DUITSCH vliegtuig PEKING, bloem van schoonheid over verboden Engelsche zóne Uoettol Landbouwkolonie voor een millioen vluchtelingen ^wemmen Belangrijke Olympische besluiten Predikbeurten Waarin men den tijd vergeet 25 Jr. AM EN VLAK DAARBIJ TIENTSIN, DE STAD DER SAMENZWERINGEN. g.m onzer medewerkers heeft een be zoek aan de modenie wereldstad en keizerlijke residentie Peking ge bracht, waarover hij hieronder en kele interessante bijzonderheden meedeelt. Peking, bloem van schoonheid en beschaving F 200 er één stad in China is, die een over weldigende indruk weet te maken op den ontv ankelijken mensch, dan is het zeker Peking, de bloem van schoonheid en be schaving. Wanneer men des avonds over de 'bijna tien meter breede groote muur, die in een rechthoek de geheelc stad om geeft, wandell en daarbij zijn oogen laat dwalen over de zee van tuinen, waartus- schen de straten, de poorten, de paleizen, de pagoden en de tempels ingebed liggen, dan worcJt men stil van al het schoons, dat jj1en aanschouwt en dan vergeet men de geheele wereld, met zijn oorlogen en zijn problemen. Men vergeet den tijd, wanneer men op de Lpen. marmeren oppervlakte van den he- nielMompel staat, waar de keizer van China Sroeger op Nieuwjaarsdag de verklaring van rekenschap, die over het afgeloopcn ■aar afgelegd moest worden, verbrandde, mm deze verklaring aldus in den vorm van rook ten hemel te zenden, daarbij zelf re kenschap over zijn doen en laten alfeggend. Onbepaald worden hier ook de minuten, wanneer men de treden van de drie trap pen van de marmeren offerplaatson af daalt om langzaam den tempel van het gelukkige jaar te naderen. Verlicht ade mend staat men in de poort van het reus achtige gebouw en ziet daarbij op een ge weldige. ronde altaarvlakte van albasten marmer, waarop zich wacr de tempel in de prachtigste kleuren, blauw en goud bevindt, scherp afstekend tegen den fel- blaunen hemel. Een synthese van Hebt, lucht, kleuren, schoonheid, harmonie, ver buig volmaking van het hemelsidée in aardsche stof! Ontzagwekkende beschaving. der t Men zegt, dat deze tempel en het altaar des hemels de -schoonste bouwwerken hier op aarde zijn, ooit door mcnschenhandon vervaardigd; men ziet hierin in het geheel niet meer de hand van den architect, geen ■poor van persoonlijkheid. En inderdaad, de tempel en het altaar, ze staan daar, Ëdere kleur, iedere eenvoudige lijn, is als een klank, die zich in de ruimte tot een aeroord vereenigen. En dan vraagt men zirii onwillekeurig af, hoe groot de bescha ving der Chineezon vele honderdon jaren geleden geweest moet zijn, om toen reeds dergelijke kunstwerken tot stand te kunnen brengen. En toch is het merkwaardig, maar er is gpen boom, geen bloem, ja zelfs geen gras- helm rondom het geheel te vinden. Bedwelmend Peking is een uitgesproken internationa le stad; hot heeft een gezond klimaat en een prachtige omgeving. En bovendien kan Peking zich beroemen op een cultuur, die oeroud en bijna universeel is, en aan de bestudccring waarvan men een mcnschen- leeftijd besteden kan. Deze cultuur en beschaving straalt een bedwelmende lucht uit, waaraan zelfs me nige Europeaan te gronde gegaan is, die aanvankelijk slechts voor zaken of voor we tenschappelijke doeleinden naar Peking gekomen was. een te :even ende tcsrJl N.L. van twee o] en- se he En ondanks het feit, dat de Japanners beer en meester in Peking zijn, gaat het leven er toch zijn gewone en geregelde gang. Alle winkels, kantoren, werkplaat sen en fabrieken