Buitengewone dienstplichtigen van 1938, '39 cn '40 aan de beurt De „Bremen" veilig in Duitsch'and Geen nieuwe Paravanes? Echtscheiding, Zondagswet en extremisme Waterstaatsminister vóór alles spoorwegman! Kantongerecht Den Helder Tweede Kamer Vervanging van H. Ms. Willem van Ewijck DS. OUWERKERK VELDPREDIKER-AF. DE MINISTER LAAT ZICH NIET UIT OVER DE SLAGKRUISERS. In zijn antwoordrede bij de behande ling van de Defensiebegrooting, heeft minister Dijxhoorn gistermiddag in de Tweede Kamer allereerst hulde gebracht aan de weermacht, die op voorbeeldige wijze haar plicht doet. Ten aanzien van de oud-gepensionneerden neemt spr. het standpunt in van zijn ambts voorganger; hij acht een commissie van on derzoek niet noodig. Vlootoom missie. Er is verband tusschen de werkzaamheden van de leger- en vlootcommissie en de Sta- ten-Gencraal, dit is evenwel niet bij het K. B. vastgelegd. Hel is echter niet altijd gewenscht, dat iemand, die geen lid meer is van de Staten-Gencraal, aftreedt als lid. Periodieke aftreding achtte spr. ongewenscht. De meerderheid dient echter uit Kamerleden te bestaan. Spr. zal de kwestie nader bezien. Hoe is de rechtspositie van den soldaat en den matroos? Als die den dienst wegens ge breken moet verlaten, wordt een invalidi teitspensioen toegekend, afhankelijk van rang en invaliditeit. De nagelaten betrek kingen hebben recht op pensioen. Ten aanzien van het burgerpersoneel dat werkzaam is bij defensiewerken, is een regeling in voorbereiding van uitkeeringen in geval van ziekte of ongeval. Extremistische invloeden. De minister is van meening, dat extremis tische stroomingen en politiek in het leger moeten worden tegengegaan. Spr. blijft op déraillementen in bladen als „Onze Vloot" attent. Naar het bericht van E.D.D. betreffende een N.S.B.-vergadering in het stafkwartier ergens in Nederland, is een onderzoek in gesteld. Ds. Ouwerkerk is geen lid meer van de N.S.B. (Geroep: weer lid). Spr. heeft een onderzoek ingesteld, dat hem aanleiding gaf, het Kon. Besluit der benoeming tot veldpre diker voor intrekken voor te dragen. Aan Ds. Ouwerkerk is hiervan telegrafisch be richt gezonden. De 1.7 millioen per dag. Spr.-is doordrongen-van den- eisch van zuinigheid. Hij betreurt, dat in den aanvang 'onnoodig veel geld is uitgegeven. De mobilisatie kost 1.7 millioen per dag. Tot spr.'s spijt kan spr. een vergelijking met België thans niet aanvaarden. Spr. weet niet welke factoren daar gelden. (Zie „Wij lazen voor U" in ons blad van gis teren, red.) Wat de militaire kleeding be treft! de posten aan de kust krijgen olie- jassen. Onze luchtdoelartillerie. De luchtdoelartillerie is van stonde af versterkt; de vorige week is weer de eer ste batterij van 7V2 c.M. van nieuw be stelde 20 batterijen aangekomen. De ove rige zullen spoedig volgen. De grondstof fen voor het urgentieprograma 1940 zijn aangekondigd. De grensbeveiliging. Grensbeveiligingstroepen zullen zooveel mogelijk worden omgewisseld met verder naar achteren gelegen troepen. Men latè aan de reegering over. welke maatregelen mogelijk zijn. Men schenke haar vertrou wen; spr. heeft geen reden, op de bezwa ren tegen de radiorede van den minister president in te gaan. De slagkruisers Spr. heeft geen bezwaar, bezitters van de hoofdacte toe te laten tot de officiers opleiding. Wat de defensie in Indië betreft, spr. onthoudt zich van beschou wingen. Het advies der