eroep op Rusland en Finland Vrachtauto door dieseltrein verwrongen VOLKENBOND Nieuw Duitsch vredes-offensief DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER N* S* B. werkt „Staakt de vijandelijkheden!" Afwijzend antwoord van Moskou verwacht Op paarden ingereden Stalin ontvangt Estlands opperbevelhebber „onder den grond" Berlijn zou tot verstrekkende concessies bereid zijn VjjEERBERICHT Als Nederland aangevallen wordt Laan, Schaden, Tel. «1 (2 lijnen). Kenjretal 2240 DINSDAG 12 DECEMBER 1939. 84e JaarBanB No. 11059. fcgove N.V Uitg.-M,. „Ha*a ,<4, Noofdcritworticr- ci'CoinVml De door de Volkenbondsvergadering ingestelde commissie, die be last is met de behandeling van het beroep van Finland, heeft gister avond besloten, op voorstel van den Zweedschen vertegenwoordiger, en met algemeene stemmen, om Rusland uit te noodigen hedenavond te doen weten, of het de vijandelijkheden wil staken en vredesonder handelingen met Finland onder auspiciën van de Volkenbondsver gadering wil openen. Dit besluit onderbreekt den loop der te Genève begonnen beraadslagingen niet. ®en ze"fie vraag is aan Finland voorgelegd en is reeds namens dit land door den Finschen gedelegeerde Holsti, aangenomen. meisje. bij del Men heeft, zegt de Msb., deze voor zichtige procedure gekozen om ach teraf niet bet verwijt te krijgen, dat de Sovjet Unie geen kans heeft ge kregen zich te verdedigen. Columbia en Mexico, die nog steeds weifelden ten opzichte van de viraag of de Sov jet Unie moet worden geroyeerd, hebben instructies gekregen van hun regeeringen om eerst het geheele Vol kenbondsapparaat te gebruiken al vorens in een uitsluiting van de Sovjet Unie toe te stemmen. del i!" ver-j r er isl ltanj op del Hen verwacht niet, dat Rusland toestem van oc 2ai antwoorden. Dfl commissie komt hedenochtend reeds bijeen vóór zij het antwoord ontvangen heeft om verdere maatregelen te beramen. De En- gelschen zijn thans gerustgesteld. Antwoordt Sovjet Unie niet, of negatief, dan heeft Volkenbond het recht sancties te nemen en dan kan Engeland zich rustig bij de uit sluiting aansluiten. Antwoordt de Sovjet- Unie wel, dan moeten ook de Zuid-Ameri kanen hun houding veranderen. Door dit beroep op beide strijdende par tijen is de kwestie van de uitsluiting van Rusland uit den Bond iets op den achter- richten grond geraakt. Dat de Finsche vertegenwoordiger tegen deze procedure geen bezwaar heeft gemaakt, is begrijpelijk. Het versterkt de positie van zijn land, indien Moskou mocht weigeren en daarenboven is duidelijk, dat Helsinki, hoe dankbaar ook voor de uitingen van mede leven in Genève als hoofddoel voor oogen houdt de wereldsympathic om te zetten in practische hulp. Holsti heeft er geen doekje om gewonden, dat Finland niet gebaat is met een veroor deeling van Rusland, maar van de leden ondersteuning verwacht door middel van strijdkrachten ter land, ter zee en in de lucht Het schijnt dat Noorwegen en Zweden be reid zouden zijn, dergelijke materieele hulp te bieden, indien althans voldoende andere staten eveneens daartoe bereid zouden zijn. De onderhandelingen in de commissie van dertien, die heden reeds zullen worden voort gezet, ook gedurende de periode, dat het antwoord van Moskou en Helsinki nog niet gearriveerd zal zijn, zullen waarschijnlijk in hoofdzaak betrekking hebben op de mate rieele hulpverleening. Men spreekt zelfs over de moge lijkheid van de benoeming van een coördinatiecommissie voor die sta ten, die tot hulpverleening bereid zouden zijn. Deze coördinatie-com missie zou echter wegens Zwitser- lands neutraliteit niet in Genève bij eenkomen. /aude» jp uit ging ft ja- i dee- t niet' nelijk zet- •at ik, onbe- n on- es te iheelej tU3-< emen' - met ld de t toe i.) Ernstig verkeersongeluk op den Betonweg van Hilversum naar Bussum. Op den z.g.n. Betonweg van Hilversum naar Bussum. heeft gisteravond een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Een zekere de P. uit Bussum liep daar met een zestal paarden, welke hij op de markt te Utrecht gekocht had, op den weg welke ter plaatse niet verlicht is. Hij werd achterop gereden door een auto. waarvan de bestuurder, te