Groote troepenmassa De „Ursus" tegen Midden=Finland Co Verspilling van Russisch materiaal Schele hoofdpijn P AKKERTJE Werkloozensteun verhoogd Koningin geeft aan het Roode Kruis Elke postman een pasfoto I Zestienjarige messteker spleet in tweeën Avontuur van de „Oranje" Groote scheepvaartdrukt bij Delfzijl D« Finnen honden nog steeds stand. Oproep van President Kallio. Het blijft moeilijk zich een Juist beeld te vormen van den opmarsch der Russen op Finsch gebied, daar alle inlichtingen van Finsche zijde ko men. Vast staat, dat de Russen eiken dag een aantal kilometers oprukken over een front van 800 kilometer tusschen het Ladogameer en den bo venpunt van den nauwen gang waar Finland aan de IJszee uitloopt. Deze opmarsch wordt echter zeer bemoei lijkt door den weerstand der Finnen, die thans zelfs de Russische troe pen bi] Salmyarvik gestuit zouden hebben en zeer sterke posities ten zuiden van de stad bezet houden. De Sovjets brengen groote troepen massa's tegen .midden-Finland ln het geweer. De Finsche weerstand is voor 90 pet. te danken aan den persoonlij-ken moed van de Finnen en aan hun handigheid in het ge- bruik van het terrein, ftrwijl de Russische druk voor 90 pet. geschreven moet worden op rekening van de overmacht van man schappen en materiaal. Bij het Ladoga meer zijn de Sovjet troe pen aangekomen aan de grens van het vlakke terrein, waar het eerste deel van de spoorlijn eindigt die bij Pitikaeranta be gint. Men kan verwachten dat hier de moeilijkheden zullen beginnen wanneer zij het heuvelachtige gebied zullen bereiken. Op de Kareüsche landengte is de weer stand van de Finsche troepen te opmerke lijker daar de Russen, sedert een week, op dit punt hardnekkige pogingen doen met groote aantallen tanks, veel granaten en troepen zonder dat zij erin slagen de Finnen aan te tasten. Het ziet eruit naar een ware verspilling van munitie en manschaippen. Over deze verspilling bcrAken ons ook van andere zijde merkwaardige berichten. Het schijnt dat de Russische vliegers op dracht hebben gekiegen al hun bommen uit te strooien. Dit heeft tot gevolg gehad, dat van zeer groote hoogte doelloos is ge worpen en zelfs in de Finsche golf projectie len zijn gegooid, terwijl er geen schip te bekennen viel. DE RUSSEN AFGESLACHT? De correspondent van het Zweedsche dag blad Nya Dagligt Altehanda in Finland meldt, dat bet Russische leger minstens 40.000 dooden heeft verloren en dat er 100.000 soldaten zijn van wie ledematen zijn bevroren. De materieele onmogelijk heid de lijken te begraven wegens den be vroren bodem doet vreezen, dat in het voor jaar verschrikkelijke epidemieën zuHen voorkomen. Overigens heeft men geconstateerd, dat Russische krijgsgevangenen aan pokken lij den en betoogt men, dat te Leningrad cho lera zou heerschcn. De Finsche soldaten zijn, ondanks den haat tegen den agressor, vol afschuw over de afslachtingen, waaraan het Russische hoofdkwartier de roode troepen blootstelt. Een soldaat heeft verteld den eersten dag drie Russische soldaten te hebben gedood, den dag daarop tien en den derden dag een geheele groep Russen te hebben vernie tigd. In Zweden bereidt men de opneming voor van vluchtelingen uit het uiterst^ noorden van Finland. DEN STRIJD OM DE BOTNISCHE GOLF 1 NOORDLEGER 1 SOVJET 2 CENTRAAL L E GE R\ 3 ZUID LEGER J RUSLAND 4 ACTIE V D RUSSISCHE VLOOT s RUSSISCHE BLOKKADE VOORDE FINSCHE GOLF •fr RUSSISCHE VLOOTSTEUN- PUNTEN AANVALSRICHTING DER RUSSEN DEN ZG FLESCHEN HALS OPROEP VAN PRESIDENT KALLIO. President Kallio heeft