Indische re geering is een paar dagen geleden ontvangen. Het wordt met spoed bestudeerd. Verschillende opmerkingen zijn hierbij goede studie-objecten. Het scheppen van een bepaalde sfeer late men rustig zijn gang gaan, mits het reclame van gepas- tcn aard is. Als straks de zaak aan de ordo komt. vallen alle omhulselen, waarin ze gcknpseld was, vanzelf weg. H. Ms. „Jan van Gelder" is zoo goed als hersteld. Voor de vervanging van H. Ms. „WiUem van Ewijck" zullen weldra gelden worden aangevraagd. Bij het geven van opdrachten aan wer ven wordt er rekening mede gehouden, of die werven al eerder vlootmateriaal heb ben gebouwd. Men bedenke voorts, dat verandering in de orders verschuiving van werkloosheid betreft. Beveiliging der koopvaardij. Beveiliging der koopvaardij is een zorg voor den Minister van Waterstaat, deze zal een commissie benoemen, waarin de Marinestaf is betrokken. Bij een persconferentie naar aanleiding van een marinefilm. zijn gegevens ver strekt over vloothouw; d'e waren niet ont leend aan liet ranport. Spr. weerlegt ver der enkele bedenkingen jegens marine-offi cieren. In de maatschappij terug... Wat hel terugkeeren der demobiliseerden in de maatschappij betreft, geeft spr. aan overleg met de werknemers de voorkeur hoven een wettelijke regeling; de laatste zou immers tot gevolg hebben, dat de patroons zich nog mèèr dan nu gingen voorzien van niet-dlenstplichtig personeel. Vervanging van ouderen door jongeren. Bij de vervanging van andere lichtingen door jongeren komen vele vraagstukken kijken. Het is niet zoo eenvoudig. Tegen op leiding bij den troep heeft spr. bezwaar. Recrutcn zouden een blok aan het been zijn bij het veldleger. Opleiding met uit dén grond gestampt kader geeft niet veel re sultaat. In April en Juni zullen buitenge wone dienstplichtigen van de lich tingen 1938, 1939 en 1940 worden op geroepen, in den leeftijd van 19—22 jaar. Daarna zullen afwisselend ge wone en buitengewone dienstplichti gen onder de wapenen komen. Kostwinnersvergoeding en. Spr. overweegt een regeling voor de kost winnersvergoeding van ongehuwde zelfstan digen. Wat de inundatie betreft, zal de minis ter het ongerief tot een minimum doen be perken; de geïnundeerden dragen hun lot waardig. Het fatsoen. lenslote besprak de minister het werk an O. en O. Aan het fatsoen mag in geen geval te kort worden gedaan, zoo zeide hij, ook niet in de cantines. De fracties beantwoordend, die tegen de bcgrooting zullen stemmen, verklaarde de heer Dijxhoorn, dat de soldaten wel van de vredespolitiek doordrongen moeten zijn, doch óók gereed ons grondgebied tot het uiterste te verdedigen (applaus) Tijdens de replieken trok de heer de Vis ser (comm.) zijn motie betreffende de ouü- gepensionneerden in. De heer Schaepman (r.k.) merkte nog op, het geen bezwaar te vinden dat de Indische vlootvoogd admiraal Helferich in debat treedt mot prof. Eigeman, doch spr. meent dat die vlootvoogd geen juist begrip van diens staatsrechtelijke positie heeft getoond. De defensiebegrooting werd z.h.st. goed gekeurd met aanteekening dat de commu nisten en clir. democraten er tegen zijn. Eveneens werd z.h.st. aagenomen het verhoogde buitengewoon defensiekrediet voor 1939 ad f 100 millioen. Koninklijke Marinereserve. Bij het wetsontwerp to, wijziging der wet voor de Koninklijke Iarine-reserve be pleitte de heer Sch; ,,man handhaving van de beide categorieën