Het voetbalmenu In ons district Gestolen geld in voetbalschoen Samenwerking RK S.D Collectant door den mand Vandaag 65 jaar getrouwd en: samen 190 jaar Genève het huis des vredes u-aak makpea K.ÏÏ.U.R. SDe zeMlt klaMeAo Afdeeling L -Morgen vangt, althans voor de Westelijke afdeelingen, de tweede ronde van de compe titie 1939-'40 aan. Blauw Wit, dat in de eer ste helft geen enkel puntje verloor, kan ook de tweede helft weer goed inzetten, want thuis kan van 't Gooi gewonnen worden. Zoo lang de Blauw Witters winnen blijven hebben de andere wedstrijden vrijwel geen beteeke- nis, zoodat we volstaan met de rest van het programma alleen maar te vermelden: DWSKFC; VSV—ADO; DOS—Ajax; HaarlemStorim gels. Afdeeling II. FeijenoordVUC is een wedstrijd van be- teekenis, want na een zwak begin heeft de club van De Harder zich goed hersteld en be hoort nu tot de belagers van Feijenoord. Zou den de Hagenaars het stoute stukje uithalen en rood-wit in eigen stadion verslaan, dan zou de spanning in deze afdeeling ten zeerste toe nemen. Want ook Sparta, dat „uit" van RFC gaat winnen, en HBS, dat een goede kans te gen het bezoekende DHC maakt, zouden dan weer terdege in the running komen. DFC gaat van CVV winnen, evenals Xerxes van Herm-ü DVS. Afdeeling in. Hier steekt één wedstrijd in beteekenis ver re boven de andere uit en dat is de derby Tu- bantiaHengelo. Het is nog niet in de geschie denis van het voetbal-rustige Hengelo voor gekomen, dat haar beide eerste klassers den boventoon in de competitie spelen en één van hen zelfs de leiding heeft (Hengelo). Geen wonder dan ook, dat het bij deze ontmoeting, naar den afloop waarvan zeer velen ook bui ten Hengelo, nieuwsgierig zullen zijn, storm zal loopen. Heracles zal uit het resultaat wel licht zijde spinnen, als zij tenminste de Boys uit Enschede er onder houden. Go Ahead daarentegen zal veel moeite hebben om „bij" te blijven, want NEC is in Nijmegen nog altijd een sterke tegenpartij. Bij Enschede—Wage- nlngen en AGOVVQuick zijn de kansen het best voor de thuisspelende clubs. Afdeeling IV. Het programma Is: JulianaLONGA; NOADEindhoven; NACWillem II; MW— Limburgia; PSVRoermond; BWHelmond. De eerste drie staan allemaal in het teeken van de bovenste plaats en zijn dan ook de be- langrykste. Juliana en NAC zullen winnen, evenals MW, dat dan ook tot de titel-con- currenten zal blijven behooren. Afdeeling V. Ofschoon de belangstelling voor GVAV Be Quick, de derby in Groningen, wel naar te vredenheid van den thuisclub-penningmeester zal zijn, is de beteekenis van dezen wedstrijd niet van dien aard als eenige jaren geleden. De withemden zijn immers positief zwakker dan hun stadgenooten en zullen de overwin ningsreeks der a.s. kampioenen dan ook niet kunnen sluiten. Achilles achten wij in staat in Winschoten WW te verslaan; ook ten aan zien van VeendamSneek zijn de verwachtin gen gunstig voor de bezoekers. HSCHeeren veen wordt een spannende wedstrfld tusschen de twee „pseudo"-concurrenten van GVAVA, terwijl LeeuwardenVelo wel eens op een draw kon uitloopen. Afdeeling B HRC, leider van deze afdeeling, krygt be zoek van Purmerstetjn en zal, zonder alle krachten in te spannen, meester van het ter rein blyven. De Racers moeten de party maar als een welkome gelegenheid beschouwen om zich te oefenen voor de wedstryden, waarin meer serieuze aanvallen op hun leiderschap zullen worden gedaan. Helder brengt het jaarlijksche bezoek aan Zaandgk, dat gewooniyk niet al te veel winst opleverde. Gesterkt door het succes op ZFC zal men echter met een zeker optimisme de reis aanvaarden. Wij spreken van onzen kant daarbij gaarne de verwachting uit, dat er meer kans is dan b.v. vorig jaar. Als... de