Schoorl weer noodlijdend Het B.A. als voorschotbank? RAAD BERGEN De begrootingen aangenomen, Wéér ls Schoorl noodlijdend. De heer Schermer is tegen een subsidie aan de Burgerwacht, omdat het Fanfarecorps ook geen subsidie krijgt. De Raad vergaderde gistermiddag onder voorzitterschap van baron van Fridagh; secretaris de lieer Belonje. Aanwezig zijn alle leden. De Voorzitter opende deze vergadering, die de laatste is van het jaar, met harte lijk welkom. De notulen der vorige vergadering wor den daarna zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd INGEKOMEN STUKKEN. Wij vermelden hiervan: en 9 anderen, houdende verzoek het rijver- Adres d.d. 24 October j.1. van Ph. Grasser keer op de Idenslaan tusschen den Hee- renweg en den Voorweg in Oostelijke rich ting te verbieden. B. en W. stellen voor een overeenkomstig verzoek tot Ged. Staten te richten. Een en ander houdt verband met de ge ringe breedte van den weg, waardoor auto's elkaar moeilijk kunnen passeeren en het dus voor kinderen gevaarlijk is, zich op dezen weg te bevinden. Aldus wordt besloten. Schrijven d.d. 17 Nov. 1939, van den Op perbevelhebber van Land- en Zeemacht, houdende mededeeling, dat Z. E. voorne mens js een verordening op het verrichten van persoonlijke diensten door de bevol king vast te stellen. B. en W. stellen voor vorenstaand schrij ven voor kennisgeving aan te nemen, onder opmerking, dat zooveel mogelijk bevorderd dient te worden, dat de gevraagde diensten uitsluitend in de gemeente zullen worden verricht en dat het voorgestelde loon te laag moet worden geacht. Als voren. Schrijven d.d. 21 November j.1. van N. Kaag, houdend verzoek hem eervol ontslag te verleenen als hooisteker. B. en W. stellen voor het gevraagde ont slag eervol te verleenen onder dankbetui ging voor de ter zake verleende diensten. Het ligt in het voornemen in de ontstane vacature voorshands niet te voorzien en de in de betreffende wijk te verrichten werkzaamheden op te dragen aan de ove rige hooistekers. Als voren. Schrijven d.d. 26 Nov. j.1. van de Ouder- commisie te Groet, houdende een adhacsie- betuiging aan het verzoek van de V.V.V. Groct-Camperduin en omgeving te beslui ten tot stichting van een nieuwe openbare lagere school te Groet. B. en W. stellen voor dit schrijven te be handelen in de volgende vergadering, waarin een voorstel tér zake zal worden gedaan. Als voren. Adres d.d. 13 Dcc. 1939 van den heer C. Geurts alhier, houdende verzoek hem we gens zijn benoeming tot Hoofd der O. L, school te Callantsoog met ingang van 15 a.Tn. a.s. zoo -mogelijk ontslag te verleenen als onderwijzer aan de O.L. te Schoorl. B. en W. stellen voor den heer Geurts eervol ontslag te verleenen, onder dankbe tuiging voor de door hem aan het onder wijs in deze gemeente bewezen diensten, en dito nt&lag indien de belangen van het on derwijs zich daartegen niet verzetten te doen ingaan op 15 Tan. 1940 en anders zoo speodig als mogelijk is. De Voorzitter wilde den heer. Geurts dank zeggen voor hetgeen deze in die tien jaren, dat hij in Schoorl onderwijzer was, in 't belang van 't onderwijs had gedaan en wenschte hem geluk met zijn benoeming tot hoofd van de school te Callantsoog. Het ligt in de bedoeling 'n tijdelijke kracht aan te stellen tot 15 Januari. Adres d.d. 18 Dec. j.1. van de Pension- houdersvereoniging alhier houdend verzoek de pensionhouders in deze gemeente niet meerdere geëvacucerdcn toegewezen krijgen dan de overige ingezetenen, zoodat de mo- glijkhcid tot pension-geven aan anderen blijft bestaan. B. en W. declcn