Finland roept de laatste reservisten op! Duitschland confiskeert twee Zweedsche schepen i«i en Plan voor een luchtlijn naar Noord-Amerika Felle critiek in de Russische bladen Chamberlain bij zijn soldaten in Frankrijk Vrees voor duurder levensonderhoud Dit jaar geen verlaging leerlingenschaal Postvluchten op Hoofdonderwijzers als reserve-officie Belasting betalen met schuldbekentenissen op I Tweede Kamer K L.M. bestelt vier vliegtuigen bij Fokker BELANGRIJKE PINANCIËELE STEUN AAN DE NATIONALE VLIEGTUIG INDUSTRIE. In zijn voortgezette rede bijdebehan deling van de begrootingen van Wa terstaat en Verkeersfonds, gaf minis ter Albarda als zijn meening te ken nen, dat een verbod van treinverkeer op Zondag, waarop van verschillen-- de kanten is aangedrongen, geeste lijke dwang zou zijn. Vele sprekers voeren het woord over spoor- en tramaangelegenheden, over de waterwe gen en de binnenscheepvaart en over de landwegen in vele deelen des lands. Drukkende scheepvaartrechten. De heeren Duymaer van Twist (a.r.) en Ebels (v.d.) vragen o.m. de aandacht voor de te hooge en verschillende scheepvaart rechten. De minister antwoordt, dat op vele wate ren inderdaad deze rechten hoog zijn en zwaar drukken op de schippers. Ze kun nen echter niet met één pennestreek wor den weggevaagd. Bij het verlccnen van con cessies wordt er op toegezien, dat die hefr fingen niet te hoog zijn. Uniforme scheep vaartrechten lachen spr. niet toe. Geïnformeerd wordt nog naar het eind punt van het kanaal GroningenIJsselmeer. Tertiaire wegen. Zooveel mogelijk zal de minister aan den wensch van den heer Ebels, de tertiaire we gen in het Noorden des lands te verbeteren, gevolg geven; de achterstand is inderdaad urgent. J Nationale vliegtuigindustrie in geschakeld. Bij de afd. Luchtvaart zegt minister Al barda, dat sedert eenige jaren de KLM zich van bestellingen bij de Nederlandsche in dustrie onthouden heeft. De uitzondering werd regel. Spr. kan mededeelen dat thans die lijn wordt verlaten. Na het gevoerde overleg van de re geering met die industrie en de K.L.M. is bij de Fokker fabrieken een bestelling van vier belangrijke vlieg tuigen gedaan, terwijl men over an dere belangrijke machines nog in on derhandeling is. Van spr.'s optreden af zag hij het belang van Xederlandschen vliegtuigbouw. Onze scheepsbouwers hebben, een goeden naam in de wereld en klandizie. Waarom kun nen we geen luchtvaarders en luchtbouwer? van de wereld worden? Aan bekwame tech nici en kapitaal ontbreekt het in Nederland niet. Spr. ziet hier een groot belang, doch ook mogen da belangen der K.L.M. niet ten achter worden gesteld. Ook zij is een onderneming met een voorname plaats in onze internationale positie. Er moet even wicht komen tusschen beide belangen. Voorts deelt de minister mede, dat naast de verbinding tusschen Ne derland en "West-Indië zeer ern stig wordt overwogen een luchtver- binding tusschen Nederland en Noord-Amerika, met Nederlandsche vliegtuigen te onderhouden. Verdere mededeelingen kunnen hierover nog niet worden gedaan. De toestem ming der Amerikaansche overheid is echter nog niet verkregen. Nieuwe vliegtuig-typen. Defensie heeft in Nederland talrijke be stellingen gedaan en nog loopende. De re- geerïng heeft, besloten, aan de Nederland sche vliegtuig-industrie belangrijken finan- cieelen steun te verleonen, om het ontwik kelen van nieuwe typen en de werkgelegen heid te bevorderen. De begrootingen van het Dep. van Water staat en hot Verkeersfonds worden z.h.s. aangenomen. De veragdering wordt te 4.45 uur ver daagd tot Dinsdag één uur. DE VOLKENBOND NOG SLECHTS HULPAPPARAAT VAN