Finsche onderhandelaar weer naar huis 1 DUITSCHLAND Het ie beslag genomen Amerikaansche stoomschip neemt den handschoen op DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER ,City of Flint" Geruchten over bijeenroeping Rijksdag Geen nieuwe Russische eischen Vijl slachtoffers bij autobotsiog Eén doode, vier gewonden Russisch graan naar Duitschland Belangrijke verklaringen van Von Ribbentrop te Dantzig Binncnlandsche aanval op onze neutraliteit Laan, Schagen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. WOENSDAG 25 OCTOBER 1939. 83e Jaargang. No. 11018. UitfOw Jef "N.V. Uitg.-Miv „Hoiond» Noordeftcworfief" 4 Had Duitschland daar het recht toe? RUSLAND MOET KLEUR BE KENNEN! KOREN OP DEN MOLEN DER VOORSTANDERS TOT WIJZIGING DER NEU- TRALITEITSWET. EEN ANTI-DUITSCHE STEMMING IN AMERIKA. Het in beslag nemen van het Ame rikaansche schip City of Flint, dat, gelijk wij reeds gisteren berichtten, door de Duitschers onder Duitsche vlag is opgebracht naar de Russische haven Moermansk, 'heeft in Amerika een zeer ongunstigen indruk gewekt. Hoewel de Senaat juist had bepaald dat geen rantsoeneering van spreek tijd zou worden ingevoerd ten aan zien der neutraliteitsdebatten, is plotseling met algemeene stemmen de spreektijd beperkt tot 45 minuten. Parlementaire kringen te Washington zijn van meening," dat het. in beslag nemen van het Amerikaapsche stoomschip, de noodza kelijkheid bewijst, om-zoo spoedig mogelijk de debatten'ten einde te voeren, teneinde een herhaling te voorkomen van dergelijke in cidenten, die zoo zegt men, voor de Ver- eenigde Staten ernstige internationale com plicaties met zich zouden kunnen meebren gen. Overigens wordt in Amerika de hoop uit gesproken, dat het incident er toe zal die nen om de algemeene houding van de Sowjets op te helderen. Silax AxtelL, rechtskundige der admiraliteit, heeft ver klaard, dat Rusland het schip moet terug geven tenzij het openlijk den kant van Duitschland kiest! Verzoek om vrijlating? Men verwacht, dat de regeering van de Vereenigde Staten zal vragen, de „City of. Flint" vrij te laten, aangezien Duitschland geen recht had het schip naar een neutra le haven te brengen behalve in buitenge wone omstandigheden. President .Roosevelt heeft tijdens een pers conferentie verklaard, dat alle feiten in Moskou nog niet bekend zijn en dat Rus land tracht inlichtingen over deze zaak te krijgen alvorens te besluiten wat er met het schip gedaan moet worden. Toen de journalisten vroegen of er hoop bestond, dat het schip zou worden vrijgegeven, ant woordde Roosevelt in bevestigenden zin. In een persconferentie heeft de Amerikaan sche minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, medegedeeld, dat het waar schijnlijk is, dat meer dan de helft van de lading van de „City of Flint" bestaat uit voorwaardelijke contrabande en voor een klein deel uit absolute contrabande. Een wettige reisl De secretaris van President Roosevelt, Stephen Early, heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche schip „City of Flint" ovei- eenkomstig de bestaande Amerikaansche wetten een volkomen wettige reis maakte. Op de vraag of de internationale wet Duitschland toestond bót schip in beslag te nemen zeide Early, dat het ministerie van buitenlandsche zaken de zaak onderzocht en den Amerikaanschen vertegenwoordiger in Duitschland opdracht had gegeven rap port uit te brengen. Op het Witte Huis beschouwt men het in cident blijkbaar als een versterking van de argumenten tot wijziging van de neutrali- teitswet. Volgens een bericht in de Parijsche editie van de „New York Herald-Tri- bune", zou Hitier den Rijksdag tegen het midden van de volgende week bijeenroepen om voorlezing te doen van een formeele oorlogsverklaring aan de geallieerden. Naar het Hdbld. bij informatie te Berlijn vernam, hebben daar ter stede de laatste da gen geruchten geloopcn betreffende het bij eenroepen van den Rijksdag. Het ministerie van Propaganda heeft de juistheid van deze geruchten categorisch ontkend. SOVJET-GEZANT TE STOCK HOLM OP HET KREMLIN ONTBODEN. De Finsche delegatie heeft Moskou gisteren verlaten om met haar re geering overleg te plegen en om waarschijnlijk over eenige dagen te rug te keeren teneinde de besprekin gen voort te