meer daar het donkere paarden waren, den man en de dieren niet opmerkte, met het gevolg, dat de automobilist temidden van do dieren terecht kwam. Een der paarden werd op slag gedood, terwijl de B. zelf langs den weg werd geslingerd. Met een zware her senschudding werd hij naar de St. Gerardus Majella-stichting te Bussum overgebracht. De andere paarden sloegen op hol en zijn later op verschillende plaatsen gegrepen* HET VERDRAG VAN WEDERKEERIGEN BIJSTAND IN PRACTIJK? Stalin heeft gisteren generaal Lai- doner den opperbevelhebber van 't Estlandsche leger, in gezelschap van den Estlandschen gezant Rei ontvangen. Bij de ontvangst waren tegenwoordig Molotof, de Russische minister van Bui- tenlandsche Zaken en Worosjilof, de roode generaal. Het onderhoud heeft bijna een uur geduurd. Deze conferentie staat ongetwijfeld in verband met het feit, dat Moskou, zooals wij gisteren in een deel van onzen oplaag nog konden mededeelen, een beroep heeft gedaan op Estland tot hulp bij den inval in Finland. De „News Cronicle" bracht al thans het bericht, dat de Sovjet-Unie het verdrag van wederkeerigen bijstand dat tusschen Estland en Rusland bestaat, in practijk wilde brengen. INZITTENDEN UIT CABINE GE SLINGERD EN DAARDOOR AAN EEN WISSEN DOOD ONTKOMEN. Toen een vrachtauto, een tractor met op legger, toebehoorende aan de timmerfabriek „Samenwerking" te Berg-Ambacht, gisteren avond tegen zeven uur uit de richting Reeu- wijk den overweg Zwarteweg te Gouda na derde, kwam een stoomtrein uit de richting Utrecht aan, welke op weg was naar Gou da en den ovenveg passeerde. Van de an dere zijde kwam even later de uit een ledig treinstel van twee rijtuigen bestaande die seltrein, welke om 18.-48 uur het station Gou da had verlaten, met bestemming Utrecht. Signalen niet opgemerkt. De 32-jarige bestuurder van de vrachtauto, J. Graafland, die den stoomtrein liet passee- ren, heeft blijkbaar geen aandacht geschon ken aan den naderenden dieseltrein, hoewel de wagenbestuurder, de heer Varion uit Utrecht, luide signalen gaf. De chauffeur reed door, met het ge volg, dat de auto midden op de spoor baan door den dieseltrein werd ge grepen. De autobestuurder en zijn metgezel, de negentienjarige fabrieks arbeider A. J. de Bruyn, die met mi litair verlof was, werden uit de ca bine geslingerd, waardoor zij aan een wissen dood ontkwamen. G. kwam onder aan den spoordijk bij een sloot terecht, waar hij bewusteloos met hoofdwonden werd gevonden. De B. sloeg op de spoorbaan neer en bleek slechts lichte verwondingen aan hoofd, han den en beenen te hebben opgeloopen. Auto als verwrongen massa. De tractor en de oplegger vlogen tegen een mast van het electrisehe net. waar zij als een verwrongen massa bleven liggen. In het ziekenhuis vernamen wij bij informatie, dat de toestand van G. gisteravond niet levens gevaarlijk was. Naast de rails doorgereden. Van den dieseltrein. welke een snelheid van vijftig kilometer had, ontspoorde bij de botsing een der rijtuigen,, dat nog tweehonderd me ter naast, de rails doorreed. Het gevolg van het dei'aillement was. dat alle treinen op het baanvak GoudaOude water op enkel spoor moesten rijden, waar door verscheidene treinen moesten uitvallen en de overige in beide richtingen een half uur vertraging hadden. Een materieeltrein uit Utrecht arriveerde spoedig, waarna met het opruimingswerk werd begonnen. Het liet zich aanzien, dat het tot diep in den nacht zou duren voor de gederailleerde trein weer dn het goede spoor zou staan. INVAL IN EEN KELDER. ZEVEN EN TWINTIG JONGELINGEN OPGEPAKT. De wet op de weercorpsen over treden. De Haagsche politie heeft gisteVavond om streeks negen uur een inval gedaan in het perceel De Mient 158, waarin is gevestigd een zaak in grafzerken en grafmonumenten. De inval geschiedde, omdat de politie vermoed de, dat in den kelder van dit perceel hande lingen gebeurden, welke in strijd zijn met de wet op de weercorpsen. Omstreeks negen uur verzamelden zich onder leiding van com missaris W. Hol in de omgeving van het huis eenige inspecteurs en rechercheurs. Toen men het oogenblik gekomen achtte een on derzoek in te