ploeg tenminste ongeveer dezelfde opstelling als te gen ZFC aantreedt. Succes komt evenmin voor een onoverkome- Ifk struikelblok te staan. Weliswaar heeft Hollandia tot dusver iets betere resultaten dan de mannen van Nieuwbuurt geboekt, maar het verschil is van dien aard, dat een in goeden vorm spelend Succes in staat geacht moet worden met een gelijk spel thuis te komen. Alcmaria speelt voor eigen aanhang tegen OSV, dat op papier nog tot de sterkste be hoort. maar in de praktijk niet, zooals de wit hemden hopeniyk zullen aantoonen. De Boys. die een fraaie 40 zege, in Oostzaan behaald, op hun debet hebben staan, gaan nu ZFC met een bezoek vereeren. Ook ditmaal kan het weer een Boys-zege worden! Tenslotte WFCWest Frisia, een histori sche strjjd. Het heeft er het meest van, dat deze wedsryd een geiyk spel zal opleveren. Afdeeling E. Van de drie leidende ploegen speelt alleen Oudesluis „uit". De zwarthemden leggen een bezoek af by Helder 2, een ploeg die men, ondanks den lagen ranglyststand- niet moet onderschatten. We hebben echter wel zooveel vertrouwen in de bezoekers, dat we hun onge slagen record ook na Zondag nog aanwezig achten. Schagen en BKC spelen thuis. De markt plaatsbewoners spelen zooveel als een klas sieke wedstrijd n.1. tegen Wieringerwaard. In afwijking van wat de laatste jaren het geval was zien we nu in Schagen onzen favoriet voor dezen wedstrijd, omdat W.W. naar wy meenen zonder enkele van haar cracks zal moeten uitkomen. BKC ontvangt HRC 2. Wat voor Oudesluis gold. geldt in nog sterkere mate voor BKC; de Polderschen moeten geducht oppassen, vooral nu HRC 2 er langzamerhand in büjkt te komen. Past BKC behoorlijk op haar tel len, dan kan ze de Racers o. 1. wel het hoofd bieden. Tenslotte Watervogels—HRC 3. Deze derby zal ons kunnen leeren, in hoeverre de rol van de zoo goed begonnen Vogels is uitge speeld. Er zijn niet veel teekenen om een voorspelling op te grondvesten. Zal het ter reinvoordeel beslissen? Afdeeling F. West-Frisia 2—MFC; Andyk—Sporters; StrandvogelsHollandia 2. Afdeeling G. Alkm. Boys 2 wint thuis van Uitgeest. Bergen krijgt Alcmaria 2 thuis. We vreezen voor de duinkanters, dat de leiders ook dit maal over hen zullen zegevieren. N. Niedorp reist naar Castricum. CSV is, getuige haar uitslagenreeks, zeer wisselvallig. We kunnen dan ook weinig anders doen dan voor N. N. wenschen, dat de thuisclub niet een van haar beste buien beleefd. Thuis ver loor N. Niedorp van deze ploeg reeds met 3—1. DTS tenslotte bezoekt Alcmaria 3. Slechts als de Langedijkers erg hun best doen, zul len ze een revanche kunnen voorkomen van de in Oudkarspel behaalde 2—1 zege. ÏIM.U.R. Afdeeling E. Succes 2 staat nog steeds vrij reddeloos onderaan. Nu het leidende Petten op bezoek komt, is er o. i. alweer weinig kans op. lots verbetering. In Petten verloor Succes met 6—2. Watervogels 2HRC 4 (10 uur) heeft op te lossen de vraag wie de eenige voor Succes 2 in het uiterste geval nog bereikbare zal zijn. Er lijkt ons heel weinig verschil te zyn en de de verwachting is gewettigd dat het evenzeer zal spannen als de eerste keer toen HRC 4 op eigen veld met 32 won. Afdeeling K. Alleen JVC 2Schagen 2 staat op het pro gramma. De Schagers zullen vrij zeker aan het langste einde trekken al zal JVC 2 doordat haar eerste elftal vrij is ditmaal wel de noodige tegenstand bieden. Afdeeling R. Oudesluis 2 ontvangt het leidende Petten 2 (2 uur). Andermaal zullen de DOSKO-mannen de punten aan de Pettemers moeten mee geven. Wieringerwaard 2 speelt thuis tegen Bar- singerhorn 2 uur). Onder de huidige om standigheden houden we het op Barsinger- horn. St. Maartensvlotbrug tenslotte krygt Werk dorp Nieuwesluis op visite