Het Witte Kruis is ziek 1 1 De oppositie zegeviert hoest en verkoudheid: juitenlai mdsr.h t "verzicht Regeeringskoers moet boerenkoers worden! Woensdag 13 December 1939 Tweede blad SCHOORL een in de historie van het witte kruis ongekende belangstelling. rumoerige vergadering met als hoofdschotel: een plaatselijk consultatiebureau voor zuige lingen. Het Witte Kruis is ziek. Het Witte Kruis, dat hier zoovele zieken tot zegen strekte, vertoonde den laat- sten tijd ziekelijke afwijkingen. Symptomen van een ernstige anti pathie-bacillen-vergiftiging, diagno- seerde een niet-vreemdeling in dit Jeruzalem, in dit land van kronkel wegen en donkere paadjes, zooals 'n zielenherder, die hier een tijd had rondgedwaald, het een kwart eeuw geleden eens uitdrukte. Na de laatste vergadering, waarin de consultatiebureau-kwestie zooveel rumor in casa veroorzaakte, en waarin de voorzitter van zijn zetel werd verdreven en het stoel tje van den secretaris bedenkelijk wankel de, was het wel duidelijk, dat een crisis naderde. Het voorstel der opposanten. Opposanten maakten gebruik van het hun bij reglement toegestane recht en .vroegen een buitengewone vergadering aart. Voorgesteld werd een plaatselijk consultatiebureau voor zuigelingen op te richten, met als deskundigen leider, den heer H. Heringa, arts te Schoorl en uit de gewone middelen een bedrag van f 100 uit te trek ken als jaarlijksche belooning voor genoemden leider. Prae-advies bestuur afwijzend. «Het bestuur stelde in zijn prae-advies voor, de ingediende voorstellen „niet" aan te nemen, en te besluiten, aan de Provin ciale Commissie voor Zuigelingen ter be schikking te stellen een verwarmd lokaal voor een in te richten consultatiebureau. De aanstelling van een kinderarts zou ge schieden geheel buiten bezwaar van de af- deelingskas. Aanneming van het bestuursvoor stel zou, volgens de toelichting, de gelegenheid openen, dat „alle" le den van het Witte Kruis in de ge meente van het consultatiebureau konden profiteeren. Zij, die den heer Heringa „niet" als huisarts hebben, en dat zijn er velen, zul len een bureau door Dr. Heringa geleid, niet bezoeken. Door aanneming van het be stuursvoorstel zullen bovendien f 100 kunnen worden uitgespaard, immers de kosten van den alsdan aan te stellen arts voor het con sultatiebureau komen geheel voor rekening van de Provinciale Com missie. •Het bestuur, klaarblijkelijk vreezende, dat het velen, vooral in deze donkere da gen, wel eens moeilijk kon vallen de za ken juist te onderscheiden, had den heer A. W. Michels, lid van het Hoofdbestuur van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis" verzocht en bereid gevonden om over deze heele kwestie het volle licht te doen schijnen, het volle licht der openbaar heid, der waarheid. Geladen atmosfeer. De tegenstanders van het bestuur hadden per advertentie hun geestverwanten bij el kaar getrommeld, zoodat de atmosfeer in de stampvolle zaal van den heer Timmer man wel zeer geladen was, toen de voor zitter, Baron van Fridagh, de vergadering opende, de laatste vergadering, waarop hij den voorzittershamer zou hanteeren. Met een hartelijk welkom werden de 143 aanwezigen, een in de geschiedenis van •het Witte Kruis ongekend aantal, begroet, in 't bijzonder de heer Michels. Medege deeld werd nog, dat Dr. Barnhoorn zich bereid had verklaard, hier in Fcbr. de film van de St. Willebrordusstichting te vertoonen en een causerie te houden over de voor- en nabehandeling van geesteszie ken. De notulen van de vergadering van 30 Oct. werden onveranderd goedgekeurd. Het spel begint En toen ging het spel beginnen, om het nu eens uit te drukken met de woorden .van Paljas van Leon Cavallo. De heer Fl. Schermer kreeg