stellen, werd eerst eenmaal en vervolgens nog een tweede keer op de winkeldeur geklopt. Toen deze werd geopend, stormden de politiemannen naar binnen, zij renden onmiddellijk het trapje af, dat naar den kelder leidt en toen zij de kelderdeur openden, zagen zij in de onderaardsche ruimte verscheidene jongemannen, die in twee groepen vrije- en ordeoefeningen uitvoerden. De kelderroosters waren afgedekt met matten, zoodat geen lichtschijn sel naar buiten kon doordringen. Met het doel het geluid te dem pen, lagen ook op den grond matten. Zeven en twintig Jongelingen. Het gezelschap bestond uit 27 jongeman nen tusschen de 18 en 25 jaar. De oefenin gen stonden onder leiding van een 20-jarigen jongen W. A. S. Zij allen zijn lid van de N.S.B. De politie vond in den kelder, welke geheel onder den winkel doorloopt, enkele florets, bokshandschoenen, een portret van den heer Mussert, een N.S.B.-vlag. benevens eenige N.S.B.-emblemen. Ook werd een gra- mofoon in beslag genomen. Het gezelschap is met eenige arrestanten wagens naar het hoofdbureau van politie vervoerd en in voorloopige" politiebewaring gesteld. Dc eigenaars der zaak. De eigenaar van de zaak is op het oogen blik in militairen dienst. Zijn vrouw was gisteravond thuis en is eveneens naar het hoofdbureau van politie opgebracht. De zaak wordt thans tijdelijk beheerd door den schoonvader van den eigenaar, den heer C., wonende op het Newtonplein. Ook hij is in den loop van den avond aangehouden en naar het hoofdbureau van politie overge bracht De hoofdcommissaris van politie, de heer N. G. van der Mey, was bij den inval tegen woordig. HITLER BEVREESD VOOR BOLSJE- WISEERING? PROPAGANDA TE GENèVE. DUITSCHLAND ONT KENT. „Daily Express" geeft onder den titel „Nieuw vredesplan van Hitier" leven aan hardnekkige berichten, waarvan U. P. ech ter zegt geen bevestiging te kunnen krij gen, dat een 35-tal Duitsche journalisten te Genève propaganda maken voor een plan tot staking der vijandelijkheden, waarbij Duitschland bereid zou zijn om Tsjecho-Slowakije, met uitzondering van het Sudetenland, prijs te geven en een on- afhankelijken Poolschen staat te erkennen. Bovendien zou Duitschland bereid zijn, een plebisciet in Oostenrijk te laten hou den. Het Derde Rijk zou in het bezit blijven van Sudetenland, Dantzig, de Corridor, Opper-Silezie en een deel van de vroegere provincie Posen. Berlijn ontkent. In bevoegde kringen te Berlijn worden de berichten omtrent een nieuw Duitsch vredesoffensief ontkend. Om deze' ontkenning te staven herinnert men er aan, dat in Oosterijk reeds een ple bisciet is gehouden en vraagt men, waar om men dat nog eens zou overdoen. Men beschouwt de geruchten als een proefballon. Genoemde kringen voegden er nog aan toe, dat Duitschland, Engeland en Frankrijk reeds aangeboden had, een pact te onderteekenen, zoodat het hier waarschijn lijk het herleven van oude geruchten geldt. Ook deze kringen beschouwen de geruch ten als zeer onwaarschijnlijk* Italië tusschenpersoon? De „Soir" meldt uit Genéve, dat er in derdaad in Italiaansche kringen geruch ten circuleeren omtrent een nieuw Duitsch vredesoffensief, waarvan, volgens genoemd blad, de Fransche regeering via Rome reeds op de hoogte gesteld zou zijn. De nieuwe Duitsche vredesvoorstellen die de „Soir" onder het grootst mogelijk voor behoud publiceert, komen, seint U.P., vrij wel overeen met de hooger reeds vermel de: dus herstel van Tsjecho-Slowakije met uitzondering van Sudetenland, restauratie van een Poolschen Vrees voor het communisme? De „Daily Express" schrijft in boven aan gehaald artikel, dat de Duitsche houding thans veranderd zou zijn. als gevolg van den Russischen aanval op Finland, waar door duidelijk geworden zou zijn dat Sowjet Rusland de gemeenschappelijke vijand van de geheeie wereld is. Daarom zouden de Duitsche agenten thans trachten de neutra len over te halen om Duitschland te helpen om een vrede met de gealieerden tot stand te brengen teneinde Duitschland de vrije hand te laten voor een tegen het bolsjewis me gerichte kruistocht. Er wordt aan toegevoegd, dat Duischland tegenover de neutralen verklaart dat Hit- Ier