t.w. beroeps- en reserve-officieren; dus zonder inschakeling van een tusschenklasse. Minister Dyxhoorn antwoordde, dat in een tekort aan reserve-officieren moest worden voorzien, hetgeen inmiddels is ge schied. Voor het overige verandert er niets ïr^de' bestaande categorieën. Het wetsontwerp werd z. h. st. goedge. keurd. Tc half zes werd de vergadering ge schorst tot des avonds acht uur. Engelsche duikboot torpedeerde niet! Duitsche waarnemingsvliegtui- geil drukken den onderzeeër onder water. De trotsche Oceaanstoomer van den Noordduitschen Lloyd, het 51000 ton metende vlaggeschip der Duit sche koopvaardijvloot, de „Bremen" is. na een lang oponthoud in Moer- mansk, behouden in de Duitsche wateren aangekomenl Men zal zich herinneren dat de Bremen op de terugreis van New Yoric naar Duitsch land was. toen de oorlog uitbrak en daarna langen tijd een geheimzinnige waas over de juiste verblijfplaats van het schip heeft ge hangen. De meest fantastische geruchten deden de ronde en ten slotte bleek de Bre men er in geslaagd te zijn de haven van Moermansk binnen te loopen. Natuurlijk hebben de schepen der Brit- sche oorlogsvloot ijverig naai den Duitschcn stoomcr gespeurd. Maar de „Bremen" bleef rustig te Moermansk liggen en eerst toen de „kust veilig" was in hoeverre men ten minste nog van veilig kan spreken heb ben de autoriteiten het bevel tot vertrek ge geven. Engelsche duikboot zag het schip Te Londen wordt verklaard, dat een Britsche duikboot de Bremen heeft waargenomen en zelfs binnen torpe- dobereik is gekomen. Het koopvaar dijschip is echter niet getorpedeerd, omdat het schip te ver van land was, dan dat do opvarenden met open booten veilig de kust zouden kun nen bereiken. Voorts wijst men er van Engelsche zijde op, dat het een ontzaglijke taak zou zijn geweest voor een duikboot, om een schip als de „Bremen" als prijs op te brengen, aan gezien dc snelheid van de „Bremen" om streeks 30 knoopen is, terwijl een duikboot aan de oppervlakte tusschen dfc 15 en 20 knoopen loopt cn bovendien nog dc mogelijk heid bestaat, dat de „Bremen" bewapend is. Duikboot onder water gedrukt. De Duitschers geven een andere lezing. Het oppercommando van dc weermacht maakt bekend, dat de marine maatregelen had genomen voor het veilig hinnenbren gen van het schip; o.a. waren vliegtuigen uitgezonden om het schip de noodige be scherming te geven. In de Noordzee trachtte een Britsche duikboot dc „Breinen" aan te vallen. Eén van de vliegtuigen die uitge zonden waren ter bescherming van de „Bremen", drukte den Engelschen onderzeeër echter zoo onder water, dat de aanval verhinderd werd. Zooals begrijpelijk is, heerscht er in Duitschland en vooral in scheepvaartkringen groote vreugde over de behouden thuiskomst. Overigens is het nog niet bekend, waar de Bremen precies is binnengeloopen. Naar orde in den N. O. polder Voorloopige gemeentelijke indee ling na"ftr het model van Wierin- germeer. Ingediend is een wetsontwerp inzake voor loopige gemeentelijke indeeling van eenige •gebieden langs den rand van den Noordoos- te lij ken polder. In de memorie van toelichting wordt opge merkt, dat, nu de werkzaamheden tot in dijking en droogmaking van den Noordoos telijken polder in snel tempo voortgang vin den, de wenschelijkheid zich doet gevoelen, op korten termijn een voorloopige gemeente lijke indeeling te bevorderen van het gebied, waarbinnen de werken tot