Nederland is gebaat bij vrede Eten slapende machinisten meer bij dn Schaper Kogge ■KIITENLANDSCH, <1 1 VERZICHT Maandag 18 December 1939 Economische beschouwing Ruwe, Roode Handen PUR0L Tweede blad vernietiging van voortbrengse len. de oorlog heeft de autar kische gedachte niet weggenomen Niet minder dan tweemaal heb ik gedu rende de afgeloopen week in een vergade ring een debat bijgewoond over de vraag, >f de regeeringsmaatregelen, waarbij des- ijds werd overgegaan tot de vernietiging ran verschillende voortbrengselen van andbouw en veeteelt, terecht zijn genomen >f dat deze achterwege hadden böhooren te blijven. Hoewel deze handelwijze langza merhand tot het verleden begint te behooren, zijn zulke besprekingen een duidelijk bewijs, hoezeer ze de publieke opinie heeft bezig gehou den en hoezeer het gevoel in op stand kwam tegen de gedachte, dat de noodzakelijkheid zou gebie den de voortbrengselen van men- schelijken arbeid aan de vernieti ging prijs te geven. Het was echter een moeilijke aangelegen- >id, waarbij de regeering voor de opgave ond de productie, die ten deele overbodig as geworden door het plotseling afsnijden in eeuwenoude afzetgebieden, te beperken ider gelijktijdige instandhouding van het ■oductie-apparaat, dat is te beschouvyen s een nationaal bezit en dat gevaar liep, 0 de geheele productie op de vrije markt rd losgelaten, te zullen worden gedesor- ïiseerd en ontwricht door ten eene male t-loonende prijzen. Nu is het echter niet onmogelijk, dat we n en ander rustig zouden hebben aan- lard, ware het niet, dat toevallig juist zelfder tijd ons lnnd ten prooi was aan n werkloosheid, die een omvang aannam s we nog nimmer hebben gekend en die n gevolge had, dat een groot deel van is volk zich verstoken zag van het aller- lodigste. Het allernoodigste, dat elders eedoogenloos werd vernietigd. Toegegeven dient te worden, dat een en ider van overheidswege werd ingezien dat verschillende maatregelen zijn geno- en. die ten doel hadden de ergste onge- mdhedon ten deze weg te nemen. Er ont- rad een distributie van levensmiddelen in werkloozen. Wellicht nog niet op zulk n schaal als velen zich dat hadden ge- snscht, men dient daarbij evenwel te idenken, dat deze distributie het koop- •achtig afzetgebied in ons land niet mocht irkleinen. Immers, zoo dit zou zijn ge- hied, moest het gevolg weer zijn een euwe prijsinzinking met alle nadeelcn 'araan verbonden. De weg moest dus êkond en tastend worden afgelegd, er «est aring worden opgedaan. En de arschijnlijkheid is groot, dat zelfs bij i nieuwe verscherping van de crisis de rnietiging nimmer weer in zulk een om- In? zal plaats hebben, als we dat eens tbben gezien. ;Intusschen zitten we in een Europa, waar in alle kanten de vlammen uitslaan. De jntröle ter zee en de economische maat- jgelen van Engeland ten aanzien van den en uitvoer van Duitschland hebben ten jvolge, dat ons handelsverkeer enorme toeilijkheden ondervindt. De vrees, dat it met de Nederlandsclie voedselvoorzie- jng scheef zou kunnen uitloopen, heeft ter en daar belangrijke prijsstijgingen ten jirolee gehad, manr van verschillende an- Ire Nederlandsclie producten blijft een peel bestaan. Na een aanvankelijke da- |ig begonnen in 1914 bij voorbeeld de prij- in der zuivelproducten geleidelijk te stij- m. Deze stijging hield toen aan tot na in oorlog. Op het oogenblik is van iets jrgelijks niets of nauweliijks iets te mer- •n. Dit op zichzelf wijst er op, dat de om- andigheden, die aanleiding