heeft wilskrachtige Ons „biotcoopje" Neder land-België De Canadeesche vijfling - De vrouw strijdt naast den man leiders Als het van den zomer nog oorlog is.... en de oorlog 3 Morgen in Rotterdam Spannende wedstrijd verwacht ÏLM.U.R. Zaterdag 9 December 1939 Derde blad markante figuren uit het zwaarbeproefde land. RIGA, Dec. 1930. Méér wellicht dan eenig ander volk ter wereld vormt de Finsche natie een aaneengesloten geheel. Schouder aan schouder maken de Finnen front tegenover een over- machtigen vijand, die op zijn bru tale kracht vertrouwt. Hun gevoel van saamhoorigheid schenkt hun kracht en verhoogt hun moed. In een klein land als Finland, welks bewoners daarcenboven voor liet grootste gedeelte op het platte land leven als boeren, visschers, jagers en houthakkers, bestaat de intellectueele en politieke laag des volks, welke de opperste leiding des lands in handen heeft en haar stempel drukt op het cultuurleven der natie, slechts uit een handvol menschen, die elkaar reeds jaren, zelfs tientallen jaren lang kennen, met elkaar bevriend of zelfs onder ling verwant zijn. Ündien men de mannen en vrouwen, die *n Vooraanstaande plaats innemen in 't open fcare leven in Frankrijk, Duitsehland, En- fcoland, Amerika enz. zou optellen, dan Sou de lijst voor elk dier landen een goede Eiondcrd namen tellen. In een land als Finland is het lijstje Iveel korter. Wij noemen: President Kallio, [ex-president Svinhufvud, de generaals Man- inerheim en Ostermann. de politici Erkko, Prokope, Paasakivi, Kallander en Tanner, jden financier Rvtli. den schrijver Sillam- Jpaa, de gelijknamige voorvechtster der «Finsche vrouwenbeweging en. om ieder Jhet zijne te geven, den leider der Finsche «communistische beweging Kuusinnen. 'stalin vergat de gast- vrijheid van tanner Tusschcn Februari en Octobcr 1917, d.w. ij. gedurende de korte burgerlijk-democrati sche reeeering-Kcrenski in Rusland, welke voorafging aan de Sovjet-heerschappij, stonden de bolsjewieken in hoog aanzien in Finland, wijl zijde eenige Russische partij waren, die het opnam voor de vrij heid van Finland. Uit dien tijd dateert ook de „vriendschap*1 tusschen Stalin en Tan ner; door de Russische politie op de hielen [gezéten, nam Stalin de vlucht naar Fin- Mand. waar hij een veilige toevlucht vond Mi Tanner. Na de October-revolutfe veran- xV'rtiv de verhouding. Toen de Finsche com munisten, onder leiding van Manncr, Siro- la en Kuusinnen, in Wiborg de Finsche radenrepubliek uitriepen, bond de jeugdige Finsche republiek den strijd tegen hen aan. Toen trad voor de eerste maal do voormalig tsaristische generaal Manncr- hcim, een Fin met gemengd Baltisch— Zweedsch bloed, op den voorgrond. Terwijl de Duitsehgezinde Finsche partij, aan het hoofd waarvan de latere President Svin hufvud stond, een Duitsch legercorps onder aanvoering van Graaf von der Goltz, te hulp riep. sloeg Mannerheim met zijn man nen de Finsch-communistische troepen en vernietigde ze geheel. Manner en Sirola kwamen hierbij om, doch Kuusinnen slaagde er in, naar Moskou te ontkomen. energieke figuren: prokope en milna sillampaa. Een der mannen, die een belangrijke rol hebben gespeeld en nog spelen in Finland's politiek is ontegenzeggelijk de diplomaat Prokope, jarenlang Finland's Vertegenwoordiger bij den Volkenbond: een jong,energiek man, die verschillende talon spreekt, een uitstekende opleiding heeft genoten volkomen