indijking en droogmaking van den polder zullen worden uitgevoerd. Voor zulk een voorioopige in- deoiing gelden gelijke motieven als indertijd hebben' geleid tot de wet van den 24sten Mei 1928, betrekking hebbende op de werken tot indijking cn droogmaking van dc Wie ringermeer. Zoolang het betrokken gebied niet ge meentelijk zal zijn ingedeeld, kunnen zich bij het ontbreken van politiair en admini stratief gezag tal van moeilijkheden voor doen, aangezien immers een groot aantal arbeiders op de dijksgédeelten werkzaam is. Niet geduld kan worden, dat een samenle ving bestaat, die buiten de maatschappelijke orde is geplaatst en voor welker gedragin gen geen enkel bestuur verantwoordelijk is. Smalle strooken. Voorgesteld wordt de indeeling te beper ken tot smalle strooken, waar de dijken en randwerken zullen worden gemaakt en deze strooken te voegen bij de gemeenten, waar aan zij grenzen. Het ligt in de bedoeling binnenkort na dere vaststelling van de grens der langs het lJsselnieer gelegen gemeenten voor zoo ver deze niet aan den noordoostelijken pol der grenzen - te bevorderen in dien zin, dat deze grens in het algemeen wordt gesteld op 100 M. buiten de dientelijn van 0.40 M. N.A.P. Een wetsontwerp van die strekking wordt met bekwamen spoed voorbereid. Avondvergadering Tweede Kamer MARINE SCEPTISCH GESTEMD. Onlangs maakten wij uitvoerig melding van een nieuwe uitvinding op het gebied van paravanes. Bedoelde paravanes zouden aanzienlijk verbeterd zijn. Deze berichten hebben In scheepvaartkringen verwondering gewekt. Daarom hebben wij ons gewend tot Marine-deskundigen met de vraag of er reeds onderzoekingen en proeven met het nieuwe apparaat zijn gedaan. Deze ant woordden ons, dat er bij de Marine-leiding nog niets officieel bekend is van de uitvin ding. „Ik weet van niets" zei één der hoog ste chefs. Hij wees er op, dat het thans kri oelt van uitvindingen en dat tot nu toe nog geen half procent waarde blijkt te hebben. Ook achtte hij het uitgesloten, dat de para vanes plotseling vereenvoudigd zouden zijn, en al zou de grondgedachte van een nieuwe uitvinding het onderzoeken waard zijn, dan nog gaat er een heelen tijd hen, voor dat daadwerkelijk de practische bruikbaarheid blijkt. Daarom staat men bij onze Marine alsnog sceptisch tegenover de berichten om trent verbeterde paravanes. „NESTEN VAN ILLEGALE ACTIE IN ONS LAND". „OSS IS NIET DOODI" In de avondvergadering der Tweede Ka mer kwam allereerst de begrooting van Justi tie in behandeling. De heer Donker (s.d.) betreurt, dat de mi nister de echtscheidingswet ter hand wil ne men. Men zij voorts zoo voorzichtig mogelijk met de toepassing van een nieuwe Zondags wet. Spr. wenscht krachtige bestrijding van extremisme cn landverraad. Dit punt bespreekt ook de volgende woord voerder, de r.k. heer Roelvink, die zich, in verband met de arrestatie van twee hoogge plaatste ambtenaren, afvraagt, of men wel genoeg op zijn hoede was? Pachtwet. De heer Ebels (v.d.) bepleit meer contact bij pachtovereenkomsten met de kantonrech ters en meer financieelen steun aan de pachtburcaux. Spr. wil verplichtte wettelijke verzekering tegen de gevolgen van ongevallen. De heer Terpstra (a.r.) vreest misbruiken van de toepassing der Pachtwet. De heer v. d. Weyden (r.k.) bepleit verbe tering van de crisis-hypotheek-aflossingswet; o.m. wat betreft'de rentebepaling. Spr. wil gemeente-eigendommen, gelegen