als eerste onderteekenaar van de ingediende voorstel len het woord voor nadere toelichting. De dissidenten wcnschten evenals de prov. commissie voor kinderhvgiëne 'n consulta tiebureau voor zuigelingen, maar on der leiding van den plaatselijken genees heer en niet onder leiding van een specia list. Met citaten uit stukken van de Prov. Staten toonde spr. aan, dat de na 1928 door de pr. commissie opgerichte consul tatiebureaux deels stonden onder leidinü van huisartsen, deels onder specialisten. Uitsluitend specialisten zou te kostbaar worden. Vast staat dus voor spr., dat ook huisartsen kunnen worden benoemd. Ook uit een Schrijven van den heer Michels zelf viel deze conclusie te trekken. En dan, aldus de heer Schermer, Schoorl heeft een c. b. met als leider Dr. Heringa. (Applaus). Dit kan toch bestendigd wor den! „Nee-neel" De heer Willemse wil weten, hoe het be stuur kan zeggen, dat verschillende moe ders niet naar een c.b. van Dr. Heringa willen. Het antwoord van den voorz., dat dit is gebleken, wordt overstemd door nee, nee-geroep uit de zaal. De waarn. secretaris, de heer Zuurbier, licht dan toe, dat in 1936 in een door 26 moeders onderteekend schrijven aan het bestuur werd verzocht ook aan Dr. van Hesteren gelegenheid te geven voor het inrichten van een c.b. Het bestuur meende daar niet toe mede te mogen werken en toch achtte dit bestuur het moeilijk voor een moeder om met haar baby te gaai naar een arts van dezelfde plaats, die niet haar huisarts is. Het bestuur, dat van oordeel was, dat alle 500 leden zooveel mogelijk bevredigd dienden te worden, kwam dus voor een moeilijke vraag. Met de in het prae-advies genoemde voorstellen aan te nemen zou de vergadering, naar van de bestuurstafel werd opgemerkt, alle leden kunnen bevre digen en splitsing in het Witte Kruis voorkomen. De heer Schermer wees er op, dat Dr. v. Hesteren een c.b. houdt te Schoorldam en daar zijn klantjes kan behandelen! (Ap plaus). P. Kos: waar is die brief van de 20 moeders? Is dat geen sprookje? Er heerscht hier wantrouwen tegenover het bestuur, dat verkeerd heeft gehandeld. Wij denken aan Zr. de Looper en nu dit met Dr. Heringa, 't Is ons te doen om iets recht te zetten de verdere woorden gaan verloren in een luid applaus. Dat beteekent herrie! Dan krijgt de heer Michels, lid van het hoofdbestuur het woord, die begint met te zeggen, dat hij reeds bij den aanvang van de vergadering had gedacht, daar „zit iets aan den knikker", immers een zoo druk bezochte Witte Kruisvergadcring beteckent herrie! Spr. vertelt, dat hij als penningmeester van de prov. commissie voor kinderhygiëne steeds voor het goedkoopste is, als het even goed is. Hij meent het voorstel van de dis sidenten te moeten bestrijden: le. omdat het financieel niet te verant woorden is en 2e. omdat het in strijd zou zijn met de organisatie van het Witte Kruis wanneer een afdeeling een eigen consultatie bureau zou bekostigen en een eigen leider aanstellen. De heele materie moet centraal worden geregeld enjjief meer plaatselijk. Met deze \Venschen van het prÓY. ttestmir beeft elk goed1 organisatiölid' rekening te houden. Spr. geeft toe, dat vele c.b. door de plaat selijke huisartsen worden geleid. Soms moesten specialisten worden aangesteld en dat niet alleen in grootere plaatsen, maar ook in kleinere, waar bijv. geen arts geves tigd was, maar eenige artsen praktizccr- den. Ook Schoorl zou in de termen vallen voor een huisartsenbureau; maar in de laatste jaren bereikten de commissie herhaaldelijk klachten, dat dit bui'eau niet liep en dat een deel der bevolking een twee de bureau wenschte. En daarom achtte de commissie 't beter een speciaal kinderarts aan te stellen. Wordt dit bureau