mede, dat ten deze noch door den Raad noch door hun College een besluit is te nemen, daar de uitvoering der evacuatiemaatregelen aan den Burgemees ter is opgedragen. Het betreft hier een door den Burgemeester uit te voeren mili taire vordering. Eerst wanneer bekend is hoeveel personen hier dienen te worden ge ëvacueerd, is na te gaan in hoeverre reke ning is te houden met de belangen van de pensionhouders. Daar de evacuatie echter eerst, zal plaats vinden, wanneer ons grond gebied in daadwerkelijk gevaar is, zal dan uiteraard geen vreemdelingenverkeer naar seizoenplaatsen te verwachten zijn. Do heer Bijl - meende, dat de pensions niet hetzelfde aantal personen moesten her bergen als particulieren. Misschien is een en ander nog wel door de gemeente te vra- Ren. De Voorzitter had er niets op tegen, doch had juist een bespreking gehad met de militaire autoriteiten en was van meening, dat wij schrijven voor een gesloten deur. Wethouder Gutter wilde eerst de burgers inschakelen en daarna de overigen ver deden over de pensions. Besloten werd in dien geest een brief te zenden aan den Minister van Defensie. Schrijven d.d. 19 December j.1. van den heer J. II. Arpoau alhier, terzake van ver meende grondvervreemding ten behoeve van den aanleg van het. rijwielpad. B. en W. deelen mede, dat, in het schrijven een uitdrukking is gebezigd, die in het al gemeen niet oirbaar is, doch zeker niet .is te verwachten van iemand van do positie als den adressant. Door het vorig College is destijds een on derzoek ter zake opgedragen aan den heer Schermer, die van meening was dat geen grondvervreemding heeft plaats gevonden, aan welk oordeel het College zich heeft ge refereerd. Derhalve stellen B. en W. voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Schermer wijst er op, dat er in den loop der jaren is verloren gegaan. Spr. vindt het jammer, dat B. en W. op een eerder adres niet is geantwoord. De voorzitter antwoordt, dat Inderdaad antwoord had gegeven moeten worden. De landmeter heeft over een en ander te oor- deelen en als de gemeente ongelijk heeft zal zij moeten betalen. De heer Bijl en wethouder Gutter zijn van meening, dat ten behoeve van den aan leg van het rijwielpad geen grond is geno men. De heer Duin zegt, dat de wal is geslecht, doch aan het geheele perceel is niets te zien. Er zal adressant een brief worden ge zonden, waarin het oordeel van den Raad wordt neergelegd. Schrijven d.d. 6 December j.1. van de Ged. Staten van Noordholland, houdende toezen ding van de Begrooting voor het dienst jaar '39, onder mededeeling, dat alsnog de noodige administratieve wijzigingen dienen te worden aangebracht, hoewel inwilliging der gestelde wenschen met zich brengt, dat geen Rijksbijdrage wordt gegeven voor al leszins gerechtvaardigde Gemeentelijke uit gaven. B. en W. deelen nog mede, dat op de Rijksbijdrage nog een bedrag ad f 1367.07 dient te worden bezuinigd, Ged. Setaten la ten het aan het Gemeentebestuur over zelf de uitgaafkosten aan te wijzen die daar voor in aanmerking komen. Waar de be- grooting als gewoonlijk zeer sober is opge zet zal dit een bijna onoverkomelijk be zwaar blijken te zijn. B. en W. stellen dan ook voor de moge lijke wijzigingen aan te brengen. Aldus wordt besloten. BEGROOTINGEN 1940. Aan de orde is dan de vaststelling der verschillende begrootingen, die van den Gem. Vleeschkeuringsdienst kring Schoorl. sluit tot een bedrag van f 2740.— (kapitaal- dienst f 500.—,) die van het Maatschappelijk Hulpbetoon tot een bedrag van f 14208.