in uitbreidingsplannen, van de Pachtwet doen uitsluiten. Publieke eerbaarheid. De heer Rutgers van Rozenburg (c.li.) vindt, dat de handhaving der publieke eer baarheid meer taak van den Rijkswetgever dan van de burgemeesters is. Geldboeten worden door de prostituees als bedrijfsbe lasting beschouwd; men sture de prostituees naar Rijkswerkinrichtingen. De groote leugen. Mevr. BakkerNort (v.d.) brengt „de groote leugen" bij echtscheidingspro cedures ter sprake. Waarom geen ontbinding van het huwelijk met beiderzijdsch goedvinden? Pom vluchten op Iodj Gier Vertrek ran Aankomst U (terugreis) lAlcx' 12 Dcc" lNapeIs 12 D«| (heem-eis) |nanK. 12 Dec. |sin*ap. 12 1)1 (tëS'reis) 12 Dec- Kn* 12 De°. Stóf |-N'apels 12 Dec- |Brind- 12 H =4 Spr. is tegen vervolgingen van overtredi gen der oude Zondagswet. Oss Mevr. Mackay—Katz (c.h.) heeft nooj een ontwerp huwelijksvermogensrecht dezen minister gemist en betreurt, d de minister de zaak-Oss als afgedaan fc schouwt. Met dit laatste is de soc. dem. 8 gevaardigde de heer van der Goes van N ters het eens. Deze spr. zegt: er zijn in ons land nesten van illegale actie. Bijna alle I sprekers vragen krachtige bestrijding van het extremisme. Boerenbelani De heer van der Goes van Naters wi voorts een oorlogsbepaling om te voorkomen dat de voordcelen van de prijsstijging dé landbouwproducten, welke verwacht wordt niet afvloeien naar het grondkapitaal, maai naar den hoer. De heer Wendelaar (lib.) is er tegen, da| voetbalwedstrijden op Zondag worden ven boden. Het gerucht gaat. dat de Bossche procureur-generaal naar Den Haag I zal worden geplaatst. Dit is een onderscheiding, geen straf; de P. G. overgeplaatst naar Den Haag, de marechaussee naar Sieben- l gewalt! De heeren de Visser (comm.) en van Sleen (soc. dem.) bepleiten de belangen del gemobiliseerden terwijl de hr. Truijen (rkf een lans breekt voor de onverbreekbaarheid van den huwelijksband. Nadat nog de heeren van Dij'ken (a.r.)j Zandt (st. ger.) en Woudenberg (n.s.b.) huö meening hebben gezegd, waarbij de beide laatste sprekers ook fel tegen de doodverj klaring van Oss ageeren en enkele woord-j voerders een scherpere vervolging van.dron] ken chauffeurs hebben bepleit, volgt slui-j ting. Minister Gerbrandy zal hedenmiddag ant-i woorden. Vervoercoördinatie wordt warm gehouden. Streekmaatschap- pijen voor autobusdiensten? GROOTE WATERSTAATSWER KEN BLIJVEN OP HET PRO GRAMMA Uit de memorie van antwoord bij de Wa- terstaatsbegrooting 1940 blijkt dat de minis ter, zooveel als in zijn vermogen ligt, wa terstaatswerken zal laten*uitvoeren, waarbij de tunnelplannen te Velsen niet vergeten zullen worden. Inpoldering van gronden zal, waar noodig, worden voortgezet. Zouden geen bijzondere omstandigheden zijn inge treden. dan zou de coördinatie van het ver voer 's ministers voornaamste zorg zijn ge weest, omdat hij zich in het algemeen op het standpunt stelt dat zonder overheids bemoeiing gezonde verhoudingen in het be drijfsleven niet mogelijk zijn. Te verwachten is, dat ondanks alles een wetsontwerp spoe dig in behandeling zal komen. Om dus, zoo als sommige leden wenschen, elke omzet ting van trajecten van tramwegen in buslij nen op te schorten en zelfs opgeheven stop-l plaatsen van spoorwegen te herstellen, I schijnt den minister te zeer een tegenhouden, van een met de noodige voorzichtigheid toe-I gepaste moderniseering van de vervoerbe-1 