Krijgszucht wint het van oorlogsmoeheid Ochtendgymnastiek Wat zullen wij eten? De^tr^d^Jn^Jxet^erre^Oosten De krant naast den wekker! Schapenvleesch is smakelijk Beslissing met de wapenen echter onmogelijk BC0N0MI8CHE UITPUTTING ZOU CHINA Or JAPAN DE ZEGE KUNNEN BRENGEN. SJANGHAI. In Europa woedt de oorlof en In China woedt de oorlof en ten op zichte van belde Is het moeilijk in te zien hoe de strijd met uitslui tend militaire middelen kan worden beslecht. In beide gevallen schijnt een beslissing alleen mogelijk door de financieele en economische uit putting van een der partijen. Do reden hiervoor is voor beide gevallen echter ten ccncnmale volkomen verschil lend. want de omstandigheden, waaronder In China en in Kuropa de oorlog moet wor den gevoerd loopen volkomen uiteen. In Europa staan de tegenstanders tegenover elkander op een zeer beperkt front van nog goen tweehonderd kilometer. Belde partijen kunnen daar mlUIoenen manschappen aan voeren en belde partijen beschikken boven dien op dit beperkte front over zeer sterke verdcdiginj(sliniên. Ken bewegingeoorlog U daar volkomen onmogelijk, tenzij er Iets zeer onverwachts gebeurt. In China Is het terrein van den strijd onmetelijk. Zelfs als beide tcg< ustanders «Ik tien millioen man in het veld zouden brengen, zouden die millioencn ilog verloren gaan in hel terrein. Toch oen bewegingsoorlog in China. De moeilijkheden voor de legeraanvoerder» In Europa en in China zijn dus volkomen verschillend, maar het resultaat la hetzelf de: het ls onmogelijk tot een werkelijke beslissing te komen met de wapenen. En Moderne Chineesche soldaten in aotle. toch is het in China een bewegingsoorlog in tegenstelling met Kuropa. e<-n bewe gingsoorlog met talloote verrassingen, met voor beide partijen overwinningen zonder toekomst en nederlagen zonder al te nood lottige gevolgen. Weliswaar richten nu en dan beide partijen aanzienlijke verdedi gingslinies in. maar die kunnen niet zoo» lang zijn. of ze kunnen toch in den flank worden aangevallen of worden omtrokken. De rol muur. van den Chlneeeohen Ook de beroemde Chineesche muur heeft nooit geheel China gedekt en was slechts een verdedigingsmiddel naar één zijde, te gen de Mongolen. En ook deze muur heeft op den duur China niet beschermd voor Mongoolsche ovcrheèrschlng. Ook de natuur spreekt een woord mede. Overstroomingen, op een schaal, waarvan wij In Europa geeij voorstelling hebben, en aardverschuivingen apelen een rol mede. nu eens ten voordeele van de aene partij, dan ten voordeele der andere partij, maar over het algemeen ten nadeele van den invaller, den Japanner. Om een Inzicht te verkrijgen Jn «Ie ge beurtenissen in China moet men zich eerst bewust worden van de enorme oppervlakte van het land. van de geweldige afstanden met zeer weinig wegen, welke door een modern leger kunnen worden gebruikt. Soms wordt gemeld, dat de krijgsverrich tingen van beide zijden op groote moeilijk heden stuiten door de weersomstandighe den. In het noorden strijden de oorlogvoe renden in de sneeuw. In het zuiden vallen overvloedige regens, maar is het nog warm. Het noordelijk gedeelte van China ligt noordelijker dan Nederland en- er heerscht In nevenstaand zeer interessant artikel maakt onze buitenland- ache correspondent, de heer J. K. Brederode een vergelijking tus schen den strijd in Europa en dien in het Verre Oosten. Hij komt daarbij o m. tot de conclu sie dat ons werelddeel te weinig ruimte heeft om te vechten en Azié te veel ruimte! Een naar Weatcrsche begrippen groot leger zou In het onmetelijke China ver dwalen; vandaar dat volgens ds opvatting van onzen medewerker jle strijd tusschen Japan en Chi na nooit door de wapenen zal kunnen worden beslecht. een landklimaat, waardoor