zetten. De woordvoerder van het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft gisteravond verklaard, dat de terugkeer van Paasikivi en Tanner tot geen enkele ongerustheid aan leiding behoeft te geven. De Sowjets hebben geen enkelen nieüwen eisch gesteld, maar wel verschillende aanpassingen betref fende het tevoren voorgelegde ont werp, welke een raadpleging van de Finsche regeering noodig maakt. Deze officieele verklaring van Finsche zij de klopt niet met de verschillende berichten uit Moskou, die gèwagen van verder strek kende Russische eischen. Deze Sovjetverlan gens veroorzaken, naar men meent, 'n nieu we crisis in de onderhandelingen. In elk ge val vielen de eischen buiten de verstrekte volmacht der onderhandelaars, die nieuwe instructies te Helsinki moesten vragen. Hoe ernstig de Sovjet-regeering deze kwes tie opvat, blijkt wel uit het bericht, dat de Russische gezante te Stockholm, mevr. Kol- lontay, telefonisch naar Moskou ontboden is voor het uitbrengen van rapport. Zij is gisterochtend per vliegtuig van Stockholm naar Moskou vertrokken. Koninklijk woord in donkeren nacht Koning Leopold zal zich tot Ame rika richten. Vernomen wordt, dat de boodschap, welke de Koning der Belgen zal richten tot de Ver eenigde Staten van Amerika in den nacht van Woensdag op Donderdag om kwart over twee (Belg. tijd) zal worden uitgezonden. Dat komt overeen met kwart over acht des avonds Amerik. tijd. Het uitspreken van de boodschap zal ongeveer zes minuten duren. In politieke kringen te Helsinki is men van meening, dat de sovjets veel belangstelling toonen voor zekere Finsche gebieden in de nabijheid van de Russische grens ten Noor den van Leningrad niet ver van de verster kingen rond Kroonstad. Er werd hiervan ech ter geen officieele bevestiging gekregen. Het Finsche kabinet is direct begonnen met de nieuwe voorstellen te bestudeeren, maar het is zoo goed als uitgesloten, dat de dele gatie vóór het einde van deze week naar Moskou zal terugkeeren. Op den rijksweg RotterdamGouda is gis teravond omstreeks acht uur een personen auto in botsing gekomen met een vrachtauto, ten gevolge waarvan een persoon werd ge dood, een ernstig en drie licht gewond wer den. In de personenauto, bestuurd door den 26- jarigen chauffeur, K. Thon uit Gouda, zat de eigenaar van den wagen, dc 41-jarige aanne mer H. J. Nederhorst, directeur van de N.V. v.h. H. J. Nederhorst te Gouda. De auto kwam uit de richting Rotterdam en reed een stilstaanden vrachtauto voorbij. Op hetzelfde oogenblik kwam uit de richting Gouda een leege militaire vrachtauto met drie militai ren in de cabine. Met een hevigen slag botsten beide wagens op elkaar. De personenauto maakte een slag in het rond en bleef volkomen vernield aan den kant van den weg staan. Beide inzitten den werden eruit geslingerd. De chauffeur was op slag dood. De heer Nederhorst werd ernstig gewond en bekwam een hersenschud ding. De militaire auto sloeg aan de overzijde van den weg om. De inzittenden bekwamen allen schaaf- en snijwonden. Nederland en het Vaticaan Vragen over het gezantschap. In het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer betreffende Buitenlandsche Zaken wordt door verschillende leden gevraagd, welke landen thans een diplomatiek ver tegenwoordiging bij het Vaticaan hebben, en of Nederland niet bij die landen ten achter staat wat betreft de beschikking over van belang zijnde gegevens en verbindingen, welke in dat internationaal-politieke vre- descentrum kunnen worden verkregen. Vaticaan protesteert te Berlijn Over onderdrukking der kerk in Polen. Volgens den correspondent van de „Times" te Rome heeft het vaticaan een protest ge richt tot de Duitsche regeering inzake de onderdrukking van de kerk door de autori teiten in het door de Duitschers in Polen bezette gebied. Dit protest is vergezeld gegaan van een gedetailleerd verslag, waarin wordt ver klaard, dat tot 12 Octobcr naar zou blijken 117 onder kerkelijk toezicht staande instel lingen en 211 kerken waren gesloten, de 'herderlijke activiteit van zeven bisschoppen beperkt, dat 193 leeken en religieuzen van orden, beschuldigd van politiek ontreden waren gearresteerd en dat zich 50 ernstige incidenten hadden voorgedaan, waarbij tien tallen priesters