drijven. De minister ziet geen reden om verande-l ring te brengen in de wijze van belasting op het autoverkeer. De minister stelt zich op het standpunt! dat de spoorwegen niet gemist kunnen wor-I den-en ziet de ontwikkeling van het auto-S buswezen in de richting van streckmaat-I schapijen gaan. Er moet ten slotte een even-1 wichtstoestand komen, waarin elk soort verf voermiddel die taak heeft, waarvoor het het f meest geschikt is. De Nederlandsche spoorwegen overwegen thans een nieuwe grondslag voor hun ta- rieven, zeide de minister, voor het vracht- vervoer, doch de vrachtprijspolitiek der Ne derlandsche spoorwegen en die der bevrach-1 tingscommissie moeten niet zonder onder-1 ling verband worden gevoerd. Dieselelectrische tractie zal worden uitge-l breid, door het in gebruik nemen van 18 Dieselelectrische treinstellen. De directie der spoorwegen blijft waak- 'f zaam ten aanzien van het gebruik van te licht materieel. Omtrent het inleggen van doorgaande treinen tusschen Holland en Friesland over Zwolle, bij voorkeur samengesteld uit Die- I selmateriaal. kan onder de huidige tijdsom- standiheden geen toezegging worden ge daan. De aandacht blijft echter op dezen r wensch gevestigd. ZWARE STRAFFEN VOOR ONJUISTE INVENTARISATIE. VELE SLACHTOFFERS. Slordigl Voor het kantongerecht te Den Helder stonden gistermiddag weer verscheidene personen terecht, wegens het onjuist op geven hunner inventaris aan den Crisis dienst. Als eerste delinquent verscheen de landbouwer C. R. uit Wicringen, die niet opgegeven had een hoeveelheid van 337 kg. erwten en 1450 kilo mosterdzaad. De con troleur D. Kooijstra wijst er op dat de in vulling zeer slordig geschied was. Verdach te zelf zegt onschuldig te zijn. Hij had bijv. gedacht dat zaaierwten niet opgegeven be hoefden te worden. Mr. Brucys Tack houdt een scherp re quisitoir en vordert f 500 boete subs. 100 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen waren. Verdediger mr. D. H. Buiskool uit Hoorn merkt op dat het mosterdzaad onder de dorschregcling viel cn dat wat de erwten betreft gemeend werd, dat alleen het deel, voor verkoop bestemd, opgegeven moest worden. Pleiter zegt dat vrijspraak moet volgen. Na een uitvoerige repliek van den Ambtenaar, waarin deze bij zijn cisch per sisteert, velt de Kantonrechter, Mr. Arn. Veldman: f 150 boete subs. 2 maanden hechtenis met verbeurdverklaring der wa ren. Een vergissing? Niet verschenen is K. v. G. uit de Wie- ringermcer, die verzuimde 1280 kilogram erwten op te geven en 1730 kilogram erw ten biksel. In dit geval merkt de controleur evenwel op dat verd. een zeer acuraal en zeer attent persoon is. zoodat aan niets an ders dan een vergissing gedacht kan wor den. Dc Ambtenaar wil weliswaar met de omstandigheden rekening houden, doch vindt het toch onbegrijpelijk dat verd. dc abuizen niet gezien heeft. Hij vraagt f 100.- boete, subs. 30 dagen hechtenis met ver beurdverklaring. Mr. Buiskool legt er den nadruk op dat hier sprake moet zijn van een schrijffout of vergissing en_ verzoekt uiterste clementie. Uitspraak: f 25.boete subs. 14 dagen hechtenis, zonder verbeurd verklaring. Een hooiberg met geheimenissen. De volgende is de veehouder A. L. uit Anna Paulowna. Hij gaf tekort op 2800 kilogram grondnotenschilfers, en diverse hoeveelheden ander krachtvoer. Het blijkt dat hier opzettelijke schuld aanwezig is, want hoewel de controleur den man ver scheidene malen vroeg of hij werkelijk zijn geheele voorraad opgegeven had, en- deze dit volhield, ontdekte men diep verborgen in een hooiberg, de resteerende hoeveelheden Mr. Brueys Tack vraagt een boete van f 1000.