ZES UUR BEGROOTINGSDEBATTEN ie Alkmaar. Alkmaarsche Kaasmarkt Zaterdag 16 December 1939 "Tweede blad RAAD OUDKARSPEL TWEE EN EEN HALF UUR „ALGEMEEN" BESCHOUWD. Een politiek steekspel in de arena van burgemeester Wijnveldt. Was anti-papisme de reden van het niet herkiezen van wethouder Bommer? Hierop wordt ontkennend geant woord. De katholieken slecht te spre ken over de wethoudersverkiezing. Ieder kreeg zijn deel van de vegen nit do pan. De voorzitter is niet bang. Heelt de heer Borst geen ge voel meer? Het Centraal Zieken huis krijgt weer 10 jaar subsidie. De heer Borst stemde tegen de ge- meentebegrooting 1940.. De gemeenteraad vergaderde Vrijdagmid dag onder leiding van burgemeester Wijn veldt, tevens secretaris. Alle leden waren aanwezig. Voorz. opende de vergadering met woor den van welkom. De notulen van de vorige vergadering werden aldus vastgesteld. N.a.v. de notulen vroeg de heer Borst waarom de eerste cursusavond van den tuinbouw geweigerd is. Voorzitter zeide, dat dit de voorbespre king betrof, voor den betreffenden cursus. De heer de Boer zeide dat anders de voor bespreking altijd in school werd gehouden. De heer Borst meende, dat er toch eigen I lijlc niets tegen was geweest om de voor bespreking in de O.L. school te houden. Voorz. zeide, dat dit dan gevraagd had moeten worden. De voorzitter deelde mede, dat: de heer G. IJff zijn benoeming tot lid van Maat schappelijk Hulpbetoon heeft aangenomen; de heer P. K. Volkers zijn benoeming tot lid van de Plaatselijke Commissie voor steunverleening aan kleine tuinbouwers heeft aangenomen; B. en W. tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie voor den duur der mobilisatie hebben benoemd den heer P. Visser, werkzaam ter secretarie van Harenkarspcl op een jaarwedde van f 400 per jaar. Hiertegen bestaat geen bezwaar bij den minister. De benoemde is 16 Nov. ƒ.1. in functie getreden. De minister van Soc. Zaken heeft goed gevonden om aan ondersteunde werkloozen boven hun gewone steunuitkeering een kerstgave toe te kennen van 25 pet. van 't bedrag, hetwelk de betrokkene over de week van 10 t.m. 16 Dec. 1939 aan uitkee- ring ontvangt. B. en W. kregen machtiging deze zaaik uit te werken. Óver de andere werkloozen, tewerkgestelden zal nog wel beridht ont vangen worden. Ingekomen stukken. Aanwezig was proces veihaal van kasop- neming bij den gemeente-ontvanger. Verder procesverbaal van kasopneming bij den administrateur van het Maatsdh. Hulpbetoon. Ontvangen was de bekende ontwerp-veror dening van den opperbevelhebber van land- en zeemacht betr. het verleenen van persoonlijke diensten in oorlogstijd. Voorz. gaf een toelichting dezer verorde- ning. Voor de vierde maal dient weer een bevol kingsregister te worden ingericht. De heer Kaan kwam op tegen het weitk- versöliaffingsloon. Kan daan-oor niet het algemeen geldend loon worden bepaald? Voorzitter was het hier volkomen mee eens. De heer Kalverdijk sloot zich ook aan bij den heer Kaan. Voorzitter zeide, dat de bedoeling der ver ordening toch is, voor diensten in de ge meente. In speciale gevallen zal men mis schien elders werken moeten. Het is wellicht het beste ctat deze be zwaren aan de vereen, van Ned. Gemeen ten kenbaar werden gemaakt. Na eenige besprekingen werd dit voorsteil aangenomen. Geen subsidie Lyceum. aan het R.K. Van het r.k. Lyceum te Alkmaar was een verzoek ontvangen