Groote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit! Brutale inbraak te Callantsoog Maandag 14 Augustus 1939 Tweede blad Polder Anna Paulowna gebaar van het polderbestuur tegenover Dijkgraaf Wijdenes Spaans pe gaande man wenscht den komen den man geluk. Luchtbesoherming: assurantie zonder zekerheid. Eindeloo- ze stemming voor aanbeveling Heem raad. iGroote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit! I« <lc Zaterdagmorgen onder pre sidium van den dijkgraaf C. Wijdenes Spaans gehouden vergadering van hoofd ingelanden van den polder Anna Paulow na is besloten aan dezen binnenkort af- 1 redenden functionnaris het thans door hem krachtens zijn ambt bewoonde polder huis particulier te verhuren. Hiermede is aan een wensch van zeer velen voldaan, die den heer Wijdenes Spaans noode uit de gemeente hadden zien vertrekken. Dit was anders bij gebrek aan een hem pas sende woongelegenheid niet denkbeeldig geweest. Zonder discussie nam de voltallige verga dering het voorstel aan, evenmin wensch- (e men, dat de dijkgraaf de leiding tijde lijk aan den nieuwbenoemde dijkgraaf, den heer Rezelman zou overdragen, om zich over de huurvoorwaarden te beraden. Het was dan ook op bewogen toon, dat de heer Wijdenes Spaans dankte voor dit bewijs van sympa thie. „Dit doet mij zeer goed", ver klaarde hij. De huurprijs is bepaald op f 400.per jaar, do wijze van bewoning en onderhoud blijven zooals het thans is. Wanneer de heer Rezelman, die zooals wij reeds meld den rijn tegenwoordige woning blijft be lonen, onverhoopt als dijkgraaf zou aftre den is het perceel onmiddellijk weer ter be schikking van het polderbestuur. Het tweede symptoom van de &a. ver andering in het bestuurscollege was de betreffende mcdedceling van den dijkgraaf en de hartelijke woorden tot den heer Rezelman gesproken^ Het zal den polder tot voldoe ning stemmen, aldus de heer Wijdenes Spaans, iemand uit het geslaoht Rezel man, dat zich steeds heeft gekenmerkt door aangenamen omgang, eerlijkheid, ge schiktheid en toewijding, benoemd te zien. Ik geloof dat deze crflijke eigenschap in dit geslacht zeker op den heer „Rezelman Jr." is overgegaan. Veel werk wacht hem, maar ongetwijfeld zal hij dezelfde mede werking ondervinden, als ik in mijn ambts periode zoo ruim deelachtig werd. De pol der is de laatste jaren met mooie schre den vooruitgegaan, ik hoop dat na zijn ambtsperiode de heer Rezelman nóg meer voldaan zal kunnen zijn. Moge hij zijn arbeid in gezondheid verrichten! (Instem ming). De heer Rezelman -dankt voor de harte lijke woorden, waarop hij nader toezegt te rug te zullen komen, waarna met de be handeling der AGENDA. een aanvang wordt genomen. Van de inge komen stukken noemen wij goedkeuring van Gcd. Staten op het besluit tot leening van f 98000.— en eenige andere formeele Stukken. Ter visie liggen foto's van de brug te van Ewijcksluis van de restauratie, welke in de kamer van den penningmeester zullen wor den opgehangen. De oude dubbele klepbrug heeft goede diensten bewezen, merkt voorz. op, al werd er wel eens op gegrommeld. Mededeelingen. Voorzitter deelt mede dat ten aanzien van het ophaalbruggetje aan den Molen vaart on- derhandsche aanbesteding heeft plaats ge bonden. Het werk is gegund aan den aan nemer v. Veldhoven voor f 2248. Doordat dc particuliere bedrijven plotseling alle arbei ders «slachten hebben arbeiders uit ande re gemeenten de werkverschaffingsobjecten /andvaart, Oostdijk en Koegras-zcedijk moe ten overnemen. Het laatste werk is gereed, men hoopt dat de overige volgende week kunnen worden opgeleverd. Dc provinciale bijdrage voor dc bruggen aan den Balgweg *alt