waren tot de alaise der laatste jaren blijven voortdu- n. De voornaamste oorzaak van het Ned er otische surplus was de aanvaarding van 1 autarkische gedachte in tal van auto- tarre landen. Ook speelt natuurlijk een langrijke rol, dat Duitschland in 1914 i een 40-jarige brede en geweldige ople ng der techniek zeer rijk was en thans m. Toen joeg het Duil9chc goud onze Ijzen op. De autarkische gedochte is overigens vrij jïlig of gedwongen door verschillende de- ocratische landen overgenomen. Deze atsten waren dm ar toe tol op zekere lioog- genoodaaakt doordat autarkie meer en eer werd beschouwd als een voorwaarde t het kunnen voerein van een oorlog. Naarmate de oologskansen stegen, meenden ze ten deze niet te mogen achterstaan bij de dictatoriale rij* 1 ken en begonnen ze, hoewel in we zen democratisch blijvend, toch de eco nomische methoden der dictaturen over te nemen. Voor zoover Enge land betreft kwam daarinj nog een t streven om de productie der domi nions te beschermen boven die uit gebieden, niet behoorend tot het Britsche imperium. iUit hot prijsverloop ttot dusverre schijnt I mogen worden geconcludeerd, dat het itarkisch streven de internationale samen- ving blijft, behecrsclien. In dit velband zij f overigens op gewezen, dat bij de plaats Wiad hebbende mechaniscering van den >riog de behoefte aan tal van grpndstof- jn, voor de industrie sedert 1914 enorm j toegenomen. Met het gevolg, dat d<e le- fcnsmiddolen. waarvan wij, Nederlanders, e leverancier plegen te zijn. op het twee- f plan moesten blijven We wezen or bij eu vroegere gelegenlieid reeds op, dat Jen in Duitschland weliswaar graag spreekt van een uithongeringsoorlog, doch dat men er echter blijkbaar van opvatting is, dat het levenspeil in werkelijkheid nog niet voldoende is gedaald om een grootcn invoer van voedingsmiddelen noodzakelijk te maken. Wellicht voor Duitschland een gelukkige omstandigheid omdat, wanneer de regeering ook hieraan meer aandacht moet gaan besteden, zulk een meerdere im port slechts mogelijk zou zijn, ten koste van die van grondstoffen. Met alle bezwa ren daaraan verbonden. Alles te saimen genomen lijkt de verbete ring in prijs onzer eigen agrarische produc ten, voor zoover daarvan op dit oogenfblik kan worden gesproken, voort te spruiten uit binnenlandsche oorzaken, die verband konden houden niet een zekere vrees voor een in te treden sohaarschtic. Van een beterschap zal eerst kunnen worden gesproken, wanneer onze oude afzet gebieden opnieuw kunnen worden vooreren. Voorloopig schijnt daarvan nog allerminst sprake. Noodig is daartoe, dat een eind komt aan de oorlogspsychose, die heeft ge voerd tot het tegenwoordige conflict. Wat de toekomst voor ons verborgen houdt, weten we niet. Wel echter moet ten slotte iedere oorlog worden besloten met een vrede en zoo deze vrede er een kan zijn van langen duur, doordat de verliezer niet tot op de huid wordt gevild gelijk in 1918, dan bestaat er kans, dat de volkeren van Europa meer en meer zullen worden op genomen door de werkelijke vredesgedach- te en dat ze dwaze excessen als autarkie zullen laten varen. Geschiedt dit, dan zou het kunnen zijn, dat de inzinking, die door zoo menigeen na beëindiging van den oorlog wordt verwacht, erg meevalt. De dingen komen vaak anders uit dan de profeten voorspellen. Zeker dunkt ons, dat weer eens is komen vast te staan, hoezeer Nederland is gebaat bij vrede. Hoe er slechts bloei mogelijk is, wanneer het is gelegen te midden van vol keren, die niet slechts een gewapende vre de onderhouden, doch die ziip bezield met de ware vredesgedachte. wanneer er 's nachts wordt gedraaid: Het totaal tekort op het bagger- werk heeft f 1050.17 bedragen. Vergadering van het Dag. Bestuur van het Heemraadschap de Schagerkogge met de hoofdingelanden op Zaterdag 16 December 1939 in Hotel Vredelust van den heer I. Igcsz, 's middags om 2 uur. Voorzitter de heer D. P. Timmerman, dijk graaf; secretaris-penningmeester de heer P. Hopman. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de heer Joch. Blaauboer Kz. straks nog wel zal komen; door werkzaamheden in verband met de hooi vordering, zal zijn komst wat zijn verlaat. De secretaris leest hierna de notulen der laatste twee vergaderingen, welke onveran derd onder dankzegging worden goedge keurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. Wat de ingekomen stukken betreft, van den huurder van den molen is bericht ge komen, dat hij den molen heeft ontruimd, zoodat uitvoering kan worden gegeven aan het besluit tot het doen afbreken. Voorts doet de Voorzitter mededceling om trent de loozing van het overtollige boezem water, welke ingevolge de nundatie-maatre- gelen op den Schërmerboezem heeft plaats gehad, zonder dat D. en H. er echter mede in kennis waren gesteld. Bij informatie bleek, dat het door de verhooging van het peil van het Waardkanaal voor het Waterschap be ter werd geacht, dat op den Schermerboezem werd uitgeslagen. Een en ander heeft wel eenige moeilijkheden gegeven, maar tenslotte is alles nog vrij goed terecht gekomen Door de pcilverlaging van liet Waardkanaal kan thans weer op dit kanaal uitgeslagen worden. (Ondertusschen was de heer Blaauboer ter vergadering gekomen en had hiermede na een onderbreking van 13 jaar weer in dit college zitting genomen. Hij werd door Voor zitter hartelijk welkom geheeten). Wat betreft de pei'lzettinft, roept de Voorz. de medewerking in van de diverse water schapsbesturen, zoodat zij ervan verzekerd zouden zijn, dat hun machinisten zich aan de instructies hielden. De heer W. Kooijman vraagt of het geen aanbeveling verdient een boetebepaling in 't leven te roepen, doch Voorzitter gevoelt hier voor nog niet veel en vraagt D. en H. in deze vrijheid van handelen te geven. Dit wordt goedgevonden. Medegedeeld wordt verder, dat het totaal tekort op het baggerwerk der Kogge heeft bedragen f 1030.17, hetgeen werd veroor zaakt door een tegenvaller betreffende ziek tengcldcn en ongevallenverzekering. Onderzoek geloofsbrieven. Volgt het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen hoofdingelanden, de heeren Jac. de Veer en D. Bas, dat wordt ter hand ge nomen door de heeren D. Grootes en H. C. Kooij. Een en ander wordt in orde bevonden tot toelating wordt geadviseerd en besloten. Verkiezing Heemraad. Periodiek aftredend is de heer K. Wit Dz. die met op één na algemeenc stemmen wordt herkozen. Credietovereenkomst De vergadering gaat accoord met het voorstel tot bestendiging van de crediet overeenkomst met de Boerenleenbank te Schagen, voor kasgeldbchoeften in 1940. Gedempt water. Eveneens hechten hoofdingelanden bun goedkeuring aan het voorstel tot verkoop van een strookje gedempt water bij de Lee- kerbrug aan het Hoogheemraadschap Nrd- Hollands Noorderkwartier. Deze strookjes waren noodig voor het aanbrengen van het wegdek over de nieuwe brug. Het Hoog heemraadschap oordeelde het wenschelijk, dat eigendom en onderhoud der brug in één hand wordt gehouden, zoodat werd ge