HET EN- GELSCH—FRANSCHE OORLOGS- BLOK. _RTE DUITSCHE COMMENTAREN. Als commentaar op het genomen besluit om Sovjet-Rusland uit den Volkenbond te "stooten, geven de Russische dagbladen fplle critiek op de redevoeringen van de Engel- sche en Fransche vertegenwoordigers. Over de verdere plannen van Rusland wordt geen woord gerept. Slechts wijst men er op dat. een en ander de Russische opmarsoh in Finland niet zal vertragen. Ten aanzien van het besluit wordt ge zegd, dat het optreden in feite een tegen den Sovjet gerichte actie is van Engeland en Frankrijk, die er belang bij hebben om „de witte garde van Mannerheim in Fin land als springplank voor een imperialis tische agressie tegen de U.R.S.S." te hand-- haven. Verder oordcelen de hinden in Moskou, dat de redevoeringen welke in de hijeen- komst van gisteren gehoudert zijn voorbeel den zijn geweest van cynisme en gehui- cthel. Het bericht spreekt dan van „kroko dillentranen" welke de Engelsche en Fran sche vertegenwoordigers vergoten hebben, dat Finland thans niet weer als oorlogs veld tegen de Sovjet-Unie gebruikt kan wor den. De Volkenbond, zoo besluit het bericht, is thans door Engeland en Frankrijk defi-' nitief tot een hulponderneiming gemaakt van het Britsch-Fransche oorlogsblok. Korte Duitsche commentaren. De Duitsche bladen houden zich slechts kort bezig met het resultaat van de Vol- kenbondszititing te Genève. De „Berliner- Nachtausga.be" schrijft: eeniige zakelijke be slissing is in Genéve in het geheel niet ge nomen. Elke. staat kan thans tegenover het FinsohRussische conflict doen wat het wil. De verdere politieke ontwikkeling van Europa hangt niet af van de op'hitsingsnva- noeuvres van Engeland en Frankrijk te Genève, doch van het gebruik der econo mische. militaire en politieke krachten op de oorlogsvelden, waar Duitschland tot taak heeft Engeland zoo te verslaan, dat het niet nog eens een oorlog over Europa kan brengen. Amerika scheert Rusland en Duitschland over één kam. Het besluit van den Volkenbond de Sov jet Unie uit te stooten, wordt in politieke kringen beschouwd als een duidelijk be wijs, dat in de oogen der openbare meening door het conflict de wereld in twee declon is gesplitst. De Sovjet Unie en Duitschland zijn in dezelfde categorie geplaatst. De laatste Duitschers uit Letland Geschiedenis van ruim 700 Jaar Baltisch „Deutschtum" afgeslo ten. Gisteren zijn de laatste Duitschers, die uit Letland naar Duitschland zullen terug- keeren, in het geheel ongeveer 1000 perso nen, aan boord gegaan van het Duitsche stoomschip „Siërra Cordoha". Ind en loot' van 45 dagen zijn ongeveer 50.000 Duitschers uit Letland met hun geheple roerende goed naar Duitschland getransporteerd. Met deze verhuizing wordt een geschiedenis van meer dan 700 jaar van „Baltisch „Deutschtum" x'«r «sloten. Anti-Russisch leger in Turkije 1 TURKSCH PACT MET GEALLI- EERDEN ZOU GEHEIME CLAU SULE BEVATTEN. De „Nationalzeitung" te Essen meldt uit Moskou, dat volgens een aldaar gepubliceerd bericht, dat ook in de Russische radio is ver spreid, het BritschPransch—Tuïk- sche pact een geheime clausule zon behelzen, welke voorziet in de opstelling van een tegen de Sovjet- Unie gericht leger in Turkije on der Fransch commando. Dit leger zou bestaan uit 400.000 Pranschen, 80.000 Engelschen en 500.000 Tur ken Handelsaccoord Duitschland-Roemenië Roemenië zou zich verplichten dagelijks 300 wagons petroleum te leveren. De economische onderhandelingen tus schen Roemenië en Duitsohland, welke sinds vier weken gaande zijn geweest, zijn giste ren beëindigd Men verwacht dat heden een nieuwe aanvullende overeenkomst zal wor den onderteckend, welke voor het volgen de jaar de basis der Roemeensche uitvoe ren naar Duitschland zal vaststellen. De principieele overeenstemming. De beide delegaties zijn in beginsel tot overeenstemming gekomen over de beide volgende punten: 1. vaststelling van een nieuwe Marken- koers met betrekking tot de lei, op een ba sis van 46 lei voor 1 Mark voor aankoopen en 47 lei voor 1 Mark voor verkoopen. 