om een subsidie voor 1940, tot een bedrag van f 150.En leer ling uit deze gemeente, C. Kuilboer bezoekt deze onderwijsinstelling. B. en W. stelden voor dit niet in te wil ligen, daar men tot deze uitgave niet ver plicht is. De heer Rijper wees op de onbillijkheid dat dit voorstel wordt gedaan. Het verzoek werd afgewezen. Ontslag ambt Burg. Stand. De heer P. Kostelijk verzocht eervol ont slag als ambtenaar van den burgerlijken stand, met ingang van 1 Januari 1940. Dit ont9lag werd verleend. Het ligt niet in de bedoeling een nieuwe functionnaris te benoemen, daar er drie ambtenaren zijn. Begrooting gasfabriek. Van de cornra. van beheer der gemeensch. gasfabriek was de begrooting 1940 ontvan gen. De begrooting werd goedgekeurd. De schoolkinderen krijgen weer melk. De Oudercommissie zond een verzoek om in de kosten van melkvoeding op de open bare lagere school een subsidie te mogen ont vangen. Gevraagd wordt een subsidie van 120.—. Voorzitter zeide, dat het verleden jaar zeer goed geloopcn is met de melkvoorziening B. en W. stellen voor. het loffelijk streven te steunen en het subsidie te verleenen. Voorzitter hoopte, dat er eens een inniger contact zou ontstaan tusschen Oudercom- missie en B. en W. De heer Borst ging met hetgeen voorzitter gezegd heeft, volkomen accoord. Het subsidie wordt toegezegd. Wijziging gemeenschappelijke regeling gasfabriek. B. en W stelden voor de gemeenschappe lijke regeling voor de gemeensch. gasfabriek te wijzigen, met dien verstande, dat aan de leden van het dag. bestuur een presentie geld van f2.50 per bijgewoonde dag. be stuursvergadering wordt verleend. Na een toelichting van den Voorzitter werd de voorgestelde wijziging vastgesteld. Geld voor de gasfabriek. Verder stelden B. en W. voor, een reke ning-courant-overeenkomst aan te gaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten ten be hoeve xan de gemeensch. gasfabriek. Aldus besloten. Benoemingen. Er moesten leden worden benoemd voor de commissie tot wering van Schoolverzuim, wegens periodieke aftreding. De nummers één van de aanbevelingen werden benoemd, t.w. de heeren D. Bommer, C. v. d. Abeele, P. Rijper, W. F. G. de Ruyter, J. Hink en K. Kliffen. De heeren Bommer en Rijper na men hun benoeming aan. De heer A. G. Visser moest aftreden als lid van het Maatsch. Hulpbetoon. De aanbe veling luidde; 1. A. G. Visser, 2. A. J. Kra mer Mz. Gekozen werd de heer A. G. Vis ser met algemeene stemnnen. Koker 12 stuks 5Oef. Proefdoosje 2stuks10ct DE BEGROOTING. Aan de orde kwam hierna de gemcente- begrooting 1940. Deze begrooting sloot op een totaal bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f93.330.17, met een post voor onvoor zien van f785.97. De kapitaaldienst gaf een eindcijfer aan van f 2630. Laten wij niet buiten onze landsgrenzen gaan met onze beschouwingen en wa ken voor de neutraliteit, zegt voorzitter! De heer Rijper sprak zijn afkeuring uit over de samenstelling van het College van B. en W. De R.K. zijn zeker geen goede partij voor Oudkarspel Als we zien, hoe de ••partijen elkaar bedhebben! De heer ,He .Boer heeft eerst in 1931 ge weigerd uit antipapisme. Pas voor de ver kiezingen ging de s.d.a.p. samen met de geldpartij (v.d.), die eerst gewipt moest worden. Bij de laatste verkiezingen zeide weüh. Bakker: Ik wil er wel uit, wethouder en voorzitter van het M.H. is ie veel. De heer