-M RAED-PRAET WIERINGERMEER HEOMATIEK Vrede of geen vrede - PASOP! Er is een\Jl in de maand de van Schager Courant de Duitscher viert Kerstfeest K".'i Vrijdag 22 December 1939 Tweede blad haastige spoed is zelden goed Daar staan wij nu... Geslagen en met het schaamrood op de kaken... We hebben in een vorig napraatje be toogd dat te veel naar den letter, te weinig naar den geest wordt gewerkt in de Nieu- welandsche regeering en... nu moeten wc precies een draai om ma'ken om aan te tooncn, dat deze keer naar onze smaak te weinig letters zijn gegeten. Het wil ons voorkomen, dat de heer mr. Backer schoon gelijk had, toen hij voorstel de de zaak van de noodslachtplaats aan te houden en er desnoods een speciale raads- yergadering voor te beleggen. Het wil er bij ons niet in, dat het juist is zonder zeer nauwgezet on derzoek in een kolonisatiegebied een vestigingsplaats, voor welke gemeen telijke inrichting dan ook, aan te wijzen, omdat een groep belangheb benden uit de tegenwoordige bevol king in een adres om een bepaalde plaats vraagt. Wij hadden gaarne gezien, dat de belan gen der tegenwoordige bewoners en van die welke zich spoedig metterwoon zullen vestigen, meer tegen elkaar waren afgewo gen. Eenvoudig, omdat deze zaak beide „partijen" aangaat, want het contract met den vleeschkeuringsdienst loopt over een tijdperk, waarin niet alleen zij die zijn, maar ook zij die komen, in de Wieringer- meer zullen leven. De cijfers, welke Ir. Smeding gaf omtrent de verhouding van het grasoppervlak om en bij Slootdoiv en dat om en bij Wieringerwerf, zooals dat over enkele jaren zal zijn, waren duidelijk. 'Juist omdat dit zoo weinig verschilt is het haastige besluit hier ons inziens niet ver antwoord geweest. Een begrijpelijk egois me, doet natuurlijk de veehouders van thans, en die wonen inderdaad grooten- deels om Slootdorp deze plaats de voor keur geven, boven Wieringerwerf. De raad had daarmee wel rekening mogen houden, maar dit eigenbelang had ons inziens niet de allesbehccrschende factor mogen zijn. Het instellen van een bestuurscommissie toit niet direct belanghebbenden is juist me de geschied om voor de belangen der laat- komende kolonisten te waken. I Regeeren is vooruitzien, maar hier is regee- I ren wel oenigszins voorbij-zien geweest, l zouden wij zoo zeggen. Eerst na rijpere I overweging dan thans is geschied had het I besluit mogen vallen: Slootdorp of Wierin- I gerwerf. De methode, welke de heer. mr. Kamp op grond van ervaring op Texel aangaf, lijkt ons zeer aannemelijk, teneinde de slacht plaats rendabel te maken. De practijk zeer bevoegden hebben ons dit meegedeeld heeft uitgewezen, dat de boeren, wan neer er geen eigenbelang bij is, de beamb ten van den vleeschkeuringsdienst veelal laten doen, wat zijzelf behooren te doen, i zooals het vervoer van dood vee achter uit 'het land naar de hoeve enz. De heer Mr. Kamp wil dat een combinatie van vee- I houders en de exploitant van de nood- slachtplaats samen het werk doen en het exploitatierisico dragen en de gemeente het gebouw en materiaal in leen geeft. Het eigenbelang wordt dan ingeschakeld. Hoe meer medewerking, hoe vlotter behande ling, hoe meer geld. En geld is nu eenmaal precies als bij ieder ander, ook voor den veehouder, de ziel der negotie. Het college van B. en W. is er bij de alge- meene begroot in gsbeschouwingen genadig Rheumatick is een sluipende kwaal, die een mensch zich op de