zijn geopend en werken door, zonder voel opzien te haren werkt er ook de Jupansche organisatie en slaagt er reeds in hooge mate in, de Cliincesche jeugd van de voordeden van liet Jupan sche bewind te overtuigen. De taaie passi viteit van afzijdsstaaridc Chineesche krin gen wordt door de Japanners met een even groote passiviteit beantwoord. l)e indruk van de samenwerking van de Chineezcn en Japanners in het bestuur van de stad is overtuigend. Men vergisse zich vooral niet: op een goeden dag zal Europa net zoo ver baasd in Noord-China staan te kijken als het thans reeds in Mandsjoerije doet: de Ja panner beschikt over een geweldig door zettingsvermogen, zonder zich daarbij met veel drukte en lawaai op den voorgrond te plaatsen. In de haven van Peking. Thans nog een kijkje in Tientsin niet ten onrechte het dorado van de Chineesche emigranten genaamd Het is de stad niet de heimelijk-rot- tende atmosfeer, de stad waar de bedrijvers der misdaad immer een wijkplaats vonden, waar de tragiek hangt van onmaatschappelijk leven, de broedplaats van intriges, com plotten en tegencomplotten. Van oudsher heeft deze stad als haven van Peking een belangrijke rol gespeeld in de Oost-Aziatische handel, zoodat een groot aantal Japanners en Europeanen zich bin nen haar muren vestigde. En het was voor al de Europeesche wijk die zich immer m een sinistere belangstelling der voormalige Chineesche bandieten verheugen mocht. Daar immers waren zij op neutralen grond daar hield de machtsbevoegdheid der Chi neesche autoriteiten op, daar waren zij vei lig voor hun achtervolgers. Vandaar, dat het in Tientsin krioelt van gedeserteerde generaals, rebellen, bij verstek ter dood veroordeelden, afgezette beambten, en po litieke vluchtelingen. Wel een bijzonder groote tegenstelling dus niet Peking, waar de oude Chineesche beschaving in onver gankelijk schoone bouwwerken bewaard gebleven is... Struikelblok: de Duitsche toe stemming. Door den New Yorkschen afgevaardigde Fish, die op het oogenblik te Parijs ver toeft, wordt aan de Europeesche regcerin- gen een plan voorgelegd voor de stichting van een laudbouw kolonie voor meer dan een millioen vluchtelingen van alle rassen, liet plan wil, aldus U.P., gebruik maken van land, dat beschikbaar gesteld moet worden door Engeland en Frankrijk ten Zui den van het Tsaadmecr en in Nigeria. Fish zal doorreizen naar Berlijn, om zijn plan met de Duitsche regeeringslciders te bespreken. Een van de moeilijkheden, wel ke hij zal hebben te overwinnen, zal zijn. Duitsclilands toestemming te krijgen, een deel van Kameroen te gebruiken, dat Duitschland nog steeds als vroegere kolo nie opeischt. De kosten schat hij op meer dan honderd millioen dollar. Ditgcld zal, naar Fish ver trouwt. uit de Vercenigde Staten komen, zoodra de Europeesdie regeeringen haar steun hebben verleend. Synagogen geplunderd in Bratislawa Opgewonden tooneelen; Joden ernstig mishandeld. Een opgewonden menigte heeft gister avond te Bratislawa drie synagoges geplun derd. Een aantal Joden werd ernstig mis handeld en bloedend op straat achtergela ten. Van de hoofdsynagoge werden de ruiten ingeslagen, de deuren uit de scharnieren ge licht en het inwendige geplunderd. De reli gieuze voorwerpen werden op straat opge stapeld en in brand gestoken. Langer dan een uur deed de menigte haar vernielend werk, voor de politie er in slaagde, haar uiteen te drijven. Soortgelijke aanvallen zijn ook op twee an dere synagoges gepleegd. Dantzig in het luchtruim