, A. Aaïbers, S. v. d. Veen, jib. Nierop, H. Timmerman, P. Zwakman Pz. Dc prijzen voor de controleurs vielen ten deel aan M. Bosma Sr. en M. Bosroa Jr. ZIJPE STEMGERECHTEN HOOGHEEMRAAD SCHAP. De lijst van stemgerechtigden voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier vermeldt voor zooveel de gemeente Zijpe betreft de namen van niet minder dan 695 kiezers. T ZAND. NAAR HET ESPERANTO JEUGD CONGRES Zondagmorgen zijn een drietal jeugdige esperantisten uit ons dorp vertrokken om zich in Alkmaar bij anderen aan te sluiten en dan met bussen naar Ter Vuren in Bel gië te begeven, waar zooals het vorig jaar te Groet het internationale cspcran- to jeugd-congres wordt gehouden. BURGERBRUG. HET WAS PALINGWEER. Zondagmorgen werd alhier een hcngelwed- strijd gehouden door de vischclub „Een dracht". In tegenstelling met vorige wed strijden werden zeer weinig baarzen en een vrij groot aantal paling gevangen. De prijs winnaars waren: lc prijs grootste baars A. Veken; 2e prijs A. Bellis, 3e prijs J. de Groot, 4e prijs P. Ilagtingius, 5c prijs P. Visser, 6e prijs P. Schrieken, 7e prijs J. Ploeger, 8e prijs G. Bodewes; 9c prijs P. Bregman en 10c prijs P. Otten. Na dc prijsuitreiking in café Schrieken werd besloten bij voldoende deelname tij dens dc kermis alhier een hcngelwedstrijd te houden voor schoolkinderen. CALLANTSOOQ ORANJEBALLON GEVONDEN. Tusschen St. Maartenszee cn Catlantsoog heeft de jongeheer D. Boekei, alhier een Oranjeballonnetje govonden, dat blijkbaar is opgelaten in het kader van een wedstrijd ter gelegenheid van do blijde gebeurtenis. Er was een label aan bevestigd, waarop werd verzocht opga\e van de vondst tc doen aan dc Oranjevcreen. tc Amstelveen. HEER-HUGOWAARD VERKOCHT. Het bouwersbedrijf in huur bij den* heer S. Bakker aan den Middenweg cn in eigen dom tocbehoorend aan den lieer Aris Blauw tc Obdam, is bij onderhandschcn verkoop overgegaan in handen van den heer A. Muis te Uitgeest. laatste decenniën volstrekt on wetenschappelijk geweest. Mej. dr. E. C. van Dorp concludeert in fièt Hdbld., dat wij met de Kabinetscrisis in een absurden toestand zijn geraakt. De verklaring is, zoo schrijft zij, deze, dat 'de democratie fouten heeft; en dat Nationaal- socialisme verafschuwen niet helpt, wanneer wij de fouten der democratie niet verbete ren. Een historicus heeft eens terecht ge schreven, dat de democratie wel bet oude dat verkeerd was afgebroken heeft, maai er nog niet in geslaagd is een nieuw stel sel, dat waarborgen voor het goede geeft, op te bouwen. Wat; wij allen wenschen. Wat wij allen wenschen is de rechtsstaat: de tegenvoeter van wat men nu den totali- "tairen staat noemt. De democratie of volksre- geering is daartoe slechts een middel, dat aangewezen scheen, maar dat onvolkomen is en aangevuld moet worden door sterke ei genschappen in het volk, dat het aanwendt. Volksregeering is meerderheidsre- geering; het is dus mogelijk dat het oordeel der besten en deskundigsten daarbij verwaarloosd wordt. In het algemeen is dat te onzent niet het geval. Ons volk ziet zeer goed in dat het luisteren moet naar de stem der deskundig heid. Het gedraagt zich naar wat b.v. de ge neeskunde, de physica, de chemie leert. Eén uitzondering. Jammer genoeg is er één uitzondering: de economie. Hier is het niet van stonde aan duidelijk genoeg, dat het luisteren naar de rustige stem der wetenschan baat brengt; hier spelen wenschen en velangens een te directe rol. En dit is zoover gegaan dat de wenschen cn verlangens in de wetenschap zelf zijn doordrongen en haar gedenatu reerd hebben. De politiek wordt niet geleid door de wetenschap, maar de wetenschap wordt beheerscht door de politiek. Een onwetenschappelijke politiek. En dit heetf dan weer ten gevolge, dat de genen die een politiek van wenschen en .verlangens willen voeren inplaats van eene ,van wetenschappelijke bezinning, zich beroe pen kunnen