Bakker heeft zijn verstand zeker verloren. HU liet zich toch weer tot weth. benoemen. De z.g. democraten zijn niet democratisch. Liever Turksch dan Paapsch, zeide de heer Rijper. De heer Borst heeft den heer Bakker steeds bestreden. Nu noemt hij de s.d. en j.pui. de arbeiderspartij. Het zat er dik op. Men wilde geen roomsche wethouder. Spr. keurde in het algemeen de houding van de S.D.A.P., C.P.N., en VJ). bij de wetr houdersverkiezing af. De heer Borst protesteerde tegen de be perking van den burgemeester t.a.v. de alg. beschouwing. Het is bezuiniging in de begrooting en dat komt weer neer op de werkende be volking. Spr. las een stukje voor uit de Schager Courant over de noodlijdende ge meenten; de noodlijdendheid wwdt steeds grooter. De Vereen, v. Ned. Gemeenten is daarover zeer bezorgd, getuige het geci teerde verslag. De zuinigheid zal hier de wijsheid bedriegen, zeide spr. Er is bezui nigd op verschillende posten, onderhoud, onderwijs. De post voor onvoorzien is weer lager dan verleden jaar. De kweekeling met akte zal daaruit moeilijk kunnen wor den betaald. Op de begrooting is op het onderwijs bezuinigd. Het onderwijs dieni op peil gehouden te worden. De kinderen van gegoeden kunnen naar Alkmaar om hun onderwijs te vervolgen. Voor de vijf kinderen had het vervolgonderwijs even goed door kunnen gaan. Ondanks de twee soc. dem. ministers wordt de Colijn-politiek hier doorgevoerd, hetgeen spr. betreurt. De heer Bomt vond dat het goen verwon dering behoefde te verwekken, dat spr. den heer Bakker heeft helpen kiezen tot wet houder. Het is niet: Roomsch of niet Roomsch, maar het gaat om de klassete- gensteiling. De R.K. aitoeiders scharen zich nog steeds aan de rechterzijde. De scheldpartijen der S.D.A.P. hebben het tegenovergestelde resultaat gehad. De C.P.N. is procentsxrewijze het meest geste gen. De comm. partij capituleert niet, zeide spr. Het heeft spr. verwonderd, dat Burge meester heeft meegewerkt de V.D. op te richten. T.a.v. de medewerking van den burgemeester dacht sp., dat de burgemees ter wel wist wat er met deze zich noemen de V.D. in deze gemeente aan de hand was. De heer Kaan heeft zich ook geleend in de V.D. in het zadel te helpen door zijn eigen groopeering te verlaten. Dit betreurde spr. Het is een reactionnaire beweging. Snr. waarschuwde den heer Kaan op dezen weg verder te gaa-n, als voorbeeld noemen de de houding van den heer Kaan bij de beneoming van iemand als lid van het M.H Dit was een groote teleurstelling. Ook de houding van den heer Kaan t.a.v. het amb tenarenreglement in de gascommissie keur de spr. af. I De provinciale credieten wilden spr. gaar- 1 ne geannuleerd zien» Verder besprak de heer Borst de kleine tuinderssteun en de kostwinnersvergoeding, welke laatste o.m. verhoogd zijn. Spr. vestigde de aandacht op de wen- sohclijkheid van het onder oogen zien van de belangen van het Tehuis van Ouden van Dagen. De heer Kaan antwoordt. De heer Kaan zeide, dat ook in een klei ne gemeente heel wat gebeurde. De V.D. heeft eenige waardeering voor het huidige college van B. en W. ai had men wel gaarne eenige posten verhoogd ge zien. De V.D. wil practisch zijn. B. en W. hebben de begrooting opgemaakt, met een post voor onvoorzien, het is moeilijk daar bij rekening te houden met den oorlogstoe stand. De wetih. verkiezing besprekende, zeide spr. d'at deze zijn reden