er de winters zeer streng en de zomers zeer hevig zijn. In het zuiden reikt China tot over den keerkring van den Kreeft, dus tot in de tropische gebieden. Afstanden Tusschen Chlna's zuidpunt en noord punt ligt een afstand van ongeveer vierduizend kilometer, een afstand aanmerkelijk grooter dan die van de Noordkanp (de noordelijkste punt van het Europeesche vaste land) naar Rome. Het westelijkste punt van China ligt van het ooste lijkste punt verder dan twee maal zoo ver als van Moskou tot Tunis (in Afrika). China* oppervlakte drukt men dan ook uit niet in honderdduizenden vierkante ki lometers, maar in millloenen vierkante ki lometers. M«n bedenke hierbij, dat België en Nederland tezamen iets meer dan zestig duizend vlerkante kilometers beslaan Zelfs de groote legers, die thans In Kuropa tegen over elkander staan, zouden in China kun nen verdwalen. Het land heeft geen „hart". F.n dit enorme land heeft geen natuurlijk centrum, geen traditioneel* hoofdstad, zoo als de Europeesche staten, een hoofdstad, die ais het hart van het land kan worden beschouwd. Peking of Peiplng werd be schouwd als de hoofdstad, als het centrum der reg. maar niet steeds was Peking de hoofdstad van China. In den loop der Chineesche geschiedenis waren o.a. Nan king en Hangkau hoofdstad en verwisse ling van hoofdstad was in den loop der eeuwen in China niets vreemds. Thans is de hoofdstad der nationale regecring Tsjoengking. ongeveer vijftienhonderd kilo meter van dc kust gelegen, maar daarachter strekt China zich naar het westen nog uit over eeu afstand van ongeveer drieduizend kilometer, een afstand dus langer dan die van Madrid naar Helsingfors. En indien het noodig mocht zijn, kunnen de Chineezen nog rustig een meer naar het westen gelegen hoofdstad kiezen. Zouden de Japanners erin slagen de tegenwoordige hoofdstad te vero veren, wat vooralsnog niet zeer waarschijn lijk is. dan zou daarmede dc oorlog nog niet zijn beëindigd. De „laatste" veldslag. Geruiinen tijd geleden vingen de Japan nar» een groot offensief aan tegen de stad Tspangsja, dc hoofdstad van een rijke pro vincie. Deze stad ligt op ongeveer achthon derd kilometer van de kust, maar daarach ter strekt het Chineesche gebied zich nog cenige duizenden kilometers uit. De Japan ners brachten daarvoor eenlge honderddui zenden mannen in het vuur en zelfs werk te» kleine Japnnsche oorlogsschepen mede. die de Yang Tsé (boteekent: lange rivier) waren opgevaren. Aanvankelijk verliep dit offensief voor de Japanners prachtig. De Chineezen werden aan alle zijd# teruggedre ven «n de Japanners kondigden reeds aan, dat dit de laatste veldslag van dezen oorlog zou zijn. Toen brachten de Chineezen van alle gfytfen nieuwe divisies in het vuur, dis men weet niet Juist vanwaar kwamen en de grootscha onderneming eindigde met een ernstige nederlaag voor de Japanners. Zij veroverden de provincie-hoofdstad Tsjangsja niet en leden hevig» verliezen. Hoe groot die verliezen waren valt niet na te gaan. In elk geval is alle actie der Ja panners daar geëindigd en hun droombeeld eindelijk den Cliiueeschen tegenstand voor goed te breken ja weder een» in rook ver vlogen. Krijgszucht on gedoofd. Maar ik ben overtuigd, dat, zelf* indien de Japanners in hun offen sief waren geslaagd, dit nog niet het einde van de oorlog zou heb ben bcteekend. Een gewonnen veld slag meer of minder heeft niet den minsten invloed op het algemeene verloop van den strijd, zoolang de geest van het Chineesche volk tot tegenstand geneigd is. Het is moge lijk, dat in een zeker gedeelte van ChiBS eindelijk oorlogsmoeheid zich van de menschen meester maakt, maar dan blijft in andere deden van het onmetelijke rijk de krijgs zucht ongedoofd en de Japanners hebben nog