2. Roemenië zou zich verplichten in het jaar 1040 een hoeveelheid van 1.200.000 ton petroleum te leveren, hetgeen neerkomt op ongeveer 300 wagons per dag. Do productie van Roemeensche petroleum heeft dit jaar 6.200.000 ton bedragen, maar men verwacht, dat de productie in den loop van 1940 veel geringer zal zijn. Een kwestie welke nog moet worden ge regeld betreft de door de Roemeensche re geering aan de graanexporteurs te betalen premie, welke in den loop van October j.1. werd afgeschaft. Zonder vergoeding prijs ver klaard. De Duitsche dagbladen melden, dat het prijshof in Hamburg een uitspraak heeft ge daan, waarbij twee Zweedsche schepen, nl. de 1184 ton metende Marcia en de 1544 ton metende Britt geconfiskeerd verklaard wor den. De speciale correspondent van Dag- Idndet in Hamburg meldt, dat. deze uit spraak beteekent. dat-alle houtpulp, sulfiet en sulfaat contrabande zijn en rnet het schip in beslag genomen kunnen worden. De Mar cia had 1320 ton droog sulfiet aan boord be stemd voor een Britsche haven en de Britt 12600 Ion mijnhout voor Aberdeen. In beide gevallen is schip en ladiug zonder schade vergoeding geconfiskeerd. Hoofdkwartier der luchtmacht bezocht. Gisteren is minister-president Chamberlain naar Frankrijk gereisd, waar hij eenige dagen zal door brengen bij het Britsche expeditie- leger. Per vliegtuig arriveerde hij over twaalf uur in de Britsche zone. Een escorte Britsche gevechtsvliegtuigen heeft het toestel van Chamberlain van En geland af vergezeld. De speciale correspondent van Reuter seint nader, dat Chamberlain. na zijn aanikomst in de Britsche zone. met een gecamoufleer de auto naar het hoofdkwartier is gereden. Hij gebruikte de lunch met den Britschen opperbevelhebber, Lord Gort en diens stai, waarbij zich de Hertog van Gloucester be vond. Na het noenmaal bracht de lucht- maarschalk een bezoek aan het hoofdkwar tier, die met Chamberlain vervolgens naar het hoofdkwartier der luchtmacht vertrok. Incident aan de Hongaarsch Russische grens Hongaarsche grenswacht van 16 man aangevallen. Officieel wordt door het Hongaarsche Tele graaf Agentschap gemeld: Onbekende individuen hebben Donderdag morgen nabij de gemeente Toronya op 4 k.m. afstand van de HongaarschSovjet-Russi sche grens, een grenswacht van 16 man aan gevallen. Naar alle waarschijnlijkheid betreft het hier personen, die langen tijd geleden uit Rusland gevlucht zijn en die thans naar Russisch gebied wilden terugkeeren. De Hongaarsche militaire autoriteiten heb ben een onderzoek ingesteld. Sneeuw en mist maakten orienteering in de bergen aan de grens moeilijk op het oogenblik van den aan val. De schildwacht aan de Hongaarsche grens, die de aanvallers zag naderen, maak te alarm, waarna zij uiteengingen en ver dwenen Aan Hongaarsche zijde zijn dooden noch gewonden gevallen. De deur gesloten de aether nog open! FINSCHE MINISTER RICHT ZICH VIA DE RADIO TOT MOSKOU. Door een Russisch station gestoord en daardoor nauwelijks verstaanbaar, heeft de Finsche minister van buitenlandsche zaken (van de officieele Finsche regeering) Tan- ner voor de radio in het Russisch een rede voering uitgesproken. Tanner richtte zich tot Molotov en deelde hem mee, dat