van Dr. Heringa, die, aldus spr., voor mij blanco papier is, zoodat niemand mij van eenige animositeit kan verdenken, gecontinu eerd, dan vrees ik, dat het niet te keeren is, dat ook Dr. van Ilestercn in de gelegen heid moet worden gesteld en Schoorl een tweede huisartsenburcau ziet verrijzen. Het interesseert de commissie niet, „wie" het doet, als maar de heele bevolking wordt bereikt. Schoorldam is te ver weg en dan nog heeft de commissie er bezwaar tegen, dat kinderen naar een andere gemeente gaan. Gewijzigd voorstel. In de zaal stijgt intusschen de tempera tuur en nadert het kwik het kookpunt, waarbij de discussies, ook al door de sto rende interrupties uit de zaal, er niet vriendschappelijker op worden. Nadat tenslotte de heer Michels heeft verklaard, dat zoo noodig ook voor een tweede bureau de kosten zullen worden ge dragen door de commissie, komt de heer Schermer met een gewijzigd voorstell Aan de prov. commissie voor Kin derhygiëne wordt verzocht een plaatselijk consultatiebureau voor zuigelingen op te richten met den heer Heringa als loider. Ofschoon de uitslag van een stemming reeds bij voorbaat vast stond, werd toch tot schriftelijke 6temming overgegaan, met het re sultaat. dat 126 van de 145 aanwe zigen er zich vóór verklaarden en 18 tegen, (blanco 1). Bestuursverkiezing. Na deze heele onverkwikkelijke geschie denis restte nog.de verkiezing van een be stuurslid wegens het bedanken van den secr., den heer Joh. Tromp, die het wan kele stoeltje toch maar verlaten had en den voorz. enkele dagen nadat deze was weggestemd, vrijwillig in ballingschap was gevolgd. Had men de traditie gevolgd, waarbij steeds de verhouding in het bestuur over een kwam met de verhouding tusschen het R. Katholieke en het niet R.K. deel der be volking, n.I. 2 3, dan had een R.K. lid moeten zijn verkozen. De vergadering besliste anders: verkozen werd de heer W. Bant met 92 stemmen, terwijl de heer C. Kaandorp Jnr. (R.K.) 41 stemmen op zich vereenigde. Bij de rondvraag huldigde de afgetreden secretaris den scheidenden voorz., c'i% steeds zijn beste krachten had gegeven voor het welzijn van het Witte Kruis. De voorz. nam hierop afscheid en bracht allen, die met hem hadden samengewerkt, daarvoor dank. Hiermede was de vergadering geëindigd. Een schijnoverwinning? De opposanten, dissidenten of hoe ze wenschen te worden betiteld, hebben een overwinning behaald,, maar, vreezen som- .pen .IShiinovcrwinflHjg; zal ,eey deel. dqr leden zich niet gaan afscheiden om "iifch "iVèêr te" v'eréenigön rönd het' Avit- gecl? Het is wel hard voor don voorzitter, die op een vergadering in 1925 reeds zeide te streven naar „vcreenen", nu een splitsing te moeten vreezen en dan daarbij mis schien nog nederig te moeten fluisteren mea eulpa? (ben ik medeschuldig?) Over enkele dagen zullen de Kerstklok ken, ook te Schoorl. weer verkonden het eeuwenoude: Vrede op aarde Dan rug en borst inwrijven met Dampo. Wonderlijk zooalsdathelptl Pot50ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. PUZZLES RONDOM DE VOLKENBONDS VERGADERING. GEDWONGEN ZET TEN ZIJN OOK IN DE POLITIEK MEEST NIET DE BESTE. ZWIJGEN IS MEER WAARD DAN GOUD. Onder wel heel bijzondere omstandighe den is ditmaal de vergadering van den Volkenbond begonnen en hoewel de bijeen komst haar oorzaak vond in het optreden der Russen tegen de Finnen, schijnt voora Duitschland een kijkje te hebben op dat gene, wat er te Genèvc staat te gebeuren Dat is begrijpelijk. Want de staatslieden der oorlogvoerende groote rijken zullen er gelegenheid hebben zich in een oud en bekend geworden milieu te kunnen onder houden met de vertegenwoordigers der neutralen, wier sympathie ze voor een groot deel weten te bezitten en