tégen. Op 2 Augustus ontving men een brief dat geen bijdrage kon worden verleend, doch na gehouden conferentie kan men thans toch rekenen op f 2000, zijnde 25 pet. jvan het gedachte bedrag. Waar andere lichamen soms maar 10 pet krijgen, is het tenslotte nog een meevaller, togt voorzitter. Verkoop gedeelte Amsteldijk. Besloten wordt per 1 Januari 1940 een ge deelte Amsteldijk (Van EwijcksluisLot- aan het Hoogheemraadschap over te dragen voor f 2621.54. De rente van dit be- '8 0Q8eveei' gelijk aan dc baten van l"ans, zoodat geen financieel nadeel wordt ««leden. Vernieuwing bruggen. besloten wordt de vernieuwing en verbree- 1» i>an ^nig 'n ^en onder- '*ads op te dragen aan den aannemer P. £ï0UUïl1 voor I 2909 e" het bestuur te mach- 'gen yoor de brug over den Midden vliet uS*!]- wiize tc handelen. J l"t punt licht voorzitter toe, dat open- aanbesteding niet doeltreffend was ge hot001 Oat er maar zeer weinig beton- "®d*aannwners in de gemeente wonen. Ech- onafhankelijk van de andere aanvra- °ok aan den aannemer v. Veldhoven 1'njMpgave gevraagd. Deze vroeg f 2900. P een vraag an den heer Kaan deelt ■vj, l,tr nicde dat de begrooting f 2580. b dat nieu in totaal onder de f 8000 "<x>Pt te blijven. Plaatsing zonnewijzer. Bij het bestuursvoorstel de gemeente An na Paulowna 'n zonnewijzer aan te bieden te plaatsen in het perk voor het raadhuis, merkt de heer Smit op, dat de kosten a f 225 feitelijk een gedwongen bijdrage voor de ingelanden vormen. Dezen droegen reeds vrijwillig bij. De daad zelf is spr. sympa- t:ok, maar zoo rooskleurig zijn de finantien niet. Bovendien is het mosterd na den maaltijd. Voorzitter en de heer Kaan verklaren hier anders over te denken. Men moet onder scheid maken tusscheit particuliere giften en giften van vcrceniging of instelling, waar van men lid is of deel uitmaakt. Tenslotte doen gemeente en polder veel zaken met el kaar! Z. h. s. wordt het voorstel aangenomen. Kohier der polderlasten. Het kohier der polderlasten wordt vast gesteld. De omslag is met f 1 verlaagd en bedraagt thans f 25 per H A. De polder derft dan een inkomen van f 4517 per jaar. Rekeningcommissie. Tot leden der commissie voor liet nazien der rekening 1939 worden gekozen de hoe ren A. v. d. Berg, v. Balen Blanken en Smit. De heer Wilnis toont zich zeer verwon derd bij het volgende punt: f Crediet voor luchtbescherming. Het bestuur vraagt, na ingewonnen ad vies bij den burgemeester, f 300.voor aan schaffing brandbluschapparatcn, zand .en schoppen ter beveiliging van het polderhuis gemalen en opzichterswoning. Heeft het wel nut?, vraagt de heer Wilms. Als de brandbommen, waarvoor een en an der bedoeld is. onschadelijk worden gemaakt, gooit de vijand immers andere. Spr. is niet tegen brandbluschapparatcn. Voorzitter zet uiteen, dat het niet zoozeer om een aanval gaat, maar meer om het feit, dat een achtervolgd vliegtuig op weg naar Den Helder zijn brandbommen zal laten val len om grooter snelheid te bereiken. Overi gens is het inderdaad een assurantie zonder zekerheid! De heer Kaan is voor het voorstel, doch wijst er op, dat men feitelijk voor bemaling moet zorgen. Ongetwijfeld zal inen ln geval van oorlog allereerst de elecrtrische stroom toevoer trachten te vernietigen. Voorzitter: Als Nederland in oorlog komt, wordt een groot gedeelte van den polder onder water gezet en zal men wellicht de gemalen vernietigen om den vijand te beletten te gaan malen. Er zijn hier zelfs al militai ren geweest om te bestudeeren hoe ze de zaak het best konden opbla zen. In oorlogstijd moeten we dat maar aan de regeering overlatenl Het voorstel wordt aangenomen. Men zal trachten, nu brandbluschapparaten worden aangeschaft, verlaging van de brandpremic te krijgen. Aanbeveling Heemraad. Wegens periodieke aftreding van den heer G. J. Lovink en benoeming van den heer C. D. Rezelman tot dijkgraaf, worden de vol gende aanbevelingen opgemaakt: 1. G. J. Lovink, W. Komen, G. C. v. Balen Blanken. 