zwevend Een kleine planeet wordt naar de Vrije Stad genoemd. Prof. Kopff, de directeur van het Coperni- cus-instituut te Berlijn-Dahlem, heeft te Dantzig waar de Astronomische Gcsell- schaft" een aantal sterrekundigen uit ver schillende landen vereenigt, naar het Hsbl. meldt, medegedeeld, dat de kleine planeet no. 1419, die door dr. Reimuth te Hcidelbcrg is ontdekt, den naam „Dantzig" heeft ont vangen. Gevecht op vlachteliogenscbip Wanhopigen vallen de beman ning aan. Vijfhonderd Joodschc vluchtelingen aan boord van het stoomschip „Parita" hebben getracht het vertrek van het schip uit Stnyr- na met geweld te verhinderen. De Turksche autoriteiten hadden bepaald, dat het schip zee moest kiezen, waarna een gevecht tusschen de vluchtelingen en de bemanning ontstond. De gezagvoerder, die met den dood werd bedreigd, vroeg politie bescherming. Een inijnlcgger zal thans het schip tot aan de grens der Turksche territo riale wateren begeleiden. Het schip lag sinds Dinsdag te Smyrna, doch de opvaren den hadden geen verlof gekregen zich aan land te hegeven. Mioisteriëele galgenhumor De heer C. W. Bodenhauson, ontving, toen hij onlangs tot lid van 't weggestemde ininis- terie-Colijn benoemd werd, van een zijner vrienden een felicitatie in den vorm van een bijbelspreuk n.1. Gen. 26:13: „En die man werd groot, ja, hij werd gaandeweg grooter, totdat hij zeer groot geworden was.'' De ééndags-niinister antwoordde op de fe licitatie met een gelatenheid, die, aldus de Tel. in zijn omstandigheden- stellig grootsch van allure genoemd mag worden, eveneens niet een bijbelwoord: Deuter 32:35b: „De dag huns ondergangs is nabij, en de dingen die hun zullen gebeuren, haasten." Tijden worden electrisch gemeten Wij vernemen thans, dat tijdens de be- stuursbijeenkomst \an de F.l.N.A. te Doc- tinchem is medegedeeld, dat de Europee sche zwemkanipioenschappen definitief in 1942 te Kopenhagen zullen worden gehou den, waar men een nieuw bad zal bouwen. In 1943 vindt het tournooi om den Horüiy beker in Italië plaats. Da Olympische wedstrijden. Ten aanzien van de Olympische wedstrij den te Helsinki werden talrijke besluiten genomen. De loting vindt plaats op 22 Juli 1940, des vooriniddags tien uur in bet zvvom- stadion van Helsinki. De werelddeelcii-cs- tafette liecren (4 x 200 meter om den Hearn- bekcr) en dames (4 x 1UU nieter om den Le- waldprijs) wordt gehouden op 13 Aug. in 't zwemstadion te Helsinki. Het congres van de F.l.N.A. zal te Helsinki op 25 Juli en 3 Augustus bijeenkomen. Wat de vaststelling van de series betreft, het bestuur van de F.l.N.A. zal in iedere serie de twee snelsten plaatsen. Zoo mogelijk zal worden verme den, dat zvemmers van één land in dezelfde serie uitkomen. Tijden electrisch gemeten. De overige ingeschrevenen worden geloot. Noor de banen wordt vanzelfsprekend ge loot. De demifinales worden samengesteld naar aanleiding van de resultaten der se ries. Do tijden op de Olympische zwemwedstrij den zullen electrische worden gemeten, ech ter hebben kamprechters en tijdopnemers toch te fungeeren. In geval van een fout wordt de tijd van de electrische klok als juist aangenomen. Indien er gelijko tijden voorkomen beslis sen de kamprechtere na raadpleging der q(- ficieele films. Indien er wereldrecords wor den verbeterd, moeten de tijden van de elec trische kiok bekend worden gemaakt, maar ook dan zullen de tijdopnemers in functie moeten zijn. „Gemengde'' wereldrecords. Een Amcrikaansoh voorstel om wereld record»» te