vraagd de strookjes tegen een prijs van f 1.in eigendom over te willen dragen. Telefoon in het gemaal. De Voorzitter zegt, dat bij de laatste peil- .zetting weer eens is gebleken, van welk nut het zou zijn, indien heb gemaal der Schager Kogge telefonisch was aangestoten. Daar de kosten niet onoverkomelijk ziïjn (circa f 24.per jaar) zou spr. tot aansluiting willen overgaan. Ook do vergadering oordeelt dit zeer ge- wenscht, zoodat hiertoe wordt besloten. De voorzitter geeft elk waterschap op zich zelf nog in overweging telefoon aan te schaffen, zoodat dan steeds overleg kan worden gepleegd met. de bovcnthecnaliitg. 'Dit zal nog ouder het oog worden gezien, •waarbij veel van de tijdsomstandigheden zal afhangen. Slapende machinisten. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Jac. de Veer over het slapen der machinisten, wanneer 's nachts wordt ge draaid, merkt de Voorzitter op, dat Droog (bij een nachtelijken rondgang alle machi nisten op één na in bed heeft aangetroffen! Vermeld moet echter dat twee naar bed mochten gaan. Het zal nu niet meer voor komen; de machinisten zijn verplicht naar het peil te kijken en dus kunnen zij niet naar bed gaan. Na 13 jaar Bij de rondvraag dank de heer Joch. Blaauboer Kz. voor de vriendelijke woorden d-oor den voorzitter tot hem gesproken. Bij zijn terugkeer na 13 jaar ziet spr. nog maar één oud gezicht, n.1. dat van den hr. C. Smit Gz. Het verheugt spr. dat hij niet is weggerouleerd, maar dat hij weer is te ruggekomen. Hierna sluiting. Uit onze Omgeving LANGEND1J K de andijvieteelt. Tot voor enkele jaren terug was het de teelt van bloemkool, welke hier als nateelt op het vrijgekomen vrocgc-aardappelland werd uitgeplant. Sinds echter draaihartig- heid en andere ongemakken bij de bloemkool deze teelt practisch onmogelijk maakten, is de teelt van andijvie daarvoor in de plaats gekomen. Ook dit jaar was dit het geval. On ruime schaal is andijvie uit geplant en fc* teelt is zeer goc'd gelukt, zoodat de aanvoer aan de veilingen groot is geweest. Nu men iederen dag invallende vorst kan verwachten, is het zaak, dat deze groente is geruimd. Toch zagen we er nog heel wat staan. De laatste week is er flink vraag naar dit artikel en de prijzen waren zeer bevredigend. We hoorden namen van tuinders, die meer dan 20 per snees als nateelt haalden. Helaas kpmen die mee vallertjes hier zoo sporadisch voor. de verbindingsweg broek— prov weg. Naar wij vernemen, zal eerlang worden begonnen met den aanleg van den v<t.» bindingsweg tusschen de Dorpsstraat te Broek op Langcndijk en den nieuwen pro vincialen weg langs don tegenwoordigen Boterweg. De verbindingsweg zal over de nieuwe brug over het kanaal leiden, on geveer bij den nieuwen overhaal en dwars door het land onder de gemeente Heer hugowaard den Boterweg, niet ver van het station ontmoeten. de schipperij en den nieuwen verbindingsweg dorp zuid- scharwoude—prov. weg waard- dijk. Op het oogenblikkomt het meermalen voor, dat schippers 'naar de veiling te Noordscharwoude varen of ergens anders aan de oostzijde vracht moeten lossen en dan gebruik maken van de bestaande doorvaart bij de z.g. Groene Brug. Door den aanleg van den nieuwen verbindings weg van de kom der gemeente Zuidschar- woude naar den prov. weg langs den Waarddijk zal deze doorvaart komen te vervallen, daar de brug van den oprit bo ven de vaargeul in den nieuwen weg slpohts een hoogte van 1.25 M. boven het peil van het Geestmerambacht zal hebben. Wc vernemen nu, dat van