hals haalt, zonder dat hij er aanvankelijk iets van merkt. De eene krijgt het van kou of tocht, de ander van vocht of regenweeer. Maar het resultaat is bij allen hetzelfde: ondragelijke pijnen in gewrichten en ledematen, op den duur: hulpbehoevendheid en smart voor het slacht offer en zijn omgeving. Daarom wacht niet tot het te laat is. Neem Uw maatrege len bij de allereerste aanwijzing neem Kruschen Salts. Dit wereldberoemde middel heeft zoo n wonderbaarlijke werking, omdat het aan lever, nieren en ingewanden ver hoogde energie toevoert. Ze worden aange spoord tot krachtiger werking, het bloed gaat weer sneller stroomen en alle overtol lige schadelijke zuren worden weggefilterd Dèarin zit het groote geheim van Kruschen, want die schadelijke zuren veroorzaken Uw pijn, vooral als ze zich gaan ophoopen in weefsels en gewrichten. 'n Kruschen-kuur is dan ook met recht een bloedzuiverende kuur. Begin er dade lijk mee: met morgen te beginnen. lederen ochtend bij het opstaan de kleine dagelijk sche dosis Kruschen Salts zooveel als er op een cent. gaat 't Zal U goed doen! Kruschen Salts. verkrijgbaar bij apoth. en drog. a fO.iO. f0.75 en f 1,(30 (extra groot pak). Fabr.: K. Griffiths Hugh°s Ltd., Man ehester (Engeland). Opgericht 1756. afgekomen. Als de*heer mr. Backer meer contact wenscht tusschen Bestuurscommis sie en dagelijkscli Bestuur zal inderdaad zooals de voorzitter zei, meer vergaderen de eenige oplossing zijn. Maar meer vergade ren kost meer geld en de post salarissen, presentiegelden, reiskosten en wat dies meer zij, is reeds zóó hoog, dat men wel eenigszins huiverig zal zijn om van de be volking hiervoor nog meer te vragen. Dat men in burgemeester Smeding geen „bur gemeester" zou zien, zooals de burgemeester van Zaandam heeft betoogd in zijn studie over het nieuwe land. ont kennen ook wij. Wij hebben wel eens gewezen op ons inziens onjuiste advie zen van bepaalde hoofdambtenaren, welke tot minder gelukkige beslissingen dreigden te leiden, maar gezien de moeilijkheid den scepter te zwaaien over een nog zoo hetero gene bevolking als die der Wieringermecr zeggen wij uit den grond van ons hart op zijp plat Xoordhollandsch-boersch: ,,'t Rooit er op." De soberheid in de toelichtingen bij de begrootingsposten was een doorn in het oog van onzen Ilaarlenischen regeerder, den lieer mr. Backer. Wij begrijpen dit niet. Wij meenden, dat iemand als deze lieer, die dagelijks als hoofdambtenaar van de griffie, (het door alle gemeentebesturen met ontzag behandelde en gevreesde Haarlem"!) wel zooveel letters en para grafen te verwerken krijgt, dat het bloote artikel hem meer zegt, dan het heele keu rig uitgevoerde boekwerk van den secreta ris den overigen leden. Maar misschien is liet hier: hoe meer nicn eet, hoe grooter wordt de honger De Bestuurscommissie gaat het laatste jaar in... Daarna komen de nieuwe He eren, de „echte" raadsleden, uit en door de bevol king gekozen. Alle bijzondere finantioelc voordeden zullen dan vervallen, de polder moet zijn eigen boontjes doppen, maar als steeds zullen dc nieuwe bezems wel schoon vegen. Echter... eerst vècl later zal de his torieschrijver kunnen oordeelen, welke van de twee bestuurslichamen, het tegenwoordi ge of het komende naar de mooie spreuk in liet Beursgebouw le Middenmcer op de beste manier „Elck sijn deel" heeft gege- DE KIPPEN HET EERST ER AAN Vergadering van den Bond tot be vordering der Pluimveehouderij en tamme Konijnenteelt in N.