erkennen bij gemengde wedstrij den, individueel zoowel als bij estafette, werd niet aangenomen. Records op afstanden, die niet overeenko men met de lmdlengte of een gedeelte daar van, worden slechts erkend, indien de tijd wordt opgenomen tot aan het moment, dat het hoofd van den zwemmer onder het over het bad gespannen touw doorgaat. Engelsche luchtvaartautoriteiten grijpen in. Een van de groote viermotorige 40- persoons Ju 90 vliegtuigen van de Deutsche Lufthansa, de DASND, genaamd „Mecklcnhurg", is Donder dagmiddag tijdens zijn vlucht van Amsterdam naar Londen gevlogen over een deel van het verboden ge bied boven Engeland en heeft daar bij o.a. de vlak bij de Noordzee ge legen militaire vüeghaven Manston overvlogen op slechts enkele tiental len meters hoogte. Onmiddellijk hebben de Engelsche lucht vaartautoriteiten den bestuurder van dc „Mecklcnhurg" gesommeerd naar het Zuiden koers te zotten om op die wijze in de vrije sector ton Zuid-Oosten van Londen, te komen De bestuurder van dc Ju 90, de heer Stoet zei is onmiddellijk na de landing ter ver antwoording geroepen door den chef van den verkeerstoren. Wat zegt de Deutsche Lufthan sa ervan? Naar aanleiding van dit incident hebben wij ons, aldus het Hsbl., gewend tot de ver tegenwoordigers van de Deutsche Lufthan sa te Amsterdam, waar, volgens de uitlatin gen van den vlieger Stoetzer, de oorzaak lag van het kiezen der verkeerde route. Op onze vraag, hoe het mogelijk was, dat de bestuurder van de „Mecklenburg" niet op de hoogte was van het feit, dat ook de omgeving van Manston verboden gebied was, verklaarde men ons, dut d«' eigenlijke oorzaak gezocht moet worden in het uit stellen van dc Engelsche verduisteringsoo- leningen. Aanvankelijk zouden deze oefe ningen Woensdag worden gehouden, maar tengevolge van enoriu slechte weersomstan digheden dien avond, werd besloten de oe feningen gedurende 24 uur uit te stellen. Telegrammen dienaangaande werden ge zonden aan alle directies en vertegenwoor digers van maatschappijen, welke dienstan naar Croydon onderhouden. Ook de D. L. H.-vertrgcnwoordiger te Amsterdam ont ving zulk een telegram, waarin gezegd werd, dat de orders, welke voor de verduis- teringsoefeningeu zouden gelden, eerst 24 uur later zouden ingaan. Hieruit heeft het D.L.IL kantoor te Ara sterdam opgemaakt, dut ook de gebiedsvejr- sperring een etmaal later zou ingaan.. In Engeland besteedt men groote aandacht aan het feit, dat do Ju 90 zeer goed is in te richten voor bommenwerper hetgeen aan het incident ecu nog dreigender karak ter geeft. De vertegenwoordigers van de D.L.H. te Amsterdam verwachten echter, dat, ofschoon waarschijnlijk wel nota's tusschen het En gelsche en het Duitsche ministerie van buitenlandschc zaken zullen worden gewis seld, het incident het ernstige karakter zal verliezen, indien do werkelijke oorzaken bekend zullen worden. Ir. DAMME MINISTER-AF. Gisteren heeft dr. ir. M. H. Damuie, die één dag minister van Sociale Zaken geweest is. nl. in het vijfde kabinet Colijn, zijn func tie als directeur-generaal der P.T.T. hervat. Men had zijn werkkamer versierd met bloe men, waartusscben dc woorden prijkten: ..Met vreugde welkom". SPARTA-VETERANEN—HEILOO BOYS. 0-2. Met alle goede wil hebben de Sparta-vete- rancn het toch gisteravond tegen de Heiloo- Boys niet kunnen bolwerken, daar de gasten veel sterker waren. Schageu heeft zich ech ter taai verdedigd, dc heer Schroevere in het doel had daar geen gering aandeel in. Als gewoonlijk