— en die van het gemeentelijk gasbedrijf tot een bedrag van f 13380.(kapitaaldienst, f 6900). De gemeentebegrooting 1940 sluit in ontvangsten en uitgaven tot een be drag van f 155.484.40, voor wat den gewonen en tot een bedrag van f 99.500 voor wat den kapitaaldienst betreft. De heer Kaag bracht verslag uit, namens de Commissie tot het nazien der begrootin- f?cn. Het salaris van den Secretaris-penning meester van Maatschappelijk Hulpbetoon werd verhoogd van f 150.—tot f 200.— De heer Kaag deelde mede, dat het ver bruik van gas stijgende is. Spr. zeide, dat de Gemeentebegrooting weinig stof gaf tot op- of aanmerkingen. De heer Schermer wees erop, dat het Fan farecorps niet wordt gesubsidieerd, doch de Burgerwacht wel. Spr. zal dan ook tegen dezen post stemmen. De heer Bijl voelde veel voor de subs. ad. f 10.- voor de brugerwtcht en men mag de burgenvacht niet vergelijken met een fanfa recorps. Wethouder Gut ter wees erop, dat de Bur gerwacht noodzakelijk was en vond een subsidie van f 10.— wel op haar plaats. Het voorstel wordt dan in stemming ge bracht en aangenomen mét 5 stemmen voor en 2 tegen. Tegen stemden de heeren: Duin en Scher mer. De begrootingen worden daarna aange nomen Opgemerkt wordt, dat de gemeente nu weer noodlijdend is, door bijzondere uitga ven, welke gedaan zijn... NIEUWE AMBTENAAR BURG. STAND. B. en W. stellen voor overeenkomstig eigen verzoek met ingang van 1 Januari 1940 eervol ontslag te verleenen aan den heer A. Bijl, als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten en te voorzien in de ontstane vacature van Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, waartoe zij de na volgende aanbeveling doen: 1. G M. Winder, 2. A. Gutter. De benoeming wordt geacht op 1 Januari 1940 in werking te treden. Benoemd wordt de heer C. M. Winder, met 6 stemmen voor en 1 blanco. REKENING COURANT OVEREENKOMST. Voorstel van B. en W. tot het, openen van een crediet in rekening-courant in fftaximum tot een bedrag van f 90.000.— met de Bank voor Ned. Gemeenten. Het gevraagde crediet is o.m. noodig voor het dekken der uitgaven ter zake van den schoolbouw, alsmede voor normale uitga ven. De behoefte aan kasgeld neemt toe in verband met de belangrijke door de Ge meente te verstrekken voorschotten ter zake van kostwinnersvergoeding. De Voorzitter merkt op, dat een en an der verband houdt met de uitkeering der kostwinnersvergoeding. Nadat de secretaris de overeenkomst heeft voorgelezen wordt gezegd, dat er ook een kaageldleening van f 10.000 loopt bij de Boerenleenbank te Schoorl. Krijgt nu de Boerenleenbank bericht, dat daarvan geen gebruik zal worden gemaakt? De voorziter antwoordt, dat aan de Boe renleenbank in dezen geest zal worden ge schreven. SUPPLETOIRE BEGROOTING. Vastgesteld wordt de 3e suppletoire be grooting voor den dienst 1939 tot een totaal bedrag van f 1000. Het betreft hier uitgaven ter zake van de distributie, waarin 85 pet. door het Rijk wordt bijgedragen en uitgaven ter zake van inkwartiering, waar tegenover gelijke ont vangsten staan. VOOR HET RIJWIELPAD. B. en W. stellen voor: a. aan het openbaar verkeer te onttrekken een gedeelte van het Kerkepad, ook wel genaamd Achterpad, kadastraal bekend ge meente Schoorl, Sectie B. ongenummerd, ter lengte van pl.m. 40 meter, ten Noorden van de woning van wijlen mej. G. Praat b. Onder intrekking van het ter zake ge nomen besluit d.d. 17 Mei 1939, met N. Roo- zendaal alhier een grondruiling aan te gaan, waardoor de gemeente in het bezit komt van een strook grond ter oppervlakte van 130 M2., deel uitmakende