op de diepe tweedracht die er in de wetenschap liecrscht, cn dit als grond meenen tc kunnen gebruiken om zich van alle wetenschappelijke bezinning op dit ter rein te spenen. Dil is onverantwoordelijk spel. Er is een economische waarheid. Er is een objectieve economische weten schap: zij wordt door ons volk zelf erkend door liet bestaan van economische leerstoe len. Er is dus een economische waarheid; er zijn economisten die gelijk, en anderen die ongelijk hebben. Het program der Roomsctï roode partijen trekt zich, aldus dr. van Dorp, van deze economische weten schap niets aan. Onder hun invloed is de politiek der Nederlandsche re geering in de laatste decenniën vol strekt onwetenschappelijk geweest. Het resultaat is geweest, dat men niets van wat men wilde bereikte, en alles bereikte wat men niet wil de: werkloosheid, vernietiging van de welvaart, moreele achteruitgang. Het is mijn diepe overtuiging, zoo besluit schr., dat het tegenwoordig tijdsgewricht het beslissende oogenblik voor de democratie is. Het is on-deinocratisch langer toe te laten dat de democratie aan, zonder twijfel, uit de volle grootheid des harten geboren, maar onwetenschappelijke politiek te gronde gaat; het is democratisch van haar te eischen, dat zij zich bezinnen opdat zij haar doel blijve verwerkelijken: den rechtsstaat. Nog tachtigduizend kettinghonden in Nederland Een marteling? De heer S. M. S. Modderman, Hoofdin specteur van Politie te Amsterdam, noemt het een wanklank, dat er in ons mooie onvolprezen vaderland nog kettinghouden bestaan. Ik constateer dat, aldus de politie autoriteit in het orgaan van den „Bond van Politie-ambtenaren in Nederland tot Bescherming van Dieren" voornamelijk op zwerftochten in de omgeving van Ruurlo en van Delden, dus de Achterhoek en Twente. Wij bemerkten bij gesprekken met bewo ners, dat men het erge hiervan niet inzag, want „zoon hond dient toch tot bewakifg in dienst der bewoners van afgelegen en dikwijls alleen gelaten woningen en als zij los loopen, zijn zij niet zoo goed te gebrui ken". Mijn antwoord, dat de hond als dat tvaar zou zijn dan niet geschikt zou zijn voor bewakingsdoeleinden, werd met een medelijdend stilzwijgen beantwoord. Zenuwachtig loopt de hond roq£c Wij zagen honden, die als woning een oude ton hadden en als bewegingsvrijheid een kleine ruimte, waarin door het voort durend zenuwachtig rond loopen cirkelvor mige geulen waren uigeloopcn! Ik ben zelf een overtuigd aanhanger van de leer, die het dier er voor den mens oh is en niet om gekeerd, maar dan moet ,de heer der Schep ping" zichzelf niet oneeren door bet dier dit te laten doen op een wijze, die spot met ieder begrip van beschaving! Terecht strijdt onze Bond tegen iederen vorm van dierenmishandeling, om het dier zelf, maar ook om het menschonteercnde, dat schuilt in dusdanig gebruik van de ons geschon ken macht over het dier. Ik meen, dat het goed is, dat speciaal op dezen vorm van dierenkwelling nog eens de aandacht vestigen. Het is onnoodig omdat wij allen wel we ten, hoe een kwaadwillige in de meeste ge vallen den verwoedsten'kettinghond onscha delijk kan maken, het is menschonteerend, omdat vooral de hond bij goede „mensch- waardige" behandeling tot onze beste vrien den behoort. Als ik nu bedenk, dat er in Nederland nog circa 80.000 ziilke stumpers bestaan, dan... schaam ik me, dat dit mo gelijk is! Ik hoor al het woord: „Belasting" uiten: zeker, dat is voor velen het motief, maar niet voor allen. Zou de waarachtige dierenvriend, die niet geheel tot het pau perisme is vervallen, door een betrekkelijk geing bedrag er toe gebracht kunnen wor den om zijn trouwen vriend te spenen van iedere levensvreugd? En dan: is het geen schande, dat er in Nederland nog een wet is, die het martelen van honden (want dat is 't naar mijn over tuiging) als het ware met belastingvermin-

Schager Courant | 1939 | | pagina 5