niets gewonnen. Toen het offensief van de Japanners legen Tsjangsja zich begon af te teckencn. kwam bij mij het plan op, indien mogelijk de krijgslied rij ven te gaan bijwonen. Alle ken ners van het land verklaarden nie, dat het zoo ver niet was van Sjanghai naar het ter rein van den strijd. Het was inderdaad niet ver... naar Azlatischcn maatMaf. maar het was zoo ver als van Amsterdam nar War- chou, naar Aziatische begrippen een klei nigheid! China hoeft ta veel i De oorlog in Europa en deze oorlog j China zijn bijna in geen enkel opzicht vergelijken. In Europa kan de strijd goed tot ontwikkeling komen door gebri aan ruimte, in China is geen beslissing J verkrijgen door een teveel aan ruimte, volken, die in China tegenover elkandi staan, lellen ruitn drie maal zooveel zieli als Engeland, Frankrijk en Duitschland, tegenstanders in Kuropa tezamen. Japan heeft, volgens sommige schatti gen, moer dan een milUoeu man In' Chini Dat schijnt heel veel, maar hel ls bij lang na nog niet één man per tien vierkant kilometers Chinccsch grondgebied. Napoleon op Sint Ilelena zeide het reedi „Europa is klein. Wie wereldgeschicdenii wil maken moet, als Alcxander de Grootg zich naar Azië wenden. Daar Is ruimte daar ziju mama's." Hij had erbij kunnen voegen: „En wii dit onderneemt, verliest zichzelf en keert nooit weder." Zoo verging het Alcxander den Groote. die na zijn legendarischen veltfc tocht tot ln Indië, te Babyion stierf zonder Europa meer terug te zien. Maar in China zoowel als In Euro» wordt het weder duidelijk, dat, thans min der dan ooit, een oorlog voor een der strij dende partijen voordeelcn kan opleveren, Diina lijdt onder den oorlog, maar Japan begint (economisch) aan bloedarmoede t« lijden. Het was (In vergelijking met Euro peescha landen) steeds arm. Het is thani armer dan ooit. J. K. BREDERODE. Dagelijksche lichaamsoefening la nog steeds de beste en gezondste methode om overtollige pondjes vet weg te werken. ledereen heeft wel een kwartiertje per dag verloren tijd, dat door kamergymnastiek uitstekend benut kan worden. En wie geen verloren ©ogenblikken heeft, staat 's mor gens maar een beetje vroeger op; de ochtend is bovendien wel het prettigste tijdstip voor sport Men gevoelt zich ns de aanvankelijk wel wat vermoeiende, doch zeer heilzame training den geheelen dag fit Wij geven hier aan de hand van eenlge plaatjea ver schillende oefeningen, welke voornamelijk ten doel hebben het versla»ken van heupen, buik en taille, terwijl een alge meene strekoefening de s^rio besluit Dus. leieressen, deze krant 's avond» naast de wekker leggen, die U een kwartiertje eerder gesteld hebt, opdat U 's morgens meteen kunt begmnenl I. SLANKER HEUPEN. Op den rug liggen, beenen gesloten, armen zijwaarts. In iedere hand een halter, dan is het resultaat beter Beenen heffen en in een halven cirkel zijwaarts buigen, totdat de teenspitsen de hand raken. Deze beweging tienmaal naar links en rechts maken. II. REDUCEEREN VAN DEN BUIK. Plat op den buik gaan liggen met gestrekte armen en beenen en beurteling» het boven- en het onderlichaam nel len. Een wiegende beweging dus. welke 10 ntoet worden herhaald. Wel vermoeiend, doch zeer effectief! III. WESPENTAILLE. Wijdbeen» staan, met gestrekte knieën en handen op de heupen. De linker hand .tot aan de knie laten afglijden, waarbij deze gestrekt moet blijven. Vlug de hand tot op de heup terugtrekken, gelijktijdig de rechter hand tot aan ds rechterknie laten zakken. 