thuis is in geschiedenis en volkseconomie. Op dit oogenblik behartigt hij de belangen van zijn land als gezant In Washington; en de herhaalde interven tie van Rooscvelt ten gunste van de kleine republiek in het Hooge Noorden heeft het voor een goed deel aan Prokope te danken, Men kon dezen laatste in Genève of bij andere internationale confe renties vaak in gezelschap zien van een oudere vrouw, naar het uiter lijk een eenvoudige aan handen arbeid gewende boerin: Milna Sil- lampaa. Deze vrouw is niet alleen de opmerkelijkste vrouwenfiguur van Finland, doch men kan wel leggen van geheel Europa door haar bescheidenheid evenwel veel te weinig algemeen bekend. Milna Sillampaa, in haar jeugd uit haar 'geboortestreek in Karelië naar Helsingfons gekomen, voorzag daar als dienstbode in haar levensonderhoud; doch in haar vrijen tijd wierp zij zich op allerlei problemen van socialen en politieken aard. Vooral het vrouwenvraagstuk had haar bijzondere aan 'dacht. Reeds op jeugdigen leeftijd trad zij toe tot de socialistische partij, waaraan zij spoedig een leidende positie wist te ver overen, dank zij haar wilskracht, haar dorst naar kennis en haar strijdvaardig heid. Met behulp van de door haar in het leven geroepen vrouwenverenigingen ge lukte het haar reeds in 190G bet kiesrecht voor de vrouw te veroveren. Finland was het eerste land, hetwelk dit invoerde. de vrouw strijdt Kaast den man. In den vrijheidsoorlog van 191S streden de vrouwen met de wa pens in de hand voor haar land, onder aanvoering van Milna Sil lampaa, die kort daarop geroepen werd om deel uit te maken van de president kallia en veldmaarschalk mannerheim. regeering. Sindsdien bestaat in Finland de algemeene dienstplicht voor de vrouwen; zij zijn verecnigd in een organisatie, op militairen leest geschoeid. Zij worden militair geschoold, marcheeren en schieten als de mannen en nemen in deze tragische uren haar plaats in het leger in. Zij vormen een onwrikbaar front, de mannen en de vrouwen, die het ware Fin land vertegenwoordigen: President Kallio, Rytli, Tanner en Paasikivi in de regee ring, Erkko, leider van de Zweedsche partij in Finland als gezant in Stockholm. Proko pe als gezant in Washington, Milna Sillam paa, in uniform, aan het hoofd van haar vrouwelijke bataljons. En boven deze allen staat, als hoogste bevelvoerder, de met roem overdekt oude Maarschalk Manner heim, de man, die in deze oogenblikken zijn moed en zijn kalmte bewaart en zijn troepen aanvoert, die aan de landsgrenzen de vrijheid en onafhankelijkheid van hun vaderland verdedigen, üeze bevelhebber is een held, van wien later de geschiedenis zal gewagen, wanneer de ongelijke kamp is beslist. Wat gebeurt er dan op de bad plaatsen? Hoewel het nieuwe jaar nog eeni ge weken van ons verwijderd is en zeker het komende zomer-seizoen nog niet zooveel gedachten bezig houdt, zal het toch voor de Neder- landsche badplaatsen aan de Noord zee noodig zijn, dat tijdig vooruit bekend gemaakt wordt, welke maat regelen van Defensie-zijde te wach ten zijn wat betreft het opslaan van houten huisjes, kramen en tenten. Zooals men weet moest begin September toen de oorlog uitbrak, onmiddellijk begon nen worden met het afbreken op het strand der aanwezige badplaats-attributen. Bij het voortduren van den oorlog zal het zeer waarschijnlijk onmogelijk zijn aldus deel de men ons bij „Defensie" mede de bad plaatsen in het