van de per- ceelen kadastraal bekend gemeente Schoorl Sectie B no. 399 en 708, benoodigd voor den aanleg van het rijwielpad, terwijl de ge meente afstaat een strook grond van ge lijke oppervlakte en bedoeld in het sub a genoemde voorstel. Om administratieve redenen, dient het sub a reeds in de vergadering van 22 Nov. j.1* genomen besluit nader te worden vast gesteld. Ten aanzien van het onder b genoemde voorstel zij opgemerkt, dat voor den aanleg, van het rijwiel- en wandelpad in totaal van N. Roozendaal benoodigd was een grond- strook van 210 M2., waarvan 80 M2. is ver kregen door aankoop en 130 M2. door grond- ruiling. Als voren. BEDRAG PER LEERLING. B. en W. stellen voor het bedrag per leer ling als bedoeld in artikel 55 bis der Lager Onderwijswet 1920 voor 1940 te bepalen op f 10.53. Jaarlijks dienst bij de vaststelling van de begrooting het bedrag te worden bepaald, dat ten behoeve van het openbaar onderwijs door de gemeente wordt uitgegeven. Het totaal dier kosten is f 2050, waarin f 50. administratiekosten. De kosten voor onderhoud enz. van het gymnastieklokaal zijn hierin niet begrepen, daar dit gebouw ook door de leerlingen der R.K. school wordt gebezigd. De heer Kaag vindt het bedrag per leer ling buitengewoon laag. De voorzitter zegt, dat een en ander pre cies zal worden uitgerekend. Spr. vindt de opmerking van den heer Kaag zeer goed. De raad kan zich met het voorstel van den voorzitter volkomen vereenigen. De voorzitter zeide, dat het juiste bedrag was f 10.53. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Volgt de benoeming van een lid van het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon, wegens het periodiek aftreden m. i. van 1 Januari 1940 van den secretaris-penning meester F. Gutker. De aanbeveling van B. en W. luidt: 1. F. Gutker. 2. W. Kroon. De heer F. Gutter woi'dt met algemeens stemmen herbenoemd. RONDVRAAG. De heer Duin vraagt, waarom de heer Korver niet in z'n huis mag wonen, of schoon B. en W. hem toestemming hadden verleend om te bouwen. De voorzitter antwoordt, dat Ged. Staten het hiermede niet eens waren. De zaak is nu in hooger beroep bij de Kroon en zal 1 Februari een beslissing worden genomen. Hierna sluiting. Wasscherij „de Lelie" verspreidt stank en is nadeelig voor de om wonenden. Maar de eigenaar krijgt den pen op den neus Sleohts het B. A. zal hem aan geld mogen hel pen voor een reukwerenden schoor steen. Gisteravond om acht uur kwam de Raad dezer gemeente in openDare zitting bijeen. Voorzitter mr. H. D. A. van Reenen, bur gemeester. Afwezig is de heer Voute (B. Bel.) met bericht. Notulen. Vaststelling der notulen van het verhan delde in de openbare vergadering van 29 November 1939. Deze worden onder dankzegging zon der op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. Wij noemen hiervan: Overlast van wasscherij „De Le lie." Schrijven van den heer G J. Sijphecr, houdende een klacht betreffende ondervon den hinder van rook en roet uit den schoorsteen van de Wasscherij „De Lelie". B. en W. merken op, dat het genoemde euvel reeds hun volle aandacht heeft. De eigenaar der wasscherij, de heer Kok, moet ingevolge de hem verleende hinderwet vergunning roctzwakke kolen stoken of andere brandstoffen, welke geen hinder van roet of rook veroorzaken, zulks ten genoege van B. en W. Voorts mag hij de rookkanalen niet doorblazen, doch moeten deze geraagd worden, terwijl het ragen niet met openschuif mag geschieden. Het Rijksinstituut voor brandstoffen-eco nomie acht het aanschaffen van een groo teren ketel