2. J. Tijssen, D. Lubbert en V. Kaan. Niet nadat hiervoor een eindcloozc stem ming is gehouden. RONDVRAAG. De hoeren Wilms en Smit zijn van mec- ning, dat bij het uitdiepen van de Zandvaart, toen een duiker gemaakt moest worden, de bloembollenkweekers zonder voorafgaande waarschuwing plotseling zonder water zijn gezet, juist in een tijd, dat water voor het gewas dringend noodig was. Voorzitter meent, dat betreffende ingelan den ook niet geheel vrij van schuld zijn, doch zegt onderzoek en medewerking toe. In dit geval kon het moeilijk anders. De heer Schilderman brengt eenige bezwa ren naar voren, welke in hoofdzaak eigen belang blijken te zijn. Voorzitter verzoekt dergelijke kleine zaken buiten de vergade ring te houden en raad klager aan, nogmaals met hem persoonlijk over de grieven te spreken. Onbezonnen jengd. De heer Smit wil weten, hoeverre de In structie van brugwachter Geel gaat. Heeft hij plicht tot toezicht? Voorzitter: Hij moet toezien dat er geen gekke dingen gebeuren. De heer Smit: Die gebeuren er! Er staan 's avonds opgeschoten jongens te probeeren of de kettingen wel sterk genoeg zijn. Voorzitter zal de gemeentepolitie waar schuwen. Ook zal hij op verzoek van den heer Smit een onderzoek instellen naar de stevigheid van de moerschalmen bij de bruggen. Nadat de heeren Lovink en Tijssen heb ben bedankt voor het vertrouwen hij hun aanbeveling tot Heemraad, volgt sluiting dei- ongewoon lange vergadering. ANNA PAULOWNA VEEL PUBLIEK BLJ DE DRAVERIJEN. May Toddington zegeviert. „Sportlust" hield Zondagmiddag op het sportterrein van den heer Slikker een handicapdraverij over 300 M., die door uit stekend weer begunstigd werd. Over belang steling van de zijde van het publiek had dc vcrceniging dan ook niet te klagen, waar toe echter, behalve het mooie zomerweer, ook zeker de gestelde entreeprijs het zijne toe bijdroeg. „Sportlust" had, om een slui tende begrooting tc krijgen, ook iets anders verlaagd, n.1. de prijzen, die met de drave rij te winnen waren. Toch kreeg men een goede inschrijving en verscheen een aardig stel paarden aan den start. De inschrijving en de handicap luidden: Loblied van J. Visser, Sint Maarten, berij der T. Slikker, Den Helder, 2SO M. Donna Bella van J. Strooper, 't Zand, be rijder J. Strooper, 275 M. Cisca B, van J. A. Bakker, Wieringer- waard, ber. J. A. Bakker, 275 M. A. Rosalinc van S. Bos, Kornwerd, ber. S. Bos, 2S0 M. Don Juan, van Dusbaba, Alkmaar, ber. Zonema, Alkmaar. 290 M. Rabenhaupt, van mevr. Arbous, Amster dam, ber. J. van Leeuwen Jr. 285 M. Occasion van Ursem, Opmeer, ber. J. v. Leeuwen Jr., 285 M. Vasal. van Tijms, Heemskerk, ber. P. v.d. Outenaar 280 M. Noma B., van P. Voorthuizen, *t Wad, Schagen, ber. Kaan, Wicringcrw. 285 M. May Toddington, van mevr. Arbous, Am sterdam, ber. j. van Leeuwen Sr.. 295 M. Dacota, van S. Bos, Kornwerd, ber. B. de Jong, 275 M. Saraband. van Strooper, 't Zand, ber. Strooper, 280 M. Bandage, van J. A. Bakker, Wicringer- waard, ber. Bakker, 275 M. Zora, van Wagenaar, Amstelveen, ber. Wagenaar 285 M. Na de eerste twee ritten waren Cisca B, Don Juan. Vasal, Noma B en Bandage uit geschakeld, die beide kecren verloren, resp. van A. Rosaline, Rabenhaupt, Occasion. May Toddington en Zora, Jammer was het dc loting Noma B en May Toddington te genover elkaar bracht, die