die ze zon der eenigen twijfel zullen trachten vaster aan zich te binden. Duitschland moet van heel uit de verte toezien en hoewel onder de neutralen over het algemeen een ern stig streven valt waar te nemen hun neu traliteit te bewaren, is het toch alleszins verklaarbaar, dat men de aangelegenheid te Berlijn met een zeker onbehagen volgt. Daarbij komt, dat de Volkenbond ten aan zien van de kwestie, waarvoor de vergade ring is bijeengeroepen, het RussischFin- sche conflict, zich gedragen weet door de sympathie van bijna alle volkeren ter we reld, terwijl Duitschland gebonden als het is aan zijn Russischen vriend, in deze een gedwongen standpunt moet innemen. Het vermoeden lijkt zelfs niet ongewettigd, dat, zoo men te Ber lijn de .medewerking van Moskou niet broodnoodig had, de houding van het Derde Rijk een heel ande re zou zijn dan thans het geval is en dat Hitier, zoo hij vrij was in zijn doen en laten, zich achter Finland zou stellen in plaats van het uit te leveren aan den commu- nistischen buurman. En zoo zien we zich langzamerhand het zelfde beeld voltrekken, waardoor de we reldoorlog zich heeft gekenmerkt: een ge leidelijk meer isoleeren van Duitschland. Zelfs indien men zich plaatst op het ver moedelijk juiste standpunt, dat de heele oorlog niets anders is dan een botsing der wederzijdsche materieele eigenbelangen, dan nog is er niet de minste twijfel aan of de Fransch—Engelsche politiek weet even goed als destijds, de Duitsche daaren tegen even slecht zich te verzekeren van bet medegevoel der onpartijdige toeschou wers. Gedrongen door de noodzaak heeft Duitschland het eenige middel ter hand genomen, waarover het de beschikking heeft om al te groot Duitsch onheil te voorkomen: dreiging, intimidatie. Waar mee het mogelijk inderdaad eenig succes vermag te boeken, waarmee het echter du- herroepelijk de neutralen in werkelijkheid weer verder van zich vervreemdt. De felle artikelen in de Duitsche pers, waarin zoowel het bezoeken van de Vol kenbondsvergadering door de neutralen als het feit, dat Zwitserland deze binnen zijn grenzen toelaat, zeer kwalijk wordt geno men, waarin zelfs wordt gesproken van „onvriendelijke daden", verbergen een be trekkelijke onmacht. Men leest er vrees in, dat de neutralen de partij der democrati- Holl. Mij. van Landbouw verga dert te Alkmaar. Nog 40 pet. der boeren ongeorganiseerd. DE TEELTREGELING MOET VERDWIJNEN! In de te Alkmaar gehouden vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw in café Centraal hield de algemeen secretaris, de heer Ir. Vet een causerie over „De positie van de landbouwproducten, gedurende de laatste crisisjaren en thans". Na de geschie denis van den landbouw in de laatste kwarteeuw geschetst te hebben, betoogde spr. dat ordening noodzakelijk is, maar dan bij voorkeur ordening door eigen corpora ties, zooals in de industrie met succes is ver richt. De oorlog maakte het echter noodza kelijk, dat de regeering ingreep, want er was een voedseltekort aan menschelijk en dierlijk voedsel. Vorde ringsmaatregelen en productieregeling kon den moeilijk uitblijven, maar 'n direct ge volg van een en ander was een abnormale stijging van de ruwe voederproductcn. Het is voor de agrarische bevolking thans natuurlijk een levensbelang, welke koers de xegeering, die nu de prijzen regelt en dus de markt be- heerscht, zal inslaan. Spr. laakte het, dat de regeering de ver houding nog zoo stiefmoederlijk behandelt en slechts maatregelen neemt, als deze voor de regeering zélf nut kunnen hebben, waarbij het belang van den boer op den achtergrond blijft. Meer vrijheid voor de boeren is dringend gewenscht, en daarom zal in de eerste plaats de teeltregeling moeten worden