Finland bereid was de onder handelingen over een vreedzame regeling van het geschil voort te zetten. Tanner vroeg: „Zijdt gij bereid de onder handelingen te hervatten? Ik vraag U te antwoorden langs denzelfden weg, dien ik thans gebruik. Enkele weken geleden wa ren Paasikivi en ik bezig met het voeren van onderhandelingen met U en Stalin". De onderhandelingen werden niet voort gezet. De blaam hiervoor valt op den Sov jet. Gij hebt het aanbod der Vereenigde Sta ten tot bemiddeling afgewezen evenals de voorstellen van de Zweedsche regeering. Uw laatste daad is geweest het voorstel te ver werpen van en Volkenbond tot staking van de vijandelijkheden en opening van onder handelingen. om te vermijden dat gij onze voorstellen zoudt hooren, hebt gij alle deu ren gesloten. De aether echter is nog open." De gebeurtenissen, die daarop intusschen gevolgd zijn, waren erop berekend, om de gedachte te doen ontstaan, dat Rusland heel dien tijd doelstellingen in den geest had van verder strekkenden aard. Uw doel stellingen schijnen te zijn U in het bezit te stellen van geheel Finland en de Tsjaristische grenzen te herstellen. Wan neer dat Uw doel is, kunt gij er zeker van zijn, dat Finland zich tot het uiterste zal verdedigen. Het Finsche volk is niet bereid zijn onafhankelijkheid en vrijheid te verlie zen, of zich te onderwerpen aan een vreemd juk." Het belang van een juiste prijs politiek. Aan het verslag der Tweede Kamer no pens het wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van Economische Zaken voor 1939 (buitengewoon krediet) wordt ont leend: Verscheidene leden wilden bij deze gele genheid nogmaals de aandacht vestigen op liet groote belang van een juiste prijspolitiek ten aanzien van de belangrijkste behoeften onzer volkshuishouding. In recente prijs verhoogingen van ver schillende artikelen zagen zij aanwij zingen voor het gevaar, dat een aan merkelijke stijging van de kosten van het levensonderhoud in de naaste toekomst moet worden ver wacht. Zij vreesden hiervan sociale moeilijkheden, doordat zooals in de afgeloopen maan den reeds gebleken is: reactie hierop in den vorm van verhooging van de in geld uitgedrukte inkomsten als loonen en steun bedragen onvermijdelijk zal zijn. De z.g. schroefbeweging van prijzen en inkomens, welker gevaarlijk karakter ook door de re geering is erkend, zal zich zoodoende meer en meer gaan openbaren. De suikercent. Naar hun oordeel zou een juist beleid heb ben meegebracht, dat het rijk de kosten van distributie van een voor de volksvoeding zoo belangrijk artikel als suiker, dat bovendien reeds zoo zwaar belast is, voor zijn rekening had genomen. KWESTIE KOMT OP BEGROOTING '41. In de zoo juist verschenen memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Onderwijsbegrooting 1940 lezen wij: In het verlangen naar 'een verbe tering der leerlingenschaal deelt de minister. Bij haar optreden meende de regeering een voorstel ter verbe tering te kunnen doen. Daarna kwam de oorlogstoestand, die groote ei- sohen aan de schatkist stelde. De regeering meende, dat thans deze verlaging niet te verantwoorden is. Geenszins heeft zij daarmede haar aanvankelijk voornemen losgelaten. Voor het ontwerpen der begrooting voor 1941 wenscht zij dan ook deze quaestie onder de oogen te zien. Kweekelingen met akte. De vraag, of de minister I is te be vorderen, dat de zelfstand, tredende kweekelingen met akte bij hei - een bil lijker vergoeding voor hun arbeid ontvan gen, beantwoordt hij ontkennend. Het toe kennen van zulk een belooning behoort, naar het oordeel van den minister overgelaten te worden aan de gemeente- en