waren mishandeld en ge wond. Indien Duitschland het protest negeert, zou de Heilige Stoel, een gedocumenteerd verslag van dit Duitsche terrorisme kunnen publiceeren. Dit'nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting: Zwaar bewolkt met opklaringen, enkele re genbuien, geleidelijk kou der, matige, tijdelijk krach tige, W. tot N. wind. Op den weg van Hedel naar Den Bosch slipte Dinsdag een auto van den militairen film dienst, tengevolge waarvan de wagen tegen een vrachtauto botste en ineen werd ge drukt. Dè beschadigde w agens na het ongeval. Naar vernomen wordt, is eenige dagen geleden een overeenkomst gesloten tusschen Duitschland en de Sovjet Unie over de leve ring van een millioen ton graan voor vee voer door de Sovjet Unie aan Duitschland. De levering zal in de komende dagen be ginnen en in twee maanden ten einde zijn. „ALLE GRENZEN VAN HET RIJK THANS DEFINITIEF". Voor binnenlandsch gebruik, zeggen Londen en Parijs. In een gisteren te Dantzig gehouden radio rede heeft de Duitsche minister van buiten landsche zaken von Ribbentrop, belangrijke verklaringen afgelegd. Duitschland neemt Engelands oorlogsverklaring aan, aldus von Ribbentrop, hoewel alle grenzen van het Duitsche rijk thans defenitief zijn en noch aan Engeland, noch aan Frankrijk territo riale eischen zijn te stellen. Voorts verklaar de de minister, dat Hitier reeds in 1933 en later nog herhaalde malen aan Engeland omlijnde voorstellen heeft gedaan, zooals het vlootaccoord, onschendbaarheid van Neder land en België enz. Steeds was Engeland af wijzend. De Fuehrer heeft zijn pogingen pas gestaakt, toen hij moest inzien, dat Engeland niet wilde Von Ribbentrop deed talrijke mededeelin- gen over de diplomatieke voorgeschiedenis van den oorlog, welke in de wereldpers reeds eerder zijn verschenen. Na drie weken be sloot de minister, was de veldtocht tegen Polen ten einde en de staat als een kaarten huis ineengestort. Het Rijk zal er thans voor zorgen, dat er een nieuwe indeeling, die met de ware verhoudingen in overeen stemming is, en een ware pacificatie komen. De handhaving van orde, rust en vrede in Oost Europa wordt thans voor alle tijden gegarandeerd door Groot-Duitschland en Sowjet- Rusland, Vrienden van Duitschland. Bij de vrienden van Duitschland heeft zich kortgeleden Sowjet-Rusland gevoegd. Met het Duitsch-Russische non-agressie- en vriendschapspact is 'n principieele heroriën teering der Duitsche buitenlandsche politiek tot stand gekomen. De traditioneele vriend schappelijke-verhouding is hersteld. De le vensruimten der twee mogendheden grenzen aan elkaar, doch vallen niet over elkaar heen. Een territoriale wrijving tusschen de twee staten is voor altijd uitgesloten. De economische behoeften vullen elkander op ideale wijze aan. Op grond van uitgebreide overeen komsten is de uitwisseling van grond stoffen en industrieele producten reeds in vollen gang, zij zal van ja;.r tot jaar toenemen, het vroegere re cord zal binnenkort worden bereikt. De gebeurtenissen hebben bewezen, dat het nationaal-socialistische Duitschland en Sowjet-Rusland, zoolang zij wederkeerig el- kaars wereldbeschouwingen respecteeren en hiertoe zijn zij vastbesloten zeer goed in vriendschap naast elkander kunnen le ven. Chamberlaln Chamberlain is in 1938 niet naar Mün- chen gekomen om den oorlog te verhinde ren, maar om den krijg, waartoe de Brit- sche regeering besloten had, slechts uit te stellen. Het Engclsche volk, dat in den grond in vriendschap met het Duitsche volk zou willen leven, is door alle propa gandamiddelen in een stemming van pa niek en haat tegen Duitschland gebracht. Als de Britsche regeering met deze poli tiek voortgaat, zal zij eens in de geschiede nis te boek staan als de doodgraver van het Britsche Imperium. Chamberlain heeft ge zegd, dat Duitschland en zijn Führer hun woord gebroken hebben, doch indien van woordbreuk gesproken kan worden, dan is het de eensgezinde opvatting van het Duit sche volk dat de grootste woordbreuk v an alle tijden bij den wapenstilstand van 1918 tegenover het Duitsche volk gepleegd is. Aanstichter tot deze woordbreuk was Enge land. Elk woord dat Chamberlain op 12 Oc- tober heeft gesproken, bewijst, dat een af grond gaapt tusschen de edelmoedige en