zomerseizoen geheel en al te ontzien, hoewel natuurlijk veel afhangt van het stadium, waarin de oorlog dan zal verkeeren, indien hij nog voortduurt. Voorts zal het wel niet mogelijk zijn. voor het gehcele Nederlandsche strand uniforme voorschriften te geven: veel hangt af van plaatselijke omstandigheden. Intusschen beseft men in leidende mili taire kringen, dat velerlei belangen gebaat zijn met een zoo tijdig mogelijke bestudee ring van het vraagstuk, opdat men in onze badplaatsen wete, waar men aan toe is. En ook is het gewenscht, dat degenen, die van den zomer met vacantie hopen te gaan (en zeer vermoedelijk in eigen land zullen moeten blijven) zoo spoedig mogelijk be kend zijn met de mogelijkheden van het strandbezoek. Bij groote onzekerheden zullen de vacantie-gangers de stranden liever mijden, hetgeen ontzaglijke schade voor.de exploitanten zou beteekenen. Vanwege Defensie zal men met beslissin gen niet langer wachten dan strikt noodig is,-maar of het geruimen tijd van tevoren scheppen van voorschriften en bepalingen mogelijk wordt, hangt zooals reeels opge merkt geheel af van de internationale omstandigheden. Degenen, die belang heb ben bij het badplaatswezen, kunnen dus voorloopig slechts een afwachtende hou ding aannemen. Het kan mee-, doch ook te genvallen! Marktbrand te Birmiogham I.R.A. van brandstichting verdacht. Men gelooft, dat leden van het Iersche republikeinsche leger verantwoordelijk zijn \oor het uitbreken van brand op een markt te Birmingham, waarbij gisternacht een zestal kramen is vernield. Binnen een half uur was men het vuur meester. Te voren had men twee lucifersdoosjes met rubberbrandbommen gevonden, nadat een marktvrouw verdenkingen had gekoesterd tegen liet doen en laten van een vrouwe lijke klant. Geen trams meer in Stockholm Vervangen door Trolley-bussen. In de Zweedsche hoofdstad is men bezig det ramlijnen in het centrum der stad ge leidelijk door autobusdiensten te vervangen. Het aantal autobuslijnen in Stockholm is reeds gröot, doch wegens het snel toenemen de verkeer en de sterke belemmering welke de tram daaraan in den weg legt, heeft de Stockholmsche tramonderneming besloten het aantal buslijnen uit te breiden en de tram geleidelijk uitsluitend te gebruiken in het verkeer met de buitenwijken. Indien de onlangs aan den gemeenteraad voorgelegde plannen worden uitgevoerd, zullen er in 194-4 in het stadscentrum slechts vier tram lijnen zijn. Tevens zullen dan de eerste Trolley-bussen in Stockholm worden inge voerd. Zeventig van deze voertuigen zijn reeds besteld, waarvan twintig voor het na jaar van 1Ü4U zullen worden afgeleverd. Zij zullen 24 zit- en 35 staanplaatsen hebben en een snelheid kunnen ontwikkelen van ongeveer zestig kun. per uur. Papa Dlonne laat zijn land niet in den steek. DE VIJFLING GAAT NIET NAAR CALIFORNIË. Papa Dionne, de gelukkige vader van de Canadeesche vijfling, is een man, die er zeer vaderlandslieven de principes op nahoudt. Bij hem geldt: „Éénmaal Engelsch altijd Engclsch!", zooals uit onderstaand staaltje blijkt. De vijf Dionne-meisjes, de beroemde Ca nadeesche vijflingetjes, worden in Canada bijna beschouwd als nationale heiligen. In de V. S. zijn zij bijna even populair als in haar geboorteland. In deze populariteit mengt zich echter wellicht een beetje af gunst, omdat de groote sensatie zich niet in de Groote Republiek heeft voorgedaan. Dit is vermoedelijk