-Holland. De B.P.X.H. hield in café „Centraal" te Alkmaar een druk bezochte Algen:. Verga dering. Wegens afwezigheid van den voor zitter, den heer W. Koster, burgemeester van Jisp, hanteerde de heer C. Wals Czn., den voorzittershamer. Alle negen afdeelingen waren ter verga dering vertegenwoordigd en ook de heer Van Asperen Vervenne, pluinivecteeltconsu- lent en advisèur van de B.P.N.II. was aan wezig. Het was geen opgewekt geluid, dat dc voorzitter liet hooien. Van een loonende exploitatie is geen spra ke meer. En dan daarbij de voortdurende vrees, dat er straks noodgedwongen nog meer zal worden ingekrompen. Eén licht puntje is er intusschen: dc pluimveehou ders zijn goed georganiseerd. De notulen van de vorige vergadering werden zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. Teeltregeling. De adviseur, de heer van Asperen Verven ne, geeft vervolgens een toelichting op dc nieuwe teeltregeling. De heer Kwant maakt dc opmerking, dat liet kort dag is; veel moet nog geschieden voor 1 Januari: Spr. meent, dat het niet ongewenscht is, dat besturen v. d. plaat selijke vereenigingen en de leden tot spoed aansporen. De heer G. Dekker is overtuigd, dat nie mand zonder kuikens blijft. De voorzitter stelt voor, dat dc Bond zich wendt tot de Centrale met het verzoek de gelegenheid iets te verruimen, bijv. tot 13 Januari. Accoord. Xa een zeer geanimeerde discussie stapt men van de teeltregeling af. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden is de heer C. Wals Czn., die met algemcene stemmen werd gekozen. In dc vacature 'lokman wordt voorzien door de verkiezing van den heer J. Bakker Cz. van Texel. Voorstellen van afdeelingen. Ter tafel komen de voorstellen van Ber gen en van Bergen-en-Oostzaan, welke wij in ons verslag van de vergadering der pluimvee-vereen. „Schoorl en Omstreken" (zie ons blad van Woensdag j.1.) reeds be sproken hebben. Bergen trekt zijn voorstel om bij event. inkrimping, deze ook voor fok- en vermeerderingsbedrijven te doen gelden,- na de discussie in. Ook het gecom bineerde voorstel van Bergen en Oostzaan wordt Ingetrokken. Het voorstel Oostzaan (zie eveneens ver slag Schoorl) zal worden gesteund. Rondvraag. Krommenie verbaast er zich 'over, dat voor eenden meelvoer wordt toegewezen, ontneem, dat dit wel onkunde verraadt. De lieer Buis antwoordt, dat er 110 gram gemengd graan wordt gegeven, bestaande uit mais en tarwe en verder garnalen, dus geen meelvoedcr. Schoorl vreest, dat straks als er nog min der voer los koipt, de kippen het loodje zullen moeten leggen en meent, dat, zoo noodig dan alles wat eet, minder voer moet worden toegewezen. Uit de discussie blijkt wel, dat er in verschillende kringen een sterk streven gaat in de richting om bij sterk inkrimpen, liet eerst de kip pen, maar te doen verdwijnen. De Bond blijkt waakzaam en zal zich tot de betreffende autoriteiten wenden. De pluimveetecltconsulent deelt nog me de, dat hij speciaal voor de pluimveehou ders in Xoordbolland op dc marktdagen tc Formerend zitting zal houden op het Ge meentehuis voor 't geven van advies, waar mee dus aan een op dc vorige vergadering geuite wensch wordt tegemoet gekomen. Hierna sluiting van deze buitengewoon geanimeerde bijeenkomst. het hoofd der gemeente. Bij K. B. van 20 December is met ingang van 13 Jan. 1010, opnieuw benoemd tot burgemeester van deze gemeente jbr. mr. F. H. van