het Finsche leger tot de uiterste krachtsinspanning opgeroe pen en het vertrouwen uitgesproken, dat de beschaafde wereld Finland zal helpen. Ook zijn echtgenoote heeft gesproken. Zij zeide dat men ver terug moet gaan in de geschiedenis, om zich een Kersttijd te her inneren, die gevierd werd te midden van het oorlogsrumoer. Desondanks zullen wij de vredesboodschap hooren, die door de eeuwen heen herhaald is: ons is een Ver losser geboren. „Laat ons op dit oogenblik alles doen. wat in óns vermogen ligt om de dreigende nachtmerrie van ons af te zetten. Laten zij, die het nog warm hebben en geld bezitten, er naar streven den nood te verzachten, die verspreid is door de aan vallers, opdat degenen, op wie God zwaar dere lasten gelegd heeft, den Kerstvrede zacht in hun harten voelen doordringen, ter versterking van de liefde voor hun mede burgers en hun vertrouwen in hun lot, be sloot Mevr. Kallio. RUSSEN ZWIJGEN De Sovjet regeering heeft niet geantwoord op het beroep ten gunste van wapenstil stand en aanbiedingen tot onderhandelin gen. welke door minister Tanner in een radioredevoering waren gedaan. Het Russische standpunt blijft aldus on gewijzigd. De Russen gaan voort te betoo- gen, dat zij niet optreden tegen het Finsche volk, doch integendeel dat volk op zijn ver zoek helpen zich te ontdoen van de kliek van Mannerhcim en Tanner, welke een in strument zou zijn, waarvan Groot Brittannië en Frankrijk zich willen bedienen, om in Noord Oost Europa een oorlog te ontketenen. NOG GEEN VRIJWILLIGERS NOODIG! De Finsche legatie te Londen deelt offi cieel mede, dat meer dan 500 personen in Engeland zich hebben aangeboden om in Finland tegen de Sovjets te strijden. Hier aan werd toegevoegd, dat zij op de meest hartelijke wijze werden bedankt voor hun bereidwilligheid, doch op het oogenblik kon den zij niet aangenomen worden. Bijna alle vrijwilligers waren Engelschen. In ccn ver verschiet NED. LUCHTLIJN OP NOORD-AMERIKA. Naar aanleiding van de medcdcoling van minister Albarda in de Tweede Kamer ten aanzien van de mogelijkheid van een Ne- derlansche luchtlijn op Noord.AmcrJ. kan worden medegedeeld, dat een dergelij ke verbinding, mocht zij tot stand komen, begrijpelijkerwijze nog in een ver vershiet ligt. De voorbereiding vercischt enkele ja ren en de huidige internationale omstandig heden vormen uiteraard een belemmering. Docli voor de K.L.M. is juist thans vooruit ziendheid in de plannen geboden om, wan neer de omstandigheden weder normaal zijn. ters'ond Tïereed te zijn om de vleugels wijder uit te slaan. Onderstaande kaart geeft het aanvalsplan der Russen weer in Finland. De meeste actie is dus gaande in den zoo- genaamden „Flesschenhals", waar de Sov- jetlegers kost wat kost een doorbraakspo- ging wagen om de Botnische golf te bereiken Bloedige strijd wordt geleverd te Salla, Kuo- lajarvi en Suomussalmi. Op de kaart is in het gevechtsgebied ron dom Tornio, Oulu het wegennet ingeteekend om het doel van den opmarsch te kunnen volgen. HUNENVELD DER FINNEN FINSCHE VERDEDIGING UNIES 0 30 100 km Neem 'n EEN WINTER-TOESLAG. De Regeeringspersdienst meldt: De regeering heeft besloten, de steunuitkeering aan de werkloozen en de loonen in de werkverschaffing ge durende den termijn van Maandag 18 December, das heden, tot Zater dag 2 Maart a.s. met vijf procent te verhoogen Door deze verhooging zullen in het algemeen niet over schreden mogen worden de thans in verband met de in het vrije bedrijf geldende loonen gestelde maxima. H.M. STELT BELANG IN DE HULP AAN FINLAND. Van officleele zijde meldt men ons, dat door H.M. de Koningin een bedrag van 11500.