traditioneele opvatting van den Führer en de* materialistische koppigheid van Cham berlain. De vrede van Chamberlain hetee- kent: terug naar Versailles, vernietiging van het nationaal-socialisme. Dit is een Don Quichotte waardig! In het volledige bewustzijn dat het recht aan onze zijde is, en dat Duitschland tot het laatste oogbnblik alles gedaan heeft, om dezen volkomen zinneloozen en opgedron gen oorlog té vermijden, zal het den strijd met het enorme gewicht van zijn geheele volkskracht tot het einde toe voeren, aldus besloot von Ribbentrop. Dat dit einde slechts een groote Duitsche, zege zal zijn, daarvoor staan ons borg onze eigen kracht en ons geloof in den man, die voor ons het hoogste opaarde beteekent: den Führer. „VOOR BINNENLANDSCH GEBRUIK". Reeds zijn commentaren op de rede ver schenen. De rede van von Ribbentrob wordt in Parijs beschouwd als bestemd voor bin nenlandsch gebruik, aldus Havas, welk bu reau o.ra. opmerkt: de streng in acht geno men evenwijdigheid in diplomatieke actie, verklaringen en militaire krachtsinspanning evenals de gelijkheid van volksreacties in Frankrijk en Engeland voor de methoden en doelstellingen van het Hitleriaansche Duitschland, zijn waarschijnlijk nog niet opgemerkt door von Ribbentrop. Hoewel te Londen een onmiddellijke offi cieele reactie op de rede van von Ribben trop niet te verkrijgen was. kan - gezegd worden, dat de Britsche luisteraars den in druk kregen, dat de ministei het Duitsche volk op voorzichtige wijze wilde mededeelen dat Duitschland nu werkelijk in oorlog met Frankrijk en Engeland is en dat hij Hitiers verzekering, volgens welke het Duitsche volk niet in een nieuw groot conflict zou worden gewikkeld, wilde wegredeneeren. In een ander commentaar wordt gespro ken van „afgezaagde leugens" en „plompe pogingen om verdeeldheid te brengen tus schen Engeland en Frankrijk." „Bedroevend gebrek aan zelfbe- heersching" van verschillende bladen. Zeer vele Tweede Kamerleden verklaren het. blijkens het voorloopig verslag betref fende Binnenlandsche Zaken, ernstig te be treuren, dat niet door allen in dén lande wordt gevoeld, dat de'neutraliteitspositie, welke wij ons welbewust hebben gekozen, ook zekere beperkingen oplegt met betrek king tot de openbare meeningsuiting. Het spreekt wel vanzelf, dat er geen enkel be zwaar tegen beètaat, dat de pers van welke richting ook ook thans haar ziens wijze openbaar blijft maken over de staat kundige stelsels, welke in de bij het con flict betrokken landen toepassing vinden. Doch zij zal bij haar berichtgeving en bij baar bespiegelingen de noodige matigheid moeten betrachten, voor zoover die de i r- logvoerende partijen als zoodanig betreffen. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat zij niet ten volle critiek zou mogen oefenen op de maatregelen, welke de belligerenten ten op zichte van ons land, met name ten opzichte van onze scheepvaart, nemen. Zij zal echter groote omzichtigheid moeten in acht nemen bij de bespre king v.d oorlog zelf, van zijn oorza ken en zijn beloop. Ook in dit opzicht zal het uiten van haar meening haar niet kunnen worden ontzegd. Zij zal zoo objectief mogelijk moeten blijven en zich van elke ophitsing moeten onthouden. In het bijzonder de na tionaal-socialistische en de commu nistische pers geven, naar werd op gemerkt, in dit opzicht van weinig verantwoordelijkheidsbesef blijk. Doch ook bladen van andere rich ting toonen te dezen aanzien een be droevend gebrek aan zelfbeheer- sching. Gaarne zouden deze leden vernemen, of naar het oordeel der regeering de ervaring, welke met betrekking tot zekere bladen tot dusver is opgedaan, geen aanleiding be hoort te geven, tegen, dezen aanval op onze neutraliteit van binnen uit krachtige maat regelen te nemen. ONTSPANNINGSARK. Voor de Zuiderzeewerklicden bij Schok land is te Kampen een onlspanningsark ge bouwd. Gister werd deze ark op feestelijke wijze in gebruik genomen. Het schip, dat plaats biedt aan ongeveer 160 personen, zal dagelijks dienst doen als cantine en op gezette tijden zullen er ontr spanningsavonden worden georganiseerd met filmvoorstellingen, cabaret enz. het groote voordeel van deze ark. is dat zij ver plaatsbaar is.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1