de zijde der schippers bezwaren bestaan tegen een der gelijke oplossing en men het ten zeerste op prijs zou stellen, dat de vaargelegenheid bleef bestaan. De banne Zuidscharwoude heeft een middel aangegeven, om de ont stane moeilijkheid op te hefen, n.1. de vaar geul nu aan te brengen bij de Ned. Herv. Kerk en die verder door te trekken naar de Doescnsloot. Of deze oplossing zal wor den aanvaard, zal afhangen van de mede werking van de provincie, die zich, in ver houding tot de som die noodig is voor de aanleg van den nieuwen weg met de kunst werken. slechts een klein offer heeft te ge troosten, om de vaargelegenheid te be houden. In korten tijd weer gaaf, zacht en blank door HARENKARSPEL burgerlijke stand over de maanden October en November. Geboorten: Dirk, zoon van D. de Boer en A. Houtkoopcr; Pieter, zoon van D. de Boer en A. Houtkooper; Afra Maria, dochter van P. Hoogebooni en C. Schoon; Cornelia. doch ter van J. Bleeker en J. Appel; Cornelia Geertruida, dochter van P. Kruijer eg G. Blankendaal; Gerardus Adrianus, zoon van C van Ophein en A. C. Entes; Gerardus An- dreas, zoon van P. J. van der Stoop en M. Dekker; Wilhelmus Gerardus, zoon van M. Broersen en C. Veldman; Anthonius Theo- dorus, zoon van G. Boerdijk en E. Stroet. Eleonora Adriana, dochter van Gh. G. M. Immens en M. J. Verschuren; Arina Nies- sie, dochter van G. Drenth en A. G. Wis- sink; Petrus Simon, zoon van J. Spaansen en A. Roozendaal; Klaas, zoon van C Kos en M. Havik; Af ra Maria, dochter van A. Zutt en G. Busker; Gerardus, zoon van C Dekker en A. Veldman; Cornelis, zoon van C Dekker en A. Veldman; Johannes Petrus zoon van C. J. Groersen en A. Yeldboer; Cor nelis zoon van C. J. Broersen en A. Veld boer; Petrus Jozef, zoon van P. Boerdijk cn M. Stet. Ondertrouwd: Cornelis Entes en Alida Eli- sabeth .Hoedjes; Martinus Gerardus de Ruij ter en Beatrix Pronk. Huwelijken: Cornelis Entes en Alida Eli- sobeth Hoedjos; Maximes Gerardus de Ruij ter en Beatrix Pronk. Overleden: Jacobus Beemstcrboer, oud vijf tig jaren echtgenoot van Petronella Bakker loop der bevolking. Ingekomen personen: A. E. Hoedjes van Opdam; J. Bakker van Noordwijkerhout; Tr Hand van Wognum; A. Kuiper van Zijpc; K. Zoon van Warmenhuizen; C. C. Jaspers van Oude Niedorp naar F 11; S. Oudhuis van Heerhugowaard naar II 81; J. F. van der Kolk van Den Haag naar H 26; R. Band van Winkel naar B 122; C. M. Bos van Heerhugowaard; H. C J. van Buurejx van Velsen; F. Dekker van Veisen naar 122; C. J. Weijs van Hilversum naar H 77. Ingekomen personen: P. Bicsboer van Koe dijk; C Plak van Alkmaar; J. A. Maillij van Obdam; H. M. Soeten van Obdam; Maillij, Gezind van Obdam; J .M. Jonker van Bergen; L. G. Nieuwboer van Haarlem; A. C Stoop van Bergen; G. N. Jonker van Zijpe N.H., M. J. Jonker van Bergen; M. Dekker van Alkmaar; J. Hof van Oudkar spel; J. G. Hof van Oudkarspel; A. M. Mo lenaar van Oudkarspel. Verti'okken personen: B. Pronk naar War menhuizem; C. Slik naar SChoorl; G. M. Jonker naar Nieuwer Amstel Ca tb. van Cle- velaan 17 Amstelveen; M. A. Kramer naar Heerhugowaard, Laanweg; G. Mcostor naar Alkmaar, van Everdingstr. 18; St. H. Lint horst naar Iioek van Holland, Prinshendrik straat 95; C. Stam naar Warmenhuizen, Schoorldam; C. Kuiper naar Schoork P. v. der Meer naar Alkmaar, van Everdingen- str. 18; A. GroeaiHurwtrAKtanaar, van. Ever- ddngenstr. 18; I. B. van Leeuwen naar Monster, Havenstr. 