elkaar weinig toegaven en waarvan de laatste dc eerste prijswinnaar zou worden, terwijl de eerste nu in eens niet meer in aanmerking kwam voor een anderen prijs. Loblied en Donna Bella hadden tegen elkaar uitkomend ieder een rit gewonnen, zoo ook üarota en Saraband. Dc volgende kampritten deden Donna Bella en Dacota uit het veld verdwijnen. Dc nieuwe loting bracht May Todding ton tegenover Loblied. In twee snelle ritten was do eerste winnaar: Rabenhaupt won de eerste rit van Zora in een spannende kop aan kop-race, maar verloor de tweede. De derde rit werd beslist in 't voordeel van Rabenhaupt. Saraband won tweemaal van A. Rosaline en Occasion ging zonder tegen stander over de baan. Voor de vier prijzen kwamen dus ln aan merking May Toddington, Occasion, Raben haupt en Saraband. May Toddington won tweemaal van Oc casion; Rabenhaupt tweemaal van Sara band; Occasion daarna tweemaal van Sa raband winnend, legde beslag op den 3en prijs, terwijl Saraband den Iden kreeg. May Toddington, tenslotte versloeg in den eind strijd om de eerste en tweede plaats Raben haupt zoodat de uitslag werd le pr. f 60 May Toddington,, 2e prijs, 25 gld.. Rabenhaupt; 3e prijs, 10 gld., Occasion en 4e prijs, 4 gld., Saraband. BREEZAND DE OUDEN VAN DAGEN-FILM DRAAIT. Op den propaqanda-avond i'an den Bond voor Staatspension- ncering is de spreker verhinderd maar de kunst brengt uitkomst Het liep de afd. Breezand van den Bond v. St. niet mee. Het bestuur had tegen Za terdag j.1. een propaganda-avond belegd en een paar dagen te voren kwam er bericht, dat de film van den bond. die men hoop te te vortoonen, nietb eschikbaar was. Dat euvel kon ondervangen worden door naast de film van den ouden van dagen-tocht, die ook op het programma stond, een paar voetbalfilmpjes te draaien. Grooter moeilijk beid werd het bestuur echter bereid, toen men op den dag, van de vergadering zelf kreeg te hooren, dat de uitgenoodigde spre ker niet zou komen. Maar moeilijkheden zijn er om ze te overwinnen en hier hielp dc krant een handje mee. Een kiekje uit St. Pancras had dc aandacht getrokken en het onder schrift vermeldde, dat de aldaar mot pensioen gaande kantoorhouders Van Kampen ook sprak op hondsavon den en nog oud-Polderbewoner was. Toen was liet met een telefoontje gauw voor elkaar. Een en ander werd door den afdoelings- voorzitter, den heer C v. d. Linden, die een talrijk publiek welkom kon heeten, in z'n openingswoord ter kennis van de aanwezi gen gebracht en met verhoogde belangstel ling werd geluisterd naar de rede van den heer Van Kampen, die hier, als besteller, z'n loopbaan bij dc post begon. Spr. legde er vooral den nadruk op. dat men er niet komt met verwijten te richten tot dc re geering, maar moet zorgen het ledental van den bond zoo groot te mnken, dat zijn stre ven door geen rcgcering genegeerd kan worden. En op de jongeren in de eerste plaats rust dc taak te zorgen, dat alle ou deren een onbezorgden levensavond tege moet gaan; de jeugd moet* door den bond te steunen, strijden voor hen, die daartoe niet meer bij machte zijn. De heer Niestadt van Schagen vertoonde na de propaganda rede allereerst de filmp jes van de wedstrijden Wieringerwaard B.K.C en B.K.C.Schagen en vervolgens de film, opgenomen op 27 Juni tOMI <mze oud jes hun uitgaansdag hadden. Aan dc Kleine Sluis werd de vertooning van deze film een succes, maar hier niet minder, 't Is ook maar niet leuk, al die bekende gezichten en misschien wel jezelf daar zoo maar op het witte doek te zien! De vertooning werd zelfs herhaald en werd voor de tweede maal met evenveel plezier gevolgd. Voorzitter Van der Linden mocht dus bij