— is verstrekt aan het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis als blijk van Hoogstderzelver belangstelling in de hulp van het Roode Kruis aan Finland op hu manitair gebied. Indentiteitsbewijzen inge steld. Evenals het personeel der Spoor wegen zal binnenkort ook het PTT.- personecl van identiteitsbewijzen worden voorzien. Op deze identi- t^tsbew^zen zal een pasfoto woi den aangebracht. Voor den buiten dienst zullen deze bewijzen beperk worden tot de ambtenaren en to het personeel op arbeidscontract voor zoover dit min of meer gerc ,^cld dienst doet. Zooals men zich herinneren zal, werden de identiteitsbewijzen voor het spoorwegpersoneel ingesteld na het hekend worden van de unifor- men-smokkelaffaire. „Geen ongelukken" wedstrijd 625 chauffeurs worden onder scheiden. Het is thans vier jaren geleden, dat de Vereeniging voor Veilig Verkeer te Amster dam, naar Engelsch voorbeeld, hier te lan de heeft ingesteld den zooigcnaamden geen- ongelukkenwedstrijd voor beroepschauffeurs De vereeniging reikt thans ieder jaar aan een aantal chauffeurs de door hen verwor ven onderscheidingen uit. Deze onderscheiding bestaat uit een di ploma en een insigne, die vernielden hoe veel jaren achtereen de chauffeur zich de onderscheiding reeds waardig heeft getoond Het vierde wedstrijdjaar is thans ver streken. Ruim 800 chauffeurs waren dit jaar ingeschreven, waarvan er 625 een on derscheiding verdiend hebben. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam, de heer H. J. Versteeg, zal op Woensdag, 20 December a.s. des voormid dags te 10.30 uur in het Theater Tuschinski tc Amsterdam den geslaagden chauffeurs de door hen verworven onderscheidingen ter hand stellen. Een tweede slachtoffer. De da der gepakt. Onder vrijwel dezelfde omstandigheden als de vorige week te Hoogblokland, is Vrijdag avond onder Górinchem op den Dordtschen- dijk een moordaanslag gepleegd. De 20-jarige mej. J. van der Pijl uit Hardinxveld, die op den Dordtschen dijk van Górinchem naar Hardinx veld fietste, werd achterop gereden door een fietser, die haar een mes in den rug stak. Op haar geschreeuw kwamen bewoners van woonschuiten naar buiten, waarop de fietser de vlucht nam. De commissaris van politic te Górinchem, is direct met man en macht uitgerukt en aangezien men vermoedde, dat de dader een der grienden zou zijn ingevlucht, heeft men terreinen afgezet en afgezocht, waarbij men gebruik maakte van een zoeklicht Hoewel de dader in den omtrek niet werd aangetroffen, kreeg men wel ecnige aanwijzingen, o.a. werd een fiets gevonden. Een en ander gaf aanleiding tot arrestatie van den 16-jarigen G. van T., aldaar, die om 9 uur van zijn bed werd gelicht. De schoenen van den jon gen waren drijfnat terwijl de gewonden fiets hem toebehoorde. Er bestaat vermoeden, dat deze van T. ook de dader van den aanslag te Hoogblokland zou zijn. Van T. werd ecni- gen tijd geleden voorwaardelijk veroordeeld wegens diefstal met braak. De toestand van het meisje v. d. P. baart geen zorg. Dader bekent. Nader vernomen wij, dat de 16-ja rige van T. bekend heeft, aan beide moordaanslagen schuldig te zijn. Den nacht voordat hij te Hoogblokland den aanslag pleegde, had hij te Arkel inge broken en een gouden horloge en eeii dolk mes gestolen. Met het dolkmes heeft hij het meisje in Hoogblokland gestoken. De jongen is waarschijnlijk niet geihcel toerekenbaar,, daar hij zijn slachtoffers in het geheel niet