i2 uur). De Vlot- bruggers zullen hun uiterste best. moeten doen om de waarschynlijke nederlaag te ontgaan. Adspiranten. Afd. O. Succes a staat opnieuw punten- winst te wachten. Thans komt HRC c op be zoek (11.15 uur). Helder b verliest thuis van HRC a (10 uur). Afd. P. HRC e moet de punten aan Scha gen a meegeven (11.15 uur). Oudesluis a zendt BKC a met leege handen naar huis terug (10 uur). Afd. R. Succes bHRC g (10 uur). Ook hier zijn de Wieringers favoriet. Berooving van dronken aan nemer berecht. Een aannemer te Amsterdam had de on voorzichtigheid om met 2100 gulden op zak de bloemetjes buiten te zetten. Hij kwam terecht in een café in de bin nenstad, waar hij de serie borrels comple teerde door nog anderhalve flesch port leeg te drinken. Tegen sluitingstijd was hij zoodanig on der den invloed, dat de caféhoudster, die gezien had, dat de man veel geld bij zich had,' het niet verantwoord vond, hem al leen naar huis te laten gaan. Zij zette hem in een auto en als begeleider gaf zij hem haar broer mee. Deze man en diens vriend zouden-een oogje in het zeil houden. Erg betrouwbaar bleken de begeleiders niet te zijn. Toen de aannemer diep in den nacht thuiskwam, merkte zijn vrouw, die hem opwachtte, dat al het geld verdwenen was. De broer van de caféhoudster stond terecht wegens diefstal, reeds den zelfden nacht had de politie hem gearresteerd. Het geld had hij ver stopt in een voetbalschoen De officier van Justitie eischte wegens diefstal anderhalf jaar ge vangenisstraf. De verdediger pleitte clementie, gezien het gunstige verleden en het goede reclas- seeringsrapport. Tegen don vriend, die f 200.van den eersten verd. had aangenomen, vorderde het O.M. wegens heling een voorwaardelij ke gevangenisstraf van zes maanden. De verdediger bepleitte op juridische gron den vrijspraak, subsidiair drong hij op cle mentie aan. Vonnis 21 December. Gamalenvisscher brengt sloep binnen Aanwinsten voor de strandvon derij te IJmuiden. De in IJmuiden binnengeloopen gamalen visscher O.D. 4 heeft 3 mijl van TJmuiden een sloep opgevischt, gemerkt 88S D, Jean llilaire, 17 pers. Verder heeft de Deensche motorkotter Sylvia E. 436 een groot e sloep binnenge bracht, die eveneens op de Noordzee was opgevischt. Deze boot is gemerkt: Hock- wood-Dover. De heide booten zijn aan de strandvonderij afgeleverd.* „Daar moet de groote mi van komen." Over het onderwerp „De sociaal-economi sche beteekenis van samenwerking tus schen katholieken en sociaal-democraten' sprak prof. dr. A: Veraart voor „Katholiek Hilversum*. Spr. begon met hulde te brengen aan minister de Geer, die een historische staat kundige daad heeft verricht door de soci aal-democraten in de regeering des lands op te nemen. Intusschen is het goed, dat wij, katholie ken, aldus spr., tijdig de nieuwe situatie onder het oog gaan zien. Wij mogen ho pen, dat wij nu voor zeer langen tijd van het coalitie-spook zijn verlost. Practisch toch was de coalitie het strui kelblok voor een groot en vooruitgang. Uitvoerig zet spr. uiteen, dat het werk loosheidsprobleem moet worden opgelost en er ordening moet komen. Publiekrechte lijke bedrijfs- en beroepsorganisaties, met alle consequenties daarvan, moeten worden aanvaard. Uitvoering van de nieuwe bepa lingen in de Grondwet 1938. Al is het bijzonder welkom, dat andere staatkundice groepen daaraan meewerken christelijk-historischen, vrijzinnig-deifo- craten wij moeten goed beseffen, zoo be sluit spr., dat de groote macht moet ko men van de samenwerking van katholie ken en sociaal-democraten, die zeker geen coalitie gaan vormen, maar hun volle medewerking verleenen aan program-mi nisteries, die zich een generatie lang aan een grootsche