ook de reden geweest, waarom de Democratische Club van Cali- 'ornië op 't denkbeeld is gekomen, de vijf ling tot burgeressen van de sterren en stre pen te maken. Men deed Papa Dionne het schriftelijke.aanbod, de meisjes op kos ten van de club in Californië op te voeden tot het einde van den oorlog, want met het oog op den oorlog behoorde het helaas tot de mogelijkheden, dat vijandelijke vliegtui gen Canada zouden kunnen bombardeeren en het kostbare leven van de vijf kleine meisjes moest tot eiken prijs worden be schermd Dooh de vader weigerde. Hij had zoo zijn eigen opvattingen. Hij antwoordde zeer be leefd, dat hij den Californiërs buitenge woon dankbaar was voor hun edelmoedig aanbod, doch dat hij daarvan geen gebruik zou maken, „want", zoo schreef hij, „mijn niet in gevaar FILMS GENOEG IN NEDERLAND. Een extra kans voor de Hol- landsche film? Doe gewoon, dan gaat het óók gewoon"! Dit devies heeft de Hol lander wel buitengewoon goed in zijn ooren geknoopt! Want. zooals de directeur van den NedL Bios coopbond, de heer A. de Hoop, ons gisteren in een interview vertelde, de Nederlander pakt nog steeds zijn bioscoop je... Wél was het bioscoop bezoek. in de dagen van zeer groote spanning voor ons land, nu eenige weken geleden, veel minder, maar spocdia genoten de Helden en Heldinnen van het witte doek weer de oxide belangstelling. „Bent U niet bang dat we hier in verband met de oorlogstoestand een te kort aan films krijgen?" vroegen wc. De heer de Hoop ver zekerde ons. dat voor die vrees geen reden is. Ten eerste hebben we nog vele films, die nog nooit ver toond zijn, ten tweede zet Ameri ka zijn productie voort en hieruit betrekken wij toch 60 pet. van on ze rolprenten. Zou de aanvoer der Amerikaan sche films niet meer via de neutra le schepen kunnen plaats vinden, dan vestigen, we onze hoop op de transatlantische Clippers van Oom Sam. Verder is men in de Fransche studio's al weer aan t werk ge gaan en in Engeland heeft men ook weer plannen... Bovendien is de Nederlandsche productie er óók nog! Tevens»probeert Italië nu een plaatsje op de markt te krijgen. De één z'n dood... Onze zegsman vertelde ons nog dat de Bioscoopbond zuinig gaat worden op oude copieën van uit de circulatie genomen films. Nu de waarde van het celluloid zoo ge stegen is, komen velen in de ver leiding hun oude copieën te ver- koopen, maar de Bond heeft dat liever niet. Hierbij zit de angst voor gebrek aan films echter niet voor, zoo verklaarde de heer de Hoop ons nog met nadruk. Wij kunnen dus, wat ons bios- coopje beereft, in ieder geval ge woon doen. dochters zijn onderdanen van den Koning van Engeland en als, zoodanig hebben zij haar plicht te doen, evenals alle andere on derdanen des Konings. Zij willen alle lasten ep gevaren trótseeren, welke ieder ander Engelschnuan heeft te trótseeren. Een Dionne heeft nog nooit in de ure des gevaars zijn vaderland in den steek gelaten; en ik zal nooit toelaten, dat mijn dochters de eersten zijn, die zich aan zoo iets schuldig maken." En zoo blijven de vijf zusjes dus Cana- deesjes! Morgen Is het NederlandBelgië. Om 2 uur zullen oranje-wit en rood-zwart elkaar in het Feyenoord-stadion te Rot terdam voor de zooveelste maal in de baren vliegen. Ondanks oorlog, ondanks mobilisatie, ondanks andere moeilijkheden kon noch de K.N.V.B., noch de K.B.V.B. buiten deze traditie, die sedert jaren ingeworteld is in