was een enthousiast publiek aanwezig dal zijn favorieten luide toejuichte. WIER1NGEN. SUCCES BEDWINGT LANDMACHT 3—3. Prachtige match. Onder groote belangstelling, ook van mi litaire zijde, vond gisteravond op het Suc- ccsterrein de ontmoeting plaats tusschen Succes I en het Landmachtelftal uit Den Helder. Niet in het minst was deze belang stelling te danken aan het kranige muziek korps van Landmacht dat uit Den Helder was meegekomen en dat voor den aanvang der match onder leiding van haar eminen- tcn dirigent, de heer Glabbeek, ecnige rondjes door het dorp maakte en dat ook tij dens de wedstrijd en in de pauze niet popu laire marschen letterlijk voor de .v rooi ij toe noot zorgde. Hulde aan deze muzikanten. De wedstrijd werd geleid door den beer Metselaar. Reeds dadelijk na den aftrap wordt er aan beide zijden flink aangepakt. Het keurige samenspel van Succes valt da delijk op, maar het eerste gevaar ontstaat voor het Succes-doel als Prins prachtig voorzet. Met moeite weet Posthumus cor ner te werken, doch dan meteen krijgt Duijveman die een schitterenden wedstrijd speelde een geweldig schot van Lont te verwerken. Steeds wordt de druk op het L. doel grooter en speciaal C. Lont en Schmitt zijn in grootschen vorm. Ook Bijkers schitterde in de halflinic. Vooral de schoten en voorzetten van Schmitt stichtten veel verwarring. Ook Landmacht geeft vlot spel te zien. zoodat, ondanks de vcldmecrderhcid van de Successere, tegen- kansen ontstaan. Een plotselinge doorbraak van den middenvoor bezorgt L. een voor sprong. Kalm passeerde deze speler den uil- loopende Posthumus (01). Thans volgt tot aan de rust ecu voortdurende stormloop van Succes. Duijveman komt voor hccte vu ren te staan, doch redt ecnige malen schit terend. Een meesterlijk schot van Schmitt die den bal keurig krijgt toegespeeld, van Kijkers, is hein echter te machtig (1—1. Nog voor de rust brengt Schmitt den stand op 2—1, wanneer Vetnnua van dichtbij in schiet en het leer van Duijvcmun terug springt. De 2e helft verloopt onder geweldige span ning. Het geweldige enthousiasme \an Landmacht voert het temiKi nog hoogcr op. Steeds zijn de beste kansen aan Succes zijde, muur middenvoor Hulshorst (ex E.S.V., Eindhoven) mist van dichtbij 2 opgelegde kansen. De spanningen voor liet L -doel blij ven aanhouden. Keeper, lal en paul moeten redding brengen, steeds kan het gevaar wor den bezworen. Dun brengt het prachtig in dividueel werk van den onvermoeibaren Pino aan de andere zijde succes. Pino ont futselt Posthuumus den bal en het is 2—2 Het gaat thans er op ot er onder. Kr wordt aan heide zijden geweldig gestreden. Dan verdwijnt de bul nu een keihard schot van den L. middenvoor in liet S.-doel (2—3i. Een onverdiende nederlaag lijkt voor Suc ces onvermijdelijk, doch met inspanning van alle krachten komt S. wederom overdonde rend opzetten. In de laatste minuut brengt oen corner door Schmitt genomen nog uit komst. Prachtig wordt dc corner genomen en Yencina kan bet leer nog juist binnen de palen werken (3—3). Succes dat zeer zeker een overwinning toekwam, heeft hierdoor een gelijk spel uit het vuur gesleept. Pinx (ex Standaard, Maastricht), heeft als linksback buitengewoon voldaan. Hij ls voor Succes een reuze versterking Gaarne hadden wij hom dezen avond naast ledema gezien, doch deze was afwezig. Men kan er van verzekerd zijn. dat van een achterhoe de Pinx, Icdcina, Posthumus groote kracht zal uitgaan. Middenvoor Hulshorst toonde zich een goed voetballer, doch was nog wat onwen nig in 't nieuwe milieu. Mogelijk dai daar aan zijn falen op beslissende momenten te wijten was. Ongetwijfeld zal ook bij aan Succes nutiigc diensten kunnen bewijzen. ZONDAG 13 AUGUSTUS. Evangelisatie. Schagcn, voorin. 