schoolbestu ren, welke de kweekelingen in hun sdholen toelaten, ook al, omdat de Lager Onderwijs wet 1920 vergoeding uit 'sRijks kas aan die besturen van belooningcn van kweekelingen niet kent. VELICHTING HUISWERKLAST. Beperking examenstof Gaarne zal de minister van Onderwijs zijn medewerking verleenen aan een verminde- Alle weerbare mannen van 2040 jaar onder de wapenen. NOG STEEDS OPTIMISTISCHE FINSCHE LEGERBERICHTEN. Volgens een bericht uit Helsinki moeten thans alle nog niet opgeroe pen reservisten zich onverwijld aanmelden. Het verluidt dat deze maatregel reserve-officieren tof zestig jaar en minderen tot veertig jaar betreft. De landweer is nog niet opgeroepen. Alle weerbare mannen van 20 tot 40 jaar worden hiermede onder de wapenen geroepen. HET FINSCHE LEGERBERICHT van gisteravond zegt: Op 14 December heeft de vijand op ver schillende plaatsen op de Karelisohe land engte, gesteund door zwaar artillerievuur en tanks, aanvallen ondernomen. Vooral te Punnusjoki volgde aanval op aanval. De Russen werden overal afgeslagen en ver- scheidenen tanks werden vernield. Op het oostelijke front is de vijand aangevallen na zware artilleriovooèbereldingen op een deel van het front tusschen Loimala en het Ladoga meer. Ilij werd echter afgesla gen en wij maakten vijf tanks en ander oorlogsmateriaal buit. Bij Tolvajaervi gaan onze troepen voort op te rukken. Het buit gemaakte oorlogsmateriaal nam toe en in den avond van veertien December waren in het geheel 15 middelzware tanks in dezen sector in onze* handen gevallen. Te Suomus- salnii zijn onze troepen na vier dagen hard- nekkigen strijd erin geslaagd de weg af te snijden, die van de kerk van Suomussalmi naar de grens leidt. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede dat op Vrij dag 15 December de Russische troepen in het district Moermansk de stad Salmijaervi op 60 km. ten zuiden van Petsamo hebben bezet. In het district Ukhla zijn de Russi- sohe troepen opgerukt tot 123 k.m. van de staatsgrens. In het district Petrosavodsk hebben zij het dorp Leppassilta en de daar passeerende spoorlijn bezet. In he district Kexholm hebben de Russen hun opmarsch met succes ontwikkeld. Met het oog op de sleahte weersomstan digheden was er geen activiteit in de lucht. Een ander Finsch bericht zegt, dat twee Russische regimenten, in totaal vijfduizend manschappen, zijn vernietigd in den sector van het Ladogameer. Bij Suomussalmi zijn de Finsche troepen er in geslaagd twee Russische infanterieregimenten to isolee- ren en te omsingelen. GAS? De Finsche legatie in Londen heeft gis teravond medegedeeld, dat de roode troepen zich volgens officieele berichten van strijd gassen hebben bediend in de omgeving van Suomussalmi. MERKWAARDIGE BETOOGING IN KOPENHAGEN. In Toender in Deensch Sleeswijk heb ben jongelieden gisteren een optocht ge vormd, die door de straten trok en leuzen meedroeg als „Leve Finland, weg met Moskou". De botooging is te opmerkelijker, daar de jongelieden deel uitmaken van de Duitsche minderheid. Vertrek van Aankomst tt (terugreis) |Bfw™ Dcc. |aI«x. 15 Dec. Torenvalk B - (heenreis) üasra 10 U€C> Nandoe (terugreis) Wielewaal (heenreis) Jodhp. 