konde en dus niet uit wraak gehandeld heeft. JONGEN ZAG TREIN NIET AANKOMEN. Gistermorgen om kwart voor 12 is op den onbewaakte» overweg de Malm bij Soest een doodelijk ongeluk gebeurd De 14-jarige van Roomen uit Baarn naderde op zijn rijwiel gezeten, den overweg, gelijktijdig met den Dieseltrein uit Baarn. De jongen zag den trein niet en werd gegrepen. Hij was op slag dood. Postvluchten op Indië Op de heenreis landde de Toren valk gisteren te Singapore en de Wielewaal te Jodhpur, terwijl de Nandoe op de terugreis Basra be reikte. La Wonderbaarlijke redding van den steward. KAPITEIN VAN DE „BRINDA" VERTELT. De ondergang van 't Zweedsche s.s. „Ursus" voltrok zich in anderhalve minuut, zoo vertelde ons kapitein Foppe van der Veen van de „Brin- da", die, zooals wij Zaterdag reeds meldden, te Rotterdam met de elf geredden van het verongelukte schip is binnengeloopen. De „Ursus" werd midscheeps ge troffen en spleet in tweeën. Het achter- en middenschip zonk onmid dellijk, zoodat de negen menschen die zioh daarop bevonden, zich niet konden redden. Bovendien gingen de reddingsbooten met het achterschip mee de diepte in. Het voorschip zonk na zeer korten tijd, de elf geredden zijn dan ook degenen, die van het voorschip in zee zijn gesprongen en zich aan alles wat zij vonden, vastklampten. Een steward stond juist waar het schip spleet, maar door den schok werd hij op het voorschip geslingerd, wat hem het leven heeft gered. Het Nederlandsche motorschip „Brinda" had een geweldige vuurzuil op ongeveer 2 mijl afstand waargenomen en zette direct koers naar de plaats van den ramp. Daar aangekomen, zag met vijf man drijven op een omgeslagen reddingboot, terwijl zes man zich vasthielden aan drijfhout. Aangezien de zee niet zeer woelig was, konden deze elf menschen vrij gemakkelijk aan boord wor den genomen. De geredden vertelden nog dat ze, al rond drijvend, gepoogd hadden, een zwaargewon den makker te redden, doch het mocht niet lukken. Torpedo of mijn? De -schipbreukelingenkonden niet zeggen of hun schip door een torpedo of door een mijn was getroffen, wel hadden allen de over tuiging, dat de explosie van buiten het schip was gekomen. De lading van de „Ursus" bestond uit hout- pulp. Fransche torpedojager gaf lai tot stoppen. De „Volendam" kiest zee. Zaterdagavond tusschen acht en tien uur hebben de ongeveer 730 passa giers van het s.s. „Volendam" van de HollandAmerikalijn zich inge- l scheept. Het zijn in hoofdzaak Ame- I rikanen en Duitsche vluchtelingen. De „Stuyvesant" in veilige haven Het passagiersschip „Stuyvesant" van d< K.N.S.M., komende van West-Indië is de haven van IJmuiden binnengeloopen. Het schip heeft tien dagen oponthoud t Southampton gehad en werd daarna noj vier dagen op de reede van Duins vastgt houden. De meeste passagiers waren reed in Engeland van boord gegaan, vanwaar zi de reis per vliegtuig naar ons land voort zetten. Kerstuitkeering aan onze spoorwegmannen Zij hebben het wel verdiend. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft besloten, als ui ting van haar waardeering voor de bijzondere krachtsinspanning, welke door het gcheele personeel, dit jaar in het bijzonder door de mobilisa tie is betoond, een Kersttoelage uit te keeren, ten bedrage van cén dag bezoldiging. Het Fokker-viertal de K L M. voor Een snelheid van 330 KJfL uur. per Het zal nog wel twee jaren duren, eer de order van dc K.L.M. aan Fokker tot het bou wen van vier moderne vliegtuigen, waar van wij in ons blad van Zaterdag melding maakten, zal zijn uitgevoerd! De snelheid der toestellen zal 330 km. per uur bedragen. Verder wacht de K.L.M. op de aflevering van 4 Douglas-toestellen, waarvan er twee voor den dienst in West-Indië en twee voor ons land bestemd zijn. Dc der vergelingsziekte suikerbieten Belangrijk bedrag voor zoek gegeven. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, hebben de Nederlandsche suikerfabrieken 'n belangrijk bedrag ter beschikking gesteld van het Instituut voor Suikerbietenteelt te Bergen op Zoom, teneinde een onderzoek in te stellen ter voorkoming en ter bestrijding van de vergelingsziekte der suikerbieten, welke ziekte in de laatste jaren een vrij be langrijke schade aan den suikerbietenoogst liep ft toegebracht. Hoewel de ziekte vermoe delijk met tusschenpoozen optreedt en dus voor volgende jaren niet weder terstond tot belangrijke vermindering der oogsten be hoeft te leiden, acht men de zaak toch van zoodanig belang, dat een afzonderlijk, goed opgezet onderzoek noodzakelijk wordt ge acht» M waa van zone zal xeke Kapitein B. A. Potjer van de „Oranje" naas| het stuurrad. De „Oranje" in Indil De „Oranje" van de Stoomvaart Mij. Ni derland is geheel bezet met passagiers, doe met zeer weinig lading, na oen vlotte rei via Kaapstad, Zaterdfjg te Tandjong Prio aangekomen. Zooals bekend zal het schi na aankomst te Soerabaja, aldaar worde opgelegd. De reis werd door een bijzondere ge beurtenis gekenmerkt, n.1. door de 1 aanhouding, ergens op den Atlanti- schcn Oceaan, door een Franschen i torpedojager, die door middel van vlaggeseinen de „Oranje" last gaf te stoppen. Dit werd niet onmiddellijk opgemerkt, te wijl later de „Oranje" door de groote sne beid niet direct kon stoppen. Dit gaf de| Franschman den indruk, dat het schip vooi nemens was door te varen, waarop een ld schot voor den boeg werd gelost. Na een kort oponthoud kon de reis we$ worden vervolgd, die verder zonder noe menswaardige gebeurtenissen verliep, bi houdens de geboorte van de eerste „Oranj« telg in den Indischen Oceaan. Ir ders hee: sari rij i hou D wijz ke hou slat toel ster ooit S] O van geli, Scholing van jeugdige werkloozen In een mooie om ge vin De Centrale voor Werkloozenzorg, gi sticht op initiatief van den Raad van Ni derlandsche Kerken voor Practisch Chri tendom, biedt wederom gelegenheid as eenige honderden mannelijke jeugdige wel loozen van 16 tot en 24 jaar van protë tantsch christelijke huize om deel te ei men aan de werkkampen. Nuttige, leerzame arbeid wordt in c4 mooie omgeving verricht, terwijl volle aal dacht wordt besteed aan de cultureele on wikkeling van de kampdeelnemers. In een der kampen der „Centrale" wo den, zooals bekend, jongens opgeleid ti melkknecht en tot een beroep bij f scheepvaart, veel jongens mochten hierdo reeds een blijvende werkkring vinden c ook thans bestaat gelegenheid zich te dod inschrijven voor. een der beide cursussen.l Drijvende kraan te llmuid\ aangekomen. In de haven van IJmuiden is gïsteravoi uit Rotterdam een drijvende kraan aanf komen, welke werd gesleept door de J gus" van L. Smit en Co. De kraan is stemd voor Delfzijl en zal binnendoor tocht voortzetten. Er worden in de komen dagen nog meer kranen uit Rotterdam vi wacht, op weg naar Delfzijl, waar ze dici zullen doen in verhand met de groote sche vaartdrukte, welke daar als gevolg den internationalen toestand heerscht. Di vee> sysl lam verf mid V mot den drei is i V< mog Ti hou hou Ti niet stro Naa proi bou D li schi Oos de VlOf hen dert wat grot

Schager Courant | 1939 | | pagina 2