reconstructie van onze natio nale sociaal-economische orde gaan wij den. Bus met extra gewaarmerkte af sluitloodjes meegegeven. Beves tiging van vonnis geëischt. De Utreühtsche rechtbank had een dhauf- feur wegens verduistering van collecte-gel den veroordeeld tot zes maanden, gevange nisstraf. De verdachte had als collectant medegewerkt aan een collecte te Utrecht voor tb.c. bestrijding. Het collectelbestüur had reeds een zeker wantrouwen tegen hem Daarom werden hem 's morgens en 's middags bussen met extra ge waarmerkte afsluitloodjes medege geven onder speciale controle. Bij in levering der bussen bleek, dat de loodjes beschadigd waren en de inhoud der bussen zeer gering. Hoe wel 95 speldjes verkocht waren, - (gewoonlijk 10 cent), werd in een bus slechts f 4.63 en in de andere bus slechts f 1.22>4 gevonden. l'Wftwy -- •- j Verdachte ging van het vonnis in hoóger beroep. Ter zitting van het hof ontkende de man eenig geld uit de bussen te hebben geno men. „U weet anders goed met sloten en tangen om te gaan", zei de president, „want in 1935 hebberi wij U hier reeds veroor deeld voor diefstal met braak". De procureur-generaal vorderde bevesti ging der straf. De verdediger vroeg vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. „Dat een collectant wei nig ophaalt, kan liggen aan pech." aldus spr. Uitspraak over 14 dagen. Nieuwe fabriek verwoest De oude fabriek bleef behouden. Gisterochtend is, door onbekende oorzaak, brand uitgebroken in de nieuwe turfstrooi- solfaibriek van de N.V. Mij. Terwindt en Arntzveen. De fabriek, die een oppervlakte heeft van ongeveer 300 M2 en drie verdiepingen hoog is, is zoo goed als geheel uitgëbrand. De brandweer van Vriezenveen, die met twee auto-brandspuiten spoedig ter plaatse was, kon den brand zoodanig beperken, dat de in de onmiddellijke nabijheid staande oude turfstrooiselfabrie-k behouden bleef. Burgemeester Ivrol was op het terrein van de brand aanwezig en stelde zich persoon lijk van de situatie op de hoogte. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk en loopt in de tienduizenden guldens. Ver zekering dekt de schade. WEL EEN TROUWKOETS, MAAR GEEN BRUID. Donderdag omstreeks 12 uur werd de brandweer in Den Haag gealarmeerd voor een uitslaanden brand aan den Marktweg. De motorspuit rokte uit doch aan het opgegeven adres wasniets te zien. Wel arri veerde na eenigen tijd een trouwkoets. Het bleek, dat men het slaohtoffer was gewor den van een flauwe, ongepaste grap. Men had den ondernemer telefonisch eigenlijk om vier koetsen gevraagd, doch deze ver trouwde het zaakje niet en kwam voorloo- pig maar met één koets aanrijden. Het bleek, dat zijn wantrouwen reden had. Inbrekers belden aan Handig sloegen zij hun slag. In den kelder vrij gelag. Op klaarlichten dag zijn een paar inbre kers er in geslaagd in het flatgebouw aan het Lyceumplein te Den Haag binnen te dringen. Zij belden gewoon aan de buiten deur, die electrisch van de bovenverdieping uit geopend werd. Hierna gingen zij via de hal naar den kelder, waarvan zij de deur met een breekijzer forceerden.Uit dezen kelder maakten zij 17 fle^sohen wijn buit, welke zij in twee koffers, die ze eveneens uit den kelder wegnamen, pakten en ver dwenen met het gestolene langs den zelfden weg, welken zij gekomen waren. Echtpaar Vos-de Groot ie Julianadorp: Moeder leest de krant en „de politiek", en vader gaat van den zomer weer visschen in de Langevliet Een boe» eiipiaatsje aan de Langevliet, te Julianadorp, zooals men er duizenden in Noord-Holland vindt: propere gor- dijntjes voor de ruiten, en op het erf de traditioneele hooiklamp, een fel-blaffende waakhond en pikkende kippen. Maar in datzelfde huisje, zoo