15 De« 'Medan 15 Dec. [Rang. 15 Dec, Napels 15 Dec. Alex. 15 Dec. ring van den huiswerklast der leerlinge zoo deelt hij in de antwoordmemorie ov de begrooting van zijn dep. mede. Het eeri middel daartoe is een beperking der stof verschillende examens, vooral wat de vraagde pai-ate kennis aangaat, De wiskunde in het lege Voor de opleiding tot reserve-offi cier kunnen in het vervolg ook in aanmerking komen zij, die in het be zit zijn van een akte van bekwaam heid als hoofdonderwijzer, bedoeld in art. 77 onder B. der Lager-onder- wijswet. geli der, en Mej A in 75 zal Mai alg pla aocx D hop Kir hui lijk Pet In het algemeen zullen zij echter niet ku: nen worden bestemd voor opleidingen, waa bij uitsluitend of bij voorkeur personen wo den geplaatst, die voldoen aan bijzondei eischen betreffende wiskunde of technisch HO O? bekwaamheid. *7! Houders van bedoelde akte, die niet ijvoor werkelijken dienst zijn en die wenscheiagste mede ie dingen naar plaatsing bij een deverlijc opleidingen tot reserve-officier, welke begbacier. Februari 19-40 aanvangen, kunnen zich vóq 30 Dec. a.s. per ongezegeld verzoekschril PIE1 tot den minister van Defensie wenden. De jongeren, welke het eerst voor plaaletu,R< sing in aanmerking komen, en zij, die dlank. eerste oefening hebben volbracht, kunnej niet mededingen. Haa Sinterklaas op föTc een kraanwagei^ C1 Politie verhindert vreemdsoorti gen intocht. Amste Zooals dat jaarlijks in de maand Decenr ber gebruikelijk is, hebben de leden vapn'n'a de studentensociëteit „Nos Jungit Amici Huv tiae" in de Sarphatistraat te Amsterdan gisteravond het Sint Nicolaasfeest gevierqa> k< De blijde incomste van den goeden hepec. 1 lige dient volgens een oude traditie vreemdsoortige wijze te geschieden. Ditl jaar was het de bedoeling Sinterklaas* vergezeld door twee zwarte knechten ma een kraanwagen naar de sociëteit te rijdeij waarbij den argeloozen toeschouwer suggereerd zou worden, dat de bisschop 1 den Amstel was opgevischt. De politie vond een en ander echter niel goed; zij vreesde ongeregeldheden. De stuf denten trokken zich hier echter niets van aan en troffen toebereidselen om den hei lige toch op de voorgenomen wijze binnei te halen. Toen de agenten echter toonden van gey toegeven te willen weten kozen de studen ten de verstandigste partij. De kraanwa gen werd naar een achteringang gebrach' en daar besteeg de Sint zijn voertuig. Tot tevredenheid van beide partijen. jïerv. Heer i An Rec< ec.. De f Toe De nieuwe Staalsleenina De Regeeringspersdienst meldt: Van 2 Januari 1940 af zal men be voegd zijn om bedragen, verschul digd wegens de vermogensbelasting met inbegrip van alle daarop ge lheven opcenten, en wegens de ver dedigingsbelasting 1, te betalen door middel van schuldbekentenis sen, deel uitmakende van de a.s. Staatsleening. I PEI Comp Bovendien zal men bevoegd zijn, betalin-j^eia- gen in de genoemde belastingen, verschut-.» digd door verschillende personen, te combi neeren tot één betaling. Dit zal bijvoor- ®- beekl kunnen geschieden door bemiddeling^ K van een bank, een effectenkantoor of op andere wijze. Op die wijze zal ook ten aanzien vdni kleinere aanslagen van de vermelde facili-l teit kunnen worden gebruik gemaakt. Daarnaast zal den ontvangers worden op gedragen een redelijk aantal coupures van 500 en 100 gulden, welke te hunnen kantore in betaling zijn gegeven, beschikbaar te houden om deze te kunnen teruggeven aan wie een grootere coupure ter betaling aan biedt. Contanten zullen de ontvangers niet kunnen teruggeven. Betalingen met recepissen zal mogelijk zijn zoolang de obligaties' nog niet zijn afge geven. MAATREGELEN TEGEN DEN SMOKKEL HANDEL. Goederenvervoer aan onze grens bij Enschedé verboden. De minister van Financiën heeft het vol gende bepaald: In een strook van 100 meter breedte langs de rijksgrens in de gemeenten En schedé en Losser is het vervoer van alle goederen in buitenwaartsche richting ver boden. De beschikking treedt in werking mei ingang van 24 December 1939.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2