de sluiting van een geslaagden avond spre ken, geslaagd ook, omdat de afdeeling tien nieuwe leden won. Bloembollenveilingvereenigiog „West Friesland" te Bovenkarspel Een zeer groote veiling van darwin en late tulpen wen! lieden gehouden. Kooplust was weer gering. Veel is blijven staan. Besteed werd voor: Albino 12 op 200—220; 11—12 170-180; AU. Picrson 12 op 130—135; 1112 100; 10-11 70; April Queen 12 op 130; Argo 1112 125; Bartigon 12 op 130; Centenaire 12 op 130— 150; 11—12 100—115; Clara Butt 130—155: 11 —12 100105; City of Haarlem 12 op 210 225; Dillenburg 11—12 115; Klisabeth Ever 130; Early Scnsation 12 op 145; l am c. San ders 12 op 130; Fantasy 12 op IK)145; 11 —12 110—120; 10—11 80; Fabicla 11—12 IX»; Favoriet 12 op 130; Gesn. Spathu ata 12 op 130; Jngl. Yellow 12 op 130—145; 11—12 100 Ingl. Pink 12 op 130; Indus 12 op 150; 11— 12 125; Kansas 12 op 130; Krel. Triumph 12 op 130—145; 1112 110; Le notre 12 op 130; 1112 100; La tulipe noir 12 op 130; Moon- light 12 op 130-145; 11—12 100; 10—11 70; Mad. Krelage 12 op 130; Miss Willmott 12 op 140; Mothers Day 12 op 235; Oranje King 11—12 100; Pink Glorie 12 op 140; Prof. Zee man 12 op 140; 11—12 110; Picote 12 op 130 135; 11—12 100; Rose Copland 12 op 140 —150; 11—12 130155; 10—11 70-80; Rou- wcivhof 12 op 130; Roode Copland 12 op 195; Sundew 12 op 130—110; 11—12 110115; Starlet Beauty 12 op 195; 1112 125; The Bisschop 12 op 185; Vict d'Oliveira 12 op 130; Vcrona 12 op 130; 11—12 100; WilL Cop land 12 op 130-140; 11—12 100-110; Will. Pitt 12 op 130135; 11—12 100; 10-11 70; Yellow Giant 12 op 130140; Zwanenburg 12 op 130-140; 11—12 100-110; 10-11 85; Ze nober 12 op 130; 11-12 100; 10—11 70; Alles in centen per 100 stuks. FL 350 gestolen op klaarlichten dag. Vrijdag heeft een tot nu toe onbekend gelde ven persoon, tijdens afwezigheid der bewo ners, ingebroken in de boerenhofstede van den heer G. Vries en is met een geldsom van 350 gulden verdwenen. Toen de heer V., woonachtig aan de Scheidingsviiet, in 't land aan 't werk was. en de vrouw des huizes een uitstapje maakte met een logé. heeft de da der zich toegang tot de slaapkamer ver schaft. door het hor. hetwelk onder 't raam stond, te verwijderen en aldaar een bedrag van 350 gulden ontvreemd Voor hij weer ver trok heeft hij alles in de oude stand terug gebracht. Toen de lieer V. een kwitantie wil de betalen, kwam hij tot de ontstellende ont dekking. dat de portefeuille inhoudende 350 gulden, verdwenen was. Eerst nog niet ver moedende dat het geld gestolen was, dacht hij dat zijn vrouw het op een andere plaats gelegen had, doch al spoedig bleek dit niet zoo te zijn. Toen heeft men direct de politie van Cal lantsoog, den heer Koelemeij. van 't ge val op de hoogte gesteld, die in samenwer king met rijksveldwachter Overhand, een uitgebreid ondersoek heeft ingesteld, dat nog voortduurt en zich tot in Amsterdam uitstrekt. Zaterdagmiddag is iemand uit de Nieuwstraat te Schagen ondervraagd, het geen nogal eenige opschudding bracht. De ze persoon bleek echter buiten het geval te staan. BRIDGE WEDSTRIJD. Zaterdagavond is in hotel Duinzicht een bridge wedstrijd georganiseerd op verzoek van enkele badgasten. Er was veel animo, ook uit Julianadorp en Schagen. In totaal speelden 18 paren tegen elkaar. Eerst tegen èèn uur waren alle partijen, aan elke tafel 3. gespeeld. De uitslag is als volgt: Oneven paren: le prijs: de heer en mevr. Tolle, 41M p., 2c prijs: de heeren G. Kouse band en G. Molenaar 42J4 p. Even paren: le prijs: de heeren C. W. de Graaf en D. dc Graaf 24 p.. 2e prijs de hee ren J. Vis en Inglis Arkell 31H p.. Poedelprijs: dc heer en mevr. Esveld 