schuchter staande tusschen den weg en het rul-opgewoelde akkerland, woont de familie Vos, die vandaag 't feit zal herdenken, dat zij voor 65 jaar in den echt trad. Dit zeldzame feit was voor ons aan leiding op bezoek te gaan in huize Lange vliet No. 9: om eens te praten met de beide stokoude menschen, waarvan de vrouw 97 jaar is en de man 93. Samen bijna 200 levensjaren! Het bezoek is niet aangekondigd en dus geeft de komst even strubbeling: een dochter by wie de oudjes inwonen, staat breed en streng aan de deur. En vertelt dat het eigen- lyk niet de wensch is van haar ouders om „in de krant" te komen. Maar haar vriendelijk heid en gastvrijheid winnen het, en niet lang daarna zitten we huiselijk rondom de rood gloeiende kachel, met voor ons een bak koffie. In de achterkamer bevinden zich Vos en zyn vrouw. Vos heeft het te kwaad met zijn luchtwegen en blijft derhalve 's morgens wat langer op bed. Maar moeder staat vroeg op: want er is veel te doen en de donkere dagen voor Kerstmis zijn maar kort. En zoo raken we aan de praat: met Willem Vos en Marie Vos—de Groot. En wat we hoorden is de moeite waard: want daar vernemen we, dat Maria Vos, ondanks den last van haar 97 jaren, nog volkomen „bij den tyd" is, dat zy, volgens eigen zeggen, nog midden In het leven staat en dat zy hoopt den dag te mogen beleven, dat zy de 100 bereikt heeft. Het moedertje is de flinkste van de twee: soms zyn de oogen gesloten, maar soms ook kunnen ze vervaariyk schitteren en spreken die zelfde oogen een taal, die niet misverstaan kan worden. Vele uren van den dag zitten ze in den stoel, naast elkaar; veel wordt er niet ge sproken. Wat valt er nog te zeggen als men zoo lange jaren by elkaar gewoond heeft...? Dan zit vader te peinzen aan de dagen - van weleer, dat hy als machinist op de jumbo's van de Nederlandsche Spoorwegen in Utrecht reed en moeder beleeft weer haar vele, vele jaren, dat ze ergens in de Domstad een groentenwinkeltje dreef. Ook nu vertellen ze ervan. Van hun lange leven, van al die jaren, waarvan ze niet be grijpen, dat die zóó snel voorbijgegaan zyn. En ze verzuchten: „waar blééf de tijd!" Als het ys tusschen de oudjes en den inter viewer ietwat gebroken is, komen ze los: dan vertelt het moedertje, met nog haast jeug dig vuur, dat haar eerste werk 's morgens De staten hadden twee plichten. De medewerker van Havas te Genève heeft den voorzitter van den Volkenbonds- raad Cosla du Bels geïnterviewd over het bes uit, de Sovjet Unie uit den bond te stooten. Costa du Reis zeide o.a.: „Het vraagstuk kan als volgt worden ge steld: de staten, leden vam den bond, zagen zich door het beroep van Finland en cloor het herhaald weigeren van de Sovjet Unie te Genève te verschijnen, gedwongen twee soorten plichten te bestudecren en vast te stellen, overeenkomstig de regelen van het handvest, dat vrijwillig door de Sovjet Unie is onderteekend: ten eerste de plichten van de staten ten aanzien van een staat, wel ke het slachtoffer is vain een niet uitge- lokten aanval en ten tweede de plichten van de staten jegens zichzelf of met ande re woorden jegens hun eigen geweten. In het eerste geval, na de verobrdeeling van den aanvaller, hetgeen een zuiver mo- reele daad is, zouden de staten moeten vast stellen welke mnterieele en doeltreffende hulp zij het slaohtoffer kunnen bieden om den aanvaller te weerstaan. In hot tweede geval is het begrijpelijk, dat de staten, le den van den hond, een staat niet meer in het huis des vredes wenschen te ontmoeten, welke zich door zijn eigen daden hierbuiten heeft gesloten. is... de krant te lezen. „Ik wil byblyven me neer... en dat valt zoo tegenwoordig warem pel niet mee. Vooral met die