heeft Noch de r.k. Staatspartij, noch hetgeen de r.k. gepres teerd hebben zijn daartoe de oorzaak ge weest, wel de wenscihelijkhéid n.a.v. de fu sie der Langendijikcr Gemeenten. Wat de benoeming in het M.H. betreft, de voor dracht v.d. N.T.B. is door M.H. gewijzigd; op een bijeenkomst waar spr. niet aanwe zig was. Woorden als anti-papisme en geldpartij door den heer Rijper neemt spr. niet. Spr. is "n godsdienstig man en zal er wel voor waken om anti-papisme te bedrijven. De v.d. is een partij der zelfstandigen, groote en heel kleine! Spr. hoopt, dat de v.d. het vertrouwen van alle partijen waardig zal worden. Voorzitter zeide, met zijn restrictie in goed gezelschap te zijn, daar ook de Commissaris der Koningin in Groningen een dergelijk standpunt heeft ingenomen. Voorzitter weerlegt dat zulke regineuze be zuinigingen zijn doorgevoerd als de heer Borst aangeeft. De kweekeling met akte besprekende, zei de voorzitter, dat besloten is, dat in het voor jaar van 1940 een praeadvies van B. en W. zal komen; de gelden welke eventueel noo- dig zouden zijn, zouden uit onvoorzien ge dekt worden. Spr. heeft gevochten voor het behond van de onderwijzeres. Spr. kan niet met het hoofd door den muur. Spr. is verbaasd, dat de heer Borst de tuinderscredieten ter sprake brengt. Deze an- nuleeren is in Prov. Staten toch afgewezen? Als de kleine tuinderssteun verhoogd dient te worden, zullen B. en W. desgevraagd op ver hooging aandringen. Wat de belastingen betreft, er zal in 1940 een gehèel nieuw belastingplan komen. De gemeente krijgt 75 pet. in de kosten, van werkloosheidszorg vergoed. Over spr.'s lidmaatschap der V.D. wil spr. niet met een raadslid, die een andere rich ting is toegedaan, spreken. Weth. Bakker vond de beperking tot de landsgrenzen betreurenswaardig en had wel gaarne gehoord wat de heer Borst te zeg gen had. Voorzitter: Naar de openbare vergadering bij Vis, mijnheer Bakker. De heer Borst: Dan blijft hij thuis. De heer Bakker ging in op critiek van den heer Rijper. Indertijd liet de V.D. nogal wat te wenschen over, dat was ook de ooi*- zaak van het ontstaan der groep De Boer. Met den heer Kostelijk heeft spr. prettig sa mengewerkt. De reden voor het samengaan met de R.K. was dat het Partijbestuur had aangeraden niet samen te gaan met losse groepen. De heer Bakker had het wel gewenscht geacht, dat de grootste partijen de wethou ders leverden, maar dit is niet doorgegaan. Van anti-papisme wil spr. niets hebben. T.a.v. Langendijk één zeide spr., tegen te hebben gestemd aan de hand van den uit slag der verkiezingen en ook n.a.v. eenige krantenartikelen, waarin iemand die nooit V.D.'er is geweest, zich nu als leider der V.D. in de nieuwe gemeente ziet, zoo van leer is getrokken. We kunnen niet, zegt de heer de Boer, zooals de communisten, de menschen belo ven dat de gebraden duiven aanstonds in onzen mond vliegen. Er zijn zeker nog wel menschen die zich achter de comm. kwakzalvers politiek willen scharen, maar dan moeten ze wel een hoofd van beton hebben. De heer Borst dacht zeker, dat door de twee soc. dem. ministers de gemeenten zich direct in het geld kunnen baden.' Er moet ook rekening gehouden worden met de fi nanciën. Tegen de candidatuur van den heer Volkers had spr. geen bezwaar. Van anti-papisme is spr. geheel vreemd. Spr.'s standpunt is, dat een raadslid voor alle belangen optreedt. Spr. is