het eenige afdoende. De heer Kok, die momenteel niet bij machte is een dergelijken ketel aan te schaffen, verzocht de gemeente hem daarvoor een subsidie van f 1000 te willen verleenen, op welk ver zoek het College hem naar het Burgerlijk Armbestuur heeft verwezen. De heer Swaag (B. Bel.) wil een bevredi gende oplossing hebben in deze materie. Dc heer Schmidt (R.K.) meent, dat de schoorsteen te la.,g is. Wethouder Macdonald (B. Bel.) antwoordt dat er een grootere ketel en een hoogere schoorsteen, de eenige oplossing zouden zijn. Een en ander kan niet bekostigd worden en dus zal de toestand zoo blijven. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) zegt dat het hier een overtreding van de Hinderwet is. De heer Den Das (S.D.A.P.) begrijpt niet, dat deze wasscherij geen 15 pet. per jaar kan afslaan. Er is hier volgens spr. een bewijs van stille tegenwerking. Spr. heeft er bezwaar tegen den man naar het Bur gerlijk Armbestuur te verwijzen. Als een en ander niet verandert, zou het bedrijf moe ten worden stopgezet. De heer Vrije (B. Bel.) is van oordeel, dat de heer Kok een en ander schuift in de schoenen van B. en W. Dc heer Hemelrijk wil, dat B. en W. den man een jaar respijt geven, o-m de zaak te verbeteren, aangezien anders de vergun- nihg zal worden ingetrokken. De heer Dingcrdis (R.K. Arb.) wil in elk geval, dat dc man flink wordt aangepakt. Het voorstel van B. en W. wordt dan met algemeene steminien aangenomen. ie suppletoire begrooting 1939. Schrijven van Ged. Staten van Noord holland terzake de ter goedkeuring inge zonden le suppletoire Gemeentebegrooting voor den gewonen dienst 1939. Ged. Staten roeriten op, dat in den loop van het dienstjaar gebleken tegenvallers bij het bepalen van het bedrag der bijzon dere bijdragen uit het Werkloosheidssub- sidiefonds buiten aanmerking worden ge laten, in verband waarmede zij verzoeken de ontvangpostcn onder de volgnummers 146 en 147 te schrappen. Deze posten be treffen een verhooging uit het werkloos- heidssubsidiefonds van de beïastingbijdrage tot een bedrag groot (f 113.93 plus f 48.82) f 162.75 en waren geraamd tot dekking van de verhoogde uitgaven voor vergoe ding van de kosten van bijzondere scholen, bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijs wet 1920, tot een bedrag groot f 162.75 ge raamd onder volgnummer 378 dezer sup pletoire begrooting. B. en W. stellen voor aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen en deze kostsa uit den post voor onvoorziene uitgaven te bestrijden. Verbreeding Loudelsweg. Er is een adres ingekomen,, van den heer Ruiter en anderen, waarin wordt aangedron gen op verbreeding van den Loudelsweg, waar deze uitkomt op den Bergerwcg. Wethouder Macdonald antwoordt, dal B. en W. deze zaak alreeds in handen hebben en op de volgende raadsvergadering zal ko men. Aanbieding Gemeentebegrooting 1940. Aanbieding van de gemeentebegrooting dienst 1940 met begrootingen van het Gem. Elecfriciteitstedrijf, Gem. Woningbedrijf, den Gem. Woningdienst en van het Burger lijk Armbestuur voor denzelfdcn dienst. B. en W. stellen den Raad voor een Commissie uit den Raad te benoemen, be staande uit alle Raadsleden, met uitzon dering der Wethouders, tot het uitbrengen van rapport. De Raad gaat hiermede accoord. Het aangaan van leeningen. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een vaste geldleening groot f 100.000. pari tegen een rente van 41/^ 's jaars. Voorstel van B. en W. ten behoeve der gemeente voor den dienst 1940en naar gelang van behoefte, tijdelijk kasgeld te leenen tot een totaal bedrag van ten hoog ste f 125.000.