42; G. M. Dekker naar Scha#en, Molenstr.; A. Manneveld naar Haarlem, Kogelstr. no. 1; de Lange Louren- tius naar Hoogwoud; Spaansen Cornelis naar Oudkarspel. W1ERINGERM EER BURGERLIJKE STAND van 2 tan. 15 December 1939. Geboren: Paul, zoon van E. Buysse en R. M. E. Plasschaert; Foppe, zoon van H. Veenstra en L. Mulder. Klaske Sijke. doch ter van P. van 't Zet en M. Stcrkenburgh; Andries Heinrich, zoon van A. II. de Koek en E. Bijl. Ondertrouwd: A. Kanin, oud 29 jr. en M. v. d. Ster. oud 24 jr. Getrouwd: E. Haar en M. M. Friedlaen- der; J. v. d. Meij en S. Boon. een bevredigende volkenbonds zitting. - de verhouding tusschen rusland en duitschland - begint de politieke constellatie zich te wijzigen ten gunste der finnen? Men kan niet andei's zeggen, dan dat de Volkenbondsvergadering zich aardig door de moeilijkheden van het FinschRussi sche conflict heeft heen geslagen en dat Rusland op even krachtige als elegante wijze uit het gezelschap is weggewerkt, waarin het door zijn daden inderdaad niet meer thuis behoorde. Reeds van den be ginne af aan heeft er een zekere twijfel geheerscht of het Sovjetrijk op zijn plaats was in dit milieu. We willen daarmee al lerminst de andere leden idealiseeren en ze laten voorkomen als toonbeelden van menschlievendheid en weldenkendheid. Er zijn echter verschillen, zoowel bij indivi duen als bij volkeren. En wij voor ons blij ven op het standpunt staan, dat democra tisch geregeerde rijken juist door dit de mocratisch zijn blijk geven een zekere meergevorderde cultuur te bezitten, liet redelijkhcidsgevoel, dat ieder menscb eigen is, komt door een democratische regeering min of meer tot uitdrukking in het staats bestel. Eigenbelang is weliswaar ook hier bemerkbaar, zeker nog in veel te groote mate. We moeten echter niet vergeten, dat het eigenbelang ook een kenmerk is van het individu, van ieder individu zonder uit zondering. Ja. men mag zelfs zeggen, dat zonder deze karaktertrek de mensch zich op aarde niet zou kunnen handhaven. Het zelfde geldt voor volkeren, voor naties. We mogen dus verwachten, dat in een Volkenbond te allen tijde het eigenbelang tot uitdrukking zal blijven komen. 't. Dient echter te worden geremd door zekere mo- reelc normen, die alle leden erkennen. Hij. wiens cultureele ontwikkeling niet groot genoeg is om deze normen ook maar op bescheiden wijze na te leven, verbeurt daar mee zijn recht in dezen kring tc mogen plaats nemen. En nu moge het waar zijn, dat de Volkenbond in Rusland een groot cn machtig lid verliest, wij voor ons zijn van meening, dat de in nerlijke kracht van dit lichaam hierdoor toeneemt. Het komt in de wereld niet alleen aan op kwan titeit, ook op kwaliteit. Men zou wellicht kunnen zeggen, dat d i e staten in een Volkenbond het meest thuis hooren, wier regeeringen sterk rekening moeten houden met de mcening van ..the man in the Street", van Jan Publiek. Te Moskou behoeft men dit.slechts te doen in zeer bescheiden mate, wellicht negeert men de publieke opinie er geheel. In Duitschland is dit reeds heel anders. De doorsnee-Duitseher staat cultureel veel hooger dan de doorsnee-Rus en hij moet dus door pers en propaganda worden be werkt. Zoodat we zouden mogen concludce ren, dat Duitschland als lid van den Vol kenbond heel wat meer op zijn plaats zou zijn als een Sovjet-republiek. Of intusschen het besluit van den Volkenbond, dat er op neerkomt, dat Rusland zichzelf heeft buiten gesloten. voor Finland directe, tast bare voordeelen zal meebrengen, wagen we te betwijfelen. Tot actieve steun, zelfs tot het nemen van sancties, is