de voetbalgeschiedenis van deze beide lage landen aan dc Noordzee. Ditmaal wordt deze vreedzame strijd onder wel heel bijzondere omstandigheden gestreden. En toch... toch zullen de „gelukkigen", die een plaatsje in het Stadion machtig kunnen wor den en ook de millioenen, die AVRO's radio verslag zullen beluisteren, enkele uren al deze kommer en ellende vergeten en ondergaan in een voetbalvreugde, die weldadig zal aandoen. Een jubileum-match. Deze eerste HollandBelgië wedstrijd heeft nog een ander bijzonder tintje, n.1. het feit, dat dit een z.g. extra-wedstrijd is ter eere. van het 50-jarig jubileum van onzen Kon. Ned. Voetbalbond. Wie anders dan onze nabuur België, waar mede Nederland al sedert jaren de beste be trekkingen op voetbalgebied mee onderhoudt, kon worden uitgenoodigd om ter eere van dit jubileum een brjzonderen interlandwedstrijd te komen spelen? De Belgen hebben deze uitnoodiging met groote vreugde aanvaard en sedert eenige weken is de training In vollen gang. Want beide landen willen natuurlijk, nu het een eerewedstrrjd betreft, zoo goed moge lijk voor den dag komen. Er is ditmaal een groote handicap, n.1. het onder de wapenen zijn van diverse prominente krachten, maar dank zij de medewerking van de militaire autoriteiten kon dit „ongemak" tot het allernoodzakelijkste minimum worden teruggebracht. En als we zoo de elftallen bekijken, dan blijkt wel, dat zoowel Holland als België met hun sterkste „elf" in het veld zullen treden. Het Nederlandsche elftal. Ons nationale elftal telt een paar debu- Ro°d*zwart tanten, n.1. keeper Michel en linkshalf Pou- lus S'r. Over de opstelling van keeper Michel is nogal wat critiek losgekomen, daar men over het algemeen de voorkeur gaf aan Dijkstra. Toch is deze critiek o.i. ongegrond, want als men de prestaties van beide keepers van den laat- sten tijd met elkaar gaat vergelijken, dan vertoont ontegenzeggelijk de V.S.V.-doelman een meer constanten vorm. Onze achterhoede bestaat uit het beproefde duo Caldenhove-Wilders, waardoor Nederland er zeker van is, dat de verdediging in goede handen is. Als Wilders tenminste van de partij zal zijn, daar hij in den oefenwedstrijd van Woensdag j.1. een blessure heeft opgeloopen. Onze halflinie moet haar sporen op inter nationaal voetbalgebied nog verdienen. Zoowel Anderiessen als Van Heel hebben hun voetbal schoenen aan den kapstok gehangen en... eerlijk gezegd: volwaardige plaatsvervangers zijn er nog niet te vinden. Wel heeft Stam van V.U.C. reeds met goed gevolg gedebuteerd in „Oranje", doch dat was als linkshalf. Zijn optreden als spil zal dus een volkomen vraag- teeken zijn. Voor de plaats van Van Heel waren 3 ge gadigden, die elkaar geen duimbreed toegaven, n.1. Stijger (BI. Wit), Poulus (S.V.V.) en Loof (A.D.O.). Dat men den Schiedammer gekozen heeft, dankt deze aan zijn goede prestatie in den wedstrijd RotterdamRest van Neder land. De voorhoede is ongewijzigd gelaten. Kick Smit schijnt weer geheel hersteld te zijn van zijn verwondingen en indien „ons kanon" Vente met vreedzaam „scherp" zal schieten, dan zal onze stormlinie zeker niet het minste deel van het elftal zijn. De eenige „twijfelaar" is Lenstra, die minder goed in vorm schijnt. Wellicht had men daar beter den Sparta- man Drok voor in de plaats kunnen zetten, daar deze ex-internationaal den laatsten tijd zeer productief speelt. Al met al echter is onze nationale