— subs. 200 dagen hechtenis bene vens verbeurdverklaring. Mr. Buiskool breekt voor verd. een lans door er op te wijzen hoe moeilijk de man het had. Zijn kippenbedijf was reeds ern stig aangetast door de crisismaatregelen. Natuurlijk heeft verd. in deze zaak verkeerd gehandeld. Doch daarbii mag men zijn omstandighe den niet uit het oog verliezen. Als hij deze 1000 gulden moet betalen beteekent dat voor hem den definitieven ondergang. Uitspraak: 400 gulden boete, subs. 3 maanden hechtenis met verbeurdverklaring. VAN HET GROOTBOEK IN DE ADVOCATUUR. C. de G.. bedrijfsleider van de coöperatie in Anna Pauiowna, had verzuimd 300 kilo grondnotenschilfers, 300 kilo sesamschilfers, eenige zakken palmpitten, cocoskoeken enz. op te geven. De verd. zegt, dat hij zich we gens drukte en andere omstandigheden ver gist heeft in de aangifte. Do Ambtenaar merkt op dat hier klaarblijkelijk met den Franschen slag tewerk gegaan is. Hij vraagt voor deze slordigheid f 150 boete, subs. 100 dagen hechtenis, niet inbeslagneming van de goederen. Als verdediger treedt op de boekhouder der coöperatie, de heer Keuris. Deze wijst er op. dat hier geen sprake is geweest yan eenig opzet. Dit is trouwens iets, dat geen enkel lid van het coöperatiebestuur zou to- lereeren.. Aan de hand van zijn rapport geeft I spr. dan aan hoe deze administratieve fout I tot stand gekomen is met de gevolgen van dien. Hij verzoekt tenslotte de grootst mo- I gelijke clementie voor de G. Uitspraak: f25 boete, subs. 14 dagen hech- I tenis, terwijl de goederen niet verbeurdver klaard worden. EEN DONKER GEVAL. De Slootdorper kruidenier en raadslid A. v. O. reed 14 October over den Alkmaarschen j weg in de Wieringermeer. waarbij hij op een I gegeven oogenblik verblind werd door een I tegenligger en bij het uitwijken den heer J. t Lubbers torpedeerde. Dez wandelde met nog r iemand aan de rechterzijde van den weg. Verd. wijt de schuld aan het feit. dat. de lichten van den tegenligger hem verblind- I den en voorts-aan de omstandigheid, dat de I beide mannen donkere kleeding droegen, die nadat hij zelf gedimd had, niet kon zien. I f 10 of 5 dagen. NOG EEN VERKEERSPERIKEL. De heer Koopman uit de Wieringermeer I reed 30 October over den Oudelanderweg met zijn motorfiets. Op een zeker moment fiet- I sten er drie jongens voor hem uit. Hij gaf signalen cn twee ervan weken uit, zooals dat behoort. De derde zwaaide echter op het laatste oogenblik dwars over den weg, en hierdoor wist de heer Koopman een botsing niet meer te verhinderen. -De schade was I f 20.30 aan motorreparatie. C. B., de niet verschenen verdachte, wordt veroordeeld bij verstek tot f 15 boete subs. I 1 week hechtenis, met betaling van de ci- I viele vordering. HET MOET MAAR TEGENLOOPEX. De Schager ingezetene C. J. S., een machi nist,- thans gehuld in 's konings wapenrok, heeft zijn auto op 2 Augustus geparkeerd op den Genieenlelandsweg zonder parkeerver- lichting. De orznak daarvan was, dat de verlichting kapot gegaan was. S. zette het voertuig bij een brandende lantaarn, *die echter later op den avond uitging. Toen yolgde aldra een proces verbaal, f 3 of 1 dag;

Schager Courant | 1939 | | pagina 2