68 p. De heer Inglis Arkell reikte de prijzen, met een enkel woord van dank voor de orga nisatie. uit en merkte op dat de badgasten in de minderheid gebleven waren wat de opkomst betreft. Spreker hoopte een volgen de keer meerdere van hen aanwezig te zien. Het was weer een echt gezellige bridge avond. Zij. die geweest zijn. zullen er geen spijt van gehad hebben en zullen een vol gende keer zeker weer aanwezig zijn. WIERINGEN EEN JUBILEUM Donderdag 17 Aug. 1939, hoopt onze vorige Brigadier der Rijksveldwacht de heer A. Bergsma, thans Brigade-Commandant der Rijksveldwacht te Purmerend, den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar bij de Rijksveldwacht in dienst trad. De heer Bergsma, die zich hier een uitste kende reputatie verwierf als politie-rnan en de daders van vele roofpartijen, diefstal van kippen en konijnen, het stelen en slachten van schapen enz., bij zijn nachtelijke speur tochten. waarbij hij vaak uren in kou, regen en wind onder woonwagens lag, aan het licht bracht, zagen wij dan ook noode ver trekken, doch zijn promotic werd hem door uilen van harte tocgewenscht. Wij wenschcn hem dan ook bij zijn aan staand jubileum veel geluk en verwachten dat Wielingen hem op zijn jubileumdag niet zal vergeten. HARENKARSPEL WAARLAND PASTOOR VOLLER ING OVERLEDEN. Te Waarland is na een langdurige ziek te in den leeftijd van 62 jaar overleden Pas toor J. J. Vollering. De overledene was in 1918 door den Bis schop van Haarlem belast met de oprich ting der Parochie te Waarland, en heeft vanaf de oprichting het pastoraat aldaar vervuld. Hij wist zich door zijn eenvoudigen om gang hij ieder geacht te maken. Voor de ont wikkeling van liet maatschappelijk werk in zijn Parochie heeft hij veel gedaan. CAMPERDUIN. DRENKELING GERED! Goed geslaagde demonstratie. Camperduin, dat zich mag verheugen ln 'n telken jare verhoogde belangstelling van de zijde van de vacanticgangers. die het nistige. brcede strand weten te waardeeren, waar ongelukken hij het baden practisch uitgesloten zijn. indien men zich stipt houdt aan de aanwijzingen van de hadwachter, toonde Zaterdagmiddag, dat men ook paraat is als er onverhoopt een ongeluk mocht ge beuren of een badgast zich ondanks de waarschuwingen toch te ver in zee mocht hebben gewaagd. Op dezen middag zag men plotseling op een 250 meter uit de kust een bader de hand opstoken als bede om hulp. Onmiddellijk begaf de gediplomeerde badwacht H. Buter zich te water en met forsche slagen door kliefde hij de golven. Al zwom hij dan ook aan een lijn. die gevierd werd door den tweeden strandwachter P. Grceuw, men volgde toch vanaf het strand de bewegingen van den redder met angst. Nu eens zicht baar. dan weer verdwenen in de golven, naderde hij het slachtoffer, dat daar half be wusteloos ronddreef. Daar zag men weer het tweetal, de red der op den rug zwemmende, den drenke ling meevoerende. Gelukkig was nu spoedig het strand bereikt, waar eenige E.lLB.O.'ers, mej. Eduward en de heeren P. Daicnberg en I). Kuiper den bewusteloozen drenkeling overnamen. Nu werden alle regelen der kunst toegepast: de mond nagezien of zich daarin ook vuil bevond of een kunstgebit, water uit maag en longen geperst, kunstma tige ademhaling toegepast, hartmassage ver richt Goddank,, het slachtoffer opende de oogdn, een zucht van verlich ting ontsnapte aan de angstig af wachtende menigte. de helpers smaakten de voldoening een dren keling te hebben gered. Zoo had het kunnen zijn. maar zoo was het gelukkig dezen middag niet: het was slechts een demonstratie, die intusschen den velen baders wel een gevoel van veiligheid zal geven, wat echter niet