oorlogsrommel en de politiek". Maar er is meer dat zy leest. Twee gave handen omsluiten steeds een oud boekje. Een kerkgezangen-boek. Het is hierin, dat die handen iederen dag bladeren. Sommige psal men leest zij vaak over en enkele kent zij nu nog uit het hoofd. Die heeft zij geleerd, heel vroeger, maar ze is ze nooit kunnen verge ten. Wel wat zè n u hoort. Dat vergeet ze in een paar uur Julianadorp vinden ze wel een aardig plaatsje, maar ze houden het allebei toch op Utrecht. In Utrecht, waar ze 50 jaar in één huis gewoond hebben. D&t was nog eens een stad... Op Julianadorp is het stil, een dooie boel... Moeder vertelt en vader knikt instemmend. Hy zegt niet veel, hetgeen te wijten is aan een asthma-attaque. Maar hg knikt instem mend en is het in alles met zijn 97-jarige levensgezellin eens. We hooren meer: van dat groote feest in Utrecht, toen ze 60 jaar getrouwd waren. Daar waren buurtcomité's opgericht, daar waren schitterende bloemen geweest en mooie toespraken. En nu nu Is het 65 jaar geleden, dat ze in een „coupétje" naar het stad huis reden. Het zal wéér feest zyn, zij het in bescheidener vorm. Ze hebben het al lang van te voren bedisseld. Saampjes, als het stil in huis was. Als niemand het kon hooren. Ook de krantenman komt er niets van aan de weet. Alleen het bruids paar weet het en misschien de gele ka naries, die heel den dag in hun glimmend- koperen kooitjes fluiten en tierelieren, en de goudvisschen in de kom, die pein zend de kamer in turen. Zaterdag is de dag, maar ze zullen het Zon dag vieren. Dat lijkt hen een betere dag. Dan zal een deel van de familie misschien over komen. Een klein deel van de 12 kinderen en 10 achterkleinkinderen. Wel komt vandaag meneer Pastoor van de kerk in Den Helder. Die komt dikwijls en ze vinden het altijd fijn als ze met hem kunnen praten. Bevend gaan de vingers van de 97-jarige over het versleten gebedenboek; witglanzend komen de zilverige haren onder het zwarte mutsje vandaan, maar helder zien de oogen nog naar buiten, waar een paar Julianador- pers over den weg gaan. Vader blijft maar kuchen en hygen; hy moppert op het weer, dat zoo koud is en triest. Maar hy hoopt alweer op den zomer, want dan kan hij visschen in de Langevliet.. 65 jaar getrouwd... Vandaag zal dit heugelijk feit herdacht en morgen gevierd worden. Dan zal er drukte zyn in dat huisje aan de Langevjiet te Julianadorp, met de tierige ka naries en zijn beide stokoude menschjes. Bolivië, een neutraal eai veraf gelegen land, dat geen vijandig gevoel koestert, je gens wie dan ook, beeft het probleem in alle objectiviteit bestudeerd. Het is zeer ge voelig voor de eer, welke het te beurt is ge- valen, om deze buitengewoon delicate zit ting van den Volkenbondsraad te presidec- ren." Wat op het spel staat Een verklaring van Kardinaal Verdier. Kardinaal Verdier heeft in de „Semaine Religieuse" een artikel geschreven, waarin I hij zich afvraagt of morgen niet dc geheele I wereld in oorlog zal zijn. Op het spel staan de vrijheid, de broederschap van de men- I sohen, de christelijke beschaving en de j godsdienst zelf. Frankrijk, dat steeds rid- I derlijk is. plaatst zioh naat zijn grooten bondgenoot Engeland om de geestelijke I waarden voor de wereld te bewaren. Franschen zullen een gelofte doen I Het weekblad voegt aan deze verklaring van den kardinaal toe, dat op Kerstmis een acte van toewijding van alle Franschen van f de preekstoel zal worden voorgelez», met I een belofte ,dat indien God de overwinning schenkt, een nieuw gedenkteeken zal wor- den opgericht, dat ccn s-teenen getuigenis I zal afleggen van de dankbaarheid door de i eeuwen heen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 10