— k pari, tegen een rente van ten hoogste 1 hoven het promesse disconto van de Nederlandsche Bank. Conform besloten. Gemeentefondsbelasting. Voorstel van B. en W. tot vaststelling^ van een verordening tot het heffen van 75 op centen op de hoofdsom der Gemeentefonds belasting voor het belastingjaar 1 Mei 1940 tot en met 30 April 1941. Voor het belastingjaar 19391940 werden 75 opcenten geheven. Ook voor het belas tingjaar 1940—1941 zullen opcenten moeten worden geheven aangezien de Regoering aan gemeenten, die voor extra- en belasting- bijdragen uit het Werkloosheidssubsidie- fonds in aanmerking wenschen te komen, als algemeene eisch o.m. stelt, dat het aan tal opcenten op de gcmcentofondsbelasting on 75 dient te worden gebracht. Voor het sluitend tc maken van de Gemeente-begroo ting voor liet dienstjaar 1940 zal de gemeen te het niet buiten bijzondere steun kunnen stellen. Als voren. VERORDENING GEBRUIK GEMEENTE SLACHTHUIS. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling der Verordening op het heffen van rechten voor het gebruik van het ge- mecnteslachlbuis te Bergen (N.HO B. en W. ontvingen van de slagers het verzoek: le. 't keur- en slachtloon voor kal veren, wegende hoven 50 kg. tot en met 70 kg. (levend gewicht) te wijzigen wat be treft het gewicht in boven 50 kg. tot en met 80 kg. (levend gewicht). 2e een niemv tarief te bepalen van f 1.50 voor sehapon, wegende van 40 kg. (levend gewicht) en daar beneden. Thans bedraagt het keur- en slachtloon voor een schaap, ongeacht liet gewicht f 2.50. 3e het stalgeld voor klein vee van f 0.20 te brengen op f 0.10 en voor runderen van f 0.50 op f 0.25. De commissie uit den Raad voor het slachthuis hierover gehoord acht dc billijk heid tot inwilliging van het verzoek aan wezig. De mindere opbrengst aan rechten tengevolge der voorgestelde verlaging, wordt geschat op plm. f 200.— B. en W. stellen voor in de verordening de genoemde wijziging en aanvullingen aan te brengen en tot vaststelling van een nieuwe verordening op het heffen en de in vordering van rechten voor het gebruik van het gemeenteslachthuis tc Bergen, waarin de thans geldende en voorgestelde bepalingen worden opgenomen. Wethouder Miltenburg zegt, dat een stij ging van de inkomsten zijn waargenomen. Die stijging werd nog grooter, toen de mili tairen in Bergen kwamen. Bij de begroo ting zal de Raad de, juiste cijfers krijgen. De heer Vrije meent, dat er in de laatste jaren geen winst uit het slachthuis zijn ge maakt. Nu zijn er militairen gekomen en werpt het slachthuis winst af. Waarom nu niet gewacht op de begrooting. Nu geven wij den winst aan de slagers. De heer Dingerdis, wil 'bij het abbatto! een koelhuis doen bouwen. Weth. Miltenburg merkt op, dat onbl lijkheden in de verordening dienen te wo den weggenomen. De verordening wordt daarna aangeni men. EEN KERSTGAVE. Voorstel van B. en W. aan de bij de meentelijke werkverschaffing voor oude van dagen en invaliden geplaatste weri loozen een Kerstbijslag te verleenen v f 2,50. Aldus wordt besloten. AANKOOP VAN GROND. Voorstel van B. en W. van J. le Clerq te Be gen (X.