tengevolge mag hebben, dat men zich ontslagen acht van het stipt opvolgen van de aanwijzingen van de badwachts. De voorzichtigheid dient steeds betracht! Voorkomen is beter dan genezen! SCHIP IN NOOD Een reddingdemonstratie van geheel an deren aard volgde, een demonstratie van de blauwe ridders van de zee, van Ue vol gelingen van Doms Rijkers. Pikdonkere nacht, vliegende storm, huizen- hooge golven, noodsignalen vlak voor de kust een scheepje, een speelbal der golven De Noord- en Zuidhollandsclie Redding maatschappij, die steeds paraat is, nadert met de tc Petten gestationneerde redding boot. De lorrie brengt de vlet tot Camper duin, stoere mannen duwen het vaartuigje op de sleephouten langs de dijkhelling tot de waterlijn. Tien stoere helden, allen voor zien van zwemvest, grijpen de riemen, schip per Klaas Schager hanteert de roeispaan, voorop staat de haakman. Daar wordt de vlet in zee geduwd Zal het lukken? Zal de zee zich zijn prooi laten ontrukken? Zullen ook de moedige red ders een prooi worden? Het is een strijd van menschelijke kracht tegen de natuurelemen ten, een strijd, die de mensch hier verliest: het wrak is niet te bereiken. Maar de red ders geven het niet op, ze hebben nog an dere middelen. Het mortier staat reeds klaar, het wordt gericht, geladen en afgetrok ken. Met een boog vliegt dc zware kogel over het wrak, met zich meevoerende een lijn, die schip en kust verbindt. De schipbreukelingen halen de schietlijn in en daarmee een staarthlok met wipper- tros. Zuilen ze weten, hoe ze ermee moeten handelen? Zullen ze begrijpen, wat er op de kaart staat, die met 't blok aan l»oord ge- heschen is? Gelukkig ja. 't staarthlok wordt oen 15 A 20 voet boven het dek aan den mast bevestigd en het gevraagde sein wordt ge geven. Nu gaat de dikke kabel met de broek naar dc uitgeputte schipbreukelingen en kan de redding beginnen. Daar nadert reeds de eerste, een knaapje. De zee laat nog niet los en de golven slaan vaak over de l>oeit maar daar is de eerste op den veiligen grond. Terug gaat de broekDe mensch heeft toch overwonnen, dank zij de doelma tige reddingsmiddelen van onze N".- en Z.- Hollandsche Reddingsmaatschappij en de dappere volgelingen van Dorus Rijkers, den Koning der blauwe zeeridders. Na afloop van deze demonstratie bracht de heer T. T. Meedcndorp namens het be stuur van de VVV. Groet—Camperduin dank aan het plaatselijk bestuur en aan allen, die hadden medegewerkt aan deze goed geslaag de proef. De heer Eriks, voorz. van het plaatselijk bestuur te Petten, dankte voor de vriende lijke woorden en wees er op, dat <lc N - on Z.-Hollandsche Redding-Mij. steeds zorgt, zorgt, dat de reddingsmiddelen prima in orde zijn. Allen, die op dezen middag voor het eerst eens kennis maakten met dit reddingswerk, zullen stellig in het vervolg gaarne hun steun aan deze N.Z.H. Reddings Mij. geven, om alles prinia in orde te houden. BARSINGERHORN OPENING OPENBARE LAGERE SCHOOL. Naar wij vernemen zal de officieele In gebruikneming van de nieuwe Openbare La gere school alhier Zaterdag 26 Augustus a.s. plaats hebben. De plechtigheid zal geschie den door den heer J. J. Feringa, inspecteur van het Lager Onderwijs, in dc inspectie Den Helder. LANG EN DIJK De voordracht voor hoofd der gemeen schappelijke U.L.O. school bestaat uit de hee ren: 1. Dullemond, thans onderwijzer aan deze gemeenschappelijke U.L.O. school: 2. R, Jofriet, Den Oever en 3. J. Bierbrouwer, te Den Haag. De voordracht voor onderwijzer aan lio- vengenoemde school bestaat uit de heeren: 1. J. Wiersma te Heiloo en W. F. Veen te Amsterdam.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5