voetbaleer weer in goede handen en gaan we vol ver trouwen met deze Oranje-elf in zee. De Belgen. Ook dé Roode Duivels komen met een ge routineerd elftal. Slechts één debutant is hier, n.1. de middenvoor van Craen van de Liersche S.K., die in militair verband dit jaar opval lende prestaties boekte en daarom ook ver kozen werd boven Capelle. Voorts zijn daar weer een Braine, een Voorhoof, een Buyle en niet te vergeten aan voerder Paverick, die allen hun sporen reeds lang verdiend hebben en het onze jongens danig lastig zullen maken. Een ieder kan er dus van overtuigd zijn, dat, ondanks den moeilijken tijd, die we doormaken, HollandBelgië, de tra ditie van spanning getrouw zal blijven en Nederland WILDERS BI. Wit PAUWE Feijenoord DRAGER D.W S. BUYLE Daring LENSTRA Heerenveen BRAINE Beerschot MICHEL v.s.v. STAM V.U.C. VENTE Feijenoord Aanvang twee unr. CALDENHOVE D.W.S. POULUS Sr. S.V.V. SMIT Haarlem Oranje-wit DE HARDER V.U.C. VAN CRAEN Liersche S.K HENRY Daring CALENBERGH Anderlecht GOMMERS Beerschot DE RAEDT Gantoise VOORHOOF Liersche Sportkring VANDEKERKHOVEN White Star PAVERICK Antwerp FIEVEZ White Star België ook dat sportiviteit en gezonde voetbal rivaliteit dezen strijd zullen maken tot één, waarop beide ploegen met trots en voldoening zullen kunnen terugzien. Veel succes, Oranjehemden! Afdeeling E. Er is in deze afdeeling een derby aan de orde HRC 4 ontvangt n.1. Helder 3 (10 uur). En aangezien er in Den Helder maar al te veel lieden zijn, die ongaarne een Zondag doorbrengen zonder persoonlijk van een wed strijd getuige te zijn geweest, zal deze kamp menigeen tot een gang naar de Sportlaan lokken. Waarschijnlijk niet ten onrechte. De elftallen kunnen op hun sterkst worden sa mengesteld en er is rivaliteit genoeg. Thuis won Helder 3 met 52. Ook nu is ze favo riet, maar tot 52 zal ze het ditmaal niet gemakkelijk brengen. Watervogels 2 ontvangt de leiders (2 uur) uit Petten. De Vogels behaalden Zondag maar een magere zege op Succes 2. Petten is onge twijfeld een stuk zwaarder, vooral nu deze na het gelijke spel tegen Helder 3 ongaarne nog meer steken wil laten vallen. We vree zen dan ook, dat de Vogels de punten aan meester Geensen c.s. moeten meegeven. Afdeeling K. Schagen 2 zal thuis wel raad weten met JVC 2 (10 uur). Helder 5 verrastte Zondag door tegen Atlas 2 gelijk te spelen. Nu krij gen de withemden bezoek van BKC 2 (10 u.) en in weerwil van het feit, dat BKC 1 vrij is, voorzien we het tweede elftal van de Polder- schen een zware uitreis. Afdeeling R. BKC 3 ontvangt Oudesluis 2 (10 uur). Bei den zijn nog in den strijd om de leiding be trokken, ofschoon ze daarin niet den boven toon voeren. Wie verliest zingt voorloopig een toontje lager. Er is weinig van te voren van te zeggen. We wachten den uitslag met belangstelling af. De mannen van het Werk dorp Nieuwesluis blijken lang niet mis te zijn. Na Barsingerhorn werd nu Winkel 2 het slachtoffer (80. Thans zullen de heeren echter bezoek krijgen van Winkel 1 (2 uur), wat zooveel als de vuurproef beteekent. Toch hebben we geen slechten kijk op de kansen der thuisclub en Korver c.s. dienen dan ook da nig op te passen, dat hun niet opnieuw een pun,t wordt afgenomen. Ad 4>iranten. Afd. O. HRC a klopt thuis HRC c (12 uur). HRCb trekt naar Succes a (10 uur), waar van het o.i. ten tweede maal zal moeten ver liezen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 9