de Volkenbond waarschijn lijk niet in staat. Dit zal moeten worden overgelaten aan het afzonderlijk initiatief der verschillende leden. De neutralen zul len daarbij dooreen genomen vermoedelijk groote voorzichtigheid aan den dag leggen, terwijl Engeland en Frankrijk te zeer el ders in beslag zijn genomen om Finland krachtig te kunnen steunen. Bedenkt men, dat in Engeland reeds stemmen opgingen, die zich verzetten tegen leveranties van vliegtuigen aan Finland, omdat men deze zelf al te zeer noodig heeft, dan wordt het duidelijk, dat Finland in de allereerste en allervoornaamste plaats zal zijn aangewe zen op zichzelf. Of het daartoe op den duur bij machte is, zal door velen met recht worden betwijfeld. Wel wist het zicli tot dusverre op prachti ge wijze te verdedigen tegen de Russische overmacht Ton slotte zal juist doze over macht den doorslag moeten geven. Toch ontstaat door deze krachtige Fin- sche tegenweer, die 't Russisch prestige nu al reeds in hooge mate heeft doen dalen, een nieuwe politieke constellatie, welke de Finnen misschien uitkomst kaai brengen. Wc he4>ben daarbij het oog op de verhou ding tusschen Rusland en Duitschland. die, niettegenstaande het non-agressiepact alles behalve vriendschappelijk schijnt te zijn. Het aantal punten van wrijving noemt toe. Van steun door Rusland aan Duitschland kan, gedurende het Finsoh-Russisch con flict militair noch economisch ook maar de minste sprake zijn.. Het optreden tegen Finland is de Duitsclie regeering overigens even onwelkom als de Russische greep op de Balkan. De blijkbare militaire zachtheid van Rusland moet Duitschland echter nieuwe perspectieven openen, te meer waar de eigenlijke richting der Duitsdie expansie naar het Oosten gaat. Hitier weet dit al lang en de strijd met het Westen is in feite een streep door zijn oorspronkelijke calculaties. Dat ook Stalin dit weet, ligt voor de hand. De vredesgeruchten, die deze week de ronde deden, baseerden zich geheel op bo- venaangegeven gedachte. Ze stelden een samengaan in uitzicht tusschen 't Westen en Duitschland tegen Rusland en plaatsten zich daarmee volkomen op de basis der realiteit. Al bleken deze geruchten ten slotte een proefballonnetje, dat voorloopig nog niet is opgegaan, toch is opvallend het zwijgen van Berlijn ten aanzien van liet door den Volkenbond genomen besluit. Op bet oogen blik, waarop we dit schrijven, hebben we nog geen Duitsche commentaren gelezen, terwijl deze toch lang en breed het liclH hadden kunnen zien. De vraag ligt voor de hand: is de gang van zaken te Genèvc de Duitschers misschien slechts welkom? De moeilijkheid voor Berlijn is natuurlijk dat voor Hitier slechts iets te bereiken is door een belangrijke terugtocht ten aan zien van Tsjecho-Slowakije. Polen en Oos tenrijk. Ook Rusland echter, dat Duitschland meer en meer moet gaan vreezen. kan nog iets bereiken. 'Eveneens door middel van terugkeoren. En wel uit Finland. Zoodat de positie wellicht dezen zou kun nen worden, dat de beide dictatoriaal ge regeerde non-agressiepact sluiters tegen el kaar zouden kunnen worden uitgespeeld met als inzet: samenwerking met het Wes ten. Met belangstelling vragen we ons af of deze lijn langzamerhand in de internatio nale politiek duidelijker zichtbaar zal wor den. Geschiedt dit echter, dan is*de positie der Finnen, zoo ze zich nog een behoorlijke tijd-weten te handhaven, minder, hopeloos dan ze op het oogenblik misschien schijnt.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5