tot de con clusie gekomen, dat het als wethouder niet zoo gemakkelijk is. Als de heer Borst daarvoor eens in de gelegenheid was, zou hij wel anders spreken. In tweede instantie voerde de heer Rijs nog het* woord. Spr. hoopte dat het anti papisme niet tot uiting zal komen. Spr. zal niet toonen dat hij r.k. is. De gemeente zou evengoed linksch geregeerd worden als Bommer wethouder was gebleven, met een linksche burgemeester. Velen waren tegen Langendijk één, omdat de katholieken er voor waren, zeide de heer Rijper. Ook de heer Borst beantwoordde nog de vei'schillende sprekers. Overal wordt het den comm. onmogelijk gemaakt! Handha ving der verschilende posten zal bezuini ging beteekenen, vooral voor- de door het M.H. te ondersteunen personen. Bij Volkers ging het er om dat hij com munist is. De heer de Boer: Niks hoor! De heer Borst omdat de aanval van den heer Bakker niet veel de moeite waard is. De communisten capitulceren niet voor de bourgeoisie, zooals de s.d.a..p De heer Kaan acht samenwerking in den rand zeer noodig en spr. hoopte dat men ook dc inzichten der v.d. zal waardeeren. De heer Bakker handhaafde in tweede instantie zijn standpunten. Wij zijn niet bang, faldera Voorzitter zeide niet bang te zijn, ook niet voor den hr. Borst. De heer Borst gebruikt de raad om zijn communistische ideeën naar voren te brengen, maar het is voorz. gebleken, dat de beer Borst geen gevoel meer heeft. Deze besprekingen dienden in een openbare gelegenheid, maar niet in de raadzaal te worden gehoxxden. Na deze algemeene beschoxiwingen van ruini twee en half uur ging men over tot de artikelsgewijze behandeling der begroo ting. Men zal ons ten goede houden dat wij ons beperken tot (het vermelden van de be sluiten. S alarisverhooglng. Na eenige discussie besloot men zjh.st. de jaarwedderegeling van den ambtenaar ter secretarie te hei*zien en deze te bren gen op f 900.tot f 1200 met jaarlijkeohe verhoogingen van f 100.en een toelage van f 100.voor een diploma. De post f 50.voor luchtaanvallen werd gehandhaafd. Bij de bespreking van het voorstel tot het verlengen van het subsidie aan het Centr. Ziekenhuis te Alkmaar gedurende 10 achter eenvolgende jaren kwam de wenschelijk-^ held naar voien, dat er verschil werd ge" maaikt tusschen de liggelden voor de ge meenten die wel bijdragen en die wel'ke niet bijdragen. Het voorstel werd zjhosL aangenomen. De heer Boi'st stelde voor, op de begroo- ting f 400.— uit te trekken voor de Kwee keling met akte. Men besloot na eenige besprekingen, het hierover uit te brengen prae-advies af te waohten. Aangezien hier alleen een vei'goeding wordt gevi'aagd voor de kosten van ver lichting en verwarming werd de vergoeding voor gebruik schoollokaal door de tuin- bouwvereenigmgen gehandhaafd. B. en W. stelden voor aan de Kleuterschool van Volksonderwijs en die aan het R.K. kerkbestuur eïk f 25.per jaar te geven, maar met die restx-ictie, dat de andere subsidies er niet onder mogen lijden in het vervolg. Na eenige bespreking aangenomen. Het subsidie aan het Maatsch. Hulpbe toon aohtte de heer Kaan te laag in ver band met de evt. prijsverhoogingen. Wanneer het bedrag van f 12500.niet voldoende is, zal het moeten worden aan gevuld. Nadat nog eenige heeren het woord had den gevoerd ging men met deze post ac- cooi-d. B. en W. stelden voor, den controleur voor de huis- en straatconti*ole op werkloo zen een sa 1 arisverliooging te geven van f 100 tot f 200.