12 tot 20 maal herhalen. IV. LENIG WORDEN. Op den rug liggen met gestrekte beenen. armen langs het lichaam, de handpalmen benedenwaarts. Beenen over het hoofd zwaaien, totdat de teenen den grond raken. Rij het terugzwaaien halverwege stoppen en het lichaam strekken, zoodat men slechts steunt op hals en schouder» Nogmaals d» beenen over het hoofd zwaaien en dan ianrzaam terug in den oorspronkelijke!! stand. Ze» tot 10 maal dere „reu zenzwaai" maken. Het spreekt vanzelf, dat deze oefening slechts bestemd ls voor do „meergevorderden." LF.ONTINE. om ran ren oud kleedje een modern te maken. We geren hierboven eenlge proc- tische voorbeelden. Hoe vaak komt hei niet voor. dat van een fvrk slechts de mouwen versleten lijn. doch het klee- dinqstuk verder noq goed is. We doen dan 'I verstandiqst. fn een passende streep (de groote mode') een jasje of bo lero Ie maken en den hats ran de japon zoo moqelljk V-rormff uit fe snijden ten einde er een sjaaltje van deselfde streep in te kunnen draqen. Het resultaat is alleraardiqst. Ken andere methode is. van de afqedra- gen jurk een orerqooier te maken, soo- als het middelste plaatje aanqeeft. We naaien er ran ren qoedkoop bedrukt kunstzljdfe een bfoiue bij. \atuurlijk moeten alle rokken ran ver leden jaar winter een flink eind verkort worden' Die „operatie'' alleen reeds geeft onze toiletjet een modern aanzien.' liet qrootste probleem bezorqt ons onqe- twijfeld de ai nndrohe, die u-e al soo vaak qtdraqen hebben en waarmee we roor geen qeld ter wereld wéér op een fuifje zouden willen komen... Ken velours chif fons faal doet wonderen.' Om schouders en taille qedrapeerd geeft ze de jurk een geheel nieuw apart eaehet. Men kan ook het qeheele borenstuk ran de jurk afknippen en er een nievtre blou- je in harmonieerrnde tint aan berestiqrn, die met een eleqante sjerp wordt afqe- werkt, waarvan de. uiteinden tot laag op den rok neerrallen. (door onxe Kookspectaltste.) MENUl Schapcnlappcn Aardappelen Andijvie Griesmeelpudding met rozijnen 0 Waarschijnlijk zullen velen van U ver wonderd opkijken, als ze schapcnlappcn op dit menu zien staan Schapenvleesch wordt namelijk niet overal in ons land. en zeker niet geregeld gebruikt. F.r heerscht bij veel menschen een vooroordeel tegen deze vleeschsoort; dit is echter ten onrechte, want schapenvieesoh is voedzaam, smake lijk cn goedkoop. Het heeft een eenigszin» sterken smaak. Door toevoeging van azijn en kruiden als ui, peterselie, laurierblad, kruidnagel, foelie en peper kan het vleesch zeer smakelijk klaargemaakt worden. Alvorens tot het braden der lapjes over te gaan, worden ze met den achterkant van een mes even afgeschrobd, zoodat ze goed schoon zijn. Hierna worden ze ingewreven met zout en desgewenscht wat peper. Ter wijl men het zout even in het vleesch laat trekken, wordt het vet iieet gemaakt in een pan met dikken bodem. Men kan schapen- vleesch broden in schapenvet, maar ander vet. en vooral boter, geeft meestal een sma kelijker resultaat. De lapjes worden in het hecte vet aan bel de kanten snel hruin gebraden. Vervolgens wordt water, een scheutje azijn en eenlge kruiden toegevoegd. Men zou het uitje ech ter ook al eerder in het hcaie vet kunnen meefruitcn. Op een zacht vuurtje laat men de lapjes verder gaar ttoVM, met de dek sel op de pan. Voor het opdoen worden de kruiden verwijderd en de jus zoo noodig met wat water afgemaakt. Om de jus te keuren, neemt men er wat van op een platten lepel; 1/3 gedeelte moet dan uit vet bestaan, 2/3 is bruin. Is de jus te vet. dan kan men water toevoegen. Moeilijker is het, als de jus te weinig bruin l* Men kan ze dan hal beate even flink door laten koken (eerst het vleesch verwijderen) tot het wa- ter verdampt ls, en daarna zoolang heet la ten staan, tot er weer meer hruin bezinksel gevormd is. Dan voegt men opnieuw water toe. Indien men schapenvleesch serveert op een van (e voren verwarmden schotel en het eet van warme borden, komt dit den smaak ten goede.

Schager Courant | 1939 | | pagina 12