Kinschot. vertrek leeraar. Aan den lieer F. II. Maschhaupt, is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lccraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool in deze gemeente en in Enkhuizop. ANNA PAULOWNa loop der bevolking. Ingekomen: Jac. Mooij van Den Helder; Ch. G. van den Broek van Hoorn; M. v. d. Broek—Veken van Wognum; II. Bouwers van Emmen; Joh. W. van der Bijl van Den Helder. Vertrokken: Joh. Zwarts en gezin naar Zijpe; F. A. Kerkvliet naar Lisse; P. Kra nenburg naar Velsen; Wed. A. Jansen Graafland en gezin naar Den Helder; W. Meijer naar Heemskerk; Jac. I'. Sehcrmcr- horn en gezin naar Bergen; H. Sanders en gezin naar Den Helder; Joh. T. van Norren naar Kaarden; C. J. Hopmans naar Wocnsdrecht; G. van Oord naar Dinxperlo; mej. G. van Dorsten naar Den Helder; L. Lobbczoo en gezin naar Rilland Bath; J. Wijma n. Wccsp; mej. T. de Boer naar Zij pe; mei. A. den Engelsen naar Utrecht; R. K. Feldman naar Zijpe. burgerlijke stand. Geboren; Antonius Mattheus, zoon van E. Kerkhof en M. C. van Nuland; Leonardus Cornelis Maria, zoon van Joh. F. Huiberts en G. J. Hoogcveen; Willem Hans, zoon van F. Tielcns en G. A. Woudstra; Petrus Arnoldus, zoon \an H. Th. G. Dorrcstijn en K. M. van Steijh; Geertruda Eduarda Cor- nelia. dochter van P. J. de Waard en C. A. Groot; Meirien, zoon van' C. Boerman en M. Boerman; Johannes Maria, zoon van Jac. Th. van Zanten en C. M. Vink; Mari- nus Cornelis, zoon van F. Paardekooper e:i A. M. dc Rooij. Ondertrouwd: H. de Jonge en G. M. Bor- go; A. Waterman en G. F. Heuvel; J. van Zooncn en T. van der Linden; Clir. Broek huizen en J. Tauber. Getrouwd: Joh. W. Scholten en A. A. Looijcsteijn. Overleden: C. J. de Vries, oud 6 maanden; D. A. dc Wit, oud 87 jaren. ZIJPE petten. geen liefhebbers. Ten overstaan van notaris Pinxter vond alhier de openbare verkooping bij afslag plaats van het onroerende goed, benevens het winkelbedrijf c.a. van den heer W. Ho veling alhier. Daar geen andere bieder aan wezig bleek dan de eigenaar zelf, is deze in het bezit gebleven van zijn pcrceelcn. BARSINGERHORN de burgemeester herbenoemd. B. K. B. van 20 Dec. is met ingang van 13 Jan. 1910 tot burgemeester van deze ge meente opnieuw benoemd de heer G. G. Loggers. LANGENDIJK broek op langendijk. geschorst. Naar wij vernemen, is een tuinbouwer, op genomen in dc stounverleening voor kleine tuinders, acht weken geschorst in verband met het verzwijgen van gezinsinkomsten. Bij herhaling zal een strafvervolging worden ingesteld. Dus, opgepast. onder de wapenen. Gisteren zijn de dienstplichtigen Jl>. Bak ker. J. Kool en J Koedijk van de lichting 1040 onder de wapenen gegaan. Ze zijn inge deeld bij den motordienst wel kool, maar geen wagons. Er wordt de laatste dagen heel wat kool voor Duitschland gekocht. I)e prijzen der producten zijn zoodoende eenigszins opge- loopen. Het is jammer, dat de verlading stagneert, doordat niet voldoende spoor wagons kunnen worden verkregen. Gister morgen werden er te Broek op Langend ijk 90 aangevraagd en toen deze kwamen gaf dat oen opstopping. Minder dan de slijtage- kosten Uwer zolen indien U al Uw kennissen eens afliep om ze Uw beste wenschen persoonlijk te bren gen, kost een Nieuwjaarsgroet ln de 50 cent per plaatsing. 