10.15 uur, de heer Van Leeuwen, van Hol werd (Fr.) Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (Geestervveg), voorm. 10.15 uur, Ds. F. Kooijnian van Rotterdam-Z. *s Av. 7.15 uur. Ds. Ruijs. Domlcrdagavnod 8 uur Vrouwensamenlt. Schoort (dorp). Evangelisatie achter „de Koodc Leeuw", voorm. 10.30 cn nam. 4 UUT Ds. Ruijs. Ilagepreeken. The Star of Hope Misslon. Alkmaar in Waakt en Bidt (op de I*aat) Woensdagavond 8 u., de lieer J. Sevens* ma van Amsterdam. WINKEL, 11 Aug. Appelen 1—3, peren 14, pruimen 4—10, aalbeseen 2.50—5, slaboonen 34, snijboo- ncn 34, aardappelen 1—1.30. uien 2—3, per 100 pond. Meloenen 1012, komkom mers 1—2 per 100 stuks. WARMEN HUIZEN, 11 Aug. Eigenheimers 1.80—2,40, roode kool 1. gele kool 1.201.70, witte kool 0.90, sla- boonen 8—9.00. bintjes l.GO—2.10. Aanvoer: 12.750 Kg. aardappelen. 3800 Kg. roode kool, 1200 Kg. gele kool, 34.100 Kg. witte kool, 300 Kg. slaboonen. ZWAAG. 11 Aug. Veilingsvcrccn. JBangert en Omstreken". Aardappelen: Gr. Schotsche 1.80—2, kl. Schotsche l.GO2.10, blauwe 2 3.20, wor telen 2.504.20, bloemkool s.7015.60, sla I.40—5.00, andijvie 1.10—2.00, waschpeen 2.204.40 .nep 5.00—0.90, groene kool 1.80 2.20, gele kool 12.20. roode kool 12.10, spinazie S—10. komkommers 1—1.40, sla boonen 0.90—11, snijboonen 8.2013, augur ken 3—12, rabarber 2270. perziken 1.80 8.90, witte druiven 2632. Alicante 2832, Frankcnt haler 20—32, tomaten 4—5.70, witte pruimen 1013, blauwe pruimen 5 li. Reine Victoria 10—35, witte bessen 5 0. roode bessen 5400.40. zwarte bessen 1219, kruisbessen 3—3.20, Prolefic 5 13.10, Clapps Favorite 3.8" -9.00. Fransrhe Suikers 2—450, Advocaat 150—2.90, Kruide nier 1.10-9.30, Yellovv Transparante 5— II.20, Kardinaal 1.0012, noten 23. ALKMAAR. 11 Aug. Aardannelen 1.802.80, aalbessen 3—8, andijvie 0.50—1.50, appelen 2—8, augurken 18, bloomkool I 010, Idem I! 2 6. bie ten 1.00, doperwten 3—7.50. druiven Ij 21. gele kool 2.60. groene kool 2 20. kropsla 1.50—5.80, komkom mes t2. meloenen 5 18, peren l—O, prei 2 4, peterselie 0.50 1, perziken 2 8. postelein 14 31 rt rahar- lier 3.50— 4. roode kool 1 1 V). selderie 0 V) 1, spinazie 0.12-120. snnlmon n 3 10 50 dubhe'e suerrii\bonn<»n 0 90 69. tomaten 2 - 't "0 Itlmi '1-7 tVO*"*<dnn "«O 7. NOORDSCHARWOUDE. 12 Aug. Voorloonig bericht. Schotsche muizen f 2 '70. c root en f 1*3) -2 10. eigenheimers f 1.00 250. hl. d'to f 1.90 2 20. driel f 2-30- 260. men f 4 <9- 4.911, driel. f 3 3 40. gele n»n f 3 9" 3'), zilvontien f I 1 Pt. driel. f .3 Yi .3 70. nep f 4.30— 5.00. rond»» kool f 1. gele kool f 1.30 BROEK OP LANGF.NDIJK. 12 \ttc. Voorl. bericht Srhotsrhe muizen 280 eigenheimers 180—250; hl. d'tn ?'0; uien 160; gele nep ,300; zilveruien 110: drlelir"»en "70; zilvernep 5540; snerciehoonen 82" 9 kroten 1.30; roode kool 1; bloemkool 820; dito soort 260 ALKMAAR. 11 AUG. 1939. Op de heden gehouden markt waren In totaal 117 II.L's aangevoerd. waarvan soort en prijzen als volgt: 45 II Gerst chev. f 8-30; II HL. Haver f 7.73 f 8: H.L. bonnen, w.o.: bruine bonnen f 18 f 25; 47 II L. Karvvijzuad (nieuw) f 22 f 32; 1 H.L. Blauwmaauzuad 3e s. f 10: 5 H.L. erwten, w.o.: grauwe (nieuwe) f 35 en vale (nieuwe) f 16—f 21. Alles per 100 kg. Handel stug.

Schager Courant | 1939 | | pagina 7