opgeheven.Gewenscht is het thans zooveel mogelijk vee op eigen bodem te houden en daarom breekt spr. gaarne een lans voor de schapenhouderij. In het algemeen moet de veehoudei'ij worden gesteund, niet later, maar nu! In het dreigende vet-tekort, door den ver scherpten zeeoorlog kan daardoor reeds thans worden voorzien. Wat de kaas- en bo- terpositie betreft, meent Ir. Vet dat.de kaas- steun herzien dient te worden en de zomer- boterprijzen op niveau dienen te blijven. In veel gevallen acht spr. scheuren onnoodig veel beter is het de kunstmestvoorziening op te voeren, en daardoor meer hooivoer, kuilvoer en drooggrasvoer te winnen. Voorspellingen over de toekomst van on ze bedrijven achtte spr. zeer moeilijk, nu de omstandigheden zich met den dag wijzi gen, vast slaat echter, dat thans meer dan ooit de boeren zich krachtig moeten orga- niseeren om sterk te staan in de branding. In dit verband gaf. Ir. Vet een uiteenzet ting over de werkingssfeer van de HolL Mij. van Landbouw. Onze organisatie, aldus spr., staat thans in nauw verband tot de regoering door de vertegenwoordiging in het lichaam van de drie groote landbouworganisaties. De boe ren zien te weinig in wat dit betéekent, te genover de arbeiders, die hun belangen beter zien. slaan zij een pover figuur, want niet minder dan 40 pet. der boeren is on georganiseerd! Spr. schetste voorts nog de beteekenis van het veevoederbureau, den keuringsdienst, en de pogingen tot stich ten van oen lagere landbouwschool in Noordholland. Met een opwekking tot de organisatie toe te treden, besloot ir. Vet zijn met aan dacht aangehoorde rede. Ged achtenwisseling. Van de door den voorzitter den heer Jn. Blom gegeven gelegenheid tot gedachtenwis seling werd een ruim gebruik gemaakt. Er werd nogal critiek uitgeoefend op het ver loop van de kunstmestdistributie en ten slotte werd besloten bij de Landbouwcrisis organisatie op een vlotte toewijzing aan te dringen. Algemeen was men het met Ir. Vet eens, dat de teeltregeling hoe eerder hoe beter tot het verleden dient te behoo- ren. Ook Ir. Kraanen, secretaris van den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken pleitte voor krachtige maatregelen door betere or ganisatie en was van oordeel, dat de re- gecring de verhoogde toeslag op kaas met terugwerkende kracht moet toekennen. Nadat Ir. Vet nog verschillende vragen had beantwoord, sloot voorzitter met een hartelijk woord van dank aan den inleider deze zeer geanimeerde vergadering. HEERHUGOWAARD SPOEDEISCHENDE RAADSVERGA DERING. Electriciteitslevering stopgezet? Hedenavond komt de raad in spoed- eischende openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt slechts één punt: stopzetting electriciteits levering, eventueel .overdracht van het gemeentelijk electriclteitsbedrijf. SCHOORL BENOEMD. In de gisteravond gehouden raadsvergade ring der gemeente Callantsoog werd de heer C. Geurts, onderwijzer aan de O.L. school al .hier, henoenwl.tot hoofd der O.. L,. school dier gemeente, LANGENDIJ R TE WERK GESTELD. Een aantal werklooze arbeiders zijn te werk gesteld bij de centrale werkverschaf fing in de Vier Noorder Koggen onder de gemeente Opmeer. ZUIDSCHARWOUDE. NAAR DE HARINGSTAD. De heer Wiegers, volontair ter secretarie alhier, is benoemd tot ambtenaar ter secre tarie te Enkhuizen. BARS1NGERHORX kolhorn. voor goed thuis. De dienstplichtige A. Wagen is voorgoed ongeschikt verklaard, en is dus thuis geko men uit den militairen- dienst. sche rijken zouden kunnen kiezen en we zouden daaruit kunnen concludeeren. dat de Duitsche politiek in het Westen den laatsten tijd merkbaar is verzwakt. Het geen ook sluit met de veel soepeler hou ding, welke Duitschland tot dusverre heeft aangenomen in