'n Aangename bezuiniging voor onze abonné's! De tijdsomstandigheden brengen mede. dat krachtig moet worden bezuinigd. Velen Uwer zullen alreeds dure geïllustreerde bladen hebben afgeschaft. Maar... aangename lec tuur en interessante foto's zult U wel aller minst willen missen. Welnu, dat behoeft ook niet. We stellen onze abonné's in de gelegenheid zich voor slechts 73 cent per kwartaal te nhonneeren op 'n prima geïllustreerd weekblad: DE NEDERLANDSCHE ILLUSTRATIE Elke week 32 pagina's van handig formaat, bevattende interessante foto's, boeiend com pleet verhaal, spannend vervolgverhaal, beeldfeuillctons voor oud en jong, vrouwen pagina. humor, enz. Speciale aanbieding voor nieuwe abonné's Wie zich met ingang van 1 Januari a.s. abonneert, ontvangt de December-nummers (waarin het nieuwe vervolgverhaal begint) GEHEEL GRATIS. Bovendien als extra premie: 'n boeiende roman in boekvorm HET SIFAN MYSTERIE Onze Illustratie is het. goedkoopste ge ïllustreerde weekblad ii Nederland en wordt U in de maand December gaarne gra tis ter kennismaking toegezonden, indien U ons onderstaande bon ingevuld toezendt of onze loopers ter hand stelt. BON aan DE ADMINISTRATIE van DE SCHAGER COURANT. Naam: Straat: Woonplaats: Verzoekt te worden genoteerd als abonné van de Ncderlandsehe Illustratie, ingaande 1 Jan. '40 73 cent per kwartaal en hem de December-nummers gratis toe te zenden, alsmede de premieroman „Si Fan Mysterie". Maar geen warme kleeren onder den „Weihnachtsbaum" veel vraag naar oorlocs- speelgoed. (Van onzen Berlijnschen correspondent. BERLIJN. Dec. 1939. Berlijn kan zich cr op beroemen, dat het een goed klimaat bezit. Het ligt ver genoeg van den Oceaan verwijderd om verschoond te blijven van de regens en de nevels, die het verblijf in West-Europa dikwijls zoo ohaangenaam maken. Aan den anderen kant daarentegen ligt de stad ook weer niet zoo Oostelijk, dat men hier blootge steld is aan de barre koude van den Sibe rischen winter. Zooals het bij dit klimaat betaamt, heeft in deze Decemberdagen een .lichte \orst haar intrede gedaan; en de liefhebbers van schaatsenrijden kunnen op de onder water gezette tennisbanen hun hart reeds ophalen aan een spiegelglad ijsvlak. Met Koning Winter is in Berlijn ook de hande laar in Kerstboomen verschenen, die zijn groene, glinsterende waar op pleinen en boulevards heeft uitgestald. Het is een waar genot, dc frissche, met harsgeuren verzadigde winterlucht met volle teugen in te ademen. Hij doet goede zaken, deze verkoo- per van den „Weihnachtsbaum"; want, vrede of geen vrede de Duitscher viert zijn grootste feest, niet zonder den groenen sparre- boom. Een verschil met vorige ja ren is alleen, dat hij nu zijn boom, klein of groot, zelf naar huis moet sjouwen, want voor thuisbezorging ontbreekt het aan personeel en dat niet alléén bij liet gilde der verkoopers van Kerstboomen. Het euvel van de versleten schoenzolen. Transport personeel ontbreekt allerwegen; en dezer dagen zag uw correspondent, daar hij er weinig voo voelde om van kou de om te komen, zich genoodzaakt de reeds eenige dagen eeleden door hem bestelde kolen persoonlijk met een handwagen te gaan halen! Dit is zonder eenigen twijfel uiterst geschikt, om van den Berlijner een goed wandelaar te maken; een schaduw zijde van deze sport is evenwel, dat de schoenzolen zooveel sneller slijten. En dat is zeer bedenkelijk, daar leder hier op het oogenblik een artikel is, bijna even scitaarsch als goud. Thans kan men wel is waar zijn schoenen laten verzolen met een soort namaak-lecr, maar dat is van niet al te goede hoedanigheid en schijnt boven