geen pact met Rusland gewild heeft, doch dat dit hem door de onredelijke houding van Engeland en Frankrijk is opgedrongen." Dat dergelijke vredesgeruchten de ronde doen is geen wonder. De politieke positie, vooral van Nazi-Duitschland. is zeer ge compliceerd. De minst voor Hitier te vreezen vijanden worden bijna de geallieerden. Hitier ziet de verontwaardiging tegen de Russische aanval op Finland zich keeren tegen eigen land en het is vermakelijk om te zien hoe Berlijn tracht de verantwoorde lijkheid voor dezen overval op Londen af te wentelen. Als Engeland ons niet had trachten te om singelen zouden wij Moskou de vrije hand niet hebben gelaten, zijn stemmen, die me» herhaaldelijk te Berlijn kan opvangen. Daar komt bij, dat de Italiaansche anti communistische houding ook Duitschland sterk in zijn bewegingsvrijheid in Oost Euro pa gaat hinderen. Met veel beleid moet Hitier immers trach ten zijn vriend Benito uit het kamp der ge allieerden vandaan te houden, maar daar toe moet hij weer Stalin remmen in diens duidelijk streven naar overheersching van den Balkan. Zoo ziet Duitschland in het Oosten een toestand groeien; welke zijn politiek ver lamt en daarnaast door de aard van de Russische ideologie de nationaal socialisti- tische staatsvorm bedreigt. Verwonderlijk zou het dan ook niet zijn als Duitschland trachtte in 't Westen, zon der al te groote concessies, vrede te krijgen. In het Oosten pakken donkere wolken zich samen en in die richting is voor de naar machtsuitbreiding strevende Duitsche poli tiek ook meer winst te behalen dan in het Westen, waar hoog ontwikkelde cultuurvol ken leven en dus practisch gebiedsuitbrei ding uitgesloten moet worden geacht. Duitschlands toekomst ligt in het Oosten, schreef Hitier in „Mein Kampf'. De Fueh- rer zal deze stelling nog wel niet losgelaten hebben! Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT Verwachting: Meest matige, ia het Noordoosten wellicht toenemende Oostelijke wind, betrokken tot gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. ZOU BELGIË ZIJN NEUTRALE- TEIT KUNNEN PRIJSGEVEN. - BELANGRIJKE VERKLARING VAN VAN CAUWELAERT. Van Cauwelaert, de voorzitter der Belgi sche Kamer, die gisteren in het Katholieke Vlaamsch Verhond het woord heeft gevoerd, heeft betoogd, dat de officieele neutraliteit van België de burgers niet kan en mag be roven van hun recht zich vrijelijk te uiten, zelfs in het openbaar, over dc oorlogvoering. Van de regeering zelf, aldus Van Cauwelaert, kan niet worden verwacht, dat zij onver schillig blijft tegenover het morcele aspect der internationale problemen, want „indien de moraal door de neutralen zou worden verloochend, terwijl zij door de belligerenten met de voeten wordt getreden, zou dit voor de wereld een dubbel en ongetwijfeld on herstelbaar verlies beteekenen". Vervolgens analyseerde de Kamervoorzit ter het politieke aspect der neutraliteit en legde met betrekking tot de houding van België tegenover N e d e r la n d de volgende verklaring af: „Niets zou onjuister zijn dan te beweren, dat een agressie tegen Ne derland de positie van België niet zou wijzigen. Onze zelfstandigheids- verklaring ontheft ons niet van het recht tegenover gebeurtenissen, wel ke onze essentieel bestaansvoorwaar den in gevaar zouden brengen, onze neutraliteit prijs te geven zonder dat welk land ook er de conclusie uit zou kunnen trekken, dat wij in onze ver plichtingen Jegens hem zijn tekort geschoten". T IS NIET VROOLIJK MEER... De Reichsbahnzentrale für den Deutschen Reiseverkehr had tot dusver op haar post stempel, ondanks den oorlogstoestand, vast gehouden aan haar devies: „Reist in het vroolijke Duitschland". Thans heeft zij dit, aldus de N.R.Ct. echter laten veranderen in: „Duitschland, het land van de cultuur en de vooruitgang." Een gevaarlijk werkje De mannen, die men op onderstaand plaatje aan hot werk ziet, zullen over een goed stel zenuwen moeten beschikken. De door hen ontdekte drijvende mijnen worden vanuit een roeiboot ongevaarlijk ge maakt, waarna ze aan boord van een mij nenveger worden geheschen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1