-H.) onderhands aan te koopen ee hoekje grond ter grootte van c.a. 5 M voor den prijs van f 2.50, ter afronding v_ den hoek Groeneweg naar de boerderij va J. Bruin. Kosten van overdracht voor reke ning der gemeente. Als voren. EEN NIEUWE WEG GEDOOPT. Voorstel van B. en W. den nieuwen weg loopende vanaf den Buerweg naar he Wiertdijkje te benamen „Jan Tooropweg.' Als voren. RONDVRAAG. De heer den Das wil eerdere uitbetaling van de steunbedragen bepleiten. Wethouder Macdonald heeft er geen be zwaar tegen, dat de uitbetaling op tijd ge schied. De heer Vrije zou gaarne de afslachting van de herten niet op de wijze herhaald willen zien, als is geschied. De Voorzitter zegt gaarne z'n toezegginj toe. Hierna sluiting, waarna de Raad in mité gaat. BERGEN IJSSPORTVEREENIGING. De wedstrijden van den K.N.S.B. niet doorgegaan. De wedstrijden, uitgeschreven door den K.N.S.B. om de kampioenschappen van Noord Holland, welke zouden worden ge houden op de banen van de Berger IJssport- Verceniging aan den Kcrkedijk, zijn door den ingevallen dooi niet doorgegaan en uit gesteld tot een nader vast te stellen datum. Z1JPE MEER WERKLOOZEN. Het aantal werklooze arbeiders, dat „in zorg" is, is de vorige week met 8 toegenomen en gestegen tot 59, waarvan 49 in de werk verschaffing waren geplaatst en 10 ingevolge de Rijkssteunregeling werden geholpen. In de overeenkomstige week van 1938 en 1937 bedroeg het aantal werkloozen respectieve lijk 99 en 139. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 15 t.m. 21 December 1939. Geboren: George Willem, zoon van Willem Jimmink en Grietje Koning. Apolonia Cor- nclia, dochter van Gcrardus Wilhelmus Bo- dewes en Geertruida Koortens. Ondertrouwd: Gcene. Getrouwd: Geene. Overleden: Willem Pastoor, 64 jaar, land- i arbeider, echtgenoot van Trijntje de Jongh. j ST. MAARTENSBRUG. STEMMINGSVOLLE KERSTAVOND. Woensdagavond hield de Bond van Boe- i rinnen e. a.. Plattelandsvrouwen een bijeen komst in café Homan. Bij het binnentreden trof ons dadelijk do fijne versiering die ter eere van dezen vroegen Kerstavond was aan gebracht. Als spreekster trad op mevrouw Wa ij boervan El teren uit Anna Paulowna. Deze spreekster besprak op, zeer boeiende wijze het mooie boek: Jöm Uil. Mevrouw Breebaart zong, begeleid door mej. Bakker, mooie liederen en verder werd de avond opgeluisterd met zang door het dameskoortje, dat onder leiding staat van mevr. Breobaart Het koortje had veel suc ces. Door een onbekende geefster was een blik speculaas aangeboden, die natuurlijk met smaak werd gebruikt, Het was een gezellige Kerstavond! SCHAGERBRUG. EERSTE IJS WEDSTRIJDEN. Op de door de goede zorgen van de IJs club in orde gemaakte ijsbaan op de Egale- mentsloot, welke 's avonds wordt verlicht, is Donderdagmiddag de eerste wedstrijd ge houden, t.w. schoonrijden voor schoolkinde ren van 12 en 13 jaar. Dc uitslag was als volgt: le prijs Henk de Graaf en Atie Jim mink; 2e prijs Piet Veeter en Ant Hopman; 3e prijs Jo Nieuwenhuizen en Tini Thoniasz. SINT MAARTEN OP DE SCHAATS VOOR EDEL DOEL. Gisteren had alhier de eerste ijswedstrijd plaats op de veert langs het dorp. Er was weinig belangstelling. De wedstrijd bestond uit hardrijden voor heeren voor behoeftige ingezetenen. De winnaars waren de heeren K. Ilemmer, Jn. Jonker Kz., H. v. d. Vliet, C. Kroon, Jn. Kuit, Th. Jonker, Jn. Visser en C. Roozendaal. Lz. RAADSVERGADERING. De raad zal Donderdagavond a.s. verga deren. De agenda vermeldt niets anders dan formeele punten, terwijl wordt aangekon digd, dat de voorzitter in comité mededee- lingen zal doen. KOEGRAS JULIANADORP. NED. HERV. NAAIKRANS „TABITHA". Ten huize van de kosteres der Ned. Herv. kerk alhier, mej. de wed. P. Bregman, werd Donderdagnamiddag onder grootc belang stelling hét vervaardigde door bovengenoem de dameskrans tentoongesteld. De dames, die al dit werk belangloos doen, hadden er veel eer van!

Schager Courant | 1939 | | pagina 6