— Aldus besloten. Na al deze discussie® werd de begrooting tenslotte vastgesteld met de stem van den heer Box®t tegen. Hij koxi zich niet met den opzet veneeni- gen. De begrooting van het Maatsch. Hulpbetoon 1940 sloot op een totaal bedrag van f 13232.06, met een post voor onvoorzien van f 5-43.06. Het gemeentelijk subsidie is geraamd op f 12500. De heer Boi'st kwam nog even terug op den post subsidie, waarna ook deze begroo ting werd goedgekeurd. Na rondvraag volgde te 8 uur sluiting. (Zitting van Vrijdag 15 December) S c h o o r 1. DE BOOM NAM TE VEEL ZON WEG! Op 11 Juni legde P. v. B., wonende te Schoorl in Heiloo een tuintje aan. Daar is op zichzelf niets tegen. Maar de tuinman vond, dat een kastanjeboom, toebchoorende aan de gemeente, teveel zon wegnam, waardoor dc bloemetjes in het tuintje niet gi'oeien kon den, zooals v. B. dat gaarne zou willen. Toen nam .onze txiininan een-kloek besluit en zaagde den boojn bij den voet af. Hij was bezig den boom van zijn takken te ontdoen, toen de gemeente-opzichter uit Heiloo, een zekere J. D., voorbij kwam en met verd.'s handeling niet accoord kon gaan. Gevolg: Een proces-verbaal. Er blijft op die manier géén boom over, als U alle boomen, welke U in den weg staan, weghakt, meende de ambt. van het O.M., Mr. de Bruyes Tack, De eisch luidde f 8.boete, subs. 8 dagen hechtenis. Verd. meende, dat het zoo erg niet was. Geen mensch had er schade van en voor het tuintje was hét van belang, dat die boom eruit ging. De Kantonrechter vond verdachte's handel wijze toch niet in den haak en veroordeel de hem tot f5.boete, subs. 3 dagen. Julianadorp. EEN GLADDE WEG EN EEN AUTO DIE SLIPTE. Het gebeurde op 25 October, dat de chauf feur C. A. uit Julianadoi'p met een treiler reed op den Rijksweg onder de gemeente Wannenhuizen. Voor hem uit reed een melk- auto en van de tegenovergestelde richting naderde een autobus. Volgens verd. stopte de melkauto plotseling, zonder dat de chauf feur eenig teeken gaf. Verd. moest toen wel links uithalen en kwam zoodoende tegen de autobus aan. Tenminste zoo luidde de dag vaarding. Maar verd. beweerde niet links te heb ben uitgehaald. Hij had krachtig geremd en daar de weg door den i'cgcn glad was, was de auto naar links gegleden. Waarom reed u dan zoo dicht achter dien melkwagen? vroeg Mr. Boerrigter. Ik reed er al een heel tijdje achter, maar ik had niet gedacht, dat die nxelkrijjer in eens zou stoppen. De chauffeur van de autobus V. N. uit Alkmaar had de tx-eiler ineens dwars op den weg zien staan. Ik reed den berm op, zei get., maar vci'dcr kon ik niet, anders was ik in het Kanaal terecht gekomen. Get. T. B.. melki-ijder uit Schooxd, vertel de, dat hij met een gangetje van niet meer dan 10 K.M. reed. Hij stopte, aan den kant om melkbussen op te laden. Ik had m'n richtingaanwijzer uitgestoken en de achter klep van de auto al opengemaakt, toen ik ineens die treiler naar links zag schuiven. Had u niet gezien, dat verd. al een tijd achter U reed? vroeg mr. Boerrigter. Niks van gezien, luidde getuige's ant woord. Een zekere A. G.. van bei-oep ki-uidenier uit Warmenhuizen. had op het trottoir ge staan en vandaar af het geheele geval ge zien. Hij hoorde ineens een klap en toen zat de treiler al op de autobus. De Ambt. van het O. M.. vordeiing nemend, meende, dat