dien slechts in beperkte boeveelheden in voorraad te zijn. Naar wij vernemen zal dan ook van 1 Januari af leer en Ersatz- leer gedistribueerd worden. Het transport- en het schoeisclvraagstuk zijn overigens niet de eenige problemen, waarmede de Duitscher zich het hor" heeft tc breken. Hèt probleem van den d is: „Wat moet ik mijn familieleden ten geschenke geven? Wat moet ik aan den Kerstboom hangen of er onder leggen?" Het Kerstmannetje in verlegenheid. De Duitscher is praktisch aangelegd en geeft dientengevolge dan ook bij voorkeur praktische geschenken. In dat opzicht maakt de oorlog het hem echter niet ge- Berlijnertjes drukken de neuzen plat tegen de miten der speelgoedwinkels. makkelijk. Warme kleeding zal dit jaar on der den kerstboom ontbreken; want wie kan op zijn kleerenkaart de punten missen voor een pullover of wollen shawl? De re geering is den menschcn hierin wel eenigszins tegemoet gekomen. Zonder pun ten kunnen de vrouwen een paar kousen, de mannen 'n das krijgen; maar dit zet na tuurlijk geen zoden aan den dijk. Voor de klccdingzakcn is deze Kerstmis dan ook een strop; voor de winkels echter, die niet- gedistribueerde waren verkoopon, een on gekend succes. Dit laat zich ook gemakke lijk verklaren: hier heerscht als typisch verschijnsel in welhaast elk oorlogvoerend land een groote „Ausgabefreudigkeit", d.w. z. men ziet niet op het geld. maar geeft 't gemakkelijk uit. Om dit te kunnen consta- teeren, behoeft uien 's avonds slechts een tocht door de vele eBrlijnsche amusements gelegenheden te maken, die ondanks de verduistering alle tjokvol zitten; en de verteringen, die daar gemaakt worden, zijn niet gering. Speelgoed tanks In zaken, waar men vroeger blij was een orangeade te kunnen slijten, legt de kell- ner thans met een gebaar, of dit vanzelf sprekend is, de wijnkaart voor den gast neer en wel zóó, dat men dc pagina, waar op. de duurste champagne-merken vermeld staan, voor den neus krijgt. Bestelt men een flesch van „slechts" 5 of 6 mark, dan serveert de kellner deze wel is waar, maar trekt een gezicht of het eigenlijk een goed heid van hem is. Even goede zaken doet men op het oogenblik, zooals reeds gezegd, in de winkels, die puntenvrije geschenken verkoopen. Speelgoederen van goedkoop tot peperduur vliegen weg. Op den aard van het speelgoed heeft de oorlog zijn stempel ge drukt. Metalen soldaatjes en ander oorlogsmateriaal in zakforma.it, zooals slagschepen, tanks en ka nonnen, worden sterk gevraagd. Eenzelfde verschijnsel kan men in de boekwinkels waarnemen. Koopt men voor de mannen, die aan het front staan, lichte ontspanningslectuur, voor de schooljongens geeft men de voor keur aan de boeken over een of ander he roïsch onderwerp, die in groot en getale op de markt verschenen zijn en volgens Bal- «lur von Schirach tot de beste cadeaux \oor de Hitlerjeugd behooren. Kerstmaal niet zoo overvloedig. Intusschen zal de kerstboom dit jaar ze ker niet leeger zijn dan in vorige jaren; integendeel, hij zal ongetwijfeld rijker zijn beladen en slechts aan den aard der ge schenken en het minder rijkelijke kerst- maal zal men kunnen merken, dat dc toe stand niet normaal is. Maar dit zal den Duitscher niet beletten het Kerstfeest te vieren zooals het behoort, zij bet dan ook, dat bij het hooren van het „Vrede op aar- de. in de menschen een welbehagen" een vreemd gevoel zal bekruipen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5