den economischen oorlog sedert de verscherpte controle ter zee. Overigens is vooral onder de Zuid-Ame- rikaansche staten een felle houding waar te nemen tegen de Russische agressie, wat voor Duitschland nieuwe moeilijkheden schept. Immers, deze landen vormden tot dusverre een belangrijk Duitsch afzetge bied. En nu mag het waar zijn. dat de handel in hooge mate wordt belemmerd door de Engelsche maatregelen, vast staat toch ook. dat het verzet tegen deze con trole geringer zal zijn, naarmate Duitsch land krachtiger de partij kiest van Rus land. Intusschen zullen wc moeten afwachten, wat Genéve dit keer voor resultaten zal opleveren. Dat dwingend represaillemaatregelen of sancties tegen Rusland zullen worden voorgeschre\en, is niet wel denkbaar. De toestand in de wereld is te chaotisch en het gezag van den Volkenbond te gering om iets waarlijk doeltreffends tot stand te kunnen brengen. En zoo nu eens Italië met klem aandringt op een krachtig optreden, dan moge Mussolini bedenken, dat hij het zelf is geweest, die heeft meegeholpen den Volkenbond te maken tot het zwakke lichaam, dat het thans is. Een tweetal ja ren geleden beschouwde de Duce dit als voor hem van het grootste voordeel. Nu de Russen beginnen op te dringen is zijn mee ning een andere, 't Kan verkecren! De wijze weet in het heden iets te offeren om la ter iets te hebben. Mussolini kon niet of feren, daarom heeft hij vandaag aan den dag niets. Zoo is nu eenmaal 's werelds gang. En wat de neutralen betreft, die te Go- ncve bijeenkomen, we gelooven, dat die zeer goed weten welk standpunt ze moeten innemen. Daarom was het vermoedelijk ver standiger geweest van Duitschland, indien het zijn waarschuwingen maar in de pen had gehouden. Ze hebben niet kunnen verhinderen, dat de neutralen ter vergadering verschenen zijn, hebben dus als zoodanig hun doel ge mist en er is geen twijfel aan of de hou ding van Berlijn zou door zeer velen heel wat sympathieker zijn gevonden, indien men zich daar had kunneft opwerken tot zwijgzaamheid. Ook hier geldt het woord, dat de Duit- schers. bevreesd als ze blijkbaar zijn voor spionnage langs de grens, op vele plaatsen ter informatie van de Duitsche grensbevol king hebben opgehangen: „Zwijgen is meer waard dan goud." Intusschen is te hopen, dat noch Enge land noch Frankrijk zal trachten te Ge néve een houding aan te nemen, waaruit een zeker bijzonder gezag spreekt. Zoo heel gemakkelijk zal dit de heeren wellicht niet vallen echter aan den Volkenbond zou slechts een groote ondienst worden bewe zen, zoo* de Duitsche beweringen, dat er slechts sprake is van een v.ertoo- ning. onder Engelsch—Fransche op- perdirectie, op waarheid zouden blijken te berusten. Want, zoo er gens sprake is van neutraliteit, dan dient dit bij den Volkenbond het geval te zijn. Dit is zonder twijfel zeer moeilijk, gezien de partijdigheid van enkele aanwezigen. En zoo zijn we tevens benieuwd of de gealli eerden zich tot deze groote geestelijke hoog te zullen weten op te werken. Was het deze Volkenbondsvergadering, die haar schaduw vooruit wierp, toen deze week wederom vredesgeruchtcn de ronde deden, waarbij Duitschland tot groote concessies bereid heette te zijn? Uit vrees voor het bolsjewistisch gevaar) Vooral aan Italië zou zoo iets in hooge mate welkom zijn en de bron van hot ge rucht zou dan ook wel eens in Rome te vinden kunnen zijn. Het ziet er echter niet naar uit, dat het meer is geweest dan een proefballonnetje. Er volgde onmiddellijk een krachtig Duitsch dementi. Hitier wil dus blijkbaar nog niet weten van afstand van in den loop der laatste jaren verover de gebieden. En dus wordt de oorlog voor gezet.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5