verd. niet aan de voorschrif ten had voldaan. Immers, hij had veel te dicht achter de melkauto gereden en dat noemde mr de Brueys Tack zéér onvoorzich tig. De Ambtenaar eische f40 boete, subs. 30 dagen hechtenis. As ik nou gesneje had. dan was het wat anders geweest, vond verd. Mr. Boerrigter wilde nog eens over de zaak nadenken en zal vandaag over een week schriftelijk vonnis wijzen. Heerhugowaard. WAS DAT KRACHTVOER? Was dat nou krachtvoer! vroeg de land- houwer C. P. y. d. G. uit Heerhugowaard, die op 26 October een partij van 1890 kg. ge droogde pulp niet had opgegeven. De teller heeft er me nooit niet naar gevraagd en het biljet bij me neergelegen, toen ik bij de vor meling van paarden was. Ik heb het later ingevuld en teruggebracht. Een paar dagen later heeft de controleur gezien» dat ik die 1890 kilo pulp had. Waarom heeft U dan die pulp niet opge geven? vroeg mr. de Brueys Tack. Ik dacht, dat die pulp geen krachtvoer was. verweerde zich vei-d. en ik was 's avonds te moei om die heele lijst door te lezen. Hadt u die pulp niet vei-stopt? wilde de Ambtenaar weten. Wel nee; heelemaal niet. Het lag open en bloot, antwoordde verd. Mr. de Brueys Tack hield in zijn vordering rekening met de omstandigheden en eisch- te f25.boete, subs. 20 dagen. Da's een hoop, vond verd. en vroeg Mr. Boerrigter hem de minste straf op te leggen. Dat is vijftig cents, zeide de Kantonrech ter; maar dat zal toch niet gaan. Verd. werd daarop veroordeeld tot f6.— boete, subs. 4 dagen hechtenis. St. P a n c r a s VET ZONDER BANDEROLLE. Verd. H. J. uit St. Pancras had op 6 Oct. 25 Kg. eetbaar rurid'vet in z'n keuken ge had, welk vet niet was gebanderoleerd. Het was een uitgestoken stuk, nietwaar? vroeg de ambtenaar. Dat was het net, zei verd. Mr. de Brueys Tack merkte in z'n vordering op, dat er een enorme smokkelhandel in vet werd gedre ven, en eischte daaromd f 25 boete, subs. 25 dagen Mr. Boerrigter maakte er f 15 subs. 10 da gen van, met verbeurdverklaring van het in beslaggenomen vet. DEN HELDER. Bedrijfsdirecteur in vrijheid gesteld Gisteren heeft de rechter commissa ris op verzoek van den verdediger, den heer Mr. Dr. Buiskool, den heer Maat, directeur van de Gemeenterei niging en Plantsoenen in vrijheid gesteld. De heer Maat was door den officier van Justitie oorspronkelijk gearres teerd, beschuldigd van gebruik van benzine en materiaal der gemeente. De rechtbank gelastte zijn invrij heidstelling, daarna kwam de offi cier met een nieuwe klacht, nL het aannemen van steekpenningen, we gens welk feit hij den heer M. in arrest hield. Met deze houding heeft de rechter commissaris zich niet kunnen vereerilgen. De hoogste markt was met f 2L een gulden lager. Waar de vorige week echter f 22.— werd gegeven voor een zeer oude stapel en thans twee partijen f 21.opbrachten, was er practisch geen verandering. De gang kan worden gesteld op circa f 19.bil een iets vlotter verloop. We kregen den indruk, dat deze vluggere tendens voornamelijk moest worden toegeschreven aan enkele specnlatie-koopen. Het binnenland betoonde zich betrekkelijk lusteloos en ook het buitenland biedt geen nieuwe perspectieven. Intusschen is het een goed teeken, dat de specu latie weer optreedt. Dit zou er op kunnen wijzen, dat de gedachte veld wint, dat het laagste punt is bereikt.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5